Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


to su licemjeri i njihov nijet nije ispravan. Ne mozes postati vjernik da bi na brzaka dobio kartu za raj (Nema brze karte za to mjesto - Dzennet je skup)! I to nikako ne moze biti dobro. Koga oni misle zeznuti?



Zasto ih zoves licemjerima, ako vec vjeruju u postojanje Boga?

To sto ih je strah okrenuo vjeri u Boga, ne znaci da su licemjeri, jer koliko znam iskren vjernik je onaj koji vjeruje u postojanje Boga. Bar ste mi tako objasnjavali na ovom forumu!


To sto ja licno mislim da strah od nekoga ili necega (pa i od Boga) za vlastito dupence nije dovoljno dobar razlog da se covjek odrekne zlih djela, pokaje i posveti cinjenju dobrih, nego treba u srcu da osjeti tu potrebu bez ocekivanja ikakve protivusluge, je sasvim drugi par opanaka!


[Edited by Aidatuzla on 07-10-2013 at 19:37 GMT]
07-10-2013 at 19:07 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:



nisam na to mislila nego da niko ne postaje vjernik/nevjernik zbog zajednice nego samo zbog sebe.



Kao za pocetak do vjere se dolazi iskljucivo na inicijativu ili silu zajednice, a ko je zajednica, roditelji i kucni odgoj.
Svi smo upuceni ili dobrim dijelom prisiljeni na vjeru koju prakticiramo, do punoljetnosti, prije bih rekao duboke zrelosti, e tada nema niko na nas uticaj, tada ni zajednica ne moze uticati na nas religiozni smjer.

Mala djeca ne znaju sta u sustini i dali to za svoj interes cine, iskljucivo su roditelji odgovorni za njih do njihove punoljetnosti.

Rekao bih da oni koji prelaze iz jedne vjere na drugu da su mi na neki nacin skloni labavosti i ne pouzdanosti.


[Edited by Aidatuzla on 07-10-2013 at 19:38 GMT]
07-10-2013 at 19:28 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


prvo, maticna porodica i zajednica nisu isto.

drugo, roditelji na dijete u tom smislu mogu uticati najvise do trece pa jos malo do desete godine a kasnije teze ide.

trece, zar je onaj ko donosi velike zivotne promjene labilna i nepouzdana licnost?



Velike zivotne promjene ?
Sta nas tu unapredjuje ili unazadjuje,
pod zivotne promjene svrstao bih druge dogadjaje.

Bog je jedan i drugog nema, u bilo kojoj religioznoj zajednici se mi nalazili.

Sve ostalo je niti manje niti vise cista filozofija i vrlo cesto cisti ili drustveni interes.


[Edited by Aidatuzla on 07-10-2013 at 19:39 GMT]
07-10-2013 at 19:36 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:



kako nije velika promjena kad utice na tvoj svakodnevni zivot i na tvoju zivotnu filozofiju?


mislis da utice na njihove promjene, a ja znajuci da je samo jedan Bog/Allah ni u snu nebih mogao zamisliti da prelazim negdje gdje sam to vec imao,
moja zivotna filozofija sastoji se iskljecivo u postenosti, disciplini marljivosti i nikada si dozvoliti nanijeti stetu drugima i nikada si dozvoliti urucivati bilo komei bilo kakve neumjesne psovke,
a dali ja na dan klanjam 5 namaza, haman to nema nikakvog uticaja na zajednicu,
to cinim ili ne cinim za moj uhar i haram, za tamo novi zivot (ako ga uospte ima).
07-10-2013 at 19:50 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:



pa nije svacija zivotna filozofija ista.
i ovo drugo, neke stvari radimo za zajednicu a neke za sebe. mi ovdje pricamo o izmisljanju tople vode


ne, nego o onim nesretnicima koji ne znaju gdje ce se saviti, naci utociste.

ipak si ti u pravu, sve to mozemo svrstati pod filozofiranje, lije u ugodan aksham
07-10-2013 at 19:59 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


E vidis ovo boldirano? Bas tako sto se tice shvatanja i prihvatanja vjere (morala sam ispraviti da me ne cupate iz konteksta )! Ja ne zelim da govorim ko je i kakav vjernik (za raziku od nekih) i plasim se da to radim al za licemjere sam cula i procitala. Za ovo sto su ti rekli na forumu si u pravu samo sto ti ti isti nisu rekli sta je zapravo vjerovanje i zasto ljudi vjeruju pa nisi dobro skontala.

Proguglaj termin Munafici pa ces skontati.

[Edited by Aidatuzla on 07-10-2013 at 19:37 GMT]

[Edited by Aidatuzla on 07-10-2013 at 19:46 GMT]

Pa kaze,

Ima ljudi koji govore: "Vjerujemo u Allaha i u onaj svijet!"- a oni nisu vjernici.
oni nastoje prevariti Allaha i one koji vjeruju, a oni i ne znajuæi, samo sebe varaju.
Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još poveæava; njih èeka bolna patnja zato što lažu.
Kada im se kaže: "Ne remetite red na Zemlji!" - odgovaraju: "Mi samo red uspostavljamo!"
Zar?! A, uistinu, oni nered siju, ali ne opažaju.
Kad im se kaže: "Vjerujte kao što pravi ljudi vjeruju!" - oni odgovaraju: "Zar da vjerujemo u ono u što bezumni vjeruju?" - A, uistinu, oni su bezumni, ali ne znaju.
Kada susretnu one koji vjeruju, govore: "Vjerujemo!" - a èim ostanu nasamo sa šejtanima svojim, govore: "Mi smo s vama, mi se samo rugamo."
Allah njih izvrgava poruzi i podržava ih da u svome nevjerstvu lutaju.


Hmmm, znaci samo Allah moze prepoznati licemjera tj munafika........mi obicni smrtnici nismo u stanju skontati. Interesantno!

Nekako to ispada da je vjernik by default dobar insan, a svi ostali ukjucujuci i munafike losi insani! hmm

Po mom skromnom misljenju, na kraju se ipak sve svodi na sveukupan dojam, ili jesmo dobri ljudi ili nismo, bez obzira jesmo li vjernici ili ne.

07-10-2013 at 20:59 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


pa, da! ne mogu ja sad u tebe uprijeti prstom i kritikovati te kao vjernika to nije izmedju tebe i mene nego izmedju tebe i nekog drugog.

mi samo mozemo da raspravljamo o tome kakvi su to licemjerni ljudi (samo primjer) i koje su njihove osobine.


ovo zadnje sto si rekla, to je opet ono sto vazi kad zivimo na ovom svijetu i utice na dobre medjuljudske odnose. al samo na ovom. dalje idemo samo ali po drugim pravilima


pa ako mozemo da raspravljamo kakvi su to licemjerni ljudi i kakve su im osobine, mozemo li zakljuciti da medju licemjernim ljudima ima i vjernika i nevjernika ili smatras da je vjernik by default nelicemjeran, ako se vodimo onom da Allah svakako zna prepoznati munafika?

a to zadnje sto sam rekla, naravno da se odnosi na ovaj svijet, jer ja za drugi ne znam. ako smo svjesni sadasnjeg svijeta, onda se valjda trebamo fokusirati da budemo dobri ljudi sada i u ovom svijetu. a ako ima neki drugi koji ce doci kasnije i ako dodje, bujrum i u tom drugom da se trudimo biti dobri. ja ne znam koja bi druga pravila mogla biti u tom drugom svijetu osim - budi dobar covjek, uostalom kao i u ovom svijetu.
07-10-2013 at 21:50 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


ne govorim ja ljudima koji su licemjerni u nekim zivotnim situacijama niti je to tema.
iskren vjernik ne moze biti licemjeran vjernik. to je kontradikcija u pojmovima.

pa ako ti ne vjerujes u drugi svijet, ostaje ti da radis samo za ovaj al nemoj misliti da se ljudi koji vjeruju i u onaj svijet manje od tebe trude biti dobri u ovom. njihov je i ovaj i onaj.


Jesam li te dobro shvatila...smatras da je vjernik by default nelicemjeran vjernik, ali da moze biti licemjeran covjek u nekim zivotnim situacijama ( pretpostavljam situacijama nevezanim za svoju vjeru)?

Ja nigdje ne rekoh da se ljudi koji vjeruju u drugi svijet trude manje od mene da budu dobri u ovom. To je neki tvoj zakljucak koji nema veze sa onim sto sam ja rekla.
07-10-2013 at 22:37 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Mjesto za religijske rasprave

citat:
Aidatuzla wrote:


smatram da je iskren vjernik po defaultu nelicemjeran u vjerovanju.
pa sad, ti od mene trazis da ja pricam o zivotnim situacijama a to je vec prica o pojedinacnim ljudima. pa, moze nekad. iskren vjernik nije operisan od grijeha samo sto se licemjerstva mnogi cuvaju

ok, dakle slozismo se.
07-10-2013 at 23:42 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Mjesto za religijske rasprave

Covjek vjernik ne mora znacit i da je dobar covjek....

Covjek nevjernik ne mora znacit da je los covjek....

Samo sto je na covjeku vjerniku veca odgovornost

08-10-2013 at 03:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Mjesto za religijske rasprave New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice