Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Mislim da ce uskoro biti nepozeljno reci da govorimo bosanskim jezikom. Radi politicke korektnosti ce mo morati reci da govorimo BeHaEs - om.

Sa druge strane srbi i hrvati ce i dalje njegovati svoje jezike.

26-02-2012 at 02:11 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

I ja sam svoje misljenje na temu "Kroatizacija bosanskog jezika" zaokruzio. Imam jos nesto kazati o nacionalnim torovima,a sto ima svoj odraz i na jezik kojim govorimo u BiH.

Prosao sam mnogo foruma. Naravno, svagdje ima vrijedjanja, jer nigdje moderatori nisu u stanju sjediti i citati svaki komentar koji komentator pise i to u svako vrijeme. Na svakom forumu sam imao jasan cilj, cilj koji sam ostavrio, a to se mnogima ne dopada. To sto sam prezentirao a vezano je za manje poznatu proslost Bosnjaka, vec je procitalo preko 95.000 ljudi a uskoro ce taj broj izaci i na 100.000 citanja.

Na drugim forumima ako te neko vrijedja, onda to cini iz licnih razloga koji imaju nacionalnu pozadinu, jer se obicno namecu takve teme.

Medjutim, na ovom Forumu ima nekoliko komentatora, koji imaju samo jedan cilj, praznjenje svojih nagomilanih frustracija.
Svaki komentar ma kakav bio zasluzuje pzanju, jer vidis kako neko razmislja. Ali ovdje neki ne razmisljaju, oni traze nacin kako da nekog provociraju. Provocirajuci druge, oni prazne svoje frustracije.To je bolesno ponasanje, i tu treba da reaguje moderator.

Kad je jedan komentator trazio psihologa u Tuzli, kazao sam mu da on sam sebi moze najvise pomoci. I to je sasvim tacno, ali odmah se javljaju "poznavaoci problematike", iako nikad nikakvu psihologiju nisu imalu u rukama,a da ne govorim o polaganju ispita, kasnijem radu itd, i odmah pocinju sa provokacijama.

Mnogi uzimaju sebe za mjerilo svih stvari. Kako se otvara tema, mnogi sigurno ne znaju, ali upucuju kritike i to sa cvrstim ubjedjanjem da su u pravu. Kad bi ovdje postavili tmeu "Kako se formiraju staviovi ljudi o nekom problemu", bilo bi puno onih koji bi o tome mlatili pranu slamu i jos upucivali kritike onima koji o tome ozbiljno pisu. Sta kazati za takeve, zakljuci sama?

26-02-2012 at 02:41 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Sla(o)venski jezici i sliènost je ogromna.Ipak .Bosanski jezik (dijalekt) je bosanski .Zanimljiva je ta komunikacija meðu ljudima.Prošle sedmice sam se našao u društvu nekog Poljaka.Vjerujte da smo se uspjeli razumjeti nekako....
Sramota je kako neko navede ,da dijete ponavlja školsku godinu iz maternjeg jezika,velika sramota.Zar ne bi bilo bar dovoljno to što nauèi od majke.
Sunce je negdje spomenula Uskufija ,vjerovatno ona zna zbog èega

a evo šta je postirao Bosniacus :

Bez obzira na sve, i ovo mi se puno dopada.



"Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. A šta je narod - izgubi li jezik, zemlju, dušu? Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio. Bolje ti je izgubiti najveci i najtvrdi grad, nego najmanju i najneznatniju rec svoga jezika. Zemlje i države ne osvajaju se samo macevima, nego i jezicima. Znaj da te je tudinac onoliko osvojio i pokorio, koliko ti je reci potkrao i svojih naturio.

Narod koji izgubi svoje reci prestaje biti narod. Postoji, cedo moje, bolest koja napada jezik kao zaraza telo. Pamtim ja takve zaraze i morije jezika. Biva to najcešce na rubovima naroda, na dodirima jednog naroda s drugim, tamo gde se jezik jednog naroda tare o jezik drugog naroda. Dva naroda, milo moje, mogu se biti i mogu se miriti. Dva jezika nikad se pomiriti ne mogu. Dva naroda mogu živeti u najvecem miru i ljubavi, ali njihovi jezici mogu samo ratovati. Kad god se dva jezika susretnu i izmešaju, oni su kao dve vojske u bitki na život i smrt. Dok se god u toj borbi cuje i jedan i drugi jezik, borba je ravnopravna, kad pocinje da se bolje i više cuje jedan od njih, taj ce prevladati. Najposle se cuje samo jedan. Bitka je završena. Posle izgubljenog jezika nema naroda. Znaj, cedo moje, da ta bitka izmedu jezika ne traje dan-dva, kao bitka medu vojskama, niti godinu-dve, kao rat medu narodima, nego vek ili dva, a to je za jezik isto tako mala mera vremena kao za coveka tren ili dva.

Zato je, cedo moje, bolje izgubiti sve bitke i ratove, nego izgubiti jezik. Posle izgubljene bitke i izgubljenih ratova ostaje narod. Posle izgubljenog jezika nema naroda. Jezik je, cedo moje, tvrdi od svakog bedema. Kad ti neprijatelj provali sve bedeme i tvrdave, ti ne ocajavaj, nego gledaj i slušaj šta je sa jezikom. Ako je jezik ostao nedirnut, ne boj se. Pošalji uhode i trgovce neka duboko zadu po selima i gradovima i neka samo slušaju.

Tamo gde odzvanja naša rec, gde se još glagolja i gde se još, kao stari zlatnik, obrce naša rec, znaj, cedo moje, da je to još naša država, bez obzira ko u njoj vlada. Carevi se smenjuju, države propadaju, a jezik i narod su ti koji ostaju, pa ce tako osvojen deo zemlje i narod kad-tad vratiti svojoj jezickoj matici i svome maticnom narodu. "



[Edited by Bosniacus on 25-03-2006 at 05:44 GMT]

26-02-2012 at 09:03 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

E hajmo sad, jel se kod nas danas ispravno kaže "sedmerica, èetverica" ili "sedmorica,èetvorica"

26-02-2012 at 11:17 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Dragi moj Dajda!
Najzad si poceo pisati svoje misli.
Tesko je voditi razgovor ili dopisivati se sa ljudima koji su opsesivci i koji misle da ih neko provocira zato sto iznosi drugacije stavove od Vas.Vas pogadaju ljudi koji znaju dobro sto govore/pisu/.
Primjetno je kada nemas sta da kazes i kada si u nemoci da oponiras na tuda misljenja u pomoc zoves administratore i moderatore.Tebe tolerisu , jer ti ustvari do sada si samo spamovo ovaj Forum...drago mi je da su te citali na ostalim forumima stotine hiljada ljudi /cak vise nego i Hendrsonovu knjigu Kralj kise/..naravno kao vijesti sa portala...ljudima mrsko da pretrazuju...
Ja tebe nigdje ne uvrijedi...o kojoj frustraciji clanova foruma ti pises kad je ocigledno da si ti taj,najfrustriraniji...nego...jesmo li ti i ja cuvali ovce ili isli u skolu da znas ko sam i sta radim...nismo.Ljudi koji mjenjaju imena drugim su patoloski bolesnici koji zele da isprovociraju burnu reakciju...podsjecas me na gastarbajtera koji dode u DOMAJU u sarenom odjelu /sarenom kao papagaj/ zulufima do prsa i sa pricom ,kako se tamo-negdje ,gdje radis da se jede pile s jedne strane peceno s druge strane kuhano...mercedes,naravno, slajboka ko kartonska kutija...u njemu samo papiri za neplacene racune...mercedes rentan...a zivi se dobro,samo sto tamo u drugoj domaji se nosi sto duzi mantil da se ne vidi da nema gaca na sebi/
Da ne idem u dalju raspravu sa tobom...jer me podsjecas na onaj vic
Prilazi studentica profesoru psihologije i srdacno ga pozdravlja sa Dobar jutro ,profesore
On se zamisli
ona meni rece dobro jutro
ujutro pijem mlijeko za doruckom
mlijeko daje krava
krava ima rogove
mamicu joj hebem
Nazvala me volom

Eto sada
mnogo lijepih pozdrava od Tagemushe,Tagemuche ili vec kako me nazivas...

[Edited by kagemusha on 26-02-2012 at 18:56 GMT]

26-02-2012 at 18:50 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Ja samo napisah uradak na croatizovanom bosanskom jeziku.I kulturno odgovorih onom Tko mi je lijepo uputio upit.

[Edited by kagemusha on 26-02-2012 at 19:23 GMT]

26-02-2012 at 19:21 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Mi smo oduvijek imali tendenciju da se prilagodjavamo drugima i utapamo u druge kulture, pa zasto se ne bi i jezicki utopili.

Uskoro necemo vise prepoznavati nas jezik i bit ce sramote reci da govorimo bosanskim jezikom.

Malo po malo i vraticemo se na srpsko-hrvatski jezik, ako ne zvanicno onda sigurno u praksi.

26-02-2012 at 23:39 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:

Oprosti , ali ko to mi?

Nemoj govoriti u moje ime. Ja sam uvijek govorila bosanskim jezikom i namjeravam nastaviti govoriti bosanskim jezikom.


Greska u koracima
26-02-2012 at 23:49 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:

a sto bona? je li oprosti nije bosanska rijec?

de mi bona reci kojim ti jezikom pricas?



Ti rece da si uvijek govorila bosanskim jezikom. Pa sigurno nisi kao mala govorila oprosti. Moglo se to cuti, ali rijetko.

Ne osporavam ja tri sluzbena jezika u BiH, da ne bi bilo zabune, nego uletih u ozbiljnu raspravu, a nemam obicaj. Vise da se nasalim.

I da, govorim bosanskim, i ne govorim oprosti. Stvar navike
26-02-2012 at 23:59 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:


znam ja da ces mi oprostiti sto sam te navukla na ozbiljnu konverzaciju.

MelMel...znas da se rijetko slazem s tobom,ali si upravu
Zamisli da kaznjeniku uruce rijesenje o izvinjenju umejesto oprostu...cccc...
Hej ljudi,dodite tobe..bitno je da se razumijemo...mada na ovom forumu ,to je jako tesko...govorimo isto a ne zelimo da se razumijemo...u tome je problem.....mjesto da razmjenjujemo misljenja o pozitivnim temama i kako olaksati ovaj ionako tezak zivot,sta radimo...samo svi traze nacina kako da minimiziraju necije misljenje i naravno da se zahtjeva brisanje i BAN onih koji nisu u skladu jednoumlja, zar vam nije jasno da ovo sto se radi i pise ne donosi zblizavanju nego razdavjanju...Boze moj...imam osjecaj da vecina na ovome forumu uziva da kad ukaki trazi uslugu od jarana i jaranica /to sam primjetio citajuci godinama forum,tako da sada ima i moderatora koji su bili tako prgavi i krajnje bezobrazni i bezobzirni/ ...
Yugijev mi se komentar uopste ne svida/bolje receno ,TVRDNJA/..ispade ono sto bilo koji moderator napise to je sveto slovo i nedao Bog da se ne slozis sa njim...dragi moderatori ,vas rijecnik treba da bude lijepsi i dopadljiviji i tako da uticete na nas forumase ,a ne psovkama i PP pretnjama...od danas cu ja da se ogradujem od svih uzvratnih udaraca sa moje strane...i ignorisati,, Akademske,, postove...tamo gdje je mjesto zezi tamo cu se zezati ,kao i ostali...ali i vi dragi moji malo ramislite kome brisete i zasto brisete...Hvala
PS.
Ne bojim se ja BAN/a , i nije meni ovaj forum sve u zivotu...prema tome..ako ste namjerili da me Banujete...bujrum...necu zamjeriti,ali svima isti arsin...kao sto nas mozete staviti na Ban tako mozete i Moderatore i ine jarane i jaranice...jos jednom Hvala ,pa i na Ban...


[Edited by kagemusha on 27-02-2012 at 02:00 GMT]
27-02-2012 at 01:51 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice