Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
hurija wrote:

Da ponovim ovo, razlog je da citaocima bude jasnije sta je prethodno receno.
Mi se itekako razumijemo, samo sto ti to neces da priznas.
Vise puta si naglasavao da ucesnici u ovoj "debati" nisu dobri komunikatori. Pa, Dajdza, ni tebi ne sluzi na cast zadnje patronizatorsko pitanje.
Nadam se da si razumio ovo sto sam rekla na cistom bosanskom jeziku. Jedino, ako ti hoces neki specificni prevod


Hurija ma kakav on i komunikacija .....sa njim samo moze komunicirat istomisljenik....fol Bosnjak/Patriota ....nidje veze!!
20-03-2012 at 23:36 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Danas svako ima svoje misljenje, sta teba podrazumijevati pod pojmom bosanski jeik. U to smo se uvjerili kroz razmjenu misljenja na naslovljenu temu.
Iako sam mislio da govorim bosanskim jezikom kao i ti, i dalje mislim, da se nas dvoje slabo razumijemo. U uzroke nerazumijevanja ne zelim da ulazimm, iako mi to nije drago. Inace, medju Bosnjacima vlada jedna velika zbrka, od pitanja ko su, sta su, zasto ih nema tamo gdje su nekad bili, ko je odgovoran za takvo stanje naroda, pa do pitanja jezika kojim danas govorimo, i zasto se kao Bosnjaci ne razumijemo, zasto se stalno neko snekim svadja, prepucava, pocev od politickih vodja, pa do obicnog "puka" na forumu. Kratko receno, tuzno i ruzno stanje jednog naroda, koje ne sluti na dobro.

20-03-2012 at 23:49 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Zaista ne razumijem sta, zapravo, ti hoces da kazes na ovu temu? Da li zelis da se jasno razgranice rijeci, koje su porijeklom orijentalne (ne zelim ulaziti u tu tematiku, ljudi koji se bave jezikom su majstori svog zanata) i da se kao takve zovu bosanskim jezikom? Koliko sam shvatila, ti tako smatras, dozivljavas i zelis takav jezik. Varam li se?
Kroz citavu ovu pricu o jeziku se provlaci upotreba famoznog H, rijeci koje imaju svoje porijeklo kako sam vec navela i slicno.
Ne znam, u stvari, koliko si upoznat uopste, o nacinu ucenja jezika u nasem BiH obrazovanju. Jesi li upoznat da to slovo H postoji u udzbenicima, jesi li upoznat da djeca u udzbeniku bosanskog jezika citaju i uce o nanama, majkama, amidzama i sl. Znaci, nije samo ujko, striko i ostala familija
Na pocetku teme sam vec rekla, jezik i jeste dio politike, ali zasto jasno ne kazes sta zelis?

I da ne zaboravim, nisam "puk", nisam ni "raja", nego sam gradjanin BiH! I zasto upotrebljavas "tudjice"?

[Edited by hurija on 21-03-2012 at 00:02 GMT]

21-03-2012 at 00:00 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Ja sam kazao da se nas dvoje slabo razumojemo i da u razloge nerazumijevanja ne zelim da ulazim. Osim toga trazis ponovo raspravu o vec raspravljenom. Ja nemam namjeru stalno pojasnjavati ono sto sam pojasnio. Ko je razumio sta sam zelio kazati razumio je, ko nije razumio i ne mora da razumije, jer svako ima svoje misljenje o svakom problemu, pa tako i o problemu jezika kojim danas govorimo. Ima ona narodna "svakom svacije, meni moje", tako i u ovom slucaju. Ti misli sta hoces i kako hoces, to je tvoje pravo, ja razmisljam onako kako razmisljam, i to je moje pravo.
Moram kazati da sam jako, jako iznenadjen netolerancijom na ovom Forumu. Kad pominjem izraz "tolerancija", ne mislim na razlicita misljenja o ovom ili onom problemu, nego na sklonost ljudi vrijedjanju, zbog toga sto drugi ne misli kao on.To ima veze sa licnom kulturom, kulturom sredine u kojoj ljudi zive. Umjesto da imamo atak na argumente, vecina ima atak na licnost komentatora. Ja mogu presutiti jednom, pa i dva put, ali onda odgovorim na isti nacin, kako bi me onaj razumio.
Bas zbog ovakvih problema, mnogi ozbiljni ljudi i odlaze sa Foruma, jer ne zele da budu vrijedjani bez razloga. Razlicit pristup problemima je nuzan iz odredjenih razloga, ali i pozeljana ako zelimo doci do neke ozbiljnije spoznaje.

Dakle, ono sto sam imao kazati na temu "Kroatizacija bosanskog jezika" vec sam kazao, i nemam namjeru ponavljati vec receno. Koga interesuje sta sam pisao, i sta mislim, dostuponi su mu svi moji komentari.
Pozdrav i sve njabolje. Dajdza

21-03-2012 at 00:42 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
Dajdza wrote:
Ja i danas MelMel govorim srpskohrvatski, samo neki taj jezik sponosom nazivaju bosanskim.

...............

Usput da ti kazem da u Banja Luci nije bilo sibicara, jer je Banja Luka oduvijek bio lijep i cist grad u svakom pogledu.





Bogme da je cista i lijepa u svakom pogledu, ne bih mogao reci. Kad sam bio u B. Luci 1992 bila je puna cetnika a i danas nije puno bolja. Ako je to tebi lijepo meni bogme nije.



[Edited by hurija on 22-03-2012 at 09:04 GMT]
22-03-2012 at 05:17 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

sto se to ba, svadjate?
kad je vec krenulo po pjesmama, idemo all together, kao nekada kad smo subotom isli u zelenilo, a nedjelju mrzili zbog ponedjeljka.. ;hanka
P.S.
oni koji ne govore bosanski, nek dobro pay attention na rijeci u naslovu pjesme, pa nek im neko prevede..
www.youtube.com/watch?v=Ba97eNbYMK0
www.youtube.com/watch?v=Ba97eNbYMK0

22-03-2012 at 09:09 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

camac ubo iz prve

22-03-2012 at 09:19 | Ukljuèi u odgovor
Testosteron
Nivo: Forumas sa iskustvom
S

Registriran(a): 29-06-2006
Lokacija: Zeljezara Zenica
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

citat:
camac wrote:
sto se to ba, svadjate?
kad je vec krenulo po pjesmama, idemo all together, kao nekada kad smo subotom isli u zelenilo, a nedjelju mrzili zbog ponedjeljka.. ;hanka
P.S.
oni koji ne govore bosanski, nek dobro pay attention na rijeci u naslovu pjesme, pa nek im neko prevede..
www.youtube.com/watch?v=Ba97eNbYMK0
www.youtube.com/watch?v=Ba97eNbYMK0


Extra receno camac....skidam kapu ja cu samo ponovit link......




[Edited by Testosteron on 22-03-2012 at 16:54 GMT]
22-03-2012 at 16:54 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!

Azur

citat:
Bogme da je cista i lijepa u svakom pogledu, ne bih mogao reci. Kad sam bio u B. Luci 1992 bila je puna cetnika a i danas nije puno bolja. Ako je to tebi lijepo meni bogme nije.


U pravu si Azur ali samo za taj ratni period. Kad to covjek vidi, smuci mu se sve, ali sta mozemo, vremena su bila takva. Inace, Banja Luka je bila a vjerovatno i ostala lijep grad, sa lijepom rijekom i izvanrednim polozajem.

MelMel

citat:
e Dajdza, dajdza. Blago tebi i slicnima tebi koji niti znate sta ste, niti znate ko ste, niti znate kojim jezikom pricate. zato i jeste izgubljeni u vremenu i prostoru. Ti i dalje pricaj srpsko-hrvatskim jezikom, a ja cu i dalje s ponosom na tvoju veliku zalost pricati bosanskim jezikom, jer poticem iz Bosne, a ne iz Srbije, niti iz Hrvatske.


Ma ne mozras biti tako strog kriticar. Sigurno znas da je bosanski preimenovan u srpskohrvatski, kazem PREIMENOVAN u srpskohrvatski i to 1907.godine, pa onda u ratu ili odmah poslije rata srpskohrvatski se PREIMENUJE u bosanski.
Dakle, radi se samo o PREIMENOVANJU, davanju novog imena ili vracanju starog imaena istom jeziku.

Eto MelMel, ja tebe pitam?

-Da li je neko proucio vazece standarde bosasnkog jezika do dana njegova ukidanja 1907.g, i preimenovanja u srpskohrvatski. Ja ne znam, mozda znas ti? Ako znas, pojasni nam to?

-Da li je neko proucio sve reforme sprposkohrvatskog jezika od dana ukidanja bosanskog jezika 1907.godine,do ponovnog preimenovanja srpskohrvatskog jezika u bosanski jezik? Ja ne znam, mozda znas ti, pa nam to malo pojasni.

-Da li je neki strucni tim lingvista na osnovu standarda bosanskog jezika koji su vazili do 1907.godine i reformi srpskohrvatskog jezika, kao i nekih novih saznanja-ideja, predlozio nove standarde bosanskog jezika. Ja ne znam, mozda znas ti, pa nam to malo pojasni.

Hrvatima i Srbima u BiH koji zele da govore cisto hrvatski ili srpski niko to ne treba da zabranjuje, ali mi trebamo znati, koji su to vazeci standardi bosanskog jezika. Tim poslom bi se trebali baviti lingvisti, i to kranje profesionalno, a ne politicki kao sto je sad slucaj.

Drago mi je da si Bosanska i da govoris bosanski. I ja sam Bosanac, samo mi tesko pada sto nemamo jasne standarde bosanskog jezika, pa nam polako poturaju tudji jezik kao bosanski. Na zalost nas Bosnjaka, nekima to ni malo ne smeta, ali eto meni smeta, zbog cega trpim kritike svake vrste, pa mi se pripisuje ovo ili ono, sto je sve daleko od istine.

Samo preimenovanje nije reforma jezika,to nije ni utvrdjivanje standarda nekog jezika, samo preimenovanje ne znaci nista. Preimenovanje je samo promjena imene a ne i sadrzaja. Prekjuce bio bosanski, juce srpskohrvatski a danas opet bosanski. Za mene pomalo smijesno, za nekoga izvanredna stvar.

23-03-2012 at 00:56 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kroatizacija Bosanskog jezika !!


Dajdza, kod tebe je pitanje jezika kao ono sta je prije nastalo kokos ili jaje, e vidis nije to bas tako.

Rekao si godinu kada je politickom odlukom za zvanicni jezik prograsen sh-hs (sama nakarada od naziva dovoljno govori da je to bilo politicko pitanje).

Preporucujem ti knjigu, moze se naci - Gramatika bosanskog jezika i to za 1. i 2. razred srednje skole i to pazi sad, iz 1890. godine.

A pitanja koja postavljas o promjenama dovoljno govori da je tebi bosanski jezik kao i Banja Luka, iz nekih razloga rak rana.

Ovu temu nisam pratila zadnjih desetak stranica, pa mi nije jasno zasto se spominje Banja Luka, ali nemoj mi molim te pricati o ljepoti grada(ne geografski) u kojem je za mislim svega dvije godine sruseno 16 dzamija.

Ako ti nije poznato, u Tuzli se u toku rata obnavljala Pravoslavna crkva.

Mislim da ti je i nik daidza zavaravajuci , odnosno nemas ti veze ni sa kakavim daidzama jer te itekako muci nesto taj bosanski.

A ova tema je izgubila svaki smisao i svrhu.





23-03-2012 at 08:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Kroatizacija Bosanskog jezika !! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice