Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : Rat i mir
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Odgovori: 8575
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Rat i mir

Nakon 72 godine denaza rtvama: Jama avkarice - zloin o kojem se nije smjelo govoriti

Ponedjeljak, 29/07/2013 14:09

Jedina je preivjela tada 20-godinja Hadera atovi-Bijedi iz sela ee, koja je sa 144 roaka baena u jamu.

Nakon 72 godine od stranog zloina kada su takozvani ''ustanici'' u avgustu 1941. godine u jamu avkarica duboku nekoliko stotina metara u hercegovakom kru, nedaleko od Bilee, bacili vie stotina Bonjaka, mahom djece, 11. avgusta u Planoj kod Bilee bit e po prvi put obavljena denaza-namaz nevinim rtvama, izvjetava novinar agencije Anadolija (AA).

Znaju se imena 468 ubijenih i baenih u avkaricu, ali se osnovano vjeruje da je i broj znatno vei. Za mnoge niko nije mogao dati podatke, jer su cijele porodice bile iskorijenjene. Vjeruje se da se broj kree do 700, a prema nekim podacima i preko hiljadu osoba.

Jedina je preivjela tada 20-godinja Hadera atovi-Bijedi iz sela ee, koja je sa 144 roaka baena u jamu. Ostala je iva i poslije 63 dana je izvuena iz jame, ali se godinama suoavala s prijetnjama pojedinaca iz tajne jugoslavenske policije kako ne bi govorila o tim zloinima.

Prema istraivaima, za ovaj zloin smatraju se odgovornim etnike jedinice, ali su mnogi od umijeanih u zloine kasnije prili partizanima te su poslije Drugog svjetskog rata obavljali visoke funkcije u istonoj Hercegovini. Neki su dobili i status narodnih heroja i ulice, to je uglavnom bio razlog da se ovaj zloin zatakavao i svi koji su o njemu govorili i pisali bili su pod udarom jugoslavenske tajne policije. Ljeto 1941. godine je, inae, bilo vrijeme bliske saradnje etnikih i partizanskih jedinica, to je bio dodatni motiv da se poslije Drugog svjetskog rata insistira na skrivanju povijesnih istina.

''eljeli smo da na neki nain obiljeimo stradanje Bonjaka istone Hercegovine, od perioda Kraljevine Jugoslavije, preko Drugog svjetskog rata do posljednje agresije. Budui e 11. avgusta biti otvorena obnovljena damija u Planoj, smatrali smo da se ta manifestacija ne moe odrati bez sjeanja na avkaricu i uasne zloine o kojima se u vrijeme SFR Jugoslavije nije smjelo govoriti, a jama avkarica je ak bila betonirana. Zato emo sada prvi put poslije 72 godine i est dana obiljeiti stradanje rtava u istonoj Hercegovini. Bonjaci nisu samo tu stradali. Stradali su diljem istone Hercegovine i Bosne, u Podrinju, ali takvi zloini nikada nisu obiljeavani. Odgajani smo na zaboravu, negiranju svoje nacije i kulture, a sve da bi nam se moglo desiti ono to se desilo 90-tih. Dok smo mi vjerovali u slom faizma, drugi su otrili kame za nove zloine. To se ne smije ponoviti'', kazao je za agenciju Anadolija mostarski muftija Seid ef. Smajki.

Dodaje kako je sjeanje na avkaricu ''dug nae generacije'', te da se ''svoje tune i krvave historije itekako moramo sjeati''.

Trebinjski imam Husein ef. Hodi, jedan od inicijatora sjeanja na avkaricu, kazao je za AA da Bonjacima zloini u istonoj Hercegovini trebaju biti pouka i da ih se moraju sjeati.

''Naalost, ni nai mnogi uglednici nikada nisu uli za ovaj zloin. Moramo uvati sjeanje na ove dogaaje'', rekao je on.

Dan prije klanjanja denaze nevinim rtvama u Mostaru e biti odran i okrugli stol na kojem e se govoriti o temi jame avkarice uz uee eminentnih strunjaka.

Inae, 11. avgusta ove godine u Planoj kod Bilee e biti otvorena i Avdia damija koja e u budue nositi ime imama amila ef. Avdia. Avdia damija je sagraena 1617 godine, a sruena tokom tokom agresije 1992. godine. To je poslije damije u gradu, druga damija u Bilei koja e biti obnovljena.

U Bilei je do agresije na BiH ivjelo 1.947 Bonjaka, a prema neslubenim podacima sada ih ima svega nekoliko desetina.

(Bportal.ba/AA)
- See more at: http://www.bportal.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=20761%3Anakon-72-godine-denaza-rtvama-jama-avkarice-zloin-o-kojem-se-nije-smjelo-govoriti&catid=40%3Avijesti-bih&Itemid=58#sthash.gJhy2SSm.dpuf]

30-07-2013 at 18:13 | Ukljui u odgovor
cupo
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024

icon Re: Re: Rat i mir

citat:
bracko wrote:

nemam nameru raspravljati se o zloinima,jer po tvojoj zamisli samo je poinjen zloin sa jedne strane,saekajmo popis pa da vidimo jel stvarna istina istinita.

Pa naravno da nemas jer sa mnom se ne mozes ni raspravljati jer ne znas. A ja znam na cemu zemlja stoji na tom podrucju i svaku masovnu grobnicu od Zvornika do Srebrenice.I zato nece proci neopazeno nicije pisanje. Sad sto se to nekome ne svidja bas me briga, forum i sluzi za to da komentarisemo.
30-07-2013 at 18:30 | Ukljui u odgovor
bracko
Nivo: Forumas sa iskustvom
nita

Registriran(a): 01-02-2013
Odgovori: 312

citat:
cupo wrote:

Pa naravno da nemas jer sa mnom se ne mozes ni raspravljati jer ne znas. A ja znam na cemu zemlja stoji na tom podrucju i svaku masovnu grobnicu od Zvornika do Srebrenice.I zato nece proci neopazeno nicije pisanje. Sad sto se to nekome ne svidja bas me briga, forum i sluzi za to da komentarisemo.

Pa zato bi se uopte pisalo ako nee da se ita.
Mene ba ne zanimaju grobnice ni oko Zvornika ni oko Srebrenioce,i neznam gde su,a ti ako zna pomozi ljudima da pronau svoje nestale bilo bi od koristi.
30-07-2013 at 20:10 | Ukljui u odgovor
bracko
nita

Registriran(a): 01-02-2013
Odgovori: 312

citat:
Aidatuzla wrote:

pa sta ti mislis? citas li ti malo ovaj forum ili dolazis da bezveze provociras?

A to tebe ba interesuje,a to se tie provokacija ako si isprovocirana onda bar napii u kom pogledu.
30-07-2013 at 22:57 | Ukljui u odgovor
mustajbeg
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Odgovori: 1379

icon Re: Rat i mir

Procitajte knjigu,Naser.

31-07-2013 at 19:49 | Ukljui u odgovor
fazlija83
Registriran(a): 03-06-2013
Odgovori: 151

citat:
mustajbeg wrote:
Procitajte knjigu,Naser.

legendo, kaku knjigu, sta naser? daj bolan naziv i koje piso
31-07-2013 at 22:11 | Ukljui u odgovor
fazlija83

citat:
Aidatuzla wrote:

ti bas volis ispravljati pisanje ljudima? Opusti se. Ovo je forum Pretpostavljam da mustajbeg misli na knjigu nasera orica.

ahaaaa ja mislio gamal abdel
01-08-2013 at 22:43 | Ukljui u odgovor
fazlija83

citat:
Aidatuzla wrote:

jah,sarkazam
vjerovatno si na tog nasera otisao na ovoj temi

pa sta ja znam jer i tema je naslovljena u fazonu tolstoja ha ja
01-08-2013 at 23:43 | Ukljui u odgovor
usamljena
ma boli me briga za sve

Registriran(a): 14-11-2011
Odgovori: 1976

citat:
mustajbeg wrote:
Procitajte knjigu,Naser.

ne pada mi napamet sve se vec zna
03-08-2013 at 22:31 | Ukljui u odgovor
laly
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Odgovori: 39084

citat:
usamljena wrote:

ne pada mi napamet sve se vec zna

sta se zna
04-08-2013 at 13:07 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 9
Skriveni clanovi: 1
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Dreadnot, ekonomistica, hexle, meri, merima, MikiMaus, monella, MR BENJAMIN BENNY BENJO, Selm@, suad, zlajACAB
FORUM : Politika : Rat i mir New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net