Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravopis maternjeg nam jezika

JA ne bih volio da se stvara zabuna oko bosanskog jezika. On je kao takav punopravno priznat i znam da ga se moze izucavati i u Austriji pod tim imenom itd itd,

ali ipak, hlopta, halat, hispit i slicno je apsolutno nepravilno. Barem je bilo dok sam ja bio u gimnaziji i dok sam moram nositi sa sobom u skolu pravopis bosanskog jezika.

10-01-2005 at 20:30 | Ukljuèi u odgovor
Mostarka!
Nivo: Forumski doajen
duni vjetreee opaaaaa

Registriran(a): 02-04-2004
Odgovori: 2547
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravopis maternjeg nam jezika

Sinoc bas gledam Bosansku TV ovdje u Cikagu i tako neke reklame i govore gdje se imaju koje kavi cajevi kupiti.....i tako kaze ima te caj od zoHve Majke mi moje ja imam problema ovo izgovoriti. Koliko znam uvjek je bila Zova ali eto sve je moguce. 


10-01-2005 at 20:36 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pravopis maternjeg nam jezika

citat:
zlaja wrote:

ali ipak, hlopta, halat, hispit i slicno je apsolutno nepravilno. Barem je bilo dok sam ja bio u gimnaziji i dok sam moram nositi sa sobom u skolu pravopis bosanskog jezika.


ma kazem ja da se ubacuje i gdje treba i ne treba pa raja vise i ne zna sta je pravilno sta nije,zato se i treba drzati osnovnih stvari kod sva tri jezika koja su ista pa da bar to ne fulamo.

Prica se uglavnom kako se i govorilo a najvece promjene su Hrvati u svoj jezik uveli,pa sretnem ljude koji totalno drugacije pricaju,naravno ne svi.


10-01-2005 at 20:39 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pravopis maternjeg nam jezika

citat:
Mostarka! wrote:
Sinoc bas gledam Bosansku TV ovdje u Cikagu i tako neke reklame i govore gdje se imaju koje kavi cajevi kupiti.....i tako kaze ima te caj od zoHve Majke mi moje ja imam problema ovo izgovoriti. Koliko znam uvjek je bila Zova ali eto sve je moguce.


Ruku na srce ta tamo neka voditeljica mozda Bosne nije ni vidjela,rodila se u Cikagu pa sad tamo vodi neku emisiju ,a svijet ko svijet kad cuje da je neko na TV-u misli eto cim tako kaze to je tacno.

Upoznala sam nasu Bosanku koja je bosanski u Norveskoj predavala a cura je pricala nepravilno i sa uzasnim naglaskom pa mogu misliti sta je druge naucila.
10-01-2005 at 20:44 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravopis maternjeg nam jezika

Ja sam pravo osjetljiv na te TV voditelje. Licno smatram da ne treba nista specijalno ocekivati od njih kad ni "domaci" rijetko da su sposobni sastaviti vijesti i procitati ih bez gramatickih gresaka.

10-01-2005 at 20:54 | Ukljuèi u odgovor
povjetarac2004
Nivo: Forumski vuk
bubaj sine bubo bi i caca

Registriran(a): 07-06-2004
Lokacija: Luxemburge
Odgovori: 818
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravopis maternjeg nam jezika

Pa majke mi, ma ....ne znam. Pa u sta cemo se mi starije lopine ubrojat koji ne stavljamo H dje stignemo nego njaku drugu stvarku. Ja ko sad nisam Bosanac ako ne stvim svudje H!! Ma u vraziju ....mater i jezik i novokomponovani gramaticari, oni ce meni govorit kako da pisem i pricam. A djecu samo ucit strane jezike!!

11-01-2005 at 16:00 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravopis maternjeg nam jezika

Ma povjetarac nemoj tako.....prvo to za h nije istina da ga se sad treba umetati svugdje......istina, imas slobodu da upotrijebis varijantu koja tebi vise odgovara bez da napravis gresku.

A drugo, jedna varijanta bosanskog jezika, tj jedno narijecje u Hercegovini ocijenjeno je od samog Vuka Karadzica kao jedan od najcistijih oblika juznoslavenskih jezika.

11-01-2005 at 16:07 | Ukljuèi u odgovor
povjetarac2004
Nivo: Forumski vuk
bubaj sine bubo bi i caca

Registriran(a): 07-06-2004
Lokacija: Luxemburge
Odgovori: 818
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pravopis maternjeg nam jezika

citat:
zlaja wrote:
Ma povjetarac nemoj tako.....prvo to za h nije istina da ga se sad treba umetati svugdje......istina, imas slobodu da upotrijebis varijantu koja tebi vise odgovara bez da napravis gresku.

A drugo, jedna varijanta bosanskog jezika, tj jedno narijecje u Hercegovini ocijenjeno je od samog Vuka Karadzica kao jedan od najcistijih oblika juznoslavenskih jezika.



Ma znam ja Zlaja to, nego sam malo u afektu. A inace i jezik je ziv stvor koji se mijenja i evoluira. Ja licno mislim da je Balkan pokriven jednom jezickom varijantom ( izuzev Albanskog i Grckog ) sa desetak - petnaest podvarijanti jezika. (npr Slovenacki, Hrvatski, Srpski, Bosanski, Crnogorski, Makedonski,Bugarski, pa donekle i Rumunski) I sada su svi u nekom fazonu pronalazenja bas licnog "osobenog" i nigdje drugo upotrebljavanog jezika koji je toliko unikatan da samo on odredjuje novonastalu naciju! Ne znam da li me shvatas!?
A u biti svi se razumijemo. Znam znam sada ce me zasuti sa primjerima iz svijeta kako se i drugi diferenciraju ( Norveska, Svedska Danska, Ceska, Slovacka itd ) ali zasto praviti stvari komplikovane? Ma ne znam ni sam, gdje je rjesenje ali sam sit tih novopecenih "jezikoznalaca"!!
14-01-2005 at 11:20 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pravopis maternjeg nam jezika


svaki jezik pa i nas zivi i mijenja se,neke rijeci zaboravljamo neke nove naucimo,sve je to normalno i neka svi govore onako kako hoce,kako su naucili i kako im je lakse i neka svoj jezik zove kako god hoce.

Problem nastaje samo onda kada se nekome osporava pravo na njegov maternji jezik onda to vise nije stvar jezika nego ruzne politike.
O tome sam pisala na "bosanskom jeziku" bosanski se cak i vise razlikuje od srpskog i hrvatskog ,zbog velikog broja turcizama,ali niko i ne pomislja zvati hrvatski srpskim ili bosanskim i sl., samo bosanski bode oci jer to je ono kao i sa Bosnjak ili musliman,nismo smjetnja kao muslimani ali jesmo kao Bosnjaci,jer Bosnjak je nacija a cim je neko nacija hoce i svoju drzavu i jezik a neki bi da nije tako,da nije neko svoj na svome nego da mu uzme sva prava pa ako treba i da zivi.
Elem ,da ne bi davili o politici i na ovom topicu predlazem da se vratimo na pravopis pa da sta i naucimo. Jer evo vidite da smo mi i svi pomalo nesigurni kad je nas jezik u pitanju pa sto se neko glupira u vezi nekih kao novih pravila uzimamo zdravo za gotovo.


14-01-2005 at 12:20 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pravopis maternjeg nam jezika

citat:
gucci wrote:
Meni je to sve jedno vazno je da se svi razumijemo. a to sto neHki se prave pametni a kasnije ispadnu glupi sami su krivi.
Mislim da taj Bosanski treba jos Godina da se raja nauci te pravilne Gramatike


A ja mislim da ce proci jos mnogo godina dok neki ne shvate da je bosanski jezik bio zvanicni,drzavni jezik u Bosni do 1905. godine i da je nepravedno ukinut, te da ce jos drugo godina biti vaznije kako neko svoj jezik zove nego da nauce bar osnovne stvari.
14-01-2005 at 13:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice