Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Last Page >>
New Topic
Poiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Remzi wrote:

ja sam mislio na zajednicki predmet koji bi se zvao recimo "religija i filozofija" ili "Historija religija" gdje bi se ucilo o svim religijama i porukama koja svaka za sebe nudi.To je onda jedno bogatsvo naobrazbe i preduslov boljeg medjusobnog razumjevanja

Takav predmet ve postoji ali je druga stvar to se ogromna veina roditelja opredjeljuje za vjeronauku
Jo jednom se na ovoj temi pokazuje nevjerovatna agresivnost ateista i njihov pokuaj nametanja miljenja veini po svaku cijenu!!!Dakle niti jedan jedini roditelj nije prisiljen upisati svoje dijete na vjeronauku ako to ne eli!!!Pria o tome kako su toboe djeca koja ne upiu vjeronauku nego se opredijele za religijsku kulturu, na neki nain maltretirana ili diskriminisana je ista neutemeljena verbalna prdljavina!!!!
Dakle sve dok postoji sloboda izbora elhamdulila  

<br /><br /><br /><br />

28-02-2010 at 22:57
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13657

icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ja sam iznio svoje miljenje,koje ne mora da se slae ni sa svih 40 evropskih zemalja i metodama pristupa religiji.Kako god da se ui u koli ili u bogomolji,bolje je nego na ulici.
Ali evo jedan isjeak ( iz "Dervia" od naeg Mee Selimovia) koji mi je ostao simpatian pa ko hoe neka proita,mislim da su ovakve davne metode prolo vrijeme ali su vezane i za kranstvo i islam(mislim na nae podneblje):
Obratite panju na cijeli tekst:

Slab je koji trai, a slabo je i to se od njega trai.

Iao sam jutros u polje, peo se uz iscvjetalo brdo, stajao uz nisko stablo voke, licem uz grozd cvjetova, listia, aica, lepeza, hiljade ivih uda spremnih na oplodnju, osjeao sam opojnu slast od tog bujanja, od huanja sokova kroz bezbroj nevidljivih ilica, i opet sam elio, kao i sino, da uklopim obje ruke u granje, da me protoi bezbojna krv bilja i da bez bola cvjetam i venem. I ba to ponavljanje udne elje uvjeravalo me o teini muke koju nosim.

Iz ume je zvonko odjekivala sjekira, u odreenim razmacima, u kojima je bio zamah neijih snanih ruku, i kratka tiina poslije udarca, i na toj daljini znao sam da je sjekira otra, dugog sjeiva, i da zagriza drvo ljutitim cikom, bijesno prodirui do srike. I kukavica se ula, sa svojom dvoslonom tugovankom, pealno ravnodunom, kao sudbina, i neiji zov, enski, vedar, prodoran, nerazumljiv, ena je mlada, proljetnim suncem opaljena, nasmijana, ne vidim je, okreem se prema tom mladom glasu kao prema kibli, a znam sve o njoj. Samo ta tri glasa u tiini proljetnog jutra, u prostranstvu tueg svijeta. Zatvorio sam oi, sladak miris peluda je u meni, i sluao: tri sasvim jednostavna glasa. I tada sam doivio neobian trenutak zaborava. Nije to bilo sjeanje, ve prisustvo u drugom vremenu, mnogo ranijem, nita od mene sadanjeg nije postojalo tada, bio je samo lagan, radostan osjeaj ivljenja, uzdrhtala saivjelost sa svim oko sebe. Znao sam, sjekira je oeva, to njegove jake ruke zamahuju u umi iznad kue. I kukaviin glas prepoznajem, nisam je nikad vidio, ali se javlja uvijek sa istog mjesta. Znam i djevojku, esnaest joj je godina, vidim je preko tolikog beskrajnog vremena, kao da su vijekovi proli, a nita zaboravio nisam, siune zlatne malje oko nasmijanih usana, stas za obru dviju aka, miris na miloduh, neiilio kroz duge godine. Koga to djevojka zove kroz vrijeme? Nisam mogao da se odazovem, nisam mogao da se vratim.

Iz te zaaranosti dalekog vremena probudio me vedar susret. Putem prema meni naiao je djeak, kidao je cvijee i bacao iznad glave, grudama tvrdog aka gaao ptice, izvikivao nerazumljive rijei, svoje, veseo i bezbrian, kao mae. Ugledavi me, umirio se i poao u stranu, uozbiljen. Nisam spadao u njegov svijet.

Davno, prije mnogo godina, susreo sam na drugoj stazi, u drugom kraju, istog ovakvog djeaka. Nije bilo nikakva razloga da se toga sjetim i da ih uporeujem. A eto, sjetio sam se. Moda zato to je dan bio odreen za sjeanje, ili to sam i onda bio na ivotnom raskru, kao i sad, ili to su obojica bucmasti, zaneseni, sami sebi dovoljni u pustom kraju, i to su i jedan i drugi proli pored mene ozbiljni, kao da sam im utulio radost. Upitao sam djeaka, oi su mu kao kudeljin cvijet, isto to i onog nekadanjeg, pitanje je staro i zvoni tuno, ali on to ne zna.

Sreom, razgovor izmeu nas je bio sasvim drugaiji nego onaj raniji. Zapisao sam ga radi olakice, bez druge potrebe, kao to se umorni putnik zaustavi pored svjee vode.

- iji si, mali?

Zastao je, pogledao me nimalo prijateljski.

- Ne tie te se.

- Ide li u mekteb?

- Ne idem vie. Jue me hoda istukao.

- Za tvoje dobro te istukao.

- Onda bih to dobro mogao da dijelim i akom i kapom. A hoda ga dijeli po naim stranjicama. Za svako slovo pomodri kao patlidan.

- Ne govori rune rijei.

- Zar je patlidan runa rije?

- Veliki si avo.

- Ne govori rune rijei, efendija.

- Jesi li jue tako slobodno govorio?

- Do jue sam bio hodin bubanj. Danas sam ko ova tica. Hajde, neka me sad neko udari!

- ta ti kae otac?

- Kae: alim svakako nee postati. A orati moe i s elifom i bez elifa, zemlja te eka, neemo je drugome davati. A ako je dijeliti batine, to mogu i ja, veli.

- Hoe li da govorim s ocem, da te povedem u kasabu? Uie kolu, postae alim.

Rekao sam to i onom nekadanjem djeaku, sad je u tekiji, dervi. Ali ovaj je drukiji. Veselog izraza nestalo je s njegova lica, a javila se mrnja. Gledao me trenutak mrko, u bijesnoj nedoumici, pa se naglo sagnuo i uzeo kamen s puta.

- Eno oca - rekao je prijetei. - Ore. Hajde, poi da mu to kae, ako smije.

Moda bi zaista udario. Ili bi plaui pobjegao u brdo. Bio je pametniji od onog drugog djeaka.

- Neu - rekao sam pomirljivo. - Niko te ne moe natjerati. A moda je i bolje da ostane ovdje.

Stajao je zbunjen, ali nije isputao kamen iz ruke.

Poao sam i osvrnuo se nekoliko puta. Nije se micao s onog mjesta, prepreka izmedu oca i moje ponude, uplaen l nepovjerljiv. Tek kad sam se udaljio, kad nije imao razloga da se boji, bacio je kamen daleko u ito i potrao prema ocu.

Vratio sam se tmuran.

[Edited by djecko on 28-02-2010 at 23:01 GMT]

28-02-2010 at 22:59
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Odgovori: 512

citat:
yugi wrote:
Jako interesantno Pojedinci se bune protiv vjeronauke u kolama i onda mrtvi hladni upiu djecu u katoliki kolski centar gdje ne da samo postoji vjeronauka nego je svaki segment "naobrazbe" proet katolikim svjetonadzorima

Ja sam isao u GMS, ali ne bi imao nista protiv da moja djeca idu u KSC...

Vidis, tata ce im duuuugo prije srednje objasniti da je religija samo tu da se uzmu pare i da se prosjecni, dobri ljudi natjeraju na mrznju, zlo i nasilje - dodatna indoktrinacija ce samo potvrditi ono sto cu im ja govoriti...
28-02-2010 at 23:04
Remzi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Dr.Vejsil Hetjimitj
Registriran(a): 01-03-2007
Odgovori: 166

citat:
yugi wrote:

Takav predmet ve postoji ali je druga stvar to se ogromna veina roditelja opredjeljuje za vjeronauku
Jo jednom se na ovoj temi pokazuje nevjerovatna agresivnost ateista i njihov pokuaj nametanja miljenja veini po svaku cijenu!!!Dakle niti jedan jedini roditelj nije prisiljen upisati svoje dijete na vjeronauku ako to ne eli!!!Pria o tome kako su toboe djeca koja ne upiu vjeronauku nego se opredijele za religijsku kulturu, na neki nain maltretirana ili diskriminisana je ista neutemeljena verbalna prdljavina!!!!
Dakle sve dok postoji sloboda izbora elhamdulila

i ja samateista,ali mi Tito nije skinuo opanak ... u tome je problem dragi moj prijatelju

28-02-2010 at 23:04
borbeni
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Odgovori: 8575

icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
nemamidejezanick wrote:

Ja sam isao u GMS, ali ne bi imao nista protiv da moja djeca idu u KSC...

Vidis, tata ce im duuuugo prije srednje objasniti da je religija samo tu da se uzmu pare i da se prosjecni, dobri ljudi natjeraju na mrznju, zlo i nasilje - dodatna indoktrinacija ce samo potvrditi ono sto cu im ja govoriti...

interesantno, ba ono to sam prije nekog vremena napisao ma jednoj drugoj temi. ne ui vjeronauka djecu mrnji naprotiv, roditelji su ti koji djecu indoktriniraju. a ti paa moj, izgleda ni minute vjeronauke imao nisi

[Edited by borbeni on 28-02-2010 at 23:10 GMT]
28-02-2010 at 23:09
Remzi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Dr.Vejsil Hetjimitj
Registriran(a): 01-03-2007
Odgovori: 166

citat:
yugi wrote:
Jako interesantno Pojedinci se bune protiv vjeronauke u kolama i onda mrtvi hladni upiu djecu u katoliki kolski centar gdje ne da samo postoji vjeronauka nego je svaki segment "naobrazbe" proet katolikim svjetonadzorima

nisam li pogodio u sridu sa sorayom?

Eh kako bi to Drug tito sredio da ustane iz groba,onako po kratkom postupku ...

28-02-2010 at 23:14
nemamidejezanick

citat:
borbeni wrote:
interesantno, ba ono to sam prije nekog vremena napisao ma jednoj drugoj temi. ne ui vjeronauka djecu mrnji naprotiv, roditelji su ti koji djecu indoktriniraju. a ti paa moj, izgleda ni minute vjeronauke imao

Ja nisam rekao da vjeronauka uci djecu mrznji, vec religija sama po sebi.

Ne, nisam imao ni minute vjeronauke. Odrastao sam u onom mraku, kada se djecu ucilo da su sama odgovorna za svoje postupke, da se sami moraju boriti u zivotu, uciti, raditi i da se moraju pridrzavati dosta prizemnijih i jednostavnijih svjetovnih pravila...

Vidim ova danasnja djeca, koja su imala vjeronauku, rado pucaju po gradu, rado zabiju noz u necija ledja u mracnoj ulici i rado razvaljuju spomen park na Banji... Usput su svi pismeni, vrijedni i uspjesni...
28-02-2010 at 23:15
yugi

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

citat:
nemamidejezanick wrote:

Ja nisam rekao da vjeronauka uci djecu mrznji, vec religija sama po sebi.

Moe li malo to pojasniti  

<br /><br /><br /><br />

28-02-2010 at 23:17
nemamidejezanick

citat:
Remzi wrote:

nisam li pogodio u sridu sa sorayom?

Eh kako bi to Drug tito sredio da ustane iz groba,onako po kratkom postupku ...

Rodjo mi pricao, stari partizan iz XVI Muslimanske, kako je nekad davno, prije 40tak godina bio u Zenici kad je Tito posjetio Zeljezaru... I pocele mu se neke komunjarice zaliti kako direktor, cini mi se da se prezivao Kulovic, klanja u kancelariji... I Tito pred njima svima kaze nesto u fazonu: "Imate pravo drugovi, nema smisla da se moli u kancelariji! Treba mu dodijeliti posebnu prostoriju za vjerske obaveze."
28-02-2010 at 23:18
nemamidejezanick

citat:
yugi wrote:

Moe li malo to pojasniti

Ne vidim kako, recenica je prilicno jasna sama po sebi.
28-02-2010 at 23:20
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 4
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: darian, dreadis, Edo992, eLLementaLLka, jacika-tz, kendo_tz, materti, mirela, Napaljeni Starcina, RST_
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net