Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Izvodi iz stampe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

Editorial
Bosnia Unraveling
It has been a long time since the United States paid serious high-level attention to Bosnia. After the 1995 Dayton Accords ended the genocidal horrors, Washington moved on to other priorities and largely left oversight of the peace agreement to Europe. Now it’s time to seriously re-engage before the deal unravels.
Fortunately, an immediate return to widespread violence seems unlikely. But Dennis Blair, the new director of national intelligence, warned Congress recently that Bosnia’s survival as a multi-ethnic state is seriously in doubt, with tensions at their highest levels in years. The deal that ended the war created a decentralized political system that has entrenched rather than eradicated deep divisions. Bosnia’s political leaders continue to prey on their countrymen’s ethnic prejudices and insecurities. Haris Silajdzic — the Muslim in Bosnia’s three-member presidency — has called for the Serbian Republic inside of Bosnia to be abolished. The Bosnian Serb prime minister, Milorad Dodik, who is supported by Russia, has talked about secession.

Bosnia’s people ultimately must take responsibility for what their country is to become. But the United States, which led the Dayton negotiations, has a vested interest in making sure the peace deal does not erode further. So does the European Union, which has 2,000 peacekeepers and a special representative in Bosnia.

The United States and its allies must craft a plan to salvage Dayton’s promise. It can use the lure of eventual E.U. membership to get Bosnians to write a new constitution that will finally create a functioning multi-ethnic state. We are reassured that President Obama’s aides are beginning to discuss Bosnia. The new president’s commitment to aggressive diplomacy could help ensure that Bosnia’s horrors are never seen again.

http://www.nytimes.com/2009/02/23/opinion/23mon4.html?_r=1&scp=2&sq=bosnia&st=cse

New York Times: SAD moraju sprijeèiti novi HOROR u BiH

Amerièke Države i njezini saveznici moraju da sastave plan spašavanja Daytonskog mirovnog sporazuma, i, koristeæi primamljivost eventualnog èlanstva u EU, natjeraju graðane BiH da napišu novi ustav koji æe konaèno stvoriti funkcionalnu multietnièku državu, piše danas "New York Times".



U uvodnièkom komentaru list ocjenjuje da je prošlo dosta vremena od kada su SAD ozbiljno posvetile pažnju situaciji u BiH.
"Nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma 1995. godine Washington se okrenuo drugim pitanjima i veæinom prepustio Evropi nadgledanje mirovnog sporazuma, ali sada je vrijeme da se ponovo angažira prije nego sporazum propadne", piše list, uz ocjenu da se èini da je teško moguæe da se regija vrati nasilju.



Dennis Blair, novi direktor nacionalne obavještajne agencije, upozorio je Kongres da je opstanak BiH kao multietnièke države ozbiljno doveden u pitanje sa tenzijama do sada najveæim u posljednjih nekoliko godina.



Sporazum koji je okonèao rat stvorio je decentraliziran politièki sustav koji je produbio, a ne "poravnao" duboke podjele.
Èlan predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ pozvao je na ukidanje Republike Srpske, dok premijer Republike Srpske Milorad Dodik, koga podržava Rusija, govori o secesiji, navodi list.



"Narod u BiH mora na kraju preuzeti odgovornost za ono što æe njihova zemlja postati, ali SAD, koje su predvodile pregovore u Daytonu, zainteresirane su da prekinu daljnju eroziju mirovnog sporazuma, kao i EU koja ima 2.000 mirovnjaka i specijalnog predstavnika u BiH", navodi "New York Times".



U komentaru se izražava uvjerenost da pomoænici amerièkog predsjednika Baracka Obame razmatraju BiH, i da opredijeljenost novog predsjednika "agresivnoj diplomaciji" može da osigura da se "horori BiH nikad ne ponove".



23.2.2009.
pincom.info




[Edited by mosnik on 23-02-2009 at 14:55 GMT] 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
23-02-2009 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
Vejsil
Nivo: Forumski doajen
izbjeglicaizbezsmisla

Registriran(a): 19-03-2004
Odgovori: 15014
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

poj´o vuk magarca






Dodikovi lobisti u Vasingtonu
prespavali “probosnjacku
rezoluciju o BiH“ cije je
usvajanje izlobirao
Haris Silajdzic


U dramaticno intoniranom tekstu pod naslovom
“Srpski lobisti podrzali Silajdzica“ srbijanski magazin
Press pozvao je premijera RS-a Milorada Dodika da
preispita angazman svojih lobista u Vasingonu. “Srpski
lobisti u Vasingtonu, kojima Vlada RS mesecno placa
120.000 dolara za zastupanje interesa Srpske u SAD,
naprosto su prespavali novu, probosnjacku rezoluciju o
BiH koja je pre nekoliko dana upucena americkom
Kongresu“, pise Press, koji otkriva da je probosnjacku
rezoluciju podrzalo i nekoliko clanova Kongresa za koje
se vjerovalo da cvrsto zastupaju srpske interese. Izvori
Pressa tvrde da je “probocnjacka rezolucija delo Harisa
Silajdzica“ koji je za samo nekoliko dana boravka u
Vasingtonu uspio anulirati skupo placeni angazman
Dodikovih lobista iz lobisticke kuce Quinn Gillespie &
Associates.

23-02-2009 at 15:31 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

Èankoviæ poziva Dodika da "pokaže hrabrosti" i povede RS u "nezavisnost"

23.02.2009. 15:42

Nevladina organizacija iz Banje Luke "Srbski narodni pokret - Izbor je naš" pozvala je danas premijera RS-a Milorada Dodika da "pokažete hrabrost i slobodu", te, kako navode, "pokrenete proces stvaranja nezavisne RS".

Predsjednik ovog pokreta Dane Èankoviæ je na pres-konferenciji u Banjoj Luci rekao da su posumnjali u Dodikovu namjeru da æe to i uraditi nakon što su èuli nedavnu njegovu izjavu "da ne iskljuèujete referendum u RS s pitanjem: Da li graðani RS-a žele RS u skladu s Dejtonskim sporazumom".

- Iako ste rekli da je BiH duboko podijeljena zemlja, ovako formulisano referendumsko pitanje pokazuje Vaš domet i otvara oèi srpskom narodu, kazao je Èankoviæ.

On je još naveo i da je Dodik istovremeno izjavio „da do definitivnog raspada BiH, može doæi ako sluèaj s kriviènom prijavom, kako ga je nazvao, ´obaraè´, bude povuèen", što znaèi, navodi, da je jedini naèin da Dodik "RS povedete u nezavisnost jeste da taj ´obaraè´ bude povuèen".




(Svevijesti.ba/Fena)
 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
23-02-2009 at 15:52 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

23-02-2009 at 18:32 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

Jovan Èizmoviæ: Vladu RS spremno da brani 520 advokata

Datum: 23.02.2009 21:10
Autor: Dragan Jeriniæ

Advokatska komora Republike Srpske u svom punom kapacitetu od 520 advokata i sa 240 pripravnika i struènih saradnika za pravne poslove stoji na raspolaganju Vladi Republike Srpske za svaku vrstu pravne pomoæi nakon podnošenja izvještaja SIPA Tužilaštvu BiH.

Jovan Èizmoviæ, predsjednik Advokatske komore RS, u intervjuu "Nezavisnim" po povratku iz Beèa sa 37. predsjednièke konferencije CCBE-a (Organizacije pravnih udruženja u Evropi) kaže da je Advokatska komora "spremna besplatno da pruži svaku pravnu pomoæ svim institucijama RS i stane u odbranu svih interesa RS".

ÈIZMOVIÆ: U ovom sluèaju se radi o povredi interesa RS, jer od strane organa u Republici Srpskoj nije naðen nijedan element postojanja kriviènog djela koji bi mogao da bude stavljen na teret premijeru ili bilo kome od ministara. Ako u RS postoji takav stav, onda vjerujuæi organima i institucijama RS da te osobe nisu poèinile nijedno krivièno djelo spremni smo stati u odbranu svakog pojedinca i svake institucije u RS. Ovo govorim u ime svih advokata koji su èlanovi Advokatske komore RS.

NN: Kao iskusan pravnik, kako komentarišete naèin na koji je taj izvještaj otišao iz SIPA prema Tužilaštvu BiH?

ÈIZMOVIÆ: Naèin na koji je otišao izvještaj o kriviènom djelu je stvar njihovog pravilnika i Poslovnika o unutrašnjoj organizaciji SIPA. Prema Zakonu o Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), direktor Agencije ima iskljuèivu nadležnost da rukovodi i organizuje kompletan rad u njoj. Istina je da imaju odreðene beneficije, odnosno data su ovlašæenja zamjeniku direktora za poslove na kojima je trenutno rasporeðen Dragan Lukaè. Ali, opet, takva jedna radnja ne može se desiti bez znanja i odobrenja direktora, jer svi njegovi zamjenici mogu samo u sluèaju njegove odsutnosti potpisivati odreðene dokumente i u ime Agencije preduzimati radnje. To je jasno regulisano Zakonom o Agenciji za istrage i zaštitu.

NN: Koliko je, po Vašem mišljenju, suština tog izvještaja udar na institucije RS?

ÈIZMOVIÆ: Evidentno da jeste, jer sve ono što remeti normalan rad i funkcionisanje institucija RS je udar na njih. Evidentno je i da je to šteta za institucije Republike Srpske. Meðutim, treba govoriti i o tome ima li ili nema elemenata kriviènog djela o kojem se govori u podnesenom izvještaju od strane Agencije za istrage i zaštitu i zbog toga sam sa funkcije koju obavljam, predsjednika Advokatske komore RS, rekao da smo spremni pružiti svaku pravnu pomoæ svim institucijama RS, Vladi RS, jer time branimo i interese RS.

NN: Oèekujete li da Vas pozovu iz Vlade RS?

ÈIZMOVIÆ: Mislim da bi takav poziv trebalo da uslijedi. Opravdano bi trebalo da uslijedi, jer RS ima svoju advokatsku komoru koja brani njene interese.

NN: S pravne strane, da li je Tužilaštvo BiH uopšte nadležno da pokrene jednu ovaku istragu?

ÈIZMOVIÆ: Mnoge stvari se tu mogu postaviti kao pitanje. Prvo, da li su tu dokazi prikupljeni zakonito ili nezakonito, da li takvi dokazi imaju u sebi sadržaj ili bilo kakvo obilježje kriviènog djela, da li je poštovana procedura u odnosu na samo pribavljanje tih dokaza u odnosu prema licima, da li je poštovana procedura što se tièe same nadležnosti, da li je u samoj Agenciji za istrage i zaštitu ispoštovana procedura, gdje su ti dokazi i na osnovu èega su ih pribavili, na osnovu èije naredbe je Agencija za istrage i zaštitu postupala... Dalje, da li je Agencija blagovremeno obavijestila tužioca ako je imala saznanje da je poèinjeno krivièno djelo, u kojim rokovima da bi onda tužilac na osnovu osnovane sumnje i mogao preduzeti odreðene radnje.

Ovdje vidimo da se tužilac oglasio tek kada je Agencija za istrage podnijela izvještaj, što otvara pitanje na osnovu èega je i u kojem vremenu Agencija za istrage i zaštitu postupala. Da li je to poštovanje Zakona o kriviènom postupku BiH i Zakona o kriviènom postupku entiteta s obzirom na to da u odnosu na te obaveze ne postoji razlika.
(Nezavisne novine)

http://www.nezavisne.com/dogadjaji/intervju/37344/Jovan-Cizmovic-Vladu-RS-spremno-da-brani-520-advokata.html

24-02-2009 at 12:08 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

Nakon odluke Parlamenta FBiH

Osobe s invaliditetom provalile u Skupštinu
Nakon što je Predstavnièki dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) odobrio na današnjoj sjednici izmjene jednog zakona koji reguliše prava neratnih invalida, veæa grupa osoba s invaliditetom odmah po usvajanju provalila je u skupštinsku salu nezadovoljna donesenom odlukom parlamentaraca.
Povišenim glasom od poslanika i èlanova Vlade koji su se u tom trenutku zatekli u skupštinskim klupama, tražili su poništenje odluke.

Neki od èlanova ovih udruženja traže da invalidi ostanu u sali sve dok parlamentarci eventualno ne promijene odluku dok drugi pozivaju kolege da izaðu iz sale i tako dozvole parlamentarcima da ponovo zasjedaju na miru i promijene odluku.

Konaèan ishod ove situacije znat æe se kasnije.

Invalidi, meðu kojima je veliki broj osoba s ošteæenim sluhom i govorom, nezadovoljni su zato što su na osnovu današnje odluke Parlamenta, kao 70-postotni invalidi izgubili pravo na odreðene naknade koje su imali prije današnjeg mijenjanja zakona.

Tekst èiji je službeni naziv Zakon o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodica s djecom u FBiH izmijenjen je veæinom glasova poslanika na današnjoj sjednici na inicijativu Federalne vlade.

Parlamentarci su time odobrili Vladin prijedlog da iz federalnog budžeta ubuduæe budu finansirani samo 100-postotni i 90-postotni neratni invalidi a ne i korisnici s ostalim procentima invalidnosti kao što je do sada bio sluèaj.

Ovakav Vladin prijedlog odobrio je bez mnogo diskusije nedavno Dom naroda Federalnog parlamenta, a danas su ga odobrili uglavnom poslanici parlamentarne veæine u Predstavnièkom dom, za razliku od veæine opozicionih poslanika.

Invalidi koji su odmah po odluci parlamentaraca provalili u salu do tada su èekali ishod glasanja ispred dvorane.
(FENA)

24-02-2009 at 13:16 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

Puè u F BiH: Invalidi zauzeli Federalni parlament, Vlada pobjegla


SARAJEVO - Oko 200-tinjak civilnih invalida upalo je u Kino dvoranu u Sarajevu u kojoj se održavala sjednica Parlamenta Federacije BiH i prekinulo zasjedanje, saznaje Pincom.info.

Incident se dogodio nedugo nakon što su zastupnici izglasali Zakon kojim se ukidaju prava neratnim invalidima s invaliditetom manjim od 90 posto, dok se prava na invalidninu zadržavaju ratnim invalidima sa stupnjom invaliditeta od 20 do 100 posto.

Predstavnici neratnih invalida, njih 6-7 nakon što je izglasan zakon, koji je ocijenjen kao "put za financijski spas Federacije", izašli su ispred dvorane i o onom što se dogodilo obavijestili invalide koji su èekali ishod sjednice.

Invalidi su nakon toga uz transparente, razvalili vrata i upali u dvoranu uz povike: Sram vas bilo, što nam ovo radite, Mi smo glasali za vas, a vi ste udarili na sirotinju..

Jedan od zastupnika Petar Miliæ kazao nam je kako invalidi sjede u dvorani, sa zastupnicima, te izlaze za govornicu i drže govore, tražeæi poništavanje netom izglasanog zakona. Traže da u dvoranu doðe premijer Brankoviæ, no premijer i ministri, prije upada invalida, su na sporedni izlaz, kako nam je rekao Miliæ, pobjegli iz dvorane.

- Ono što su invalidi govorili je istina, ovo je segregacija, diskriminacija invalida, jer ratni i neratni invalidi istog stupnja invaliditeta, sada nemaju ista prava, kaže Miliæ, napominjuæi kako je on osobno glasao protiv predloženog zakona.

Situacija je dramatièna i napeta. Za sada nije poznato hoæe li intervenirati federalna policija, kako bi se omoguæio nastavak zasjedanje Federalnog parlamenta.

24.2.2009.
M.Š. Pincom.info

24-02-2009 at 13:32 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim


24-02-2009 at 23:24 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

DOGAðAJI DANA
25-02-2009 02:00

Premijer Nedžad Brankoviæ pobjegao

Ki­no sa­lu "Uni­tic cen­tra" u Sa­ra­je­vu u ko­joj je održa­va­na sje­dni­ca Pred­sta­vni­èkog do­ma Par­la­men­ta Fe­de­ra­ci­je BiH ju­èer je pra­kti­èno za­uze­lo ne­ko­li­ko sto­ti­na ne­za­do­vo­ljnih ne­ra­tnih in­va­li­da, ma­hom glu­ho­ni­je­mih oso­ba.

Talaèka kriza
Si­tu­aci­ja, ko­ja se u je­dnom mo­men­tu pre­tvo­ri­la u pra­vu ta­la­èku kri­zu u ko­joj su po­je­di­ni mi­nis­tri i ve­li­ka ve­æi­na po­sla­ni­ka bi­li de fa­kto za­ro­blje­ni, de­si­la se odmah na­kon usva­ja­nja pri­je­dlo­ga iz­mje­na Za­ko­na o osno­va­ma so­ci­jal­ne za­šti­te.

Kao što je po­zna­to Vla­da je uz obra­zlo­že­nje da že­li sa­èu­va­ti bu­džet pre­dlo­ži­la iz­mje­ne ko­jim se iz Za­ko­na bri­šu na­kna­de za oso­be ko­je ima­ju ste­pen in­va­li­dnos­ti ispod de­ve­dest pos­to. Odmah na­kon što su gla­so­vi­ma par­la­me­na­tar­ne ve­æi­ne, odnosno SDA, SBiH i HDZ-a, usvo­jene ove izmjene Za­kona, in­va­li­di ko­ji su od ra­nog ju­tra pro­tes­to­va­li is­pred zgra­de u ko­joj je održa­va­na sje­dni­ca, pro­va­li­li su kroz vra­ta sa­le i na­kon kra­æeg okrša­ja sa osi­gu­ra­njem, za­go­spo­da­ri­li ci­je­lom pros­to­ri­jom.

Sa­mo pu­kom sre­æom iz­bje­gnu­te su te­že po­slje­di­ce.

Smi­ri­va­nju si­tu­aci­je za­si­gur­no je do­pri­nio i brzi bi­jeg pre­mi­je­ra Ne­dža­da Bran­ko­vi­æa i Pe­ri­ce Je­le­èe­vi­æa, federalnog mi­nis­tra ra­da i so­ci­jal­ne po­li­ti­ke, ko­ji su za­je­dno sa još ne­ko­li­ci­nom mi­nis­ta­ra us­pje­li iza­æi na spo­re­dni izlaz u mo­men­ti­ma dok su in­va­li­di sa­vla­da­va­li osi­gu­ra­nje i ula­zi­li u sa­lu.

Bran­ko­vi­æa je nje­go­vo li­èno osi­gu­ra­nje do­slo­vno izni­je­lo iz sa­le, a pri to­me su èak i izva­lje­na vra­ta ko­ja su se na­la­zi­la na izla­zu kroz ko­ji je premijer izve­den.

U sa­li su ipak os­tali pot­pred­sje­dni­ca FBiH Spo­men­ka Mi­èiæ i mi­nis­tar fi­nan­si­ja FBiH Vje­ko­slav Be­van­da, ko­ji su oko je­dan sat pra­kti­èno bi­li ta­oci ne­za­do­vo­ljnih i ner­vo­znih in­va­li­da ko­ji nji­ma, kao ni po­sla­ni­ci­ma ko­ji su ve­æi­nom os­ta­li u sa­li, ni­su do­zvo­lja­va­li da iza­ðu va­ni.

Odmah na­kon to­ga u zgra­du su sti­gle i ja­ke po­li­cij­ske sna­ge ko­je ipak ni­su in­ter­ve­ni­ra­le, pa se si­tu­aci­ja na kra­ju ko­li­ko-to­li­ko smi­ri­la.

Plaè poslanica
Ipak, to­kom sat vre­me­na ko­li­ko je tra­ja­la ga­la­ma i to­tal­ni ha­os u sa­li, pa­le su izu­ze­tno te­ške ri­je­èi, a bi­lo je i vi­še in­ci­den­tnih si­tu­aci­ja u ko­ji­ma su èis­tom sre­æom iz­bje­gnu­te te­že po­slje­di­ce.

Je­dna od na­pe­ti­jih sce­na de­si­la se ka­da je po­sla­nik HDZ BiH Ma­rin­ko Bo­žiæ po­ku­šao iza­æi iz sa­le u èe­mu su ga spri­je­èi­la dvo­ji­ca glu­ho­ni­je­mih oso­ba ko­je su ga uz agre­si­vne ges­ti­ku­la­ci­je, ma­ha­nje šta­ka­ma i pri­je­te­æim po­kre­ti­ma, vra­ti­le na nje­go­vo mjes­to.

Po­je­di­ne zas­tu­pni­ce su to­kom ovih sat vre­me­na pla­ka­le, dok su iznad nji­ho­vih gla­va oku­plje­ni in­va­li­di vri­šta­li ka­ko su "svi lo­po­vi", "da mi­sle sa­mo na svo­je pla­æe", "ka­ko oti­ma­ju od si­ro­ti­nje" i sli­ène pa­ro­le. Tra­že­ne su os­tav­ke Je­le­èe­vi­æa i Bran­ko­vi­æa, a za go­vor­ni­com su se na­su­mi­ce smje­nji­va­li go­vor­ni­ci ko­ji su tra­ži­li da se spor­ni za­kon odmah po­ni­šti, a na­jav­lji­va­li su i štrajk gla­ðu.

Kom­ple­tan ha­os ne­kim se èu­dom sam od se­be smi­rio i po­sla­ni­ci su za­je­dno sa mi­nis­tri­ma pu­šte­ni da na­pus­te sa­lu iz ko­je me­ðu­tim ni­su že­lje­li iza­æi in­va­li­di sve dok se nji­ho­vi zah­tje­vi ne ispu­ne.

Pre­mi­jer Bran­ko­viæ i mi­nis­tar Je­le­èe­viæ u na­re­dna tri sa­ta ko­li­ko su tra­ja­li pre­go­vo­ri izme­ðu pred­sta­vni­ka in­va­li­da i po­sla­ni­ka, ni­su se udos­to­ji­li do­æi i sa­slu­ša­ti mu­ène dis­ku­si­je ko­je su se èu­le to­kom ovih raz­go­vo­ra.

Na kon­cu je do­go­vo­re­no da se održi no­va van­re­dna sje­dni­ca na ko­joj bi se usvo­jio no­vi za­kon ko­ji bi omo­gu­æio is­pla­tu in­va­li­dni­na i za oso­be sa ma­njim ste­pe­nom in­va­li­di­te­ta od 90 pos­to. Ovaj za­kon pre­dlo­ži­li su i pri­je ju­èe­raš­nje sje­dni­ce Klu­bo­vi SDA i SBiH, a njim se omo­gu­æa­va is­pla­ta in­va­li­dni­na za oso­be mla­ðe od 18 go­di­na ili do 27 go­di­na, ako se ško­lu­ju, ali sa­mo ako im je do te go­di­ne nas­tu­pi­la in­va­li­dnost.

Sve oso­be ko­je pos­ta­nu in­va­li­di do 80 pos­to na­kon 27 go­di­ne i da­lje ne bi do­bi­va­li na­kna­de.

Poslanièki podsmjeh
Van­re­dna sje­dni­ca sa­zva­na je na­kon što su in­va­li­di za­do­vo­ljni ovim za­ko­nom na­pus­ti­li sa­lu. Ta­da se po­no­vo po­ja­vio i pre­mi­jer Bran­ko­viæ ko­ji je u sa­lu ušao kroz špa­lir zvi­ždu­ka i uvre­da pri­su­tnih in­va­li­da.

On je po­ru­èio da ni­je mo­gao do­æi ra­ni­je "jer je imao sas­ta­nak sa pred­sta­vni­ci­ma MMF-a i ko­mer­ci­jal­nih ba­na­ka". Ovo obra­zlo­že­nje okupljeni poslanici do­èe­kali su sa otvo­re­nim pod­smi­je­hom.

No­vi za­kon na kra­ju je je­dno­gla­sno usvo­jen, iako ni­ko ni­je mo­gao re­æi ko­li­ko sred­sta­va æe za nje­go­vu pro­ve­dbu tre­ba­ti i na ko­li­ko se lju­di on uo­pæe odno­si. Na ovo­me su po­se­bno in­sis­ti­ra­li po­sla­ni­ci SDP-a, ali su i oni na kra­ju da­li svoj glas za za­kon.

Iz ove stran­ke, is­ti­na dos­ta uvi­je­no, po­zva­li su Vla­du da na­kon sve­ga što se ju­èer de­ša­va­lo po­dne­se os­tav­ku.

Sla­vi­ša Šu­æur pi­tao je i èi­ja je Bran­ko­vi­æe­va Vla­da za­pra­vo, s ob­zi­rom da ne­ma po­drške za nje­ne pro­je­kte unu­tar par­la­men­tar­ne ve­æi­ne. Pre­mi­je­ru je po­ru­èio da je "ra­zvio ne­vje­ro­va­tnu spo­so­bnost da iz sva­ke si­tu­aci­je iza­ðe kao žrtva".

In­va­li­di su na­kon usva­ja­nja za­ko­na, na­pus­ti­li sa­lu uz po­ru­ku da æe tu do­æi veæ su­tra ka­da se o is­tom za­ko­nu tre­ba izja­sni­ti i Dom na­ro­da.

Pred­sje­da­va­ju­æi Pred­sta­vni­èkog do­ma Sa­fet Sof­tiæ za­ka­zao je nas­ta­vak sje­dni­ce za da­nas, ali je nje­no održa­va­nje ne­iz­vje­sno s ob­zi­rom da su mu iz po­li­ci­je re­kli da ne mo­gu ga­ran­ti­ra­ti si­gur­nost održa­va­nja sje­dni­ce u sa­li "Uni­tic cen­tra".
Ad. Mujanoviæ

Jusufoviæeva uvreda
In­va­li­di ko­ji su pro­va­li­li na sje­dni­cu, èla­no­vi su ne­ko­li­ko or­ga­ni­za­ci­ja. Me­ðu­tim, broj­ni par­la­men­tar­ci za ci­je­li in­ci­dent okri­vi­ili su za politiziranje Zi­ja­da Ara­pèi­æa, pred­sje­dni­ka Sa­ve­za in­va­li­da FBiH, ko­ji je uje­dno i pred­sje­dnik De­mo­krat­ske stran­ke in­va­li­da. Mu­nib Ju­su­fo­viæ po­ru­èio je Arapèiæu to­kom sas­tan­ka invalida i èel­ni­ka Par­la­men­ta da je po­li­ti­èki obo­jio ci­je­li in­ci­dent i da "si­gur­no u sve­mu pos­to­je i nje­go­vi prsti". Na ovo je Ara­pèiæ od­go­vo­rio ka­ko to ni­je ta­èno i da on i "ne­ma prste".

Zašto su došli
Oku­plje­ni in­va­li­di ka­te­go­ri­èno su ne­gi­ra­li da ih Zi­jad Ara­pèiæ oku­plja zbog vlas­ti­tih in­te­re­sa.

- Nas ni­ko ni­je po­zvao da do­ðe­mo. Do­la­zim na sku­po­ve da bih dao po­dršku svim ugo­že­nim in­va­li­di­ma me­ðu ko­ji­ma je i mo­ja že­na ko­ja je 80 pos­to­tni in­va­lid, ali i zbog èi­nje­ni­ce da ni ja ni­sam si­gu­ran no­vim za­ko­nom kao 90 pos­to­tni in­va­lid dru­ge ka­te­go­ri­je - re­kao je za "San" En­ver Ha­siæ.

Sa­ne­la Ka­piæ do­šla je u ime svo­je maj­ke, 100 pos­to­tnog in­va­li­da.

- Ako se ura­di re­vi­zi­ja in­va­li­dnos­ti ni­ko ne ga­ran­tu­je da mo­ja maj­ka ne­æe bi­ti u ne­koj od ka­te­go­ri­ja in­va­li­da ko­ju pla­ni­ra­ju is­klju­èi­ti iz Za­ko­na. Naj­ma­nje što mo­že­mo da ura­di­mo jes­te da im da­mo po­dršku - re­kla je Ka­pi­æe­va.

Ir­fan Re­kiæ iz Kra­ji­ne ko­ji je kao sto­pos­to­tni ina­vlid do­šao sa pred­sta­vni­ci­ma svog Udru­že­nja, po­ru­èio je da je do­la­zak na skup naj­ma­nje što je mo­gao da ura­di u ovom tre­nut­ku "jer ono što pla­ni­ra­ju da ura­de imat æe da­le­ko­se­žne po­slje­di­ce".
A. A.
(SAN)

http://www.san.ba/index.php?id=5505

25-02-2009 at 07:20 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Izvodi iz stampe (bez komentara)
Bez chatanja molim

Zamjenik visokog meðunarodnog predstavnika amerièki diplomata Raffi Gregorian uskoro odlazi iz Bosne i Hercegovine, potvrðeno je "Veèernjem listu" iz izvora bliskih State Departmentu, a od koga je stigla i potvrda kako æe Gregorian biti unaprijeðen na visoku poziciju u Ministarstvu vanjskih poslova SAD-a.
"Gregorian je praktièno veæ imenovan na poziciju u Odjeljenju za evropska i euroazijska pitanja State Departmenta", kazao je isti izvor.

Prema tim izvorima, praktièno æe biti zadužen i za pitanje jugoistoka Evrope, te samu Bosnu i Hercegovinu.

"Samim tim, Bosna i Hercegovina æe biti u centru nove amerièke administracije, što je ohrabrujuæe za ubrzavanje cijelog procesa preureðenja zemlje koja je ureðena u Daytonu", dodao je isti izvor. Službene potvrde za to, meðutim, nema. Inaèe, Gregorian je još prošle sedmice otputovao za Sjedinjene Države kao kljuèni konsultant Washingtona za izbor nasljednika Miroslava Lajèaka.

Nakon Lajèaka, praktièno se zagovara ponovni zaokret meðunarodne uprave u BiH prema snažnijem uticaju na donošenje važnih odluka i konaènog zatvaranja Kancelarije visokog predstavnika. Gregoriana se praktièno cijelo vrijeme smatralo sivom eminencijom meðunarodne uprave u BiH. U posljednje dvije godine praktièno je jedino Gregorian koristio bonnske ovlasti. Nije se libio nametati odluke vezane uz poziciju Brèkog, uskraæivao je plaæe, mijenjao propise. Njegov skori odlazak je i datumom vezan uz završetak zakonodavnog posla u entitetskim i Parlamentu BiH oko pravnog statusa Brèkog.

Oèekuje se, naime, da se praktièno u ustavu navede Brèko koje neæe biti izdvojeni element.

Njegov odlazak najviše je priželjkivao upravo premijer RS-a Dodik. Meðutim, ovaj amerièki diplomata odlazi na još uticajniju adresu u Washingtonu. Cijeli sukob izbio je oko navodnih Gregorianovih pritisaka na Tužilaštvo da istražuje poslove gradnje objekata u RS-u, što je kulminisalo pokretanjem predistražnih radnji Tužilaštva BiH oko premijera RS-a i još petnaest osoba.

(24sata.info)

 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
27-02-2009 at 00:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 33
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Izvodi iz stampe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice