Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psihologija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:
Ma ja pocinjem raditi i govoriti sve onako kako je moja mama, a zivotom sam se klela da cu sve raditi i govoriti suprotno od nje. Mora da mi software ne fercera dobro.

Znaèi gotovo je , kapitulacija Sad æeš još malo postati i vjernica
02-08-2010 at 14:17 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
Matea wrote:
A tu ste se zavukli

Dobro došla u kafanu "Psihologija"
02-08-2010 at 14:19 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:


polako bolan, nisam jos kapitulirala. kad se na vrijeme uhvatim da idem njenim stazama, zaustavim se pa se curiknem.

a sto vjernica? ne kontam.

Dobro je, još uvijek radi antivirus
Pa zar ne znaš da ima mnogo ljudi ( a i žena ) koji u mladosti èine mnoge grijehe, pa onda pod stare dane postanu vjernici, zato što te grijehe više ne mogu da èine
02-08-2010 at 14:25 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
Aidatuzla wrote:



i ti?


najbolje je prepustiti se

[Edited by Aidatuzla on 02-08-2010 at 18:06 GMT]


Nisi kugla da te inercija nosi,
uhvati se za nešto, slobodno

08-08-2010 at 21:49 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

jedan interesantan link
http://dugan.hr/

23-08-2010 at 13:42 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:
...Možda pjesnici najbolje znaju izraziti koliko je to traganje za prepoznavanjem idealnog u drugome razoèaravajuæe, i jedino što možemo reæi jest :

OPROSTI MI (Pedro Salinas)

Oprosti mi što te tražim
tako nespretno
u tebi.
Oprosti mi katkada moju bol.
To je zato što želim otkriti u tebi
najbolji dio tebe.

Ono što ti nisi vidjela, a ja vidim,
plivaè u tvojoj nutrini, dragocjenoj.
I uzeti to,
i držati visoko, kao što stablo
drži posljednju svjetlost
koju je našlo u suncu.
I tada æeš ti,
u potrazi za tim, uziæi gore.

Da bi došla do toga,
popeta iznad sebe, kakvu te želim,
dotièuæi još samo svoju prošlost
ružièastim vršcima nogu,
dok ti je cijelo tijelo napeto, u usponu
od sebe samoj sebi.

I neka tada mojoj ljubavi odgovori
novo biæe, koje si ti.

Na kraju, zapamtimo da ono što otkrivamo u drugoj osobi u velikoj mjeri ovisi od toga koliko sami sebe poznajemo, ali i od naèina na koji nešto želimo «dobiti» od te druge osobe i s kojim ciljem. Da bi smo izbjegli vjeèno ponavljanje «istoga» partnera, pokušajmo razmisliti o slijedeæem :

Ako «ja» dajem svoju ljubav tebi, što je to što dajem i koje je to «ja» što daje,

te tko si «ti» kome dajem svoju ljubav i kako je prihvaæaš?

[Edited by flor on 16-07-2010 at 13:08 GMT]

nekako mi ovo tvoje pitanje ostade bez odgovara, pa da pokusam pa da sta kazem, nisam bas dugo
e pitas : "Ako «ja» dajem svoju ljubav tebi, što je to što dajem i koje je to «ja» što daje," a ja kazem da onaj koji daje svoju ljubav daje jednu vrlo izrazitu, intezivnu emociju koja ukljucuje zudnju za jednistvo sa drugom osobom. a koje je JA, pa unutrasnje JA, ono koje govori o nasim unutrasnjim zeljama, potrebama i posebno , a uglavnom zanemareno, osjecanjima.

i drugo pitanje:
"te tko si «ti» kome dajem svoju ljubav i kako je prihvaæaš?" ee to tko si ti - to ovisi od odnosa te osobe sa samom sobom i odnosa "JA i TI"("„Ja – Ti“ kontakt je susret izmedju dvije osobe koji je lisen skrivenih namjera i skrivenih interesa i zasnovan je na slobodi izrazavanja osjeæaja" - V.D.). a prihvatanje ljubavi se pokazuje uzbudjenoscu, eforijom, smijehom, zadovoljstvom, gdje obje osobe imaju jako izrazene osjecaje ushicenosti i ispunjenosti.
a sve to vremenom moze dovesti do prave ljubavi koja ukljucuje osjecaj duboke povezanosti, intimnosti i privrzenosti (ili vjernosti).

eto tako ja to vidim
23-08-2010 at 14:29 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
laly wrote:

nekako mi ovo tvoje pitanje ostade bez odgovara, pa da pokusam pa da sta kazem, nisam bas dugo
e pitas : "Ako «ja» dajem svoju ljubav tebi, što je to što dajem i koje je to «ja» što daje," a ja kazem da onaj koji daje svoju ljubav daje jednu vrlo izrazitu, intezivnu emociju koja ukljucuje zudnju za jednistvo sa drugom osobom. a koje je JA, pa unutrasnje JA, ono koje govori o nasim unutrasnjim zeljama, potrebama i posebno , a uglavnom zanemareno, osjecanjima.

i drugo pitanje:
"te tko si «ti» kome dajem svoju ljubav i kako je prihvaæaš?" ee to tko si ti - to ovisi od odnosa te osobe sa samom sobom i odnosa "JA i TI"("„Ja – Ti“ kontakt je susret izmedju dvije osobe koji je lisen skrivenih namjera i skrivenih interesa i zasnovan je na slobodi izrazavanja osjeæaja" - V.D.). a prihvatanje ljubavi se pokazuje uzbudjenoscu, eforijom, smijehom, zadovoljstvom, gdje obje osobe imaju jako izrazene osjecaje ushicenosti i ispunjenosti.
a sve to vremenom moze dovesti do prave ljubavi koja ukljucuje osjecaj duboke povezanosti, intimnosti i privrzenosti (ili vjernosti).

eto tako ja to vidim


E da sam bar ja ovo napisao

To je èlanak (naglasio sam),
koji sam prepolovio da ne lièi na ponjavu

Neka si se ukljuèila, ja nemam šta drugo dodati nego jednu Aristotelovu: "Ljubav nije ništa drugo nego jedna duša koja obitava u dva tijela..."





23-08-2010 at 16:57 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:


E da sam bar ja ovo napisao

To je èlanak (naglasio sam),
koji sam prepolovio da ne lièi na ponjavu

Neka si se ukljuèila, ja nemam šta drugo dodati nego jednu Aristotelovu: "Ljubav nije ništa drugo nego jedna duša koja obitava u dva tijela..."







hajd sta ima veze, ja mislila samo je gornji post clanak a ovaj drugi da nije
23-08-2010 at 22:51 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

jos malo o empatiji

Empatija je razumijevanje puno poštovanja za ono što drugi doživljavaju. Kineski filozof Èuang Cu naglašava da istinska empatija zahtijeva slušanje cijelim biæem. On kaže: «Slušanje samo ušima je jedna stvar. Slušanje sa razumijevanjem je druga. Ali slušanje duše nije ogranièeno samo na jednu mentalnu moæ, na uho ili na um. Stoga ono zahtijeva prazninu svih mentalnih moæi. Kada su sve mentalne moæi prazne, cijelo biæe sluša.Tada smo u stanju direktno uhvatiti ono što je baš tu pred nama, a što se nikada ne može èuti uhom ili shvatiti umom.» Zato neki kažu da je empatija «vibracija duše».
Empatija je razumijevanje puno poštovanja za ono što drugi doživljavaju.
U odosima sa drugima, empatija se pojavljuje samo onda kada smo uspješno uklonili sve unaprijed zamišljene ideje i sudove o njima. Izraelski filozof Martin Buber opisuje empatiju kao poseban vid naše prisutnosti pa kaže: «Uprkos svim sliènostima, svaka životna situacija ima, kao novoroðeno dijete, novo lice, koje nikad prije nije bilo i nikada ponovo neæe biti. Ona zahtijeva od tebe reakciju koja ne može biti unaprijed pripremljena. Ona ne zahtijeva ništa od onog što je prošlo. Ona zahtijeva prisutnost, odgovornost; ona zahtijeva tebe.
Prisutnost koju empatija zahtijeva nije lako održati. «Sposobnost da se podari pažnja onome ko pati je vrlo rijetka i teška stvar; to je skoro èudo; to jeste èudo», tvrdi francuska spisateljica Simon Vejl. «Skoro svi oni koji misle da imaju ovu sposobnost ne posjeduju je.»
Umjesto pružanja empatije, mi èesto imamo snažan poriv da dajemo savjete ili ubjeðujemo i da objašnjavamo sopstvena uvjerenja, poziciju ili osjeæanja.
Empatija, meðutim, traži od nas da ispraznimo naš um i slušamo druge èitavim biæem. Tada drugima dajemo vrijeme i prostor koji su im potrebni da bi se oni potpuno izrazili i osjetili shvaæenim. Jedan budista je opisao ovu sposobnost rijeèima: «Nemoj da radiš ništa, samo budi tu.»
Dakle, bez obzira na to koje rijeèi drugi mogu koristiti da se izraze, mi jednostavno slušamo njihova opažanja, osjeæanja, potrebe i zahtjeve, ( ne osuðujemo, ne kritikujemo, ne savjetujemo.)

13-09-2010 at 10:33 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Karl Rodžers naglašava veliki uticaj empatije na nas jer nas ona osposobljava da sagledamo svijet na novi naèin i da idemo naprijed. On kaže: «Kada.... te neko stvarno èuje a pri tom te ne osuðuje, ne pokušava da preuzme odgovornost za tebe, ne pokušava da te oblikuje, osjeæaj je nevjerovatno dobar...Kada me slušaju i kada me èuju, sposoban sam da ponovo doživim svoj svijet na novi naèin i nastavim dalje. Zapanjujuæe je kako elementi koji izgledaju nerješivi postaju rješivi kada neko sluša. Kako se zbrke koje izgledaju nepopravljive preobrate u relativno jasne tokove kada te neko èuje.»

definitivno mi se svidja ovaj Rodzersov opis empatije

13-09-2010 at 10:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: alessandro77, alli, anelya, Dijak, LucijaKasnik, mersudin77, miche, politicar, Tonchi
FORUM : Nauka : Psihologija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice