Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Tuzlanske
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Teško mi je da vikende
na dženazama i sahranama provodim.
Putuju uvijek najbrže
loše vijesti.
Odozgo pogled na Tuzlu uvijek lijep.
Nebo je bliže.
Nisam tužan.
S nama su oni što odoše.

10-12-2007 at 00:14 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Hotel Bristol

Uvijek mi je bilo zanimljivo i pomalo egzotièno ime za hotel u Tuzli. Britanska veza. Mora da je neko onih davnih godina kad se prvi Hotel Bristol poèeo šepuriti na Korzu (nije na Korzou!) osjeæao blisku vezu s Ujedinjenim Kraljevstvom ili mu-joj je samo izgledalo blistavo. Uglavnom zanimljivo ime. Poslije je ostala rupa u glavnoj ulici, otišao je stari Bristol u legendu, ostao njegov manji dio - depandans kojeg pamtim pod imenom Beograd na ulazu u Pasaž, da bi završio kao centrala Merhameta u nekom ratnom periodu. Šezdesetih godina napraviše novi Bristol. Lijepa bijela zgrada preko puta stare željeznièke stanice. Jedan od ljepših primjera socijalistièke arhitekture. Kažu da su nekoliko godina kasnije posebno adaptirali apartman u kojem je jedne godine noæio drug Tito. Centar je to društvenog života, pa sam tako i ja, kao mnoge generacije prije mene neke 1984. tu proslavio maturu. Zanimljiva je to bila godina ne samo gospodinu Orvelu. Te godine otvoren je i novi tada luksuzni Hotel Tuzla, s bazenom! Èini se da se sve polako mijenja od tada. U ratu su naši prijatelji koji su dolazili pomoæi Bosni i Tuzli rado odsjedali u Bristolu, u kojem je još funkcionirala i Banja èija je lijepa zgrada od nebrige srušena pred sami rat. Onda su se mijenjali vlasnici. Zatim je padao kvalitet usluga. Konaèno mi reèe neko da su zatvorili Bristol. Steèaj. Nadam se samo da se neæe poèiniti novi urbicid. Novo nije uvijek ljepše. Ovaj grad bi trebalo da èuva identitet. Volio bih da bijela zgrada Hotela Bristola ostane onakva kakva jeste. Jednostavna i bijela bez velikih kerefeka, s lijepom salom koju nisu znali koristiti i najljepšom baštom za koju se nadam da æe preživjeti. Bristol je lijepo ime za hotel. Tuzlanski je makar bio ljepši i stariji od sarajevskog. Ne znam znaèi li to nešto, ali želim i sarajevskom i tuzlanskom bolje dane.
Nada zadnja umire, zar ne?!

17-12-2007 at 23:41 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Gdje si Sufler,
znas kada mi nije neki dan, kad mi se onako stisne, ako dodjem na Forum redovno dodjem prvo ovdje. Ko zna zasto, ima u ovoj temi neke sjete, nostalgije i neke ljepote kao kad nas neko onako zagrli pa nas cuva.

PS. Sredit ce se to za Bristol, prezivio je on i gore

18-12-2007 at 00:07 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Hvala Sunce!

Nadam se da æe Sunce obasjati Bristol ljepšeg, a suštinski nepromijenjenog, da neæe dobiti nove spratove i moderne lukove, æoškove i odvratne fasade od nepravog stakla.

Vjerujem i ja da æe se riješiti. Valjda neæe biti benzinska pumpa umjesto hotela.

18-12-2007 at 00:39 | Ukljuèi u odgovor
high_hopes
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-02-2006
Odgovori: 2355
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanske

citat:
Sufler wrote:
Hotel Bristol

Uvijek mi je bilo zanimljivo i pomalo egzotièno ime za hotel u Tuzli. Britanska veza. Mora da je neko onih davnih godina kad se prvi Hotel Bristol poèeo šepuriti na Korzu (nije na Korzou!) osjeæao blisku vezu s Ujedinjenim Kraljevstvom ili mu-joj je samo izgledalo blistavo. Uglavnom zanimljivo ime. Poslije je ostala rupa u glavnoj ulici, otišao je stari Bristol u legendu, ostao njegov manji dio - depandans kojeg pamtim pod imenom Beograd na ulazu u Pasaž, da bi završio kao centrala Merhameta u nekom ratnom periodu. Šezdesetih godina napraviše novi Bristol. Lijepa bijela zgrada preko puta stare željeznièke stanice. Jedan od ljepših primjera socijalistièke arhitekture. Kažu da su nekoliko godina kasnije posebno adaptirali apartman u kojem je jedne godine noæio drug Tito. Centar je to društvenog života, pa sam tako i ja, kao mnoge generacije prije mene neke 1984. tu proslavio maturu. Zanimljiva je to bila godina ne samo gospodinu Orvelu. Te godine otvoren je i novi tada luksuzni Hotel Tuzla, s bazenom! Èini se da se sve polako mijenja od tada. U ratu su naši prijatelji koji su dolazili pomoæi Bosni i Tuzli rado odsjedali u Bristolu, u kojem je još funkcionirala i Banja èija je lijepa zgrada od nebrige srušena pred sami rat. Onda su se mijenjali vlasnici. Zatim je padao kvalitet usluga. Konaèno mi reèe neko da su zatvorili Bristol. Steèaj. Nadam se samo da se neæe poèiniti novi urbicid. Novo nije uvijek ljepše. Ovaj grad bi trebalo da èuva identitet. Volio bih da bijela zgrada Hotela Bristola ostane onakva kakva jeste. Jednostavna i bijela bez velikih kerefeka, s lijepom salom koju nisu znali koristiti i najljepšom baštom za koju se nadam da æe preživjeti. Bristol je lijepo ime za hotel. Tuzlanski je makar bio ljepši i stariji od sarajevskog. Ne znam znaèi li to nešto, ali želim i sarajevskom i tuzlanskom bolje dane.
Nada zadnja umire, zar ne?!


Tako je...
Nisam znala da Bristolu "prijeti opasnost" renoviranja. Eto, a vidis, moj ga je pokojni otac sagradio. Bio je glavni inzinjer na projektu i redovno je obilazio gradiliste. Jos uvijek cuvam jednu njegovu crno-bijelu fotografiju snimljenu ispred gradilista - fasada se jos ni ne nazire. Pricao mi je kako je posmatrao Ismeta Mujezinovica dok je slikao onu ogromnu sliku na zidu u jednoj od sala. Pricao mi je kako je dobio direktivu da mora otpustiti 2-3 radnika i kako nije imao srca, pa je morao i sam dati otkaz. Cuvam i clanak iz Fronta slobode u kojem je njegova i kolegina slika i naslov: "Prvi gradjevinski inzinjeri."
Kad bi promijenili bijelu fasadu Bristola, bilo bi to isto kao da bi unajmili naivnog slikara da renovira Ismetovu sliku. Kao da bi prvom tuzlanskom inzinjeru rekli "ko sisa tu tvoju diplomu." Kao da bi nasim ocevima rekli "dzaba ste znoj svoj mistrijom u zid utkali."
18-12-2007 at 08:24 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanske

citat:
high_hopes wrote:


Tako je...
Nisam znala da Bristolu "prijeti opasnost" renoviranja. Eto, a vidis, moj ga je pokojni otac sagradio. Bio je glavni inzinjer na projektu i redovno je obilazio gradiliste. Jos uvijek cuvam jednu njegovu crno-bijelu fotografiju snimljenu ispred gradilista - fasada se jos ni ne nazire. Pricao mi je kako je posmatrao Ismeta Mujezinovica dok je slikao onu ogromnu sliku na zidu u jednoj od sala. Pricao mi je kako je dobio direktivu da mora otpustiti 2-3 radnika i kako nije imao srca, pa je morao i sam dati otkaz. Cuvam i clanak iz Fronta slobode u kojem je njegova i kolegina slika i naslov: "Prvi gradjevinski inzinjeri."
Kad bi promijenili bijelu fasadu Bristola, bilo bi to isto kao da bi unajmili naivnog slikara da renovira Ismetovu sliku. Kao da bi prvom tuzlanskom inzinjeru rekli "ko sisa tu tvoju diplomu." Kao da bi nasim ocevima rekli "dzaba ste znoj svoj mistrijom u zid utkali."


Ako ti nije problem posalji mi te slike za rubriku Stare slike pricaju.

Nista ti Vijesti ne citas, pa na Bristolu danima pise da zbog likvidacije ne radi, radnicu su dobili otkaze i da sad ovdje ne pisem.
18-12-2007 at 08:42 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Ništa nije sluèajno, a nade nikad dosta!

18-12-2007 at 23:23 | Ukljuèi u odgovor
Drugarica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2005
Lokacija: BiH
Odgovori: 19687
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanske

citat:
Sufler wrote:

Subotnje jutro u Tuzli,
radostan što sam živ
i mogu krenuti u susret
životu.
Jer, živ je ovaj grad!
Ne bih ga mijenjao
ni da mi plate.



Ti si ba dusa od covjeka... dobrica nasa
30-12-2007 at 16:57 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

(O)SJEÆANJA

Poravnali su posljednji ostatak tuzlanske Gimnazije u zgradi koja bi napravljena neke 1899. Ne, nisam toliko mlad da kažem da sam bio na njenom otvaranju. Jedini fizièki znak nekadašnje gimnazijske zgrade bila je sala za fizièko koja je odolijevala do prije neki dan ovog ljeta Gospodnjeg 2007. Vidim danas kad sam prolazio da mi nešto fali. Zapušteni ostatak zgrade u kojoj su generacije Tuzlaka postajale školovane, u koju su jedno vrijeme išli moji roditelji koji napuniše makar osam decenija života nedavno, u kojem mi je djed bio profesor. Samo je Muzièka škola ostala preko puta zgrade Katolièke crkve koja je odavno odlutala u snove i restorana koji se odazivao na ime "Lovac" da pamti moje neslavne pokušaje da sviram violinu. Dom zdravlja se preselio na Slatinu, ja više ne idem svakih 15 dana u staroj zgradi bliizu Skvera, preko puta Biblioteke, da primam gamaglobulin injekciju dok me tetka provodi preko reda da zalegnem na bolnièki krevet, osjetim dobro poznato pljeskanje po stražnjici i ubod zbog kojih druga djeca vrište, a ja se pravim važan i ne plaèem. Od prije nekih mjesec nema ni Umjetnièkog paviljona kome se vjerovatno rijetki sjeæaju namjene. Prolazi sve, pjevao je Ðimi Staniæ, sve osim sjeæanja. Ne zaboravlja se, ipak, samo ono što je zabilježeno. Uvijek mi je išao na nerve tehnološki napredak. Ma koliko bio svjestan da samo promjene donose boljitak, ostajem èvrsto ukotvljen u sjeæanjima. Dok je sjeæanja, biæe i mene. Zato mi bude malièuk krivo kad mi se neki podsjetnik otrgne iz vidokruga. E moj Heraklite, lijepo ti reèe da se sve mijenja i sve teèe. Ko šiša
(o)sjeæanja!

[Edited by Sufler on 30-12-2007 at 18:09 GMT]

[Edited by Sufler on 30-12-2007 at 22:02 GMT]

30-12-2007 at 18:08 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Sufleru , podsjeti ti i mene na Dom zdravlja, taj isti o kojem pises,i na one stepenice.Najmucnije mi se bilo popeti s mamom uz te stepenice znajuci sta me ceka.Nas su lijecili sircetnim oblogama,ako to ne pomogne -boca nije ginula

30-12-2007 at 21:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 19
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Umjetnost : Tuzlanske New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice