Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Dobro je Statebriga, malo si se popravio, uspio si nesto prevaliti preko jezika sto ranije nisi mogao.
Znas sta, neki ljudi lazu druge ali i sebe. Slagati nekome drugom ponekad radi nekog viseg interesa, pa hajde de, ali lagati sebe u svakoj situaciji je oskudnost licnog i nacionalnog ponosa i morala.
Ja ne prihvatam da hrvatski jezik nazivam bosanskim, ja ne prihvatam da srpski jezik nazivam bosanskim. Po mom misljenju bosanski jezik treba da ima izrazenije specificnosti u odnosu na druga dva jezika koji u Bosni koriste Hrvati i Srbi. Svakako bit ce tu puno i zajednickog. Ovo sto sad imamo je malo, malo vise od srpsko-hrvatskog standarda.Iz tog razloga nisam zadovoljan pa kazem, da jos uvijek govorim srpsko-hrvatski

Zasto kroz skolovanje nismo ucili ovu kako neki kazu, "mozda i najbolju pjesmu" Skendera Kulenovica. Da li zbog toga sto je bosanski bio zastupljen samo sa 1.8%, ili je u pitanju neki drugi razlog: nacionalna, jezicka, kulturna i svaka druga odredjenost.Mislim, da se tezilo, da Bosnjak ostane bez svega pomenutog a to potvdjuje i ova lijepa pjesma koju ja kroz solovanje ne samo da nisam ucio, nego za nju nisam ni cuo.

NA PRAVI PUT SAM TI MAJKO IZASO
Skender Kulenovic

Mati moja:
Stabljika krhka u saksiji.
pod strehom pitoma kumrija.
Vijek u cetiri duvara.
Celo na zemlji pred
svojim Allahom
velikim i milosnim.
Dervis s tespihom u tekiji
U mejtefu,
u zutoj sufari i bijeloj bradi hodzinoj
ovaj i onaj svijet ugleda:
Po kosi osjeti rosu meleca,
na uhu crni sapat sejtana,
u srcu prelest saraja dzennetskih
i stravu vatara dzehennemskih,
pred ocima cengel strasnog Azraila
sto dusu vadi iz zila roba bozijeg.
Djevojkom,
s ledenog Sumeca
pod kucom vodu
je grabila djugumom
i preko sokaka,zavrnutih dimija,
rumenim je listovima treptala,
kaldrmom grbavom pod kucom
mokrim je nanulama klepetala,
od muskih ociju bjezala:
cista da dodje onome koji joj je zapisan,
kadifa bijela i kap rose sabahske
na njegov dlan.
Na dan
petput je od svog Allaha iskala
taj da joj bude
mlad i pitom
ko softa,
i ko kadija
pametan.
Uz sokak ga je kroz musebak snivala.
Srmom i jagom u cevrme slivala.
Svilom iz grla,podnoc ga zazivala:
Kolika je duga zima bila...
NAPOMENA: Ovo je samo kraci izvod iz pjesme

Dakle, ja se zalazem za prepoznatljivost bosanskog jezika, kao sto to cine Hrvati i Srbi u BiH, koji svoj jezik zele uciniti prepoznatiljiv u odnosu na druga dva.
Samo nemoj mi reci da sam za podjele, jer se dobro zna ko forsira podjele i utapanje Bosnjaka u njihovo, u jezickom kulturfnom i svakom drugom pogledu.
Neki Bosnjaci na sve to pristaju, ali ja ne pristajem. Svi moramo znati sta je zajednicko a sta specificno sa svaki od jezik u BiH, sta je specificno u kulturi svakog od naroda itd. To se uci kroz skolovanje, a ne kao sad, svako fura svoje, a tudje ruzno prikazuje, posebno kad su u pitanju Bosnjaci, i to onda kad ne pristaju na ono sto im drugi namecu. Takve su bile i tvoje pocetne diskusije, vrijedjanje bez potrebe, namjerno izopacavanje recenog itd.

01-02-2012 at 03:58 | Ukljui u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Dajda
Ne rasipo se ja pameu,ali samo jedan klik prebaci tastaturu na bosanski jezik.
Ovo vrijedi za sve one koji piu,ne obraam se tebi direktno,nego podsjeam sve.
Onda ne proitah ovu poemu skroz,jer vjerovatno da postoji negdje u forumskim diskusijama cijela verzija ako tema nije izbrisana,a koliko se sjeam postiranje cijele verzije je bilo od moje malenkosti.
Teme se ponavljaju,a i postovi ....
Lijepo se igrajte i nemojte galamit

01-02-2012 at 07:12 | Ukljui u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:


Ma daj molim te.
Uz duzno postovanje ali primjer ti je fakat ofiran.

Oni izuju cipele da ne bi unijeli prljavstinu u svoju kucu, i to nema veze sa bosnjacima. Hoces li mozda reci da su pranje ruku takodje preuzeli od bosnjaka jer eto bosnjaci redovno peru ruke.


Zasto to ne rade u Srbiji i Hrvatskoj? Ciste im ulice je li?

Kod nas se izuva, a redovno peru ruke samo ljudi koji misle da trebaju a ne Bosnjaci ili ovi i oni.


Statebriga, sto se tice ljudi koji prevode, slazem se, i mnogo sta je degradirano jer se preko noci nesto naucilo.

Moja prijateljica koja je zavrsila engleski (nekad davno u Sarajevu) radi kao potparol, vise joj se isplati.

I ono sto ja vidim na poslu, kad prevode, mogu reci svaka im cast na samouvjerenosti pa se usude prevoditi a bogami dobro fulaju.

Nekad mislim pa nije cudo sto se ovdje ne mogu dogovoriti mozda stranci nesto drugo pricaju


01-02-2012 at 09:29 | Ukljui u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
sunce wrote:


Zasto to ne rade u Srbiji i Hrvatskoj? Ciste im ulice je li?

Kod nas se izuva, a redovno peru ruke samo ljudi koji misle da trebaju a ne Bosnjaci ili ovi i oni.


Statebriga, sto se tice ljudi koji prevode, slazem se, i mnogo sta je degradirano jer se preko noci nesto naucilo.

Moja prijateljica koja je zavrsila engleski (nekad davno u Sarajevu) radi kao potparol, vise joj se isplati.

I ono sto ja vidim na poslu, kad prevode, mogu reci svaka im cast na samouvjerenosti pa se usude prevoditi a bogami dobro fulaju.

Nekad mislim pa nije cudo sto se ovdje ne mogu dogovoriti mozda stranci nesto drugo pricaju




joj, da upadnem s ovim, ne vezano za temu..
citam neki dan, da su predlozili za ambasadora u Londonu nekog ministra sto ne zna engleski..
01-02-2012 at 09:49 | Ukljui u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

pa skupi ih sve ono iz parlamenata,vlada,sve sto ima,ako trojica znaju evo vod me sjeci
a sve europejci

01-02-2012 at 09:52 | Ukljui u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Dajdza wrote:
Necu se iznenaditi, ako uskoro npocnes tvrditi kako Bosnjaci krivi za rat, da u Srebrenici nije bio genocida pa i zlocina, i da u Tuzli nisu stradala djeca Tuzle, nego su doneseni mrtvi vojnici iz Zivinica.
Aferim Hurija "blago tebi"

[Edited by Dajdza on 01-02-2012 at 00:22 GMT]

Provokacije ove vrste ti ne trebaju. Da, blago meni sa takvima koji vecinu stvari procitase na vijestima i povjerovase da se moze nama u BiH nataste servirati prica koju ti pricas.
Ne uvrijedih te, ako jesam, nije mi bila namjera, ali tvoje karakterisanje pisanja kao "glupost" dokazuje o tvom neumijecu da kazes ono sta hoces, konkretno i direktno.
A to se na tecnom bosanskom kaze supakluk! Doduse, u zapadnoj varijanti koja je bila vise prihvacena u tom dijelu BiH, ta rijec ne postoji, al' ima ona kroatizovana nekad daaavno prije svega ovoga. Ti znas koja je, iz BL si!

01-02-2012 at 11:59 | Ukljui u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:
Vidim ljubav cvate izmedju urbanog i ruralnog stanovnistva, izmedju Bosanaca, Bosnjaka, Hrvata, Srba i ostalih. Izmedju domacih i dijasporasa. I sve to oko zajednickog nam jezika. Ko ce kome brze i kvalitetnije suknuti je igrica koja se super igra na ovom forumu.

Zivjelo bratstvo i jedinstvo! Zivjeloooooooooooooooooooo.

Sto bi vrli pisac reko - yebo ti nas.

nije bona MelMel, bas sve tako. Nema ovo veze sa relacijama dijaspora-domaci

01-02-2012 at 12:19 | Ukljui u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Dajdza wrote:
Neki Bosnjaci na sve to pristaju, ali ja ne pristajem.


izvini, da te pitam, je l' ono ti vani negdje zivis? ako je odgovor da, onda shvati da si ti napustio to o cemu laprdas preko interneta! nije bosna samo jedan grad! ako nije moglo negdje, moglo je negdje drugo... moglo se borit i pokusat vratit, zar ne? elem, ne priznajem pricu nikoga ko ne sjedi ovdje sa mnom, rame uz rame, pa da gradimo bosnu i da pokazemo onima sto misle da ne moze, da - u stvari - moze...

nemoj petljat o promjeni mojih stavova, oni isti uvijek... de, ba...

btw, nisam musko! eto kako povrsno citas, pa kako onda da uzmem za validno ono sto komentiras?!
01-02-2012 at 12:38 | Ukljui u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
sunce wrote: Kod nas se izuva, a redovno peru ruke samo ljudi koji misle da trebaju a ne Bosnjaci ili ovi i oni.

slazem se sa sunce. moja nona (to je baka dalmatinski, tj. talijanski, ako moze da udje u zapisnik hahahahah) pricala kad je dosla ovdje i udala se, bilo joj cudno. ajde sto je u muslimanskim kucama, ali isto i kod svekra i svekrve. onda joj svekrva objasnila i tako i nona nas sve poslije naucila. nemoj mi gazat po kuci u cipelama, jebat cu ti mater!

nije samo to, ima i drugih obicaja, uzmi svadbe... kod nas su najljepse svadbe, sve nesto izmijesano, ne zna se ko sta radi, iz kojeg je sta etnosa doslo i zasto.

ma, uzmi kafu, bolan, kafu uzmi pa analiziraj!

srbi jos i nekako, al' 'rvati nikako nemaju taj nas kvalitet kafenisanja...

jebo suplju pricu! ko ne voli tu mjesavinu, on nije za bosne i hercegovine o kojoj mi pricamo! taj je za tora, pa tako i razmislja i treba da tako razmislja, jer ce poludjeti ako proba biti normalan.

citat:
sunce wrote: I ono sto ja vidim na poslu, kad prevode, mogu reci svaka im cast na samouvjerenosti pa se usude prevoditi a bogami dobro fulaju.

suti... kaze meni jedna, prilicno nadobudna, sto misli da sve zna: e, danas sam prevodila svom direktoru, to uopce nije tesko, bit ce na tv pa pogledaj... odgledam ja, pa se upitam, da li da joj razbijem iluziju ili da je pustim da misli kako nama prevodiocima zaista padaju te pare s neba i nista ne radimo sto je tesko... ne znam, samo, sto nas zovu na te neke skupove, kad je to sve tako lako? mogla bi i hostesa da odradi, pa zna i ona engleski

ima neka asocijacija prevodilaca i tumaca, nesto iz zivinica ili odakle li (malo je reci da mi se cini da je mutno), kaze meni tip: mi studente, ove koji ne govore bas najbolje, obicno saljemo da rade simultano i tako, gdje nema potrebe dobro govoriti!



rekoh: dobro!

gdje li je ona tema sto sam ja bila otvorila s onim prevodom one tuzne knjige, sto na engleskom postade tragedija nevidjena?
01-02-2012 at 12:54 | Ukljui u odgovor
MiB
Nivo: Novi foruma

Registriran(a): 01-02-2012
Odgovori: 34
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Hladno, hladno da ne može biti hladnije Slika je pokupljena usput na facebook tako da vas vodi nikamo

Nego jesu li i oni bošnjaci iz bihaća, sarajeva, tuzle itd na hercegbosni hercegovački nacionalisti Nigdje veze..

Drug moj tamo popi ban dok reče keks nije se znao ppostaviti i biti uljudan, hebiga.

Ajmo dalje, nastavim pisati na tuzlarijama pod starim nikom kao patriota i antifasist haha. pozz

01-02-2012 at 14:11 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 10
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: aorta, batvaa, BELLA2012, djsema, eni, Filipinac, Jebim, Kasba, ronaldlgregg03, sminkica
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice