Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

11.10.2009.

Žene u crnom, Beograd

'Proglasite 11. juli Danom sjeæanja na genocid u Srebrenici"

Nevladina organizacija "Žene u crnom" održala je u nedjelju jednosatni protest ispred platoa Predsjedništva Srbije pod sloganom "11. juli - Dan sjeæanja na genocid u Srebrenici - Proglasite", kome su prisustvovale i predstavnice te organizacije iz Crne Gore i BiH, kao i gošæe iz Izraela i Palestine.

Koordinatorka "Žena u crnom" Staša Zajoviæ je, pošto je proèitan proglas kojim se traži da se 11. juli proglasi danom sjeæanja na genocid u Srebrenici, rekla novinarima da od predsjednika Srbije Borisa Tadiæa oèekuje da "odluènije krene u obraèunavanje s nekažnjivošæu nasilja", javio je Tanjug.

- Predsjednika Tadiæa takoðe podržavamo u onome što je govorio o potrebi zabrane neonacistièkih i klerofašistièkn organizacija, rekla je Zajoviæeva.

Ona je dodala da "Žene u crnom", s drugim nevladinim organizacijama civilnog društva, veæ 18 godina rade na "planetarnoj izgradnji mira".

(FENA)

11-10-2009 at 17:20 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Intervju: Jasmina Tešanoviæ, spisateljica i aktivistkinja

Ratni zloèin na maternjem jeziku

Razgovarala: Žarka Radoja



Šta se desi u neèijoj svesti da se u jednom trenutku od porodiènog èoveka pretvori u zver koja je u stanju da ubije bez žaljenja, odnosno kako dobar èovek postaje loš? Bili smo svedoci vremena kada su dobri ljudi postajali zli, a danas gledamo mnoge preobraæenike i nemamo odgovor na to pitanje. Živimo u društvu koje je duboko podeljeno, na one koji takve ljude gledaju kao heroje, i one koji ih gledaju kao zloèince. Dnevnièke beleške Jasmine Tešanoviæ sa suðenja pripadnicima specijalne jedinice Škorpioni, osuðenim za niz ratnih zloèina, meðu kojima i u uèešæu u genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici, govore upravo o tome: o motivima, namerama, odnosu poèinilaca i žrtava te kako i zašto ponekad loši momci postaju dobri, a dobri loši.
U knjizi „Škorpioni - dizajn zloèina” èitalac neæe naæi ispovest o zloèinu koji se desio 1995. godine. Neæe naæi ni ispovesti onih koje još uvek, 14 godina posle, ne znaju za grobove svojih najmilijih, ali æe proèitati koliko je velika, hrabra i jaka njihova borba da se doðe do istine. Jasmina Tešanoviæ piše o, do sada nevidljivim detaljima u odnosu zloèinaca i žrtava, piše o susretima porodica obe strane, njihovom odnosu koji se stvarao tokom suðenja pripadnicima „Škorpiona” u Beogradu, te odnosu policije i sudstva prema njima. Kroz detalje poput naèina oblaèenja, emotivnih reakcija na detalje iznesene u sudnici te bizarnih susreta u toaletu Specijalnog suda, Tešanoviæka istovremeno prièa o najveæem zloèinu posle Drugog svetskog rata u Evropi i o posledicama po društvo èija vlast sa tim zloèinom zvanièno ne želi da se suoèi.

Pratili ste suðenje grupi pripadnika „Škorpiona“ u Specijalnom sudu u Beogradu. Kako ste došli na ideju da odete tamo?

Sasvim sluèajno. Vratila sam se iz Amerike dan ranije, pitala sam svoje Žene u crnom šta se dešava u Beogradu, rekle su mi da je poèelo suðenje Škorpionima, i da su došle majke Srebrenice da svedoèe. Trebale su na osnovu snimaka da prepoznaju svoju ubijenu rodbinu. Bile su toliko hrabre da doðu iz Srebrenice, gde žive svih ovih godina, u Beograd i da stanu ispred ljudi koji su im ubili decu, braæu, muževe, oèeve...Posle 10 godina nisu otkrivena tela njihovih najmilijih, a one žive u sredini pod pretnjama ljudi koji su uèestvovali u genocidu, bilo im je preæeno što idu u Beograd da svedoèe. Zato smo mi kao grupa, odluèile da im pomognemo, da im pružimo bar moralnu podršku našim prisustvom, tako da sam ja otišla kao aktivistkinja. Nisam mislila da æu pisati o tome. Pomislila sam, istorija mi se dešava bukvalno iza æoška, nisam razmišljala da li æe to biti prijatno ili neprijatno, nego da je to moja dužnost.

Kakvi su bili prvi utisci, ulazak u Specijalni sud, susret porodica ubijenih i optuženih?

Novi sud je izgledao hi tech, vidi se da su uložili dosta novaca u njega. Ono što sam osetila kad sam ušla u sudnicu, gde su bile porodice optuženih, majke Srebrenice, i mi ŽUC, bila je neprijatnost. Sedimo svi zajedno, i porodice žrtava i porodice optuženih, ima jedno staklo koje nas deli od optuženih i tužilaštva, pola metra su daleko od nas. Rekla sam sebi kad sam sve videla, ovo je više od Šekspira, ovo je nešto što se dešava u mojoj kuæi, na mom maternjem jeziku. Èesto kažem da sam imala privilegiju da èujem jezik zloèina na maternjem jeziku. Ono što me impresioniralo nije bio pravni deo, mene je zanimao drugi i treæi plan. Drugi plan je šta se dešava na tom ljudskom planu u sudnici, koja je dinamika ljudske grupe. Mi smo godinu i po dana svaki dan dolazili u tu sudnicu, ostavljali svoje liène predmete na ulazu, i postajali deo psihodrame. Sedeli bi unutra po 10 sati, živeli, uzdisali, plakali, svaðali se. To je užasno potresno. Kada gledaš snimke kako maltretiraju zarobljenike, to traje 40 minuta, i na kraju ih ubiju, uz psovke, ponižavanja... Škorpioni to gledaju, njihova rodbina to gleda, majke to gledaju i ne možeš da gledaš bez reakcije. Nekome se otme uzdah, neko krene da plaèe, onda se neko od optuženih okrene pa pita šta plaèete, onda policajci ulete pa kažu „nema rasprave meðu publikom“. Mi smo bili publika a suðenje spektakl.

Kako ste izdržavali pritisak suðenja?

Prvo što bismo uradile posle 10 sati provedenih u sudnici, jeste da se najedemo, napijemo, smirimo, da postanemo ljudi kakvi smo bili pre nego što smo tog jutra ušli u sud, da povratimo tu humanu dimenziju. Nama je to bilo kao da radimo u rudniku. To te toliko fizièki iscrpi, ta kolièina nestvarne nehumanosti, slušaš kako se o tim zloèinima govori na jedan tehnièki naèin, a taj ljudski deo je potpuno zanemaren, èak i akteri cele prièe moraju da govore na jedan tehnièki naèin. Recimo, na pitanje zašto mislite da je taj deèko vaš sin, majka mora da odgovori, to su njegove patike, to je taj oblik glave... To je strašno za nekoga ko nije u to rutinski upuæen. Moj muž se pitao zašto ja to radim, a ja sam se pitala zašto to niko ne radi, zašto niko od naših pisaca koji ceo život pišu o istoriji i Srbima, ne sedne i ne piše o ovome.

Šta mislite zašto nisu pisali?

Nema tu nekog naroèitog odgovora. Najoèiglednije je da je genocid jedna banalna faktièka istina. Naši pisci kad se bave istorijom konstruišu uglavnom mitove i nacionalizam. Kao takve ja ih duboko prezirem i zbog njih sam poèela da pišem. Kao neko ko dugo živi u inostranstvu ja sebi nisam dozvoljavala da pišem o Srbiji i Srbima, mene je zanimalo žensko pismo, nikada nacionlna pripadnost. Nažalost, došle su devedesete. Kada sam videla šta oni ovde pišu, kao da ne žive u Srbiji, nego u nebeskom narodu, onda sam shvatila da ako ne pišem ja i ljudi kao ja, sve æe se zaboraviti i falsifikovati. U to vreme izlazile su neverovatne budalaste iskontruisane knjige, kao da ne živiš u Beogradu. Živela sam u Knez Mihailovoj, gledala one èetnike koji su šetali centrom grada dobrovoljce i šešeljevce i arkanovce u centru Beograda. Samo nekoliko godina ranije živeti u Knez Mihailovoj je bilo kao da živiš u Rimu, i sada, kad se sve promenilo, niko o tome ne piše. Niko ne piše o drugaricama iz razreda moje kæerke koje su postale sponzoruše i mene je to strašno pogaðalo. Ja te stvari, taj realan život koji mi se dešavao pred oèima, nisam nalazila u tim knjigama. Sve je bilo po principu, treba im vremena da se napiše istorija.

Mislite da su èekali istorijsku distancu?

Ne znam šta su èekali. Ja nemam tu distancu, pišem uz puno emotivnosti. Pisala sam odmah na engleskom, bez obzira što sam sve slušala na našem jeziku. Zaista taj jezik ratnog zloèina na maternjem, to nisu samo reèi to je body language, to je to što taj èovek izgovara, reèenice poput „ta gamad muslimanska“. To i moj poštar kaže, ili neko u radnji ili je govorio u vreme kada se gradio taj nacionalizam. U redu, Škorpioni su bili ti koji su uèestvovali u genocidu u Srebrenici, ali je neko napravio tu atmosferu i to je bio deo naše kulture i još uvek je deo naše kulture. Još uvek se 11. jul, koji je u Evropi proglašen Danom žalosti, u Srbiji ne priznaje.

Zbog èega je još uvek Srbiji, koja je na putu ka EU, dozvoljeno da se tako ponaša?

Generalna atmosfera u svetu potièe malo i iz Haškog tribunala. Letos su uništeni dokazi u tribunalu, to je bio prvorazredni skandal. To, recimo, nije Srbija uradila, mogli smo da oèekujemo da jeste ali nije. Uradili su to u Hagu, mestu koje treba tim nesreænim ženama da donese neku pravdu i mir. Udruženje majki je veoma nezadovoljno atmosferom i naèinom na koji se prihvataju rodbine žrtava. Sve se to radi kao da se zataškava. Slušamo reèenice tipa nema dovoljno dokaza, a ljudi su nestali i našli su grobnice. Kakve još dokaze trebaju?

Da se vratimo na suðenje. Kako je teklo?

Sasvim dobro do presude da Srbija nije kriva za genocid. Nisam mazohista i ne prihvatam da sam antipatriota. Imam ovde porodicu, dete, neæu da me iko optužuje da govorim sa antisrpskog gledišta. Baš zato što nisam mazohista želim da se napravi razlika, da se zna ko je izdao nareðenje i ko je to radio a ko to nije radio, ne želim da moje dete plaæa doživotno ono što je neko drugi uradio u njegovo ime. To suðenje je krenulo naopaèke, i na kraju je izbio incident. Sudija je prvo pravila ekcese a zatim bila smenjena. Zašto je to tako u Srbiji ja ne znam. Kada dolazim vidim da Beograd izgleda lepše, renovira se ali ljudi su nasilni, to nisu ljudi koji su zadovoljni svojim životom. U vreme suðenja ja sam se lako identifikovala sa majkama žrtava, iako ne mogu da zamislim taj bol i èinilo mi se da mi se to desilo da bi se ubila, mada èovek nikada ne može da zamisli bol koji može da pretrpi i da podnese. Ono što je mene interesovalo je šta se dešava u glavama optuženih, naèin na koji su oni prièali. Recimo nisu hteli da pogledaju majke. Jedan se izvinjavao, jedan se nije izvinjavao, bio je nadobudan do kraja. Meðutim, postoje ljudi koji iz neke tvrdoglavosti ne mogu sebi da dozvole da priznaju da je njihov narod uradio nešto loše.

Zašto?

Zato što je to jedino dozvoljeno ponašanje. Stvorena je takva atmosfera da je normalno misliti tako. Navešæu jedan primer. Došla sam iz Milana autobusom, iza mene su sedeli troje mladih ljudi, deèko iz Niša od 19 godina, jedna devojka iz Niša od 22, i devojka iz Aranðelovca koja je imala 24 godine. Taj deèko ide na svadbu, kupio je Armani cipele i odelo, i kreæe da prièa kako je Svetlana Ražnatoviæ kraljica, nema veze što je udata za Arkana, kako prièa sa politièarima... Devojka u sredini, koja ima 22 godine, kaže mu ’Pa dobro kako možeš o Ceci da prièaš, to je za džibere, ja više slušam hrvatsku muziku, Magazin naprimer', na šta ova treæa iz Aranðelovca, krene blagim tonom o svim srpskim ubistvima, svim masovnim grobnicama. Ispade da ona zna više nego ja. Pomislim ona je roðena kad je sve to krenulo, nije iz Beograda. Gde je ona to èula, to ne možeš da èitaš po štampi, morao je neko da te uèi svaki dan. Onda sam pomislila da je to presek Srbije danas. Ono što je bilo zanimljivo, njih troje se nisu svaðali. U mojoj generaciji, mi bi oèi povadili na tu temu. To nije bila njihova taèka bola i identiteta. Njihova taèka bola je što žive u inostranstvu gde su graðani drugog reda, što su emotivno vezani za Srbiju, jedva èekaju da se vrate, a znaju da im je u Italiji bolje. Na kraju su zakljuèili „jebena Srbija, jebena Italija”. Oni su druga generacija koja je žrtva ove politike, nastavljene sa Tadiæem. U jednom trenutku sam se okrenula da pogledam tu devojèicu koja tako pametno prièa, meðutim ona se postidela, uplašila. Shvatila je da sam je èula ali nije znala kako æu reagovati. Takav stav izaziva strah. Recimo taj momak sa Armani odelom, on se svog stava ne stidi, to je poželjan stav u Srbiji, ali ta devojka se plaši jer njene reèi nisu dobrodošle. Nije to lako izreæi, mada priznajem da je još teže æutati.

Kniga ima interesantan naziv „Dizajn zloèina“. Kako je dizajniran zloèin Škorpiona u Srebrenici?

To je pomalo ironièan naslov. U poslednje vreme sve je dizajn, pa i zloèin, mada nauèila sam mnogo o svemu što se dešavalo i potpuno je jasno da je akcija genocida u Srebrenici pripremljena. Prvo što mi je prošlo kroz glavu kad sam èula šta se desilo, a saznala sam odmah nakon što se desilo jer su mi javile prijateljice iz Bosne, bilo je tehnièko pitanje, kako su uspeli za tri dana da ubiju osam hiljada ljudi i da to sakriju. Tu je potrebna jedna dobra organizacija a Srbija nije zemlja koja dobro organizuje. To je bilo prvo pitanje i zato sam stavila taj naslov. Ne želim da dajem nikakve odgovore ovom knjigom, to je moj zapis vremena, ono što sam èula i videla. To što mi je sad prilepljeno da sam ekspert za genocid jeste što sam živela u kulturi u kojoj nisam mogla da ne nauèim to što sam videla, a ono što sam nauèila, jeste da su to univerzalni procesi, bez obzira što sam to videla na maternjem jeziku. Mislim da je to proces identièan, i politièki i kulturni, koji se dešava drugde i dešavaæe se. Kad je knjiga izašla u Italiji napravila sam okrugli sto na temu genocida. Više se ne vezujem samo za Srbiju, pozivam druge ljude koji su se bavili istim stvarima u drugim kulturama. Tada vidiš koliko su to sliène pojave, kako se to organizuje, sprema, zataškava, i kako se kasnije zaboravlja. Zapitaš se, ako je to nešto tako jednostavno i predvidljivo onda se može i spreèiti, zašto nije spreèeno. Ono što se završilo Srebrenicim bilo je pravljenje jedne predklime, proizvodnja neprijatelja neke druge kulture. Kod nas su Muslimani bili iskontruisani kao najgori, pa Hrvati, da ne prièam o Albancima. Od kad je Miloševiæ došao na vlast bilo je najnormalnije koristiti izraze balije, šiptari, ustaše, to su veæ u školi moje kæerke bile normalne reèi. U moje vreme to nije postojalo. Dakle, prvo napraviš takav proces, konstruišeš neprijatelja, kasnije iz te povišene atmosfere ugroženosti, straha, mržnje, pretnji, ljude možeš da mobilišeš na bilo šta i navedes na bilo šta. I u Èeèeniji je bilo isto, za to je Ana Politkovska ubijena, jer je razotkrila princip mržnje, samu logiku ratnog zloèina. Iz razgovora sa drugim narodima o genocidu shvatila sam da je militaristièka logika patrijarhalna. Zato sam knjigu pisala ženskim pismom, iz ženskog ugla. Muž mi je rekao kako neke od reèenica koje su izgovarali Škorpioni nisu toliko strašne, jer ih muškarci izmeðu sebe koriste kad su u ratu. Žene i deca su veæinom žrtve u ratu, njihov glas se nikada ne èuje. Zato sam ja pisala sa ženske pozicije.

Kako su se ponašale žene i majke zloèinaca i žrtava na suðenju? U knjizi pominjete njihovu garderobu, osornost žena optuženih i strah majki žrtava.

Bili smo u tim tesnim hodnicima, uvek smo se mešale. Majke iz Bosne su bile u nošnji, ali ne sve. Videla se razlika. U Italiji postoji emsija pod nazivom „Koliko koštaš“. Novinari uzmu neku javnu liènost pa analiziraju koliko im košta svaki deo garderoba. Svako od te rodbine optuženih je koštao nekoliko hiljada evra, a mi po nekoliko desetina evra. Žene optuženih su sedele u ulozi pobednika, bile su uobražene, nadobudne, kao da su bile na strani pravde, a mi smo bili u ulozi krivca. To se primeæivalo, mi smo bili manji od makovog zrna. One su sedele napred, a mi pozadi pa sam se ja pobunila i sela napred. Onda se jedna od njih pobunila šta æu ja meðu njima pa sam pitala „A ko ste vi?”. Jedan dan kad sam sela napred, žena za koju sam mislila da je jedna od naših, dozvolila mi je da sednem u prve redove i posle sam shvatila da je ona majka od jedne žena udate za Škorpiona. Rekla mi je „Život su nam upropastili ali šta da radimo, moja kæerka s njim ima decu“. Loše su reagovali i policajci koji su nas èuvali. Meni je njihovo ponašanje bilo zanimljivo, jer su se na neki naèin identifikovali sa Škorpionima koji su takoðe bili policija. Identifikovali su se zato što su nosili uniformu, moglo je i njima da doðe takvo nareðenje. U njihovim pogledima gledala sam šta bi radili, lomili su se dok su slušali. Uglavnom su bili strožiji prema nama nego prema porodicama optuženih. Kad se zaplaèe neko, govorili su „Tišina, nema plakanja u sudnici“. One, žene optuženih, nisu plakale, mi smo bile žene koje kukaju, a one su bile dostojanstvene.

Pominjete i lošeg momka koji je postao dobar. Postoje li dobri momci koji su postali loši?

Postoje, naravno. Ja sam to ironièno rekla jer je taj momak to uradio da bi skinuo sebi kaznu. Bila sam spremna da mu poverujem, mada je stvarno tvrdio da se pokajao, poverovala bi mu da je išao dalje. Mogao je da isprièa i drugaèiju prièu, ali se nije odvojio od ideologije Škorpiona, samo se odvojio od tog èina koji nije trebalo da uradi, ali od ostalog, ne. Bilo je nekoliko svedoka koji su bili Škorpioni i koji su pozvani da na sud. Meðu njima je bio jedan muèenik koji se pravio da je Škorpion a nije bio. Bilo mi ga je žao. Njemu je to bio izvor identiteta i hrane, možda bi ga ubili da nije bio s njima. Za nekoliko njih sam videla da su pod pretnjom mobilisani, vlasti su ih mobilisale, mnogi su bili pod pretnjom smrti, neki dok su svedoèili nisu smeli ni da govore. Èula sam kad je komandant Slobodan Mediæ Boca pretio „Imamo još ljudi napolju!“. To su verovatno dobri momci koji su postali zli. Da li su im ruke krvave, da li su ubijali, ne mogu da procenim. Bio je jedan momak koji je bio siroèe, otac mu je stradao u ratu i komšija ga je sa 17 godja stavio u Škorpione, taj dobri komšija. On je sada profesionalni kriminalac, to se vidi, sada posle 10 godina izuèio je zanat. To je takoðe dobar momak koji je postao loš, i njih je bilo mnogo.

http://www.e-novine.com/intervju/intervju-kultura/30815-Ratni-zloin-maternjem-jeziku.html

[Edited by cupo on 11-10-2009 at 18:41 GMT]

11-10-2009 at 18:40 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Donacije firmama koje su veæ dobile pomoæ

Naèelnik opæine Srebrenica Osman Suljiæ izjavio je da æe preostalih 500.000 maraka iz tranše od dva miliona, koliko je u ovoj godini izdvojilo Vijeæe ministara BiH za pomoæ srebrenièkoj privredi, najvjerovatnije dobiti mala i srednja preduzeæa kojima je veæ jednom odobrena donacija.

- U prvoj fazi podijelili smo firmama više od milion maraka. Formiran je i monitoring koji prati kako se troši taj novac. S predstavnicima komisije Vijeæa ministara, pozvat æemo sve korisnike iz prvog kruga koji su obezbijedili bankovne garancije i ponuditi im i ostatak novca - kazao je Suljiæ.

Iznevjerene nade

Tom odlukom ogorèeni su povratnici u Srebrenicu, jer su se nadali da æe i oni dobiti pomoæ za svoju djelatnost.

Vahidin Aliæ, jedini Bošnjak koji ima trgovinu u ovom gradu, veæ se nekoliko puta obraæao za pomoæ raznim institucijama, meðu kojima su i opæinske vlasti.

- Izgubio sam nadu. Kao mlada osoba, mislio sam da æe i povratak biti lak, ali bez podrške skoro da je nemoguæ - kaže razoèarano Aliæ.

Ahmo Begiæ, demobilisani borac ARBiH, vlasnik mesnice, ukazuje na to da su i ovom donacijom izostavljeni ljudi koji zaista žive u Srebrenici.

- Nekoliko nas se žalilo, ali ni to nije pomoglo, veæ su pomoæ dobile firme koje prodaju svoj projekt drugoj firmi. Znaju svi u Srebrenici o kojoj se firmi radi - kaže Begiæ, istièuæi da se više treba jednom stati ukraj tim firmama.

Ima godina kako se u Srebrenicu vratio Ahmed Ustiæ s porodicom. Svojom ušteðevinom otvorio je frizerski salon, ali se nadao da æe i njemu zapasti dio pomoæi Vijeæa ministara.

Direktori i odbornici

- Nije pravedno da jedni te isti ljudi dobiju ponovo taj novac. Nemam ništa niti protiv vlasti niti protiv tih ljudi, ali mislim da bi trebali pogledati i nas koji smo nedavno došli u ovaj grad i odluèili tu nastaviti život - kaže Ustiæ.

Veæina firmi koje su proljetos dobile pomoæ nema sjedište u Srebrenici, a prema podacima biroa za zapošljavanje, u ovom gradu ima više nezaposlenih nego prošle godine.

Novèanu pomoæ, izmeðu ostalih, dobili su i direktori javnih institucija i pojedini odbornici. Naprimjer, Vesna Koèeviæ, direktorica Narodne bibliotke i vlasnica firme "Svetlost", dobila je od Vijeæa ministara 12.693 marke.

(Avaz)

11-10-2009 at 19:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

12,10.2009

Ekshumacije na lokalitetu Bišina kod Šekoviæa

Pronaðena lobanja žrtve ne starije od 20 godina

Na lokalitetu Bišina kod Šekoviæa, ekspertni tim za traženje nestalih i predstavnici Kantonalnog tužiteljstva Tuzla danas su poèeli sa vaðenjem tijela ubijenih Srebrenièana.

Do sada je izvaðeno šest skeletnih ostataka uz napomenu da nije rijeè o kompletnim tijelima nego o ostacima. Jama je i dalje poprilièno komplikovana za rad. Duboka je 40 metara a na pojedinim mjestima uska svega 30 cm.

"Danas pronaðena lobanja ukazuje na to da ubijena osoba nije starija od 20 godina. Prvi "plato" gdje se nalaze tijela je dostupan i tijela se vade iz tog dijela. Meðutim postoji i drugi koji krije još tijela ali se mora ponovno dugo raditi na uklanjanju mnogobrojnih neeksplodiranih ubojitih sredstava i ostale vojne opreme", kazao je u izjavi za RTV Tuzlaanskog kantona Murat Hurtiæ, šef tuzlanskog ekspertnog tima za ekshumacije.

Ekshumacije na ovoj lokaciji traju veæ tri sedmice, ukljuèujuæi i pripreme koje su dugo trajale, posebno uklanjanje mnogobrojnih neeeksplodiranih sredstava koje je pobacano zajedno sa tijelima u jamu.

Ekshumacije se nastavljaju i dalje i trajat æe dugo.

Inaèe, ovaj lokalitet jedno je od najstraviènijih dosad otkrivenih mjesta zloèina nad žrtvama genocida u Srebrenici. Srebrenièani su ubijeni pred spiljom, a potom baèeni u jamu duboku pedesetak metara, na nekim mjestima i do stotinu metara. U blizini ulaza naðene su èahure, automatska puška, a uz skeletne ostatke i brojna neeksplodirana ubojita sredstva. Šef tuzlanskog odjela u Institutu za traženje nestalih BiH Murat Hurtiæ tvrdi da se u jami nalazi oko tridesetak skeletnih ostataka ubijenih Srebrenièana. On je kazao da je u pitanju primarna grobnica, da od kako se bavi procesom ekshumacija nije vidio strašniju situaciju te da se nada da æe sve iæi po planu.

(RTV TK)

12-10-2009 at 14:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

15.10.2009.

Tribunal u Hagu

Srebrenica: 408 godina za hiljade života

Za genocid u Srebrenici do sada su izreèene dvije presude, jedna pred Tribunalom u Haagu i jedna pred Sudom BiH. Za druge zloèine poèinjene u julu 1995. u ovom gradu osuðeno je 16 osoba na ukupno 408 godina zatvora.

Pred Odjelom za ratne zloèine Suda BiH u petak, 16. oktobra 2009. godine, oèekuje se izricanje druge presude za genocid u Srebrenici i to Miloradu Trbiæu, bivšem pomoæniku naèelnika bezbjednosti Zvornièke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), piše BIRN - Justice Report.

Prema navodima optužnice, Trbiæ je od 11. jula pa do 1. novembra 1995. godine, s drugim pripadnicima VRS-a i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), uèestvovao u pogubljenju preko 7.000 Bošnjaka u Srebrenici.

Do sada su ekshumirani posmrtni ostaci više od 6.000 osoba, dok je samo polovina, 3.737 žrtava, identificirano, tvrde sudski vještaci.

U toku suðenja Trbiæu, Državno tužilaštvo je saslušalo i Muniru Subašiæ, jednu od preživjelih Srebrenièanki, koja i danas ne zna šta je bilo s nekim od èlanova njene porodice.

“U julu 1995. godine odvedeno je 10.000 naše djece. Duševna bol je najgora. Postavljanje pitanja šta se desilo, zašto se desilo... I poslije 13 godina, naš dan poèinje prièanjem ko je sanjao rat i svoje dijete, a onda ko je pronaðen u kojoj grobnici”, kazala je Subašiæ, koja je u Srebrenici izgubila 22 èlana porodice.

Tužilaštvo je saslušalo i zaštiæenu svjedokinju P21, koja je uèestvovala u pružanju pomoæi porodicama iz Srebrenice.

“Žene i dalje èekaju odgovor. Živi ta nada da æe saznati šta se desilo. Pravo ozdravljenje ne može poèeti dok se ne završi proces žalovanja, a on æe se završiti kad naðu svoje voljene”, rekla je P21 u sudnici u Sarajevu.

Rijeèi poèinilaca zloèina

“Danas se taj grad o kome govorim i koji se zove Bratunac nalazi izmeðu dva groblja. (...) U jednom su sahranjeni jedni, a u drugom drugi, podijeljeni i u smrti. Oba groblja nastala su za vrijeme i poslije rata. Kada se zbroje svi koji su u njima sahranjeni, ima ih duplo više nego što ima onih koji danas žive u tom gradu. To je rezultat rata”, rekao je haški osuðenik Miroslav Deronjiæ priznajuæi krivicu za svoju ulogu u srebrenièkom zloèinu.

Deronjiæ, bivši predsjednik bratunaèkog Kriznog štaba, priznao je krivicu za zloèine u selu Glogova poèinjene 1992. godine. U julu 2005. osuðen je na 10 godina zatvora, a umro je dvije godine poslije.

U aprilu 1993. godine Ujedinjene nacije (UN) proglasile su Srebrenicu i njenu okolinu “zaštiæenom zonom” koja je trebala biti sigurna od oružanih napada i bilo kakvih neprijateljskih aktivnosti. U istom periodu u grad su došli pripadnici UNPROFOR-a koji su trebali štititi civile. Dvije godine poslije, pred njihovim oèima, bez da su reagovali, izvršen je najveæi masakr civila u modernoj povijesti Evrope.

Presude Tribunala u Haagu navode da su u martu 1995. godine “politièke i vojne voðe” bosanskih Srba izdale naloge u kojima se poziva na stvaranje “uslova totalne nesigurnosti, nepodnošljivosti i besperspektivnosti daljnjeg opstanka života” za mještane Srebrenice.

“Ni osjetili nismo kako smo bili uvuèeni u ludilo meðunacionalne mržnje, kako komšija s komšijom živjeti više nije mogao, kako se smrt naseljavala u našu blizinu i mi nismo ni primijetili da smo se navikavali na nju. Smrt je postala naša stvarnost, nažalost svakodnevnica. (...) U tom vihoru strašne nesreæe i užasa, desio se i užas, užas Srebrenice”, kazao je u svom priznanju krivice Dragan Obrenoviæ.

Obrenoviæ, bivši vršilac dužnosti komandanta Zvornièke pješadijske brigade, koji je priznao uèešæe u zloèinima poèinjenim u Srebrenici, osuðen je u decembru 2003. na 17 godina zatvora.

U Tribunalu je utvrðeno da su u periodu od 6. do 11. jula 1995. godine jedinice Drinskog korpusa granatirale, napale te osvojile srebrenièku enklavu, nakon èega nekoliko hiljada žena i djece odlazi u bazu UN-a u Potoèarima.

Radislav Krstiæ, zamjenik komandanta Drinskog korpusa, jedini je kojeg je Tribunal osudio za genocid. U aprilu 2004. izreèena mu je kazna od 35 godina zatvora za “pomaganje i podržavanje genocida”.

Još jedna presuda za zlodjelo

Uskoro bi pred Tribunalom trebala biti saopæena druga presuda u procesu u kojem se za genocid terete sedmorica oficira vojske i policije Republike Srpske – Vujadin Popoviæ, Ljubiša Beara, Drago Nikoliæ, Ljubomir Borovèanin, Radivoje Miletiæ, Milan Gvero i Vinko Pandureviæ. Suðenje im je okonèano sredinom septembra ove godine.

Osim njih, za genocid æe se još suditi Zdravku Tolimiru, bivšem pomoæniku komandanta za obavještajno-bezbjednosne poslove Glavnog štaba VRS-a, i Radovanu Karadžiæu, nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske, koji èekaju na poèetak procesa.

Karadžiæ je, navodi se u presudi Radislavu Krstiæu, 9. jula 1995. godine izdao nareðenje kojim je Drinskom korpusu odobrio da zauzme grad Srebrenicu. U presudi stoji da su dva dana poslije Ratko Mladiæ, Radislav Krstiæ i drugi oficiri VRS-a “trijumfalno prošetali praznim ulicama Srebrenice”.

Za Mladiæem, bivšim komandantom Glavnog štaba VRS-a, koji je optužen za mnogobrojne zloèine i genocid, veæ godinama traje potraga.

Prema èinjenicama utvrðenim sudskim presudama, 11. jula 1995. autobusi i kamioni su poèeli stizati u Potoèare, kako bi 25.000 žena, djece i starijih ljudi “prisilno preselili” na teritoriju pod kontrolom Armije BiH. Uporedo s tim, smatra se da su snage VRS-a “osmislile i provele plan eliminacije” vojno sposobnih muškaraca Bošnjaka.

“Muškarci su zatoèeni, a njihove žene i djeca ukrcani u autobuse i prisilno premješteni na teritoriju pod kontrolom Muslimana. To prisilno premještanje bilo je praæeno terorisanjem, ponižavanjem i krajnjom okrutnošæu. Zatoèeni muškarci odvedeni su iz Potoèara na pogubljenje”, navodi se u presudi Momiru Nikoliæu.

Ovog bivšeg pomoænika komandanta za bezbjednost i obavještajne poslove Bratunaèke brigade VRS-a je u martu 2006., nakon priznanja krivice, Meðunarodni krivièni sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) osudio na 20 godina zatvora za ubistva hiljada bošnjaèkih civila i prisilno premještanje stanovništva iz Srebrenice.

Komandant te brigade, Vidoje Blagojeviæ, u maju 2007. osuðen je na 15 godina zatvora za “pomaganje i podržavanje progona Bošnjaka iz srebrenièke enklave”.

U haškim presudama stoji da je na podruèju Srebrenice od 13. do 19. jula 1995. godine sistematski i u masovnim pogubljenjima ubijeno više hiljada muškaraca.

Tako je 13. jula 1995. godine, u bratunaèkom selu Kravica, u veèernjim satima strijeljano više od 1.000 ljudi zatoèenih u hangaru istoimene zemljoradnièke zadruge.

Za ovaj zloèin nepravosnažno su pred Sudom BiH na po 42 godine zatvora osuðeni Milenko Trifunoviæ, Aleksandar Radovanoviæ i Brano Džiniæ, na po 40 godina Miloš Stupar, Slobodan Jakovljeviæ i Branislav Medan, dok je Petru Mitroviæu izreèena kazna u trajanju od 38 godina zatvora.

Sva sedmorica su u to vrijeme bili pripadnici Drugog odreda Specijalne policije iz Šekoviæa, kojim je komandovao Miloš Stupar. Ovo je prva presuda za genocid koju je izrekao Sud BiH.

Za ista dešavanja osuðen je na šest godina zatvora Vaso Todoroviæ, takoðer bivši pripadnik Drugog odreda, koji je s Tužilaštvom BiH potpisao sporazum o priznanju krivice, te je djelo koje mu se stavlja na teret prekvalifikovano u zloèin protiv èovjeènosti.

Pred Državnim sudom u toku je suðenje još trojici pripadnika Drugog odreda, koji su optuženi za genocid, odnosno ubistva muškaraca u Kravici.

Osim u Kravici, u noæi izmeðu 13. i 14. jula 1995. godine muškarci iz Srebrenice bili su zatoèeni i u Osnovnoj školi “Vuk Karadžiæ” u Bratuncu, gdje su bili izloženi maltretiranju i okrutnom postupanju.

Prema nepravosnažnoj presudi Suda BiH, Mladen Blagojeviæ, bivši vojni policajac Bratunaèke lake pješadijske brigade, osuðen je na sedam godina zatvora za pucanje na ovu školu, gdje je bilo zatoèeno više hiljada muškaraca.

Tužilaštvo BiH je za genocid optužilo Momira Pelemiša, zamjenika komandanta i naèelnika štaba Prvog bataljona Zvornièke brigade, te Slavka Periæa, pomoænika komandanta za bezbjednost iste brigade.

Njima se na teret stavlja da su “planirali, poticali, naredili i pomagali” zarobljavanje i ubistva oko 1.200 Srebrenièana u Vojnoj ekonomiji Branjevo, te u Domu Pilica, opæina Zvornik, gdje je bilo zatvoreno oko 600 muškaraca. Prema optužnici, ubistva su poèinjena 15. i 16. jula 1995. godine.

Za “pomaganje i podržavanje” ubistava muškaraca u Branjevu, MKSJ je u maju 2007. na devet godina osudio Dragana Jokiæa, bivšeg naèelnika inžinjerije Zvornièke brigade, dok je Dražen Erdemoviæ, bivši pripadnik Desetog diverzantskog odreda VRS-a, priznao da je i sam uèestvovao u ovim zloèinima, te da je lièno ubio oko 70 osoba. U martu 1998. osuðen je na pet godina zatvora.

“Veæina masovnih egzekucija odvijala se prema taèno utvrðenom obrascu. Muškarce su prvo odvodili u prazne škole ili skladišta. (...) Odmah poslije, a ponekad i tokom pogubljenja, stizala bi mehanizacija za iskop i tijela bi se pokapala, i to ili na mjestu gdje su ljudi pogubljeni ili na nekoj obližnjoj lokaciji”, navodi se u presudi Radislavu Krstiæu.

Forenzièki dokazi u sluèajevima koji se odnose na stradanja u Srebrenici, uvjerili su Haški sud da je ukupni broj muškaraca pogubljenih u julu 1995. godine u rasponu od 7.000 do 8.000, dok su vještaci koji su saslušani pred Sudom BiH govorili da su posmrtne ostatke žrtava tokom godina ekshumirali iz desetina primarnih i sekundarnih grobnica.

“Grad Srebrenica više ne postoji. Èiji je to danas grad? Srpski? Muslimanski? To je grad mrtvih. Oni koji su to uradili ubili su jedan grad. On nema svoju sadašnjost, niti svoju buduænost. Ostala mu je samo prošlost koja se mjeri vijekovima”, kazao je u svojoj izjavi Miroslav Deronjiæ.

Tužilaštvo BiH je zatražilo od Suda da Trbiæu izrekne 45 godina zatvora, što je najviša moguæa kazna po ovdašnjem zakonodavstvu.

“Iako je optuženi porodièna osoba, Tužilaštvo smatra da ne postoje olakšavajuæe okolnosti jer on od 1995. godine ništa ne radi kako bi pomogao onima koji pate zbog rata. Jedina kazna koja bi pokazala užasnu sliku ovog djela, te potvrdila meðunarodnu osudu ovog zloèina, jeste maksimalna kazna zatvora u trajanju od 45 godina”, rekao je u završnoj rijeèi tužilac Kwai Hong Ip.

Odbrana pak smatra da u toku suðenja, koje je poèelo 8. novembra 2007. godine, Tužilaštvo nije dokazalo krivicu optuženog, te je pozvala Sud da ga oslobodi svake odgovornosti.

Sam Trbiæ se ne smatra odgovornim.

“Nadam se da æete iz provedenih dokaza utvrditi istinu. Ne bojim se istine i vjerujem da je na mojoj strani. Ja znam – a trebalo bi i Sudsko vijeæe da se uvjerilo – da sam obavljao svoje dužnosti po propisima”, kazao je u svojoj završnoj rijeèi.

Milorad Trbiæ prvobitno je optužen pred Tribunalom u Haagu, ali je u junu 2007. godine, na zahtjev tamošnjeg tužilaštva, njegov predmet prebaèen na procesuiranje pred Sudom BiH. On je ujedno najviše rangirani pripadnik VRS-a kojem se sudilo pred Državnim sudom.

15-10-2009 at 15:25 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

15.10.2009

Bivši holandski vojnici pomažu u lociranju masovne grobnice

U krugu nekadašnje fabrike akumulatora u Potoèarima poèelo je istraživanje lokaliteta koji su holandski vojnici naveli kao podruèje gdje se nalaze dvije masovne grobnice. Istraživanja vrši Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine.
„Tragamo za moguæom masovnom grobnicom. Ovo je èetvrti put otkako èlanovi Instituta kopaju na ovom podruèju, meðutim, dosad nismo uspjeli locirati mjesto grobnice. Ovdje su sada i bivši holandski vojnici i nadam se da bismo ovaj put trebali imati upjeha da je pronaðemo, izjavio je Sadik Selimoviæ, èlan tima Instituta za nestale osobe BiH

Pretpostavlja se da su u ove grobnice sahranjeni Srebrenèani koji su umrli prirodnim putem u vrijeme dok su bili zatoèeni u Potoèarima, jula 1995. godine.

Po izjavi bivših holandskih vojnika, ova grobnica je dužine 13, širine 3,5, dubine 1,80 m u kojoj su sahranjena jedna beba, dvije muške i dvije ženske osobe. Holandski vojnici su tek poslije 14 godina odluèni da progovore o ovom sluèaju i sada na licu mjesta pokušavaju pronaæi lokaciju grobnice u Potoèarima.

Adje Anakotta, bivši holandski vojnik, danas je u Potoèarima izjavio: „Ovdje radimo i tražimo tijela, ne znamo još hoæemo li naæi, ukoliko ne naðemo, mi æemo da idemo do naše vlade i vlade Bosne i Hercegovine, kako bismo uspjeli pronaæi grobnicu. Mi smo ove razgovore poèeli 2007. i slažemo se s ovim narodom da razgovaramo i uradimo to i svi trebaju doæi ovdje da pomognu da bi se došlo do istine".

Èlanovi Instituta za nestale osobe BiH i Istraživaèko- dokumentacionog centra Srebrenica nastavit æe istraživanje lokaliteta.

(FENA)

15-10-2009 at 17:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

16.10.2009

Pomoæ holandskih vojnika

Masovna grobnica u Potoèarima još nije locirana

Ni nakon èetiri dana sondiranja terena u krugu bivše fabrike akumulatora u Potoèarima kod Srebrenice, èlanovi Instituta za nestale osobe BiH, nisu pronašli masovnu grobnicu u koju su holandski vojnici jula 1995. sahranili Srebrenièane umrle prirodnom smræu dok su bili zatoèeni u Potoèarima.

Sadik Selimoviæ, èlan tima Instituta za nestale osobe BiH, izjavio je da nisu pomogle ni skice ni direktno prisustvo bivših holandskih vojnika koji su uèestvovali u sahrani umrlih Srebrenièana.

"Ovo je èetvrti put otkako èlanovi Instituta kopaju na ovom podruèju, meðutim, dosad nismo uspjeli locirati mjesto grobnice. Nadali smo se da æemo uz pomoæ holandskih vojnika locirati masovnu grobnicu, ali to nije pomoglo, rekao je Selimoviæ, dodajuæi da æe se nastaviti prikupljanje dokumentacije i lociranje ove grobnice.

Po izjavi bivših holandskih vojnika, ova grobnica je dužine 13, širine 3,5, dubine 1,80 m u kojoj su sahranjena jedna beba, dvije muške i dvije ženske osobe.

(FENA)

16-10-2009 at 15:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

citat:
cupo wrote:

Selo Petkovci (opstina Zvornik).







16.10.2009

Miloradu Trbiæu 30 godina zatvora za zloèine u Srebrenici

Sud Bosne i Hercegovine u petak je proglasio optuženog Milorada Trbiæa krivim za krivièno djelo genocid, kao uèesnika u udruženom zloèinaèkom poduhvatu, u periodu od 12. jula do 30. novembra 1995. godine, zajedno sa pukovnikom Ljubišom Bearom, potpukovnikom Vujadinom Popoviæem, poruènikom Dragom Nikoliæem i drugima, sa zajednièkom svrhom i planom da se uhvate, zatvore, pogube po prijekom postupku i ukopaju svi vojno sposobni muškarci Bošnjaci muslimanske vjeroispovijesti iz enklave Srebrenica, koji su dovedeni u zonu odgovornosti Zvornièke brigade.

Vijeæe je utvrdilo da navedena zajednièka svrha i plan predstavljaju poèinjenje kriviènog djela genocid. Stoga, za uèešæe u udruženom zloèinaèkom poduhvatu, optuženi Milorad Trbiæ je osuðen na kaznu dugotrajnog zatvora u trajanju od 30 (trideset) godina, saopšteno je iz Suda BiH.

Vijeæe je utvrdilo da je optuženi uèestvovao u udruženom zloèinaèkom poduhvatu, koji je cilj veæe operacije koji su zamislili oficiri glavnog štaba VRS-a, ukljuèujuæi i generala Ratka Mladiæa, i koji je obuhvatao podruèje mnogo šire od zone odgovornosti Zvornièke brigade, a svrha mu je bila mnogo veæa od udruženog zloèinaèkog poduhvata u kojem je uèestvovao optuženi. Procjenjuje se da je na podruèju Srebrenice, u periodu od 13. do 19. jula 1995. godine, ubijeno preko 7.000 muškaraca Bošnjaka. Veæina ih je ubijena u zoni odgovornosti Zvornièke brigade.

Vijeæe nalazi da su radnje optuženog u periodu od 12. jula do 30. novembra 1995. godine, u zoni odgovornosti Zvornièke brigade, predstavljale znaèajan doprinos u izvršenju zajednièkog plana da se uhvate, zatvore, pogube po prijekom postupku i ukopaju svi vojno sposobni muškarci Bošnjaci iz enklave Srebrenica, koji su dovedeni u zonu odgovornosti Zvornièke brigade. Nadalje, vijeæe nalazi postojanje genocidne namjere optuženog za poèinjenje ovih kriviènih djela.

Vijeæe je utvrdilo da je optuženi odabrao pritvorske prostorije na podruèju zone odgovornosti Zvornièke brigade, gdje æe kasnije biti dovedeni muškarci Bošnjaci iz Srebrenice. Nadalje, Sud je utvrdio znaèajan angažman optuženog u pritvorskim objektima u Orahovcu, Roèeviæu i Petkovcima, te stratištima u blizini Lazeta, Kozluka i brane u Petkovcima. Žrtve ubijene na ovim stratištima su potom ukopane u neobilježene masovne grobnice. Na dan 16. i 17. juli 1995. godine, Milorad Trbiæ je bio dežurni oficir operativni Zvornièke brigade, te njegove radnje u tom vremenskom periodu imaju znaèajan doprinos u realizaciji zajednièkog plana. U tom vremenskom periodu, muškarci Bošnjaci iz Srebrenice su bili zatoèeni u školi u Kuli, na vojnoj ekonomiji u Branjevu i u Domu u Pilici. Ubijeni su na vojnoj ekonomiji u Branjevu i u Domu u Pilici a kasnije pokopani u neobilježenim grobnicama.

U septembru 1995. godine, optuženi je uèestvovao u iskopavanju i premještanju tijela žrtava masovnih egzekucija iz jula 1995. godine, što je bio nastavak operacije masovnih ukopa tijela koja je poèela u mjesecu julu. Ova operacija ponovnog ukopa tijela je stvorila znatne prepreke u procesu utvrðivanja identiteta žrtava jer su tijela bila raskomadana a dijelovi tijela jedne žrtve pokopana u razlièitim masovnim grobnicama. Te radnje su u znaèajnoj mjeri produžile vrijeme neophodno za utvrðivanje identiteta tijela te je tako produžena patnja i bol èlanova porodica ovih žrtava.

Optuženi je osloboðen za taèke optužnice koje se odnose na zonu odgovornosti Bratunaèke brigade jer vijeæe nije našlo dovoljno dokaza da mu izrekne osuðujuæu presudu za uèešæe u toj operaciji van razumne sumnje.

Najviša kazna za ovo djelo je 45 godina. Zakon kaže da vijeæe mora uzeti u obzir i olakšavajuæe okolnosti. U odmjeravanju kazne za ovog optuženog vijeæe je utvrdilo prisustvo i olakšavajuæih i otežavajuæih okolnosti. U razmatranju olakšavajuæe okolnosti, vijeæe je utvrdilo da Milorad Trbiæ nije uèestvovao u sveukupnom planiranju ovih kriviènih dijela, te krivièna sankcija odražava njegov nivo odgovornosti u sveukupnom planu.

Vrijeme koje je optuženi proveo u pritvoru, poèevši od 8. aprila 2005. godine, æe biti uraèunato u kaznu zatvora.
16-10-2009 at 16:11 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

17.10.2009

BBC

Bosna - "svijet paralelnih istina"

Haški tribunal konaèno je odredio taèan datum poèetka suðenja bivšem lideru bosanskih Srba Radovanu Karadžiæu. Dopisnik BBC-a Allan Little zakljuèuje kako ovaj haški optuženik i dalje ima veliku moæ u zemlji podijeljenoj prošlošæu.
U današnjem komentaru Little piše kako se u Srebrenici još uvijek kopa.

Stara fabrika akumulatora u kojoj je nekada bio stacioniran holandski bataljon sada je zapuštena, a nekadašnje industrijske hangare prožima vlaga i hladnoæa nadolazeæe zime. Ovo je jedno od najmraènijih mjesta današnje Evrope, prepuno duhova, piše Little.

"Stajao sam kraj ulaza u jedan hangar, skrivajuæi se od kiše i gledajuæi kako bager pravi male prokope u zemlji, tražeæi tijela pet osoba koje su tu sredinom jula 1995. umrle prirodnom smræu ili su izvršile samoubistvo.

Tog mjeseca vojska bosanskih Srba, predvoðena generalom Ratkom Mladiæem, promarširala je ulicom. Holandske trupe Ujedinjenih nacija tamošnjim ljudima nisu pružile zaštitu, pa èak ni onima u njihovoj vlastitoj bazi.

Muškarci i stariji djeèaci su odvojeni od žena i djece i u samo pet dana oko 8.000 njih je pobijeno. Èetrnaest godina kasnije, i dalje se traže njihova tijela."

BBC-ev novinar dalje opsisuje kosturnicu u Tuzli u koju se dovoze vreæe sa kostima i "slažu kao u biblioteci".

"Bosna je danas svijet paralelnih istina", piše dalje. "Linija na mapi odvaja srpsku polovinu, Republiku Srpsku, od ostatka države. Preðite je i ulazite u svijet u kojem se srebrenièki masakr nikad nije dogodio ili, ako i jeste, uèinio je to neko drugi u sramotnom pokušaju da se diskredituju Srbi."

O izlasku Karadžiæa pred sudije Haškog tribunala Little piše kako je osuðenik bio opušten i bezbrižan.

"Šalio se, nasmijavao èuvare - bio je to onaj stari Radovan Karadžiæ - ljubazan i šarmantan".

Novinar se prisjeæa kako je u ratu dobio "propusnicu" za prolazak teritorijom RS-a koju je potpisao lièno Karadžiæ, "predsjednik srpske republike Bosne i Hercegovine", kako je stajalo na komadu papira.

Tada je, primjeæuje Little, ta propusnica vrijedila, njegovo ime se poštovalo, njegov autoritet prepoznavao, a tako je i danas.

"Radovan Karadžiæ je Srbima prodao prièu po kojoj su oni stvarne žrtve, a ne izvršiocu, a najmanje èetvrtina onih koji su poginuli u ratu bili su Srbi, mnogi od njih poginuli su u Srebrenici. Tužioci u Hagu tvrde kako su život izgubili u vršenju zloèinaèkih djela. Srpsko javno mnijenje nije spremno da to prihvati", smatra novinar BBC-a koji se lièno uvjerio kako Srbi u Srebrenici i danas pjevaju pjesme u kojima velièaju izmeðu ostalih i Karadžiæa.

Sa zvuènika ove pjesme odzvanjaju ulicama grada iz kojeg je odvedeno 8.000 ljudi i ubijeno u pet dana.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/from_our_own_correspondent/8311452.stm

......

17-10-2009 at 21:14 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

citat:
cupo wrote:
Institut za nestale BiH

Uoèeno 15 tijela u jami Bišina kod Šekoviæa

Podruèni ured Tuzla Instituta za nestale osobe BiH uoèio je danas petnaest tijela u jami dubokoj više od 40 metara na lokalitetu Bišina kod Šekoviæa. Ta tijela trebalo bi da budu ekshumirana sutra.

Glasnogovornica Instituta Lejla Èengiæ kazala je FENI da se prema informacijama kojima raspolaže Institut radi o žrtvama Bošnjacima - Srebrenièanima koji su najvjerovatnije likvidirani pred samom jamom jer su pred jamom pronaðene brojne èahure. Èengiæ kaže da se ekshumacija provodi u izuzetno teškim uvjetima.

"Osim spomenutih uoèenih tijela dosad je iz jame Bišina ekshumirano šest tijela. Dosad su iz jame izvuèena brojna neeksplodirana minskoeksplozivna sredstva - u samo posljednjih nekoliko dana više od trideset granata, bombi i mina“, istièe Èengiæ.

Ekshumacija iz jame na lokalitetu Bišina provodi se po naredbi Suda BiH, a provodi je kantonalno Tužilaštvo Tuzlanskog kantona.

(FENA)


Jama Bišina








21-10-2009 at 22:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 50
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice