Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
borbeni wrote:
ja bih osim vjeronauke izbacio i muzièko ko hoæe da mu dijete svira i pjeva neka upiše dijete u muzièku školu izbacio bih i likovno, nek roditelji vode djecu u školu za umjetnost, ako hoæe da djeca lijepo slikaju Èuj da mi se dijete znoji u školi u fiskulturnoj sali, ako neko hoæe da mu bude dijete sportista neka ga vodi na treninge, a ne da mi za dijete svako drugo govori kako je smotano i nezna ni lopte šutnut što æe nam strani jezik i informatika? šta nam je dobro donijela istorija? i onako u istoriji svi lažu i pišu kako pobjednik govori. itd, itd.......
___________________________________________________________________________
Sviða mi se kad neko lièno iznese mišljenje i to je jedan stav,možda trenutni,ili promjenljivi ili èvrst stav.
Ruku na srce ovo iznad je baš ono što i spada na realnost.
Uspješnost buduæeg èovjeka se i veže upravo u vannastavnim aktivnostima,gdje mladji pokazuju interes i talenat za nešto,gdje sigurno roditelji ako hoæe uspjeh ili usmjerenje djeteta, vode ga na treninge,ako hoæe da bude sportista muzièar,informatièar,strani jezik itd.odnosno da spoje talenat i interes mladjih u jedno.
Uzalud je i oèekivati od obrazovnog sistema mnogo da se brine o buduænosti ukupnog korpusa nakon izobrazbe u školama.
Vjeronauka je specifièna,koja zalazi u sve pore društva ,a kako rekoše i najstariji oblik ljudske svijesti.Pa iz tog razloga i mislim da bi je trebalo odvojiti od normalnog školskog sustava.
________________________________________________________________
Ovo ispod napisano je baš ono što ne bi ni jedan jedini normalan èovjek podcijenio jer ulièni odgoj je sastavni dio života,koji se ne treba vezati sa normalnim školskim ili vjerskim obrazovanjem.
Mišljenja sam da obadva imamo iste i još uz put jako èvrste stavove sa dole navedenim,ako odemo malo dalje ja da se pitam, borio bih se svim silama iskorijeniti dole navedeno

al bih uveo predmet "droge i kako ih pravilno distribuirati", zatim "pravilno držanje šprice i igle". sviða mi se i predmet "maltretiraj manje i mlaðe drugove iz škole" a najomiljeniji bi mi bili "ignoriši roditelje" i "pretuci staricu"

28-02-2010 at 21:36
bosnjobosnjo
Nivo: Forumas sa iskustvom
100% bosanac
Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: najdraza
Odgovori: 245
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Zar je vjeronauka poduka fašizmu?

citat:
racionalna manjina wrote:

Razlog za uvoðenje vjeronauke u javne školske ustanove nije prvenstveno želja roditelja, nego želja vjerskih zajednica koje su u tijesnoj vezi sa aktuelnom vlašæu.Roditeljima je reèeno, dajte djecu na vjeronauku i ona æe ih zaštititi od gubitka identiteta, droge i svih ostalih zala. Roditelji su izmanipulirani.A taj vjerouèitelj je reagovao na ovaj naèin zato što se bori za radno mjesto, a ne zbog toga što mu je stalo do "spasa" mladih naraštaja.
Nema više pionira, vjeronauka je u školama, ali ja ne vidim da je manje droge, ubistava, kraða, nego naprotiv.


Putem vjeronauka mladi spoznaju osnovna vjerska naèela, pravo koje uživaju uèenici u 40 europskih zemalja.Ukidanjem vjeronauka ukinulo bi se pravo uèenika i njihovih roditelja na izbor, što je suprotno demokratskim naèelima.
Treba pomiriti dva neotuðiva prava--na vjeronauk djece èiji roditelji prakticiraju vjeru ,te pravo na neutralnost i odgoj bez vjeronauke djece roditelja koji su ateistièke orijentacije---unutar obrazovno-odgojnih institucija.
Da je se više posvetilo vjerskim predmetima u školama, mnoge loše navike kod omladine nebi postajale, kao što su alkohol, droga il prostitucija jer znamo da ni jedna vjera nije dozvolila ni jedan od navedenih èinova. Vjerski predmet u školi treba da bude.

[Edited by bosnjobosnjo on 28-02-2010 at 22:01 GMT]
28-02-2010 at 21:48
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
djecko wrote:
Uspješnost buduæeg èovjeka se i veže upravo u vannastavnim aktivnostima,gdje mladji pokazuju interes i talenat za nešto,gdje sigurno roditelji ako hoæe uspjeh ili usmjerenje djeteta, vode ga na treninge,ako hoæe da bude sportista muzièar,informatièar,strani jezik itd.odnosno da spoje talenat i interes mladjih u jedno.
Uzalud je i oèekivati od obrazovnog sistema mnogo da se brine o buduænosti ukupnog korpusa nakon izobrazbe u školama.
Vjeronauka je specifièna,koja zalazi u sve pore društva ,a kako rekoše i najstariji oblik ljudske svijesti.Pa iz tog razloga i mislim da bi je trebalo odvojiti od normalnog školskog sustava.




28-02-2010 at 22:06
blackout
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 02-02-2010
Odgovori: 124
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Nije bilo vjeronauke za vrijeme Juge, ...i kako se ta drzava vodila i na kraju zavrsila??

Bosanski muslimani su oduvijek bili miroljubiv i ne nasilan narod, ...i zato NE nemislim da ce poducavanje djece vjeronauci uciniti nas narod zlim! Naprotiv, naucit ce nesto lijepo i korisno!

P.S. Nasa djeca jesu razlicitih vjera, i to nasa djeca treba da znaju. To je nase bogatstvo, to je nasa multikultura, to je nasa realnost.
...ili mozda to trebamo skrivati kao u bivsem sistemu, pa da nam se ponovi svasta...

28-02-2010 at 22:11
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
blackout wrote:


Hocemo li zivjeti bolje i ljepse ako ukinemo vjeronauku??


ne ukinuti ,samo prebaciti tamo gdje joj je mjesto-u vjerske institucije ...ko želi svojoj djeci da obezbjedi tu vrstu duhovne nadgradnje neka izvoli i neka plati...(ovo se naroèito odnosi na one roditelje koji insistiraju da im djeca i u vrtiæima imaju vjersku naobrazbu)...novokomponovano pomodarstvo
28-02-2010 at 22:14
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
blackout wrote:
...ili mozda to trebamo skrivati kao u bivsem sistemu, pa da nam se ponovi svasta...

De ziv bio reci mi ko je to u bivsem sistemu skrivao vjeru plaseci se sistema
28-02-2010 at 22:15
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
blackout wrote:


...ili mozda to trebamo skrivati kao u bivsem sistemu, pa da nam se ponovi svasta...


..pa neznam baš,ja nisam išla na vjeronauku,osnove multikulturalnosti sam dobila u kuæi gdje sam odrastala,nauèili su me šta je Ramazan,Bajram,Božiæ,Uskrs,kad padaju,kako se èestitaju,kakav je obièaj i red,kako se šta èestita,kako se izjavljuje sauèešæe...etc.
Valjda je to ono što je Bosnu (i Hercegovinu) takvom i èinilo.Multikulturalnom.
Prakticiranje vjere me nije ni interesovalo,niti mi je ko to nametao,ali ni branio.Prakticiranje vjere je privatna stvar .Nije taèno da se iko morao skrivati prilikom prakticiranja vjere u bivšem sistemu...Sunetila se djeca,krstila se djeca,krizmala se djeca....vjerska vjenèanja ni danas pravno nisu legitimna,a legalna su bila i prije...



[Edited by soraya on 28-02-2010 at 22:34 GMT]
28-02-2010 at 22:29
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Jako interesantno Pojedinci se bune protiv vjeronauke u školama i onda mrtvi hladni upišu djecu u katolièki školski centar gdje ne da samo postoji vjeronauka nego je svaki segment "naobrazbe" prožet katolièkim svjetonadzorima  


<br /><br /><br /><br />

28-02-2010 at 22:41
Remzi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Dr.Vejsil Hetjimitj
Registriran(a): 01-03-2007
Odgovori: 166
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
soraya wrote:


jedino si trebao ono religiju (ispred socijalizma) staviti pod navodnike) religija i ideologija nisu jedno te isto.
u vrijeme socijalizma (kako neki vole reæi komunizma) religija je bila tamo gdje joj je i bilo mjesto kao i u svim sekularnim državama.
zato sam ja imala moguænost da se kroz školovanje upoznam sa osnovama SVIH religija kroz predmete istorije,geografije,sociologije,filozofije,psihologije,logike...(sistem obrazovanja bio takav)....prakticiranje vjere nije bilo zabranjeno nikome kao ni slavljene vjerskih praznika....
problem je nastao kada se ideologija (marksistièka ,ljevièarska)zamjenila religijom (koja je po pravilu uvijek na strani desnièara,nacionalista i konzervativaca)....
uvodjenej religije u škole je ulazak vjerskih zajednica u politiku i državu(vlast)na mala vrata,èime se ruše principi sekularizma jedne države.

ja sam ljevièar po ubjedjenju,ateista i ne podržavam ideju uvodjenja vjeronauke i religije u školski sitem.
Živim u državi u kojoj je demokratskim putem izabrana vlast nacionalista,ali se nadam i glasam za promjenu vlasti nakon predstojeæih izbora

[Edited by soraya on 28-02-2010 at 14:04 GMT]

[Edited by soraya on 28-02-2010 at 14:07 GMT]


ako si po ubjedjenju,ateista i ne podržavas ideju uvodjenja vjeronauke i religije u školski sitem,da li onda recimo podrzavas katolicku gimnaziju i da li bi svoje dijete upisala tamo?

usput budi receno isli smo i mi u te skole u doba socijalizma i o religijama se ama bas nista nije moglo nauciti.Ni filozofija nije bila postedjena od marksisticke kritike i ispiranja mozga jednoumljem.Teziste je bilo na marksizmu i sos.samoupravljanju a "Hegel je dubio na glavi... "
28-02-2010 at 22:42
Remzi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Dr.Vejsil Hetjimitj
Registriran(a): 01-03-2007
Odgovori: 166
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
blackout wrote:


Izvini, ali ovaj tvoj post je obicna glupost!

Razlicite vjere vec postoje, i to je cinjenica. Djeca pripadaju razlicitim vjerama, i to je cinjenica!

Ta cinjenica ne treba nikoga da plasi jer je razlicitost vjera nase bogatstvo. Nasa djeca itekako trebaju da uce i znaju da nisu isti i da su neki od njih drugacijih vjera, ali da u tome nema nista lose niti ruzno!!

...ili je bolje djecu uciti de ja biti drugaciji ili razlicit nesto sto je pogano i sto nevalja, pa moramo svi biti isti(kao sto je jedan ciko htio da svi budu isti-arijevci)



ja sam mislio na zajednicki predmet koji bi se zvao recimo "religija i filozofija" ili "Historija religija" gdje bi se ucilo o svim religijama i porukama koja svaka za sebe nudi.To je onda jedno bogatsvo naobrazbe i preduslov boljeg medjusobnog razumjevanja
28-02-2010 at 22:47
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 49
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice