Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Pismo iz Srebrenice

Snovi

Odrastanje braæe skoro uvijek je praæeno meðusobnim nadmetanjem
Tako smo se i nas dvojica: On mlaði i agresivniji, željan priznanja da me je sustigao i ja stariji mirniji, letargièniji èesto nalazili usred djeèijih bitaka koje su znale završiti i ljutnjom a ponekad Boga mi i malom kavgom
Oko kuæe smo, u hladu tri velika oraha, sebi napravili male terene za košarku, fudbal i u ljetnjim žegama kratili vrijeme
Ponekad samo nas dvojica uèestvujuæi u igri a ponekad s rodjacima - a i tad bi bili u suprotnim taborima
Onda, kad bi julske vreline ublažile bar malo hladnoæu njene vodu, uzeli bismo bicikle i otišli do Drine
Drina nije daleko, samo 3 km od naše kuæe
Krivu Drinu koju krase klanci ispravljali Srbi i Bosanci. Kad bi znali kod koga je krivlje, kod koga je krivlje oni bi je ispravljali življe - bila je jedna od pjesama koje su pjevali mladi s jedne i druge strane iduæi zajedno na radne akcije širom Jugoslavije
A Drina je na našem podruèju baš kriva, u obliku savijenog lakta pronašla je sebi put kroz klance na podruèju izmedju Bratunca, Srebrenice na bosanskoj te Ljubovije, Bajine Bašte na srbijanskoj strani
Kod mosta napravljenog od metalne konstrukcije, nalazi se mali skromni motel, oko kojeg je zaravan. Tu bi išli jednom godišnje ðaci iz bratunaèkih škola na sportski dan
Utrkivali bi se po kružnom putiæu boreæi se za èokoladu kao nagradu za prvo mjesto.
Sve uèenike jedne generacije bi poredali na startu i na znak nastavnika: SAD!
Kao vihor, topot malih koraka bi jurnuo stazom. Zrak nas je rezao, noge klecale ali smo trèali bez zastajkivanja upiruæi se da postignemo što bolji rezultat
Do Drine bi stigli pješice u velikoj koloni i taj put mi je izgledao tako dug
A sad se sve smanjilo - skupilo
Kad bi joj se približili i prošli zadnju krivinu prije mosta, zapuhnuo bi nas povjetarcem nošen miris isparenja vode, pomješan s mirisima trava, cvjeæa i drveæa kroz koje je prolazio na putu do nas.
Za kupanje su postojale mnoge male plaže na koje se išlo.
Dolazilo se i na pecanje i oni koje je taj izazov privlaèio ustajali bi rano i izbjegavali mjesta na kojima je gužva.
Dolazio je svijet s raznih strana. Èudio sam se što ljudi pored tolikog mora, planina dolaze iz Sarajeva i drugih gradova kod nas na odmor, kampuju, pecaju
Meni naviknutom na rijeku, polja, brda naš kraj je izgledao obièno - tek sad, kad sam išèupan iz njega, shvatam svu ljepotu i bogatstvo koje smo imali
Mi smo u poèetku, dok smo bili manji išli na srbijansku stranu i tamo uèili plivati
Amidža bi pokupio nas djecu u svoj Reno 4, i pravac Drina
Tamo je obala a i samo korito pokriveno velikim kamenim oblutcima koje je uglaèala voda...
Emir bi (imao je 7-8 godina) stavio oko pojasa šlauf i èetvoronoške pljuskao rukama i nogama u pliæaku.
Jednom kad je došao kuæi tetka ga je pitala: Jel ti bilo lijepo?
Kako lijepo. Sva koljena i muda sam izrazbijao od kamenje - ljutito je odbrusio
Kasnije kad smo porasli išli bismo sami
U mjestu Redžiæi, par stotina metara niže od mosta na bosanskoj strani, korito Drine je široko, pa je i njen tok bio mirniji i manje opasan
Moglo je se èak pješice, ne plivajuæi došetati kroz vodu na suprotnu obalu - u Srbiju
Zbog tog smo tu najèešæe i išli, na malu livadu pored rijeke okruženu bagrenjem
Ponijeli bi sendvièe i ostalu opremu i ostajali do popodneva
Kad bi se htjeli okupati, krenuli bi pješèanom stazom kroz hlad bagremove šumice uzvodno i došli do mjesta gdje je bio lijep prilaz rijeci.
Tu je skoro uvijek, okružen svojim granitnim kamenjem neki èovjek udubljen u svoj posao, ne obziruæi se na nas, ravnomjernim udarcima èekiæa po metalnoj špici, ruèno klesao nišane.

Prošli bi pored njega, spustili se lagano, s oko metar visoke obale, stajuæi oprezno na vlažne zemljane stepenike i korak po korak ulazili u hladni zagrljaj plavkasto-zelene vode
Nismo odmah smjeli zaplivati. Èekali smo par minuta da se tijelo malo navikne na temperaturu vode koja je i usred ljeta bila hladna.
Nije nam se žurilo, dan je bio pred nama.
Èuènuli bi i uronili tijelo do vrata. Opet se ispravili, pljuskajuæi lagano rukama vodu po sebi - milujuæi je kao nekog divljeg mustanga kojeg time pokušavamo pripitomiti, naviæi na dodir, jer unatoè branama koje su je pregradila Drina je ostala divlja.
Svake godine bi uzimala sebi po jednu dvije duše koje su se opèinjene njenom ljepotom prebrzo zalijetale u nju zaboravljajuæi na oprez.
Tako je otišao moj komšija Medo iako je bio dobar plivaè
Nekako nakon završetka srednje, zajedno s prijateljem došao je na Drinu.
Isli su na jednom biciklu, prijatelj je sjedio na metalnom ramu dok je Medo vozio.
Kad su stigli Medo je onako zagrijan odmah skoèio.
Na pola puta do druge obale, ga je uhvatio grè i voda ga je primila u se.
Igrao sam se kod kuæe kad sam èuo glas bola, od kojeg se i sad naježim
Došla su dva policajca i ljekar i saopštili vijest porodici.
Tad mi je to izgledalo kao velika tragedija. Sad više ne znam šta je tragedija.

Možda je Medo sretan što su jedine zloæe za koje je znao crveni mundiri iz stripova koje je skupljao. Imao je kompletnu kolekciju na tavanu i dovodio bi prijatelje da im pokaže svoje blago.
Njegov prijatelj s bicikla je uhapšen je zajedno s ocem i bratom u aprilu 92.
Njihova izmasakrirana tijela su pronadjena nekoliko dana kasnije u obližnjoj rijeèici
Bili su prve žrtve u Bratuncu i ujedno jedine koje su dostojno sahranjene. Imam koji im je klanjao dzenazu i nekoliko stotina drugih ubijenih u maju nisu imali tu privilegiju.

Dok smo stajali u vodi èekajuæi da se porinemo uživali smo gledajuæi oko sebe prizore još uvijek netaknute prirode.
A onda bi krenuli. Nošeni više brzim tokom rijeke neg našim zamasima, plivali smo nizvodno.
Mi manje vješti plivaèi, s divljenjem smo posmatrali momke i djevojke koji su odrastajuæi pored Drine srodili se njom i tako vješto plivali. Bili puni snage. Sjeæam se uvijek nasmijanog Zije. Niskog rastom ali tako lijepo oblikovanog tijela. Radovao je se što je primljen na vojnu akademiju. Nedžad i Samir, braæa, moji drugovi su dolazili tu kod nene i ostajali po èitavo ljeto. Nedžad je povazdan, sanjareæi plutao na ležaju izmedju jedne i druge obale.
Tu sam prvi put sreo i Elvira - kasnije mog školskog druga u srednjoj i mnoge druge
Nedžad i Samir su zajedno s ocem ubijeni poèetkom maja u Bratuncu i položeni u masovnu grobnicu pored Drine. Istu je sudbinu doživio i dobroæudni, debeli brko Fehim, koji je dolazio na rijeku s porodicom nakon završenog posla, a na kojeg sam se naljutio jer se smijao videæi moje nabubrele tinejdžerske kupaæe gaæice.
Zijo je rat proveo u Srbiji, vratio s psihièki slomljen, æutljiv i umro u svojim Redžiæima nakon par godina
Elvira, koji je sjedio sa mnom u istoj klupi dvije godine, sam sreo 95-te prièao mi je da je cijelo rat proveo u Sarajevu, gdje je zaglavio kao student. U proljeæe 95-te je izašao iz Sarajeva. Rekao mi je da ne može više i da želi vani. Negdje u inostranstvu je doživio nesreæu i ostao teški invalid I on je umro nakon par godina

Manje od pola nas, mladih lavova kojima je èudni samouki, nijemi berber fiknuo kapicu s kitica je preživjelo
Kupamo se u nekim drugim rijekama, morima
Obali Drine nas više ne vuæe želja za odmorom veæ sjeæanja
I oni s kapicama su ginuli ali su ipak imali puno veæu šansu da prežive.
Od onih s kojim sam ja prijateljovao, išao u školu samo je Æiro poginuo, kao vojnik VRS.
Osta sjeæanje na vrijeme kad se u gaæe nije zavirivalo. Kad smo bili jedno...

Oko 4-5 popodne, bi voda naglo poèela nadolaziti, jer su otvarali ustave na brani u Bajinoj Bašti
Za pola sata nivo bi porastao 30-40 cm, voda bi se zamutila - izgledala opasnija - pa je to i za nas veæ umorne od kupanja, preplanule od podrinjskog sunca - bio znak da pakujemo naše stvari.
Saèekali bi gledajuæi u rijeku, da topli vjetar, koji je uvijek puhao, osuši naša tijela, kosu.
Gledali smo ribe koje su u svojoj igri, iskakale, bacale se iz vode i ponovno u nju upadale - izgledao je kao da se podsmjehuju nama koji smo se plašili nadošle rijeke.

Prošle godine, u naivnom uvjerenju da je sve ostalo kao prije, došao sam u Redžiæe
Sve je izgledalo kao iz bajke o Trnoružici.
Nekad tanano bagrenje je podivljalo.Šipražje i trnje izraslo na sve strane. Nije uopšte moguæe prièi ni blizu rijeci.
Nema vrijednih ruku koje su potkresivale bagremove grane, kosile travu, èupale korov
Ono malo ljudi što je se vratilo zabavilo se borbom za puko preživljavanje i nemaju vremena sreðivati obalu rijeke.

Noæas sam ga sanjao
Vraæeni smo vremeplovom u doba od 15 -16 godina
Sanjam da se utrkujemo na našoj livadi i da me on uvijek pobjeðuje
Ne mogu da ga stignem
U snu se èudim otkud mu najedanput ta brzina

Prije nekoliko godina kontaktirao me je knjizevnik Enes Topaloviæ
Naišao je na par reèenica na mom blogu, koje su mu se uèinile interesantne pa me je pitao može li ih upotrijebiti
Nedugo nakon toga iz njegovog pera izašla je prièa Mrtva trka koju trèi glavni junak Emir
Osim ta dva detalja, njegova prièa nema nikakve veze s mojim blogom, niti sudbinom mog Emira
http://snovi.org/mt/mt.html

http://pismoizsrebrenice.blogger.ba/arhiva/2009/07/20

27-10-2009 at 23:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

28.10.2009

Završene ekshumacije u Šekoviæima

Ekshumirani skeletni ostati 34 tijela

Juèer su završene ekshumacije u jami "Bišina" kod Šekoviæa. Pronaðena su 34 skeletna ostatka, od èega je devet kompletnih i 25 nekompletnih tijela. Tijela žrtava su prevezena u Komemorativni centar u Tuzli, gdje æe biti uzeti uzorci za DNK analizu.



Inaèe, lokalitet na kojem je pronaðena grobnica jedno je od najstraviènijih dosad otkrivenih mjesta zloèina nad žrtvama genocida u Srebrenici. Srebrenièani su ubijeni pred spiljom, a potom baèeni u jamu duboku pedesetak metara, na nekim mjestima i do stotinu metara. U blizini ulaza naðene su èahure, automatske puške, a uz skeletne ostatke i brojna neeksplodirana ubojita sredstva.

(Tuzlarije.net)

28-10-2009 at 16:29 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

28.10.2009

Akcija SIPA-e

Uhapšeno troje osumnjièenih za zloèine u Srebrenici

Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH /SIPA/ uhapsili su danas Zorana Iliæa /43/, Duška Jeviæa /54/ i Mendeljeva Ðuriæa /49/ osumnjièene da su umiješani u ratne zloèine u Srebrenici 1995. godine.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešiæ rekao je Srni da æe ova lica, uhapšena na podruèju Bijeljine i Srebrenice, biti predata Tužilaštvu BiH na dalje postupanje.

Ova lica su uhapšena zbog sumnje da su poèinili genocid u vezi sa kriviènim djelom individualne kriviène odgovornosti na podruèju Srebrenice 1995. godine.

Iz SIPA-e je saopšteno da je u toku pretraga stambenih i prateæih objekata koje su koristila uhapšena lica i da æe sva dokumentacija, koja eventualno bude pronaðena, a koja se može dovesti u vezu sa ratnim zloèinom biti predata Sudu BiH.

Pripadnici SIPA-e današnju akciju su izveli po nalogu Tužilaštva BiH.

(SRNA)

28-10-2009 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

30-10-2009 at 02:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

30.10.2009

Predstavljena knjiga "Potapanje Srebrenice"

Knjiga "Potapanje Srebrenice", autora Nedima Rifatbegoviæa predstavljena je veèeras u Sarajevu.
O djelu koje predstavlja metaforu stradanja Bosne i Hercegovine i Bošnjaka govorili su novinar i publicist Gojko Beriæ, prof. dr. Šaæir Filandra i akademik Vladimir Premec.

Istaknuli su kako reportaže i prièe o autentiènim dešavanjima i stvarnim likovima, koje èine sadržaj knjige, na vjerodostojan naèin skiciraju vrijeme u kojem se Svijetu dogaða Srebrenica - tragedija planetarnih razmjera.

Knjiga je svjedoèanstvo koje na zoran naèin govori o ljudskom zlu i mržnji, ali i o sramoti civilizacije s kraja 20. stoljeæa, vješto kombinirajuæi dogaðaje na lokalnom nivou s oèekivanjima, odnosno duhom vremena na razmeðu historije koje tendira rušenju Berlinskog zida.

Autor, iako svjedoèi o muci i ljudskoj patnji, te svojevrsnom porazu èovjeèanstva u Srebrenici, ipak nalazi snage da prevlada skepsu i udahne novu nadu.

Prièom "Spašavanje Titanika", autor na simbolièan naèin govori o svemu što je prethodilo srebrenièkoj tragediji, a èije završno poglavlje - genocid u tom bh. gradiæu zaokružuje prièom "Pet sinova majke Munire", svjedoèeæi tragediju stvarnog lika, majke Munire Mehmedoviæ koja je izgubila pet sinova.

'Potapanje Srebrenice' je èetvrta knjiga novinara i publiciste Nedima Rifatbegoviæa, roðenog 1943. godine u Bijeljini.

Jezik i književnost diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Reportaže piše od 1967. godine, a od 1972 profesionalno se bavi novinarstvom radeæi u "Osloboðenju", listu u kojem je bio urednik, komentator, dopisnik i reporter. Dobitnik je više novinarskih nagrada.

(FENA)

30-10-2009 at 21:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

31-10-2009 at 18:03 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Google Earth tehnologija

Predstavljen "Bosanski atlas ratnih zloèina"

"Bosanski atlas ratnih zloèina", novi projekt Istraživaèko-dokumentacionog centra (IDC) koji sadrži èinjenice o žrtvama rata, masovnim ubistvima, silovanjima i sudskim presudama, kao i podatke o uništavanju kulturnog i historijskog naslijeða BiH od 1992. do 1995. predstavljen je danas u Sarajevu.
Radi se o dokumentu u digitalnoj formi - geografskom informacionom sistemu (GIS), temeljenom na Google Earth tehnologiji koji sadrži èinjenice o ratnim dogaðajima u BiH te omoguæava pristup dokumentiranim informacijama iz baze podataka IDC-a, ali i drugih organizacija i pojedinaca.

Predsjednik IDC-a Mirsad Tokaèa istaknuo je na pres-konferenciji da novi projekt predstavlja kvalitativan pomak u sakupljanju èinjenica o ratu - ratnim zloèinima, kršenju meðunarodnog humanitranog prava, konvencija o genocidu i ženevskih konvencija te doprinos demonopolizaciji procesa suoèavanja s prošlošæu kojim se pokušava manipulirati u politièke svrhe.

"Naša je namjera graðanima BiH, kao i bh. dijaspori omoguæiti sveobuhvatan pristup informacijama u posjedu IDC-a, ali podacima drugih institucija koje su spremne da saraðuju na ovom projektu", kazao je Tokaèa, uz napomenu da se radi o poslu koji nije završen, te koji æe se nastaviti unosom novih, ili korigiranjem veæ unesenih podataka u skladu sa saznanjima do kojih æe se doæi.

Bosanski atlas ratnih zloèina sadrži 50.000 geokodiranih taèaka, a tim IDC-a dosad je posjetio više od 2.500 mjesta na kojima su zloèini poèinjeni. Atlas nudi moguænost za pretraživanje podataka po razlièitim specifiènim kriterijima, te uvid u geografski preciznu sliku lokaliteta gdje su zloèini poèinjeni, uz odgovarajuæu videopotporu (sadrži oko 3.500 sati videozapisa).

Atlas predstavlja i svojevrsni memorijal svim žrtvama proteklog rata bez obzira na njihovu etnièku, religijsku, politièku ili socijalnu pripadnost.

Kako je reèeno, ovaj je projekt otvoren za dopunu novim relavantnim èinjenicama i dokazima kao što su one sadržane u arhivi Haškog tribunala (ICTY), ili èinjenicama o ratnim dešavanjima s prostora eks Jugoslavije, kao i novim sudskim presudama. Atlas može biti koristan za tužitelje, a s obzirom na brz pristup odreðenim èinjenicama.

Svako ko ima pristup Internetu može posjetiti web-portal IDC-a www.idc.org.ba i tako dobiti fajlove Atlasa, te koristeæi Google Earth zumirati kartu Bosne i Hercegovine, a potom dodatno zumirati sva podruèja i lokacije na kojima su ratni zloèini poèinjeni.

(FENA)

03-11-2009 at 14:50 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

03-11-2009 at 16:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

03-11-2009 at 16:18 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

06-11-2009 at 20:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice