Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Remzi wrote:


ja sam mislio na zajednicki predmet koji bi se zvao recimo "religija i filozofija" ili "Historija religija" gdje bi se ucilo o svim religijama i porukama koja svaka za sebe nudi.To je onda jedno bogatsvo naobrazbe i preduslov boljeg medjusobnog razumjevanja


Takav predmet veæ postoji ali je druga stvar što se ogromna veæina roditelja opredjeljuje za vjeronauku
Još jednom se na ovoj temi pokazuje nevjerovatna agresivnost ateista i njihov pokušaj nametanja mišljenja veæini po svaku cijenu!!!Dakle niti jedan jedini roditelj nije prisiljen upisati svoje dijete na vjeronauku ako to ne želi!!!Prièa o tome kako su tobože djeca koja ne upišu vjeronauku nego se opredijele za religijsku kulturu, na neki naèin maltretirana ili diskriminisana je èista neutemeljena verbalna prdljavina!!!!
Dakle sve dok postoji sloboda izbora elhamdulila  


<br /><br /><br /><br />

28-02-2010 at 22:57
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ja sam iznio svoje mišljenje,koje ne mora da se slaže ni sa svih 40 evropskih zemalja i metodama pristupa religiji.Kako god da se uèi u školi ili u bogomolji,bolje je nego na ulici.
Ali evo jedan isjeèak ( iz "Derviša" od našeg Meše Selimoviæa) koji mi je ostao simpatièan pa ko hoæe neka proèita,mislim da su ovakve davne metode prošlo vrijeme ali su vezane i za kršæanstvo i islam(mislim na naše podneblje):
Obratite pažnju na cijeli tekst:


Slab je koji traži, a slabo je i što se od njega traži.

Išao sam jutros u polje, peo se uz iscvjetalo brdo, stajao uz nisko stablo voæke, licem uz grozd cvjetova, listiæa, èašica, lepeza, hiljade živih èuda spremnih na oplodnju, osjeæao sam opojnu slast od tog bujanja, od huèanja sokova kroz bezbroj nevidljivih žilica, i opet sam želio, kao i sinoæ, da uklopim obje ruke u granje, da me protoèi bezbojna krv bilja i da bez bola cvjetam i venem. I baš to ponavljanje èudne želje uvjeravalo me o težini muke koju nosim.

Iz šume je zvonko odjekivala sjekira, u odreðenim razmacima, u kojima je bio zamah neèijih snažnih ruku, i kratka tišina poslije udarca, i na toj daljini znao sam da je sjekira oštra, dugog sjeèiva, i da zagriza drvo ljutitim cikom, bijesno prodiruæi do srèike. I kukavica se èula, sa svojom dvosložnom tugovankom, peèalno ravnodušnom, kao sudbina, i neèiji zov, ženski, vedar, prodoran, nerazumljiv, žena je mlada, proljetnim suncem opaljena, nasmijana, ne vidim je, okreæem se prema tom mladom glasu kao prema kibli, a znam sve o njoj. Samo ta tri glasa u tišini proljetnog jutra, u prostranstvu tuðeg svijeta. Zatvorio sam oèi, sladak miris peluda je u meni, i slušao: tri sasvim jednostavna glasa. I tada sam doživio neobièan trenutak zaborava. Nije to bilo sjeæanje, veæ prisustvo u drugom vremenu, mnogo ranijem, ništa od mene sadašnjeg nije postojalo tada, bio je samo lagan, radostan osjeæaj življenja, uzdrhtala saživjelost sa svim oko sebe. Znao sam, sjekira je oèeva, to njegove jake ruke zamahuju u šumi iznad kuæe. I kukavièin glas prepoznajem, nisam je nikad vidio, ali se javlja uvijek sa istog mjesta. Znam i djevojku, šesnaest joj je godina, vidim je preko tolikog beskrajnog vremena, kao da su vijekovi prošli, a ništa zaboravio nisam, siæušne zlatne malje oko nasmijanih usana, stas za obruè dviju šaka, miris na miloduh, neišèilio kroz duge godine. Koga to djevojka zove kroz vrijeme? Nisam mogao da se odazovem, nisam mogao da se vratim.

Iz te zaèaranosti dalekog vremena probudio me vedar susret. Putem prema meni naišao je djeèak, kidao je cvijeæe i bacao iznad glave, grudama tvrdog èaèka gaðao ptice, izvikivao nerazumljive rijeèi, svoje, veseo i bezbrižan, kao maèe. Ugledavši me, umirio se i pošao u stranu, uozbiljen. Nisam spadao u njegov svijet.

Davno, prije mnogo godina, susreo sam na drugoj stazi, u drugom kraju, istog ovakvog djeèaka. Nije bilo nikakva razloga da se toga sjetim i da ih uporeðujem. A eto, sjetio sam se. Možda zato što je dan bio odreðen za sjeæanje, ili što sam i onda bio na životnom raskršæu, kao i sad, ili što su obojica bucmasti, zaneseni, sami sebi dovoljni u pustom kraju, i što su i jedan i drugi prošli pored mene ozbiljni, kao da sam im utulio radost. Upitao sam djeèaka, oèi su mu kao kudeljin cvijet, isto što i onog nekadašnjeg, pitanje je staro i zvoni tužno, ali on to ne zna.

Sreæom, razgovor izmeðu nas je bio sasvim drugaèiji nego onaj raniji. Zapisao sam ga radi olakšice, bez druge potrebe, kao što se umorni putnik zaustavi pored svježe vode.

- Èiji si, mali?

Zastao je, pogledao me nimalo prijateljski.

- Ne tièe te se.

- Ideš li u mekteb?

- Ne idem više. Juèe me hodža istukao.

- Za tvoje dobro te istukao.

- Onda bih to dobro mogao da dijelim i šakom i kapom. A hodža ga dijeli po našim stražnjicama. Za svako slovo pomodri kao patlidžan.

- Ne govori ružne rijeèi.

- Zar je patlidžan ružna rijeè?

- Veliki si ðavo.

- Ne govori ružne rijeèi, efendija.

- Jesi li juèe tako slobodno govorio?

- Do juèe sam bio hodžin bubanj. Danas sam ko ova tica. Hajde, neka me sad neko udari!

- Šta ti kaže otac?

- Kaže: alim svakako neæeš postati. A orati možeš i s elifom i bez elifa, zemlja te èeka, neæemo je drugome davati. A ako je dijeliti batine, to mogu i ja, veli.

- Hoæeš li da govorim s ocem, da te povedem u kasabu? Uèiæeš školu, postaæeš alim.

Rekao sam to i onom nekadašnjem djeèaku, sad je u tekiji, derviš. Ali ovaj je drukèiji. Veselog izraza nestalo je s njegova lica, a javila se mržnja. Gledao me trenutak mrko, u bijesnoj nedoumici, pa se naglo sagnuo i uzeo kamen s puta.

- Eno oca - rekao je prijeteæi. - Ore. Hajde, poði da mu to kažeš, ako smiješ.

Možda bi zaista udario. Ili bi plaèuæi pobjegao u brdo. Bio je pametniji od onog drugog djeèaka.

- Neæu - rekao sam pomirljivo. - Niko te ne može natjerati. A možda je i bolje da ostaneš ovdje.

Stajao je zbunjen, ali nije ispuštao kamen iz ruke.

Pošao sam i osvrnuo se nekoliko puta. Nije se micao s onog mjesta, prepreka izmedu oca i moje ponude, uplašen l nepovjerljiv. Tek kad sam se udaljio, kad nije imao razloga da se boji, bacio je kamen daleko u žito i potrèao prema ocu.

Vratio sam se tmuran.
______________________________________



[Edited by djecko on 28-02-2010 at 23:01 GMT]

28-02-2010 at 22:59
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
yugi wrote:
Jako interesantno Pojedinci se bune protiv vjeronauke u školama i onda mrtvi hladni upišu djecu u katolièki školski centar gdje ne da samo postoji vjeronauka nego je svaki segment "naobrazbe" prožet katolièkim svjetonadzorima


Ja sam isao u GMS, ali ne bi imao nista protiv da moja djeca idu u KSC...

Vidis, tata ce im duuuugo prije srednje objasniti da je religija samo tu da se uzmu pare i da se prosjecni, dobri ljudi natjeraju na mrznju, zlo i nasilje - dodatna indoktrinacija ce samo potvrditi ono sto cu im ja govoriti...
28-02-2010 at 23:04
Remzi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Dr.Vejsil Hetjimitj
Registriran(a): 01-03-2007
Odgovori: 166
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
yugi wrote:


Takav predmet veæ postoji ali je druga stvar što se ogromna veæina roditelja opredjeljuje za vjeronauku
Još jednom se na ovoj temi pokazuje nevjerovatna agresivnost ateista i njihov pokušaj nametanja mišljenja veæini po svaku cijenu!!!Dakle niti jedan jedini roditelj nije prisiljen upisati svoje dijete na vjeronauku ako to ne želi!!!Prièa o tome kako su tobože djeca koja ne upišu vjeronauku nego se opredijele za religijsku kulturu, na neki naèin maltretirana ili diskriminisana je èista neutemeljena verbalna prdljavina!!!!
Dakle sve dok postoji sloboda izbora elhamdulila



i ja samateista,ali mi Tito nije skinuo opanak ... u tome je problem dragi moj prijatelju

28-02-2010 at 23:04
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
nemamidejezanick wrote:


Ja sam isao u GMS, ali ne bi imao nista protiv da moja djeca idu u KSC...

Vidis, tata ce im duuuugo prije srednje objasniti da je religija samo tu da se uzmu pare i da se prosjecni, dobri ljudi natjeraju na mrznju, zlo i nasilje - dodatna indoktrinacija ce samo potvrditi ono sto cu im ja govoriti...


interesantno, baš ono što sam prije nekog vremena napisao ma jednoj drugoj temi. ne uèi vjeronauka djecu mržnji naprotiv, roditelji su ti koji djecu indoktriniraju. a ti paša moj, izgleda ni minute vjeronauke imao nisi


[Edited by borbeni on 28-02-2010 at 23:10 GMT]
28-02-2010 at 23:09
Remzi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Dr.Vejsil Hetjimitj
Registriran(a): 01-03-2007
Odgovori: 166
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
yugi wrote:
Jako interesantno Pojedinci se bune protiv vjeronauke u školama i onda mrtvi hladni upišu djecu u katolièki školski centar gdje ne da samo postoji vjeronauka nego je svaki segment "naobrazbe" prožet katolièkim svjetonadzorima


nisam li pogodio u sridu sa sorayom?

Eh kako bi to Drug tito sredio da ustane iz groba,onako po kratkom postupku ...

28-02-2010 at 23:14
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
borbeni wrote:
interesantno, baš ono što sam prije nekog vremena napisao ma jednoj drugoj temi. ne uèi vjeronauka djecu mržnji naprotiv, roditelji su ti koji djecu indoktriniraju. a ti paša moj, izgleda ni minute vjeronauke imao



Ja nisam rekao da vjeronauka uci djecu mrznji, vec religija sama po sebi.

Ne, nisam imao ni minute vjeronauke. Odrastao sam u onom mraku, kada se djecu ucilo da su sama odgovorna za svoje postupke, da se sami moraju boriti u zivotu, uciti, raditi i da se moraju pridrzavati dosta prizemnijih i jednostavnijih svjetovnih pravila...

Vidim ova danasnja djeca, koja su imala vjeronauku, rado pucaju po gradu, rado zabiju noz u necija ledja u mracnoj ulici i rado razvaljuju spomen park na Banji... Usput su svi pismeni, vrijedni i uspjesni...
28-02-2010 at 23:15
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
nemamidejezanick wrote:


Ja nisam rekao da vjeronauka uci djecu mrznji, vec religija sama po sebi.



Možeš li malo to pojasniti  


<br /><br /><br /><br />

28-02-2010 at 23:17
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Remzi wrote:


nisam li pogodio u sridu sa sorayom?

Eh kako bi to Drug tito sredio da ustane iz groba,onako po kratkom postupku ...




Rodjo mi pricao, stari partizan iz XVI Muslimanske, kako je nekad davno, prije 40tak godina bio u Zenici kad je Tito posjetio Zeljezaru... I pocele mu se neke komunjarice zaliti kako direktor, cini mi se da se prezivao Kulovic, klanja u kancelariji... I Tito pred njima svima kaze nesto u fazonu: "Imate pravo drugovi, nema smisla da se moli u kancelariji! Treba mu dodijeliti posebnu prostoriju za vjerske obaveze."
28-02-2010 at 23:18
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
yugi wrote:

Možeš li malo to pojasniti



Ne vidim kako, recenica je prilicno jasna sama po sebi.
28-02-2010 at 23:20
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice