Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Ne znam da li je izmišljotina, ali se ne slažem sa prethodnikom koji kaže da je "starinski i da se ne upotrebljava"....vrlo èesto možemo èuti i izraz "ðahkad", a sabah još i èešæe...ne znam u èemu je problem!?
Mislim da imamo dosta izraza koje èesto , a bogami i rado koristimo...jesu starinski ali nisu zaboravljeni i mislim da neæe ni biti.

Haman i mi ðahkad ne znamo èemu je vakat, a èemu vrijeme

17-02-2012 at 22:54 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:
Cijela stvar je izmisljena bas kao sto je izmisljeno ono da je Nele Karajlic opsovao nekoj voditeljici radi sale o bukvi i bosancu.

Mislim da ovakve recenice poput ove gore nama ne cine nikakvu uslugu. Ispade da je bosanski jezik samo starinski i da se vise ne upotrebljava.

Ama uæeraj mu više i jeziku.kojim treba da prièam,Pa jebote de nam to napiši kako trebamo i jebeš hrvatski.Nego prièaj na naški i kako trebam prièat,pa u p**** materinu cijela života prièam i sad mi neko vièe nemoj tako,e de mi reci šta ja to ne prièam kako treba.Nisam kroatizovan,al mi ne smeta da prièam kako ja hoæu.Pa kojim ti jezikom prièaš matere ti?
De ba malo pusti vodu i jami cirkusa,ja kako koji dan sve više fatam te starinske izraze i ne mogu ih sve pofatat,a nije mi do zajebancije.A ti cijelo vrijeme nešto protiv ovog protiv onog.De naði rješenje,ako moreš.....
ovo moreš se kaže možeš ,
ma èuvaj svoje i šuti,a dalmatincima njihovo i et
17-02-2012 at 23:24 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Hajde da pricamo onako kako smo oduvijek pricali. Nema potrebe da ubacujemo novokomponovane hrvatske rijeci.

18-02-2012 at 03:05 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:
Hajde da pricamo onako kako smo oduvijek pricali. Nema potrebe da ubacujemo novokomponovane hrvatske rijeci.

Pa to ti i prièam.Niko tebi i meni ne zabranjuje da prièamo kako smo oduvijek i prièali.
Druga je stvar što neko nameæe neke rijeèi.
Recimo to opæina,a bila opština...
Ja se sjeæam kad je moj otac dobijao plaæu,kad najednom poèe dobivat platu,a meni ono prvo ostalo u ušima i vremenom mati govori plaæa,otac plata itd.
Onda primjer kako u Švicarskoj praktièno imaju èetiri jezika,francuski ,italijanski,njemaèki i retoromanski.
Eh sada jedan primjer na njemaèkom jezièkom podruèju,oficijelni jezik je njemaèki(hoch-deutsch).Znaèi ne njihov schwiz-deutsch,a nije teško primijetiti naglasak u Cirihu,Bernu ,Bazelu ili Churu....
Radio,televizija laufa manje-više na maternjem(sve ono što se izgovara),dok pisana rijeè je na njemaèkom.Nekada na vijestima sat1, èini mi se ,jednostavno se prevodi(titluje) na hoch-deutsch....
I nikome ne smeta,nego ljudi teže da se sporazume.
Onda što se našeg jezika tièe,mogli bi malo prièati o rijeèima koje donesoše iz Srebrenice i okoline.Nisam ni jednu zapamtio ali sam èuo u meðusobnom razgovoru ljudi kritikuju i te neke rijeèi koje nisu èuli.
Hoæu da kažem, niko nam ne zabranjuje da prièamo kako smo nauèili i iskren da budem i meni se gadi kad vidim da neko hoæe da koristi neku tuðu rijeè,a ima svoju,može to biti i engleski a ne hrvatski.
Što znaèi da ovisi od osobe do osobe,koliko drži do sebe,do svoje tradicije i kulture,nastojaæe održati taj fenomen koji se zove jezik....Moderno ili zakonski ne mora znaèiti i kulturno
18-02-2012 at 08:10 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Black0ut wrote:
Hajde da pricamo onako kako smo oduvijek pricali. Nema potrebe da ubacujemo novokomponovane hrvatske rijeci.

Ko kako je prièao, mi ili naši djedovi i nene/bake ?
18-02-2012 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
racionalna manjina wrote:

Ko kako je prièao, mi ili naši djedovi i nene/bake ?



De ba hajde sad tjeraj mak na konac. Pusti nene, bake i djedovi..Oni prièali i prièaju kako su oni nauèili...Mi prièajmo kako smo nauèili kako volimo , bitno je da se razumijemo.
Kao što reèe djeèko, meni vala glupo da nakon toliko godina odjednom idem u opæinu, a do sad bila u opštini i sl.
Poenta i jeste da mi palamudimo o jeziku i sl. dok nam neke preliminarne stvari izmièu kontroli pred nosom. Evo æe nam poskupljavati prevoz ili je možda prijevoz majku mu, ne znam...šta li je sad
bitnije poskupljenje ili jezik kojim nam to poskupljenje priopæe ili more bit saopæe ili jednostavno prostru informaciju pa se p....e

18-02-2012 at 15:18 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Upravo to Aida posebno ova prva stavka 1, Preusmjeravanje pažnje.

18-02-2012 at 15:55 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

a , kako bi se izmislila radna mjesta prevodioca....bosansko-srpski....bosansko -hrvatski...najbolji nacin za zaposliti familiju kao prevodioce i savjetnike za navedene jezike...svaki ministar u vladi ima najmanje po dvojicu savjetnika za jezike i toliko prevodioca...a nas zedne prevode preko vode...i nije mi uopste jasno cemu ovakva tema koja samo blati multi eticnost nase drzave...ilisluzi nekome da jos vise produbi jaz izmedu ,,sitnog ,, naroda i da zadovolji svoje apetite sa nacionalnim predznakom... ovo izgleda isto kao LOV NA VJESTICU...zao mi ako se neko nade uvrijeden komentarom,nije bilo zadnjih misli...

18-02-2012 at 18:18 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Molim vas,pokazite mi mjesto gdje voz prelazi u vlak...

18-02-2012 at 18:20 | Ukljuèi u odgovor
dado 66
Nivo: Forumas sa iskustvom
jebem radoznale
Registriran(a): 14-02-2010
Lokacija: bih
Odgovori: 83
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
kagemusha wrote:
Molim vas,pokazite mi mjesto gdje voz prelazi u vlak...

ili pokazite mjesto gdje vlak prelazi u voz
19-02-2012 at 17:23 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice