Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

titl:
Mislim da gramatika postoji negdje na netu,koliko se JA PRIMKE sjetiti mogu,negdje sam ja to gledao,to misleæ na gramatiku bosanskog jezika iz 1890-te godine
eh eto i pa dobro...

23-03-2012 at 12:54 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
primus inter pares wrote:
titl:
Mislim da gramatika postoji negdje na netu,koliko se JA PRIMKE sjetiti mogu,negdje sam ja to gledao,to misleæ na gramatiku bosanskog jezika iz 1890-te godine
eh eto i pa dobro...

hvala drug i izvini na usklopotkoprekolobacivanju, zbunile se me ove prethodne lingvisticke opaske ...
23-03-2012 at 16:52 | Ukljuèi u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
statebriga wrote:


et, sad se razocarah

Znam da je bila slika negdje .Evo je

23-03-2012 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
fijubriju wrote:

Znam da je bila slika negdje .Evo je




Ma ja, stavljali smo je ranije, a ovo sitno pise "Prodaje se kruto vezana po 40 novcica"

A u dnu Nakladom zemaljske vlade za Bosnu i Hercegovinu
Stampa zemaljske stamparije

Inace mislim da je Bosanska rijec radila ova nova izdanja a prvo novo je bilo 1994.

Eto nastavite
23-03-2012 at 19:01 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!


Zaboravih, kupila sam u nekoj nasoj knjizari 2004., vidjala sam je i u Sarajevu, nije bila skupa.

Pise jos, zahvaljujuci prijateljima Bosanske rijeci stampano je 3000 umjesto 500 primjeraka te se zahvaljuju dr. Muhamedu Hukovicu koji im je skrenuo paznju na ovu rijetku i dragocjenu knjigu

23-03-2012 at 19:07 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

fala, sad znam gdje trazit

23-03-2012 at 22:46 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Sunce

citat:
Dajdza, kod tebe je pitanje jezika kao ono sta je prije nastalo kokos ili jaje, e vidis nije to bas tako. Rekao si godinu kada je politickom odlukom za zvanicni jezik prograsen sh-hs (sama nakarada od naziva dovoljno govori da je to bilo politicko pitanje). Preporucujem ti knjigu, moze se naci - Gramatika bosanskog jezika i to za 1. i 2. razred srednje skole i to pazi sad, iz 1890. godine. A pitanja koja postavljas o promjenama dovoljno govori da je tebi bosanski jezik kao i Banja Luka, iz nekih razloga rak rana. Ovu temu nisam pratila zadnjih desetak stranica, pa mi nije jasno zasto se spominje Banja Luka, ali nemoj mi molim te pricati o ljepoti grada(ne geografski) u kojem je za mislim svega dvije godine sruseno 16 dzamija. Ako ti nije poznato, u Tuzli se u toku rata obnavljala Pravoslavna crkva. Mislim da ti je i nik daidza zavaravajuci , odnosno nemas ti veze ni sa kakavim daidzama jer te itekako muci nesto taj bosanski. A ova tema je izgubila svaki smisao i svrhu.


E pa Sunce evo ovako.
Slazem se da je ukidanje bosanskog jezika bila politicka odluka. Odluka je kako sam negdje procitao donesena 1904.godine, i to tako, sto su u tadasnjoj Skupstini dva naroda sa dva prsta odnijela prevagu.

citat:
Naredbom Zemaljske vlade od 4.10.1907. g.odredeno je da se "ima posve napustiti naziv 'bosanski jezik' i da se imade zemaljski jezik nazivati 'srpsko-hrvatski jezik'.


citat:
"Gramatika bosanskog jezika za srednje škole" nepotpisanog autora Frane Vuletica, prva je gramatika u Bosni i Hercegovini za interkonfesionalno školstvo. Zemaljska vlada BiH štampala ju je 1880. g. Doživjela je više izdanja i bila u upotrebi do 1911., s tim što od 1908. g. nosi naziv "Gramatika srpsko-hrvatskog jezika".


Ovu knjigu mozete naci u nekoj od knjizara ili u bibliotekama, a njen sadrzaj mozete pogledati i na ovoj veb strani.

http://nasa-avlija.aktiv-forum.com/t94-gramatika-bosanskog-jezika-iz-1890

Inace, davano sam kupio ovu knjigu, kao i prvi rjecnik od Prof.Dr. S. Halilovica.

Ja mislim da je prvo trebalo prouciti standard bosanskog jezika do 1907.godine, to jest do dana njegova ukidanja, a onda prouciti sve reforme srpskohrvatskog jezika, i vidjeti sta je to od tih reformi prihvatljivio za danasnji bosanski jezik, i onda predloziti novi standard bosanskog jezika, jer se od 1907.godine puno toga promijenilo u govoru naroda.

Bas zbog toga sto to nije uradjeno, danas imamo plodno tlo za kroatizaciju bosanskog zekika. Da su uradjeni jasni standardi bosanskog jezika, takvi pokusaji danas bi bili nemoguci.
Naravno, nemam nista protiv ako ti imas drugo misljenje, jer svako ima pravo na svoje misljenje.
Ja nisam formalista, ja sam pragmaticar, i u tome je neslaganje izmedju mene i drugih, ali nikom ne sporim pravo na njegovo misljenje.
Dakle, volio bih da i bosanski jezik ima svoje jasno utvrdjene standarde kao i druga dva jezika u BiH, a ne protivima se da Hrvati i Srbi govore cistim hrvatskim ili srpskim jezikom, jer to je njihovo pravo.

Banja Luka nije moja "rak rana".Da u njoj necu zivjeti, stim sam se davno pomirio, zbog iskustvenih saznanja koja imam, ali ne mogu lagati sebe i druge, i tvrditi, da Banja Luka nije lijep grad.
Ni bosanski jezik nije moja "rak rana", jer znam da na tu problematiku ne mogu nista uticti. Odvajkada su nas prodavali drugi, a sad nas prodaju nasi politicari i lingvisti.
Pozdrav i sve najbolje, Dajdza
24-03-2012 at 01:28 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

nasla sam i ovo i u medjuvremenu onaj uskufijev rjecnik. sreca pa nemam vremena da se zadam u analizu koju dajdza predlaze, al' mozda jednog dana... doduse, kad bih ja uradila analizu i prijedlog standardizacije, on svakako ne bi prosao, jer ja nisam odgovarajuci kadar.

24-03-2012 at 08:42 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Pitali srbina:
- "Ima li u srpskom jeziku imalo turcizma?"
- "E VALA nema ni malo."

24-03-2012 at 10:09 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
statebriga wrote:
nasla sam i ovo i u medjuvremenu onaj uskufijev rjecnik. sreca pa nemam vremena da se zadam u analizu koju dajdza predlaze, al' mozda jednog dana... doduse, kad bih ja uradila analizu i prijedlog standardizacije, on svakako ne bi prosao, jer ja nisam odgovarajuci kadar.

hocete reci ALI vi nista odgovarajuci kadar,
kako god, dajte molim vas svoje misljenje,
JER ja sam ocekivao od vas nekakvu analizu, kada je u pitanju ova tematika...
hvala
24-03-2012 at 10:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice