Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

to se ne zaboravlja...a ako neko i pokusa , ima nas koji cemo ih podsjecati...dok smo zivi.

10-07-2009 at 13:59 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Through the use of DNA identity testing, the International Commission on Missing Persons (ICMP) has revealed the identity of 6,186 persons missing from the July 1995 fall of Srebrenica, by analyzing DNA profiles extracted from bone samples of exhumed mortal remains and matching them to the DNA profiles obtained from blood samples donated by relatives of the missing.The overall high matching rate between DNA extracted from these bone and blood samples leads ICMP to support an estimate of close to 8,100 individuals missing from the fall of Srebrenica.




Kroz korištenje identiteta DNK testiranje, Meðunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) je otkrila identitet za 6186 nestale osobe iz jula 1995 padom Srebrenice, analizom DNK profila iz uzoraka kostiju ekshumiranih posmrtnih ostataka vrši se uporeðivanje sa DNA profilima dobivenim iz uzoraka krvi, koju su dali èlanovi familije i rodjaci. Visoka stopa podudaranja izmeðu DNK izluèene iz tih uzoraka kostiju i krvi vodi ICPM koji procjenjuje da je blizu 8.100 osoba nestalo padom Srebrenice.

[Edited by cupo on 10-07-2009 at 14:32 GMT]

10-07-2009 at 14:31 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

10.07.2009

Komšiæ i Silajdžiæ sutra u Potoèarima

Predsjedavajuæi Predsjedništva BiH Željko Komšiæ i èlan Predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ boravit æe sutra u Potoèarima, gdje æe prisustvovati programu obilježavanja 14. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica i ukopu identifikovanih žrtava iz jula 1995. godine.

Tom prilikom èlanovi Predsjedništva BiH odat æe poèast i položiti cvijeæe u Memorijalnom centru Potoèari. Predviðeno je da se prisutnima obrati èlan Predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ, najavljeno je danas iz Predsjedništva BiH.

Policija FBiH spremna za 14. godišnjicu genocida

U Tuzli je danas zapoèeo s neprestanim radom Operativni štab Akcije "Srebrenica 2009.", saèinjen od predstavnika Federalne uprave policije i kantonalnih Ministarstava unutarnjih poslova a koji, u povodu obilježavanja 14. godišnjice genocida u Srebrenici, koordinira aktivnostima policije na prostoru Federacije BiH.
Prema dosadašnjoj analizi sve pripremne aktivnosti policije u Federaciji BiH odvijaju se prema planiranoj dinamici osiguranja, a stanje sigurnosti na prostoru Federacije BiH je u potpunosti zadovoljavajuæe.

U Federaciji BiH u akciji "Srebrenica 2009." ukupno je angažirano 1.369 policijskih službenika èije su aktivnosti usmjerene na nesmetan i siguran odlazak graðana s prostora Federacije BiH u Srebrenicu, saopæeno je iz Federalne uprave policije.

10-07-2009 at 14:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

10.07.2009

Naèelnik Srebrenice: Niko ne smije zaboraviti žrtve

Naèelnik opæine Srebrenica Osman Suljiæ smatra da hapšenja preživjelih žrtava Srebrenice neæe biti 11. jula u Potoèarima, uprkos strahu koji se širi pred 14. godišnjicu genocida i dženazu 534 nevina Bošnjaka.

U razgovoru za "Dnevni avaz" Suljiæ govori i o odnosu vlasti RS prema žrtvama i bošnjaèkim povratnicima, sadašnjosti i buduænosti Srebrenice, tragediji svoje porodice...

- Nemamo nikakvih negativnih dojava. Vjerujem da se nova hapšenja neæe desiti. Ja imam takva obeæanja ministra unutrašnjih poslova RS Uroša Pene i ostalih iz vlasti ovog entiteta. Ali, vrlo je teško zakljuèiti šta je u èijoj glavi. Mislim da je veæina za to da sve proðe u najboljem redu. Meðutim, ima i onih koji apsolutno nisu za takvo nešto. Razumijem ja majke Srebrenice. Oni koji su preživjeli genocid, sumnjaju u regularnost onog što èine sudovi u RS i imaju dozu straha. Za to imaju razloge - kaže Suljiæ.

Bojite li se da se Srebrenièanima ponovo namjerno "pakuju" zloèini?

- Možda æe i meni sutra poslati neki sudski poziv. Mogu i ja biti uhapšen! Razgovarao sam sa svima koji su hapšeni. Oni traže da se njihovi predmeti prebace na državni nivo. Odmah æe pristati da im se sudi. Ako smo krivi, da nas osude, ako smo nevini, a jesmo, neka da nas puste da živimo normalno. Ja æu se kao naèelnik i Bošnjak zalagati za to. Da me danas za bilo šta pozove Državni sud, otišao bih iste minute. Ali u sudove u RS otišao bih sa strahom. Pogledajte sluèaj "Ahmetoviæ"...

Kakav je danas, zaista, život u Srebrenici? Ima li nade?

- Mislim da imamo malo popuštanje u odnosu na prethodne godine. Mi veæ postižemo neke dogovore. Uskoro bi jedna grupa srebrenièkih majki trebala posjetiti Kravicu, iæi æemo na stratišta u Zvorniku. Oèekujemo znaèajne pomake. Istovremeno, svi koji misle da žive, moraju malo zaboraviti prošlost. Ako budu gledali prošlost, onda nemaju buduænosti. Jedni drugima moramo pomalo praštali. No, niko ne smije zaboraviti svoje žrtve. Ožiljci ostaju. No, neæemo graditi BiH onakvu kakvu želimo ako neke stvari ne budemo stavljali ustranu i praštali.

Srebrenièani se boje da æe ponovo biti izdani?

- Kako mislite izdani?! Ne možete to tako gledati. Svi koji su èinili zloèine moraju biti procesuirani. Na svim stranama. Previše je boli u Srebrenici. Do sada je ukopano 3.215 osoba. U subotu æemo ukopati 534. Pogledajte, i ja sam izgubio oba brata i zeta. Ukopao sam brata i njegovog starijeg sina, a mlaði brat mi još nije ukopan. Otac i majka su mi umrli od boli. I ja sam žrtva kao i svi Srebrenièani. Ali, život mora iæi dalje.

Ima li Srebrenica buduænost?

- Kada bi svi Srebrenièani, prije svega, htjeli da imaju Srebrenicu, mogli bi je imati. Prije toga, svi moraju shvatiti da je ovo država BiH organizirana tako kako jeste. Ako se lideri tri naroda dogovore o novom ustavnom ureðenju, onda æemo drugaèije govoriti. Mene ne interesiraju granice. Mene interesira samo Srebrenica. Srebrenica je izuzetno bogata. Ovdje se mogu pokrenuti novi biznisi i nova radna mjesta. Time æe se i politièke tenzije spuštati. Ako svi nivoi vlasti budu ulagali u Srebrenicu, tenzije mogu padati. Nezaposlen narod bavi se svime, ali ne dobrim. Moramo Srebrenicu ekonomski ojaèati. To je interes Bošnjaka.

Da li bi Srebrenica, ipak, više šansi imala kao distrikt? Ljudi se boje za sigurnost. Kako da se vrate?

- Onaj ko hoæe da se vrati, on æe se vratiti ma kako Srebrenica bila ureðena. Važno je da je Srebrenica u BiH. Ako ja u Americi mogu kao Bosanac živjeti dobro pored svih, onda mogu i u BiH pored nekih drugih. Država je trebala reagirati 1996. u Srebrenici, dok je više pažnje svijeta bilo usmjereno na nas. Još nije kasno. Država ovdje samo treba otvoriti radna mjesta. Ovdje se od politike ne može živjeti. Život je ekonomija.

Najlakše je srušiti

- Vlasti RS mogu pomoæi da ne rušimo ono što smo do sada postigli. Najlakše je srušiti, treba praviti. Ne želim vjerovati da neko želi sve srušiti. S tim u vezi, ako u Srebrenici može doæi do meðunacionalnih nesuglasica zbog procesuiranja ratnih zloèina, onda je bolje da sve predmete vratimo u Državni sud. I u tom sudu rade Srbi. Mi nismo protiv tih procesa.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/intervju/nacelnik-srebrenice-niko-ne-smije-zaboraviti-zrtve

10-07-2009 at 14:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

10.07.2009

Njemaèka - Berlin

Srebrenica - Nenaseljena moèvara

14. godišnjica genocida u Srebrenici obilježava se i u centru Berlina performansom „Istraživanje na Leti“ kojim umjetnici žele da ukažu na odgovornost Evrope i svijeta za najveæi masakar nakon Drugog svjetskog rata.

Rijeè je o pozorišnom djelu u kojem èetiri njemaèka glumca preko megafona prozivaju imena UN-ovih generala i èitaju protokol kriznog štaba kojim je sprijeèeno bombardovanje srpskih vojnih pozicija i time omoguæen genocid nad više od 8.000 srebrenièkih Bošnjaka.

Istraživanje na „Špre“

Performans “Istraživanje na Leti” podsjeæaju Bošnjaci u dijaspori, ali i zainteresovani Nijemci i turisti. A koliko uopšte Nijemci znaju o ratu u Bosni i genocidu u Srebrenici? Pogotovo mlaðe generacije u Njemaèkoj, ne znaju mnogo o ratu u Bosni, a još manje o genocidu u Srebrenici. Potvrðuje to i Vibke Burucki (Wiebke Burutzki), mlada studentkinja istorije.

“Znala sam da traje rat negdje u Evropi, relativno blizu nas, ali šta se tamo taèno dešava, moram priznati, nisam pratila. Prilièno kasno sam poèela da istražujem tu temu.”



Povod za istraživanje teme bio joj je, kaže, poznanik, koji je i sam zbog ratnog vihora izbjegao iz Srebrenice. Slièna prièa je i ona Jeni Evert (Jenny Evert) koja je o ratu u Bosni saznala tek onda kada je u razred došla nova uèenica, izbjeglica iz Bosne.

“Sjeæam se da je išla sa nama na ekskurziju, dvije nedjelje nakon što je došla u razred. Nije znala njemaèki, i ona je u neku ruku bila povod za èeste razgovore o ratu u Bosni koje sam vodila kod kuæe sa roditeljima."

“Mislio sam de ja Srebrenica medijska propaganda.”

Saznanje godinama kasnije



O ratu u Bosni, Andre Lajphold (Andre Leiphold) saznao je, kaže, iz medija i preko konferencija za štampu.



“U tom periodu punili su nam uši informacijama da se tamo ne dešava samo masakar, veæ i genocid nad jednim narodom. Mislio sam da su to pretjerivanja, da je situacija u datom trenutku previše histerièna. Problem je u tome što smo tek godinama kasnije saznali, da je zaista izvršen genocid.”

Daniel Kretijen (Daniel Crhetien) je jedan od èetiri glumca koji uèestvuje u performansu. O genocidu u Srebrenici kaže:

“Znao sam da je postojao, ali se nisam bavio tom temom. Tek sada, u ova tri do èetiri dana, pokušao sam da se uživim u tu situaciju.”



Inicijator ideje o performansu s težištem na genocid u Srebrenici bio je Filip Ruh (Philipp Ruch) iz Centra za politièku ljepotu, udruženja berlinskih umjetnika koji razlièitim akcijama pokušavaju da spoje pragmatiku politike sa ljepotom umjetnosti. I njegovo iskustvo pokazuje, kaže, Njemci ne znaju mnogo o dešavanjima u Bosni.

“Oni su jednostavno zatvorili oèi. Srebrenica je za njih bila moèvara, u kojoj se ništa ne dešava i gdje ne žive ljudi.”

Bratstvo i jedinstvo



A dugogodišnji aktivista Centra za politièku ljepotu je i Filip Piskaèev koji je za vrijeme rata u Bosni živio u Makedoniji. Još se sjeæa, kaže, slika izgladnjelih i izmuèenih mladih ljudi u Bosni, koji su ga podsjeæali na žrtve Aušvica i Buchenwalda iz dokumentarnih filmova i istorijskih knjiga.

“To se veæ jednom sve dešavalo, i prosto nisam mogao da vjerujem, da se samo nekoliko brežuljaka dalje od nas, ponovo isto dešava. Nisam mogao vjerovati da je do juèe vladalo bratsvo i jedinstvo, a odjednom vlada rat.”

(DW)

10-07-2009 at 15:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

10.07.2009

Sjeæanje na genocid jednom godišnje

Uoèi komemoracije u Potoèarima 11. jula, u Srebrenici je sve više ljudi, èlanova porodica stradalih u genocidu, onih koji žele odati poèast ubijenima, novinara, dok se domaæi i strani politièari oèekuju tek na dan komemoracije.

"Tako je, otprilike, svake godine", kaže Srebrenièanin, povratnik iz Švicarske, Muhizin Omeroviæ. "Kad odem u Sarajevo pitam kolege kad se iskreno sjete Srebrenice, a onda oni kažu '11. jula, kad gledam televiziju. Svi to prenose i taj dan smo nikakvi, ali veæ sutradan je sve normalno' i opet tako do 11 jula", kaže Omeroviæ.

"Za razliku od veæine stanovnika drugih bh gradova, Srebrenièani svaki dan žive sa sjeæanjem na 11. juli", tvrdi mujezin Bijele džamije u Srebrenici Dahmo Smajloviæ.



Zanimalo nas je da li Islamska zajednica pomaže ljudima u ovom gradu da lakše prebrode teškoæe povratka. "Kadrom može, ali finansijski teže ide. Meðutim, nije stvar samo u Srebrenici. Svi medžlisi Islamske zajednice u Republici Srpskoj su u istoj situaciji. Mislim da se iz vrha malo posveæuje pažnja tome", upozorava mujezin Smajloviæ.

Bijela džamija u Srebrenici udaljena je tek nekoliko stotina metara od sprske pravoslavne crkve gdje smo zatekli sveštenika Željka Teofiloviæa. Kaže da je život u Srebrenici još uvijek optereæen duhovima prošlosti.



"Pokušavam sa vjernicima, naroèito sa djecom u školi, da govorim o svim problemima koji se tièu društva, naravno vjere najviše, i da se one predrasude koje su na ovim prostorima vjerovatno i dovele do krvoproliæa prevaziðu, da ne gledaju, posebno djeca, drugu djecu koja nisu njihove vjere ili nacionalnosti kao nešto strano", kaže Teofiloviæ.

Problem o kojem sveštenik Teofiloviæ indirektno govori još uvijek optereæuje meðunacionalne odnose, a èuli smo i prièe koje to potvrðuju.

Moj tata æe ubiti tvog tatu jer radi u policiji i ima pištolj

"Dešavalo se da mi djete plaèuæi doðe iz obdaništa govoreæi 'rekla mi je drugarica da æe njen tata ubiti mog tatu jer radi u policiji i ima pištolj'. To je strašno", kaže povratnik u Srebrenicu koji, strahujuæi za sigurnost svoje djece, ne želi otkriti svoj identitet.

Tomislav Joviæ iz Srebrenice kaže da ipak ima pozitivnih pomaka u prevladavanju posljedica rata. "Pomaka ima, nema govora, samo što taj pomak sporo ide", kaže Joviæ.

Neki misle da su došli na vašar umjesto na dženazu

Radovi u okviru priprema za ovogodišnji ukop 533 žrtve genocida u završnoj su fazi, kažu radnici u memorijalnom kompleksu u Potoèarima. Jedan od njih, inaèe povratnik u Srebrenicu, potvrðuje da se Bosanci i Hercegovci Srebrenice, pa i genocida, sjete samo 11. jula. "Jednostavno ništa, ljudi samo doðu ovdje u vrijeme dženaze. Neki kao da i ne doðu na dženazu, doðu kao da je to nekakva proslava. Kao da je neki vašar", kaže radnik u Potoèarima.

Kod kamenih ploèa sa hiljadama uklesanih imena ubijenih Srebrenièana zatekli smo i nenu Zahidu Hodžiæ iz Stupara kod Kladnja.



"Ja nemam ovdje nikoga svog da je moj rod, ali sve je to žalosno. Svi su mi kao rod, braæa, sestre, majke, oèevi, jer znam polazeæi od sebe kako bi to bilo teško", istièe gospoða Hodžiæ. Rijeèi "teško je" najèešæe se izgovaraju u Srebrenici i 14 godina poslije genocida.

Autor: Samir Huseinoviæ

10-07-2009 at 16:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Životne prièe iz Srebrenice

Fazila Efendiæ jedna od je od prvih povratnica u selo Potoèare u blizini Srebrenice.



Kuæu je djelimièno obnovila i živi sama. U srebrenièkom genocidu izgubila je muža i sina i još 22 èlana familije. Muža je ukopala a sina joj još nisu pronašli. Fazila ima i kèerku koja živi u Sarajevu, a kako nam reèe, uskoro æe dobiti i drugo unuèe, što æe njoj sigurno puno znaèiti i vratiti joj volju za životom.

Prekoputa Memorijalnog centra Srebrenica / Potoèari otvoren je radnja sa suvenirima u kojoj Fazila radi.

Najviše posjetilaca ima u julu i augustu kada preživjeli Srebrenièani doðu na odmor u rodni kraj. S vremena na vrijeme pojave se i strane delegacije koji obilaze memorijalni centar.



U radnji se prodaju raznorazni suveniri, knjige o genocidu,majice na kojima su ispisane molitve srebrenièkih majki, cd-ovi sa ilahijama i kasidama, zatim ruèni radovi žena iz Srebrenice i još mnogo toga. Vjerski obièaji muslimana nalažu da se prilikom posjete mezarju žene pokriju , pa se kod mene u radnji mogu iznajmiti i marame .



Volim da budem u svom rodnom kraju, blizu mezaraja svojih najmilijih, radom pokušavam da barem na trenutak zaboravim sve ono što je snašlo mene i moju porodicu – kaže Fazila .




[Edited by cupo on 11-07-2009 at 00:32 GMT]

10-07-2009 at 16:59 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Kalesijci su i ove godine najbrojniji na Maršu

Meðu uèesnicima Marša mira 2009 ezuk – Potoèari i ove godine su najbrojniji Kalesijci, kojih je krenulo nešto više od pet stotina. Prvu noæ Marša su konaèili u školi u Kamenici. Meðu uèesnicima Marša najviše je mladih, uèenika i studenata. Admir Mešiæ, apsolvent prava, i Selma Tubiæ, studentica medicine, iako su prvog dana pokisli do gole kože, veæ su èvrsto riješili da i iduæe godine idu.

S njim au društvu bio je i Medo Mujèiæ (21), koji je iz Cazina pješke krenuo 3. jula.

Mujèiæ je rodom iz Bratunca. Tamo žive njegovi roditelji, a on veæ dvije godine živi i radi u Cazinu. Ovo mu je èetvti put da ide u Srebrenicu pješke, tri puta je kretao iz Nezuka, a ove godine se odvažio da na put krene iz Cazina.


Meðu uèesnicima Marša su i èetiri kalesijska vijeænika: Fetah Hujdur, predsjedavajuæi OV Kalesija, Halil Jahiæ, Suljko Heriæ i Zijad Šmigaloviæ. Sumeja Ramiæ (13) juèer je pješaèeæi proslavila svoj 13. roðendan. Ovo joj je drugi puta da je uèesnik Marša sa svojim ocem Ibrom Ramiæem, profesorom praktiène nastave u MSŠ Kalesija. Uz njih je i Sumejina mlaða sestra Mubina, koja æe 15. jula napuniti 11 godina.


Zatekli smo ih u školi u Kamenici. Djevojèice vele da su se malo umorile, ali poruèuju da æe izdržati.


- S obzirom da je u školama zabranjena rijeè genocid, na ovaj naèin želim da moja djeca nauèe historiju, da znaju šta se sve dešavalo i da ne zaborave, kazao nam je Ibro Ramiæ.


Kalesijce, uèesnike Marša obišao je i opæinski naèelnik Rasim Omeroviæ, koji je uèesnicima, uz pomoæ privrednika, obezbijedio sokove i hranu.

Nakon tri dana

Uèesnici „Marša mira“ stigli u Potoèare

Velika kolona sa više od dvije hiljade uèesnika "Marša mira", koja je u prethodna tri dana prepješaèila put kojim su Srebrenièani u julu 1995. godine prešli na podruèje Sapne, koje je bilo pod muslimanskom kontrolom, stigla je poslije 17.00 sati u Memorijalni centar u Potoèarima.

Ovaj marš tradicionalno se organizuje povodom obilježavanja godišnjice stradanja Bošnjaka 11. jula, kao znak sjeæanja na taj dogaðaj.

Uèesnici su prešli trasu od Nezuka do Potoèara dugu oko sto kilometara, a danas je jedna grupa u bratunaèkom selu Dolovi zapalila dva plasta sijena i prijetila domaæinu-Srbinu da æe ga zaklati, što su osudili naèelnik opštine Srebrenica Osman Suljiæ i predsjednik Pododbora za organizovanje marša Zulfo Salihoviæ.

Danas oko 14.00 sati stiglo je i oko 200 uèesnika koji su prepješaèili put od Žepe do Potoèara.


140 biciklista odaje poèast žrtvama genocida

Uèesnici Petog biciklistièkog maratona Bihaæ - Srebrenica "Da se ne zaboravi, da se ne ponovi" u ranim veèernjim satima stigli su u Srebrenicu, gdje æe u subotu prisustvovati dženazi i ukopu 534 žrtve genocida.
U karavani je 140 biciklista iz naše zemlje i sedam evropskih zemalja, koji su tokom prethodna tri dana, u tri etape prešli put u dužini od 497 kilometara, da bi 11. jula prisustvovali središnjoj manifestaciji povodom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici i na taj naèin odali poèast žrtvama genocida.

Tokom puta uèesnike su pratili promjenljivi vremenski uslovi, a posebno u èetvrtak naveèer kada su završili drugu etapu u Sarajevu, gdje su najprije stigli na Kovaèe, prouèili Fatihu ili minutom æutanja odali poèast šehidima Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

Organizator biciklistièkog maratona Bihaæ-Srebrenica je Klub ekstremnih sportova Limit iz Bihaæa.

"Naš motiv je jasan i sadržan je u nazivu maratona 'Da se ne zaboravi, da se ne ponovi'. U današnjim uslovima je jako teško organizovati ovakav maraton, ali organizatori uspijevaju, zahvaljujuæi sponzorima koji su nas podržali i kojima i ovoga puta zahvaljujemo", kaže Adnan Bavèiæ, uèesnik ovogodišnjeg biciklistièkog maratona iz Sarajeva.

[Edited by cupo on 11-07-2009 at 00:31 GMT]

[Edited by cupo on 02-05-2012 at 14:15 GMT]

10-07-2009 at 17:56 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

10.07.2009

Protest ispred predsedništva Srbije

Æutanje o Srebrenici je nastavak genocida



“Polazeæi od interesa Srbije da svoj ugled u meðunarodnoj zajednici gradi poštovanjem presude Meðunarodnog suda pravde, odnosom prema zloèinima na prostoru bivše SFRJ kao i poštovanjem Rezolucije Evropskog parlamenta o proglašenju 11. jula Danom seæanja na genocid u Srebrenici, molimo vas da predstavnike podnosioca ove inicijative primite 11. jula 2009. godine i u otvorenom razgovoru ukažete na moguænosti zajednièkog delovanja. Svesni naèela podele vlasti, oslanjamo se na Vaš autoritet i želju da Srbiju izvedete na evropski put”, ponovo se moglo èuti na prostoru izmeðu Predsedništva Srbije i Starog dvora. Tekst nevladinih organizacija proèitao je Aleksandar Zlatiæ iz Beogradske omladinske grupe Helsinškog odbora u Srbiji.

Ovoga puta mnogo više ljudi nego ranijih meseci; meðu onima kojima julsko sunce nije smetalo da odaju poèast srebrenièkim žrtvama je i Nada Dabiæ iz novosadske Esperance. Nada kaže za e-novine da æe žene iz Novog Sada, koje su pre nekoliko dana, tokom festivala INFANT ugostile Šuhru Maliæ, majku ubijenih Fuada i Suada, iæi 11. jula u Srebrenicu. Nada podseæa da istina i èinjenice o nedavnoj prošlosti i poèinjenim zloèinima teško dolaze do novosadske javnosti.

“Ne treba zaboraviti da je u Novom Sadu bio Novosadski korpus koji je sravnio Vukovar, da je jedna èeta išla na Dubrovnik, a da su dve tehnièke jedinice bile u Potoèarima, da je kod nas kompletno politièko i vojno rukovodstvo tzv. Republike Srpske Krajine, da su tu pripadnici Mladiæeve vojske”, kaže Dabiæeva koja naglašava da Srbija nikada nije doživela 6. oktobar.

Maja Stojanoviæ iz Inicijative mladih za ljudska prava kaže da æe mladi iz Srbije u subotu otiæi u Srebrenicu na sahranu 530 žrtava genocida. “Mislim da je veoma važno da se pokaže da postoje ljudi koji žele da Srbija prizna da je u Srebrenici poèinjen genocid”, kaže Maja za e-novine i napominje da mladima koji su roðeni devedesetih rat nije blizak.

“Ja sam bila iskreno pozitivno iznenaðena tokom Dana Sarajeva koliko mladi ljudi žele da uspostave veze i žele da èuju šta se desilo. Nadam da æe te generacije postaviti pitanje bez ikakvog tereta prošlosti, bez ikakvih negativnih posledica po njih”, istièe Stojanoviæeva.

“Ako bismo prevrnuli istoriju od osamdesetih godina do sada, shvatili bismo ko sad zida po Beogradu i ko šta kupuje. Da li je to razlog da se Deklaracija o genocidu ne usvoji, koja ide zajedno sa nacionalnom prièom o tome da su svi podjednako krivi”, upitala se Borka Paviæeviæ, direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju. Ona je podsetila da je CZKD bio jedan od osam nevladinih organizacija koje su u julu 2005, na 10 godišnjicu pada Srebrenice predložile usvajanje Deklaracija o Srebrenici.” Stvarnost nam se kezi u lice zbog toga što tada nije prihvaæena”, kazala je ona i dodala da je u Srbiji trenutno na delu iskopavanje posmrtnih ostataka poginulih u Drugom svetskom ratu kako bi se opravdali zloèini poèinjeni u ratovima devedesetih godina.



“Oglušivanjem o zahtev 100 nevladinih organizacija, Boris Tadiæ je pokazao da je neodgovoran i krajnje bahat politièar, ali i mnogo više od toga, jer na prvom mestu ne pokazuje poštovanje prema žrtvama zloèina poèinjenim u naše ime, kao što je genocid u Srebrenici. Moramo da zapitamo Borisa Tadiæa da li se seæa svoje izjave iz februara 2007. nakon presude Meðunarodnog suda pravde, kada je rekao da svako ko se bude protivio u Skupštini Republike Srbije usvajanju deklaraciju o Srebrenice radi protiv interesa države Srbije i njenih graðana”, kaže za e-novine Staša Zajoviæ, koordinatorka Žena u crnom.

Ona je rekla i da joj nije jasno šta Borisa Tadiæa “drži u papuèama ideologa zloèina, zbog èega su svi graðani i graðanke Srbije taoci takve politike”. “Pozivamo Borisa Tadiæa da se ozbiljno pridržava izbornih obeæanja i da poštuje civilno društvo”, izjavila je Zajoviæeva, koja usvajanje Deklaracije o osudi zloèina u Skupštini Crne Gore smatra odgovornim èinom.

Umetnica Milica Tomiæa osudila je odugovlaèenje sa usvajanjem deklaracije o genocidu u Srebrenici. “Osuðujem to odugovlaèenje, to sklanjanje glave od neèeg tako važnog. To nije važno samo za ljude u Bosni, nego i za nas ovde. Ovaj zloèin se ponavlja upravo time što Srbija neæe da preuzme odgovornost za jedan zloèin kao što je srebrenièki genocid za koji je odgovorna. I upravo tim odlaganjem, nepristajanjem na priznanje žrtvama i preživelima, porodicama, genocid se nastavlja, on se perpetuira”, rekla je Milica Tomiæ.

(e-novine)

10-07-2009 at 18:31 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

10.07.2009

Uruèena priznanja za borbu protiv genocida

Reisu-l-ulema Mustafa ef. Ceriæ, poglavar Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i predstavnice udruženja srebrenièkih majki Munira Subašiæ („Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“), Hajra Æatiæ („Žene Srebrenice“) i Hatidža Mehmedoviæ („Srebrenièke majke“), danas su u Memorijalnom centru Potoèari uruèili priznanja pojedincima koji su dali doprinos u borbi protiv genocida.

Najviše priznanja „Srebrenica 1995.“ dodijeljeno je Jelku Kacinu, koji je bio jedan od inicijatora da se u Evropskom parlamentu izglasa Rezolucija o Srebrenici. Isto priznanje dobila je i Dijana Valis, èlanica Evropskog parlamenta.

„Potoèarska povelja“ dodijeljena je Muratu Hurtiæu iz Instituta za traženje nestalih BiH i Berizu Belkiæu, dugogodišnjem predsjedniku Fondacije „Srebrenica Potoèari“ za širenje istine o Srebrenici


Potoèari danas 10.07.2009

10-07-2009 at 19:16 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice