Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Lokacija: youtube imenevazno2
Odgovori: 1967
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Iako je ovo izgleda vise tema za "Roditelji i djeca" ili politiku, mislim da je i ovo prikladno mjesto za jednu poucnu video pricu.





P.S. Nemojte politizirati pa ovo povezivati sa slucajevima uskracivanja sigurnosti nekim predstavnicima u FBiH.

24-03-2011 at 02:20 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Savršena žena...

Studenti poèeše da zapitkuju svog profesora:

"Vi ste tako mudri i iskreni. Svi vas poštuju, žele da vas oponašaju i da vas slijede. Ali ipak, sve nas jako zanima jedna stvar, zašto se još uvijek niste oženili?

Profesor, zateèen ovim pitanjem, u poèetku se snebivao, ali ubrzo poèe da se otvara i da prièa:

"Vidite, ja sam uvijek tražio Savršenu Ženu! I u tom traženju, proputovao sam mnogo zemalja. Jednom sam volio jednu prelijepu djevojku. Bila je nevjerovatno, nevjerovatno lijepa. Nijedan muškarac nije mogao da odoli njenoj ljepoti. Ali nažalost, njena duša nije imala takvu ljepotu, pa smo se nakon izvjesnog vremena i razišli. Poslije toga sam sreo još jednu mladu djevojku. Ona je bila i lijepa i pametna i obrazovana. Ali nažalost, karakteri su nam bili potpuno razlièiti i morali smo da prekinemo našu vezu.

Vidio sam od tada mnogo predivnih žena, ali ja sam još uvijek tragao za onom svojom Savršenom."

"I šta se desilo, zar niste nikada sreli takvu?

"Jesam. Sreo sam je! Jednoga dana pojavila se baš takva: Savršena Žena – pametna, lijepa, oèaravajuæa, produhovljena, elegantna, dobra…prostim rijeèima: samo savršenstvo!"

"I tada ste se oženili?!" – oduševljeno i nestrpljivo uglas upitaše studenti.

"Ne! Na moje veliko razoèarenje, ispostavilo se da ona traži SAVRŠENOG MUŠKARCA!!!"

-

Mnogi traže savršenstvo kod drugih ali ne rade na svom savršenstvu

23-05-2011 at 01:13 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

"Budi jako oprezan da ne rasplaèeš ženu jer Bog broji njene suze.. Žena je nastala od muškarèeva rebra, a ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod... ruke da bude zaštiæena i pokraj srca da bude voljena."

26-06-2011 at 00:20 | Ukljuèi u odgovor
Cloe
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2973
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Magareca dilema


Dosadi magarcu neprestano tegliti, pa stane i poène njakati:
Svega mi je dosta! Ovako više ne ide. Cijeli dan nosim teret i muèim se, a to niko ne cijeni. Dok ja radim i patim, drugi se smiju i pjevaju. Ma koliko radio, opet me tuku i rugaju mi se. Nije život samo rad i batina. Odavde se više ne mièem, pa šta bude!
- Ako ti je dosadilo biti magarac, a ti budi èovjek!- reèe mu gospodar smijuæi se.
- Eto, opet mi se rugaš! Niko ne može promijeniti svoju sudbinu. Magarac je magarac, a èovjek je èovjek. To je tako, i gotovo!
- Zato i jesi magarac što tako misliš! Niko se ne raða kao èovjek, èovjekom se postaje. Želiš li biti kao ja, uzmi knjige i èitaj. I vrlo brzo æeš otkriti da ti govorim istinu!
- Kako to?- zbunjeno æe magarac. – Vidio sam tolike ljude koji nikada ne èitaju, pa opet nisu magarci!
- To ti se samo èini. Nije èovjek ono što se vidi, njegova je priroda sakrivena. Jedno se vidi, ono nevidljivo je nešto sasvim drugo. Obièno unutra ti ljudi nemaju ništa – praznina i mrak. Ali se èesto u liku èovjeka krije neka životinja, poput lava, lisice ili svinje. Zato se i kaže: majmune jedan! Jedni su podmukli i otrovni poput zmije, a drugi su plašljivi poput zeca. Neko je mrav, a neko cvrèak. A ima ih koji su kao tvor, bilo gdje da se skrije, svejedno zaudara! Vjeruj mi, mnogi su ljudi veæi magarci od tebe iako nemaju repa. Nije rep ono bitno!
- Tek sad ništa ne shvatam- zavapi magarac.
- Ljudi više nisu ljudi nego životinje, a životinje mogu postati ljudi ako èitaju. Svašta! I šta uopšte znaèi to – bitno!?
- E, vidiš to je ono što razlikuje èovjeka od magarca. I ono je skriveno u knjigama! Želiš li ga naæi i shvatiti moraš èitati. A što budeš više èitao, to æe ti razlika biti jasnija. Ne budeš li èitao, zauvijek æeš ostati magarac. I svi æe ti se smijati i rugati.

09-08-2011 at 07:38 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje


ZALEÐENO JEZERO


Dva su se mala prijatelja klizala po zaleðenom jezeru. Bijaše oblaèan i hladan dan. Djeèaci su bez straha uživali u klizanju. Led se iznenada prolomio i jedan od njih propade u vodu. Voda ne bijaše duboka, ali se led poèeo stezati.
Drugi je djeèak otrèao na obalu, dohvatio kamen i pojurio do unesreæenoga. Svom je snagom razbijao led i uhvativši prijatelja za ruku, izvukao ga iz vode. Kad su stigli vatrogasci i shvatili što se dogodilo, zaèuðeno su pitali:
“Kako ti je to uspjelo? Kako si mogao tim malim kamenom i slabim rukama razbiti tako debeli led?”
Uto se oglasio neki starac:
“Ja znam kako je uspio!”
“Kako?” – upitali su ga vatrogasci.
Starac je odgovorio:
“Nije bilo nikoga da mu kaže kako je to nemoguæe.”
Bruno Ferero
U nama postoji golema snaga, samo mi to èesto zaboravljamo.

15-08-2011 at 23:49 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

copy:

PUSTITE ÈAŠU

Profesor zapoèe èas tako što uze u ruku èašu punu vode. Podiže je u vis tako da svi mogu da je vide i upita:
- Šta mislite, koliko je teška ova èaša?
- 50 gr,…100 gr, … 125 gr… – nagaðali su studenti.
- Istina je ustvari da ni ja sam ne znam. I dok je ne izvagamo, ne možemo biti sigurni. – rekao je profesor. Ali ja sam htio da vas pitam nešto drugo. Šta æe se desiti ako držim ovako podignutu èašu, recimo, nekoliko minuta?
- Ništa! – odgovoriše studenti.
- Dobro. A šta æe se desiti ako držim ovako podignutu èašu cijeli jedan sat? – ponovo zapita profesor.
- Poèeæe da vas boli ruka – brzo odgovori jedan student.
- Taèno. A sada, šta æe se desiti ako je držim ovako cijeli jedan dan?
- Ruka æe poèeti da vas jako boli, a od takvog napora moguæe je da æe vam se ukoèiti mišiæi, pa èak i da æe vam se ruka paralizovati. I vrlo je vjerovatno da æete osjetiti potrebu da hitno odete kod ljekara.
- Vrlo dobro. – nastavio je smireno profesor. – A dok se sve to dešava, šta mislite da li se je promijenila težina èaše?
- Ne! – odgovoriše svi u glas.
- Pa šta je onda uzrok boli u ruci i grèenju mišiæa?!
Studenti se naðoše zbunjeni, situacija im je veæ lièila na zagonetku i svi zdušno poèeše da traže odgovor.
- Šta ja treba da uradim, da bih se oslobodio bola i tereta u ovoj situaciji? – nastavi profesor.
- PUSTITE ÈAŠU! – èuo se odjednom odgovor iz amfiteatra.
- Daaaa, to je to. To je odgovor. Pustite èašu! – poskoèio je profesor. – To isto se dešava i sa vašim problemima u životu i sa vašim teškim mislima. Misliti o njima nekoliko minuta je normalna stvar, i u tome nema ništa neispravno ili pogrešno. Ali ako ih zadržavate u vašem umu neko duže vrijeme, osjetiæete BOL. A ako to radite jako dugo, previše dugo – osjetiæete se paralizovano, tj. neæete biti u stanju da radite bilo šta drugo. Vrlo je važno je da razmišljate o odreðenim dogaðajima ili doživljajima u vašim životima i da izvodite zakljuèke iz njih, no još je važnije znati kako osloboditi um od tih problema na kraju svakog dana…da ih “pustite da padnu” prije nego što utonete u san. Tako æete sebi uštediti veliki stres i napor i svako jutro æete se buditi svježi, vedri i odmorni. Osjeæaæete se ispunjeni novom snagom i lakoæom da prevazilazite sve životne izazove, bez obzira u kakvoj se situaciji našli.
I zato upamtite: PUSTITE ÈAŠU NA KRAJU SVAKOG DANA!

03-09-2011 at 08:06 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

..Nekada davno je deda svome unuku ispricao jednu životnu istinu.
U duši svakog èoveka se vodi bitka. Kao borba izmedju dva vuka. U duši svakoga od nas.
Jedan vuk predstavlja zlo. Predstavlja bes, zavist, ljubomoru, žaljenje, pohlepu, aroganciju, samosažaljenje, krivicu, greh, srdžbu, inferiornost, laž, lažni ponos, egoizam...
Drugi vuk predstavlja dobro. Predstavlja ono što pruža užitak, mir, ljubav, nadu, vedrinu, poniznost, ljubaznost, dobrotu, srdaènost, darežljivost, istinu, saooseæanje i veru.

Unuk se zamisli na nekoliko trenutaka. Sve svoje misli vredno usmeri u dubinu dedovih reci, pa ga upita;
-Koji vuk na kraju pobedi?
Deda odgovori sa smeškom na svom starom licu:
-Pobedjuje uvek onaj koga hraniš...

13-09-2011 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

R A D O Z N A L A P I T A N J A M A J C I


Šta je najljepše na svijetu ?
Ti dok spavaš.

Zašto ?
Zato što si ti jedina moja istina o kojoj ne razmišljam i dok te gledam kako spavaš, znam, da je to jedina slika na svijetu koja oslikava mir koji mi treba da bih bila sretna!

Šta je najveæe na svijetu ?
Tvoje oko !!!
Što stane u njega... ne može se smjestiti ni u šta drugo. Nemoj se nikada bojati onoga što možeš da vidiš pa, da ideš okolo poluzatvorenih oèiju!

Šta je najsladje na svijetu ?
San!!!... Ništa ne može biti lijepo, šareno i slatko kao što ti to u snovima možeš da napraviš. Nemoj nikad zaboraviti da sanjaš !"!"!"

Šta je najteže na svijetu ?
Najteže je kad èuvaš nešto a ne vidiš da nigdje nema onoga što èuvaš!!!

Šta je najveæa prevara ?
Najveæa prevara je kad... dvoje potpuno razjedinjenih ljudi sjede za istim stolom, ušuškani u istom stanu, imaju isto prezime, jedu zajedno i tako pokazuju pripadnost jedno - drugom!? NAJVECA PREVARA je, kada izmedju dvoje ljudi jedino topao tanjir supe... bude jedina toplota koja postoji.

Šta najviše boli ?
USAMLJENOST!!! Kad neko odluèi da živi sam, da sjedi samo prema samom sebi u tu samoæu može smjestiti bilo šta i iz sebe može izvuci ono najbolje. Ali ako živiš pored nekoga a osjeæaš se usamljeno, to je samoæa... koja blokira èitav život!!! Sve što radiš protkano je tom strašnom notom usamljenosti i grèevitom borbom da se iz toga išèupaš. Usamljenost pored nekoga najgora je samoæa koja može da se èovjeku desi.

Plašiš me, ne pominješ ljubav ?!
Postoji li ljubav ?
Postoji, naravno, zato ti ovo i prièam. Da bi pronašla pravu ljubav... moraš napustiti svaku ljubav - iluziju jer... ona æe te samo èiniti nesreænom. Ljubav postoji ali ja o tome imam tako malo da ti kažem.
Pronadji je. Ne mogu tome da te naucim. Nemoj me to pitati. Ja sam ti majka i sigurno æu uvijek misliti da te neko, ko je sa tobom, ne voli jer te ne voli onako kako ja mislim da te treba voljeti i onoliko koliko ja mislim da te treba voljeti...

Zašto me niko ne može voljeti kao ti ?
Ni to ne umijem da ti objasnim. Jednog dana æeš razumjeti. Kad budeš imala dijete, vidjeæeš da je to jedina bezuslovna ljubav na svijetu!!!...ljubav sama po sebi.... koja ne traži, ne pita, ne nalazi opravdanja, ne moli i ne uslovljava. To je najveæa i najjednostavnija ljubav na svijetu!!!

Stvarno me plašiš !?!
Ne treba da se plašiš. Samo se èuvaj pogrešnih ljudi, pogrešnih ljubavi i nemoj da ti èitav život izgleda pogrešno.... a i ti sama sebi kad se pogledaš u ogledalo!

Èega se najviše treba èuvati ?
L J U D I !!!!!!!!!!
BIÆE PUNO ONIH, KOJI ÆE TE OPIPAVATI... DOK NE VIDE GDJE SI NAJOSJETLJIVIJA A ONDA... NAPRAVITI JEDAN, HIRURŠKI OŠTAR REZ... I MIRNO GLEDATI KAKO KRVARIŠ! POJEDINI LJUDI VIŠE VOLE DA RANJAVAJU DRUGE NEGO DA LIJEÈE SVOJE RANE!! MOGU DA ŽIVE SAMO AKO VIDE DA DRUGI PATE VIŠE NEGO ONI!
>> TOGA SE, DIJETE MOJE.... NAJVIŠE ÈUVAJ >>

[Edited by Crvena starka on 13-09-2011 at 10:07 GMT]

13-09-2011 at 10:06 | Ukljuèi u odgovor
Cloe
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2973
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Na jednom od èasova filozofije, profesor je podigao veliku, praznu teglu od kiselih krastavaca, stavio je na katedru i napunio lopticama za tenis. Potom je upitao studente da li je tegla puna?
Složili su se da jeste. Zatim je profesor podigao kutiju punu kamenèica i sipao ih u teglu. Tada je ponovo upitao studente da li je tegla puna? Opet su odgovorili da jeste. Sljedeæa kutija koju je profesor uzeo bila je puna pijeska. Kada ga je sipao, pijesak je, naravno, ispunio sve preostale šupljine u tegli. Pitao je još jednom da li je tegla puna? Studenti su skrušeno odgovorili da jeste.
Onda je profesor ispod stola izvadio dvije šoljice pune kafe i sipao ih u teglu. Kafa je natopila pijesak.
Studenti su se smijali…

„Sada”, rekao je profesor, dok je smijeh zamirao, „Hoæu da shvatite da ova tegla predstavlja vaš život. Teniske loptice su važne stvari u vašem životu: vaša porodica, djeca, vaše zdravlje, vaša vjera.
Kamenèiæi su ostale stvari koje su važne: vaš posao, vaša kuæa i vaš auto. Pesak predstavlja male stvari koje imaju iskljuèivo materijalnu vrednost. Ako napunite teglu samo pijeskom, nema mesta za kamenèiæe i teniske loptice… Tako je i u vašem životu.
Ako potrošite sve svoje vrijeme na materijalne stvari, nikada neæete imati mjesta za one važne stvari. Vodite raèuna o stvarima koje su kljuène za vašu sreæu. Igrajte se sa djecom. Naðite vremena za odlazak ljekaru. Izvedite partnera na veèeru. Brinite o roditeljima…”.

Jedna od studentkinja je podigla ruku i upitala šta je predstavljala kafa. Profesor se nasmijao: „Drago mi je da ste to pitali!
Nju sipam da bih vam pokazao da bez obzira koliko mislite da vam je život pun, uvijek ima prostora za šoljicu kafe sa PRIJATELJIMA!”.

17-09-2011 at 08:04 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Cloe wrote:
Na jednom od èasova filozofije, profesor je podigao veliku, praznu teglu od kiselih krastavaca, stavio je na katedru i napunio lopticama za tenis. Potom je upitao studente da li je tegla puna?
Složili su se da jeste. Zatim je profesor podigao kutiju punu kamenèica i sipao ih u teglu. Tada je ponovo upitao studente da li je tegla puna? Opet su odgovorili da jeste. Sljedeæa kutija koju je profesor uzeo bila je puna pijeska. Kada ga je sipao, pijesak je, naravno, ispunio sve preostale šupljine u tegli. Pitao je još jednom da li je tegla puna? Studenti su skrušeno odgovorili da jeste.
Onda je profesor ispod stola izvadio dvije šoljice pune kafe i sipao ih u teglu. Kafa je natopila pijesak.
Studenti su se smijali…

„Sada”, rekao je profesor, dok je smijeh zamirao, „Hoæu da shvatite da ova tegla predstavlja vaš život. Teniske loptice su važne stvari u vašem životu: vaša porodica, djeca, vaše zdravlje, vaša vjera.
Kamenèiæi su ostale stvari koje su važne: vaš posao, vaša kuæa i vaš auto. Pesak predstavlja male stvari koje imaju iskljuèivo materijalnu vrednost. Ako napunite teglu samo pijeskom, nema mesta za kamenèiæe i teniske loptice… Tako je i u vašem životu.
Ako potrošite sve svoje vrijeme na materijalne stvari, nikada neæete imati mjesta za one važne stvari. Vodite raèuna o stvarima koje su kljuène za vašu sreæu. Igrajte se sa djecom. Naðite vremena za odlazak ljekaru. Izvedite partnera na veèeru. Brinite o roditeljima…”.

Jedna od studentkinja je podigla ruku i upitala šta je predstavljala kafa. Profesor se nasmijao: „Drago mi je da ste to pitali!
Nju sipam da bih vam pokazao da bez obzira koliko mislite da vam je život pun, uvijek ima prostora za šoljicu kafe sa PRIJATELJIMA!”.

17-09-2011 at 09:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice