Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psihologija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
racionalna manjina wrote:

Ma kakva psihoanaliza, hodže su za oto najbolje


i popovi! garant hahahahahahahaah

citat:
racionalna manjina wrote:
... nego možeš li nam opisati kako otprilike izgleda jedna terapijska seansa u kojoj uèestvuješ, zašto si se uopšte odluèila da se podvrgneš psihoanalatièkoj terapiji, i da li si tu odluku donijela samostalno ili na neèiji nagovor?



pa, fino... kao i svaka druga grupna aktivnost... dodje nekoliko ljudi, imaju nesto sto ih povezuje i nesto sto ih ne povezuje, sjednu i pricaju... seansa kao seansa, kao sto vidis na filmovima

nije me niko nagovarao, sama sam se odlucila da odem, kad sam vidjela da nisam u mogucnosti da sama sebi pomognem sa nekoliko problema koji su poceli da mi smetaju

et...
26-10-2010 at 14:11 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
statebriga wrote:


pa, fino... kao i svaka druga grupna aktivnost... dodje nekoliko ljudi, imaju nesto sto ih povezuje i nesto sto ih ne povezuje, sjednu i pricaju... seansa kao seansa, kao sto vidis na filmovima

nije me niko nagovarao, sama sam se odlucila da odem, kad sam vidjela da nisam u mogucnosti da sama sebi pomognem sa nekoliko problema koji su poceli da mi smetaju

et...

Hvala na odgovoru, ali po opisu to nije klasièna psioanalitièka terapija, šo znaèi da nisi težak sluèaj Opet se šalim, ne zamjeri
Ja opet copy paste


Psihoanaliza

Psihoanaliza se pre svega fokusira na ispitivanje memorija, dogadjaja i emocija iz proslosti, da bi se na taj nacin lakse razumeli odredjeni osecaji i obrasci ponasanja u sadasnjosti. Psihoanaliza se bazira na ideji da dogadjaji u detinjstvu kao i bioloski impulsi kreiraju podsvestan nacin razmisljanja koji nadalje utice na nas nacin razmisljanja, osecaja i ponasanja. Kroz ovu vrstu terapije pacijent uz pomoc psihoterapeuta zapravo istrazuje svoju podsvest pokusavajuci na taj nacin promeniti i poboljsati trenutno stanje. Cesto se primenjuje i analiza snova kao i tzv. slobodna asocijacija sto znaci pricanje o bilo cemu sto u datom momentu prolazi kroz glavu. Psihoanaliza je obicno dugotrajan i intenzivan oblik terapije (u vecini slucajeva bazira se na posetama psihoterapeutu par puta nedeljeno, tokom par godina). U ovom slucaju, terapija se obicno radi s pacijentom na kaucu, dok je psihoterapeut okrenut ledjima (polazi se od ideje da ce na taj nacin pacijentu biti ugodnije da prica). Primarna uloga psihoterapeuta sastoji se uglavnom od pasivnog slusanja.

Psihodinamicna terapija

Psihodinamicna terapija nasatala je na osnovama psihoanalize, sto znaci da se pre svega fokusira na podsvesna razmisljanja i ponasanja, razvijajuci drugacije poglede na razloge koji se kriju iza toga i resavajuci podsvesne konflikte. Za razliku od psihoanalize, psihodinamicna terapija nije toliko zahtevna i psihoterapeut je mnogo vise ukljucen u samu terapiju. Osim toga, terapija je nesto kraca, jednom nedeljeno, obicno do godinu dana. Psihodinamicna terapija ukljucuje razne oblike terapeutskih tehnika ukljucujuci istrazivanje proslosti, suocavanje s (pogresnim) uverenjima i nacinom ponasanja, dajuci podrsku pacijentu i pokusavajuci da na neki nacin pomogne pacijentu da bolje razume svoja razmisljanja i ponasanje. Ceo process obicno zahteva da pacijent shvati i postane svestan povezanosti izmedju svojih emocija, misli, simptoma i ponasanja sa podsvesnim delom sebe kako bi na taj nacin lakse modifikovao nepozeljno ponasanje ili razmisljanja.

[Edited by racionalna manjina on 26-10-2010 at 14:38 GMT]
26-10-2010 at 14:35 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:


Kad malo bolje razmislim, bolje mi je da ti kazem istinu.

32 Sta da rOdim dragi raco.

Što mene pitaš, kod mene je rezultat 22, pa valja i meni doktoru za glavu ;hanka
Odnos izmeðu nas i okoline je ono što u nama izaziva stresne reakcije, pa je logièno, ako se želimo osloboditi stresa, moramo mijenjati taj odnos. Znaèi,ne treba biti puno pametan pa zakljuèiti da se moramo mijenjati ili mi, ili se mora promijeniti okolina. Ja lièno mislim da je vrlo teško i malo vjerovatno da æe se desiti promjene bilo u nama ili u okolini, ono što je moguæe je naæi neku aktivnost koja æe zaokupiti naše misli i osjeæaje,nešto što æe nam prièinjavati zadovoljstvo i na taj naèin nam omoguæiti da se oporavimo od stresne svakodnevnice.
27-10-2010 at 11:33 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
Aidatuzla wrote:



e mogu onda i kod kuce lezati na krevetu pricati


ja mislim da se primarna uloga psihoterapeuta sastoji od postavljanja pravih pitanja



I ja lièno mislim da bi psihoterapeut trebao biti aktivniji tokom terapeutskih seansi, jer valja mu nekako zaraditi platu

Evo još nekih opcija gdje se tearapeut mora malo više potruditi da zaradi platu

Bihevioralna terapija

Bihevioralna terapija se pre svega fokusira na promene nepozeljnih odnosno nezdravih nacina ponasanja, koristeci sistem nagradjivanja, motivisanja, pojacavanja pozitivnog ponasanja i desenzacije odnosno postepenog izlaganja situacijama koje izazivaju anksioznost, strah ili nelagodu da bi na taj nacin prevazisli nezdrave obrasce ponasanja.

Kognitivna terapija

Kognitivna terapija ima za cilj da pre svega identifikuje i promeni deformisane oblike razmisljanja, odnosno kognitivne obrasce koji potencijalno mogu dovesti do odredjenih negativnih emocija i ponasanja koje je problematicno, nelagodno i samo-unistavajuce. Kognitivna terapija se bazira na ideji da nacin na koji mi interpretiramo svoje misli, uverenja i zivotna iskustva zapravo odredjuje nacin na koji se osecamo i ponasamo. Primera radi, ukoliko se radi o pacijentu s dijagnozom depresije, on/ona mogu videti sebe i svoja iskustva u potpuno negativnom kontekstu, sto samo pojacava simptome depresije. Slicno kao i bihevioralna terapija, kognitivna terapija se fokusira pre svega na trenutni problem kao i na resenje istog, a mnogo manje na uzroke tih problema. Za razliku od bihevioralne terapije, kod kognitivne terapije nasa uverenja igraju veoma vaznu ulogu u terapijskom procesu.

Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT)

Kognitivno-bihevioralna terapija je zapravo kombinacija dve gore pomenute terapije pokusavajuci da istovremeno identifikuje nezdrava i negativna uverenja i ponasanja, kao i da ih zameni zdravijim i pozitivnijim obrascima razmisljanja i ponasanja. Bazira se na ideji da nase vlastite misli, (a ne nasa okolina ili odredenja situacija) zapravo odredjuju kako cemo se ponasati ili osecati. Drugim recima, prema kognitivno-bihevioralnoj teoriji, cak i ako se negativna situacija ne menja ili ne moze promeniti, mi mozemo promeniti i usvojiti pozitivniji nacin razmisljanja ili ponasanja u datoj situaciji.

27-10-2010 at 11:43 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:

E sad, de ti meni daj savjet kako da prestanem jesti slatkise i masnu hranu.

Naði neku zamjenu za te užitke
27-10-2010 at 11:45 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Znaèaj društvenog sistema za formiranje liènosti

Društveni sistem u kome pojedinac živi predstavlja jedan od najvažnijih faktora od kojih zavisi formiranje liènosti, jer od njega u krajnjoj liniji zavise i porodièni odnosi i školski sistem, kao i cijeli sistem položaja i grupa,pa on djeluje i preko ovih momenata na formiranje liènosti.
Ali odreðeni drušveni poredak djeluje i neposredno, ne samo posredno. Svako društvo postavlja u skladu sa svojim ureðenjem odreðene principe ponašanja, nameæe odreðeni moral, utièe na formiranje odreðenih motiva i drugih osobina liènosti i podržava odreðene stavove. Neke od osobina liènosti formirane u odreðenom društvenom sistemu održavaju se dugo i pošto se ostvari drušvena revolucija, pošto doðe do promjene društvenog sistema, i predstavljaju znatnu koènicu za razvoj novog društva ( Nikola Rot - psihologija liènosti)
I tako znaèi, koènicu za "napredak" kod nas predstavljaju raznorazni jugonostalgièari

29-10-2010 at 12:06 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Nemojte se sprdat
To što je uradjeno u ex-Yu je sve drugo osim neke revolucionarne promjene.

A ono "napredak" sreæa pod znacima navoda.
Ako se uzme kao nazadak respektujemo

29-10-2010 at 17:54 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
djecko wrote:
Nemojte se sprdat
To što je uradjeno u ex-Yu je sve drugo osim neke revolucionarne promjene.

A ono "napredak" sreæa pod znacima navoda.
Ako se uzme kao nazadak respektujemo

Kako nije bila revolucionarna pomjena, pa narod se oslobodio komunistièke diktature i uveo demokratiju
E sad glavni je problem što se komunisti ne mogu pomiriti s tim da socijalizma više nema, pa se na sve naèine trude sabotirati uvoðenje novog, boljeg,humanijeg i prosperitetnijeg sistema- kapitalizma

@djeèko,više koristi ove i , jer se ovako nikad ne zna da li misliš ozbiljno ili se šališ ;hanka

[Edited by racionalna manjina on 29-10-2010 at 18:24 GMT]
29-10-2010 at 18:18 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

raco
smrtno sam ozbiljan
Imam i jedan problem gdje ja uvijek brkam pojmove revolucije i evolucije.
Ama u stvari znam da nije tako al sam valjda sebi ucrto, da revolucionarne promjene trebaju uvijek voditi prema boljem ,progresivnijem,neèemu naprednijem,što je odlika evolucije i prirodnih zakonitosti i promjena.
A revolucionari hoæe slagat to sam siguran

29-10-2010 at 21:04 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Melani:

29-10-2010 at 21:13 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 33
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: alessandro77, alli, anelya, Dijak, LucijaKasnik, mersudin77, miche, politicar, Tonchi
FORUM : Nauka : Psihologija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice