Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Kad god sam i gde god sam naisao na ljude koji su pokazivali suvise razvijenu brigu za nacionalni ponos i opsti interes ili preteranu osetljivost za licnu cast i dostojanstvo, uvek sam, gotovo po pravilu, nailazio i na ogranicen um, nerazvijene sposobnosti, tvrdo srce i grubu, kratkovidnu sebicnost.

Ivo Andric

02-11-2014 at 23:24 | Ukljuèi u odgovor
Pepeljuga
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2012
Odgovori: 1109
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Uzimali smo jedno drugom rec iz usta; mislili smo o istim stvarima i govorili o njima na isti nacin; izgledalo je da se poznajemo godinama, a ne samo dve nedelje.

U zivotu svakog coveka, govorio je, postoji samo jedna zena sa kojom moze da ostvari savrsenu vezu kao sto u zivotu svake zene postoji samo jedan muskarac sa kojim se oseca kompletna. Pronaci se, sudbina je malobrojnih. Svi ostali su prinudeni da zive u jednoj vrsti nezadovoljstva i neprekidne ceznje.

- Koliko je ovakvih susreta, govorio mi je u tami sobe, – jedan u deset hiljada, jedan u milion, u deset miliona?

Da, jedan u deset miliona. Sve ostalo su prilagodavanja, prolazne privlacnosti epiderma, afiniteti tijela ili karaktera, socijalne nagodbe. Posle tog zakljucka, nisam prestajala da ponavljam: Imali smo srecu, zar ne? Ko zna sta se iza toga krije, ko to zna?
Na dan mog polaska, cekajuci voz u malenoj stanici, zagrlio me je i sapnuo mi:

- U kom zivotu smo se vec sreli?
- U mnogim, odgovorila sam mu i rasplakala se.

Kada budes dozivela prvi put ljubav, shvatices kako protivurecni i komicni mogu da budu njeni efekti. Dok se ne zaljubis, dok je tvoje srce slobodno i tvoj pogled ne pripada nikome, ni jedan od muskaraca koji bi mogli da te zainteresuju ne obraca paznju na tebe.

U trenutku kada te potpuno zaokupi jedna osoba i vise te ne zanima niko drugi, odjednom te svi primecuju, svi imaju neku lepu rec za tebe, svi ti se udvaraju. To je taj efekat prozora o kojem sam ti govorila: kada su otvoreni, telo obasjava dusu i obrnuto; sistemom ogledala oni osvetljavaju jedno drugo. Za kratko vreme oko tebe se formira jedna vrsta zlatnog i toplog prstena koji privlaci i druge, kao sto medvede privlaci med.

Sussana Tamaro – “Idi kuda te srce vodi”

03-11-2014 at 07:56 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Nekako se svi vise vracam knjigama koja sam citala prije 20 godina i vise... Sada kada ih citam imam sasvim drugaciju sliku i mislim da vecinu knjigu koje sam tada procitala nisam razumjela, nego su procitane reda radi tako i Kunder- ina djela

evo jedan citat o zivotu
„Covjek nikad ne moze znati sto treba zeljeti, jer zivi samo jedan zivot i nikako ga ne moze usporediti sa svojim prethodnim zivotima, niti ga u sljedecim zivotima popraviti.

Nema nikakve mogucnosti da se provjeri koja je odluka bolja, jer ne postoji mogucnost usporedbe. Covjek sve prozivljava prvi put i bez pripreme. Kao glumac koji igra predstavu bez ikakve probe. Pa koliko onda vrijedi zivot ako je prva proba zivota vec zivot sam?

Ono sto se dogadja samo jednom kao da se nikad nije ni dogodilo. Ako covjek moze zivjeti samo jedan zivot, to je kao da uopce ne zivi.“

...
„Ali covjek, zato sto zivi samo jedan zivot, nema mogucnost provjeravati hipoteze pokusima i zato nikad ne moze saznati je li trebao ili nije trebao slijediti svoje osjecaje.“
...

„Nepodnosljiva lakoca postojanja“

29-11-2014 at 21:25 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

„Samo, nije li dogadjaj utoliko znacajniji i dragocijeniji sto je vise slucajnosti potrebno da do njega dodje? Samo slucaj nam moze izgledati kao poruka. Ono sto se dogadja silom prilika, ono sto ocekujemo, ono sto se ponavlja svakog dana, to je nijemo. Samo slucajnost nam govori. Nastojmo citati iz nje kao vracara iz sara koje ostavlja kaveni talog na dnu salice.“
„Nepodnosljiva lakoca postojanja“ - Milan Kundera

03-12-2014 at 23:34 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Kaligula:- Samoæa!? Znaš li ti šta je samoæa? Ali ona pesnika i kukavica. Samoæa? Ali koja?
Ah! Ti ne znaš da nikada nismo sami! I da nas svuda prati ista težina prošlog i buduæeg! S nama su ljudi koje smo ubili. No lako za njih… Ali oni koje smo ljubili i oni koje nismo ljubili a koji su ljubili nas, kajanje, žudnja, gorèina i nežnost, drolje i bagra bogova! Samoæa! Ah, kad bi umesto ove samoæe, zatrovane senama uživao onu pravu, tihu i drhtavu usamljenost stabala. Samoæa… Ne, Scipione… Nju èini škrgut zuba i odjek izgubljenih glasova. I ležeæi kraj žene koju grlim, dok se noæ zatvara nad nama, a ja, udaljen zbog zadovoljene puti, mislim da sam dosegao deo sebe izmedju života i smrti, moja samoæa se ispunjava oporim mirisom žene što nestaje u meni.
Scipion:- Svi ljudi imaju u životu neku blagost. Ona im pomaže da nastave. I njoj se obraæaju kada su umorni.
Kaligula:- To je istina, Scipione.
Scipion:- Ima li u tvojoj duši nešto poput suza i tihog utoèišta?
Kaligula – Ima.
Scipion: -A to je?
Kaligula:- Prezir.

Alber Kami – Kaligula

23-01-2015 at 20:23 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

Izmedju bojazni da ce se nesto desíti i nade da mozda ipak nece, ima vise prostora nego sto se misli. Na tom uskom, tvrdom, golom i mracnom prostoru provodi mnogi od nas svoj vek.

Ivo Andric -Znakovi pored puta

24-03-2015 at 22:55 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Moderator podforuma
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Najdrazi odlomci, citati ...

O Proseravanju - Hari Gordon Frankfurt

''...Proseravanje je neizbezno kadgod okolnosti traze od nekog da govori, a da pri tome ne zna o cemu govori. Tako je proizvodnja proseravanja stimulisana svaki put kada obaveze ili prilike da covek govori o nekoj temi prevazilze njegovo znanje o cinjenicama koje su relevantne za tu temu. Ovaj raskorak je ucestao u javnom zivotu, gde su ljudi cesto podstaknuti - bilo sopstvenom zeljom bilo zahtevima drugih - da nasiroko govore o stvarima u kojima su do izvesnog stepena neznalice. Tome veoma bliske situacije proizilaze iz vrlo rasprostranjenog uverenja da svaki odgovorni gradjanin u demokratiji mora da ima misljenje o svemu, ili bar o svemu sto se odnosi na vodjenje poslova njegove zemlje. Nepostojanje bilo kakve vazne veze izmedju misljenja neke osobe i njenog poimanja stvarnosti jos su ozbiljnije kod nekoga ko veruje da je njegova duznost, kao savesnog moralnog faktora, da procenjuje dogadjaje i situacije u bilo kom delu sveta..."

17-10-2015 at 00:14 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Umjetnost : Najdrazi odlomci, citati ... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice