Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Last Page >>
New Topic
Poiljalac Poruka
Bosniak_TZ
Nivo: Novi foruma
PATRIOTA
Registriran(a): 14-03-2008
Odgovori: 26
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

apsolutno DA!!!!!

kada ja nisam ucio neka moje dijete uci o tome!!!!!!

17-12-2008 at 20:03
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024

Ja ponavljam apsolutno NE!

Pokusacu fino da prepricam da se ne nerviram a popizdio sam bio kad sam vidio.

Danas sam boravio u jednoj tuzlanskoj osnovnoj skoli i zatekao uciteljicu i dvoje djaka na hodniku kako sjede. Djeca igraju nekakvu igricu a uciteljica sjedi nesto i pise. I sad krene razgovor i pitam ja nju sta ovo dvoje djece i ona rade na hodniku. Kaze ona meni druga djeca imaju vjeronauku.

A ovo dvoje male djece su pravoslavci.

Znaci za vrijeme vjeronauke to dvoje male djece sjede na hodniku sa uciteljicom i ame dzaba 45 minuta dok druga djeca imaju vjeronauku.

Sa vjeronauke izadje mala djevojcica i pita uciteljicu a zasto njena drugarica nije na casu? jer inace sjede zajedno u klupi.

Ja sam osto bez texta. Toliko mi je nesto bilo zao to dvoje male djece. Vec sam se ranije izjasnio da mi nije ok da tako mala djeca imaju vjeronauku radi ovog primjera i razvadajanja. Takva je situacija u citavoj BiH s tim da ima jos gorih primjera tipa srednje Bosne i Hercegovine gdje roditelji djece hrvatske nacionalnosti ne dozvoljavaju da djeca bosnjacke nacionalnosti idu skupa sa njihovom djecom u razred. Ili u Sarajevu gdje su djeci islamske vjeroispovijesti uveli vjeronauku u obdaniste. Molgi su nas podijeliti i dok smo u stomaku na ove i one ma fuj!

Ranije sam rekao da je dovoljan predmet "Kultura religije" gdje bi djeca izucavala o svim vjerama.

A ako ces uciti sure, dove il sta vec bujrum pa nek ide u mejtef, crkvu itd.

Ovo danas me bas pogodilo. Najgore sto su to mala djeca. Kaze uciteljica da se svaki put susrece sa pitanjima ostale djece zasto ovo dvoje malisana nisu na casu.

Uglavnom nimalo se ne svidja sto je to tako

[Edited by cupo on 06-02-2009 at 00:13 GMT]

06-02-2009 at 00:12
Moods

Registriran(a): 15-03-2008
Odgovori: 1315

Ako je Isus u svojim tridesetim mogao sam spoznati sto je i sto mu je ciniti onda bih i ja ( da me se pita) pustio djecu da sama spoznaju da osjete i prime religiju.

Sve drugo mi se cini neprirodno udaranje djece u glavu i govorenje ti si ovaj ili onaj.
Dakle pustite ih nek im srce kaze ko su i nek sami izaberu, znam nije to tradicija treba ga odmah krstiti ili osunetiti mozda grijesimo 

Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
06-02-2009 at 00:32
van trenda
Nivo: Novi foruma
Registriran(a): 27-01-2009
Odgovori: 24

S jedne strane imamo segregaciju s druge strane samu vjeru. to se mene tie,podjela u koli na osnovu vjere ne dolazi u obzir. Sva djeca trebaju imati ista prava i iste mogunosti. Vjera od nas pravi bolje ljude. Ne treba sad mijeati nacionalne stvari koje se guraju pod vjerske, pa se onda od vjere hoe napraviti neto loe. Ja sam za to da djeca iji roditelji ele da oni pohaaju vjeronauku to i rade,a oni koji ne ele, da imaju neki alternativni predmet ili da ga uopte nemaju.
Cupo taj primjer koji si ti naveo zvui alosno. Meutim, ja tu vie vidim manjak organizacije nastave nego segregaciju. Za te uenike je trebalo organizovati alternativne aktivnosti u uionici ili eto ako ele pravoslavnu vjeronauku, a ne da ekaju na hodnicima dok se as ne zavri. Opet to se tie razdvajanja,radi se samo o jednom asu. ta je sad s djece koja ne mogu raditi fiziko,ili izaberu neki izborni predmet koji druga djeca nisu.Da li i oni sad moraju raditi sve to i ostala djeca samo da se nebi razdvajali? Na kraju,koji jezik to dvoje maliana ue u toj koli?
Vjera je dio identita naeg naroda,i tek tako odbaciti sve to radi nekoga ko nije naeg miljenja bila bi vea diskriminacija nego jedan sat razdvojenosti djece kojima to,ini mi se,i nije toliko strano koliko onima koji se brinu za njih.
Da se vratim na poetak,da li djeca koja ne pohaaju vjeronauku imau manja prava i mogunosti od djece koja je pohaaju,te da li bi djeca kojima bi bila zabranjena vjeronauka imala ista prava i mogunosti u odnosu na onu djecu koja ionako ne pohaaju vjeronauku?

06-02-2009 at 02:49
nemo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-08-2007
Odgovori: 169

citat:
van trenda wrote:
S jedne strane imamo segregaciju s druge strane samu vjeru. to se mene tie,podjela u koli na osnovu vjere ne dolazi u obzir. Sva djeca trebaju imati ista prava i iste mogunosti. Vjera od nas pravi bolje ljude. Ne treba sad mijeati nacionalne stvari koje se guraju pod vjerske, pa se onda od vjere hoe napraviti neto loe. Ja sam za to da djeca iji roditelji ele da oni pohaaju vjeronauku to i rade,a oni koji ne ele, da imaju neki alternativni predmet ili da ga uopte nemaju.
Cupo taj primjer koji si ti naveo zvui alosno. Meutim, ja tu vie vidim manjak organizacije nastave nego segregaciju. Za te uenike je trebalo organizovati alternativne aktivnosti u uionici ili eto ako ele pravoslavnu vjeronauku, a ne da ekaju na hodnicima dok se as ne zavri. Opet to se tie razdvajanja,radi se samo o jednom asu. ta je sad s djece koja ne mogu raditi fiziko,ili izaberu neki izborni predmet koji druga djeca nisu.Da li i oni sad moraju raditi sve to i ostala djeca samo da se nebi razdvajali? Na kraju,koji jezik to dvoje maliana ue u toj koli?
Vjera je dio identita naeg naroda,i tek tako odbaciti sve to radi nekoga ko nije naeg miljenja bila bi vea diskriminacija nego jedan sat razdvojenosti djece kojima to,ini mi se,i nije toliko strano koliko onima koji se brinu za njih.
Da se vratim na poetak,da li djeca koja ne pohaaju vjeronauku imau manja prava i mogunosti od djece koja je pohaaju,te da li bi djeca kojima bi bila zabranjena vjeronauka imala ista prava i mogunosti u odnosu na onu djecu koja ionako ne pohaaju vjeronauku?

Vjera od nas pravi bolje ljude.

Da ne procitah ovo sto napisa "van trenda" ne bih znala da su bolji ljudi od mene Kacavenda, svi oni zlocinci sto u ime vjere poubijase neduzn ljude, djecu. Ne bih znala da su bolji ljudi od mene i slicnih meni, svi oni lopovi sto sijede u prvim safovima da "van trenda" ne rece, " Vjera od nas pravi bolje ljude".

Cupo, malo bolje obavijeteni ce znati da mnogi vrsni teolozi su odslusali neke teme/ semestre na teoloskim fakultetima religija kojoj ne pripadaju. I svaki dobro potkovan teolog mora dobro poznavati i osnove drugih religija. Sto preslikano na nize nivoe za rad opceg obrazovanja u skolama treba kao sto ti rece "Kultura religija". A onaj cisto vjerski dio prepustiti vjerskim intitucijama.

[Edited by nemo on 06-02-2009 at 11:03 GMT]
06-02-2009 at 10:58
cupo

icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Sta reci djetetu koje pita uciteljicu "a sto on ili ona ne moze na cas". Mislim da su djeca isuvise mala za takve stvari i objasnjenja. U ovom mom primjeru radi se o djeci koja su 2 razred osnovne.

06-02-2009 at 12:37
Jimmy
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Odgovori: 2144

icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Bosniak_TZ wrote:

apsolutno DA!!!!!

kada ja nisam ucio neka moje dijete uci o tome!!!!!!

Neke stvari se mogu uciti i kod kuce, slicno kao bonton. Mene je moja nena ucila i naucila dovoljno.
Ostavite se ponasanja kao da ste do 1992ge bili svezani na lancu a dzamija vam zicom ogradjena.
06-02-2009 at 12:42
yugi

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

Svakako da razumijem cupinu frustraciju i emocije koje su kod njega izazvane i pretoene u post, slikom dvoje male raje koja su bila u situaciji ekati dok njihovi drugari imaju as vjeronauke.Na prvi pogled to bi se moglo okarakterisati svojevrsnom vrstom segregacije ali nisam ba sklon koristiti tako teku formulaciju.Obzirom da je vjeronauka ve duboko ukorjenjena u na obrazovni sistem miljenja sam da je iluzorno oekivati da se ista u potpunosti ukine, ak sam sklon to nazvati nemoguom misijom.Nekoliko je faktora koji govore u prilog tome ali ja u navesti samo dva.Prvi je enormno veliki uticaj vjerskih zajednica na sva drutvena deavanja pa tako i na obrazovni sistem i niko, ali ba niko ne eli ulaziti u bilo koji vid konfrontacije sa njima.Barem ne niko od onih koji se neto pitaju i imaju uticaja u donoenju odluka koje tretiraju ovu oblast.Drugi razlog je nedvosmisleno iskazana volja veine roditelja da njihova djeca pohaaju vjeronauku i od te injenice ne treba bjeati.Ve je dosta govoreno o tome ali nije zgoreg ponoviti da je na obrazovni sistem ureen na nain da svako od roditelja ima mogunost izbora izmeu vjeronauke i religijske kulture.
Svakako da se ovom problemu koji je cupo apostrofirao treba i MORA posvetiti posebna panja.Jedan od naina je svakako i taj da se istovremeno odravaju asovi vjeronauke i religijske kulture kako neka djeca nebi morala ekati po holovima dok ova druga zavre svoj as.Naravno, time se nebi u potpunosti izbjegao problem svojevrsnog razdvajanja djece ali bi po mom miljenju makar malo bio ublaen!Drugog modaliteta, barem za sada ja ne vidim  

<br /><br /><br /><br />

06-02-2009 at 13:06
cupo

06.02.2009

Vrtii, vjeronauka, politika

Komunistika matrica drugarice Arzije

U aktuelnu priu o uvoenju vjeronauke u djeije vrtie u Sarajevu ukljuili su se mnogi roditelji, a jedan od njih javio se i naoj redakciji ponudivi svoje vienje situacije. Ovo je jedno od pismenih miljenja kojima su roditelji reagirali na sve to se deava u Javnoj ustanovi Djeca Sarajeva i na ponaanje njene direktorice Arzije Mahmutovi. Ovaj roditelj postavlja pitanje da li se ovdje radi o religiji ili novoj ideologiji slinoj komunizmu?

"Prije par dana smo zamoljeni da napiemo par rijei u uvoenju vjero(bauka)nauka u vrtie. Razmiljajui o manipulaciji i indoktrinaciji nad nevinom djecom shvatili smo da taj vjeronauk i nije toliko bitan koliko iskljuivost i nemogunost izbora.

Zato nemogunost izbora? Pa kada je sprovedena anketa o pitanju uvoenja vjeronauka u vrtie, u istraivanje nisu bili ukljueni svi porezni obveznici. Naime svi mi koji radimo ujedno plaamo i porez iz kojeg se finansiraju sve javne ustanove Kantona Sarajevo, pa tako i Javna ustanova Djeca Sarajeva. Zato smatramo da se o ovom pitanju trebalo izjanjavati stanovnitvo Kantona Sarajevo ili barem obaviti javna rasprava o ovom pitanju. No, to se nije desilo! ak ni rasprava u Skuptini Kantona Sarajevo, nego je ovo, u ozbiljnim zemljama veoma vano pitanje, jednostavno provueno ispod stola, na jedan krajnje totalitaristiki nain. Jednostavno je, po oprobanoj partijsko/ideolokoj matrici donesena odluka (jer je tako odluio "drug Marko) i javnost dovedena pred svren in bez ikakve javne debate po tom pitanju sa ciljem da se jedna ideologija, koje smo se tek "kutarisali(ili barem mislimo da jesmo) zamijeni drugom.

Pa, ljudi mi plaamo dananjeg "druga Marka tj. gospou Mahmutovi. Ona je na uposlenik i treba da, kao direktorica jedne "javne kue odgovara javnosti za svoje postupke a ne nekoj politikoj ili vjerskoj organizaciji. Po svemu to se deava danas u Kantonu Sarajevo moemo jasno vidjeti i povui paralelu, da kao to je svojevremeno "drugu Marku bilo bitno samo ta e rei "drug Staljin tako je dananjoj "gospoi Arziji jedino bitno ta e rei "gospodin Ceri (...) jer sistem proizvodi odgovornost jedino prema onima koji su je postavili tamo gdje sjedi, a ne onima koji je plaaju.

Religija ili ideologija?

Ovdje nije u pitanju religija ili stav za ili protiv religije, nego politike zloupotrebe religije. Ako smo igdje svjedoci politike instrumentalizacije religije onda je to prostor Bosne i Hercegovine. Ovim nacionalistike ideologije, koje haraju Bosnom i Hercegovinom zadnjih 20 godina, ispunjavaju zadati cilj: potpunu segregaciju triju etniih grupa po principu - svak u svoj tor - i tamo ima da uje jednu istinu/mantru od trenutka kada prvi put doe na svijet. Dobro je poznato da je jedina "kulturna slamka koja ini etnike skupine razliitima u naoj zemlji religija. Zato i kaemo da se ovdje ne radi o pitanju religije, ve nacionalne ideologije. Biti musliman, kranin ili hrianin znai biti Bonjak, Srbin ili Hrvat. Ali ni to ne bi trebao biti problem, da se svak osjea kako god eli.

Problem nastaje onda kada se ultimativno trai da prihvati mantru ideologije koja ide kao gratis u prilog jednom od ova tri identiteta. Tri istinski religiozna pripadnika ove tri etnike skupine, kada bi se susreli, vjerovatno bi razgovarali o duhovnim temama, shvaanju Boga, doivljajima boanskoga, a ne bi se klali kao to je sluaj kod naih pseudo-muslimana, pseudo-katolika i pseudo-pravoslavaca.

Prema tome ono to se nudi kao vjeronauk u sarajevskim vrtiima nije religija, niti religioznost, nego mehaniko tancanje jednog kulturnog pseudo-identiteta, tancanje malih Bonjaka, Srba i Hrvata, poput brojler pilia u industrijskoj, masovnoj proizvodnji, sve do eljene teine i sigurnog puta do klaonice.

Radi ta ti drava kae

Za sve nas koji elimo biti religiozni i uiti o religiji uvijek postoji slobodna opcija, svima dostupna, da odvedemo dijete do prve damije ili crkve gdje ono moe primiti religijsku poduku. Zar je potrebno da u jednoj multikulturnoj i "sekularnoj dravi, da drava na mikro nivou odreuje vjerovanje buduih graana, po principu Banja Luka tanca Srbe, Mostar Hrvate i Sarajevo e onda Bonjake? Graani Sarajeva treba da se zapitaju ko su zapravo oni? Neka telad, afiri, neobrazovani idioti ili ta ve ne kada nisu sposobni da sami odgoje svoju djecu u kulturi ili religiji u kojoj ive ili u koju veruju, pa Kanton/Arzija to treba da radi za nas!? Oigledno je da dotina gospoa smatra da graani Sarajeva nisu ono za ta se predstavljaju i da im je potrebna dopunska nastava.

Mi imamo pravo da traimo da svi budemo jednako tretirani, bili religiozni ili ne. Na primjer, ateista ima pravo da odgaja djecu u svojoj religiji, kao i svaki drugi vjernik. Isto tako i komunista, pa stoga kao graanin ima pravo da trai uvoenje marksizma u vrtie koji bi morao biti fakultativno ponuen kada i nastava vjeronauka. Na taj nain bi roditelji ve imali mogunost izbora, a njihovo dijete se ne bi moralo "suiti. Razlika izmeu demokratskog i totalitarnog drutva jeste u tome to demokratsko prua slobodu izbora ta elimo biti i prostor da postanemo i postignemo ono to elimo uz puno uvaavanje razliitosti koja proizilazi iz ovog procesa. Nasuprot tome totalitarno drutvo, putem instrumenata dravne prisile, namee samo jedan pogled na svijet.

Naravno, pored ovih gore navedenih, fiktivnih alternativa, ima i jedna sasvim realna i primjerena bilo kojem drutvu u svijetu npr. kultura religija, gdje bi djeca uila o svim religijama koje su doprinijele kulturnoj raznovrsnosti nae zemlje. Istorija Bosne i Hercegovine se moe gledati i kao istorija suivota i tolerancije, ne samo kao istorija vjenog sukoba. Na nama je da odluimo koji emo pogled izabrati. Ovdje moramo imati u vidu uzrono-posljedine veze. Da ono to danas biramo itekako odluuje nae sutra, odnosno ivote nae djece. Pri tome treba razmiljati trezveno i hladne glave, da se ne naemo u jednom zaaranom krugu, u kojem samo jednu ideologiju mijenjamo drugom, a nastavljamo tapkati u mraku, da nai ivoti ne budu dio stihova Sulejmana Nesiba:
"Prolost...to je pozornica, gdje tiranstvo krv je bilo
A, sadanjost...ista slika, tek poneto ukraena
Budunost je ko i prolost, to ju je tamno velo skrilo,
Budunost je ko i prolost, tek to nema uspomena!

Ovo je prije svega pitanje odgovornosti svih nas prema naoj djeci. A odgovornost ne moe funkcionirati po sistemu jedno govorim, drugo radim, a tree mislim i za svakoga imam priu za prodati. To je jednostavno nezrelo i tako jedino funkcionie drutvo "anera, a ne graana u ozbiljnom drutvu. Pitanje koje se neizbjeno postavlja je: da li smo ita nauili iz historije? Ako nismo onda e se historija i dalje uiti nad nama. I za kraj da budemo u duhu vremena ....Leilah El Fatiha!"

S.S, roditelj iz Sarajeva (sa-x)

06-02-2009 at 16:44
Deny

Registriran(a): 18-11-2008
Odgovori: 1263

cupo potpuno si upravu......
Ja imam dvije kerke koje idu u peti i prvi razred.I jedna i druga idu na religiju.
Nikad nee ii na vjeronauku zato to vjeri nije mjesto u koli.
Ko eli neka vodi svoju djecu vikendom u mejktebe i crkve al u koli...smjeno.. 

Nitko nije obavezan da drugog voli vie nego sebe sama.
06-02-2009 at 18:03
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 4
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Dreadnot, ekonomistica, hexle, meri, merima, MikiMaus, monella, MR BENJAMIN BENNY BENJO, Selm@, suad, zlajACAB
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net