Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:aman zaman isti je to jezik, pa kad je isti sto ga ba svi zovemo drugacije?

pa, i za engleski jezik postoje razlike. australian, american, brisith, jamaican, ovakav i onakav. oni cak imaju i dva standarda, bre i ame, tj. britanski i americki standardni engleski jezik.
01-03-2012 at 13:34 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote: ... ali ga opet svi zovu English jezik.
ma, to isto kao sto ga mi zovemo "nas". gdje god odes, kaze: de na nasem
01-03-2012 at 16:32 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

upravo iz ovih razloga treba nastojati da se probijemo na inostrano trziste.. po mogucnosti na englesko.. ono u fazonu: in maj kantri vazda, empti kvara.. aj don van a shut, aj vana plej elektrik gitara.. i tako..

01-03-2012 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
statebriga wrote:

ova ti zlata vrijedi. svaka cast na primjecivanju gresaka u naslovu, posebno u prvoj rijeci, u kontekstu teme!

no, i ti je napravi

trebalo bi biti: hrvatizacija


Sa ovim se u potpunosti slazem !!!

Sretan vam Dan nezavisnosti Bosne I Hercegovine raja.
01-03-2012 at 17:07 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:
A mozda je tema trebala poceti sa Croatizacija, a ne Kroatizacija?

Ma ja mislim da bi trebali u skole vratiti srpsko-hrvatski i to je to, svi sretni i zadovoljni. hoprostite na hironiji.


Ma neka prica kako god ko hoce.....samo neka nije nazor...
01-03-2012 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

avaz "piše" :

Djelo Muhameda Hevaija Uskufija: Predstavljeno reizdanje bosansko-turskog rjeènika iz 1631.
Bosansko-turski rjeènik najstariji je južnoslavenski rjeènik, štokavskog narjeèja u Evropi

Ekskluzivno izdanje prvog Bosansko-turskog rjeènika, autora Muhameda Hevaija Uskufija, predstavljeno je danas u Tuzli, koje je, u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja i nauke FBiH, objavila Opæina Tuzla, javio je dopisnik Agencije ONASA.
O ovom djelu govorili su njegovi urednici, prof. dr Svein Monnesland i prof. dr Ahmet Kasumoviæ, zatim recenzent prof. dr Josip Baotiæ, te opæinski naèelnik Jasmin Imamoviæ i federalni ministar nauke i obrazovanja Damir Mašiæ.
"Drago mi je što Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH, kao suizdavaè, može doprinijeti da ovaj prepis krucijalnog i historijskog djela, napisanog 1631., konaèno može ugledati svjetlo dana. Rijeè je o dokumentu koji svjedoèi o historiji i kontinuitetu postojanja bosanskog jezika na prostoru BiH. Nema sumnje da se radi o jednom od prvih bosanskih rjeènika. Siguran sam da su jezici mostovi meðu narodima, a rjeènici mostovi meðu jezicima, te mogu ponosno kazati da iz mnogo razloga ponovno izdavanje Bosansko -turskog rjeènika je izuzetno važno za cijelu BiH, jer su njime postavljeni snažni temelji veæ reèeno bosanskom jeziku, kazao je Mašiæ..
Bosansko-turski rjeènik najstariji je južnoslavenski rjeènik, štokavskog narjeèja u Evropi.
"Svjetlost istine kojom i dan danas zraèi ovo kolosalno djelo Tuzlaka Muhameda Hevaija Uskufija BiH i bosanskom jeziku potrebna je u svakom, a pogotovu u ovom vremenu. Njegovo djelo je brilijant u kulturno-historijskom naslijeðu Evrope, zapadnog Balkana, BiH, a možete li misliti koliko smo sretni da se autor rodio i živio u Tuzli. Ovakvom promocijom mi njegujemo sve bosansko, jer je takav i sam rjeènik, a drugo se nije moglo oèekivati od kosmopolite kakav je Muhamed Hevaija Uskufija, rekao je naèelnik Imamoviæ.

01-03-2012 at 18:47 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
djecko wrote:
avaz "piše" :

Djelo Muhameda Hevaija Uskufija: Predstavljeno reizdanje bosansko-turskog rjeènika iz 1631.
Bosansko-turski rjeènik najstariji je južnoslavenski rjeènik, štokavskog narjeèja u Evropi

Ekskluzivno izdanje prvog Bosansko-turskog rjeènika, autora Muhameda Hevaija Uskufija, predstavljeno je danas u Tuzli, koje je, u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja i nauke FBiH, objavila Opæina Tuzla, javio je dopisnik Agencije ONASA.
O ovom djelu govorili su njegovi urednici, prof. dr Svein Monnesland i prof. dr Ahmet Kasumoviæ, zatim recenzent prof. dr Josip Baotiæ, te opæinski naèelnik Jasmin Imamoviæ i federalni ministar nauke i obrazovanja Damir Mašiæ.
"Drago mi je što Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH, kao suizdavaè, može doprinijeti da ovaj prepis krucijalnog i historijskog djela, napisanog 1631., konaèno može ugledati svjetlo dana. Rijeè je o dokumentu koji svjedoèi o historiji i kontinuitetu postojanja bosanskog jezika na prostoru BiH. Nema sumnje da se radi o jednom od prvih bosanskih rjeènika. Siguran sam da su jezici mostovi meðu narodima, a rjeènici mostovi meðu jezicima, te mogu ponosno kazati da iz mnogo razloga ponovno izdavanje Bosansko -turskog rjeènika je izuzetno važno za cijelu BiH, jer su njime postavljeni snažni temelji veæ reèeno bosanskom jeziku, kazao je Mašiæ..
Bosansko-turski rjeènik najstariji je južnoslavenski rjeènik, štokavskog narjeèja u Evropi.
"Svjetlost istine kojom i dan danas zraèi ovo kolosalno djelo Tuzlaka Muhameda Hevaija Uskufija BiH i bosanskom jeziku potrebna je u svakom, a pogotovu u ovom vremenu. Njegovo djelo je brilijant u kulturno-historijskom naslijeðu Evrope, zapadnog Balkana, BiH, a možete li misliti koliko smo sretni da se autor rodio i živio u Tuzli. Ovakvom promocijom mi njegujemo sve bosansko, jer je takav i sam rjeènik, a drugo se nije moglo oèekivati od kosmopolite kakav je Muhamed Hevaija Uskufija, rekao je naèelnik Imamoviæ.



I on ce meni: "Nema Bosne"!!



01-03-2012 at 20:11 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Kao ovo kroatizirati. Valjda ce se naci neki majstor? Poslusatje tekst do kraja.
http://www.youtube.com/watch?v=d17i5Oi3zhU&feature=related

05-03-2012 at 04:05 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
MelMel wrote:
A mozda je tema trebala poceti sa Croatizacija, a ne Kroatizacija?

Ma ja mislim da bi trebali u skole vratiti srpsko-hrvatski i to je to, svi sretni i zadovoljni. hoprostite na hironiji.

"mislit i srat nije isto" na hrvatskom
"mislit i srat nije isto" na bosanskom

sta ima tu da se kroatizira...
pardon croatizira...
05-03-2012 at 07:38 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Dajdza wrote: Kao ovo kroatizirati. Valjda ce se naci neki majstor? Poslusatje tekst do kraja. http://www.youtube.com/watch?v=d17i5Oi3zhU&feature=related

poenta je u?

nisam shvatila

je l' se hoce reci da se sevdalinku ne moze prevesti?

sve se moze prevesti, ne treba, cak, biti ni poseban struckanj, sto vidimo iz svakodnevnih primjera.

meni je drago sto je doslo do reizdavanja ovog bosansko-turskog rjecnika, samo zbog toga sto sada mudrice koje od bosanskog jezika silom hoce napraviti nesto drugo, imaju sta da pregledaju i da vide koje su to rijeci bosanske, a koje nisu i koje su se odavna koristile, a koje ne bas

drago mi je i zbog onih koji stalno govorre kako bosanskog jezika nema - njima se sad posebno mogu gubajle zacepit

jedino mi nije drago zbog nacionalista i uskogrudih kvazi-fasista, koji ce ovaj rjecnik koristiti za svekoliko dokazivanje nacionalnog bica!
05-03-2012 at 08:58 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice