Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
diwna wrote:
@Azur i @ Shiva ...hvala i vama kad citate moje postove... ..






Veoma rado citam diwna,
nego mene zanima kome pusa, kome mahanje

salim se podijelit` cemo mi pola-pola

03-06-2015 at 19:54 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

KRALJEV SAVJETNIK

Bio jednom jedan kralj, dobar i pravedan. Èesto je preodjeven obilazio svoje kraljevstvo da vidi kako živi njegov narod. Doðe jedne veèeri do neke siromašne kolibe, pogleda kroz prozor i ugleda unutra nekog židova kako izrièe blagoslov. Na stolu je bila skromna veèera. Pokuca i zamoli za prijem. „Dobro došao“, reèe židov, „ sjedni kraj mene, gdje ima za jednoga, bit æe i za dvojicu“. Dok su jeli, upita gost: „Od èega ti živiš?“ „Ja sam postolar, svako jutro sa svojim alatom krenem gradom i ljudi mi donose svoju poderanu obuæu“. „A što, ako sutra ne bude posla?“, upita kralj. „Sutra?“, zaèuðeno æe postolar. „Sutra je sutra, novi dan. Neka je blagoslovljen Bog svaki dan!“

Kad je sutradan postolar stigao u grad, ugleda velike natpise: „Kraljeva naredba: Ovaj je tjedan zabranjeno popravljanje obuæe!“„Svašta!“, pomisli postolar, „što sve kraljevima ne padne na pamet! No, dobro, ljudima æu u kuæe nositi vodu.“ I zaradio je dovoljno za veèeru.

I opet doðe preodjeveni kralj i reèe postolaru: „Zabrinuo sam se za te kad sam vidio one natpise i pitao se kako æeš danas zaslužiti svoj kruh“. Postolar mu isprièa što je toga dana radio. „A što, ako sutra ne bude posla?“ „Sutra?“, reèe postolar. „Ah, sutra je sutra. Neka je blagoslovljen Bog svaki novi dan!“.

Sljedeæeg jutra vojnici su stajali unaokolo vièuæi: „Kraljeva zapovijed: Ovaj se tjedan ne smije nositi voda niti popravljati obuæa!“ Postolar odluèi poæi u šumu, sjeæi drva i prodavati ih. Zaradi tako veèeru za dvije osobe. Eto opet na veèer nepoznatog gosta. Dok su jeli, upita: „A što, ako sutra ne bude posla?“ „Sutra?“, pogleda ga postolar. „Sutra je sutra. Neka je blagoslovljen Bog svaki novi dan!“.

Kad je postolar sutradan krenuo u šumu, zaustaviše ga vojnici: „Svi koji idu u sjeèu drva, moraju ovaj tjedan èuvati stražu u kraljevoj palaèi“. Oduzeše mu sjekiru i dadoše mu maè. Stražario je besplatno cijeli dan. Iduæi kuæi razmišljao je kako æe pogostiti svoga gosta. Zamoli seoskog trgovaca za pomoæ. Za uzvrat, u polog je morao ostaviti maè. Za svaki sluèaj, istesao je sebi maè od drveta i djenuo ga u korice. Naveèer doðe nepoznati gost i zaèudi se spremljenoj veèeri: „Otkud to? Vidio sam da si cijeli dan stražario i nisi ništa zaradio“. Postolar mu sve isprièa i smiješeæi se pokaza mu drveni maè. Gost upita: „Ali što, ako ti sutra narede da pokažeš maè?“ „Sutra?“, reèe postolar. „Sutra je sutra. Neka je blagoslovljen Bog svaki novi dan!“.

Tek što je sljedeæeg jutra postolar stigao pred kraljevsku palaèu, pristupi mu narednik: „Ej, ti, doði ovamo! Pred zatvorskim zidom je ubojica kojeg danas treba pogubiti. Kralj je zapovjedio da mu ti odsijeèeš glavu!“ Užas obuze postolara: „Ne mogu i ne smijem ubiti èovjeka.“ Narednik nije popuštao. Mnoštvo se znatiželjnika okupilo. Postolar priðe osuðenome, pogleda mu u oèi i uvjeri se da on nije ubojica. Tiho se pomoli da Bog obojicu spasi iz nevolje. A onda, prije nego je izvukao svoj maè iz korica, povika iz svega glasa: „Bože, Gospodaru neba i zemlje, života i smrti! Ako je ovaj èovjek ubojica, neka mu moj maè odrubi glavu. A ako je nedužan, uèini da moj maè, èelièni, postane drven!“

Nastade velika tišina. Kad je postolar u vis isukao maè, svi su mogli vidjeti: maè je drven. Mnoštvo je klicalo u oduševljenju. A kralj iziðe iz palaèe, priðe postolaru i otkrije mu se. Zagrli ga i reèe mu: „Od danas, ti si moj glavni savjetnik!“

04-06-2015 at 15:07 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

KAKO SIJEŠ, TAKO ÆEŠ I ŽETI

Nana je bila u pravu:
‘Svako dobro djelo koje uèiniš jednog dana æe ti se zasigurno vratiti.’





Kad sam bio u srednjoj školi, neki me je dosadnjakoviæ udario u želudac.
To me nije samo boljelo i razljutilo veæ sam se osjeæao postiðeno i poniženo.
Oèajnièki sam želio izjednaèiti rezultat!


Iz nekoga sam razloga svoj plan povjerio baki Nani, bila je to velika pogreška.
Održala mi je jedno od onih dugih predavanja.

Bilo mi je dosta slušati njena naklapanja,
ali sam pored svega toga naèuo da mi je kazala da se više ne trebam brinuti zbog njega.

Kazala je: ‘Dobro raða dobro, a loše zlo.
Svako dobro djelo jednog æe ti se dana vratiti, ali i svako zlodjelo koje poèiniš’ – kazala je.

Trebalo mi je trideset godina kako bih shvatio njezine rijeèi.
Nana je živjela u domu umirovljenika u Laguna Hillsu u Kaliforniji.

Svakog utorka vodio sam je na ruèak.
Jasno se sjeæam našega posljednjeg ruèka prije njenog odlaska u bolnicu.
Pošli smo u obližnji obiteljski restoran.

Nani sam naruèio peèeno meso, a sebi hamburger.
Nakon što je hrana postavljena na stol, primijetio sam da ne jede.
Samo je gledala u hranu ispred sebe.

Pomaknuo sam svoj tanjur, primakao njen i izrezao joj meso.
Zatim sam joj i vratio tanjur.

Dok je vrlo polagano i teško stavljala hranu u usta, prisjetio sam se neèega i zaplakao.
Èetrdeset godina prije na isti je naèin ona sjekla meso jednom malenom djeèaku.


Nana je bila u pravu:
‘Svako dobro djelo koje uèiniš jednog dana æe ti se zasigurno vratiti.’

Iz knjige “Melem za dušu”


09-06-2015 at 09:42 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

U drevnoj Indiji, jedan èovek osuðen je na smrt.
Kada je kazna izreèena, pao je pred noge svog kralja i zatražio milost.

»Gospodaru, ako mi poštedite život«, rekao je,
»u roku od godinu dana nauèiæu vašeg konja da leti.«

»Privremeno si slobodan«, rekao je kralj.
»Ali ako u roku od godinu dana konj ne poleti, presuda æe biti izvršena.«

Kada su ga kasnije èlanovi porodice zabrinuto pitali kako misli da ostvari svoje obeæanje,
èovek je spokojno odgovorio:
»Za godinu dana može da umre kralj, ili da umre konj, ili da umrem ja, a na kraju krajeva, možda taj konj stvarno i poleti!«





17-06-2015 at 13:52 | Ukljuèi u odgovor
Nedo
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 21-06-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 49
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Koliko li je sati?

Otvaram oèi. Znam gdje sam. Nikad prije nisam bio ovdje ali znam to blijedo neonsko svjetlo. Ležim u Intenzivnoj, imao sam infarkt. Bilo je to oko 15 sati, nije mi bilo dobro, primili su me u bolnicu, brzo se rašèulo. Sjeæam se, smiješio sam se djeci koja su me gledala kroz prozor sa balkona Intenzivne. Par sati poslije moj EKG je podivljao, okupili su se oko mene, pitali su me kako sam, govorili da se ne brinem. Primjetio sam da svi imaju ruke u džepovima dok jedan bolnièar iza njih lagano primièe kolica sa onim ureðajem za elektro šokove. Grudi su mi gorile kao da je žar na njima, shvatio sam, to je to, drže ruke u džepovima jer ovo sad je izvan njihove moæi, sudbina æe odluèiti.

Mrak je, a bio je sumrak kad su mi grudi gorile. Ništa me ne boli, ništa ne osjeæam, vidim kablove koji vode do EKG-a i otkucaje moga srca na monitoru. Nazirem krevete uz zid naspram mene, tiho je a u toj tišini, kao da je dio nje, èuju se bipovi sa ureðaja uz krevet u desnom uglu.

Izgleda da sam živ, a da li sam? Zašto nisam euforièno sretan? Misli poèinju da nadiru, sustižu jedna drugu, kao da mi se mozak tek budi ali u totalnoj zbrci. Ipak, jedna misao nadjaèava sve druge. Koliko li je sati? Ne znam zašto mi je to važno ali moram da znam koliko je sati. Pitaæu ako neko uðe. Okreæem glavu prema prozorima, tamo vani, u onom mraku je neki drugi svijet u kojem sam i ja bio do prije nekoliko sati. Koliko sam budan, pet minuta, pola sata, sat? Zašto mi je vrijeme tako važno?

Èuje se zvuk motora, vozilo je u žurbi, spušta se odozgo od glavne kapije. Svjetla od rotacija nakratko obasjavaju sobu, hitna pomoæ dovozi nekog. Za njom stiže još jedno vozilo i onda opet tišina i bip bip iz ugla. Što bi mi sad prijala jedna cigara. Bar sam u jedno siguran, svi æe govoriti da nije èudo što mi se ovo desilo, da nisam vadio cigaru iz usta. Nek govore, da mi je jedna pa makar mi bila posljednja.

Opet èujem neki zvuk sa ceste ispod prozora. Poznat mi je ali ne mogu da se sjetim šta je to. Znam. Prije par godina sam u gluho doba èekajuæi da sudbina odluèi o nekom drugom šetao ispred Interne i tada je naišao bolnièar koji je jednom rukom vukao kolica za sobom. Otišao je prema Patologiji, na škripavim kolicima je bilo tijelo umotano u bijeli èaršaf. To je taj zvuk. Voze nekog do Patologije.

Nisam iznenaðen infarktom. Puno je mojih prijatelja od rata na ovamo prošlo kroz ovo, puno ih nije imalo sreæu da se probude. Zaèuðen sam što mi se to desilo u tako lijepom oktobarskom danu, kada sam se osjeæao dobro, lijepo, sretno. Zaèuðen sam što me rijeèi bolnièara u prijemnoj ambulanti nisu ni uplašile ni šokirale kada je rekao: "Imate infarkt. Od ovog trenutka ne smijete se uopšte pomjerati". Posve sam bio svjestan znaèenja tih rijeèi, koliko sam blizu kraja ali umjesto panike poèele su mi padati na um stvari, gluposti koje nemaju veze sa ozbiljnošæu situacije u kojoj sam. Baš kao što se zna desiti da na sprovodu neke drage osobe, za kojom iskreno žalimo, poèinjemo misliti na bizarnosti koje s tugom nemaju veze. Voze me u Intenzivnu, ne dozvoljavaju ni glavu da pomjerim a ja sretan što su mi ispunili želju da mi ne skidaju gaæe.

Ne spava mi se. Neumorno gledam u mrak, slušam tišinu i opet se pitam. Koliko li je sati? Odjednom primjeæujem da tišina nije ista, nešto poèinje da se dešava, zvuk iz ugla je nekako drugaèiji. Èujem korake iz hodnika, u sobi su, prilaze krevetu koji je odmah do vrata. Èuje se samo šuštanje i šaputanje i onda nadvlada onaj ravni piskutavi zvuk iz filmova. Èekam da se desi i filmski rasplet, da to srce ponovo poène da kuca, da se opet èuje bip bip. Ništa. Iskljuèuju ureðaj. Muški glas šapatom govori: "Gotovo je. Zapiši da je preselila u 2:15".

Eto, sad znam koliko je sati.

17-06-2015 at 22:25 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

**ŽIVOT JE ONO ŠTO NAPRAVIŠ OD NJEGA**


Ovaj život je ono što napraviš od njega.
Bez obzira na sve, univerzalna je istina da æeš jednom zabrljati.

Dobra stvar je u tome što ti odluèuješ kako æeš zabrljati.
Djevojke æe ti biti prijateljice – i one æe isto tako zabrljati

. No ne zaboravi, neke æe doæi, a neke æe proæi.
One koje ostanu uz tebe kroz sve živo su tvoje prave, najbolje prijateljice.
Ne puštaj ih od sebe.

Zapamti isto tako da su sestre najbolje prijateljice na svijetu.

Isto tako æe i ljubavnici doæi i proæi.
I znaš šta dušo, mrzim što ti to moram reæi,
ali veæina njih – zapravo skoro svi oni – æe ti slomiti srce,
ali ne možeš prosto odustati jer ako udustaneš,
nikad neæeš naæi svoju sliènu dušu.


Nikad neæeš naæi onu polovinu koja te èini potpunom i koja æe biti s tobom zauvijek.
To što jednom pogriješiš ne znaèi da æeš pogriješiti svaki put.


Nastavi pokušavati, izdrži i uvijek, uvijek, uvijek vjeruj u sebe, jer ako ti ne vjeruješ, ko æe drugi dušo?

Zato drži glavu visoko podignutu i što je najvažnije, nastavi se smijati
jer život je divna stvar i
toliko je mnogo stvari vrijednih osmijeha...

Merilin Monro





24-06-2015 at 10:58 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

**ÈETIRI ŽENE**
pouèna prièa




Živeo jednom jedan uspešan i bogat èovek i imao je èetiri žene.


Èetvrtu, najmlaðu, je najviše voleo i raskošno je odevao i obezbedio joj život u izobilju.
Njoj je davao samo najbolje i veoma je o njoj brinuo.

Treæu je veoma voleo.
Na nju je bio veoma ponosan i voleo je da je pokazuje svojim prijateljima i da se hvali.
Ali, bio je u strahu da æe ga napustiti i otiæi sa drugim.

Druga žena je bila veoma brižna, strpljiva i kada god bi èovek imao problema, obratio bi joj se i ona bi mu pomogla.
Uvek je bila tu u teškim vremenima.

Prva je bila njegov veran partner u životu, pomagala mu je da zadrži bogatstvo i poslove, održavala je kuæu.
Nju nije mnogo voleo niti se brinuo o njoj, nekada je jedva primetivši,
dok mu je ona bila veoma privržena i nesebièno mu je pružala ljubav.

Èovek se razboli i znao je da æe uskoro umreti.
Mislio je o sebi kao bogatom èoveku koji ima èak èetiri žene koje æe mu sigurno pomoæi i biti uz njega.

Plašio se da æe umreti i tako biti sam i zato je pozvao svaku od njih.
Prvu je pozvao najmlaðu, èetvrtu ženu koju je najviše voleo, rekao joj da umire i pitao je da poðe sa njim.

„Nema šanse!
Moram ostati ovde.
Mogu da te pohvalim na sahrani i ništa više od toga“, ona odgovori i napusti ga.

Na isto njegovo pitanje treæa žena, koju je oženio u srednjim godinama i koju su mnogi želeli, mu kaže:

„Ni govora!
Takve se stvari ne rade.
Mogu da ti osiguram impozantnu sahranu, ali nakon tvoje smrti odlazim sa tvojim sinovima“,
bila je izrièita i napusti ga.


Pozvao je i drugu koju je poznavao celog života, sa kojom je odrastao,
koja nije bila toliko privlaèna, ali je bila njegov najveæi prijatelj.
Pitao ju je da poðe sa njim da ne bi bio usamljen.


„Žao mi je.
Ne mogu sa tobom.
Otpratiæu te do groba i to je to.
Dalje ne mogu“, bila je sigurna, okrenula se i napustila sobu.


Pošto mu je ostala još jedna, prva,
pozvao je i nju i zamolio da poðe sa njim zato što se plaši i ne želi da bude usamljen.
Rekla je bez dvoumljenja:

„Naravno da æu iæi sa tobom.
Uvek æu te pratiti gde god išao!“, pristala je, a on ju je pogledao i pomislio kako je mršava,
koliko je prema njoj bio nemaran i kajao se jer joj nije pružio što je zaslužila.

Svako u svom životu ima èetiri žene (ili èetiri muža).
Šta ove žene predstavljaju?



Èetvrta je telo.
Volimo svoje telo, svakodnevno brinemo o njemu,
umivamo se i oblaèimo, dajemo mu hranu.

Ali, telo ima svoj vek, telo se troši, stari i propada.
Njemu dajemo najviše pažnje i veoma smo mu posveæeni.


Treæa žena je novac, bogatstvo,
ono materijalno što posedujemo.
Kada umremo, ono ostaje drugima.


Druga žena predstavlja porodicu i prijatelje.

I, prva žena je naša duša koju veæina zanemaruje
i tek na samom kraju života spozna da je njoj trebalo posvetiti najviše pažnje.
Njome se ne bavimo jer smo optereæeni materijalnim, bogatstvom i èulnim uživanjima.



Bas poucna!

29-06-2015 at 09:09 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

***** Djevojèica sa dvije jabuke*****

Jedna prelijepa devojèica je držala dvije jabuke u svojim rukama.

Njena mama je ušla u sobu i upitala kæerku sa osmjehom:
'‘Dušo, hoæeš li svojoj mami dati jednu od te dvije jabuke?’'

Djevojèica je gledala svoju mamu nekoliko sekundi,
a onda je odjednom brzo zagrizla jednu jabuku, a zatim brzo i drugu.

Mama je osjetila da se osmijeh na njenom licu zamrznuo.
Pokušala je da ne otkrije svoje razoèarenje.

Bila je razoèarana ponašanjem svog djeteta.

Onda je djevojèica pružila jednu
od svojih zagriženih jabuka
svojoj mami
i rekla:
'‘Evo ti mama ova, ona je slaða!’'


Bez obzira ko ste, koliko ste iskusni i kako upuæeni mislite da se,
uvijek odgodite osuðivanje.
Dajte drugima privilegiju da oni sami objasne šta su namjeravali.

Ono što vi vidite ne mora biti stvarnost.
Nikada ne zakljuèujte za druge.

BRAVOOO!




08-07-2015 at 10:40 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

BAKINO ÆUTANJE


Deda i baka su se posvaðali.
Baka je bila toliko ljuta da nije hela razgovarati sa dedom.
Iduæeg je dana deda zaboravio svaðu.
Ali se baka uopšte nije obazirala na dedu i nije htela govoriti.
Štogod bi on uèinio da ona progovori, ostalo bi bez uspeha.
Deda je napokon stao prevrtati po policama i fijokama.
Trajalo je to nekoliko minuta,
i baka se više nije mogla suzdržati:

- Ma, što to tražiš?
- Hvala Bogu! Našao sam.

Tražio sam tvoj glas!
- odgovori deda sa nestašnim smeškom.

Anthony de Mello




Najljepsa porukaaa.... prava ljubav traje..


20-07-2015 at 08:52 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Jednom prilikom uèenik je otišao kod uèitelja i pitao ga :
"Kako se mogu riješiti onoga što mi ne da mira i što me drži iz prošlosti?"

Tada je uèitelj ustao,otišao do jednog drveta,
zagrlio ga te poèeo da jauèe i galami uzvikavši
:"Šta ja mogu uraditi da bi mene ovo drvo pustilo?




Kratko i jasnoo! ...

06-08-2015 at 08:53 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice