Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Bosniak_TZ
Nivo: Novi forumaš
PATRIOTA
Registriran(a): 14-03-2008
Odgovori: 26
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?



apsolutno DA!!!!!

kada ja nisam ucio neka moje dijete uci o tome!!!!!!

17-12-2008 at 20:03
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ja ponavljam apsolutno NE!

Pokusacu fino da prepricam da se ne nerviram a popizdio sam bio kad sam vidio.

Danas sam boravio u jednoj tuzlanskoj osnovnoj skoli i zatekao uciteljicu i dvoje djaka na hodniku kako sjede. Djeca igraju nekakvu igricu a uciteljica sjedi nesto i pise. I sad krene razgovor i pitam ja nju sta ovo dvoje djece i ona rade na hodniku. Kaze ona meni druga djeca imaju vjeronauku.

A ovo dvoje male djece su pravoslavci.

Znaci za vrijeme vjeronauke to dvoje male djece sjede na hodniku sa uciteljicom i æame dzaba 45 minuta dok druga djeca imaju vjeronauku.

Sa vjeronauke izadje mala djevojcica i pita uciteljicu a zasto njena drugarica nije na casu? jer inace sjede zajedno u klupi.

Ja sam osto bez texta. Toliko mi je nesto bilo zao to dvoje male djece. Vec sam se ranije izjasnio da mi nije ok da tako mala djeca imaju vjeronauku radi ovog primjera i razvadajanja. Takva je situacija u citavoj BiH s tim da ima jos gorih primjera tipa srednje Bosne i Hercegovine gdje roditelji djece hrvatske nacionalnosti ne dozvoljavaju da djeca bosnjacke nacionalnosti idu skupa sa njihovom djecom u razred. Ili u Sarajevu gdje su djeci islamske vjeroispovijesti uveli vjeronauku u obdaniste. Molgi su nas podijeliti i dok smo u stomaku na ove i one ma fuj!

Ranije sam rekao da je dovoljan predmet "Kultura religije" gdje bi djeca izucavala o svim vjerama.

A ako ces uciti sure, dove il sta vec bujrum pa nek ide u mejtef, crkvu itd.

Ovo danas me bas pogodilo. Najgore sto su to mala djeca. Kaze uciteljica da se svaki put susrece sa pitanjima ostale djece zasto ovo dvoje malisana nisu na casu.

Uglavnom nimalo se ne svidja sto je to tako

[Edited by cupo on 06-02-2009 at 00:13 GMT]

06-02-2009 at 00:12
Moods
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 15-03-2008
Lokacija: podmornica nautilus
Odgovori: 1315
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ako je Isus u svojim tridesetim mogao sam spoznati sto je i sto mu je ciniti onda bih i ja ( da me se pita) pustio djecu da sama spoznaju da osjete i prime religiju.

Sve drugo mi se cini neprirodno udaranje djece u glavu i govorenje ti si ovaj ili onaj.
Dakle pustite ih nek im srce kaze ko su i nek sami izaberu, znam nije to tradicija treba ga odmah krstiti ili osunetiti mozda grijesimo 


Zvjezda tjera mjeseca ZAGORU ga zatjera!<br /><br /><br /><br />

Sto ba Zagoru? Sto nisi Bleku?
06-02-2009 at 00:32
van trenda
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 27-01-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 24
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

S jedne strane imamo segregaciju s druge strane samu vjeru. Što se mene tièe,podjela u školi na osnovu vjere ne dolazi u obzir. Sva djeca trebaju imati ista prava i iste moguænosti. Vjera od nas pravi bolje ljude. Ne treba sad miješati nacionalne stvari koje se guraju pod vjerske, pa se onda od vjere hoæe napraviti nešto loše. Ja sam za to da djeca èiji roditelji žele da oni pohaðaju vjeronauku to i rade,a oni koji ne žele, da imaju neki alternativni predmet ili da ga uopšte nemaju.
Cupo taj primjer koji si ti naveo zvuèi žalosno. Meðutim, ja tu više vidim manjak organizacije nastave nego segregaciju. Za te uèenike je trebalo organizovati alternativne aktivnosti u uèionici ili eto ako žele pravoslavnu vjeronauku, a ne da èekaju na hodnicima dok se èas ne završi. Opet što se tièe razdvajanja,radi se samo o jednom èasu. Šta je sad s djece koja ne mogu raditi fizièko,ili izaberu neki izborni predmet koji druga djeca nisu.Da li i oni sad moraju raditi sve što i ostala djeca samo da se nebi razdvajali? Na kraju,koji jezik to dvoje mališana uèe u toj školi?
Vjera je dio identita našeg naroda,i tek tako odbaciti sve to radi nekoga ko nije našeg mišljenja bila bi veæa diskriminacija nego jedan sat razdvojenosti djece kojima to,èini mi se,i nije toliko strašno koliko onima koji se brinu za njih.
Da se vratim na poèetak,da li djeca koja ne pohaðaju vjeronauku imau manja prava i moguænosti od djece koja je pohaðaju,te da li bi djeca kojima bi bila zabranjena vjeronauka imala ista prava i moguænosti u odnosu na onu djecu koja ionako ne pohaðaju vjeronauku?

06-02-2009 at 02:49
nemo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-08-2007
Odgovori: 169
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
van trenda wrote:
S jedne strane imamo segregaciju s druge strane samu vjeru. Što se mene tièe,podjela u školi na osnovu vjere ne dolazi u obzir. Sva djeca trebaju imati ista prava i iste moguænosti. Vjera od nas pravi bolje ljude. Ne treba sad miješati nacionalne stvari koje se guraju pod vjerske, pa se onda od vjere hoæe napraviti nešto loše. Ja sam za to da djeca èiji roditelji žele da oni pohaðaju vjeronauku to i rade,a oni koji ne žele, da imaju neki alternativni predmet ili da ga uopšte nemaju.
Cupo taj primjer koji si ti naveo zvuèi žalosno. Meðutim, ja tu više vidim manjak organizacije nastave nego segregaciju. Za te uèenike je trebalo organizovati alternativne aktivnosti u uèionici ili eto ako žele pravoslavnu vjeronauku, a ne da èekaju na hodnicima dok se èas ne završi. Opet što se tièe razdvajanja,radi se samo o jednom èasu. Šta je sad s djece koja ne mogu raditi fizièko,ili izaberu neki izborni predmet koji druga djeca nisu.Da li i oni sad moraju raditi sve što i ostala djeca samo da se nebi razdvajali? Na kraju,koji jezik to dvoje mališana uèe u toj školi?
Vjera je dio identita našeg naroda,i tek tako odbaciti sve to radi nekoga ko nije našeg mišljenja bila bi veæa diskriminacija nego jedan sat razdvojenosti djece kojima to,èini mi se,i nije toliko strašno koliko onima koji se brinu za njih.
Da se vratim na poèetak,da li djeca koja ne pohaðaju vjeronauku imau manja prava i moguænosti od djece koja je pohaðaju,te da li bi djeca kojima bi bila zabranjena vjeronauka imala ista prava i moguænosti u odnosu na onu djecu koja ionako ne pohaðaju vjeronauku?

Vjera od nas pravi bolje ljude.

Da ne procitah ovo sto napisa "van trenda" ne bih znala da su bolji ljudi od mene Kacavenda, svi oni zlocinci sto u ime vjere poubijase neduzn ljude, djecu. Ne bih znala da su bolji ljudi od mene i slicnih meni, svi oni lopovi sto sijede u prvim safovima da "van trenda" ne rece, " Vjera od nas pravi bolje ljude".


Cupo, malo bolje obavijeteni ce znati da mnogi vrsni teolozi su odslusali neke teme/ semestre na teoloskim fakultetima religija kojoj ne pripadaju. I svaki dobro potkovan teolog mora dobro poznavati i osnove drugih religija. Sto preslikano na nize nivoe za rad opceg obrazovanja u skolama treba kao sto ti rece "Kultura religija". A onaj cisto vjerski dio prepustiti vjerskim intitucijama.

[Edited by nemo on 06-02-2009 at 11:03 GMT]
06-02-2009 at 10:58
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Sta reci djetetu koje pita uciteljicu "a sto on ili ona ne moze na cas". Mislim da su djeca isuvise mala za takve stvari i objasnjenja. U ovom mom primjeru radi se o djeci koja su 2 razred osnovne.

06-02-2009 at 12:37
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Bosniak_TZ wrote:


apsolutno DA!!!!!

kada ja nisam ucio neka moje dijete uci o tome!!!!!!


Neke stvari se mogu uciti i kod kuce, slicno kao bonton. Mene je moja nena ucila i naucila dovoljno.
Ostavite se ponasanja kao da ste do 1992ge bili svezani na lancu a dzamija vam zicom ogradjena.
06-02-2009 at 12:42
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Svakako da razumijem cupinu frustraciju i emocije koje su kod njega izazvane i pretoèene u post, slikom dvoje male raje koja su bila u situaciji èekati dok njihovi drugari imaju èas vjeronauke.Na prvi pogled to bi se moglo okarakterisati svojevrsnom vrstom segregacije ali nisam baš sklon koristiti tako tešku formulaciju.Obzirom da je vjeronauka veæ duboko ukorjenjena u naš obrazovni sistem mišljenja sam da je iluzorno oèekivati da se ista u potpunosti ukine, èak sam sklon to nazvati nemoguæom misijom.Nekoliko je faktora koji govore u prilog tome ali ja æu navesti samo dva.Prvi je enormno veliki uticaj vjerskih zajednica na sva društvena dešavanja pa tako i na obrazovni sistem i niko, ali baš niko ne želi ulaziti u bilo koji vid konfrontacije sa njima.Barem ne niko od onih koji se nešto pitaju i imaju uticaja u donošenju odluka koje tretiraju ovu oblast.Drugi razlog je nedvosmisleno iskazana volja veæine roditelja da njihova djeca pohaðaju vjeronauku i od te èinjenice ne treba bježati.Veæ je dosta govoreno o tome ali nije zgoreg ponoviti da je naš obrazovni sistem ureðen na naèin da svako od roditelja ima moguænost izbora izmeðu vjeronauke i religijske kulture.
Svakako da se ovom problemu koji je cupo apostrofirao treba i MORA posvetiti posebna pažnja.Jedan od naèina je svakako i taj da se istovremeno održavaju èasovi vjeronauke i religijske kulture kako neka djeca nebi morala èekati po holovima dok ova druga završe svoj èas.Naravno, time se nebi u potpunosti izbjegao problem svojevrsnog razdvajanja djece ali bi po mom mišljenju makar malo bio ublažen!Drugog modaliteta, barem za sada ja ne vidim  


<br /><br /><br /><br />

06-02-2009 at 13:06
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

06.02.2009

Vrtiæi, vjeronauka, politika

Komunistièka matrica drugarice Arzije

U aktuelnu prièu o uvoðenju vjeronauke u djeèije vrtiæe u Sarajevu ukljuèili su se mnogi roditelji, a jedan od njih javio se i našoj redakciji ponudivši svoje viðenje situacije. Ovo je jedno od pismenih mišljenja kojima su roditelji reagirali na sve što se dešava u Javnoj ustanovi ‘Djeca Sarajeva’ i na ponašanje njene direktorice Arzije Mahmutoviæ. Ovaj roditelj postavlja pitanje – da li se ovdje radi o religiji ili novoj ideologiji sliènoj komunizmu?

"Prije par dana smo zamoljeni da napišemo par rijeèi u uvoðenju vjero(bauka)nauka u vrtiæe. Razmišljajuæi o manipulaciji i indoktrinaciji nad nevinom djecom shvatili smo da taj vjeronauk i nije toliko bitan koliko iskljuèivost i nemoguænost izbora.

Zašto nemoguænost izbora? Pa kada je sprovedena anketa o pitanju uvoðenja vjeronauka u vrtiæe, u istraživanje nisu bili ukljuèeni svi porezni obveznici. Naime svi mi koji radimo ujedno plaæamo i porez iz kojeg se finansiraju sve javne ustanove Kantona Sarajevo, pa tako i Javna ustanova Djeca Sarajeva. Zato smatramo da se o ovom pitanju trebalo izjašnjavati stanovništvo Kantona Sarajevo ili barem obaviti javna rasprava o ovom pitanju. No, to se nije desilo! Èak ni rasprava u Skupštini Kantona Sarajevo, nego je ovo, u ozbiljnim zemljama veoma važno pitanje, jednostavno provuèeno ispod stola, na jedan krajnje totalitaristièki naèin. Jednostavno je, po oprobanoj partijsko/ideološkoj matrici donesena odluka (jer je tako odluèio "drug Marko“) i javnost dovedena pred svršen èin bez ikakve javne debate po tom pitanju sa ciljem da se jedna ideologija, koje smo se tek "kutarisali“(ili barem mislimo da jesmo) zamijeni drugom.

Pa, ljudi mi plaæamo današnjeg "druga Marka“ tj. gospoðu Mahmutoviæ. Ona je naš uposlenik i treba da, kao direktorica jedne "javne kuæe“ odgovara javnosti za svoje postupke a ne nekoj politièkoj ili vjerskoj organizaciji. Po svemu što se dešava danas u Kantonu Sarajevo možemo jasno vidjeti i povuæi paralelu, da kao što je svojevremeno "drugu Marku“ bilo bitno samo šta æe reæi "drug Staljin“ tako je današnjoj "gospoði Arziji“ jedino bitno šta æe reæi "gospodin Ceriæ“ (...) jer sistem proizvodi odgovornost jedino prema onima koji su je postavili tamo gdje sjedi, a ne onima koji je plaæaju.

Religija ili ideologija?

Ovdje nije u pitanju religija ili stav za ili protiv religije, nego politièke zloupotrebe religije. Ako smo igdje svjedoci politièke instrumentalizacije religije onda je to prostor Bosne i Hercegovine. Ovim nacionalistièke ideologije, koje haraju Bosnom i Hercegovinom zadnjih 20 godina, ispunjavaju zadati cilj: potpunu segregaciju triju etnièih grupa po principu - svak u svoj tor - i tamo ima da èuješ jednu istinu/mantru od trenutka kada prvi put doðeš na svijet. Dobro je poznato da je jedina "kulturna slamka“ koja èini etnièke skupine razlièitima u našoj zemlji religija. Zato i kažemo da se ovdje ne radi o pitanju religije, veæ nacionalne ideologije. Biti musliman, kršæanin ili hrišæanin znaèi biti Bošnjak, Srbin ili Hrvat. Ali ni to ne bi trebao biti problem, da se svak osjeæa kako god želi.

Problem nastaje onda kada se ultimativno traži da prihvatiš mantru ideologije koja ide kao gratis u prilog jednom od ova tri identiteta. Tri istinski religiozna pripadnika ove tri etnièke skupine, kada bi se susreli, vjerovatno bi razgovarali o duhovnim temama, shvaæanju Boga, doživljajima božanskoga, a ne bi se klali kao što je sluèaj kod naših pseudo-muslimana, pseudo-katolika i pseudo-pravoslavaca.

Prema tome ono što se nudi kao vjeronauk u sarajevskim vrtiæima nije religija, niti religioznost, nego mehanièko štancanje jednog kulturnog pseudo-identiteta, štancanje malih Bošnjaka, Srba i Hrvata, poput brojler piliæa u industrijskoj, masovnoj proizvodnji, sve do željene težine i sigurnog puta do klaonice.

Radi šta ti država kaže

Za sve nas koji želimo biti religiozni i uèiti o religiji uvijek postoji slobodna opcija, svima dostupna, da odvedemo dijete do prve džamije ili crkve gdje ono može primiti religijsku poduku. Zar je potrebno da u jednoj multikulturnoj i "sekularnoj državi“, da država na mikro nivou odreðuje vjerovanje buduæih graðana, po principu Banja Luka štanca Srbe, Mostar Hrvate i Sarajevo æe onda Bošnjake? Graðani Sarajeva treba da se zapitaju ko su zapravo oni? Neka telad, æafiri, neobrazovani idioti ili šta veæ ne kada nisu sposobni da sami odgoje svoju djecu u kulturi ili religiji u kojoj žive ili u koju veruju, pa Kanton/Arzija to treba da radi za nas!? Oèigledno je da dotièna gospoða smatra da graðani Sarajeva nisu ono za šta se predstavljaju i da im je potrebna dopunska nastava.

Mi imamo pravo da tražimo da svi budemo jednako tretirani, bili religiozni ili ne. Na primjer, ateista ima pravo da odgaja djecu u svojoj“ religiji“, kao i svaki drugi vjernik. Isto tako i komunista, pa stoga kao graðanin ima pravo da traži uvoðenje marksizma u vrtiæe koji bi morao biti fakultativno ponuðen kada i nastava vjeronauka. Na taj naèin bi roditelji veæ imali moguænost izbora, a njihovo dijete se ne bi moralo "sušiti“. Razlika izmeðu demokratskog i totalitarnog društva jeste u tome što demokratsko pruža slobodu izbora šta želimo biti i prostor da postanemo i postignemo ono što želimo uz puno uvažavanje razlièitosti koja proizilazi iz ovog procesa. Nasuprot tome totalitarno društvo, putem instrumenata državne prisile, nameæe samo jedan pogled na svijet.

Naravno, pored ovih gore navedenih, fiktivnih alternativa, ima i jedna sasvim realna i primjerena bilo kojem društvu u svijetu npr. kultura religija, gdje bi djeca uèila o svim religijama koje su doprinijele kulturnoj raznovrsnosti naše zemlje. Istorija Bosne i Hercegovine se može gledati i kao istorija suživota i tolerancije, ne samo kao istorija vjeènog sukoba. Na nama je da odluèimo koji æemo pogled izabrati. Ovdje moramo imati u vidu uzroèno-posljediène veze. Da ono što danas biramo itekako odluèuje naše sutra, odnosno živote naše djece. Pri tome treba razmišljati trezveno i hladne glave, da se ne naðemo u jednom zaèaranom krugu, u kojem samo jednu ideologiju mijenjamo drugom, a nastavljamo tapkati u mraku, da naši životi ne budu dio stihova Sulejmana Nesiba:
"Prošlost...to je pozornica, gdje tiranstvo krv je bilo
A, sadašnjost...ista slika, tek ponešto ukrašena –
Buduænost je ko i prošlost, što ju je tamno velo skrilo,
Buduænost je ko i prošlost, tek što nema uspomena!“

Ovo je prije svega pitanje odgovornosti svih nas prema našoj djeci. A odgovornost ne može funkcionirati po sistemu jedno govorim, drugo radim, a treæe mislim i za svakoga imam prièu za prodati. To je jednostavno nezrelo i tako jedino funkcioniše društvo "šanera“, a ne graðana u ozbiljnom društvu. Pitanje koje se neizbježno postavlja je: da li smo išta nauèili iz historije? Ako nismo onda æe se historija i dalje uèiti nad nama. I za kraj da budemo u duhu vremena ....Leilah El Fatiha!"

S.S, roditelj iz Sarajeva (sa-x)

06-02-2009 at 16:44
Deny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 18-11-2008
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1263
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

cupo potpuno si upravu......
Ja imam dvije kæerke koje idu u peti i prvi razred.I jedna i druga idu na religiju.
Nikad neæe iæi na vjeronauku zato što vjeri nije mjesto u školi.
Ko želi neka vodi svoju djecu vikendom u mejktebe i crkve al u školi...smješno.. 


Nitko nije obavezan da drugog voli više nego sebe sama.
06-02-2009 at 18:03
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice