Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Turistièki šovinizam
Kako æe Hrvati postati Bosanci
Piše: Boris Dežuloviæ


Šovinist sam, tim se dièim: Dijana Èuljak-Šelebaj


Šovinizam Dijane Èuljak-Šelebaj ne bi, naravno, bio toliki problem da je samo njen. Kljuèni razlog njene mutave zbunjenosti nije, naime, samo njeno bosanskohercegovaèko porijeklo, veæ i èinjenica da ona tek naglas govori ono što hrvatski turistièki neimari naglas misle. "Jednodnevni gosti iz Bosne i Hercegovine", naime, ipak "predstavljaju problem": oni zaista ne troše, zaista ne zauzimaju skupe apartmane i zaista zauzimaju besplatne plaže



Koliki vam problem u Omišu i opæenito na južnom Jadranu predstavljaju jednodnevni gosti koji se spuste iz Bosne i Hercegovine, ništa ne troše, ne zauzimanju apartmane, a zapravo zauzimaju mjesto na plaži koje pritom nisu niti platili?

Dijana Èuljak-Šelebaj, urednica i voditeljica Dnevnika Hrvatske televizije, postavila je to pitanje niti ne trepnuvši svojim umjetnim trepavicama. Èak je i HDZ-ovom gradonaèelniku Omiša bilo upadljivo neugodno.

- Paaa... moje mišljenje je da oni nisu tolika šteta za hrvatski turizam kako ih neki žele predstaviti - mucao je Ivan Škarièiæ. - Naime, oni ipak nešto troše. I plaæaju parking.

Na Dijanu Èuljak se nakon ovog klasiènog malog ljetnog skandala nadigla kuka i motika, a njoj sirotoj ni dva dana kasnije nije bilo jasno zašto. Mutavo se branila kako joj nije bila namjera uvrijediti graðane Bosne i Hercegovine, pa im se na kraju i javno isprièala, napominjuæi kako je tehnièki zapravo neizvodivo da diskriminira Bosance, jer je i sama rodom iz Bosne i Hercegovine.

Zanimljiva je svakako ta teorija, po kojoj bosanskohercegovaèko porijeklo amnestira svakog šovinizma i ksenofobije prema Bosancima. To je ono simpatièno obraæanje voljenim zemljacima kakvo Hrvati imaju prilike èuti kad, primjerice, predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Vlatko Markoviæ za namještanja utakmica optužuje "one moje Bosanèerose". Hrvati, jasno, te stvari ne rade, oni niti namještaju utakmice, niti beskorisno zauzimaju dalmatinske plaže, niti - što je najvažnije - o tome naglas govore. Stoga može izgledati kao mali, simpatièni nesporazum kad o tome govori Dijana Èuljak-Šelebaj, koja je - sad znamo - i sama Bosanka. Gospoða Èuljak-Šelebaj, skromna, kakvu je veæ Bog dao, svoje æe bosanstvo pokazati tako tek kao obranu od vlastitog šovinizma: ostatak života, naime, ona je ipak samo Hrvatica.

Prije sedamnaest godina, recimo, u svibnju 1993, mlada se Hrvatica Dijana kao ratna reporterka HTV-a zatekla u Mostaru i snimila pred zgradom Ministarstva obrane HR Herceg Bosne dolazak grupe od trinaest bosanskih turista iz obližnje Vranice. "Ova je zgrada meðu Mostarcima poznata kao Vranica, inaèe, sjedište Zapovjedništva Armije BiH, i u njoj muslimanski ekstremisti drže zatoèene hrvatske civile", objasnila je u svom zanimljivom prilogu, nakon kojega je trinaest jednodnevnih gostiju iz Vranice netragom nestalo.

Istog ljeta, mlada je reporterka snimila i sjajan prilog o hotelskom naselju Heliodrom, u koji su se te vrele turistièke sezone spuštale hiljade gostiju iz zapadnog Mostara i cijele Hercegovine. Kako je zemljacima bilo u tom atraktivnom turistièkom naselju, govori i njen zakljuèak kako "mnogi nisu htjeli napustiti taj, ako ne udoban, a ono siguran smještaj".

- Koliki vam problem u Heliodromu, Gabeli, Dretelju i opæenito u zapadnoj Hercegovini predstavljaju jednodnevni gosti koji se spuste iz Bosne i Hercegovine - pitala bi gospoðica Èuljak - koji ništa ne troše, a zapravo zauzimaju mjesto na Heliodromu koje pritom nisu niti platili?

- Paaa... moje mišljenje je da oni nisu tolika šteta za turizam Herceg Bosne kako ih neki žele predstaviti - mucao bi Jadranko Prliæ. - Naime, oni ipak nešto troše. I plaæaju puštanje iz logora.

Sedamnaest godina kasnije, eto, preživjeli jednodnevni gosti iz Heliodroma i Dretelja otkrili su i omiške plaže, zauzimaju tamo mjesta koja pritom nisu ni platili, i mnogi ne žele napustiti taj, ako ne udoban, a ono siguran smještaj.

Šovinizam Dijane Èuljak-Šelebaj ne bi, naravno, bio toliki problem da je samo njen. Kljuèni razlog njene mutave zbunjenosti nije, naime, samo njeno bosanskohercegovaèko porijeklo, veæ i èinjenica da ona tek naglas govori ono što hrvatski turistièki neimari naglas misle. "Jednodnevni gosti iz Bosne i Hercegovine", naime, ipak "predstavljaju problem": oni zaista ne troše, zaista ne zauzimaju skupe apartmane i zaista zauzimaju besplatne plaže.

U hrvatskoj struènoj terminologiji za takvog gosta postoji izraz "nekvalitetni gost". Takozvani nekvalitetni gosti najveæi su problem hrvatskog turizma, oni - shvatili ste - ništa ne troše, samo zauzimaju mjesta na plažama i pri tome su Bosanci, ali i Èesi, Poljaci ili, recimo, Maðari.

Taj je šovinizam izravno izveden iz ratnog, pri èemu je primjer Dijane Èuljak-Šelebaj i njene iskrene brige za "zatoèene hrvatske civile" zatoèene od "muslimanskih ekstremista", razvijene i usavršene u iskrenu brigu za hrvatske turistièke kapacitete zauzete od jalovih jednodnevnih gostiju iz Bosne i Hercegovine - upravo laboratorijski precizan primjer. U osnovi se, naime, radi o istim antropološkim parametrima kakvim se izvan turistièke sezone mjere opæenito "nekvalitetni ljudi", oni, dakle, koji imaju drugaèije porijeklo ili boju kože, pa onim "kvalitetnima" jednako zauzimaju plaže kao i radna mjesta, braène krevete ili hrvatsku državu.

Da nije tako, vidjeli bismo valjda Dijanu Èuljak iskreno zabrinutu i za turistièke perspektive, na primjer, Dubrovnika.

- Koliki vam problem u Dubrovniku predstavljaju jednodnevni gosti koji se spuste iz luksuznih cruisera, ništa ne troše, ne zauzimanju apartmane, a zapravo zauzimaju mjesto na plaži koje pritom nisu niti platili?

To pitanje, meðutim, nismo èuli, niti je dubrovaèki gradonaèelnik morao mucati odgovarajuæi kako "gosti s luksuznih cruisera nisu tolika šteta za hrvatski turizam kako ih neki žele predstaviti": ne samo da "ipak nešto troše", odnosno "plaæaju parking" - pardon, vez u luci - veæ su, naprotiv, sâm strateški cilj dubrovaèkog i hrvatskog turizma. Iako znamo odgovor, pravit æemo se glupi i za potrebe eksperimenta tvrdoglavo inzistirati: nisu li i oni samo "jednodnevni gosti" koji - molim lijepo, postoje precizni podaci - ništa ne troše i samo zauzimaju mjesto na Stradunu, kojega pri tome nisu ni platili?



Photo: StockToèno, ali oni su Amerikanci, Francuzi, Englezi, Japanci, Nijemci, Šveðani, fini gosti u ukusnim havajskim košuljama koji ne mirišu na luk, naši prijatelji sa Zapada, ukratko - "kvalitetni turisti". Kvalitetni gost, shvatili ste, u najkraæemu je onaj koji se iskrca iz cruisera, ništa ne potroši, ne zauzima apartman, zauzima zapravo samo mjesto na plaži koje pritom nije ni platio, i istog dana napusti "taj, ako ne udoban, a ono siguran smještaj".

Eh, da, i najvažnije: nije Bosanac.

Hrvatski turistièki šovinizam, nije mudro sumnjati, razbit æe se na kraju - kao i svaki drugi - o istu glavu u kojoj kvasa. Jedna od karakteristika šovenske glave jest i ta da uvijek i bez greške prekasno shvati kako i sama lijepo uliježe u vlastitu definiciju "nekvalitetnog". Rekao bi pastor Martin Niemöller, da je danas živ i da je Hrvat: "Kada su došli po muslimane, ja sam šutio jer nisam bio musliman; kada su došli po Bosance, ja sam šutio jer nisam bio Bosanac; kada su došli po nekvalitetne goste, ja sam šutio jer nisam bio gost; kada su došli po mene, nije bilo više nikog da se buni."

Prema službenim podacima, naime, "nekvalitetni gosti" iz Bosne i Hercegovine ove æe godine ostvariti u Dalmaciji nekih pola milijuna noæenja. Zna li se pak da u Dalmaciji živi milijun stanovnika, jednostavna matematika kaže da æe ih oni u isto vrijeme ostvariti èak trista šezdeset pet milijuna, znaèi punih sedamsto puta više.

- Koliki vam problem u Omišu i opæenito na južnom Jadranu predstavljaju sami Omišani i graðani dalmatinskih gradova koji se samo spuste iz svojih stanova, ništa ne troše, ne zauzimanju apartmane, a zapravo zauzimaju mjesto na plaži koje pritom nisu niti platili - pitat æe u ovo doba sljedeæe godine Dijana Èuljak-Šelebaj.

- Paaa... moje mišljenje je da Hrvati nisu tolika šteta za hrvatski turizam kako ih neki žele predstaviti - mucat æe gradonaèelnik. - Naime, oni ipak nešto troše. Plaæaju porez.

26-08-2010 at 13:42 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Jovan Divjak nije zadržan na londonskom aerodromu


U veèernjim satima pojavile su se špekulacije koje su poslije prenijeli pojedini internet portali da je na londonskom aerodromu zadržan penzionisani general Armije BiH Jovan Divjak. Ove informacije provjerili smo u ministarstvu vanjskih poslova BiH, gdje nam je potvrðeno da nisu taène.



Ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj za portal Vijesti.ba je potvrdio da je MVP BIH po pojavi špekulacija kontaktirlo našu ambasadu u Londonu i britanski Foreign office - gdje je potvrðeno da niko tokom današnjeg dana nije zadržan niti uhapšen na londonskom aerodromu.

S.Æ

28-09-2010 at 11:43 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine


Nema ništa od sitnotrgovaèke, æepenaèke politike. Nema više ništa na prevaru, valja radit'!

13-10-2010 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Prvi èovjek Naše stranke odlazi
Bojan Bajiæ podnio ostavku

Dosadašnji predsjednik Naše stranke Bojan Bajiæ izjavio je u subotu, nakon podnošenja ostavke, da je tu odluku donio zbog toga što stranka nije imala izborni rezultat kakav su u NS-u oèekivali. Samo nekoliko dana ranije i predsjednik NS za RS Damir Miljeviæ podnio je ostavku

Naša stranka je na proteklim opæim izborima postala parlamentarna jedino na nivou Kantona Sarajevo, gdje je dobila dva mandata u kantonalnoj skupštini (Danis Tanoviæ i Peða Kojoviæ).

Bajiæ je rekao da smatra da je predsjednik stranke najodgovornija osoba i da ima obavezu i odgovornost - obavezu prema Statutu, a odgovornost demokratsku i politièku da to izrazi svojom ostavkom.

"Mi u Našoj stranci baštinimo demokratske procedure. Nismo autoritarna i diktatorska stranka vjeèitih predsjednika, tako da mogu reæi da se moja ostavka mogla oèekivati", kazao je on.

Upitan za svoj buduæi angažman, Bajiæ kaže da ostaje privržen ideji i politièkoj platformi Naše stranke.

"I dalje stojim na poziciji da je to jedina ideja koja može izvuæi BiH iz krize. Ja sam tu. Uradit æu sve što mogu da pomognem u daljnjoj konsolidaciji stranke. Ono što njeni organi budu zahtijevali od mene ja æu uraditi, ali nisam više predsjednik i drugi treba da preuzmu kormilo stranke", rekao je.

Podsjeæamo, prije nekoliko dana je ostavku na èlanstvo u Našoj Stranici podnio i predsjednik Naše stranke za RS Damir Miljeviæ, te je ovim odlukama praktièno dvojice prvih ljudi iz RS-a u ovoj stranci, dovedeno u pitanje dalje djelovanje ove stranke u manjem bh. entitetu.

Nakon Bajiæeve ostavke, rukovoðenje Našom strankom do izbornog kongresa preuzet æe tri potpredsjednika, a ovaj kongres se oèekuje do kraja godine.
e-novine

31-10-2010 at 13:07 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine



Ekskluzivno: Dvadeset stranih državljana umire u Bosni

Gvantanamo u Lukavici

Kamp za izbeglice u Lukavici blizu Sarajeva, “Imigracioni centar za ilegalne migrante u BiH“, mesto je zloèina gde trenutno boravi 20 osoba u nehumanim i ponižavajuæim uslovima o kojima æute svi, poèev od lokalnih vlasti, pa sve do Evropske unije koja finansira horor u kome živi nekoliko Albanaca, Egipæana, Sirijaca, Palestinaca, Alžiraca i jedan Turèin

Na osnovu mnogobrojnih svedoèenja, strani državljani koji bivaju uhapšeni u Bosni i Hercegovini i smešteni u prihvatne centre, po pravilu, izlaze “na slobodu” nekoliko dana nakon što se ustanovi da ne mogu biti vraæeni u domicilne zemlje. To, meðutim, nije sluèaj kada je u pitanju dvadeset ljudi iz Albanije, Egipta, Sirije, Palestine, Alžira i Turske, optuženih za “teroristièke aktivnosti”, koji veæ šest meseci žive u nemoguæim uslovima, èesto vreðani i prebijani od strane zaposlenih i drugih lica u prihvatnom kampu Lukavica, iako im nikada nije obrazložena optužnica, niti dužina prisilnog zadržavanja, kao ni kontakt za pravnu pomoæ.

Posle višemeseènog muèenja i prebijanja, bez formalne optužnice, bez ikakvog medicinskog tretmana, bez pravne pomoæi, bez prevodioca koji æe rastumaèiti dokumenta koja im podmeæu na potpis, bez rešenih zahteva za azil, bez ikakvog kontakta sa spoljnim svetom, grupa od osam zatoèenika (èetiri Palestinca, dva Alžirca, dva Tunižanina) u Lukavici, otpoèela je 28. decembra 2010. štrajk glaðu, oèajnièki èin nemoænih ljudi na koji se, veæ 28 dana, nije osvrnuo nijedan državni organ u BiH.

E-novine su, posredstvom francuske organizacije Migreurop i roðaka zatoèenih, došle do potresnih svedoèenja ljudi koji trpe teror i kršenje osnovnih ljudskih prava i u trenucima dok èitate ovaj tekst:

“Živeo sam tri godine u Grèkoj. Otišao sam odande zbog pogoršanih uslova života i nemoguænosti da se zaposlim. Krenuli smo pešice, prešli granicu Albanije i stigli do Kosova gde smo uhapšeni i smešteni u prihvatni centar. Pustili su nas posle sedmodnevnog zadržavanja i tada smo preko Crne Gore krenuli u Bosnu i Hercegovinu gde nas je uhapsila agresivna bosanska policija, oduzevši nam tom prilikom novac i druge vredne stvari”, prièa Y.S., zatoèenik iz Lukavice.

“Za šest meseci u kampu nijednom nismo izvedeni pred istražnog sudiju, niko nam se nije obratio povodom naše situacije, nije nam reèeno zašto smo ovde, niti koliko æemo još boraviti u Lukavici. S vremena na vreme, donose nam neke dokumente na potpis, iako ne znamo njihov sadržaj, niti smo ikada dobili prevodioca, osim kada smo privoðeni. Za šest meseci u centru nismo nijednom videli nekog van prihvatilišta”, nastavlja svedoèenje neimenovani svedok, iznoseæi straviène detalje, “Trpimo strašno nasilje. Ono je najèešæe verbalno i tièe se naše veroispovesti, ali je ponekad i fizièko. Tuku nas rukama, nogama, pendrecima, a i odlazak kod lekara je nemoguæ jer je i on pripadnik direkcije kampa”.

“O nama niko ne brine iako smo posle èetiri sedmice štrajka glaðu veoma slabi i umorni. Na postavljena pitanja odgovaraju nam šamarima, a oni koji su teško povreðeni batinama prvu medicinsku pomoæ su dobili posle mesec dana od prebijanja. Ipak, nastaviæemo sa štrajkom po svaku cenu, jer ništa drugo ne možemo da preduzmemo”, rekao je zatvorenik Y.S. na kraju svedoèenja.

Uzor za Lukavicu: Gvantanamo, original falsifikata

“Ja sam izbaèen iz Francuske i u prvi mah sam se vratio u svoju zemlju. Nedugo potom, preko Turske, Grèke, Albanije, Kosova i Crne Gore, stigao sam do Bosne, gde smo uhapšeni, reketirani, pokradeni. Sada bih se vratio i kuæi, samo da izaðem odavde”, svedoèi S.K, drugi sužanj iz Lukavice i napominje, “Ovaj centar finansira Evropska unija sa 30 evra po èoveku, za svaki dan proveden u prihvatilištu”.

Imigracioni centar za ilegalne migrante u BiH, finansiran od Evropske unije (EU), otvoren je krajem 2009. u skladu sa Paktom za stabilnost jugoistoène Evrope, sa ciljem da se uspostavi kontrola graniènih prelaza, bez preteranog zadržavanja na uslovima pod kojima se tretiraju živi ljudi, makar ne bili podanici evropskog ekonomskog carstva.

E-novine pozivaju vlasti Bosne i Hercegovine, inaèe potpisnice Meðunarodne konvencije o pravima radnika-migranata, da hitno i bez odlaganja zaustave agoniju kroz koju prolaze osobe smeštene u prihvatnom centru u Lukavici, poštujuæi pravo na pravni savet, pravo na azil i pravo na fizièki integritet zadržanih lica. E-novine pozivaju i Evropsku uniju da prizna odgovornost za teška kršenja osnovnih ljudskih prava koja se upravo odvijaju zahvaljujuæi finansijskim sredstvima iz EU, te preduzmu efikasne mere za zaustavljanje terora koji se sprovodi u Lukavici. E-novine pozivaju ljude dobre volje da sa ovim meðudržavnim terorom upoznaju sve relevantne institucije i izvrše pritisak na sve aktere koji u Lukavici stvaraju novi Gvantanamo.
(e-novine)

24-01-2011 at 18:43 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

"pazljivo lizite"
ja bih samo konstatovao, opste je poznato da se ovakvi i slicni centri nalaze, gotovo, u svim evropskim zemljama a posebno onim u tranziciji, samo u istinu nisam znao da nasi "zetoni" od funkcionera koji se bave ovim poslom, mogu da budu tolike kurve i prodane duse pa po cijenu i krsenja naj osnovnijih ljudskih prava, sve "za saku dolara"... ne odobravam ilegalne migracije i imigracije ali treba imati obzira na raznilikost zivota ljudi u ovom sepetu od planete... rofl indeed

25-01-2011 at 16:23 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
@travka wrote:
"pazljivo lizite"
ja bih samo konstatovao, opste je poznato da se ovakvi i slicni centri nalaze, gotovo, u svim evropskim zemljama a posebno onim u tranziciji, samo u istinu nisam znao da nasi "zetoni" od funkcionera koji se bave ovim poslom, mogu da budu tolike kurve i prodane duse pa po cijenu i krsenja naj osnovnijih ljudskih prava, sve "za saku dolara"... ne odobravam ilegalne migracije i imigracije ali treba imati obzira na raznilikost zivota ljudi u ovom sepetu od planete... rofl indeed


znam da postoje i znam da me to tangira...možda malo više nego što je to uobièajeno u sredini u kojoj živim...i mislim da treba reagovati,makar i ovako na svako kršenje ljudskih prava...ako æemo biti iskreni ,mi veæ živimo u jednoj vrsti "sabirnog centra" koju je ta tranzicija(ali i ta Evropa ) takvom naèinila ...da nije tako ,ne bi se "žetoni" od politièara i funkcionera mogli toliko bogatiti na raèun ovih ,ipak nesretnih ljudi...ne zaboravi da je ne tako davno,jako puno BH gradjana bilo primorano da bude u statusu legalnog,ilegalnog ili poluilegalnog imigranta...naprosto smo postali neosjetljivi na tudju muku.... i to boli...
25-01-2011 at 18:55 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Sramota, kako tretiraju ljude.
Fuj.

25-01-2011 at 19:02 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Hrvatski paternalizam
Piše: Zija Dizdareviæ
03/02/11 09:06
Hrvatska je Ustavom sebi dala pravo da interveniše u BiH radi zaštite ovdašnjih Hrvata, a bh. država se tomu ne protivi. Zagreb nastavlja bh. Hrvate tretirati dijasporom, time i manjinom, èime osporava njihovu konstitutivnost. Nasuprot hercegbosanskom separatizmu je politika ukupnosti bh. Hrvata u ukupnoj BiH

Otvarajuæi udarnu informativnu emisiju HRT-a povodom posjete troèlanog Predsjedništva Bosne i Hercegovine Republici Hrvatskoj, Zoran Šprajc je s dramatiènim naglaskom ustvrdio da Hrvatima u BiH prijeti iskljuèivanje iz politièkog života. Slijedilo je javljanje Ankice Posavljak, koja je akcentirala ustavnu obavezu vlasti u Zagrebu da zaštiti bh. Hrvate. To je kazala i premijerka Jadranka Kosor nakon susreta sa Nebojšom Radmanoviæem, Željkom Komšiæem i Bakirom Izetbegoviæem.

Dušebrižnièki ton svjedoèi da ponovo hadezeovski prekogranièno uvezani pogled na BiH i dalje prevlaðuje u odnosu Hrvatske prema BiH. Povodom uspostave nove bh. vlasti takav pristup prihvatili su i predsjednik RH Ivo Josipoviæ i pretendentica na mjesto šefa hrvatske diplomatije Vesna Pusiæ. Velehrvatske pretenzije prema BiH su meðu konstantama unutar hrvatske politike. Najekstremniji izraz tog nastojanja bilo je protezanje kvislinško-marionetske tvorevine NDH - na prostor BiH. Nešto od tih historijskih pretenzija je i u današnjem hrvatskom ustavu. U preambuli piše da su korijeni hrvatske državnosti, izmeðu ostalog, i "u osnutku Banovine Hrvatske 1939. kojom je obnovljena samobitnost u Kraljevini Jugoslaviji".

Ta banovina je trebalo da zahvati golem komad BiH kao dio tadašnjeg dogovora srpskih i hrvatskih nacionalista, koji nije ostvaren. Ali, eto, našao je uporište u Ustavu RH. U èl. 10 tog ustava stoji: "Dijelovima hrvatskog naroda u drugim državama jamèi se osobita skrb i zaštita Republike Hrvatske." To je politièki krajnje nekorektno jer znaèi miješanje u unutrašnje stvari drugih zemalja, a meðunarodnopravno je neodrživo jer uspostavlja ustavno ovlaštenje za intervencionistièku politiku. Dakle, Republika Hrvatska je Ustavom sebi dala za pravo da ureduje u Bosni i Hercegovini radi zaštite ovdašnjih Hrvata, a bh. država se tomu ne protivi.

I izborna regulativa RH zahvata u prostor BiH. Bosanci i Hercegovci koji imaju i hrvatsko državljanstvo glasaju za vlasti i u BiH i u Hrvatskoj, što je apsurdno po sebi, a mogu biti birani i u Sabor RH. U Hrvatskoj se BiH smatra važnom izbornom jedinicom. Zagreb tako nastavlja bh. Hrvate tretirati kao dijasporu, time i kao manjinu, èime osporava njihovu konstitutivnost kao autohtonog bh. naroda.

Svi ti elementi su, izmeðu ostalog, doveli do direktnog uplitanja u proces formiranja vlasti u BiH, nedavnom izjavom Josipoviæa i Kosor s otvorenom podrškom zahtjevima dva HDZ-a u BiH. Time Zagreb ignoriše druge hrvatske stranke u BiH koje brojkama osporavaju hadezeovsku tvrdnju da zastupaju 90 hrvatskih glasaèa, ukazujuæi da je taj postotak i ispod polovine. Nasuprot hercegbosanskom separatizmu, te stranke su za ukupnost bh. Hrvata u ukupnoj BiH. Te stranke su našle interes da se udruže sa SDP-om na sasma zdravoj platformi za formiranje vlasti. U tom dokumentu nude se dodatna jamstva za hrvatske interese pri odluèivanju u organima vlasti. Time je iz Zagreba osporena i valjanost multietnièke naravi SDP-a koju hadezeovci (i dodikovci) hoæe da oznaèe iskljuèivo bošnjaèkom.

Kada pružate podršku èelniku HDZ-a BiH Draganu Èoviæu, onda time podržavate njegove prijetnje bh. državi da æe nestati ako ne budu stvari išle po njegovoj i volji glavnog mu saveznika voðe SNSD-a Milorada Dodika, podržavate vraæanje hercegbosanskog tumaèenja BiH, podržavate Èoviæa kao politièara pod stalnom krimogenom sumnjom.

Posjeta Josipoviæa Republici Srpskoj shvaæena je u Banjoj Luci, a i u znatnoj mjeri i u Sarajevu, kao slaganje s Dodikovom politikom. U Zagrebu se na udaru, ponajprije u vrhu Hrvatskog helsinškog odbora, našao Josipoviæ, kojemu se zamjera nekritiènost u saradnji sa predsjednikom Republike Srbije Borisom Tadiæem u odnosu prema BiH. Kada pružate bezrezervnu podršku Tadiæu, onda posredno podržavate dvojnu politiku Tadiæa prema BiH. Tadiæ stoji potpuno iza Dodika, a izgradili su i èvrste liène veze.

Za BiH je dragocjeno što je Josipoviæ na naèelnom nivou nastavio politiku pune podrške neupitnosti i cjelovitosti bh. države i njenoj evroatlantskoj integraciji. Ali, istodobno paternalistièko ponašanje vrha državne politike Hrvatske prema bh. Hrvatima i bh. državi navodi na pitanje da li ipak Zagreb smatra da je BiH sve više otvoreno geopolitièko lovište.

(komentar sa e-novina)

06-02-2011 at 11:03 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
soraya wrote:


znam da postoje i znam da me to tangira...možda malo više nego što je to uobièajeno u sredini u kojoj živim...i mislim da treba reagovati,makar i ovako na svako kršenje ljudskih prava...ako æemo biti iskreni ,mi veæ živimo u jednoj vrsti "sabirnog centra" koju je ta tranzicija(ali i ta Evropa ) takvom naèinila ...da nije tako ,ne bi se "žetoni" od politièara i funkcionera mogli toliko bogatiti na raèun ovih ,ipak nesretnih ljudi...ne zaboravi da je ne tako davno,jako puno BH gradjana bilo primorano da bude u statusu legalnog,ilegalnog ili poluilegalnog imigranta...naprosto smo postali neosjetljivi na tudju muku.... i to boli...

bez uslovno se slazem...
da idemo na onu "prvo krenuti od sebe"...
milsim da je ovoj zemlji potrebna jedna kulturna a ne izbjezna jedna revolucija, krvavija od ovih trenutnih po arapskom svijetu...
"noc dugih nozeva" ili "sjeca knezeva"
NPR
06-02-2011 at 11:30 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice