Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim


"Dnevni avaz", 07.02.2009.godine

07-02-2009 at 19:51 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Sutra o prekršajnoj prijavi protiv mještana

Datum: 07.02.2009 18:54
Autor: Š. Pertef

SARAJEVO - Da li æe biti podnesena prekršajna prijava protiv mještana travnièkog sela Gluha Bukovica zbog napada na ekipu magazina "60 minuta" FTV-a, biæe odluèno sutra, kazali su juèe iz MUP-a Srednjobosanskog kantona.

"U ponedjeljak æemo znati da li æe biti potrebe za izdavanjem prekršajne prijave zbog narušavanja javnog reda i mira za osobe koje su uèestvovale u spreèavanju obavljanja poslova ekipe magazina ´60 minuta´", naveli su u MUP-u Srednjobosanskog kantona.

Oko 130 graðana u petak u poslijepodnevnim satima u krugu džamije ovog sela verbalno je napalo novinara Avdu Avdiæa, snimatelja Refika Vejslagiæa i vozaèa Šaæira Vladoviæa, koji su namjeravali da realiziraju prièu o navodnom seksualnom zlostavljanju djece od strane lokalnog imama. Nakon verbalnog napada u krugu džamije, novinarskoj ekipi je, sve do dolaska policije, bio onemoguæen izlazak i sela u trajanju od oko sat i pol.

Iz izvora bliskih policiji nezvanièno saznajemo da mještani ovog sela imaju razlièita mišljenja o imamu.

Helsinški komitet za ljudska prva u BiH osudio je juèe uèestale napade na urednike, novinare i snimatelje emisije "60 minuta".

Istièu da se sloboda izražavanja i pravo da se slobodno iznese sopstveno mišljenje uz poštovanje novinarskog kodeksa, temelje na vrijednosti svakog demokratskog društva.

Naša stranka oèekuje od nadležnih policijskih, tužilaèkih i sudskih organa, ali i od svih institucija vlasti da uèine sve kako bi lica koja napadaju novinare i njihovi nalogodavci odgovarali za svoja djela.

I SDP najoštrije osuðuje posljednje napade na novinarske ekipe magazina "60 minuta".

Bakir Hadžiomeroviæ, urednik magazina "60 minuta" na FTV-u, u petak je medijima izjavio da æe na sastanku s kolegama iz redakcije ozbiljno postaviti pitanje ima li svrhe da uopšte nastave raditi ovaj posao.
("Nezavisne novine")

http://www.nezavisne.com/hronika/vijesti/36642/Sutra-o-prekrsajnoj-prijavi-protiv-mjestana.html

07-02-2009 at 20:38 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Kada je u septembru prošle godine uhapšen zbog sumnje da je kao vozaè Vlade TK-a radio za profesore isturenog odjeljenja sarajevskog Pravnog fakulteta u Tuzli, prodajuæi ispitna pitanja studentima i navodeæi studentice na pružanje seksualnih usluga zauzvrat ocjene u index, Jasmin Mašiæ je zaprijetio: ako ostanem u zatvoru više od pet mjeseci, isprièat æu sve. Naravno, doajeni sarajevskog prava, Zdravko Luèiæ, Bajro Goliæ, Fuad Saltaga i Sanjin Omanoviæ, pobrinuli su se da se to ne desi. U suprotnom - teško da bi uspjeli ubijediti javnost i sudske organe da nisu krivi isto, odnosno, više negoli njihov vozaè. Taèno na vrijeme - Mašiæ je pušten jedan dan po isteku petomjeseènog pritvora. I veæ sutradan uredno zakoraèio u Vladu Tuzlanskog kantona sa zahtjevom za povratak na svoje radno mjesto. Smjelost je odlika bezbrižnih - Mašiæ je znao da profesore drži u šaci. Isto kao što i profesori u šaci drže cijeli pravosudni sistem - od glavnoga tužitelja Tuzlanskog tužilaštva, predsjednice Opæinskog suda, èelnika Visokog sudskog i tužilaèkog vijeæa - odnosno cijelu jednu mrežu pomagaèa koja se oèito pobrinula za održavanje njihovog imuniteta po svaku cijenu. O osobnim i porodiènim interesima èelnih ljudi tuzlanskog pravosuða da profesori ne budu procesuirani, pritiscima na tužiteljicu Dijanu Miliæ, obeshrabrivanju svjedoka, ulozi sudije Suda BiH Branka Periæa, i korupciji u pravosuðu, za Dane govori Faruk Balijagiæ, tuzlanski advokat i svjedok u predmetu, ako se to za tuzlansku farsu može reæi, koji se vodi protiv osloboðenog Mašiæa.

DANI: Gospodine Balijagiæu, kako komentirate skandaloznu odluku Opæinskog suda u Tuzli o oslobaðanju optuženog Jasmina Mašiæa iz pritvora?
BALIJAGIÆ: Oèito je da je Sud od poèetka suðenja naklonjen i Mašiæu i njegovom advokatu Tomislavu Ljubiæu i stoga taj Sud nema više nikakvog kredibiliteta da drži bilo kojeg graðanina u pritvoru! Oèito je da postoji neko u Visokom sudskom i tužilaèkom vijeæu ko montira ovo sve da se graðanima diže tlak, da ih uznemiruje, stoga smatram da bi Vijeæe za implementaciju mira trebalo hitno da se pozabavi pravosuðem u BiH jer je ono dostiglo tako kritiènu mjeru ispod koje se zaista više ne može i prelazi u opæi pravni haos kojeg graðani više ne mogu trpjeti.
DANI: Možete li kao ekspert objasniti po kojem se pravnom osnovu optuženi može pustiti iz pritvora prije nego što je završen postupak izvoðenja dokaza Tužilaštva u sudskom procesu?
BALIJAGIÆ: Mašiæ je, konkretno, osloboðen na osnovu toga što se smatra da više ne može utjecati na svjedoke. To je apsolutno apsurdno s obzirom da je i prije izvoðenja svih dokaza koji pokazuju vjerodostojnost optužnice, upuæivao prijetnje iz zatvora. Pokazalo se da je optuženi tokom boravka u zatvoru ometao sudski postupak i utjecao na svjedoke porukama koje je slao, što je protivno odredbi èlana 146 ZKP-a FBiH.
DANI: Znaèi li to da je odluka Suda protuzakonita?
BALIJAGIÆ: Apsolutno! Tužilaštvo ima još veliki broj svjedoka da sasluša, i to upravo onih na koje je vršen pritisak iz zatvora, i suština je u tome da se ovim utjeèe na svjedoke da promijene svoje iskaze. Dakle, odluka Suda nema nikakvo pravno uporište.
DANI: S druge strane, kako objašnjavate èinjenicu da tužiteljica Dijana Miliæ još nije podigla optužnicu protiv profesora Bajre Goliæa, Zdravka Luèiæa, Sanjina Omanoviæa i Fuada Saltage i pored obilja dokaza koji ukazuju na njihovu kriviènu odgovornost u uzimanju seksualnog i novèanog mita zauzvrat prolaznosti na ispitima?
BALIJAGIÆ: Možda se neæete složiti sa mnom, ali ja smatram da su Dijana Miliæ i Oleg Èavka jedini tužitelji koji rade svoj dio posla u BiH. Istina je da ona ima fantastiènu koncentraciju dokaza za niz kriviènih djela koje su poèinili profesori Pravnog fakulteta. Meðutim, ne možemo tužiteljicu posmatrati odvojeno iz sredine u kojoj radi, pogotovo kada uzmemo u obzir da je Sud BiH u "aferi Lijanoviæi" oslobodio Luèiæa pod vrlo sumnjivim okolnostima, i zato mislim da jedna Dijana Miliæ, koja nema nikakvu osobu iza sebe, nema Milorada Novkoviæa, nema Branka Periæa, nema politièku podršku, pokazuje krajnju dozu opreza u podizanju optužnice. S druge strane, ne možemo njen rad posmatrati van sistema rada Kantonalnog tužilaštva Tuzla, gdje se sve bitne odluke donose na kolegiju. Uz to, pogledajte gdje su djeca tužioca Hajrudina Mujanoviæa, glavnog tužitelja Šesenama Æosiæa, Ive Iveljiæa, pogledajte gdje su sudije Opæinskog suda Tuzla, koji su, takoðer, veliki dužnici èetvorici ovih profesora.
DANI: Gdje su njihova djeca?
BALIJAGIÆ: Na Pravnom fakultetu u Sarajevu - neki studiraju, neki su završili, neki su na poèetku a neki pri kraju studija. Prema tome, ne možemo izolirano posmatrati odluku Dijane Miliæ da zabetonira iskaze svjedoka. Ona ne može podignuti optužnicu bez glavnog tužitelja Æosiæa.
DANI: Nije li porazno onda za našu društvenu zajednicu da je za primjenu zakona potrebno imati vaninstitucionalnu podršku ili zaštitu moænih pojedinaca?
BALIJAGIÆ: Iskreno, vaše pitanje me iznenaðuje. Mi živimo u istoj državi i znamo šta se dogaða - pa pogledajte, 10 milijardi živog novca donacija je u periodu od 1996. do 2000. pokradeno, a niti jedan tužitelj nije podigao tužbu zbog kraðe tog novca. Ja sam nedavno uputio jedno pismo Miloradu Novkoviæu u kojem sam ga zamolio da mi odgovori koliko je to tužitelja suspendirano do sada zato što nisu radili svoj posao? Dakle, moramo biti svjesni politièke moæi pojedinaca u ovoj državi, a onda i odreðenih lobija, obavještajnih službi...
DANI: Da, ali, konkretno ovaj sluèaj pokazuje da živimo u sistemu u kojem se, i pored toga što su evidentirana i dokazana, djela korupcije i seksualne prisile na Univerzitetu ne procesuiraju. Kako?
BALIJAGIÆ: Uzvratit æu vam istim pitanjem. Zašto Branko Šljivar nije procesuirao ove profesore u Sarajevu kada se sve zapravo i dogaða ovdje, s obzirom da se radi o sarajevskom fakultetu. Zbog èega je kantonalni tužitelj u Zenici, gdje je bilo evidentno da je Bajro Goliæ napisao svoj broj telefona studentici na papir i time tražio da ima seks s njom, cijeli sluèaj zakljuèao u ladicu? Prema tome, ne treba gledati samo Tužilaštvo u Tuzli. Èinjenica, oni jesu najbahatiji, pogotovo kad uzmemo u obzir da je, osim Jasmina Mašiæa, veliki broj ljudi sauèestvovao u ovoj korupciji.
DANI: Ali, objasnite nam to ponašanje tužiteljice koja diže optužnicu protiv vozaèa profesora koji su mu naruèivali "seksualne usluge" i usluge mita, ali ne i njih samih, pa to je ravno situaciji u kojoj za neèije ubistvo ne odgovaraju naruèioci veæ njihov vozaè?!
BALIJAGIÆ: Ja sam u ovom poslu 25 godina, i nauèio sam da ljudi djeluju po principu "veži konja gdje ti aga kaže". Dakle, kako glavni tužitelj kaže, tako æe se i raditi. Ja odgovorno tvrdim da je Dijana Miliæ prikupila najmanje stotinu relevantnih i preciznih dokaza za ova krivièna djela, koja se ne tièu samo prostitucije i mita, veæ i zloupotrebe položaja, pa oni su, ukoliko uzmemo Krivièni zakon FBiH, djelovali kao jedna kriminalna grupa! S druge strane, javno mnijenje šuti, šute i opozicione partije i iskreno da vam kažem, vi ste jedina novina koja ovaj sluèaj prati objektivno. Nažalost, ništa se nije promijenilo od vremena kada je predsjednik države bio Izetbegoviæ - što je više bilo dokaza da neko èini kriminal, taj bi više i napredovao. S obzirom da znam status ljudi koji su sve ovo radili, ne bi me èudilo da doguraju i do ministarskih pozicija!
DANI: Da li zapravo želite reæi da je osoba odgovorna za sabotiranje proširenja optužnice na profesore sam glavni kantonalni tužitelj Šesenam Æosiæ, za kojeg se zna da se u nekoliko navrata sastajao s profesorom Zdravkom Luèiæem i advokatom Tomislavom Ljubiæem?
BALIJAGIÆ: Æosiæ je po zakonu najodgovornija osoba zašto optužnica nije podignuta. Jesu li u pitanju njihova djeca ili neko iz Visokog sudskog i tužilaèkog vijeæa koje su ovi profesori zadužili ili nešto drugo - on najbolje zna. Oèito je da se tužitelji i sudije ponašaju kao da su iznad Ustava i zakona jer dokazi postoje. Nepojmljivo je da Ljubiæ, koji je nekada u komunizmu bio i sudija, a potom zahvaljujuæi jednoj od ovih šovinstièkih partija postavljen za ombudsmana za ljudska prava u Tuzli, nareðuje sudu da radi tri uzastopne subote! Nijednom pritvoreniku se nije sudilo subotom. Vidite da se Tomislav Ljubiæ zbog veza s profesorima, koje oèito više brani negoli i samog Mašiæa, stavio iznad Ustava i zakona i on komanduje predsjednici suda Biljani Novak i predsjednici sudskog vijeæa Amri Mulabdiæ.
DANI: Svi koji su prisustvovali suðenju primijetili su blagonaklonost predsjednice Sudskog vijeæa Alme Mulabdiæ prema Tomislavu Ljubiæu - ne samo da se svaki njegov zahtjev prihvata, veæ je i na njegov upit donesena skandalozna odluka o iskljuèenju javnosti prilikom svjedoèenja profesora.
BALIJAGIÆ: Ono što se radi u ovom procesu mora dobiti epilog kod meðunarodnih institucija za ljudska prava, jer ovo što VSTV tolerira je katastrofa!
DANI: Kako komentirate skandalozno pismo sudije Vrhovnog suda Ize Tankiæa da se njegova kæerka iskljuèi iz procesa suðenja? Nije li to direktan utjecaj na rad Tužilaštva?
BALIJAGIÆ: Vrlo je upitno kako je Izo Tankiæ upoznat s detaljima kriviènog istražnog spisa?! To bi trebali znati samo tužitelj koji vodi sluèaj i glavni tužitelj - Tankiæ je osoba koja nikako to nije mogla znati. To je neviðeni pritisak i oèito je da svi sebe ovdje stavljaju iznad Ustava, a Ustav je, nažalost, samo prièa za sirotinju.
DANI: Da li æe reagirati Visoko sudsko i tužilaèko vijeæe?
BALIJAGIÆ: Prema onome što znam, Meddžida Kreso im je proslijedila ovu informaciju, ali svako ko misli da je VSTV nepristrasan organ - vara se. Svakojaki su se lobiji tu ukljuèili i umiješali i naš pravosudni sistem tone sve dublje i dublje u haos. Moram reæi da se ništa nije promijenilo od vremena poslije rata kada sam u sudnicama znao citirati Richarda Sclara, da su tužitelji i sudije više u funkciji mafije, a ne ljudi i pravosuða - a sada je situacija i gora.
DANI: Vi ste prilikom svjedoèenja u Opæinskom sudu govorili o utjecaju Bajre Goliæa i Zdravka Luèiæa u strukturama vlasti? Mislite li da zbog toga postoji moguænost da ovaj sluèaj padne u vodu?
BALIJAGIÆ: Ne morate iæi dalje od sto metara preènika Pravnog fakulteta, pa da Vam njihov utjecaj bude jasan. Otiðite u policiju, evo, pa sada je svjedoèio policajac Ivo Antiæ koji je na isti takav sumnjiv naèin dobio diplomu pravnika! Goliæ i Luèiæ su ušli u jednu mrežu kriminala, i vezali su veliki broj ljudi za sebe, ljudi na položaju, ljudi u kriminalnim miljeima... Tužiteljici Miliæ se stalno potura kao informacija da je Nisko Karkelja sestriæ Bajre Goliæa, da mu je bliski roðak visokopozicioniran u Vojsci RS-a, sada su joj ukinuli i pratnju, a ona živi sama, žena je, i sve se radi na tome da se utjeèe na njenu volju za radom. Strah je kljuèna stvar koja preovladava u ovom sluèaju.
DANI: Vaša kæerka svjedoèila je pred Sudom da je pristala dati mito Bajri Goliæu za prolaznost na njegovom ispitu iz uvoda u ekonomiju. Šta Vi, kao otac, mislite o tome?
BALIJAGIÆ: Nažalost, kada je ona upisala fakultet, mislio sam da je vrijeme korupcije iza nas... Bio sam šokiran kada sam shvatio da je dotle došlo da je dijete prisiljeno da joj kolege savjetuju da ukoliko želi da položi ispit mora ili platiti ili spavati s profesorom. Isprva sam mislio da je prepisivala na ispitu te da zbog toga ne može proæi, dok nisam saznao da je zapravo kupila ispit. Objasnila mi je da se ne može drugaèije položiti kod Goliæa. U normalnom društvu odmah bi svi reagirali, i vlast, i rektorat, dekanat...
DANI: Vi ste èak i tražili objašnjenje od tadašnjeg rektora Univerziteta u Sarajevu Hasana Muratoviæa i dekana Fuada Saltage, zar ne?
BALIJAGIÆ: Da, mene je rektor htio umiriti, i pomoæi mi da mi dijete položi, predlagao mi je da se sastane komisija itd. Ja sam, meðutim, rekao da ne dolazi u obzir da dijete polaže ispit pred komisijom koji je veæ polagalo, i da hoæu da se situacija rašèisti. Tada mi je Muratoviæ rekao - ja ne mogu tu ništa uraditi, Saltaga je prekinuo svaku komunikaciju s rektoratom, fakultet je registriran kao pravno lice i ne podliježe nikakvoj odgovornosti rektoratu te da je Saltaga tu zakon.
DANI: Dekan Saltaga je jedini koji još uvijek nije dao svoj iskaz Tužilaštvu niti se uopæe spominje u optužnici protiv Mašiæa. Postoje saznanja da je studentice prisiljavao na seksualne usluge u Sarajevu. Šta znate o tome?
BALIJAGIÆ: Koliko znam, Saltaga je obavljao sve to po kuæama i u svojoj vili sa šest katova u Sarajevu, on je inaèe razveden, i nije se mnogo eksponirao u Tuzli.
DANI: Vi ste u kontaktu sa studenticama, koje ne samo da su na udaru svoje patrijarhalne okoline, veæ nemaju nikakvu zaštitu pravosudnih organa iako je poznato da im je prijeæeno?
BALIJAGIÆ: Država je katastrofalno postupila prema njima. Sud je pustio Ivu Antiæa da javno kaže da je ta i ta osoba imala odnose sa Zdravkom Luèiæem i to izlazi u štampi! Ta djevojka je oca izgubila u ratu, ostala je siroèe, njen oèuh je to vidio, napravio je majci katastrofalne probleme! A zbog ovih dripaca o èijim gnusnim djelima se treba znati, iskljuèili su javnost da ih tobože ne bi kompromitirali! Biljana Novak i Alma Mulabdiæ su namjerno dopustile da se imena i prezimena studentica spominju u javnosti kako bi ostale osobe odustale od svjedoèenja. Moja kæerka je samo dala novac i da vam ne govorim šta smo zbog toga sve proživjeli, a zamislite onda još kako se osjeæaju roditelji onih djevojaka koje nisu imale izbora. Umjesto da ih zaštiti, Sud je svjesno išao na to da ih degradira, kako bi bilo što manje svjedoka.

 


Sve je super i sve je za 5!
07-02-2009 at 23:31 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Bakir najavio gašenje "60 minuta" ako se napadi nastave

SARAJEVO -Samostalni Sindikat uposlenika Javnog RTV sistema u BiH najoštrije je osudio "ponovljene" posljednje napade na dvije ekipe politièkog magazina 60 minuta u selu Gluha Bukovica i u KPZ-u Foèa.

Ovi napadi, osim zastrašivanja, nose i karakteristike brutalne demonstracije sile kojom se žele sputati postulati novinarske profesije - istinitost i objektivnost. Pozivamo demokratske i progresivne snage u našoj zemlji da se suprotstave otvorenim napadima na kolege iz magazina 60 minuta i na taj naèin daju podršku civilizacijskim vrijednostima kao što su sloboda mišljenja, govora i izražavanja, kaže se u priopæenje Samostalnog sindikata uposlenika Javnog RTV sistema u BiH.

SDP: Napad na novinare napad na sve nas

I SDP je najoštrije osudio posljednje vandalske napade na novinarske ekipe 60 minuta u Gluhoj Bukovici i Foèi.

-Buduæi je ovo samo još jedan u nizu fizièkih napada i prijetnji novinarima istog magazina, krajnje je vrijeme da nadležni organi procesuiraju one koji stoje iza ovih kriminalnih i monstruoznih radnji. Oba sluèaja pokazuju da kriminalci sa svojim pokroviteljima koji su skloni vršenju najbrutalnijih kriviènih djela, u što svakako spada i pedofilija, zapravo nemaju ni vjere ni nacije. Ovo nije samo napad na novinare, veæ napad na sve nas i istinu koja nam je svima prijeko potrebna, a posebno Bosni i Hercegovini u kojoj cvjeta organizirani kriminal i korupcija, stoji u priopæenju SDP-a.

Odgovornost za radikalizaciju prijetnji novinarima snose OHR i nadležna tužiteljstva u BiH jer su neprocesuiranjem nasilja nad novinarima ohrabrila organizirane kriminalne skupine da zastrašuju novinare, stoji priopæenju iz Bosanske stranke.

BOSS: Odgovorni OHR i tužiteljstva

-Teroristièki napad na NTV Hayat, napadi na novinare RTV-a Slon, stalno nasilje prema magazinu 60 minuta i drugim medijima koji se usuðuju progovoriti o kriminalu i nemoralu politièara i njihovih suradnika iz svih segmenata bh. društva, dokazuju da je pravosuðe u BiH u službi mafije i politièkih siledžija. U situaciji kada se po svaku cijenu želi ugušiti kritièki stav prema nenarodnoj vlasti, kada se opoziciji koja se usudi progovoriti onemoguæava medijski prostor za djelovanje, eventualno gašenje magazina 60 minuta rezultiralo bi ostavljanjem graðana u apsolutnoj nemilosti podmuklih politièara i njihove mafije, upozorava predsjednik BOSS-a Mirnes Ajanoviæ.

Naša stranka najavila prosvijede

Naša stranka najoštrije prosvjeduje zbog još jednog u nizu napada na ekipe politièkog magazina 60 minuta. Naša stranka izražava prosvjed zbog, kako se navodi u priopæenju, neodgovorne i nemoralne države koja nièim ne doprinosi zaštiti prava na slobodu govora i ne štiti ljude koji svoj posao obavljaju krajnje odgovorno i moralno.

-Ukoliko se ne pokrene hitna istraga i ukoliko sva vlast ne stane u zaštitu prava na slobodu govora, Naša stranka upozorava sadašnju vlast da æe, u suradnji s politièkim strankama, nevladinim organizacijama i svim graðanima i graðankama, kojima je stalo do normalnog i otvorenog društva, pokrenuti masovne prosvjede te apelirati i na ukupnu meðunarodnu javnost i zajednicu da poduzme odgovarajuæe mjere protiv sustava vlasti koji ne štiti osnovna ljudska prava, kaže u priopæenju Naša stranka.

Osuda Helsinškog komiteta

Helsinški komitet za ljudska prava u BiH osudio je sve uèestalije napade na urednika, novinare i snimatelje FTV-ove emisije 60 minuta. Prijetnje smræu, fizièki napadi, pokušaji ometanja u obavljanju novinarskog posla, kako istièe Helsinški komitet, predstavljaju orkestrirana nastojanja da se sredstva informiranja stave pod kontrolu i da se ušutkaju kritièki glasovi.

-Oèekujemo da demokratska javnost stane u zaštitu novinara i medija koji su na udaru nosiltelja autoritarnih i totalitarnih tendencija. Ujedno, oèekujemo da policija i pravosuðe dosljedno obave svoj dio posla, u skladu sa zakonima ove zemlje i da nositelje ataka na život i fizièki integritet novinara i njihovih suradnika sankcioniraju, kaže se u priopæenju Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH.

Promo pozvao graðane da se zapitaju tko su im susjedi

I udruženje za promociju i razvoj inicijativa mladih - PROMO oštro je osudilo posljednje u nizu brutalnih napada na novinare politièkog magazina 60 minuta, zatraživši od nadležnih institucija u BiH da najoštrije kazne napadaèe.

PROMO je pozvao graðane da se zapitaju u kakvoj zemlji žive i tko su im susjedi ako novinarsku ekipu treba zatoèiti da bi se obranio vjerski službenik pedofil. Trebaju se zapitati za koga su glasali ako jedan državni zastupnik demonstrira silu nad novinarima i ponosi se svojom bahatošæu, drugi prijeti, vrijeða i uništava opremu za snimanje, a treæi na novinarsko pitanje odgovara psovkom. Val nasilja nad novinarima FTV-a hitno mora biti zaustavljen, prije nego što lovci na ucijenjene novinarske glave zaista i obave posao, kaže se u priopæenju Udruženja PROMO.

Hadžiomeroviæ Bojim se da netko ne strada

Urednik „60 minuta“ Bakir Hadžiomeroviæ. Izjavio je da je napad na novinare koji rade za njegovu emisiju nastavak kompanje koja ima svoje uporište i u režimskim medijima, prije svega medija u RS-u, a i pojedinim bošnjaèkim medijima. Hadžiomeroviæ je još jednom pozvao sve meðunarodne i domaæe institucije zadužene za zaštitu ljudskih prava da reagiraju na sve uèestalije napade na novinare. Zahvalio je policijskom komesaru Srednjobosanske županije Dragi Vukoji, koji je uèinio sve da incident u Travniku proðe bez veæih posljedica.

Hadžiomeroviæ je pozvao da se zaustavi hajka na 60 minuta i upozorio da netko može zaista stradati. Stravièna je situacija, kaže on, da novinari magazina 60 minuta žive pod policijskom zaštitom. Njima je onemoguæen normalan i slobodan život. Ukoliko se sve ovo nastavi, ozbiljno æu sa svojim kolegama razmotriti da li i dalje raditi svoj posao, kaže urednik magazina 60 minuta Bakir Hadžiomeroviæ. Ukoliko je magazin 60 minuta jedini problem ove države, onda uživajte, rezignirano na kraju poruèuje Hadžiomeroviæ.

Napadnuti u Travniku i Foèi
Podsjetimo u petak je u selu Gluha Bukovica, u opæini Travnik napadnuta ekipa politièkog magazina 60 minuta - novinar Avdo Avdiæ, snimatelj Refik Vejsilagiæ i vozaè Šaæir Vladaviæ. Ekipa je snimala prièu o seksualnom zlostavljanju djece od strane lokalnog vjerskog službenika. Nakon napada u krugu džamije, ekipi je onemoguæen izlaz iz sela.

Još jednoj ekipi 60 minuta bio je onemoguæen rad. Damiru Kaletoviæu i Hakiji Hadžaliæu u Foèi nije bilo dozvoljeno snimanje zgrade zatvora. Stražari su zatražili da novinar i snimatelj uðu u zgradu zatvora i dozvolu zatraže od upravnika, mada je snimanje javnih prostora i u našoj zemlji dozvoljeno. Upravnik se nije pojavio, a ekipi je nakon dužeg zadržavanja u prostorima zatvora dozvoljeno da se udalji.
7.2.2009.
Pincom.info

http://pincom.info/index.php?p=opsirnije&s=62752

07-02-2009 at 23:32 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Nakon što je velikosrpska politika doživjela poraz na ratištima od Dubrovnika do Vukovara i nokaut meðunarodnim priznanjem Hrvatske, Slobodan Miloševiæ je s vrhom JNA, koja se još nastojala "prodavati" jugoslavenskom i narodnom, poèetkom 1992. godine krenuo na Bosnu.Za operativnog nositelja realizacije paklenog plana odreðen je zloglasni KOS. Novinska agencija EPEHA u posjedu je dokumenata iz kojih je vidljivo kako je funkcionirao KOS-ov ratno-huškaèki stroj, kako je KOS za potrebe svoje tvornice laži osnovao agenciju Srna i koju je ulogu u tome imao stari suradnik KOS-a Radovan Karadžiæ.

RTV Beograd i Politika
Za trajanja zloèina nad Vukovarom, u KOS-ovu štabu za plasiranje dezinformacija bila su zadužena tri oficira i više njihovih suradnika iz reda novinara RTV Beograd i izdavaèke kuæe Politika. Držeæi da su u Vukovaru obavili dobar posao, u beogradskoj centrali KOS-a odluèili su u BiH djelovati po istom klišeu, ali u drugoj formi.
Srpski general Aleksandar Vasiljeviæ dao je zadaæu potpukovniku Peri Simoviæu, šefu KOS-a IV. korpusa JNA, da u Sarajevu stupi u kontakt s Karadžiæem, glavnim agentom-rezidentom KOS-a u SDS-u, i dade mu "uputstva da zapoène pripreme za formiranje jedne srpske novinske agencije". Vasiljeviæ je uputio Simoviæa da se "srpska novinska agencija smjesti izvan Sarajeva, u vojnom odmaralištu Jahorina, na Palama ili u Sokocu.
- KOS æe svojim kanalima osigurati civilnu tehniku iz RTB-a, a montažu, stacionarnu tehniku i pojaèivaèe osigurat æe iz sredstava JNA. Za rad u srpskoj informativnoj agenciji osigurat æe provjerene novinare èlanove SDS-a. Rad agencije usmjeravat æe i držati pod nadzorom KOS preko svojih agenata meðu novinarima - navodi se u dokumentu.
Pukovnik Simoviæ obavio je zadaæu. U Sarajevu se tajno sastao s Karadžiæem i prenio mu instrukcije iz KOS-ove centrale. Tako je roðena SRNA.
Karadžiæ i Simoviæ uskoro su se ponovno susreli u hotelu "Panorama" na Palama. Tada je Karadžiæ upuæen da osnuje informativne punktove u "srpskim opštinama" te da se TV Sarajevo razbije iznutra tako da se novinari srpske nacionalnosti dovedu na Pale ili neutraliziraju. Tako je i uèinjeno, a velik broj novinara sarajevske TV prešao je na rad na Pale.
Kako je Srna radila pod vodstvom KOS-a, ponajbolje svjedoèe javno objavljivane laži kojima je pripremano "ravnanje" Kupreške visoravni. Od 19. ožujka do 2. travnja 1992. godine KOS dozira i "pumpa" dezinformacije o "klaonici Srba pred crkvom, i to stotinu jednog stanovnika iz Donjeg Malovana i devet iz Gornjeg Malovana", "èitavom sokaku u krvi od klanja", "20 tenkova maðarsko-sovjetske proizvodnje s oznakom HOS, koji su na Kupreško polje dovezeni iz Letonije", "o 126 ustaških bojovnika, tri ustaške brigade 106. ustaške divizije iz Zagreba, koji su naoružani tenkovima, sa dvije haubice, devet minobacaèa 120 milimetara, 40 minobacaèa 60 i 82 milimetra".
Kada je KOS ocijenio da su njegove laži postigle željeni efekt, prekinuo je sve PTT veze s Kupresom, Bugojnom i Livnom, a ratni zloèinac Ratko Mladiæ pokrenuo je snage Kninskog korpusa i uz pomoæ ratne eskadrile proveo "efikasnu akciju oslobaðanja Kupresa". KOS je objavio da je "na Kupresu zaplijenjeno 8000 njemaèkih NATO-obroka".
Ta izmišljotina bila je potrebna radi uvjeravanja Srba "da je sav zapadni svijet protiv JNA, Slobodana Miloševiæa i srpskog naroda".

(Svevijesti.ba
 


Sve je super i sve je za 5!
07-02-2009 at 23:43 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Zapovijednik Eufora ne zna ništa o radioaktivnom otpadu


MOSTAR - General bojnik Stefano Castagnotto koji je preuzeo zapovjedništvo nad snagama EUFOR-a u BiH prije tri mjeseca kazao je kako nema dokaza kako su devedesetih godina meðunarodne vojne snage odlagale radioaktivni otpad u jezera i druga mjesta diljem BiH, kao što tvrde bh.mediji.


- To su strašne optužbe. Koliko ja znam, rijeè je o spekulacijama. To nije dovoljno. Potrebni su dokazi. To je jedino što mogu o tome reæi u ovome trenutku. Koliko sam ja obaviješten, to nije prvi put da se takve informacije objavljuju. U medijima, s vremena na vrijeme, iziðe takva informacija, kazao je Castagnotto u intervju mostarskom Dnevnom listu.


Na upit hoæe li ipak provjeriti takve informacije zapovijednik EUFOR-a kazao je kako se radi o spekulacijama i jednostavno ih ne želi komentirati spekulacije.

- Ali, ono što vam mogu reæi je kako unutar meðunarodne zajednice imate lokalne ovlasti, nacionalne ovlasti... Bilo bi potrebno uspostaviti odgovarajuæi pravni okvir. To se odnosi na bilo koju misiju u bilo kojem dijelu svijeta, kazao je Castagnotto. On je rekao kako ne zna ništa ni o navodnoj kraði arheološkog blaga u Hutovu blatu?


Na pitanje je li NATO prilikom bombardiranja srpskih položaja u BiH koristio i streljivo s osiromašenim uranijem, te tko je odgovoran za odlaganje ostataka odgovorio je:

-Opet ulazimo u polje pitanja odgovornosti. Odgovornost je povezana s ovlastima i autoritetom. Ako nema jednog, nema ni drugog. Ja sam EUFOR i ne mogu komentirati ono što se dogaðalo ovdje devedesetih, kazao je zapovijednik EUFOR-a u BiH.


8.2.2009.
Pincom.info

08-02-2009 at 14:05 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Eriko: Nije prepoznat izazov rješavanja pitanja viška vojne imovine


Komandant NATO štaba u Sarajevu brigadni general Sabato Eriko smatra da BiH još nije u potpunosti prepoznala izazov koji predstavlja rješavanje pitanja viška vojne infrastrukture i izmjena njene namjene.
Italijanski general, koji je 14. januara ove godine preuzeo komandu nad NATO štabom u Sarajevu, u intervjuu Srni naglasio je da proces izmjene namjene vojne infrastrukture može biti veoma komplikovan.

"Zavisno od lokalnih potreba i resursa izmjena namjene i razvoj na osnovu nekadašnjih objekata korištenih u odbrambene svrhe može donijeti ekonomske koristi za zajednice koje žive u njihovom okruženju - ali to zahtijeva pažljivo planiranje, inicijativu, umrežavanje i saradnju", istakao je Eriko.

On je napomenuo da je Štab NATO-a u Sarajevu veoma snažno ukljuèen u podršku BiH u smislu rješavanja pitanja vojne imovine, te u dio tog pitanja koji se odnosi i na raspolaganje imovinom koja više nije potrebna.

Govoreæi o najavi ministra odbrane BiH Selme Cikotiæa da namjerava da podnese aplikaciju za Akcioni plan za èlanstvo u NATO-u /MAP/, general Eriko je naglasio da je taj mehanizam posljednji korak pred punorpravno èlanstvo u Sjeveroatlantskoj alijansi.

"Odluka o aplikaciji za MAP suverena je odluka BiH, tako da nije prikladno za mene da se izjasnim o tome. MAP je posljednji korak pred punopravno èlanstvo države u NATO i zahtijeva nacionalno politièko opredjeljenje, a ne samo vojske", rekao je on.

Prema njegovim rijeèima, iz NATO prespektive bilo koja odluka u pogledu MAP statusa za BiH biæe zasnovana na vrlo širokom spektaru faktora, ukljuèujuæi pokazan napredak u provoðenju reformi, što se ne odnosi samo na odbrambene reforme.

"To æe zahtijevati i znatno poveæanje kapaciteta institucija BiH i konstruktivniju politièku atmosferu" - dodao je Eriko.

On je napomenuo da je u BiH u toku proces reformi, neophodnih za ispunjavanje uslova za èlanstvo u NATO-u.

"Institucije odbrane BiH uradile su odlièan posao u uspostavljanju jedinstvenih oružanih snaga, stvorenih na osnovu rezultata i zakona koje je 2005. godine predložila Komisija za reformu odbrane"- dodao je Eriko.

On je naglasio da je taj napredak utvrðen u NATO-u u decembru 2006. godine, kada je BiH pozvana da se pridruži Partnerstvu za mir.

"U okviru Partnerstva u BiH se sada provodi izazovan set reformi pod Procesom planiranja i revizije /PARP/, koji se uglavnom fokusira na institucije odbrane i bezbjednosne strukture, te u okviru Individualnog partnerskog akcionog plana /IPAP/ koji obuhvata i druge institucije BiH. Potpuno i održivo provoðenje ove reforme pomoæi æe BiH da ispuni izazove i odgovornosti koje se odnose na cilj ove države, a to je èlanstvo u NATO-u", rekao je italijanski general.

Na pitanje kakvu pomoæ BiH može oèekivati od NATO-a - kada je rijeè o modernizaciji Oružanih snaga BiH - Eriko je naglasio da Sjeveroatlantska alijansa pruža prvenstveno savjetodavnu pomoæ u smislu saèinjavanja planova modernizacije.

8.2.2009
svevijesti

08-02-2009 at 14:07 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Ceriæ ustao u zaštitu vehabita

SOKOLAC - Poglavar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa Ceriæ opravdava prisutnost vahabita, pristalica radikalnog islamskog pokreta, u njegovoj zemlji, a one koji iskazuju zabrinutost zbog njihova djelovanja i ekstremistièkih izgreda optužio je za "širenje islamofobije".



"Oni koji nas okrivljuju da im je stanje loše zbog islama i novih muslimana pridružuju se islamofobiji koja nas, bosanske muslimane, stare i nove podsjeæa na iskustvo preživljenog genocida", kazao je Ceriæ tijekom molitve koju je u petak prevodio u jednoj džamiji kod mjesta Sokolac u istoènom dijelu BiH.



Kako je prenijela informativna agencija Islamske zajednice u BiH (MINA), Ceriæ je kazao kako je jasno da nekima "smetaju novi muslimani koje nazivaju vehabijama" a sve to samo zato što su oni "preživjeli genocid i protive se režimu aparthejda".



Iako nije nikoga izravno spomenuo reis Ceriæ je oèevidno polemizirao s vrhbosanskim nadbiskupom kardinalom Vinkom Puljiæem koji je otvoreno iskazao zabrinutost zbog djelovanja vahabita u BiH.



"Postoji jedan mentalitet koji nije naš izvorni iz BiH. Ja ih puno ne poznajem no znam da ih zovu vehabijama. Nisu oni muslimani koje znam iz mog djetinjstva. Ja o tome rijetko govorim jer brzo dobijem prijeteæa pisma", kazao je kardinal Puljiæ tijekom predavanja o meðureligijskom dijalogu i koegzistenciji u poslijeratnom Sarajevu što ga je održao ranije ovog tjedna za posjeta Washingtonu.



Ta je izjava kardinala Puljiæa naišla na veliki odjek u bosanskohercegovaèkoj javnosti i medijima, a reis Ceriæ je u petak ustvrdio kako je Islamska zajednica u BiH sposobna nositi se sa svim izazovima te da joj nije potreban "nièiji paternalizam".



Ceriæ je ustvrdio kako "bosanski muslimani, ni stari niti novi neæe ugrožavati nièije pravo na život, slobodu, imovinu i èast".



Prisutnost vahabita u BiH postala je temom posebne rasprave kada je prošle godine zbog nasilnih izgreda koje su izazvali prekinut Queer festival u Sarajevu.


Vahabiti su veæ našli uporište u brojnim džamijama u BiH, ukljuèujuæi i najveæu u sarajevskom naselju Alipašino polje izgraðenu i održavanu novcima iz Saudijske Arabije.



Zagovaraju specifiènu interpretaciju islama, a poznato je da i bosanske muslimane pokušavaju preodgajati i prisliti ih na prihvaæanje novih obièaja, ukljuèujuæi i posebne molitvene obrede.


7.2.2009.
Pincom.info/ Hina

08-02-2009 at 14:09 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Predsjednik Srbije Boris Tadiæ izjavio je da je za Srbiju prihvatljivo sve što se dogovore legitimni predstavnici naroda i graðana u BiH, ali da se od njega ne može nikada oèekivati da æe dovesti u pitanje Republiku Srpsku (RS).
"Srbija nikad neæe odustati od zaštite srpskog identiteta i kulture u BiH. Ne može se nikad od mene oèekivati da æu iznevjeriti interese srpskog naroda, braneæi prava Bošnjaka. Nikad ne možete oèekivati od mene da æu dovesti u pitanje RS. Ja branim pravo RS na postojanje", rekao je Tadiæ.

On je ocijenio da je BiH sada ono što je nekada bila Jugoslavija.

"Sve boljke i nesporazumi bivše Jugoslavije slili su se sada u BiH. I ukoliko u Jugoslaviji nismo bili spremni da živimo sa ujedinjenim identitetom, u toj mjeri je kompleksno oèuvati i takav život u sadašnjoj BiH. Jedino rješenje za jedan takav multietnièki prostor je da svi pristanu na minimum zajednièkih svojstava", konstatovao je Tadiæ.

On je za sarajevsku Nezavisnu televiziju "Hayat" rekao da je revizija Dejtonskog sporazuma moguæa samo ukoliko na to pristanu predstavnici naroda i graðana u BiH.

Tadiæ je rekao da ni Beograd ni on lièno ne daju nikakve instrukcije predsjedniku Vlade Republike Srpske (RS) Miloradu Dodiku, niti da on dolazi po njih.

24sata.info

08-02-2009 at 14:18 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe
Bez chatanja molim

Predsjednik Vlade RS Milorad Dodik izjavio je da nije prisustvovao sinoænjoj sveèanoj veèeri povodom održavanja Konferencije o sigurnosti u Minhenu zbog najavljenog obraæanja predsjednika Kosova, Fatmira Sejdijua. "Nisam htio da svojim prisustvom pridajem znaèaj Sejdijuu, koji je dobio moguænost da se obrati na ovom skupu", kazao je Dodik.
On je takoðe ocijenio da pisanje federalne štampe o njegovom napuštanju konferencije zbog nedostatka prevodioca, predstavlja laž i dio cinizma "koji oni iz Sarajeva grade prema nama iz RS".

"Èinjenica je da sam dobio zvanièni poziv da kao predsjednik Vlade RS uèestvujem na ovom impozantnom skupu lidera svjetske politièke scene i tako sam i predstavljen u svim zvaniènim dokumentima. Vjerovatno nekome smeta što moje prisustvo nije u vezi sa BiH ili sa neèim drugim", dodao je Dodik.

Svjetski lideri sa kojima se Dodik susreo u okviru konferencije o sigurnosti u Minhenu dali su punu podršku dogovoru u vezi sa statusom Brèko distrikta, što je jedan od važnih uslova za zatvaranje OHR-a.

Dodik je rekao da se u okviru konferencije sastao sa amerièkim diplomatom Danielom Fridom, koga je obavijestio da je dogovor u vezi sa statusom Brèkog uspješno završen, što je jedan od važnih uslova za zatvaranje OHR-a.

"Ostao je još dogovor u vezi sa raspodjelom državne imovine. Sigurno je da je to teško pitanje i mi ne možemo prihvatiti da se imovina prvo knjiži na BiH, jer nismo sigurni u dalju realizaciju tog procesa", kazao je Dodik.

Predsjednik Vlade RS naglasio je da je imao kraæe susrete i sa bivšim i odlazeæim visokim predstavnikom u BiH Carlom Bildtom i Miroslavom Lajèakom, koji je u Minhenu bio u svojstvu ministra inostranih poslova Slovaèke, kao i sa šefom diplomatije Srbije Vukom Jeremiæem.

24sata.info

08-02-2009 at 14:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice