Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Obnoviæe se stara zgrada Gimnazije

Ovih dana poèeæe obnova stare zgrade Gimnazije, kod Srednjoškolskog centra u Srebrenici, izjavio je Osman Suljiæ, naèelnik opštine Srebrenica naglasivši da se veæ diže vrijeme razmišljalo o realizaciji ovog projekta.
Po njegovim rijeèima, u ovom objektu biæe omoguæen rad Pravnog fakulteta Sarajevo, odjeljenje Srebrenica i Poljoprivrednog fakulteta iz Banja Luke koji ima namjeru da ovdje otvori svoje odjeljenje.

U renoviranom objektu biæe mjesta i za druge visokoškolske ustanove koje izraze želju da pokrenu nastavni proces.

(FENA)

25-07-2009 at 13:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

27.07.2009

Povratnièke prièe

"Niko ne doðe da upita 'Majko, kako si?'"

Nezira Sulejmanoviæ vratila se prije tri godine u selo Ðogaze kod Srebrenice. Podnosila je zahtjeve za obnovu kuæe, ali još nijedan donator se nije odazvao. Živi pod ploèom, u sobièku ispucalih zidova.
"Sreæa je što je prizemlje graðeno od kamena, pa nije srušeno. Tu sam se skrasila, èekajuæi da mi obnove kuæu, dovedu struju i vodu. Želim i ja živjeti u uvjetima dostojnim èovjeka. Ali, za sada se tome ne mogu nadati jer mi ovdje niko ne dolazi, zaboravljena sam i niko nikad ne doðe da upita 'Majko, kako si?'", govori Nezira.

Nezirina starija kæerka poginula je u saobraæajnoj nesreæi 1989. godine. Dva sina je izgubila padom Srebrenice jula 1995. godine. Krenuli su šumama do Tuzle, ali im se tu izgubio svaki trag. Muž joj je u to vrijeme bio na radu u Iraku, a kad se vratio i saznao šta se sve desilo, umro je od tuge. Ostala joj je samo jedna kæerka koja živi u Federaciji BiH.

"I pored svega što mi se desilo, odluèila sam da se vratim. Ovdje mi je najbolje. Kad su se mogle kosti mojih sinova ovdje vratiti, kad su mogli mrtvi da se vrate, zašto ne bismo i mi živi. Moji su ukopani u Memorijalni centar Potoèari, a evo, iz svoje avlije svaki dan gledam na to mjesto. Oplaèem, suzu puštam na svakom koraku, ali mi to daje i snagu da se i dalje borim. Kad se isplaèem, ponekad i zapjevam, ne znam iz kog razloga, a onda se prihvatim posla. Radim cijeli dan, a kad se smraèi, bude mi žao – mogla bih još raditi", govori Nezira.

Da dobije novi krov, struju i vodu, to su za sada samo Nezirine puste želje.

"Nisam se vratila kad je bilo više donatora koji su obnavljali kuæe. Jasno mi je da je sada manje para za obnovu, ali, valjda ima nekih prioriteta. Vidjela sam da su se obnovile kuæe nekima koji su odmah poslije toga otišli u Federaciju BiH i nastavili tamo život. A ja koja sam se vratila i koja sam izgubila sve najmilije – ostajem zaboravljena."

Posijala je Nezira baštu i sve joj je rodilo. Kaže, može nahraniti sve komšije od onoga što æe uskoro prispjeti za berbu. Dok ruèa na deki prostrtoj u dvorištu u debeloj hladovini kruške ranke, Nezira govori: "Gdje god sam bila, bila sam izbjeglica. Nisam više mogla da podnesem takav život. Vratila sam se na svoje jer sam znala da nigdje bolje nema nego na svom ognjištu. Doduše, ovo je sada zgarište gdje živim, ali, vjerujem da æe se naæi neko da mi uredi kuæu, nek bude 4x4, samo da živim kao ostali ljudi. Ne tražim puno! Meni treba malo pa da se osjeæam da nisam ostavljena i zaboravljena."

U proteklom ratu, Nezira je bila kuharica i ima priznat boraèki staž. Izgubila je dva sina, kæerku, muža... i sad nema ko da je upita "Majko, kako si?"

(FENA)

27-07-2009 at 12:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Washington DC 14-17 juli 2009

29-07-2009 at 00:03 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Uskoro TV Srebrenica


29-07-2009 at 00:07 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Srebrenièanke prijavljene zbog poruke »Ovo je Bosna!«

Tri djevojke iz Srebrenice, od kojih je najmlaða skoro djevojèica sa samo 15 godina, prijavljene su Odjeljenju za prekršaje Osnovnog suda u Srebrenici. Razlog je to što su 12. jula, na dan kada su, uz obilježavanje stradanja Srba, èetnici orgijali po Srebrenici i Bratuncu, a one im, na uzvike "Ovo je Srbija", zatim èetnièke pjesme i najteže uvrede, odgovorile porukom "Ovo je Bosna" i puštenom ilahijom s mobitela. Zbog ovog odgovora na èetnièka orgijanja Sedina Hasanoviæ, Dženeta Naliæ i Melisa Smajiæ mogle bi biti i osuðene u Osnovnom sudu u Srebrenici.



Zamjenik komandira Policijske stanice Srebrenica Adis Cibraliæ kaže da je policija reagirala nakon poziva kelnerice u kafiæu „Davidoff“ Sanje Koèeviæ-Milanoviæ, a navodni razlog za poziv je odluka gazde da zabrani muziku 11. i 12. jula. Sedina i Dženeta kažu da ih ništa ne plaši - iæi æe, ako treba, i na suðenje uz poruku „Ovo je Bosna“. Ovu je poruku èetnicima koji su orgijali Srebrenicom prvi uputio potpredsjednik Skupštine opštine Srebrenica Zulfo Salihoviæ. On traži i da se protiv njega pokrene prekršajni postupak - javlja FTV








[Edited by cupo on 02-05-2012 at 14:21 GMT]

29-07-2009 at 01:41 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

29.07.2009

Otvoren obnovljeni IT laboratorij u Srebrenici

U Srednjoškolskom centru Srebrenica u srijedu je otvoren obnovljeni IT laboratorij, a sveèanoj ceremoniji prisustvovali su brojni gosti iz Velike Britanije i BiH.
Radi se o projektu koji su zajednièki inicirali Konzervativna partija Velike Britanije i Microsoft Velike Britanije. Sama realizacija projekta je podržana od strane kompanije Microsoft BiH, koji je obezbjedio neophodni software za IT laboratorij, a nesebiènu pomoæ pružili su Microsoftovi lokalni partneri, koji su obezbjedili donaciju od 10 raèunara i time ovu IT Laboratoriju u potpunosti uèinili funkcionalnom.

Prisutni predstavnici Konzervativne partije Velike Britanije su bili barunica Sayeeda Warsi, ministrica iz sjene za koheziju zajednica i društvenu akciju i William Hague, poznat kao voða Konzervativne partije u periodu od 1997.-2001., a danas kao èlan parlamenta i sekretar vanjskih poslova u sjeni.

Hague je prilikom sveèane ceremonije izjavio: "Trideset èlanova naše partije boravi u Srebrenici pet dana tokom kojih uèestvuju u više projekata pomoæi lokalnom stanovništvu. Obnova IT uèionice je bio jedan od tih projekata koji je uspješno završen zahvaljujuæi Microsoftu i njihovim lokalnim partnerima. Vrlo sam sretan što danas predajem renovirano i savremeno opremljenu uèionicu djeci ove škole koja æe im sigurno pomoæi da unaprijede svoje vještine, a znanje podignu na još veæi nivo".

Gospodin Mirad Magliæ ispred Microsoft BiH izjavio je kako mu je "izuzetno zadovoljstvo" što je Microsoft BiH bio u moguænosti uèestvovati u ovom projektu i "skromnim doprinosom pomoæi kolegama iz Britanije u njegovoj realizaciji".

"Ova škola ima pet stotina uèenika i veæ dugo vremena pokušavamo obnoviti ovu uèionicu. Sada, zahvaljujuæi svim uèesnicima u ovom projektu, imamo moguænost korištenja najnovijih uèila u našoj redovnoj nastavi. Siguran sam da æe ova uèionica biti jedna od najposjeæenijih veæ od poèetka naredne školske godine", istakao je direktor škole Milan Jovanoviæ.

(Sarajevo-x.com)

29-07-2009 at 15:48 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

30-07-2009 at 20:02 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Masovne grobnice u krugu nekadašnje baze UN-a u Potoèarima

Sarajevo, 30.07.2009 - FTV

Kako doznaje Federalna televizija, u krugu nekadašnje baze UN-a u Potoèarima nalaze se minimalno dvije masovne grobnice s ostacima tijela Srebrenièana. Do danas je to bilo nepoznato. Naime, rijeè je o skeletima osoba koje su umrle prirodnom smræu ili su izvršile samoubojstvo tijekom boravka u zaštiæenoj zoni. O masovnim grobnicama pripadnici holandskog bataljona progovorili su 14 godina nakon što su napustili Potoèare.

Kada se uoèi obilježavanja 14. godišnjice genocida grupa Srebrenièana uputila u Holandiju da se susretne s bivšim pripadnicima Daè-bata, vjerovatno nisu ni slutili da æe tamo dobiti saznanja o postojanju minimalno dvije masovne grobnice u krugu nekadašnje baze UN-a u Potoèarima, za koje se do danas nije znalo. Dave Maat, bivši vojnik Holandskog bataljona, kazao je tada Srebrenièanima da se 16. jula 95. iz Slatine vratio u Potoèare, gdje je dobio saznanja o postojanju grobnica.

„Njemu su tada policajci pokazali mjesto jedne masovne grobnice u kojoj je bilo sahranjeno pet starijih muškaraca koji su preminuli unutar kruga fabrike, dvoje djece, koja su se rodila u krugu fabrike, i jedne žene koja je vjerovatno izgubila život tokom poroðaja“, kaže Amir Kulagliæ, iz Informativno-dokumentacionog centra Srebrenica.

Vojnici su Srebrenièanima kazali da su grobnice napravili vojni policajci iz sastava Daè-bata. Meðutim, niko od bivših policajaca nije želio da se susretne sa Srebrenièanima i otkrije više detalja o masovnim grobnicama. Na osnovu fotografija i skica koje su vojnici dostavili Srebrenièanima pretpostavlja se da se obje grobnice nalaze s dvije strane cisterne iza zgrade fabrike akumulatora. Vojnici koji su ovo ljeto posjetili Srebrenicu kažu da su u grobnice sahranjivani Srebrenièani koji su u bazi umrli prirodnom smræu ili su izvršili samoubistvo.

Premda je otkrivanjem podataka o postojanju masovne grobnice grupa holandskih vojnika vjerovatno željela oprati svoju savjest, èinjenica je da su ipak šutjeli 14 godina, tokom kojih je trajala neprestana potraga za nestalim Srebrenièanima. Na taj naèin su i oni postali sauèesnici zloèina skrivanja istine.


rtsp://195.222.58.181:7070/ftv/dnevnik090730_1.rm

30-07-2009 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

31.07.2009

Selo Ðogaze

Sreæi povratnice Nezire Sulejmanoviæ nema kraja

Nezira Sulejmanoviæ, povratnica u selo Ðogaze kod Srebrenice, ovih dana je najsretnija žena na svijetu. Poslije trogodišnje "borbe", kako sama kaže, da dobije donaciju za obnovu kuæe, organizacija CRS, uz pomoæ sredstava UNHCR-a, odluèila je da joj uredi prijeratni dom.
"Prošle sedmice posjetio me je novinar Fene i Radija Slobodna Evropa iz Srebrenice i objavljena je prièa o mom teškom životu. Kad je emitovan prilog na TV Liberty, sutradan su došli predstavnici CRS-a i odmah me uvrstili na spisak za donaciju. Ne mogu vam reæi koliko sam radosna. A bila sam veæ izgubila snagu i strpljenje. I ranije su o meni pisali, ali niko se nije našao da mi pomogne", prièa presretna Nezira.

Teška vremena kojih se nerado prisjeæa ostat æe iza nje.

"Bogami je bilo dana kad nisam imala šta ni da jedem. To me nije toliko brinulo, koliko želja za novim krovom, strujom i vodom. A dugo je tri godine života u takvim uslovima. Kad je kiša, legnem, pokrijem se dekom, a zatim najlonom da ne budem mokra jer je ploèa nad glavom ispucala i uvijek je prokišnjavala. Ali, eto, ima Boga, pa sam i ja došla na red, ali ne bih da niste vi pisali neki dan o meni", govori Nezira.

Polovinom augusta Nezira æe potpisati konaèni ugovor o obnovi i èetvrtu zimu po povratku doèekat æe u svom obnovljenom domu.

"Mojoj radosti nema kraja. Ne mogu još da povjerujem da æu ponovo imati krov nad glavom. Kad bude šljeme na kuæi, pozivam sve da doðu. Pozivam sve koji su bili uz mene i koji su mi na bilo koji naèin pomogli. Nek mi svako doðe kad se uselim, imat æu svakog gdje primiti, mada se ni ovoga što sada imam ne stidim. Ovo nije moja sramota. To što sam tri godine živjela pod ploèom je sramota onih koji su mi mogli pomoæi, a nisu htjeli ili nisu mogli."

Nezira se u Ðogaze vratila prije tri godine i sa svog imanja jasno vidi kompleks Memorijalnog centra, gdje joj je ukopan jedan sin, a od drugog je u dvije masovne grobnice pronaðeno tek nekoliko kostiju. Obojica su jula 1995. godine nakon pada Srebrenice krenula šumama putem spasa ka Tuzli, ali su zarobljeni i ubijeni.

"Vratila sam se za kostima moje djece. Kad su mogli oni mrtvi da se vrate, zašto ne bih i ja. Sada smo ponovo zajedno."

Muž joj je umro od tuge za djecom, kæerka poginula u saobraæajnoj nesreæi 1989. godine, a sada samo ima jednu kæerku i unuke.

"Sve sam mislila da sam zaboravljena i ostavljena. Mislila sam - nema mi ko doæi i reæi "Majko, kako si“. Ljudi iz CRS-a su mi došli i rekli su mi to. Sreæom, ima još dobrih ljudi! Sad mi se ponovo mili živjeti."

Kako kaže, živi za unuke i za onaj dan kada æe se useliti u novi dom i kada æe imati život dostojan èovjeka.

(FENA)

31-07-2009 at 17:03 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Novi detalji u vezi s grobnicama u krugu nekadašnje baze UN-a u Potoèarima
Sarajevo, 31.07.2009 - FTV

Federalna televizija došla je u posjed ekskluzivnih dijelova izvještaja vojne policije Holandskog bataljona iz jula 1995. godine. Oni potvðuju postojanje grobnice u krugu nekadašnje baze UN-a. U izvještaju vojne policije Daè-bata, pod nazivom „Holandski bataljon i sudbina stanovništva“, navodi se da je u grobnicu, smještenu iza zgrade nekadašnjeg kampa UN-a u Potoèarima, sahranjeno pet osoba, od kojih je poznat identitet samo jedne žene – Behare Deliloviæ. U izvještaju vojne policije iz jula 1995. godine, izmeðu ostalog, stoji:
Pet osoba preminulo je u kampu:
- 13. jula roðena je mrtva beba;
- Preminula su dva muškarca, nepoznatog identiteta, starosne dobi od 70 do 75 godina;
- 14. jula preminula je mlada žena, a razlog smrti je bio to što nije primila inzulin. U kamp ju je doveo kapetan Schouten;
- 15. jula preminula je žena 70-tih godina po imenu Behara Deliloviæ.
Komandant kampa Otter dobio je zadatak da pokopa ove osobe.
Svi su umrli prirodnom smræu, što je potvrdila medicinska služba Holandskog bataljona, koja ih je pregledala.
Svi umrli ukopani su u zajednièku grobnicu iza kampa, dimenzija 12 X 3,5 X 1,80 metara.
Tadašnji pripadnik Holandskog bataljona primijetio je da je majka svoje mrtvoroðenèe stavila u kantu za smeæe, ali je on izvadio i stavio u plastiènu kesu za smeæe.
Kapetan Zwiers je organizovao ukopavanje tijela na naèin da vozaè bagera nije znao šta se nalazi u rupi koju zatrpava.
Stavljena je nadgrobna tabla, na kojoj su na srpskohrvatskom jeziku najvjerovatnije, bila ispisana imena i datumi roðenja.

Da bi u krugu fabrike akumulatora mogla postojati grobnica, vjeruju i u Institutu za traženje nestalih osoba, koji su prošle godine izvršili probna iskopavanja.
„Ima razloga za vjerovanje da u hkrugu fabrike u Potoèarima posotji jedna ili dvije masovne grobnice. Naše informacije govore o veæem broju žrtava, izmeðu 20 i 30“, kaže Amor Mašoviæ, èlan Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH
Institut je prošle godine izvršio probna iskopavanja na osnovu informacija dostavljenih iz Haškog tribunala i tada su na dubini od dva i po metra uoèene promjene, ali nisu pronaðeni skeleti.


rtsp://195.222.58.181:7070/ftv/dnevnik090731_1.rm

01-08-2009 at 03:14 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice