Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zeus wrote:


Drzava BiH ima svoje zakone i uslove konkursa propisane za zanimanje i koje treba zadovoljiti, izmedju ostalog je i godine starosti, zdravstveno stanje, skolska sprema.... Ako nisi u stanju zadovoljiti trazene uslove dzaba ti da imas NASA-ine certifikate, spejs satla nigdje nema na dubravama...Ali za to imaju ustanove u kojima se to nostrificira itd,...Ali kasno marko na Kosovo sad...Usput budi receno vatrogasna brigada nije adresa koja ce ti reci sta da radis sa svojim diplomama, na pogresnoj si adresi, tamo imas tecice i amidzice koji su prvi na redu, normalno da ce ti reci da nemas sanse...i nisu ti certifikati po zapadno evropskim standardima....


Slazem se potpuno si u pravu... Ako bude volje nekima bi se vjerovatno doobuka mogla zavrsiti u sarajevu. Isto tako kad su ameri trazili kontrolore letenja po Sarajevu nisu nikome priznali evropske dozvole po ICAO i JAR standardima. Oni furaju samo FAA, kod nas je drugaèije ( ne puno ali dovoljno pa da se ne moze priznati - postoji neka caka sa privremenim priznavanjem inostranih dozvola ali je aerodromskom preduzeæu jeftinije i brže da organizuje obuku novim ljudima nego da pokreæe postupak preko entitetskih agencija za privremeno priznavanje ino-dozvola ). Ne sumnjam da bi kolege vatrogasci te kurseve ponovo ispolagali ko da se vode napiju ako bi bilo ponovo potrebno polagati u sarajevu. Ili se varam? Trenutno po zakonima koji važe kod nas ( a prekopirani su avijacijski evropski, a ne razlikuju se puno ni od FAA amerièkih ) svaki imalac neke dozvole ( kontrolorske, meteorološke, ARO operater, vatrogasac, pilot itd. da ne nabrajam sve ) ukoliko protekne 6 mjeseci a da se nije obavljala dužnost za koju se posjeduje dozvola, ista ne važi i mora se obnavljati na naèin propisan zakonom. za kontrolore je to ponovna obuka na radnom mjestu u trajanju od tri mjeseca, sa polaganjem teorijskog djela i praktiènog na radnoj poziciji pred komisijom. ne znam konkretno za vatrogasce, ali sam u potpunosti siguran da im dozvole odavno ne važe, a ne mogu se produžiti jer ih može produžiti samo agencija koja ih je izdala, a koje više nema u BiH. Na kraju krajeva i dobili su takve odgovore u prof.vatr. brigadi. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
14-04-2008 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Zivcho wrote:
Zeus drug moj,
pa nece ljudi dovijeka radit´ na "istoku", narocito oni u "zelenoj zoni". Sta je sa CopeTom? Zasto se on ne bi prijavio? Sta mu fali? ;)
Druga stvar - certificiranje. Sam kazes da je samo jedan certificirani aerodromski vatrogasac u drzavi,a moj prijedlog/sugestija je bio da se prvenstveno momcima iz "Stanice 2" koji NISU na istoku ponudi posao i eventualna dodatna obuka. A znas i sam da bi oni sa svojim znanjem i umijecem sve to bez ikakvih problema prosli



Nije samo jedan certificarani vatrogasac u drzavi, u sarajevu ih ima 35-45, ima ih i u mostaru i banja luci samo sto ovi iz BL i MO imaju upisanih par tipova aviona u dozvolu, dok su sarajlije giganti i sa obukom i opremom. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
14-04-2008 at 15:53 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
THALES wrote:



Nije samo jedan certificarani vatrogasac u drzavi, u sarajevu ih ima 35-45, ima ih i u mostaru i banja luci samo sto ovi iz BL i MO imaju upisanih par tipova aviona u dozvolu, dok su sarajlije giganti i sa obukom i opremom.


Pa dobro mislio sam na ove sto su radili u stanici 2, od njih je samo jedan ili dva priznato u ministarstvu kao aerodromski vatrogasci vozaci, od ta dva jedan nije u struci skoro godinu i po, ostalo nula bodova, a cisto sumnjam da se sarajlije bore da rade u Tuzli....
Eto dosle su pare jos malo za ILS, ne znam dokle je ograda dosla, ali vjerujem da nece skoro biti gotova. RRazlog otvaranja aerodroma je bio znaci dobivanje para za ILS eto reose ako zafali dace jos.Opa, poslovnio uspijeh za cika Enku, sad jos da nas iznenadi sa lokalnom linijom SJJ Tuzla i Tuzla Istanbul, pa gdje bi nam bio kraj


[Edited by zeus on 17-04-2008 at 07:24 GMT] 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
17-04-2008 at 07:23 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
zeus wrote:


Pa dobro mislio sam na ove sto su radili u stanici 2, od njih je samo jedan ili dva priznato u ministarstvu kao aerodromski vatrogasci vozaci, od ta dva jedan nije u struci skoro godinu i po, ostalo nula bodova, a cisto sumnjam da se sarajlije bore da rade u Tuzli....
Eto dosle su pare jos malo za ILS, ne znam dokle je ograda dosla, ali vjerujem da nece skoro biti gotova. RRazlog otvaranja aerodroma je bio znaci dobivanje para za ILS eto reose ako zafali dace jos.Opa, poslovnio uspijeh za cika Enku, sad jos da nas iznenadi sa lokalnom linijom SJJ Tuzla i Tuzla Istanbul, pa gdje bi nam bio kraj


Pa nije bas tako, pare su za ILS predvidjene prosle godine u budzetu federacije, a prebacene su na racun federalne direkcije za civ.avijaciju koja je obecala da ce dodat kakve sice ako zafali para... Kad ce bit tender za ILS ptice znaju, al sigurno do kraja godine jer se te pare moraju potrosit da se ne bi vracale u budzet, srecom...Ograda nije ni zapoceta, valja razdeminirat kamaru zemlje kroz sumu gdje ce proci ograda, al postoji opcija da se pocne pravit ograda preko povrsina koje su ciste, a ako neko misli kroz minsko polje bujrum... 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
17-04-2008 at 15:59 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Nesto me zanima: Da li bi ameri ostavili svoj ILS kad su onomad odlazili da je neko zaiskao?
Sjecam se da su ostavljali kamaru drugih stvari. 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
17-04-2008 at 16:17 | Ukljuèi u odgovor
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
maz-raz wrote:
... jes baš tako, iskali su mnogi al ovi nisu znali kome da ostave, a za otpad se svakako niko nije otimao pa su ga i ostavili...


Dali su cijeli kamp Comanche Base BiH vojsci na koristenje, sa svim objektima i recimo svim klima uredjajima koji su bili ugradjeni u te objekte...cini mi se da sam cuo da su poslije neki od tih klima uredjaja osvanuli na pijaci u Zivinicama...ne znam da li je tacno... 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
17-04-2008 at 19:50 | Ukljuèi u odgovor
fresh meat
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 27-01-2008
Lokacija: blizu
Odgovori: 89
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanski aerodrom

Dobro vece dobri ljudi, kako ste?
Vidim svasta se izdesavalo, konkursi, oglasi, tenderi?
Imam priliku citati Sluzbeni List Federacije pa sam vidio da je aerodrom izbacio 27 Lotova za nabavku opreme i Boga mi, svasta ima. Ja koliko vidjeh, traze 4 prof. vatrogasca a imaju vec jednog, pa ce to biti ukupno 5. Ako je vjerovati pravilniku o vatrogasnoj sluzbi (ima u SL Federacije) to je dosta za kategoriju 5 za jednu smjenu. Znaci nema nista od Boeinga a haman je Zeus pogodio Sarajevo-Tuzla-Istanbul jer pod ovu kategoriju mogu max prihvatiti BH Airlines-ov avion.
Pa ljudi moji, nije ni to lose za pocetak. U lotovima kupuju 2 polovna aerodromska vozila, znaci nece uzimati one FAP glumce. I na kraju, sto se tice vatrogasaca, javite se ljudi ako imate polozenu licencu za prof.vatrogasca i iskustva. Licenca za aerodromskog prof. vatrogasca i ne postoji, postoji samo obuka i ispit koji donosi kvalifikaciju a da bi se kvalifikovao, moras proci ispit na aerodromu Sarajevo. Ne vjerujem da dole ima baba i striceva da poguraju. Ako je vjerovati tome, onda stela nece proci. Pa nisu valjda ludi da se zajebaju... Haman je Enver dobrih para dobio kad se u ove tendere i konkurse upustio. Skupo ljudi, skupo sve za aerodrom. Odes na neki sajt prodaje vatrogasnih vozila i cijene boli glava. Tako je i za ostalu opremu.
Eto toliko. Odo ja opet za poslom pa se cujemo

17-04-2008 at 21:07 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
Bosnjo wrote:
Nesto me zanima: Da li bi ameri ostavili svoj ILS kad su onomad odlazili da je neko zaiskao?
Sjecam se da su ostavljali kamaru drugih stvari.

valjda su ameri blagodarili ali pod uslovom da lokalne vlasti naðu i potpišu ugovor s firmom koja bi isti i održavala, što se valjda nije desilo, šta æe ba oni nama odreðivat kako se radi pos´o ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
17-04-2008 at 21:11 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzlanski aerodrom

citat:
RPM wrote:

valjda su ameri blagodarili ali pod uslovom da lokalne vlasti naðu i potpišu ugovor s firmom koja bi isti i održavala, što se valjda nije desilo, šta æe ba oni nama odreðivat kako se radi pos´o ...


ILS je bio na inicijalnoj listi opreme koju bi US Army ostavili pod uslovom da ga ne trazi neka druga agencija iz USA, pa je na kraju ILS otisao na neko sportsko letiliste u Oklahomi ili nekoj drugoj vukojebini sa travnatom pistom. Ista sudbina je zadesila i vatrogasnu opremu koja je takodje otisla u neki gradic sa 360 stanovnika... Autobusi 2kom su trebali u Guam ali su valjda skontali da je shipping skuplji nego da lokalno kupe dva polovna busa. Isto i sa jos nekom opremom pa je to ostalo. Hvala im i na tome....
 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
18-04-2008 at 12:07 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Tuzlanski aerodrom

mene onako odokoidno interesuje koliko iznosi godišnja premija osiguranja za taj u nas aerodrom tu bi ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
19-04-2008 at 10:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 15
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Tuzlarije : Tuzlanski aerodrom New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice