Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Adnan Èatiæ na sinoænjem meèu podsjetio na genocid u Srebrenici





12-07-2009 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

13.07.2009

Položeno cvijeæe na mjesta stradanja Bošnjaka

Obilježavajuæi 14. godišnjicu genocida nad Bošnjacima Srebrenice, èlanice udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“, "Srebrenièke majke“, "Žene Podrinja“ i "Žene Srebrenice“ te èlanovi porodica žrtava položili su cvijeæe i prouèili Fatihu na fudbalskom stadionu u Novoj Kasabi, mjestu gdje je jula 1995. godine bio zatoèen i ubijen veæi broj Srebrenièana.

To isto uèinjeno je i i u Kravici kod Bratunca.

"Nije nam dozvoljen ulazak u krug zemljoradnièke zadruge, niti u halu gdje je ubijeno oko 1.000 naših najmilijih. Cvijeæe smo položili pred kapijom objekta Zadruge, tu smo prouèili fatihu, a Damir ef. Peštaliæ, glavni srebrenièki imam prouèio je dovu, izjavila je Munira Subašiæ, predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“.

Skup u Kravici osiguravalo je 80 policajaca i nije bilo incidenata.

Majke Srebrenice su se oko 11 sati uputile prema Karakaju, Kozluku, Branjevu i Pilici, gdje æe takoðer, na stratišta položiti cvijeæe i prouèiti Fatihu.

(FENA)

13-07-2009 at 12:03 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

14.07.2009

Ekshumirana prva tijela iz grobnice na putu za Èanèare

Iz sekundarne masovne grobnice koja se nalazi na putu za Èanèare 1, zaseok Ravne u opæini Zvornik danas su izvaðena prva tijela žrtava ubijenih u srebrenièkom genocidu. Kako je saopštila glasnogovornica Tužilaštva TK Jasna Subotiæ, ekspertni tim ekshumirao je iz grobnice 13 kompletnih i 19 nekompletnih skeletnih ostataka.

Na veæini skeleta pronaðeni su povezi na rukama, a u grobnici je pronaðeni i jedna lièna karta i oružani list. Ekshumacije iz grobnice, koja je otvorena 8. jula, nastavljaju se i dalje, kazala je Subotiæ.

14-07-2009 at 18:19 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Još jedan video o podsjeæanju na genocid ovoga puta u Hagu. Video je baš dirljiv a ono što je interesatno pravio ga je stranac.

14-07-2009 at 23:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

20.07.2009

Udruženja Srebrenièana

Moguæa tužba zbog uništavanja artefakata

Udruženja Srebrenièana najavljuju tužbu protiv odgovornih u Haagu za uništavanje predmeta, meðu kojima i liènih dokumenata, kose, dijelova kostiju... Istovremeno su ogorèeni na vlasti u Bosni i Hercegovini, od kojih, kažu, ne oèekuju pomoæ.
“Morali su kontaktirati porodice èijih su èlanova pronaðeni posmrtni ostaci. Nisu smjeli uništiti te liène dokumente jer su to dokazi za druge postupke. Mislim da æemo pokrenuti tužbu višoj sudskoj instanci nego što je Haški tribunal”, kaže Hajra Æatiæ, predsjednica Udruženja graðana “Žene Srebrenice”, a prenosi BIRN - Justice Report.

Æatiæ dodaje da ne “oèekuje pomoæ domaæih vlasti”, te istièe da su “svi znali, a da se niko o tome nije oglasio”.

Svi uništeni predmeti, njih oko 1.000, pronaðeni su u masovnim grobnicama koje su iskopavane neposredno nakon rata, a iskopavanja su raðena pod nadzorom predstavnika Haškog tužilaštva.

Amir Ahmiæ, bošnjaèki oficir za vezu u Tribunalu, kaže da oèekuju detaljan izvještaj o uništavanju.

“Uništavanja su bila u vrijeme glavne tužiteljice Carle Del Ponte. Niko osim Tribunala nije znao za to. Lièno smatram da su trebali obavijestiti prije svih porodice žrtava, kako bi se izvršila neka selekcija”, kaže Amir Ahmiæ.

Haris Silajdžiæ, bošnjaèki èlan Predsjedništva BiH, zatražio je od Haškog tužilaštva, tvrdi Ahmiæ, istragu o tome zašto su dokumenti uništeni.

Zvanièno, nijedan organ vlasti nije saopæio da je zatražena bilo kakva istraga u vezi sa ovim sluèajem.

Haško tužilaštvo je potvrdilo da je tokom 2005. i 2006. godine uništeno oko 1.000 artefakata jer su predstavljali rizik za zdravlje.

“Veæina tih predmeta je bila iz masovnih grobnica, raspadali su se i predstavljali rizik po zdravlje”, pojasnila je medijima Olga Kavran, glasnogovornica Haškog tužilaštva.

Nakon što je Odbrana Vujadina Popoviæa, bivšeg šefa bezbjednosti Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske, zatražila ponovno otvaranje svog dokaznog postupka, Tužilaštvo u Haagu se odluèilo da zvanièno potvrdi da artefakti jesu uništeni.

Argument za ovaj zahtjev bila im je tvrdnja da su došli do informacija o uništavanju dokaznih predmeta pronaðenih u masovnim grobnicama na podruèju Srebrenice, koji su, tvrde, tokom postupka uvedeni u sudske spise.

Podaci o uništavanju artefakata nisu bili poznati veæem dijelu javnosti sve do maja ove godine, kada je BIRN – Justice Report objavio prvi tekst o tome. Tužilaštvo je prvobitno izbjegavalo komentarisati sve navode. (Vidi: Uništene i uspomene)

Prema posljednjim tvrdnjama Haškog tužilaštva, svi predmeti su prije uništenja snimljeni i na taj naèin je u arhivama saèuvan trag o njima.

20-07-2009 at 15:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

21.07.2009

Volonteri u humanoj misiji

Više od 100 mladih volontera iz Italije, Francuske, Èeške, Poljske, Holandije i BiH od 9. do 27. jula, èetvrtu godinu zaredom, okupljaju se u meðunarodnom kampu „Franko Betoli" (Franco Bettoli), kako bi svojim radom i plemenitom misijom pomogli povratnicima Srebrenice koji žive u doista teškim uvjetima.

Uèesnici kampa, koji se u organizaciji Meðunarodnog foruma solidarnosti i Emaus internationala u Srebrenici održava se pod sloganom „Put ka novoj Evropi", a kako istièe predsjednik ove organizacije Hamzalija Okanoviæ, cilj je da mladi volonteri iz nekoliko evropskih zemalja prvo vide šta se to strašno u 21. stoljeæu dogodilo u ovom malom bh. gradu, ali i da se ovim ljudima koji su imali volju i hrabrost da se vrate na neki naèin pomogne.

- Mi smo u protekle èetiri godine, pa i ove socijalno najugroženijim ljudima podijelili velike kolièine namještaja, ne gledajuæi koje su nacije. U dvije osnovne škole Pale i Osmaèe prošle godine doveli smo pitku vodu od izvora do èesmi. Sami smo sve uradili svojim rukama, a prema preporuci opæinske vlasti u Srebrenici - kaže šef službe za informisanje Kampa u Srebrenici Nela Hukiæ.

Volonteri su sada smješteni u školi u Potoèarima. Zato su, da bi imali svoj kutak i sve uvjete za rad, zapoèeli gradnju Centra u kome æe se moæi organizirati aktivnosti tokom cijele godine, za ruralna podruèja ovog grada. Radi se, naime, na adaptaciji jedne zgrade, a sve graðevinske radove izvode volonteri.

Tek sada shvatili

- Ne smeta mi ni vrelina, ni sparina, jer sve radimo s voljom da nešto ostane ovim ljudima što smo sagradili svojim rukama. Eto, i mi se rado napijemo hladne vode koju smo sami doveli. Zadovoljna mi je duša što smo svi zajedno prisustvovali komemoraciji 11. jula, tek sada smo shvatili neke stvari o onome šta se doista strašnom dogodilo u Srebrenici - kaže volonter iz Francuske Oliver Pajen (Olivier Payen).

(AVAZ)

21-07-2009 at 14:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Ahmed Ustiæ - Frizer, bajker i muzièar

Ahmed Ustiæ je mlad i veæ uspješan u biznisu. Pokretaè je i voða brojnih kulturnih aktivnosti. U Sarajevu je ostavio dobro razraðen posao i nije se dvoumio da se sa suprugom i dvoje male djece vrati u rodnu Srebrenicu.

U Srebrenicu se vraæaju samo oni što moraju, kažu neki. Ahmed Ustiæ nije morao. Imao je i u Sarajevu krov nad glavom i dobro razraðen posao. Nije se dvoumio da sve to napusti i vrati se u neizvjesnosnost Srebrenice: „U svojoj režiji osposobio sam minimalne uslove u kuæi i bez ikakve pomoæi, moja supruga, ja i dvoje djece odluèili smo se vratiti u Srebrenicu.“



„Nikad se nisam pitao hoæu li, veæ samo kada æu se vratiti, nakon što sam 1995.godine morao iz Srebrenice krenuti ka Tuzli, kroz šumu spašavati glavu. Sa nešto ušteðevine osposobio sam i lokal u kome sam otvorio fizerski salon nastavljajuæi porodiènu tradiciju“, prièa nam Ahmed Ustiæ: „Mušterije su me prihvatile jer sam imao dobru reklamu od djeda i oca jer i oni su bili frizeri. Nije bilo problema odmah sam startovao i zadovoljan sam poslom.“



Roditelji, rodbina i prijatelji najprije su pomalo i sumnjali u Ahmedov uspjeh. „Danas kada su se u to uvjerili sve èešæe i sami dolaze“, prièa Ustiæ koji brzo stièe popularnost, posebno u krugu mladih, zbog svoje vedrine, duge kose, gitare, motora i ponajviše optimizma kojim zraèi. O svom sadašnjem životu u Srebrenici on kaže: „Vraæaju se sjeæanja, vraæaju se ljudi, podmlaðuju se za nekih dvadeset godina, a ponovo se uspostavljaju i neke pokidane veze.“

Motori, moto susreti i rock and roll

Ahmed je još prije definitivnog povratka u Srebrenici organizovao moto susrete prijateljstva. Po njegovom povratku je i Srebrenica dobila moto klub, klub bajkera koji nosi naziv „Argentum“.



Odluèan u namjeri da, da svoj lièni doprinos kako bi u ovom gradu nešto krenulo nabolje, Ustiæ nakon osnivanja moto kluba, okuplja i rokenrol bend. Kaže, da bez toga ne može: „Rokenrol, moto susreti, motorijade, to je za mene jednostavno naèin života.“

Njegov bend „Stari grad“, iako postoji tek nekoliko mjeseci, veæ je snimio i prvu pjesmu: „Tekst i dio muzike je napisao naš zajednièki prijatelj - Samir Mehiæ Bouviju koji je nažalost poginuo1995 godine.“



Solo gitarista i vokal u bendu je takoðe povratnik. Muamer Èiviæ – Èiva. On je najmlaði u grupi i imao je samo 11 godina kada je otišao iz ratne Srebrenice. Kaže da se nije bilo lako odluèiti na povratak, nakon godina provedenih u izbjeglišvu:

„Valjalo je upoznavati ljude, ostavio sam prijetelje, ostavio sam sve što sam godinama gradio tamo, ostavio sam i došao ovdje. Sada se ne kajem.“

Ljubav prema rodnom gradu

Faruk Smajloviæ – Fake , bubnjar i najiskusniji muzièar u grupi, veæ kuje planove kako u Srebrenici okupiti stare prijatelje i oživjeti grad: „Naša ideja je bila da okupimo sve muzièare koji su svirali prije rata u Srebrenici, ujedno to bi bio i skup Srebrenèana svih nacija i svih generacija, bar jedan dan u godini da se sastanemo.“



Ovi mladi ljudi svojim optimizmom ulijevaju nadu da za Srebrenicu ima buduænosti. Fake nudi i recept: „Kada bi svaki Srebrenèanin koji živi u Srebrenici, Federciji ili dijspori, dao samo pet posto onoga u èemu se najbolje snalazi ,mislim da bi Srebrenica bila približna onom što je bila prije rata.“

Èiva kaže da mu veliki moral ulijeva to što u posljednje vrijeme vidi da se u Srebrenici dosta radi i gradi:

„Svaki kad vidim prozor da je na nekoj zgradi bar prozor zamijenjen, meni je drago jer ja sam došao ovdje, ovo je moja zadnja stanica i ja odavdje ne idem.“

(DW)

21-07-2009 at 15:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

22.07.2009

Zvornik - Kamenica

Okonèana ekshumacija u zasoku Ravne

Eksperti tuzlanskog odjela Instituta za traženje nestalih BiH, pod vodstvom Tužiteljstva Tuzlanskog kantona okonèali su danas ekshumacije iz sekundarne masovne grobnice, koja se nalazi na Putu za Èanèare 1, Kamenica bb zaseok Ravne u opæini Zvornik. "Ekshumacije su trajale od 8. jula i za to vrijeme iz grobnice je podignuto ukupno 42 kompletna i 65 nekompletnih skeletnih ostataka žrtava srebrenièkog genocida. U grobnici su pronaðeni dokumenti, povezi, èahure, prsten, odjeæa i drugi predmeti te pet generalnih vreæa sitnih kostiju“, priopæila je glasnogovornica Tužiteljstva Tuzlansog kantona Jasna Subotiæ, dodajuæi da je nakon završetka ekshumacije poèelo zatrpavanje grobnice.

(FENA)

22-07-2009 at 16:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

24.07.2009

Poèela obnova još devet zgrada u Srebrenici

Sredstvima Svjetske banke u iznosu od 450.000 KM u centru Srebrenice æe biti obnovljeno pet manjih, najstarijih stambenih zgrada.

Juèer su poèeli radovi na jednoj od ovih zgrada, èija obnova treba da bude završena za 60 dana.

Ovim radovima predviðena je zamjena krovova, oluka i fasada na zgradama.

Istovremeno, poèeli su radovi na obnovi joše èetiri stambene zgrade na ulazu u grad, a 11 njih je obnovljeno u proteklih pet mjeseci, sredstvima Vijeæa ministara BiH i drugih donatora.

(FENA)

24-07-2009 at 14:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

25.07.2009

Ljetovanje za djecu iz Srebrenice

U saradnji sa gradonaèelnikom grada Rijeke, Vojkom Obersnelom, Primorsko-goranskom županijom i Radio Trsatom - Rijeka, Udruženje „Snaga žene“ iz Tuzle veæ drugu godinu organizira ljetovanje u Drveniku pored Rijeke za 33 djece iz Srebrenice, Osmaka i prognanièkog naselja Ježevac.
U toku ljetovanja za djecu su uprilièeni susreti sa gradonaèelnikom grada Rijeke, Prvom sušaèkom hrvatskom gimnazijom, rijeèkim Nadbiskupom, Medžlisom Islamske zajednice u Rijeci, te posjete Pravoslavnom hramu Sv. Nikole i židovskoj zajednici.

Djeca iz Srebrenice bili su stalni gosti na talasima Radio Trsata. Srebrenièani su prisustvovali i nogometnoj utakmici na Kantridi, posjetili Hrvatsko narodno kazalište Rijeka, te bioskop Cinestar u Rijeci.

„Svi susreti i posjete za našu djecu znaèe izlazak iz zajednica koje žive u teškim socijalnim uslovima, a obzirom i na multinacionanost grupe djece znaèi i reintegraciju, te poboljšanje zajednièkog života u zajednicama iz kojih dolaze, izjavila je Branka Antiæ Štauber, menadžer Udruženja „Snaga žene“.

Ljetovanje za djecu iz Srebrenice završava se danas, a njihov dolazak u Potoèare oèekuje se veèeras oko 20 sati.

(FENA)


Srebrenièka regata okupila 500 uèesnika


U organizaciji Turistièke agencije „Guber turs“ iz Srebrenice, danas je na jezeru Hidroelektrane Bajina Bašta, u Oštrici kod Srebrenice, prireðena Èetvrta „Panèiæeva regata“.
Oko pedeset raznih plovila, sa više od 500 uèesnika, krenulo je sa Oštrike i plovilo petnaest kilometara do Crnog potoka. Poslije kraæeg odmora, uèesnici su se vratili na polaznu destinaciju, gdje je organizovan zajednièki ruèak uz riblje specijalitete.

U Turistièkoj agenciji „Guber turs“ zadovoljni su dobrom posjetom graðana iz cijele BiH i Srbije.

Ovu manifestaciju finansirali su Opštine Srebrenica i Bajina Bašta iz susjedne Srbije, a sve s ciljem razvoja rijeènog i jezerskog turizma. Za ovu priliku, srebrenièka opština uredila je plažu, postavila rasvjetu, mokri èvor i tuševe na lokaciji Oštrika.

Direktor „Guber tursa“, Amir Mehmedoviæ kaže da je ovog ljeta organizovano nekoliko manjih krstarenja jezerom Peruæac za turiste iz BiH i inostranstva, te da ima najavljenih posjeta turista iz Italije, Japana i drugih zemalja.

Regatu je pratila granièna policija BiH i Republike Srbije, a bile su prisutne spasilaèke i medicinske ekipe.

(FENA)

25-07-2009 at 13:39 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice