Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Yugi, ako se ne prezivas Basic (autor pisama tuzlarijama), hvala na pitanju. Poslije krace pauze osvjezio si topic, na kojem vec dva mjeseca pokusavamo, bar malo, ukljuciti medije i javnost u upravljanje gradom.
Tad, na pocetku, sunce je napisala:
"Posto je jedan od clanova Foruma vijecnik OV Tuzla, a nadam se da ce se jos neki pojaviti, otvaram temu za vijecnicka pitanja.
Ako tema bude imala neki fin tok, koji podrazumijeva minimim pristojnosti, korektnosti i argumentovane kritike postavit cemo je na pocetnu stranicu, koju posjecuju i drugi vijecnici.
Kad neko postavi pitanje najbolje je da vijecnici sami kazu je li ili nije u njihovoj nadleznosti, jer ce to pomoci da se iskristalizuju stvari oko te famozne nadleznosti, koja, imam utisak mnoge zbunjuje."
Tuzlarije su svoj dio zadatka ostvarile. Mi vijecnici (uglavnom) nismo, a od drugih predstavnika vlasti nema ni nagovjestaja. (Mislim na predstavnike izvrsne vlasti, sudstva, pojedinih javnih sluzbi, komunalnih preduzeca..., ali njih sunce nije, izgleda, ni ocekivala).
Ja licno, kao i neki forumasi, zadovoljan sam "nekim finim tokom, sa minimumom pristojnosti", ali imam dojam da je forum, pa i ova tema, ostao nedovoljno pracen i uticajan. Posjecuje ga premali broj (elektronski) pismenih gradjana, a oni, koji bi morali gradjanima redovnije polagati racune, nemaju namjeru unapredjivati i koristiti mehanizme za tu namjenu. (Mislim ovdje na nedostatak web-prezentacije i komunikacije, svih njih, s gradjanima pojedinacno i javnoscu u cjelini).
Mislim, zato, da javnost, pa i mi vijecnici, moramo biti kriticniji i zahtjevniji.
U ovom slucaju ne bih detaljno odgovarao, nisam dovoljno informiran, nisam nadlezan ..., mogu ja i postaviti pitanje, pa cekati odgovor, mogu pravdati odgovorne "pretpostavljenim" razlozima... U tome, eto i ljeta...
Stoga, predlazem da sunce, ti, mederator teme, jos neko od aktivnijih sa foruma, pa i ja, pokusamo odgovorne iz vlasti (na spisku bi bilo bar 10-15 njihovih imena), zamoliti (zatraziti, zahtijevati) da se na bilo kakav nacin ukljuce u razgovor sa svojim gradjanima. Moze PP-om?
Odgovor na tvoje pitanje je jasan: hoce. A posto si ti negdje oko (raskopanog) Mosnika , volio bih da ti mogu odgovoriti i na pitanja kad?, kojim redosljedom? i kad ce mosnik?
Isao sam jutros pjesice na posao, i pitanje mi je jasno. Pa moram prihvatiti, prvo, nerazumijevanje onih koji (sad) zive u urbanijim komunalnim sredinama, koje dugo nisu imale rata, ali, jos vise, opravdano nezadovoljstvo tuzlaka, koji nemaju asfalta, ali ni vode, kanalizacije, vanjske rasvjete, adsl-a...
U svemu ovom barem profitiraju oni sto su dobili grijanje, kao i visocaci, koji proizvode "rudarke".
Vezano za komunalac, koji je nadlezan za pranje ulica, zasto ih ti, ili tvoj povjerenik iz MZ, malo ne nazovete telefonom?




Razumijem donekle tvoju frustraciju iskazanu u postu a koja se tièe inertnosti odnosno nezainteresovanosti "vlasti" za komunikacijom sa onima zbog kojih na kraju krajeva i jesu tu gdje jesu.Svjestan sam da su naši(mislim na forumaše) a i tvoji pokušaji da uèinimo nešto više po tom pitanju svojevrsno donkihotovsko jurenje vjetrenjaèa ali ja nisam od onih koji se tako lako "predaje".Ono èime ja svakako mogu biti zadovoljan jeste relativno korektan nivo komunikacije na ovoj temi pogotovo ako se uzme u obzir osjetljivost teme.Naime i sam znaš da se dijelom zbog objektivnih poteškoæa a poèesto i zbog subjektivnih slabosti nadležnih organa neki problemi u gradu ne riješavaju što za poslijedicu ima frustraciju graðana a tako i nekih forumaša koji na žalost tu frustraciju pretoèe u post koji onda poprimi odlike neèeg što nije baš najugodnije za èitanje.
Što se pak tièe uèešæa ostalih vijeænika na ovoj temi iskreno da ti kažem krajnje sam razoèaran takvim njihovim odnosom.Pogotovo budem iziritiran kad na vijestima Tuzlarija èitam saopštenja onih stranaka kojima na pamet ne pada da se ovim putem ukljuèe u komunikaciju sa graðanima.Najlakše bi bilo takav njihov odnos pripisati informatièkoj nepismenosti ali ja smatram da se tu najmanje radi o tome.Podržavam tvoju ideju da se ova tema naðe na poèetnoj strani ali sumnjam da æe to nešto bitnije uticati na njihov odnos spram ovog problema.

Što se pak tièe mog konkretnog pitanja za rekonstrukciju ulica u kojima je realizovan projekat toplifikacije, jasno mi je da je iluzorno oèekivati da se ta rekonstrukcija obavi u tako kratkom roku ali mislio sam da bi se makar moglo pristupiti pranju ulica èime bi se djelimièno ublažio problem o kojem sam govorio.
Nažalost, iako se danas kako ti reèe u svom postu pristupilo pranju ulica mi smo zaobiðeni iako je kao što ti reèe rezonski bilo da se prvo pristupi pranju onih ulica u kojima su vršeni ovi radovi.Time bi se ujedno smanjilo i prljanje ostalih ulica jer mi na svojoj obuæi i toèkovima donesemo hiæme blata u ostale ulice.Ali nadam se da æe narednih dana i naša ulica doæi na red!
Ujedno bih iskoristio priliku da se zahvalim i tebi i svima onima koji su na bilo koji naèin dali svoj doprinos da se pitanje toplifikacije riješi poslije toliko godina.Time se na najbolji naèin demantuju nebulozna saopštenja pojedinih stranaka koje participiraju u OV Tuzla a koje neæe ili ne žele da to vide!!!!!

PS Nisam Bašiæ!

[Edited by yugi on 15-01-2008 at 17:45 GMT] 


<br /><br /><br /><br />

15-01-2008 at 16:40 | Ukljuèi u odgovor
tuzlak44
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 04-12-2007
Odgovori: 18
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - sdg
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

"Ne vjerujem da se uskoro moze ocekivati semafor, kakav je do rata, relativno kratko, radio na staroj zgradi opcine, ali je, s malo truda i ulaganja, moguce postici bolji nivo informisanja graðana."
"Inace, mozda se sjecas, dok je bio ispravan, tuzlanski mediji su redovno izvjestavali o koncentracijama nekoliko "vaznijih polutanata na lokacijama Skvera, Irca, Cerika..."

Vjecnice, istina je da su mediji izvjestavali o stanju zraka u TZ i okolini ali samo sa dvije reèenice. "Kvalitet zrak je u granicama normale" ili "Kvalitet zraka nije u granicama normale".
Zašto nam neko iz nadležne službe ne kaže taène podatke pa da znamo koliko nas truju i cime, pogotovo sto se po vrsti i kolicini stetnih spojeva moze zakljuciti ko najvise "truje" gradjane. Da li je to TE, Koksara, Cementara, HAK , Fabrika Sode ili to opet "rade" gradjani vozeci svoje automobile.
Jer niko iz medija ili vlasti nije rekao i zamolio - naredio rukovodiocima ovih firmi da smanje emisiju stetnih spojeva, nego se sve svelo na molbu gradjanima da ne voze automobile. Po meni bi Vi ili Vasa stranka kao clan "predstavnickog tijela gradjana Opæine Tuzla" trebali postaviti pitanje zasto nemamo potpunu informaciju, vec imamo,kako oni kazu, EPIZODE zagadjenja.


16-01-2008 at 14:32 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

.



Pitanje:

Može li se preko Opštinskog vijeæa zatražiti postavljanje semafora u Solani kod škole?!

16-01-2008 at 14:36 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - sdg
Bez chatanja molim

citat:
tuzlak44 wrote:
Vjecnice, istina je da su mediji izvjestavali o stanju zraka u TZ i okolini ali samo sa dvije reèenice. "Kvalitet zrak je u granicama normale" ili "Kvalitet zraka nije u granicama normale".
Zašto nam neko iz nadležne službe ne kaže taène podatke pa da znamo koliko nas truju i cime, pogotovo sto se po vrsti i kolicini stetnih spojeva moze zakljuciti ko najvise "truje" gradjane. Da li je to TE, Koksara, Cementara, HAK , Fabrika Sode ili to opet "rade" gradjani vozeci svoje automobile.
Jer niko iz medija ili vlasti nije rekao i zamolio - naredio rukovodiocima ovih firmi da smanje emisiju stetnih spojeva, nego se sve svelo na molbu gradjanima da ne voze automobile. Po meni bi Vi ili Vasa stranka kao clan "predstavnickog tijela gradjana Opæine Tuzla" trebali postaviti pitanje zasto nemamo potpunu informaciju, vec imamo,kako oni kazu, EPIZODE zagadjenja.


Opet (samo) mogu napisati da se slažemo; da se pitanje postavljalo, više puta i na više nivoa; da mediji, koliko god detaljno izvijestili o stanju, ne uticu na poboljsanje... Nuzne su dugorocne, konkretne, prilicno skupe i radikalne mjere, a one pocinju od vlasti, od dobrih propisa i nadleznih sluzbi, od kontrole i sankcionisanja zagadjivaca. Posto ovo pitanje zasluzuje detaljniju i strucniju raspravu predlazem da otvorimo posebnu temu, pa da tamo nastavimo.
16-01-2008 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Može li se preko Opštinskog vijeæa zatražiti postavljanje semafora u Solani kod škole?!

Ako mislis na mjernu stanicu za pracenje kvaliteta zraka (sa semaforom, displejem...), moze, naravno, ali je bolje traziti od nadleznih, koji usmjeravaju budzetska sredstva i koji upravljaju vec postojecim sistemom za nadzor. O njemu i o njima smo vec pisali.
Javi se PP-om. Pozdrav.
16-01-2008 at 15:01 | Ukljuèi u odgovor
click_me
Nivo: Forumski doajen
Administrator

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: 2-zla-4-ever
Odgovori: 6593
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd - AD
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Ako mislis na mjernu stanicu za pracenje kvaliteta zraka (sa semaforom, displejem...), moze, naravno, ali je bolje traziti od nadleznih, koji usmjeravaju budzetska sredstva i koji upravljaju vec postojecim sistemom za nadzor. O njemu i o njima smo vec pisali.
Javi se PP-om. Pozdrav.



Ma nisam mislio za taj semafor, nego za semafor u saobraæaju. Tako da nema potrebe za PP.

Pozdravi
16-01-2008 at 15:07 | Ukljuèi u odgovor
tuzlak44
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 04-12-2007
Odgovori: 18
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - sdg
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Opet (samo) mogu napisati da se slažemo; da se pitanje postavljalo, više puta i na više nivoa; da mediji, koliko god detaljno izvijestili o stanju, ne uticu na poboljsanje... Nuzne su dugorocne, konkretne, prilicno skupe i radikalne mjere, a one pocinju od vlasti, od dobrih propisa i nadleznih sluzbi, od kontrole i sankcionisanja zagadjivaca. Posto ovo pitanje zasluzuje detaljniju i strucniju raspravu predlazem da otvorimo posebnu temu, pa da tamo nastavimo.


Evo još jedan doprinos za novu temu.
kada je svojevremeno neko od "inih" preuzimao Koksaru onda je tadšnji premijer TK B.Jašareviæ na pitanje kakva æe biti ekološka zaštita tog"novog" projekta odgovorio otprilike ovakoparafraziram)Ako ne ista onda skoro ista kao prije rata.
Mozete misliti sta sada imamo jer znamo da niko nije marke uložio u ekologiju, jer da jeste to bi bilo na naslovnoj strani "Avaza".
Sto nas narod kaze:"Ako nije bilo, u Avazu nije ni bilo"
16-01-2008 at 15:13 | Ukljuèi u odgovor
obican
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 03-01-2008
Lokacija: tamo daleko
Odgovori: 9
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
--------------------------------------------------------------------------------
vijecnik wrote:

"Ne vjerujem da se uskoro moze ocekivati semafor, kakav je do rata, relativno kratko, radio na staroj zgradi opcine, ali je, s malo truda i ulaganja, moguce postici bolji nivo informisanja graðana."
"Inace, mozda se sjecas, dok je bio ispravan, tuzlanski mediji su redovno izvjestavali o koncentracijama nekoliko "vaznijih polutanata na lokacijama Skvera, Irca, Cerika..."

Za vjecnik-a,
A reci mi ovo ukoliko imas tu informaciju, displej sa opstine (stare) ocigledno je da vise nikada nece raditi, e onda da li je se u mogucnosti da svi ti mjerni elementi na osnovu kojih je on i davao nama i medijima informacije budu spojeni na jedan malo veci TV ( bez obzira na marku i tip ) i postavljen na nekom adekvatnom mijestu, naravno u nekom od "malobrojnih" izloga koje imamo duz carsije sklonjen od malogradjanskih persona, da slucajno po njemu ne bi osvanuli nekakvi grafiti, ukoliko bi on uopce i osvanuo na postavljenoj lokaciji.
Hvala.

16-01-2008 at 15:39 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
obican wrote:
A reci mi ovo ukoliko imas tu informaciju, displej sa opstine (stare) ocigledno je da vise nikada nece raditi, e onda da li je se u mogucnosti da svi ti mjerni elementi na osnovu kojih je on i davao nama i medijima informacije budu spojeni na jedan malo veci TV (bez obzira na marku i tip) i postavljen na nekom adekvatnom mijestu, naravno u nekom od "malobrojnih" izloga koje imamo duz carsije sklonjen od malogradjanskih persona, da slucajno po njemu ne bi osvanuli nekakvi grafiti, ukoliko bi on uopce i osvanuo na postavljenoj lokaciji.
Hvala.

Pitanje je logicno, slicno sam pitao odgovorne kad se display poceo kvariti. To je bilo davno, davno.
Nemam prave informacije o tehnièkom rjesenju i stanju preostale opreme na staroj mjernoj stanici, ali sam siguran da bi to bilo skuplje rjesenje nego nabavljati novu opremu.
I ovo potpada pod onu potrebu da raspravljamo detaljnije i konkretnije. Tad bi se mozda ukljucili i veci poznavaoci problematike, kojih sigurno ima medju forumasima. Bila bi to istovremeno i promocija ove zivotno vazne teme, mozda i ponekog proizvodjaca opreme, ali i razbijanje tabua o visinama cijena sistema za ovu namjenu.
Ja sam, naprimjer, siguran da su mjerne stanice i postojeci sistem nadzora zraka, koje vodi kantonalno ministarstvo, placeni previse i da ne daju ni priblizno ocekivane efekte. Nista cudno za nase prilike, nije ni za pretjeranu kritiku, ali pogotovo to ne treba hvaliti kao prvi i jedini ovakav sistem u BiH, ako se tome ne posvecuje potrebna briga, srazmjerna velikim ulozenim novcima i jos vecim potrebama gradjana.
Volio bih da me neko iz ministarstva, zaduzen za nadzor okoline, demantuje.
16-01-2008 at 16:58 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Da li je u planu gradnja rasvjete od Šiækog do Kreke ... ? ... Šiæki je samo 8 km od centra grada unutar tih 3 km uopšte nema rasvjete. 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
16-01-2008 at 22:20 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice