Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zeus wrote:
Koji je sad ovo novi strucnjak, vazduhoplovac, padobranac ili vec sta ;hanka


Nista od toga, al nisam ni utopista nit imam SF razmisljanja o gradu i okolini ukljucujuci i aerodrom...  


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
08-01-2008 at 10:34 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Aerodrom na Dubaravama nije ni SF ni utopija nego èvrsta realnost. Mi ovde ne prièamo o gradnji i projektovanju neèeg iz nièega, tema je nevjerovatno blago koje imamo a koje nije pokrenuto za dobrobit svih. Mosnik volio bih kada bi nam ti strucno obrazlozio zasto aerodrom nije ekonomski isplativ? Jesi li radio neku ekonomsku analizu? I kako da definisemo termin "isplativ"? Za drzavu mnoge stvari nisu isplative. Zasto bi drzava isplacivala socijalnu pomoc, invalidnine i nadoknade borcima proslih ratova? Zasto bi se djeca besplatno skolovala i vakcinisala, itd. Zasto bi drzava gradila ceste, bolnice, na kraju krajeva i aerodrome kada DIREKTNO ne dobija nazad nista. Mozda sam ja utopista ali valjda to drzava gradi za opste dobro svih gradjana? A i indirektni povrat kroz poboljsanje privrednih uslova razvoja valjda nesto znaci. Pa putevi su u planu da se prave, pratis li ti po tuzlarijama vijesti? Jos koja godina i nece se vise morati voziti po karauli. A i inace imas dnevno 50-ak autobusa na tom putnom pravcu TZ-SA pa ne vidim gdje je problem, mislim da imas barem 12-13 autobusa dnevno sa nase stanice do sarajeva. Malo ljudi putuje sto im se cefne nego iz neke potrebe, pa onda nije ni vazno kuda se ide samo da se stigne.

Do sad na ovoj temi sam se trudio da pruzim tacne informacije iz pouzdanih izvora i ako sam neke stvari nagadjao to je bilo iz analize cinjenica i dogadjaja i iskustva, pa se uglavnom i obistinilo. E zato me nervira kad neko ko nema nikakav uvid u materiju izvali "aerodrom nije ekonomski isplativ". Eto nazalost primjer BH Telekoma pokazuje kako nesposoban menadzment firme koja je "zlatna koka" moze da izgubi ogroman dio trzisnog kolaca i ogroman profit, da ne govorim o nezadovoljstvu musterija. A sa druge strane ljudi koji "znaju kako" kroz odlicno osmisljenu strategiju upadnu na vec zasiceno trziste i preotmu musterije takvom gigantu kao sto je Telekom. Poenta je da tuzlanskom aerodromu trebaju ljudi koji "znaju kako", ekonomisti i ljudi iz avijacijskog biznisa koji ce na svjetskom trzistu naci posao za sebe i uposlenike MAT-a. To uopste nije utopija ni nemoguce. Sad mi je stvarno mrsko da pisem o onome sto sam cuo oko seika i njegove moguce koncesije na aerodrom ali ako se obistini samo jedan dio tog plana vjerujte da ce Austrian imati liniju Bec-Tuzla-Sarajevo, i da ce popunjenost putnicima biti nevazna. Naime radi se o terminalu za prodaju avijacijskog goriva po nizim cijenama od onih na evropskim hub aerodromima, ali ne bih sada puno o tome, jer je cijela prica jos neizvjesna.

Bina52, pa mnogo toga je uradjeno do sad, nisi bas puno citala unazad. Aerodrom je preuzet od EUFOR-a, ugradjena je i testirana oprema, skoluju se kontrolori letenja, projektuju se nove instrumentalne procedure za dolazak i odlazak aviona sa aerodroma to su sve procesi koji inace dugo traju a kod nas jos duze, pa ne otvaramo trafiku.

Pozdrav svima  


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
08-01-2008 at 12:02 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ova informacija za gorivo mi se cini stvarno zanimljivom.......a i kad bolje razmislim vrlo primamljivom za kompanije.

Ja samo kazem, daj Boze da to papci u Kantonalnoj vlasti ne uprskaju. A ne zelim da slutim na lose al kad malo pogledamo strukturu tih ljudi ja se pitam jel iko od njih vidio ista dalje osim BIH, da ne kazem jel iko od njih putovao avionom, znajul oni sta to znaci i sl......tuga me uhvati zbog takvih stvari i ogranicenih ljudi u cijim rukama stoji takav potencijal.

08-01-2008 at 12:20 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Izvini, Thales, strucnjak, nisam te prepoznao. Svaka cast na optimizmu, putevi se grade ,´sve u sesnaest´ kao sto i sam kazes (samo ne znam na koju si drzavu mislio), puca sve po savovima od izgradnje i prosperiteta...Tuzlanski aerodrom se otvarao do sada milion puta, pokusavao nesto pokretati i propadao, ali sad kad ti kazes da je to ekonomski isplativo, vjerujmo da je tako...Naravno, uskoro i Karaule nece biti da se patimo, kao sto je po prognozama od prije 6-7 godina do sada trebao biti zavrsen autoput VC, koji bas ´super´ napreduje (eno treba im sto godina da i naplatne kucice naprave, za desetinu uradjenog puta) Pusti suplju, kad masine izadju na teren i kad se vide rezultati, moze se vjerovati u to. A konstatacije tipa: zar ne citas na Tuzlarijama kako ce se graditi putevi i sl su ti Ko da si politicar. Sta je sev u ovoj zemlji obecano i najavljeno...

[Edited by mosnik on 08-01-2008 at 12:26 GMT] 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
08-01-2008 at 12:24 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
mosnik wrote:
Izvini, Thales, strucnjak, nisam te prepoznao. Svaka cast na optimizmu, putevi se grade ,´sve u sesnaest´ kao sto i sam kazes (samo ne znam na koju si drzavu mislio), puca sve po savovima od izgradnje i prosperiteta...Tuzlanski aerodrom se otvarao do sada milion puta, pokusavao nesto pokretati i propadao, ali sad kad ti kazes da je to ekonomski isplativo, vjerujmo da je tako...Naravno, uskoro i Karaule nece biti da se patimo, kao sto je po prognozama od prije 6-7 godina do sada trebao biti zavrsen autoput VC, koji bas ´super´ napreduje (eno treba im sto godina da i naplatne kucice naprave, za desetinu uradjenog puta) Pusti suplju, kad masine izadju na teren i kad se vide rezultati, moze se vjerovati u to. A konstatacije tipa: zar ne citas na Tuzlarijama kako ce se graditi putevi i sl su ti Ko da si politicar. Sta je sev u ovoj zemlji obecano i najavljeno...

[Edited by mosnik on 08-01-2008 at 12:26 GMT]


E hajmo ispoèetka:
Aerodrom je RADIO od dolaska UNPROFORA pa do prije godinu dana - avioni su uredno letili doduse vojni ali aerodrom nije bio nikad zatvoren. Za civilni saobraæaj je otvoren prvi put kad je kanton napravio pristanišnu zgradu ali je poslije 11 septembra 2001. amerièka vojska zabranila korištenje civilnog dijela zbog neadekvatnih sigurnosnih
mjera i nedostatka policijsko-carinskih službi. Sve se popravilo kad je osnovana DGS na državnom nivou, i kad je osnovan terenski ured na Dubravama sve je opet bilo na svom mjestu pa je pristanišna zgrada za civile otvorena DRUGI put, i eto par godina je sve radilo kako-tako. Studiju izvodljivosti i rentabilnosti nisam ja izmislio radili su je struènjaci i ona postoji i mnogi se planovi na njoj zasnivaju. U tih par godina normalnog rada nije zbog realnih ogranièenja (vojna kontrola aerodroma) što zbog subjektivnih razloga (nezainteresovanost vlasti i nesposoban direktor) iskoristena prilika da se obuce i zaposle ljudi koji ce napraviti laganu tranziciju poslije odlaska meðunarodnih vojnih snaga. E kad se to konaèno desilo nastali su problemi zbog nepripremljenosti pa je aerodrom prvi put ZATVOREN. Godinu dana se radi na njegovom otvaranju mozda je moglo brze, ali sumnjam. U tih godinu dvije koliko se radilo zaradile su se fine pare, ali opet naglašavam da rukovodstvo MAT-a nije bilo sposobno da iskoristi te rezultate. Nije istina da se MAT pokretao i propadao, preduzece je koliko ja znam likvidno i nije u steèaju pa postoji i dan danas, nije istina da se aerodrom otvarao MILION puta, a za tvoju informaciju prije par godina kad se renovirala pista u Sarajevu Austrian, Lufthansa, Malev su avione 10 dana preusmjeravali u Tuzlu i putnike transportovali u Sarajevo busevima. Kompanije se za divno èudo rukovode profitom a ne subjektivnim ocjenama stanja putne komunikacije tuzla-sarajevo. Za svakog putnika koji ne sleti u sarajevo zbog magle austrian u beèu plaæa hotel (NH hotel na beèkom aerodromu schwechat) a sobe su od 100€ plus PDV naviše. Sad izraèunaj koliko austrian košta smještaj u prosjeku 75 putnika, a ako sutra sve te putnike ne dopreme u sarajevo moraju da placaju penale, ili da ih prebace do zagreba pa onda busom do sarajeva. Pun mi je k...c paušalnih ocjena i procjena, po tebi ispada da ova država ne valja ništa, pa bujrum napusti je ili mijenjaj nekako stanje, bilo puškom bilo izborima. Ja zivim u Tuzli a radim u Sarajevu i preko Karaule putujem svaki drugi-treæi dan i najbolje znam kakva je cesta i vjeruj mi da nije toliko loša koliko se sve preuvelièava, naravno da može biti i bolja, ali našim dežurnim wannabe kritièarima-selektorima-generalima nikad ništa ne valja pa sad ispada da do sarajeva imamo kozju stazu sa makadamom. E pa nije tako, put je loš ali ja ne živim u Austriji ili Njemaèkoj i ne vozim se po auto-putevima pa mi uopšte nije èudno kad vozim karaulom jer nisam navikao na bolje. I upravo zbog takvih kao ti - PESIMISTA - mozda nikad i neæemo imati bolje puteve, aerodrome, bolju državu jer je to NEISPLATIVO bože moj. Zar ne bi bilo dobro kad bi zbog putnika preusmjerenih u tuzlu neko odluèio da treba bolji put Sarajevo - Tuzla? Ma kakvi jebeš tuzlu i njihov aerodrom to je neisplativo praviti... ma ne mogu više da polemišem sa ljudima koji nisu konstruktivni, koji ovu temu ne prate od poèetka i ne znaju šta se sve pisalo do sada, i koji ironièno komentarišu poredeæi kruške i jabuke. Muka mi je kad gledam kako opština i kanton troše pare na kojekakve projekte napravljene za pranje novca a pomoæ preduzeæu koje bi moglo biti oslonac privrednog i turistièkog razvoja izostaje.
Sretno svima i budite pozdravljeni. Za danas. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
08-01-2008 at 13:58 | Ukljuèi u odgovor
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Lokacija: youtube imenevazno2
Odgovori: 1967
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

Mrsko mi citati sve ove komentare, ali valjda ce u studiju opravdanosti rada Aerodroma Tuzla biti utvrdjena potraznja za uslugama avioprevoza. I, btw, pisem kao potpuni laik. Po mom laickom misljenju, mostarki aerodrom bi mogao imati vecu opravdanost za civilni avioprevoz (putnika primarno), zbog turizma (Medjugorje, Mostar, Jadran), ali ipak je na rubu propasti (trenutno trazi strateskog partnera). Mozda u TZ regiji postoji veca potreba za cargo nego putnickim prevozom, ali sumnjam da ce se lako iznaci rjesenje. Mislim da potpuno subvencioniranje od strane kantona nije pozeljno (djelimicno bi mozda i bilo OK), i da bi se trebao traziti strateski partner i za TZ kao i za Mostar.

08-01-2008 at 14:36 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Joj, Thales, utusi...Izgleda da cesta putovanja super cestom TZ-Sa utjecu na tvoje demokratsko poimanje dijaloga, pa bi neistomisljenike selio iz Tuzle tj drzave.Zbog slicnih ko ti nam i ´cvjeta´ demokratija. E, pa demokrato, tvoj post je pun kontradiktornosti, pricas o nesposobnostima, a istovremeno kritikujes druge sto kritikuju nesposobne politicare koji vode drzavu!!!.Hajd dogovori se sa samim sobom prvo...

[Edited by mosnik on 08-01-2008 at 14:40 GMT] 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
08-01-2008 at 14:38 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Ja ne selim nikoga, samo kazem kome se ne svidja ovdje nek se seli ili neka mijenja stanje, mosnik nauèi èitati ili kupi bolje naoèare, ja evo posumnjah u svoj vid i proèitah sve tvoje postove još po tri puta ali ne vidim da igdje kritikuješ politièare i nesposobne. A i sa kojim osnovom i povodom ti nekoga možeš kritikovati? Prvo se jarane nauèi osnovnoj kulturi da se ne miješaš u razgovor o onom o èemu nemaš pojma. Zamolio bih te da nam na kulturan naèin objasniš kako si došao do zakljuèka da je aerodrom neisplativ? Kad si veæ takav demokratski pobornik debate pogledaj malo one djeèije emisije na FTV kako se debata vodi pa se javi sa ARGUMENTIMA, nemoj samo gledati 60 MINUTA sa Bakirom... 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
08-01-2008 at 14:48 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

A koji su tvoji argumenti? Ocito si ostao na nivou djecije debate i protivnika Bakirovih 60 minuta. Kompetentnost pripisujes sebi, a po kojem osnovu? Ti imas pojma, a drugi nemaju. Tu svoju ´bjezi, ba jarane nemas pojma´ filozofiju mozes sebi okacit...Onoliki postovi, a nigdje argumenta, vala mozes s...za cestitat.

[Edited by mosnik on 08-01-2008 at 15:07 GMT] 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
08-01-2008 at 15:05 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

mosnik postavi konkretno pitanje dobiæeš odgovor, ja sam tebe prvi pitao da nam malo podrobnije objasniš svoje tvrdnje, pokazuješ da si ustvari na nivou pravog djeteta pa na pitanje odgovaraš pitanjem. Uzmi proèitaj pažljivo temu od poèetka pa æeš vidjeti moje argumente, ali mislim da bi ti bolje bilo da napustiš ovu temu jer ne vidim nikakve svrhe zašto se ti uopšte nalaziš ovde osim da se svaðaš?

[Edited by zlaja on 08-01-2008 at 18:46 GMT] 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
08-01-2008 at 18:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice