Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

"Krhki starac je otišao živjeti sa svojim sinom, snahom i èetverogodišnjim unukom. Starèeve su ruke drhtale, vid mu je bio zamuæen, a korak mu je posrtao. Obitelj je blagovala zajedno za stolom. No staraèke drhtave ruke i gubitak vida bile su razlogom poteškoæa za vrijeme jela... Zrna graška su pala sa žlice na pod. Kad je uzeo èašu, mlijeko se prolilo po stolnjaku. Nered je ljutio sina i snahu. "Moramo nešto uèiniti s ocem," rekao je sin. Dosta mi je ovog prolijevanja mlijeka, buènog jedenja, i hrane po podu." Stoga su muž i žena postavili mali stol u kutu. Tu je djed jeo sam dok je ostatak obitelji uživao u veèeri.
Nakon što je djed polupao tanjur ili dva, hrana mu je posluživana u drvenoj zdjeli. Kada bi obitelj pogledala u smjeru djeda, ponekad je bila suza u njegovom oku dok je sjedio sam. Još uvijek su jedine rijeèi koje su imali za njega bile oštre opomene kada bi mu pao tanjur ili je prosuo hranu.
Sve je to èetverogodišnjak promatrao u t
išini.
Jednom prije veèere, otac je primijetio da se njegov sin igra s komadiæima drva na podu. Upitao je dijete slatko, "Što radiš?“ Isto tako slatko djeèak je odgovorio: "Oh, izraðujem zdjelice za tebe i mamu iz kojih æete jesti kada ja odrastem.“ Èetverogodišnjak se nasmiješio i otišao natrag na posao.
Ove rijeèi su tako pogodile roditelje da su ostali bez teksta. Suze su poèele potocima teæi niz njihove obraze... Iako nisu izgovorili niti jednu rijeè, znali su što moraju uèiniti. Tu je veèer muž uhvatio djedovu ruku i nježno ga doveo natrag za obiteljski stol. Sve ostale dane jeo je svaki obrok s obitelji. A iz nekog razloga, èinilo se da ni muž ni žena nisu brinuli kada je pala vilica, kada se mlijeko prolilo, ili se stolnjak zaprljao."



Uploaded with ImageShack.us

21-11-2012 at 10:43 | Ukljuèi u odgovor
Pepeljuga
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2012
Odgovori: 1109
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Jedan siromašan mladiæ, prodavao je robu hodajuæi od vrata do vrata..., da bi platio školovanje. Umoran i jako gladan,odluèio je da zamoli za malo hrane na vratima sledeæe kuæe. Ipak, kad mu je mlada i veoma lijepa žena otvorila vrata,posramio se, i umjesto da zatraži malo hrane, zatražio je samo èašu vode.

Mladoj se ženi, vidjevši ga, uèini da je možda gladan, i umjesto vode, dade mu veliku èašu mlijeka. On prihvati èašu i vrlo brzo je popi, zatim je upita: Koliko sam dužan? Ona odgovori: Majka nas je uèila da se ljubaznost nenaplaæuje.
Onda, od srca vam hvala - reèe mladiæ. Mladiæ Howard Kelly, se odlazeæi od te kuæe, nije samo osjeæao fizièki jaèim, veæ je i vjera u Boga i èovjeka u njemu takoðe ojaèala, a bio je prije toga spreman da odustane i sve napusti.
Godinama kasnije, ta žena se jako razboljela. Lokalni doktori su bili nemoæni. Napokon, uputili su je u veliki grad gde su postojali specijalisti koji su mogli da prouèe tu rijetku bolest koju je imala. Dr. Howard Kelly je pozvan takoðe na konsultacije. Kada je èuo ime grada, èudno svjetlo je obasjalo njegove oèi.
Odmah je ustao i sišao do hola gde je bila njena soba. Ogrnut doktorskim mantilom ušao je da je vidi. Prepoznao ju je odmah. Vratio se u sobu za konsultacije odluèan da pruži sve od sebe da bi joj spasio život. Od tog dana obratio je specijalnu pažnju na njen sluèaj.
Nakon dugaèke borbe bitka je dobivena. Dr. Kelly je zatražio od finansijske službe da mu dostavi konaèni obraèun za njeno lijeèenje, na odobravanje.
Kad je dobio raèun, pogledao ga je i dopisao nešto na dnu raèuna, i poslao joj je raèun.Kada je žena dobila raèun, plašila se da ga otvori - bila je sigurna da æe morati do kraja života da plaæa. Ipak, pogledala ga je, i nešto što je bilo napisano,na dnu racuna, privuklo je njenu pažnju.

Pisalo je: "Plaæeno u potpunosti jednom èašom mlijeka", potpis, Dr. Howard Kelly.

01-09-2013 at 20:35 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje


STRANAC

Nekoliko godina nakon što sam došao na svijet, moj tata je upoznao stranca koji je tek došao u naš gradiæ. Od samog poèetka tata je bio opèinjen pridošlicom i brzo ga pozvao da živi s našom porodicom. Stranca smo brzo prihvatili i od tada je živio sa nama.

Dok sam odrastao nijednom se nisam zapitao o njegovoj ulozi u našoj porodici. U mom djeèijem umu on je imao posebno mjesto. Roditelji su me odgajali komplementarno: mama me je uèila da razlikujem dobro od zla, a tata me uèio da budem poslušan. Ali stranac, on je bio pripovjedaè. On bi nas držao opèinjene satima svojim avanturama, misterijama i komedijama.

Kad sam želio da saznam nešto o politici, istoriji ili nauci, on je uvijek znao sve odgovore o prošlosti, razumio je sadašnjost i èinilo se da je èak u stanju da predvidi buduænost! Moju porodicu je odveo na prvi veliki fudbalski meè. Nasmijavao me i rastuživao. Stranac nikad nije prestajao prièati, ali tati to izgleda nije smetalo.

Ponekad, mama bi tiho ustajala i odlazila u kuhinju gdje je bilo tiho i mirno, dok smo mi jedni druge stišavali da èujemo šta ima da nam kaže. Danas se pitam da li se ikad molila da stranac ode iz našeg doma.

Tata je upravljao našim domom s odreðenim moralnim normama, ali stranac nikad nije osjeæao obavezu da ih prati. Profane prièe, naprimjer, nisu bile dozvoljene u našoj kuæi. Ni od nas, ni od naših prijatelja, ni od posjetilaca.

Naš dugogodišnji posjetilac, s druge strane, glatko bi se provlaèio s psovkama koje su parale moje uši i tatu tjerale da pobjesni, a mamu da pocrveni. Tata nije dozvoljavao liberalnu upotrebu alkohola, ali nas je stranac podsticao da ga redovno pijemo. On je uèinio cigarete da izgledaju privlaèno, cigare džentlmenski, a muštikle prefinjeno.

Slobodno je govorio o seksu, èak i previše. Njegovi komentari su ponekad bili provokativni, ponekad sugestivni, a ponekad jednostavno besramni.

Danas znam da su moja shvatanja o ljubavnim vezama u velikoj mjeri formirale stranèeve prièe. Iz dana u dan stranac je protivrjeèio vrijednostima mojih roditelja, ali su ga ipak rijetko uæutkavali. I NIKAD ga nisu zamolili da napusti našu kuæu.

Više od 40 godina je prošlo od kad se stranac uselio u život naše porodice. Jako se brzo uklopio pa danas ni izbliza ne izgleda tako oèaravajuæi kao što je bio s poèetka. Meðutim, èak i ako danas uðete u kuæu mojih roditelja i dalje æete ga pronaæi kako sjedi u svom æošku, išèekujuæi nekoga da ga sasluša, da prièa s njim dok mu pokazuje svoje slike.

Kako se zvao stranac?

Mi smo ga prosto zvali – TV.

U meðuvremenu je dobio i suprugu. Zovemo je raèunar.

Njihovo prvo dijete zovemo mobilni telefon.

A njihovo drugo dijete – Facebook.


27-09-2013 at 07:24 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

RAZGOVOR SA MUDRACEM

Usnio sam san, da razgovaram sa mudracem.


- Dakle, ti bi zelio razgovarati sa mnom, rece mudrac.

-Ako imas vremena, rekoh.

Mudrac se nasmijesi.
- Moje vrijeme bas u to najradije koristim. Sto si me kanio pitati?

-Sto te najvise iznenadjuje kod ljudi?

Mudrac odgovori:

-Sto im je djetinjstvo dosadno. Zure da odrastu, a potom bi zeljeli ponovo biti djeca.
-Sto trose zdravlje da bi stekli novac, pa potom trose novac da bi vratili zdravlje.
-Sto razmisljaju tjeskobno o buducnosti, zaboravljajuci sadasnjost.
-Na taj nacin ne zive ni u sadasnjosti ni u buducnosti.
-Sto zive kao da nikada nece umrijeti, a onda umiru kao da nikada nisu zivjeli.

Mudrac me primi za ruku Ostadosmo na trenutak u tisini.

Tada upitah:
-Kao roditelj, koje bi zivotne pouke zelio da tvoja djeca nauce?

Osmjehujuci se, mudrac odgovori

-Da nauce da nikoga ne mogu prisiliti da ih voli. Mogu samo voljeti.

-Da nauce da nije najvrijednije ono sto posjeduju, nego tko su u svom zivotu.

-Da nauce kako se nije dobro usporedjivati s drugima.

-Da nauce kako nije bogat onaj covjek koji najvise ima, nego onaj kojem najmanje treba.

-Da nauce kako je dovoljno samo nekoliko sekundi da se duboko povrijedi voljeno bice, a potom su potrebne godine da se izlijeci.

-Da nauce oprastati tako da sami oprastaju.

-Da spoznaju kako postoje osobe koje ih njezno vole, ali to ne znaju izreci niti pokazati.

-Da nauce da se novcem moze kupiti sve, osim srece i zadovoljstva.

-Da nauce da dvije osobe mogu promatrati istu stvar, a vidjet je razlicito.

-Da nauce da je pravi prijatelj onaj koji zna sve o njima..., a ipak ih voli.

-Da nauce kako nije uvijek dovoljno da im drugi oproste, moraju i sami sebi oprastati.

-Ljudi ce zaboraviti sto si rekao.

-Ljudi ce zaboraviti sto si ucinio.

-Ali nikada nece zaboraviti kakve si osjecaje u njima pobudio!


14-10-2013 at 16:56 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

BOG POSTOJI


Jedan covjek je otišao kod frizera da se ošiša i obrije. Kako je frizer poceo da radi, poceli su razgovarati. Razgovarali su o mnogo stvari i o razlicitim temama, da bi se na kraju dotakli i teme Boga.

Frizer rece Ja ne vjerujem da Bog postoji.

- Zašto to kažete, upita ga mušterija.

- Znate, dovoljno je da izadete na ulicu i shvatite da Bog ne postoji. Recite mi, ako Bog postoji, da li bi bilo toliko bolesnih ljudi? Da li bi bilo toliko napuštene djece? Ako Bog postoji, ne bi bilo ni patnji ni bola. Ne mogu zamisliti Boga koji bi dozvolio sve ove stvari.

Mušterija promisli na momenat, ali ne odgovori ništa, ne želeci zapocinjati raspravu.

Frizer završi sa svojim poslom i mušterija napusti radnju. Samo što je izašao iz radnje, vidje na ulici covjeka sa dugom, nepocešljanom, prljavom kosom i neobrijanom bradom, izgledao je prljavo i zapušteno.

Mušterija se vrati nazad u radnju i rece frizeru: Znate šta Frizeri ne postoje.

- Kako možete to reci, upita iznenadjeni frizer.
Ja sam tu, i ja sam frizer, i upravo sam vas šišao i brijao!

- Ne! viknu mušterija, frizeri ne postoje, jer ako postoje, ne bi bilo ljudi sa prljavom dugom kosom i neobrijanom bradom, poput ovog covjeka na ulici.

- Ah, ali frizeri ipak postoje! Te stvari se dešavaju jer ljudi ne dolaze k meni.

- Tacno, potvrdi mušterija.
Upravo tako! Bog, takode, postoji!
Loše stvari se dešavaju kad ljudi ne idu k NJEMU i kad od NJEGA ne traže pomoc ...

Zbog toga postoji toliko patnji i boli u svijetu.

15-10-2013 at 11:44 | Ukljuèi u odgovor
Ema
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4829
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Jednoga dana jedan bogataš dade korpu punu smeæa jednom siromahu.
Siromah mu se nasmija i ode s korpom.
Isprazni je, oèisti i zatim napuni predivnim cvijeæem.
Vrati se bogatašu, dade mu košaru, bogataš se zaèudi i reèe: 'Zašto mi daješ tu košaru napunjenu predivnim cvijeæem, kad sam ja tebi dao smeæe??
A siromah mu odgovori: 'Svako daje ono što ima u srcu.'

22-10-2013 at 11:28 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
Ema wrote:
Jednoga dana jedan bogataš dade korpu punu smeæa jednom siromahu.
Siromah mu se nasmija i ode s korpom.
Isprazni je, oèisti i zatim napuni predivnim cvijeæem.
Vrati se bogatašu, dade mu košaru, bogataš se zaèudi i reèe: 'Zašto mi daješ tu košaru napunjenu predivnim cvijeæem, kad sam ja tebi dao smeæe??
A siromah mu odgovori: 'Svako daje ono što ima u srcu.'




22-10-2013 at 18:48 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Jedan car naumio da uda svoju kæerku, pa pošto nije imao odgovarajuæu osobu za njegovu lijepo odgojenu kæerku, razglasi telalom da æe svoju kæerku udati za onog mladiæa koji mu nakon godinu dana donese najljepše cvijeæe iz svoje bašte, s tim što svi trebaju doæi prvo da uzmu sjeme koje æe posijati. Nakon godinu dana pred carevim dvorima pojavila se kolona mladiæa, kandidata za „buduæeg carevog zeta“ sa najljepšim cvijeæem oko kojeg su se brinuli èitavu godinu dana. Bila je to najljepša izložba cvijeæa ikad viðena do tada. Svi kandidati su umislili da æe oni pobijediti, samo jedan od njih je došao sa praznom saksijom, tužan i okahren.

Tada je car izašao i krenuo od jednog do drugog mladiæa, posmatrajuæi više mladiæe nego cvijeæe. Stao je kod mladiæa èija je saksija bila prazna i upitao ga: “Gdje je tvoje cvijeæe, zašto ti je saksija prazna?” “Pravdeni care, ja sam svoje cvijeæe, posijao, zalijevao, brinuo se o njemu, ali ono nije poniklo. Nije do mene bilo.” Vladar ga je zagrlio i pred svima izjavio: ”Ovaj mladiæ æe biti moj zet.”

Zašto je car uzeo ovoga mladiæa za zeta? Odgovor: Sjeme koje je car dao da se posije bilo je skuhano u kazanu i nije moglo niknuti. Poštenje ovoga mladiæa je osvojilo srce vladara.
 


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
23-10-2013 at 16:23 | Ukljuèi u odgovor
pagny
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2006
Lokacija: france
Odgovori: 4073
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kratke price za razmisljanje

Neki èovjek bijaše blizak jednom vladaru, pa mu je znao prini­jeti obuæu kad bi mu zatrebala. Govorio je: ‘Prema dobroèini­telju pohiti da uèiniš dobro, a onaj koji èini loše sam æe sebe uništiti.' Pozavidješe mu na njegovom položaju. Pokušaše mu nauditi, pa se jedan od njih požali vladaru kako onaj koga vladar prima govori naokolo da vladaru zaudara iz usta. Vladar upita zavidnika kako se može uvjeriti u istinitost njegovih rijeèi, a on mu reèe da pozove èovjeka, pa ukoliko pokrije usta i nos da ne osjeti smrad iz vladarevih usta, onda je tvrdnja istinita. Vladar po­zva èovjeka, ali ga prije toga zavidnik pozva sebi kuæi na ruèak i najede ga dobro bije­lim lukom. Kada se odazvao vladaru i donio mu obuæu, po­kri èovjek svoja usta da vla­dar ne osjeti miris bijelog luka i reèe: 'Prema dobroèinitelju pohiti da uèiniš dobro, a onaj koji èini loše sam æe sebe uni­štiti.' Vladar pomisli kako je zavidnik rekao istinu. Naredi da mu se donese pero i papir, pa napisa jednom od svojih namjesnika sljedeæe: ‘Kad ti doðe osoba koja nosi ovo pi­smo, ubij ga i kožu mu oderi. Kad to uèiniš, prepariraj ga i pošalji meni.' Nakon što je do­bio pismo, èovjek se obradova i hiteæi izaðe iz dvora. Zavidnik ga srete i upita ga šta nosi, a ovaj mu odgovori da nosi pi­smo pisano rukom vladara. Zavidnik ga stade moliti da mu pokloni pismo, što ovaj na kraju i uèini. Pohiti zavidnik namjesniku kojem je pismo bilo poslano, a on, kad otvori pismo, naredi da ga smaknu. Zavidnik se stade pravdati i objašnjavati kako pismo nije njegovo, te da nije njega vladar naredio ubiti i kožu mu odera­ti, moleæi i zaklinjuæi ih Alla­hom da pošalju vladaru pismo i zatraže objašnjenje s kim trebaju uèiniti navedeno u pismu. Namjesnik reèe: ‘Vladareva se naredba neupitno izvršava.' Zavidnika ubiše, oderaše mu kožu, a mrtvo preparirano ti­jelo poslaše vladaru. Onaj koji je donosio obuæu vladaru taj dan isto uèini i reèe ono što je uobièajio govoriti. Vladar se zaèudi i upita ga šta je uèinio s pismom. On odgovori da ga je sreo taj i taj, koji ga je molio da mu pokloni pismo, pa je on to i uèinio. Vladar reèe: 'Taj koga spomenu tvrdio je da ti prièaš kako meni iz usta zaudara.' Èovjek odgovori da tako ne­što nikada nije rekao. Vladar upita: ‘Zašto si pokrio svoja usta onaj dan kad sam ti dao pismo?' Ovaj odgovori: ‘Ruèao sam kod zavidnika bijelog luka i nisam želio da te uznemirim neprijatnim mirisom.'

Vladar tada naredi da se èo­vjek vrati na mjesto koje mu pripada i spomenu mu njegove rijeèi: ‘Onaj koji loše uèini sam sebe uništi.' 


bolje biti mlad lijep i bogat nego star ruzan i siromasan
23-10-2013 at 16:25 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kratke price za razmisljanje

citat:
pagny wrote:

‘Onaj koji loše uèini sam sebe uništi.'



Hvala pagny na doprinosu temi.

28-10-2013 at 10:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Religija i filozofija : Kratke price za razmisljanje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice