Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

evo i od mene jedno pitanje za vijecnika:

da li je ikada tema Vijeca bila TElevizija Tuzla? Boravivsi sad u Tuzli imao sam priliku vidjeti jad i bijedu na tom kanalu. Smatram da ako se zeli vec imati lokalna stanica trebalo bi je malo finansijski pogurati ili u potpunosti ugasiti.

07-01-2008 at 19:00 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Sufler wrote:
Meni bi na tom prostoru najviše godilo kada bi nadležni redovno naplaæivali kazne za protivpropisno parkiranje.
Nadam se samo da kad budu bojili stubove neæe svaki kafiæ birati svoju boju i da æe nadležni organ na vrijeme dopustiti izabranu boju, a ne stopirati radove na fasadi kao što je sluèaj sa "Zenicom" .


Ocigledno je da je krajnje vrijeme za jacu intervenciju nadleznih organa u oba ova pitanja - parkiranje i ureðenje fasada.
Zasad jedini nadlezni organ za naplatu kazni za nepropisno parkiranje (MUP) radi pod rucnom, a nadlezne opcinske sluzbe jos sporije. U narednoj godini se planira urediti nekoliko novih parkinga, formirati novo preduzece... No, siguran sam da ce se morati poduzeti i radikalnije mjere, za sto treba promijeniti nekoliko opcinskih odluka.
Slicno je i sa fasadama.
Koliko znam, za fasadu pod zenicom je boja odredjena unaprijed, ali to izvodjac nije postovao, pa je uslijedilo rjesenje inspektora... U svakom slucaju, mislim da nam kultura kolektivnog stanovanja stagnira na niskom nivou, da zakonodavci nemaju interesa za takva, zivotna pitanja, i da ono malo uredjenih zgrada predstavljaju izuzetke i primjere na kojima trebamo uciti.
07-01-2008 at 19:12 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Hvala na komentaru. Èini mi se ipak da je inspektor mogao saèekati da se fasada zgrade o kojoj se radi završi, a ne ostavljati stvari ovako napola gotove. Uprkos svemu tome, bolje izgleda ovako nego prije, imajuæi u vidu i ratne štete koje su nanesene tom objektu, a radi se o lijepoj zgradi kakvih imamo puno, ali se nažalost ne brinemo o njima.

08-01-2008 at 00:32 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
zlaja wrote:
...da li je ikada tema Vijeca bila TElevizija Tuzla? Boravivsi sad u Tuzli imao sam priliku vidjeti jad i bijedu na tom kanalu. Smatram da ako se zeli vec imati lokalna stanica trebalo bi je malo finansijski pogurati ili u potpunosti ugasiti.

Programom vijeca se planira redovno razmatranje izvjestaja svih preduzeca i ustanova, koji pruzaju javne usluge i/ili su u vlasnistvu opcine. Tako i za TVT. Ni vijece (kao ni javnost) nisu (bili) zadovoljni stanjem, ali za stanje i razvoj svake od tih firmi odgovorni su organi, uspostavljeni po zakonu (skupstina, nazorni odbor...). Najveci konkretni doprinos vijeca i izvrsnih organa opcine ogleda se u tome da odrede ili omoguce (dovoljne?) finansijske poticaje iz budzeta, sto se godinama i cini. Istovremeno, ti poticaji ne bi smjeli biti preveliki, moraju biti pokriveni odgovarajucim uslugama i programom, moraju biti dostupni i drugim medijima.
Mozemo provjeriti, ali dosad je OV za TVT odobravalo izmedju 200 i 300.000/god. Nisam informisan da li je razrijesen problem prostora i objekta, u kojem televizija radi. Za 2008. u budzetu je ostavljen odgovarajuci iznos za sve medije, pa ce (i) TVT konkurisati, sa odgovarajucim programom, i traziti potrebna sredstva.
Posljednji zakljucak vijeca, vezan za TVT, sugerira neke mjere, ukazuje da se, nakon izbora novog nadzornog odbora, stanje pocelo sanirati, ali...
Posto je TVT u mjesovitom vlasnistvu (opcina ima relativnu vecinu), a jos nema dobrih bosanskih iskustava u vezi sa takvim formama rada elektronskih medija, predstoji sigurno razmatranje opcija, o kojima ti govoris. No, to znaci da svi suvlasnici (njihovi predstavnici u skupstini, koja, cini mi se, jos ne funkcionise) moraju donijeti odluku o zajednickom ulaganju i sanaciji stanja ili onu drugu.

08-01-2008 at 08:15 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - sdg - erzh
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:
Ne vjerujem da se uskoro moze ocekivati semafor, kakav je do rata, relativno kratko, radio na staroj zgradi opcine, ali je, s malo truda i ulaganja, moguce postici bolji nivo informisanja graðana.


Da istina je da je onaj prijeratni vrlo kratko radio na opštini, ali mislim da sada situacija sa tehnologijom pruža dosta bolje i jeftinije moguænosti.


citat:
vijecnik wrote:
Krajem 2007. godine Izvjestaj nije razmotren, jer se izvjestilac nije pojavio na sjednici.


Tu sam informaciju veæ èuo pa je to pord ostalog bio jedan od razloga zašto sam postavio pitanje.


citat:
vijecnik wrote:
U izvjestaju je navedeno da mjerni sistem nije u funkciji, jer nisu mogli biti nabavljeni neophodni dijelovi za njegovo funkcionisanje.


Ovo je definitivno do Kantona i to veæ duži period. E zato sam ja i pitao kada æe Opština pokrenuti svoje da ne èeka na Kanton. Dovoljan je jedan semafor pa da se imaju podatci.


citat:
vijecnik wrote:
Inace, mozda se sjecas, dok je bio ispravan, tuzlanski mediji su redovno izvjestavali o koncentracijama nekoliko vaznijih polutanata na lokacijama Skvera, Irca, Cerika...
Te informacije su bile dostupne svima, ne samo onima koji vide semafor.



Toga se sjeæam i bilo mi je vrlo drago zbog toga. No oèito su i te mjerne stanice poput onog prijeratnog semafora, kratkog vijeka

Što bi rekao naš narod: Svaka sreæa kratko traje
08-01-2008 at 10:36 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - sdg - erzh
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Toga se sjeæam i bilo mi je vrlo drago zbog toga. No oèito su i te mjerne stanice poput onog prijeratnog semafora, kratkog vijeka
Što bi rekao naš narod: Svaka sreæa kratko traje

Ti si, click_me, ocigledno dobro informisan, a imam dojam i da radis za neku malo bolje uredjenu organizaciju.
Ja te srece nemam. Tako sam, pored urodjenog, kroz skolu, posao i iskustvo, stekao dovoljno skepticizma i spoznaje koliko smo, pojedinacno i kao drustvo, (ne)sposobni, koliko se uzdamo u srecu i sudbinu (bice bolje, nema problema). Pa tako, cesto mislimo da je nesto dovoljno kupiti, izgraditi, da bi to trajalo i funkcionisalo.
Semafor o kojem pricas, ili display, samo bi pokazivao neke podatke, izmjerene i procesuirane nekim instrumentima ili sistemom. To zahtijeva, dakle, ili popravak stare ili nabavku nove opreme, ali jos vaznije, za kasnije: dobar projekat i organizaciju, obucene ljude, novac... Posto to obicno svi previde, normalno je da sreca kratko traje.
Malo sam opsiran, ali ovo pisem i zato sto se na topicu cesto ponavlja pitanje - ko je odgovoran za odrzavanje ili funkcionisanje necega. A to u svim uredjenim sistemima mora biti potpuno jasno, inace se bacaju novci i trud, sistem (p)ostaje siromasan, haotican.
Pa posto napisah ko je odgovoran za nadzor kvaliteta zraka (TK), da dodam: ja ne mislim da bi opcina trebala ponovo nesto nabavljati, ako nismo sigurni da je za to nadlezna i da to donosi dugorocnu korist gradjanima.
Pa, sjecas li se onih satova, postavljenih prije par godina po ulicama - radi li ijedan?
Uzgred, znas li kad otkucava Nova 1429. hidzretska? Ja cuo danas, pa mi postaje logicno da je, uz toliko bajrama, bozica i novih godina, grad okicen skoro duplo bolje nego lani.
Pozdrav, sretni ti praznici i nova godina
08-01-2008 at 11:43 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - sdg - erzh - fg
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Ti si, click_me, ocigledno dobro informisan, a imam dojam i da radis za neku malo bolje uredjenu organizaciju.


Ja radim za kancelariju Helsinskog parlamenta gradjana Tuzla, pri Forumu Graðana Tuzle...

citat:
vijecnik wrote:
Malo sam opsiran, ali ovo pisem i zato sto se na topicu cesto ponavlja pitanje - ko je odgovoran za odrzavanje ili funkcionisanje necega.


Mah, znam ja da je uvijek to problem oko održavanja, ali kroz dobro definisanje sve je moguæe.

citat:
vijecnik wrote:
Pa, sjecas li se onih satova, postavljenih prije par godina po ulicama - radi li ijedan?
Uzgred, znas li kad otkucava Nova 1429. hidzretska? Ja cuo danas, pa mi postaje logicno da je, uz toliko bajrama, bozica i novih godina, grad okicen skoro duplo bolje nego lani.
Pozdrav, sretni ti praznici i nova godina




Da, ono sa satovima je bila prava katastofa, a u srijedu 9. januara 2008. godine dolaskom akšama nastupa 1. muharrem 1429. hidžretske godine
Što se tièe kiæenja grada, nije loše no ja oèekujem i bolje (uvijek oèekujem)

Hvala na èestitki i uzvraæam.
08-01-2008 at 12:47 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Vijeænik, zanima me hoæe li se pristupiti sanaciji onih ulica u kojima je realizovan projekat toplifikacije?Nastavi li se ovako naglo æe skoèiti prodaja "rudaèa"-stanje je stvarno zabrinjavajuæe-blato do koljena!!!!
Ili ako možete barem insistirati da se pristupi pranju ovih ulica dok se pitanje sanacije ne riješi-pogotovo što trenutne vremenske prilike dozvoljavaju(naime nema opasnosti od zaleðivanja)!

[Edited by yugi on 14-01-2008 at 18:09 GMT] 


<br /><br /><br /><br />

14-01-2008 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
Vijeænik, zanima me hoæe li se pristupiti sanaciji onih ulica u kojima je realizovan projekat toplifikacije? Nastavi li se ovako naglo æe skoèiti prodaja "rudaèa"-stanje je stvarno zabrinjavajuæe-blato do koljena!!!!
Ili ako možete barem insistirati da se pristupi pranju ovih ulica dok se pitanje sanacije ne riješi-pogotovo što trenutne vremenske prilike dozvoljavaju(naime nema opasnosti od zaleðivanja)!
[Edited by yugi on 14-01-2008 at 18:09 GMT]

Yugi, ako se ne prezivas Basic (autor pisama tuzlarijama), hvala na pitanju. Poslije krace pauze osvjezio si topic, na kojem vec dva mjeseca pokusavamo, bar malo, ukljuciti medije i javnost u upravljanje gradom.
Tad, na pocetku, sunce je napisala:
"Posto je jedan od clanova Foruma vijecnik OV Tuzla, a nadam se da ce se jos neki pojaviti, otvaram temu za vijecnicka pitanja.
Ako tema bude imala neki fin tok, koji podrazumijeva minimim pristojnosti, korektnosti i argumentovane kritike postavit cemo je na pocetnu stranicu, koju posjecuju i drugi vijecnici.
Kad neko postavi pitanje najbolje je da vijecnici sami kazu je li ili nije u njihovoj nadleznosti, jer ce to pomoci da se iskristalizuju stvari oko te famozne nadleznosti, koja, imam utisak mnoge zbunjuje."
Tuzlarije su svoj dio zadatka ostvarile. Mi vijecnici (uglavnom) nismo, a od drugih predstavnika vlasti nema ni nagovjestaja. (Mislim na predstavnike izvrsne vlasti, sudstva, pojedinih javnih sluzbi, komunalnih preduzeca..., ali njih sunce nije, izgleda, ni ocekivala).
Ja licno, kao i neki forumasi, zadovoljan sam "nekim finim tokom, sa minimumom pristojnosti", ali imam dojam da je forum, pa i ova tema, ostao nedovoljno pracen i uticajan. Posjecuje ga premali broj (elektronski) pismenih gradjana, a oni, koji bi morali gradjanima redovnije polagati racune, nemaju namjeru unapredjivati i koristiti mehanizme za tu namjenu. (Mislim ovdje na nedostatak web-prezentacije i komunikacije, svih njih, s gradjanima pojedinacno i javnoscu u cjelini).
Mislim, zato, da javnost, pa i mi vijecnici, moramo biti kriticniji i zahtjevniji.
U ovom slucaju ne bih detaljno odgovarao, nisam dovoljno informiran, nisam nadlezan ..., mogu ja i postaviti pitanje, pa cekati odgovor, mogu pravdati odgovorne "pretpostavljenim" razlozima... U tome, eto i ljeta...
Stoga, predlazem da sunce, ti, mederator teme, jos neko od aktivnijih sa foruma, pa i ja, pokusamo odgovorne iz vlasti (na spisku bi bilo bar 10-15 njihovih imena), zamoliti (zatraziti, zahtijevati) da se na bilo kakav nacin ukljuce u razgovor sa svojim gradjanima. Moze PP-om?
Odgovor na tvoje pitanje je jasan: hoce. A posto si ti negdje oko (raskopanog) Mosnika , volio bih da ti mogu odgovoriti i na pitanja kad?, kojim redosljedom? i kad ce mosnik?
Isao sam jutros pjesice na posao, i pitanje mi je jasno. Pa moram prihvatiti, prvo, nerazumijevanje onih koji (sad) zive u urbanijim komunalnim sredinama, koje dugo nisu imale rata, ali, jos vise, opravdano nezadovoljstvo tuzlaka, koji nemaju asfalta, ali ni vode, kanalizacije, vanjske rasvjete, adsl-a...
U svemu ovom barem profitiraju oni sto su dobili grijanje, kao i visocaci, koji proizvode "rudarke".
Vezano za komunalac, koji je nadlezan za pranje ulica, zasto ih ti, ili tvoj povjerenik iz MZ, malo ne nazovete telefonom?

14-01-2008 at 22:41 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
...barem insistirati da se pristupi pranju ovih ulica dok se pitanje sanacije ne riješi-pogotovo što trenutne vremenske prilike dozvoljavaju(naime nema opasnosti od zaleðivanja)!


Javlja sunce, poceli su. Pretpostavljam da idu uobicajenim redom, ali bi tvoj dio grada trebali proci medju prvim. Kako si prosao jutros?
15-01-2008 at 13:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 21
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice