Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Dodik predlaže demilitarizaciju
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
robi tz
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 14-01-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 334
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Ivo Andriæ - Pismo iz 1920. godine
(1/1)
Reformator:
Pismo iz 1920. godine


Dragi prijatelju,



Da predjem odmah na stvar. Bosna je divna zemlja, zanimljiva, nimalo obièna zemlja i po svojoj prirodi i po svojim ljudima. I kao što se pod zemljom u Bosni nalaze rudna blaga, tako i bosanski èovek krije nesumnjivo u sebi mnogu moralnu vrednost koja se kod njegovih sunarodnika u drugim jugoslovenskim zemljama reðe nalazi. Ali vidiš, ima nešto što bi ljudi iz Bosne, bar ljudi tvoje vrste, morali da uvide, da ne gube nikad iz vida: Bosna je zemlja mržnje i straha. Ali da ostavimo po strani strah koji je samo korelativ te mržnje, njen prirodan odjek, i da govorimo o mržnji. Da, o mržnji. I ti se instinktivno trzaš i buniš kad èuješ tu reè (to sam video one noæi na stanici), kao što se svaki od vas opire da to èuje, shvati i uvidi. A stvar je baš u tome što bi to trebalo uoèiti, utvrditi, analizirati. I nesreæa je u tome što to niko neæe i ne ume da uèini. Jer, fatalna karakteristika te mržnje i jeste u tome što bosanski èovek nije svestan mržnje koja živi u njemu, što zazire od njenog analiziranja, i mrzi svakoga ko pokuša da to uèini. Pa ipak, èinjenica je: da u Bosni i Hercegovini ima više ljudi koji su spremni da u nastupima nesvesne mržnje, raznim povodima i pod raznim izgovorima, ubijaju ili budu ubijeni, nego u drugim po ljudstvu i prostranstvu mnogo veæim slovenskim i neslovenskim zemljama.

Ja znam da mržnja, kao i gnev, ima svoju funkciju u razvitku društva, jer mržnja daje snagu, a gnev izaziva pokret. Ima zastarelih i duboko ukorenjenih nepravdi i zloupotreba, koje samo bujice mržnje i gneva mogu da išèupaju i otplave. A kad te bujice splasnu i nestanu, ostaje mesto za slobodu, za stvaranje boljeg života. Savremenici vide mnogo bolje mržnju i gnev, jer pate od njih, ali potomstvo æe videti samo plodove snage i pokreta. Znam ja to dobro. Ali ovo što sam gledao u Bosni, to je nešto drugo. To je mržnja, ali ne kao neki takav momenat u toku društvenog razvitka i neminovan deo jednog istorijskog procesa, nego mržnja koja nastupa kao samostalna snaga, koja sama u sebi nalazi svoju svrhu. Mržnja koja diže èoveka protiv èoveka i zatim podjednako baca u bedu i nesreæu ili goni pod zemlju oba protivnika; mržnja koja kao rak u organizmu troši i izjeda sve oko sebe, da na kraju i sama ugine, jer takva mržnja kao plamen, nema stalnog lika ni sopstvenog života; ona je prosto oruðe nagona za uništenjem ili samouništenjem, samo kao takva i postoji, i samo dotle dok svoj zadatak potpunog uništenja ne izvrši.

Da, Bosna je zemlja mržnje. To je Bosna. I po èudnom kontrastu, koji u stvari i nije tako èudan, i možda bi se pažljivom analizom dao lako objasniti, može se isto tako kazati da je malo zemalja u kojima ima toliko tvrde vere, uzvišene èvrstine karaktera, toliko nežnosti i ljubavnog žara, toliko dubine oseæanja, privrženosti i nepokolebljive odanosti, toliko žeði za pravdom. Ali ispod svega toga kriju se u neporoznim dubinama olujne mržnje, èitavi uragani sapetih, zbijenih mržnji koje sazrevaju i èekaju svoj èas. Izmeðu vaših ljubavi i vaše mržnje odnos je isti kao izmeðu vaših visokih planina i hiljadu puta veæih i težih nevidljivih geoloških naslaga na kojima one poèivaju. I tako, vi ste osuðeni da živite na dubokim slojevima eksploziva koji se s vremena na vreme pali upravo iskrama tih vaših ljubavi i vaše ognjene i svirepe oseæajnosti. Možda je vaša najveša nesreæa baš u tome što i ne slutite koliko mržnje ima u vašim ljubavima i zanosima, tradicijama i pobožnostima. I kao što tle na kom živimo prelazi, pod uticajem atmosferske vlage i toplote, u naša tela i daje im boju i izgled, i odreðuje karakter i pravac našem naèinu života i našim postupcima tako isto silna, podzemna i nevidljiva mržnja na kojoj živi bosanski èovek ulazi neprimetno i zaobilazno u sve njegove, i najbolje postupke. Poroci raðaju svuda na svetu mržnju, jer troše a ne stvaraju, ruše a ne grade, ali u zemljama kao što je Bosna i vrline govore i deluju èesto mržnjom. Kod vas asketi ne izvlaèe ljubav iz svoje askeze, nego mržnju na sladostrasnike; trezvenjaci mrze one koji piju, a u pijanicama se javlja ubilaèka mržnja na ceo svet. Oni koji veruju i vole smrtno mrze one koji ne veruju ili one koji drugaèije veruju i drugo vole. i, na žalost, èesto se glavni deo njihove vere i njihove ljubavi troši u toj mržnji. (Najviše zlih i mraènih lica može èovek sresti oko bogomolja, manastira i tekija.) Oni koji tlaèe i eksploatišu ekonomski slabije, unose u to još i mržnju, koja tu eksploataciju èini stostruko težom i ružnijom, a oni koji te nepravde podnose, maštaju o pravdi i odmazdi, ali kao o nekoj osvetnièkoj eksploziji koja bi, kad bi se ostvarila po njihovoj zamisli, morala da bude takva i tolika da bi raznela i tlaèenog zajedno sa mrskim tlaèiteljem. Vi ste, u veæini, navikli da svu snagu mržnje ostavljate za ono što vam je blizu. Vaše su voljene svetinje redovno iza trista reka i planina, a predmeti vaše odvratnosti i mržnje tu su pored vas, u istoj varoši, èesto sa druge strane vašeg avlijskog zida. Tako vaša ljubav ne traži mnogo dela, a vaša mržnja prelazi vrlo lako na delo. I svoju roðenu zemlju vi volite, žarko volite, ali na tri-èetiri razna naèina koji se meðu sobom iskljuèuju, smrtno mrze i èesto sudaraju.

U nekoj Mopasanovoj pripoveci ima jedan dionizijski opis proleæa koji se završava reèima da bi u takve dane po svim uglovima trebalo izlepeti oglase: „Graðanine francuski, proleæe je, èuvaj se ljubavi.“ Možda bi u Bosni trebalo opominjati èoveka da se na svakom koraku, u svakoj misli i svakom, i najuzvišenijem, oseæanju èuva mržnje, uroðene, nesvesne, endemiène mržnje. Jer toj zaostaloj i ubogoj zemlji, u kojoj žive zbijeno dve razlièite vere, trebalo bi èetiri puta više ljubavi, meðusobnog razumevanja i snošljivosti nego drugim zemljama. A u Bosni je, naprotiv, nerazumevanje, koje povremeno prelazi u otvorenu mržnju, gotovo opšta karakteristika stanovnika. Izmeðu raznih vera jazovi su tako duboki da samo mržnja uspeva ponekad da ih preðe. Znam da mi se na to može odgovoriti, i sa dosta prava, da se u tom pogledu ipak primeæuje izvestan napredak, da su ideje XIX veka i ovde uèinile svoje, a da æe sada posle osloboðenja i ujedinjenja sve iæi mnogo bolje i brže. Bojim se da nije sasvim tako. (Ja sam, èini mi se, za ovo nekoliko meseci dobro video strašne meðusobne odnose meæu ljudima raznih vera i raznih narodnosti u Sarajevu!) � tampaæe se i govoriæe se svuda i svakom prilikom: „Brat je mio, koje vere bio“ ili „Ne pita se ko se kako krsti, neg èija mu krvca grije prsi“. „Tuðe poštuj, a svojim se dièi“, „Integralno narodno jedinstvo ne poznaje verskih ni plemenskih razlika“. Ali oduvek je u bosanskim graðanskim krugovima bila dosta lažne graðanske uètivosti, mudrog varanja sebe i drugih zvuènim reèima i praznim ceremonijalom. To prikriva kako-tako mržnju, ali je uklanja i ne spreèava u rastenju. Bojim se da i pod pokrovom svih savremenih maksima mogu u tim krugovima da dremaju stari nagoni i kainovski planovi, i da æe živeti dok god ne budu potpuno izmenjene osnove materjalnog i duhovnog života u Bosni. A kad æe doæi to vreme, i ko æe imati snage da to? Jednom æe doæi, ja u to verujem, ali ovo što sam video u Bosni ne ukazuje na to da se tim putem veæ sada ide. Naprotiv.

Ja sam o tome razmišljao, naroèito poslednjih meseci, kad sam se još borio sa odlukom da zauvek napustim Bosnu. Razumljivo je da ne spava dobro èovek koji se nosi takvim mislima. I ja sam ležao pored otvorenog prozora u sobi u kojoj sam se rodio, napolju je šumela Miljacka naizmenice sa vetrom rane jeseni u još obilnom lišæu.

Ko u Sarajevu provodi noæ budan u krevetu, taj može da èuje glasove sarajevske noæi. Teško i sigurno izbija sat na katolièkoj katedrali: dva posle ponoæi. Proðe više od jednog minuta (taèno sedamdeset i pet sekundi, brojao sam) i tek tada se javi nešto slabijim ali prodornim zvukom sat sa pravoslavne crkve, i on iskucava svoja dva sata posle ponoæi. Malo za njim iskuca promuklim, dalekim glasom sahat-kula kod Begove-džamije, i to iskuca jedanaest sati, avetinjskih turskih sati, po èudnom raèunanju dalekih, tuðih krajeva sveta! Jevreji nemaju svoga sata koji iskucava, ali bog jedini zna koliko je sada sati kod njih, koliko po sefardskom a koliko po eškenaskom raèunanju. Tako i noæu, dok sve spava, u brojanju pustih sati gluvog doba bdi razlika koja deli ove pospale ljude koji se budni raduju i žaloste, goste i poste prema èetiri razna, meðu sobom zavaðena kalendara, i sve svoje želje i molitve šalju jednom nebu na èetiri razna crkvena jezika. A ta razlika je, nekad vidljivo i otvoreno, nekad nevidljivo i podmuklo, uvek slièna mržnji, èesto potpuno istovetna sa njom.

Ovaj Cupo je tipicni primjer zatuljenog bosancerosa punog mrznje kakvu opisuje ovaj stranac kada objasbjava Bosnu.

19-07-2008 at 21:26 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik i njegove nebuloze

citat:
robi tz wrote:

Ovaj Cupo je tipicni primjer zatuljenog bosancerosa punog mrznje kakvu opisuje ovaj stranac kada objasbjava Bosnu.


Zadovoljstvo mi je kad me èetnici citaju i daju mi vaznost i ne mogu bez mojih postova

cokic da pukne
19-07-2008 at 21:28 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

cupo care samo nastavi tako a ovakve kao sto je ovaj glavonja posalji u ....ustvari oni su tamo gdje i treba da budu puni mrznje prema svima koji se mogu nazvati zajednickim imenom RAJA  


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
19-07-2008 at 22:33 | Ukljuèi u odgovor
kaharlija
Nivo: Forumski doajen
mi smo ljiljani medju trnjem
Registriran(a): 19-10-2005
Lokacija: PNE
Odgovori: 1121
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik i njegove nebuloze

citat:
pagny wrote:
cupo care samo nastavi tako a ovakve kao sto je ovaj glavonja posalji u ....ustvari oni su tamo gdje i treba da budu puni mrznje prema svima koji se mogu nazvati zajednickim imenom RAJA



za cupu
 


ne citaj sta ja pisem
20-07-2008 at 05:00 | Ukljuèi u odgovor
Ego
Nivo: Forumski vuk
Celav, neodoljiv, (ne)osvojiv.

Registriran(a): 23-05-2008
Lokacija: Tuzla downtown
Odgovori: 756
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik i njegove nebuloze

citat:
cupo wrote:


Zadovoljstvo mi je kad me èetnici citaju i daju mi vaznost i ne mogu bez mojih postova

cokic da pukne


...Zadovoljstvo je tim visse ssto ccetnici znaju ccitati, i to latinicu. To je za krmke vanserijski uspjeh. A ssto se stranaca ticce, pokazali su se u agresiji na BiH, dzehennem im se svima radovao. Selam.
 


Ego: "Ni bunar zelja ne funkcionise bez love."
20-07-2008 at 13:39 | Ukljuèi u odgovor
robi tz
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 14-01-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 334
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

haha pa i meni je zadovoljstvo kada me zovu cetnikom kao i svakog cestitog Srbina...
Vjeruj meni je zadovoljstvo sto svakim klikom na tuzlarijama pomazem bosnjackim zrtvama iz podrinja samo bojim se prijatelju da njima vise ni ALLAH PEGAMBER nemoze vise pomoci....
Poselami sve Cupo i kamo srece da ovde mozemo citati tvoje postove a ne samo ono sto prepisujes i citiras iz medija jer ocigledno je da Ti je fond rijeci 12(dvanaest)...

21-07-2008 at 12:15 | Ukljuèi u odgovor
KlOn
Nivo: Forumski doajen
Bošnjator i Dr.za Reisofobiju

Registriran(a): 29-04-2003
Lokacija: Candy Shop
Odgovori: 8528
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

o junace,kad si cestit daj nam puno ime i prezime

21-07-2008 at 12:21 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dodik i njegove nebuloze - asd

citat:
robi tz wrote:
haha pa i meni je zadovoljstvo kada me zovu cetnikom kao i svakog cestitog Srbina...
Vjeruj meni je zadovoljstvo sto svakim klikom na tuzlarijama pomazem bosnjackim zrtvama iz podrinja samo bojim se prijatelju da njima vise ni ALLAH PEGAMBER nemoze vise pomoci....
Poselami sve Cupo i kamo srece da ovde mozemo citati tvoje postove a ne samo ono sto prepisujes i citiras iz medija jer ocigledno je da Ti je fond rijeci 12(dvanaest)...


Pa nisi ni ti baš posebno dobar sa tim rijeèima

A mojim èestitim prijateljima i komšijama srbima ti ne možeš ni priprditi.
21-07-2008 at 14:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Prognoze

Kako æe Dodik završiti karijeru

Piše: Asim Bešlija

Više je nego oèito da administrativni aranžman pod nazivom Republika Srpska danas, de facto, jeste u vlasništvu samo jednog èovjeka – Milorada Dodika. Osim autokratske vladavine, implikacije stanja koje je sada na ovom dijelu BiH, jesu i unifomisanje mišljenja, uništavanje ostataka civilnog društva i gušenje medija koji iole drugaèije razmišljaju. U modernim državama ovo znaèi pisanje vlastite smrtne presude.

Najnoviji lobistièki napori administracije Milorada Dodika dolaze iz Amerike, gdje Vlada RS ima svoju lobistièku grupu, pa je bilo i logièno da neko od bivših èlanova administracije koje plaæa entitetska vlada, da neku jaku izjavu. Tako je i prof. Steven Mayer, nekadašnji uposlenik CIA-e rekao ono što Dodik i njegova vlada vole da èuju – BiH je neodrživa. Baš kao da je BiH projekat napravljen prije 10 godina a ne zemlja koja ima izuzetno dugu historiju.

Ekspresno reagiranje amerièke ambasade u Sarajevu ukazuje na jednu kljuènu stvar kada je u pitanju nastup prof. Mayera. To je neupuæenost. Iako prof. Mayer pravi paralelu izmeðu situacije na Kosovu i BiH, odnosno logièkim rasuðivanjem daje ista prava na otcjepljenje Albancima na Kosovu i Srbima u BiH, nekoliko je stvari koje ukazuju na to da se radi o nepoznvanju ili namjernom nepoznavaju trenutnog stanja i historije.

Ponajprije to je Ustav BiH ili Dejtonski sporazum kojim sva tri naroda i ostali imaju suvereno pravo da odluèuju o njegovoj izmjeni bez koje nema bilo kakvih referenduma i inih secesionistièkih avantura.

Drugo, to je pitanje vlasništva jer administrativni aranžman koji danas pokriva Republika Srpska nije samo srpska zemlja a privatna zemlja, kao što je poznato, ne može se tek tako oduzeti.

Treæe to je pitanje neriješenih ratnih zloèina. Da li to prof. Mayer ili onaj ko je naruèio njegovo mišljenje misli da æe se otcijepiti teritorija sa koje nisu otkopane sve masovne grobnice? Da li neko misli da æe se Srebrenica ili neka druga podruèja, poput možda Kozarca, naæi u nekoj nezavisnoj srpskoj republici?

I èetvrto, ko æe to glasati za nezavisnost Republike Srpske? Istoèni dijelovi BiH i RS gotovo su ispražnjeni zbog jada i bijede u kojoj živi tamošnja populacija pa bilo kakve prièe koje se tièu miloševiæevski megalomanskih projekata ljude ne interesuje jer gotovo da nemaju šta jesti.

Zato plitka medijska iživljavanja nad traumiranim narodom imaju za cilj, sasvim je oèito, održanje na vlasti SNSD-a i sliènih mu stranaka koje iz dana u dan ne mogu da odbrane brojna obeæanja ili da objasne premijerove privatne dealove. S obzirom da je stanje u kojem se guše medijske slobode, prijeti novinarima, zastrašuju meðunarodne organizacije, sklapaju sumnjivi poslovi, stranaèke kompanije grabe šakom i kapom, a atmosfera se predstavlja kao ´bolja´ u tom dijelu BiH, sve ukazuje da brod tone. Glavno pitanje je kada æe ga kapetan i posada napustiti.

Kako æe skonèati Milorad Dodik?

Dodikovo korištenje para poreskih obveznika umjesto za lobiranje za RS, vidljivo je, koristi se za njegovo vlastito održanje odnosno održanje stanja koje je samo po sebi neodrživo. Zamislite mjesto u kojem se, na primjer, trebaju održati neki meðunarodni festival ili takmièenja, ili gdje neka meðunarodna organizacija ili kompanija želi otvoriti svoje predstavništvo, a da u tom mjestu u svakom trenutku postoji opasnost da æe vam vlada podvaliti, proglasiti vas kriminalcima ili za kratko vrijeme na vas navuèi javni bijes. E, takvu je sliku, zarad odbrane svoga lika i djela, Milorad Dodik priskrbio Republici Srpskoj, zatvarajuæi vrata nade ljudima koji iole razmišljaju o buduænosti. I dok se u postdodikovsko vrijeme ljudi budu pitali šta su sebi dozvolili, Dodiku æe i tada, kao i danas, biti lijepo. Naèin na koji æe on završiti svoju vladavinu njega neæe puno uznemiriti.

Naime, iz nekoliko domaæih i meðunarodnih krugova dobili smo neka razmišljanja o tome koji æe biti naèini kraja Dodikove ere. Uz konstataciju da sve veæe zapadanje u mrak jednog dijela BiH jeste neodrživo, nekolicina naših sagovornika koji su željeli ostati anonimni, su rekli da postoje najmanje tri scenarija za Dodikov odlazak.

Prvi, je da Dodik u dramatiènim okolnostima napusti BiH jer æe se atmosfera usijati do te mjere da æe ga razotkrivanje njegovih djela na pravljenju boljeg dijela zemlje, natjerati da napusti zemlju. Za tu varijantu Dodik veæ ima osiguran smještaj na beogradskom Dedinju u luskuznoj vili koju je pošteno zaradio. Time bi izbjegao svaku odgovornost za sve što je radio za vrijeme vladavine njegovog SNSD-a.

Drugi scenario je da sudske vlasti BiH obave svoj posao tako što bi državni sud podigao optužnicu protiv Dodika te ga strpao u pritvor a na osnovu dobro dokumentovanih radnji za poèinjeni kriminal, kao i rušenje ustavnog poretka BiH.

Treæi scenario ukljuèio bi meðunarodnu zajednicu èije je Dodik èedo. U ovoj varijanti predstavnici MZ otišli bi kod Dodika, i u jednoj prijateljskoj atmosferi uz kafu, objasnili mu da postoje dokazi za sav kriminal koji se krije iza prièe o nizu uspjeha njegove administracije, te ga lijepo zamolili da dâ ostavku i napusti zemlju. U ovoj varijanti Antikorupcioni tim OHR-a koji veæ posjeduje dosta inkriminirajuæeg materijala, odigrao bi važnu ulogu.

No, i bez ijednog od ova tri scenarija, sasvim je jasno da se stanje u RS pogoršava i da u dogledno vrijeme neæe moæi biti opstati, ma koliko bilo u funkciji manipulacije ili postizanja izbornih rezultata.

Sama šteta koju je Dodik nanio pokretanjem skandala sa uglednom meðunarodnom organizacijom Transparency International, mnogo je veæa od vrijednosti svih lobistièkih poslova koje radi. Razmjere ovog skandala æe se tek osjetiti, jer se radi o organizaciji koju direktno podržava jedna od najjaèih svjetskih država, Savezna Republika Njemaèka, èiji je to ministar vanjskih poslova prije nekoliko dana naglasio u Berlinu.

No, Dodiku, kao onomad Miloševiæu, mišljenja meðunarodne javnosti nisu bitna pa je oèito da se bez daljnjeg treba oèekivati kraj obmane još jednog , ipak, bh. politièara.

(sa-x)

21-07-2008 at 14:56 | Ukljuèi u odgovor
KlOn
Nivo: Forumski doajen
Bošnjator i Dr.za Reisofobiju

Registriran(a): 29-04-2003
Lokacija: Candy Shop
Odgovori: 8528
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dodik i njegove nebuloze

Saopstenje za javnost Kriznog Staba Rebublike Smrdske povom apsenja radovana karadzica

mi smo ovaj,mi smo,nismo ovo ocekivali,ovo je nepravda za sve svrbske zrtve,mi necemo ovo apsenje da priznamo,ono je nelegalno,raso ga nije ocekivo,on je bio nenaoruzan,ovaj,..milorade spasavajj,hahahaha

22-07-2008 at 06:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 18
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Politika : Dodik predlaže demilitarizaciju New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice