Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Kamenica

Bajram u Dolini masovnih grobnica

U rano proljeæe 1999. godine Hašim Rizviæ vratio se kuæi u Kamenicu. Nekada selo sa oko dvije hiljade stanovnika, dvadesetak kilometara od Zvornika, spaljeno je 1993. godine, kada su se Hašimovi suseljani, pod naletom srpske vojske, povukli prvo u Cersku, a zatim dalje ka Srebrenici. Doèekale su ih porušene kuæe obrasle u šiblje, zapuštene njive... Hašim je, nakon što je rašèistio zgarište na kojem je nekada stajala njegova kuæa, odluèio oèistiti i septièku jamu.



“Poèeo sam kopati i na pola metra dubine našao sam pantalone. Mislio sam da je smeæe i nastavio kopati dalje. Udario sam lopatom nekoliko puta i našao kost. Vidio sam da je noga. Izvadio sam je, a onda našao još jednu kost, pa još jednu... Stao sam jer sam znao o èemu se radi”, prièa nam Hašim.

Dok je kopao, naišla je patrola IFOR-a. Zaustavio ih je i pokušao im objasniti na šta je naišao. Mislili su da im Hašim pokazuje kako je našao mine. “Kakve mine, Bog vas stvorio, ljude sam našao, rekao sam im.”

Sat kasnije, stigla je patrola meðunarodne policije. Izvršili su uviðaj i kazali Hašimu da ništa ne dira. Taèno godinu dana poslije, iz prve masovne grobnice u Kamenici ekshumirana su 84 tijela. Tijela onih koji nisu preživjeli proboj iz Srebrenice u ljeto 1995. godine.

“BABO, VIDIO SAM LOBANJU”

Devet godina nakon što je Hašim u svojoj avliji pronašao prvu od do sada dvanaest otvorenih masovnih grobnica, u Kamenici više ne uspijevaju maline niti raste trava. Doslovce sve livade pored puta koji petnaestak kilometara vijuga kroz selo mjesta su na kojima su otkrivene ili se sumnja da se na njima nalaze masovne grobnice.

“Niko od nas nije znao da su ubijeni iz Srebrenice ovdje zakopani”, prièa Omer Hrnjiæ, jedan od prvih povratnika u Kamenicu. “Eto, recimo, livada na Jazu, gdje je otvorena do sada najveæa masovna grobnica u Bosni. Tu je naðeno 1153 tijela. Nekoliko sedmica prije nego što je otvorena, èovjek èija je to zemlja je iskrèio livadu, jer je bila sva zarasla i posijao travu. Ali trava nije htjela rasti, bila je sva žuta. Poslije su nam prièali da na mjestima gdje su tijela trava i ne može narasti.”

Ove sedmice u Kamenici je zatvorena dvanaesta po redu grobnica iz koje je, kako nam je kazala Danica Arapoviæ-Kovaèeviæ, tužiteljica Tuzlanskog kantona, ekshumirano trideset kompletnih i 851 nekompletno tijelo. Sve su to, dodaje, žrtve iz Srebrenice, èija su tijela ovdje dovezena iz grobnica u Pilici i Branjevu.

“Radili smo u iznimno teškim uslovima, tijela su bagerima vaðena iz primarne grobnice i prevožena ovdje. Dijelovi tijela su raskomadani i zaista je zahtjevan zadatak pronaæi sve što se nalazilo u grobnici.”

Baš kao da tegobe povratnièkog života, bez struje, hrane i novca, nisu bile dovoljne, pred razrušenim kuæama seljani Kamenice, koseæi travu, èisteæi bunare ili izvodeæi ovce na ispašu nalazili su dijelove ljudskih tijela, kosti, lobanje... Neki od njih, poput Galiba Hrbata, pred èijom je kuæom, nekoliko metara od ulaznih vrata, pronaðena grobnica sa 200 tijela, nikada se više nisu vratili u Kamenicu. Jednostavno, Galib nije mogao s porodicom živjeti tu, gazeæi svakodnevno preko dvorišta ispod kojeg su bili dijelovi tijela Srebrenièana, ali i njegovih komšija.

“I ja sam vidio lobanju. I ruku”, vièe trogodišnji Muhamed Hrnjiæ, najmlaði stanovnik Kamenice, dok nas njegov otac Omer vodi do dvorišta komšijske kuæe Hrbata. Ispred je skromna, betonska tabla sa datumom i brojkama. Desetak takvih razbacano je po selu, na mjestima na kojima su do sada zatrpane grobnice.

“To je najmanje što smo mi seljani mogli napraviti, skupili smo sami novac i radili da oznaèimo ta mjesta”, prièa Omer, dodajuæi kako su u selu ljudi pomalo oguglali na forenzièare poput Kanaðanke Laure ili Tuzlanke Esme, koje ovih dana dovršavaju iskop dvanaeste grobnice u Kamenici.

“Ispoèetka niko od njih nije ni mogao raditi kako treba, skupljali su se svi u selu da vide šta su nalazili”, prièa Omer. “S vremenom, ljudi su polako prestali biti znatiželjni, navikli su se da žive s time, navikli da su im kosti ljudi pred kuænim pragom.”

KOMŠIJE ZNAJU, ALI ŠUTE

Na ulazu u Kamenicu, jedva kilometar od ceste koja vodi ka Zvorniku, nalazi se srpsko selo sa dvadesetak kuæa. Povratnici u Kamenicu ovuda svakodnevno prolaze, trguju ili odlaze u servis kod lokalnog mehanièara. O grobnicama, osam godina nakon povratka, nikada nisu prièali sa svojim komšijama, iako su svjesni da oni znaju sve o tome kako su tijela zakopavana u njihovim avlijama.

“Niko od nas neæe zaboraviti šta se desilo u ratu, ali se živjeti mora. Radimo, saraðujemo, živimo jedni pored drugih i nikada, kako smo se vratili, nismo imali problema”, kažu nam u selu.

Ipak, da Kamenica ostane upamæena i onda kada budu otkrivene sve grobnice iz ovog sela, mještani su odluèili inicirati promjenu imena mjesta.

“Želimo da se Kamenica zvanièno nazove Dolinom smrti ili Dolinom grobnica”, kaže nam Rahman Nukiæ, predsjednik mjesne zajednice. Rahman je u jednoj od grobnica u Kamenici pronašao tijelo svog brata, jednog od èetvorice koliko ih je izgubio u ratu. No, iako je ratni komandant, nosilac Zlatnog ljiljana i jedan od rijetkih koji ima vlastiti posao, nije želio napustiti svoje mjesto i preseliti u Sarajevo. Sa komšijama svakodnevno pokušava obezbijediti donacije za popravku kuæa, dovesti ljekara u ambulantu koju su sami popravili ili platiti autobus za šezdesetak djece koja idu u školu u Drinjaèu ili Zvornik.

“Ovdje je teško opstati, mi nemamo problema kada je u pitanju bezbjednost, ali sve što pokušamo napraviti, stalno se opstruira. Ljudi se ovdje teško odluèuju na povratak, od 2000 prijeratnih stanovnika, danas ih u Kamenici živi jedva 300 ili 400. Okupimo se uglavnom kada je prvomajski teferiè. Posla nema, èak i kada nešto pokušamo sami napraviti. Ja sam pokrenuo firmu, zaposlio dvadesetak momaka iz sela, ali sam je morao privremeno ugasiti”, prièa Nukiæ.

Ostali preživljavaju od onoga što im pošalju roðaci, èuvajuæi ovce ili sadeæi krastavce u ljetnim mjesecima. Maline, po kojima je ovaj kraj bio poznat, više ne rastu a Kamenièani tvrde da i neæe zriti sve dok se ne zatvori posljednja grobnica u njihovom selu. Baš kao što to èeka i Hašim Rizviæ. Nakon što je pronašao prvu grobnicu 1999. godine, èeka da Esma, Laura i Murat Hurtiæ opet doðu do njegove kuæe, do livade koja dijeli njegovu i kuæu njegovog brata.

“Bila je ravna k´o tepsija kada smo otišli iz Kamenice. Nakon što smo se vratili, oèistili smo je i pokosili. Tada sam vidio da je tu nešto kopano. Nailazili smo na boce od vode, piva, a znam da toga nikada nije bilo u našem dvorištu. Zvao sam Murata Hurtiæa, on je došao jedan dan sa sondom, pregledao livadu i rekao da tu nešto ima. Sada èekamo proljeæe da se kopa pored kuæe, da se i ta tijela izvade i ljudi konaèno smire”, kaže nam Hašim.

Proljeæe i poèetak radova na još sedam grobnica, koliko se vjeruje da ih i dalje krije pitoma Kamenica, dolina smrti zasijana kostima Srebrenièana.

Murat Hurtiæ, šef ekspernog tima
Do sada smo našli tijela èetiri hiljade ubijenih


Potraga za tijelima nestalih iz srebrenièkog egzodusa na podruèju Kamenice biæe nastavljena i naredne godine, kazao nam je Murat Hurtiæ, šef tuzlanskog tima Instituta za traženje nestalih. Iako još uvijek, zbog obima posla na ovom lokalitetu, nema konaène brojke ekshumiranih tijela, Hurtiæ kaže kako se radi o oko èetiri hiljade osoba ubijenih nakon pada Srebrenice u ljeto 1995. godine.

“Primarne grobnice u kojima su ovi ljudi zakopavani nastale su u ljeto 1995. godine, nekoliko dana po padu Srebrenice. U Kamenicu su prebacivani od septembra do novembra iste godine, a radi se uglavnom o ubijenima iz Pilice i Branjeva”, tvrdi Hurtiæ, dodajuæi kako su prva saznanja o postojanju masovnih grobnica u Kamenici on i njegovi suradnici dobili još 1997. godine.

Ne želi govoriti o tome na koji naèin on i njegovi suradnici dolaze do informacija o lokacijama grobnica, kaže kako se uglavnom oslanjaju na ono što im jave povratnici, a velika, ogromna pomoæ su bile i špijunske fotografije iz zraka, na kojima se jasno mogu razaznati bageri i kamioni kojima su dovožena i zatrpavana tijela likvidiranih.

Rahman Nukiæ pojašnjava kako se znaju imena ljudi koji su radili na bagerima kojima su kopane grobnice, ali i imena vozaèa iz Zvornika koji su vozili kamione i autobuse sa tijelima pogubljenih.

“Sve se zna, i koji su bageri u pitanju i koji su registarski brojevi vozila. No, nije na nama da sudimo, nadamo se da æe naši sudovi procesuirati sve one koji su u ovome uèestvovali, jer se ovo nikada ne smije zaboraviti”, kaže Nukiæ.

Treba kazati i kako je tijelo brata Kasima, ubijenog 1993. godine, dok je kao zarobljenik kopao rovove srpske vojske oko Sarajeva, prvo tijelo koje je ekshumirao Murat Hurtiæ.

“Ovo jeste težak, neopisivo težak posao, ali ga ja moram raditi sve dok se ne pronaðe i posljednje tijelo ubijenih. Meni je Bog to dao u zadatak i ja æu dati sve od sebe da taj zadatak i obavim.”


Napisao: Nedim Hasiæ

Foto: Mario Ilièiæ

14-12-2008 at 17:15 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

BOSNA I HERCEGOVINA u proteklih pet godina bilježi dramatièan porast trgovine ljudima. Kako je kazao Samir Rizvo, državni koordinator za borbu protiv trgovine ljudima, žrtve su mahom maloljetne osobe, dok je trgovina stranim državljankama gotovo u potpunosti iskorijenjena.

Meðu žrtvama prevladavaju seksualno eksploatirane ženske osobe. Svjetska statistika govori da je preko 800 tisuæa osoba godišnje postane žrtva trgovine ljudima. Rizvo je naveo kako je u 2007. u BiH registrirana 41 žrtva trgovine ljudima. Njih 30 bili su bosanskohercegovaèki državljani, a meðu njima je bilo 18 maloljetnika. Istaknuo je kako te godine BiH nije zabilježila niti jednu žrtvu trgovine zbog prodaje organa.
 


Sve je super i sve je za 5!
16-12-2008 at 23:53 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Savjet ministara BiH i pravni struènjaci imaju dva koncepta u vezi sa Prijedlogom zakona o maloljetnim poèiniocima kriviènih djela i kriviènopravnoj zaštiti djece i maloljetnika, izjavio je predsjedavajuæi Ustavnopravne komisije Predstavnièkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferoviæ.
Prema njegovim rijeèima, nakon današnje javne rasprave o ovom prijedlogu zakona, održane u Sarajevu, potrebno je vidjeti da li je moguæe ta dva koncepta ukomponovati u jedan dobar zakon o maloljetnièkom kriminalu ili æe biti potrebno raditi novi tekst.
"Vidjeæemo da li æe biti moguæe postojeæi tekst popravljati amandmanima", rekao je Džaferoviæ novinarima ocijenivši da prijedlog zakona dobijen od Savjeta ministara ne nudi do kraja odgovore na sva pitanja.
Ministar pravde BiH Bariša Èolak smatra da je rijeè o dobrom zakonskom prijedlogu i da neæe biti bitnijih izmjena.
Kao kvalitet ovog prijedloga zakona on je naveo da su prvi put u BiH, kada je rijeè o maloljetnièkom kriminalu, na jednom mjestu materijalni zakon, procesni zakon i zakon koji se odnosi na izvršenje sankcija.
"Mislim da su rješenja dobra i na pragu modernog evropskog zakonodavstva", zakljuèio je Èolak.
Na javnoj raspravi ukazano je i na potrebu jaèanja službi socijalnog staranja i preventivnog djelovanja radi suzbijanja maloljetnièkog kriminala.
Ustavnopravne komisije oba doma Parlamentarne skupštine organizovale su javnu raspravu o Prijedlogu zakona o maloljetnim poèiniocima kriviènih djela i kriviènopravnoj zaštiti djece i maloljetnika na osnovu zakljuèka Predstavnièkog doma, koji je nedavno razmatrao ovaj prijedlog zakona.
U raspravi su uèestvovali predstavnici domaæih pravosudnih organa, vaspitnih ustanova, službi socijalnog staranja, OEBS-a i drugih pozvanih institucija i organizacija.
 


Sve je super i sve je za 5!
16-12-2008 at 23:54 | Ukljuèi u odgovor
jai1
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-04-2008
Odgovori: 454
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

FEDERALNA TELEVIZIJA PODSTIÈE ANTIISLAMSKU I ANTIMUSLIMANSKU KAMPANJU

U povodu poziva Federalne televizije za uèešæe predstavnika Rijaseta Islamske zajednice u BiH u emisiji «Pošteno» (èetvrtak 18.12.2008.), Rijaset Islamske zajednice oglasio se sijedeæim saopæenje za javnost:

Duška i emisija “Pošteno” obraðivaju tematiku selefizma u BiH

U pozivu Federalne televizije Rijasetu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini istièe se da æe emisija "Pošteno", urednice i voditeljice Duške Jurišiæ, obraðivati tematiku selefizma u BiH.

Rijaset izražava èuðenje da Federalna televezija, kao javni televizijski servis, za temu svoje emisije uzima jedno uže doktrinarno pitanje iz sfere specijalistièkih rasprava islamskih eksperata.

U pozivu je, izmeðu ostalog, naslovljeno da se od gostiju oèekuje "da pojasne selefistièki pravac uèenja", te postavlja pitanje "da li svršenici islamskih obrazovnih institucija u BiH mogu biti novi pripadnici selefistièke zajednice"?

Sinhronizirane medijske kampanje na diskreditaciji legalnih organa Islamske zajednice

Rijaset je iznenaðen da se, nakon sinhronizirane medijske kampanje na diskreditaciji legalnih organa Islamske zajednice i njenih vjerskih autoriteta, naša javnost pokušava sada usmjeravati na pitanja koja se tièu èisto doktrinarnih temelja islama i islamskog vjerovanja, koja su do sada ostajala u sferama intelektualnih i akademskih rasprava vruhunskih eksperata islamskog uèenja. Da li se ovakvim televizijskim emisijama žele donositi sudovi o onome što spada u domen islamske doktrine i muslimanima kazati šta to "ne valja " u njihovoj vjeri i tradiciji?

Nismo znali da su, pored brojnih društvenih i ekonomskih problema, kao što su korupcija, nasilje, maloljetnièka delikvencija, trgovina drogom i ljudima, te rasistièke izjave politièara o tome da musliman ne može biti sudija, problema povratnièke populacije i sl., za javni televizijski servis temeljni problem konstitutivni elementi islamske tradicije, povijest islamskog mišljenja, pitanja iz domena teoloških rasprava od kojih su, u najveæem dijelu, bili pošteðeni ovdašnji muslimani. Èini se da ne postoje domaæe aktuelnosti koje bi bile vrijedne pažnje bh. javnosti i, napose muslimana, pa im treba uvoziti sadržaje izvan BiH, ono što nije produkt muslimana u BiH i širem okruženju i sa èim naši vjernici nikada nisu imali problem, ali im se sada on, oèito, želi nametnuti i dati mu legitimitet.

Ko to muslimanima želi kazati, mimo njihovih institucija i autoriteta, kakva im je vjera i kakvu potencijalnu prijetnju nosi

Za muslimane je zabrinjavajuæa tendenciozna fokusiranost odreðenih grupa i pojedinaca na njihovu Islamsku zajednicu koju tako mukotrpno, kao svoje najmilije èedo, podižu, u vrlo složenim uslovima i društvenom okruženju, više od jednog stoljeæa i na koncu se ta negativna kampanja želi usmjeriti u dnevnopolitièku zloupotrebu njihove vjere, pri èemu se muslimanima želi kazati, mimo njihovih institucija i autoriteta, kakva im je vjera i kakvu potencijalnu prijetnju nosi.

Zašto je islam u fokusu pažnje i ko tako sistematski podstièe antiislamsku i antimuslimanski kampanju? Zašto takav jednostran pristup? Zar povijest ostalih religijskih tradicija ne obiluje razlièitim vjerskim grupacijama, razlièitim i èesto meðusobno suprotstavljenim vjerskim pokretima i grupama? Zar povijest religijskog mišljenja, kako unutra hrišæanstva, jevrejstva, hinduizma, budizma, pa tako i islama, nije bogata raznolikim teološkim tradicijama, akademskim raspravama, šizmama i sl., ali jedino javnosti treba kazati da je problem u islamu ?

Islamska zajednica neæe biti ušutkana

Islamska zajednica u svojoj povijesti nikada nije imala neprijatnosti niti spora s objektivnim i vjerodostojnim informiranjem javnosti o islamskom uèenju, radu Islamske zajednice i nosilaca vjerskog autoriteta. Meðutim, Islamska zajednica i muslimani na ovim prostorima trpili su znatne štete od pristrasnih pristupa, dirigiranog informiranja, podmetanja i omalovažavanja islama i misije Islamske zajednice.

Islamska zajednica ne može ostati gluha na sve izraženije tendencije da se ušutka i izolira njena sloboda i sloboda njenih autoriteta, da se obezvrijedi njena misija i aktivnosti, da se zlonamjerno i proizvoljno javnosti nameæu ili sugeriraju sudovi o islamu, "islamskoj prijetnji" i Islamskoj zajednici.

Genocid u našoj domovini se pripremao, sprovodio i opravdavao na krilima ekstremne kapanje o "islamskoj prijetnji" i "radikalnim imamima",

Takoðer, fenomen islamofobije nije produkt Islamske zajednice u Bosni i Hercergovini, nego je pojava koja zabrinjava najumnije ljude u cijelom svijetu, fenomen o kojem odgovorni ljudi širom planete raspravljaju na razlièitim meðunarodnim forumima. Treba li kazati da se, kao jedan od bitnih faktora koji generiraju islamofobiju, istièu predrasude o islamu i muslimanima, nerazumijevanje konstitutivnih elemenata islamskih izvora, kulture i tradicije muslimana, s jedne, i pogrešna interpretacija savremenih dogaðaja odreðenih zapadnih medija, kao globalnog kreatora meðunarodnog mnijenja, s druge strane. Imajuæi na umu posljedice medijskih predrasuda, èinjenicu da se genocid u našoj domovini pripremao, sprovodio i opravdavao na krilima ekstremne kapanje o "islamskoj prijetnji" i "radikalnim imamima", Islamska zajednica ima pravo upozoriti na zloupotrebe i netaène sadržaje koji se o islamskim vrijednostima i njoj samoj plasiraju u javnost, što pomaže islamofobiju i antiislamsku histeriju, i, naravno, pozvati se na genocidno iskustvo bosanskih muslimana, kao jednu od posljedica islamofobije.
Bosanski muslimani imaju pravo na nepristrasan tretman njihove vjere islama i njihovih vjerskih autoriteta, izabranih njihovom veæinskom voljom, i njihove Islamske zajednice.

Zato za Islamsku zajednicu ne postoje "neposlušni" ili "poslušni" mediji i urednici, nego odgovorni urednici, novinari i mediji koji vjerodostojno, profesionalno i cjelovito informiraju javnost o dogaðajima kakvi jesu i njeguju minimum poštovanja prema institucionalnom islamskom uèenju i izvorima islama, kaže se u saopæenju Rijaseta Islamske zajednice u BiH.


(Rijaset je iznenaðen da se, nakon sinhronizirane medijske kampanje na diskreditaciji legalnih organa Islamske zajednice i njenih vjerskih autoriteta, naša javnost pokušava sada usmjeravati na pitanja koja se tièu èisto doktrinarnih temelja islama i islamskog vjerovanja, koja su do sada ostajala u sferama intelektualnih i akademskih rasprava vruhunskih eksperata islamskog uèenja. Da li se ovakvim televizijskim emisijama žele donositi sudovi o onome što spada u domen islamske doktrine i muslimanima kazati šta to "ne valja " u njihovoj vjeri i tradiciji?)

17-12-2008 at 11:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Nur èekala da prvi put vidi lik svog oca



Nakon skoro sedam godina torture koju su preživjeli u zloglasnom amerièkom zatvoru Gvantanamo, trojica od ukupno šest èlanova takozvane alžirske grupe - Muhamed Nešle, Ait Idir Mustafa i Boudela Hadž - juèer su prebaèena u Sarajevo i puštena na slobodu.

Na Sarajevskom aerodromu juèer u 17.15 sati, kada je trebao sletjeti avion s Alžircima, okupila se njihova rodbina i prijatelji. Èekali su u nevjerici. Avion je kasnio 50 minuta.

Blindirani kombiji

Pred aerodromom je bila i supruga Boudele Hadža, Naða Dizdareviæ sa sinom Abdulazizom te uplakanim kæerkama Iman i Nur, koja i ne zna lik svog oca.

- Živjela sam za dan kada æu ih vidjeti na slobodi. No, tužna sam i razoèarana time što su preostala trojica iz ove grupe ostala u Gvantanamu i što BiH nije ništa uèinila za njihov spas - rekla je Dizdareviæ, dodajuæi kako njoj dovoljno govori èinjenica da je Zlatko Lagumdžija prvi znao za povratak trojice Alžiraca.

Po slijetanju na Sarajevski aerodrom, uz velike mjere sigurnosti, Muhamed Nešle, Ait Idir Mustafa i Boudela Hadž sa pet blindiranih kombija izvezeni su direktno s aerodromske piste.

Pozdrav tekbirima

Uz ulicu kojom su prošli stajalo je tridesetak vehabija koji su ih pozdravili tekbirima, dok su Naðina djeca neumorno pokušavala u vozilima raspoznati Boudelin lik. Ali, uzalud, jer se kroz zatamnjena stakla nije dalo raspoznati ništa.

Ubrzo se saznalo da su Alžirci prebaèeni u sjedište Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), gdje su se za nepunih 15 minuta ponovo skupili èlanovi porodice i prijatelji u nadi da æe to konaèno biti mjesto odakle æe njihovi bližnji kroèiti na slobodu. Nakon informativnog razgovora, odnosno utvrðivanja njihovog identiteta, ponovo su blindiranim vozilima prebaèeni na adrese svojih supruga i prijatelja.

BiH mora prihvatiti još dvojicu

Advokat "alžirske grupe" sinoæ je u telefonskoj izjavi novinarima kazao da je dan povratka ove trojice Alžiraca u BiH historijski, jer je rijeè o prvom puštanju iz Gvantanama osoba koje je oslobodio civilni sud.

Naglasio je da se mora uèiniti više kako bi se kroz kontakte izmeðu vlasti BiH i SAD osigurao što skoriji povratak i još dvojice Alžiraca, Sabera Labara i Lahdara Bumedina, za koje je Federalni sud takoðer potvrdio da nema razloga da se nalaze u Gvantanamu. Dodao je kako je jedino objašnjenje što ovaj dvojac nije prebaèen u BiH to što više nisu državljani naše zemlje. No, Kirš je naglasio kako su "bh. vlasti, da su htjele, to pitanje mogle riješiti za nekoliko sekundi, jer prema rezolucijama Vijeæa Evrope, postoji obaveza zemalja da se pomogne u povratku ne samo državljanima nego i rezidentima".




Autor: S. ŠKULETIÆ

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/aktuelno/nur-cekala-da-prvi-put-vidi-lik-svog-oca

17-12-2008 at 14:27 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ismet Bajramoviæ Æelo pronaðen mrtav

Policija MUP-a Kantona Sarajevo danas je pronašla beživotno tijelo Ismeta Bajramoviæa Æele u njegovom stanu na Ciglanama, potvrdio je za Sarajevo-x.com glasnogovornik MUP-a KS Dragan Miokoviæ.
U toku je policijski uviðaj, nakon èega æe se znati više detalja.

(SA_X)

17-12-2008 at 14:34 | Ukljuèi u odgovor
Neidhardt
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 16-06-2007
Lokacija: Wien
Odgovori: 1596
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

citat:
cupo wrote:
Ismet Bajramoviæ Æelo pronaðen mrtav

Policija MUP-a Kantona Sarajevo danas je pronašla beživotno tijelo Ismeta Bajramoviæa Æele u njegovom stanu na Ciglanama, potvrdio je za Sarajevo-x.com glasnogovornik MUP-a KS Dragan Miokoviæ.
U toku je policijski uviðaj, nakon èega æe se znati više detalja.

(SA_X)


Bilo je pitanje vremena....
17-12-2008 at 14:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Naša stranka

Osuda pokušaja Rijaseta IZ-a da cenzurira emisiju "Pošteno"

Naša stranka danas je, povodom saopæena Rijaseta Islamske zajednice kojim se želi cenzurirati sadržaj naredne emisije "Pošteno" na FTV, osudila sve uèestalije napade na slobodu medija, bez obzira na to da li oni dolaze iz politièkih stranaka, institucija vlasti ili religijskih zajednica.
Naša stranka takoðer daje apsolutnu podršku svim medijima i novinarima koji svoj posao rade profesionalno i etièno, uz nadu da nikakvi napadi i prijetnje neæe zaustaviti njihov hrabri angažman koji znatno doprinosi demokratizaciji bh. društva.

U saopæenju za javnost ove stranke istièe se da se nivo demokratiènosti jednog društva mjeri i slobodom medija te je u skladu s tim sudom BiH, nažalost, jako daleko od iole demokratskog društva.

"Novinari poput Vildane Selimbegoviæ koja je èesto na meti cenzorskih i diskriminatorskih napada, Bakira Hadžiomeroviæa koji je, takoðer, konstantno izložen raznim vidovima prijetnji, Duške Jurišiæ i mnogih drugih, svojim radom pokušavaju spasiti bh. novinarstvo od neprofesionalnosti, neetiènosti i korumpiranosti", navodi se u saopæenju.

Naša stranka ocjenjuje da posljednji sluèaj ipak predstavlja vrhunac totalitaristièke cenzure, gdje se hoæe unaprijed uticati na ureðivanje emisije, miješati u ureðivaèku politiku i odreðivati medijima koje su teme podobne, a koje ne.

Stoga ova stranka zahtijeva od nadležnih sudskih i policijskih organa da èim prije otkriju poèinitelje bombaških napada na NTV Hayat, ali i da poduzmu odgovarajuæe mjere protiv onih politièara koji su fizièki napadali novinare.

Takoðer je pozvana i cjelokupna javnost te sve istinski demokratske stranke, nevladine organizacije i graðani BiH da stanu u zaštitu hrabrih i profesionalnih novinara i usprotive se svakom vidu totalitaristièkih cenzura.

(FENA)

17-12-2008 at 15:05 | Ukljuèi u odgovor
oktobar91
Nivo: Forumski doajen
Škorpija

Registriran(a): 02-02-2008
Lokacija: neverland
Odgovori: 6816
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ismet Bajramoviæ Æelo pronaðen je danas mrtav u svom stanu na Ciglanama, potvrdio je Feni glasnogovornik MUP-a KS-a Dragan Mijokoviæ.

Okolnosti pod kojima je stradao još nisu poznate."Formirana je uviðajna ekipa te æe se više informacija znati nakon izvršenog uviðaja", kazao je Feni Mijokoviæ.

17-12-2008 at 15:07 | Ukljuèi u odgovor
boka
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 07-03-2007
Lokacija: US and A
Odgovori: 494
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

index.hr i svevijesti.ba prenose lazne informacije ocito ne znaju prevodit engleski


GRAÐANI Las Vegasa su juèer, po prvi put nakon tri desetljeæa, imali prilike vidjeti kako pada snijeg u njihovom gradu.

Meteorološke službe ovu nesvakidašnju pojavu pripisuju snježnoj oluji nekarakteristiènoj za južnu Nevadu. Na ulicama glavnog grada amerièke industrije zabave, smještenog u pustinji, nakupilo se tijekom noæi izmeðu 7,5 do 15 centimetara snijega.

Snijeg je posljednji put na Las Vegas pao 1979. godine kada je zabilježeno oko 20 centimetara snijega, a 1949. godine je palo rekordnih 45, podsjeæa Las Vegas Review Journal.

Snijeg na koji se moralo èekati tri desetljeæa je izazvao oduševljenje kod djece, a još više odluka lokalnih vlasti da se privremeno zatvore škole. Odrasli nisu tako dobro raspoloženi, prvenstveno zbog problema s prometom, ali i odluke da se zatvori meðunarodni aerodrom McCarran.

Meteorolozi najavljuju kako æe snijeg nastaviti padati tijekom današnjeg dana, a razvedrit æe se u petak.




Zivim u Las Vegasu vec cetiri godine i svake godine padne snijeg samo se brzo istopi i malo pada.Danas je padao dugo i puno te se vec sad topi.Napadao je oko 10cm.Vijesti iz prve ruke

18-12-2008 at 13:07 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice