Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

na ovoj temi je vec receno sve sto se imalo reci. navedeni su iskustveni pokazatelji, navedena strucna misljenja, navedeni naucni stavovi o jeziku, ali tema se (jos uvijek) vrti u krug?!

bas me interesira poenta? ako se vec toliko upire prstom i trazi odgovor na pitanje koje je vec odgovoreno, sta se to pokusava reci izmedju tih napisanih redova?

znaju li, uopce, autori tih redova sta hoce da pokazu?!

19-02-2012 at 17:29 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Prije rata sam cesto poslovno putovao za Istanbul....tamo sam upoznao nase ljude koji su otisli....vjerujte mi,prvi put kad sam pricao sa njima,jedva sam ih razumio....a kazu da pricaju bosanski...sta sam time htjeo rijet...svaki jezik se MORA usavrsavat i pratit svjetski trend...ovo svjetski trend mislim na hrvatski jezik...gdje izmisljaju nazive i ispadaju smjesni....ako citav svjet kaze HELIKOPTER,zovi ga i ti

19-02-2012 at 19:14 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
statebriga wrote:
na ovoj temi je vec receno sve sto se imalo reci. navedeni su iskustveni pokazatelji, navedena strucna misljenja, navedeni naucni stavovi o jeziku, ali tema se (jos uvijek) vrti u krug?!

bas me interesira poenta? ako se vec toliko upire prstom i trazi odgovor na pitanje koje je vec odgovoreno, sta se to pokusava reci izmedju tih napisanih redova?

znaju li, uopce, autori tih redova sta hoce da pokazu?!


Smatras li da je pravedno da se kod nas u prevodima koristi baka umjesto nena/nana?

I nije mi jasno kako u taj nas standardni jedik nikako da udju rijeci i izrazi kojim se uglavnom koriste bosnjaci. Ako mozemo prhvatati rijeci sa svih strana zasto onda ne uvrstiti i rijeci koje koristi cio jedan konstitutivni narod? Zar jezik nije ziva materija?

Nikad mi nece biti jasno zasto je preko noci postalo normalno prevoditi i govoriti nogomet, obitelj, povijest..., ali rijeci poput dajdza, nena/nana, amidza... nikako da postanu dio tog naseg "standardnog" jezika bez obzira sto skoro polovica naroda ypotrebljava bas te rijeci a koje za njih predstavljaju u pravo standard!

[Edited by Black0ut on 19-02-2012 at 20:53 GMT]
19-02-2012 at 20:48 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:
Smatras li da je pravedno da se kod nas u prevodima koristi baka umjesto nena/nana?

nadji stranicu na kojoj sam ti vec odgovorila na to pitanje.

ponavljanje nije uvijek majka znanja, nekad je i nesto drugo.



ps. za promjenu, mogao bi ti dati koji odgovor na pitanja koja se tebi postavljaju. npr. sta pokusavas reci izmedju svojih nevjestih redova? da li trebamo procitati (to izmedju redova) da u ovoj zemlji nema mjesta za sve?
19-02-2012 at 20:53 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:
I nije mi jasno kako u taj nas standardni jedik nikako da udju rijeci i izrazi kojim se uglavnom koriste bosnjaci. Ako mozemo prhvatati rijeci sa svih strana zasto onda ne uvrstiti i rijeci koje koristi cio jedan konstitutivni narod? Zar jezik nije ziva materija?

Nikad mi nece biti jasno zasto je preko noci postalo normalno prevoditi i govoriti nogomet, obitelj, povijest..., ali rijeci poput dajdza, nena/nana, amidza... nikako da postanu dio tog naseg "standardnog" jezika bez obzira sto skoro polovica naroda ypotrebljava bas te rijeci a koje za njih predstavljaju u pravo standard!

[Edited by Black0ut on 19-02-2012 at 20:53 GMT]

ja ti odgovorim, al' ti u medjuvremenu prepravio post, pa sad eto moram opet

ako, nema veze... odgovor je isti: idi stranica i stranica unatrag, naci ces sve odgovore koje trazis. za svaku dublju analizu jezika, preporucujem ti specijalizirana izdanja naucnih knjiga koje se bave razvojem jezika, standardima u jeziku i slicno

vjeruj mi na rijec, naci ces dosta odlicnog stiva!
19-02-2012 at 20:55 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:


Smatras li da je pravedno da se kod nas u prevodima koristi baka umjesto nena/nana?

I nije mi jasno kako u taj nas standardni jedik nikako da udju rijeci i izrazi kojim se uglavnom koriste bosnjaci. Ako mozemo prhvatati rijeci sa svih strana zasto onda ne uvrstiti i rijeci koje koristi cio jedan konstitutivni narod? Zar jezik nije ziva materija?

Nikad mi nece biti jasno zasto je preko noci postalo normalno prevoditi i govoriti nogomet, obitelj, povijest..., ali rijeci poput dajdza, nena/nana, amidza... nikako da postanu dio tog naseg "standardnog" jezika bez obzira sto skoro polovica naroda ypotrebljava bas te rijeci a koje za njih predstavljaju u pravo standard!

[Edited by Black0ut on 19-02-2012 at 20:53 GMT]

Pravedno? O kakvoj pravednosti govoris?
Zasto da jedna baka postaje nena/nana ako je vec baka? A sta ce misliti one koje unucad zovu majka?
Mislis u prijevodima knjizevnih djela?
Ako mislis na jezicku prilagodjenost regiji, pa mi imamo i bake i nene i nane i imali smo ih. Imamo i dajdze i amidze kao i ujake i striceve. Imamo i djeda i dida i dedu...
19-02-2012 at 21:11 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:


Smatras li da je pravedno da se kod nas u prevodima koristi baka umjesto nena/nana?



Obzirom da si ovo pitanje ponovio po stoti put nešto razmišljam da ovu temu pošaljem u vjeèna lovišta  


<br /><br /><br /><br />

19-02-2012 at 21:22 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
yugi wrote:

Obzirom da si ovo pitanje ponovio po stoti put nešto razmišljam da ovu temu pošaljem u vjeèna lovišta

19-02-2012 at 21:35 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
yugi wrote:
Obzirom da si ovo pitanje ponovio po stoti put nešto razmišljam da ovu temu pošaljem u vjeèna lovišta

jok, ba, sto? ostavi temu, da vidimo na sta ce dalje izaci. sve pise u temi, samo jos blackout da nam da svoje vidjenje, jer svega ima, osim toga
19-02-2012 at 21:41 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote: Smatras li da je pravedno da se kod nas u prevodima koristi baka umjesto nena/nana?



Kod nas u Mramoru se ne koristi nit' jedno, nit' drugo a nit' trece, mi j***mo neshto mLogo mladje ;hanka
19-02-2012 at 22:24 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice