Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Pitam se postoji li ikakva sansa da se vrati na snagu neki zakon, npr zakon od ranije po kojem je opstina ili vec ko bio duzan izaci i pomoci ugrozenima od pozara, vremenske nepogode i prirodne katastrofe i slicno. Da se postavi vjecnicko pitanje i pogura dalje od opstinskog vijeca do kantona i federacije da se prijedlog postavi na dnevni red i da se vrati to na snagu. Valjda je to neki nacin i put?
 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
06-02-2008 at 21:02 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
mirzijan wrote:
pitanje. mogu vam reci da u naselju solina pravo ide gradnja mini stadiona koju je donirao nogometni savez BiH samo ne znam tko ce odrzavat to i ko ce pazit na stadion s obzirom da ce biti kao na banji ali manji, sa vjestackom travom,kao sto znamo , na banji kako je organizovano, privatno. a kod nas je mjesna zajednica, kako li je to zamisljeno pitam se.

Pitanje postavljas u pravo vrijeme i za pravi problem. Zivim blizu slicnog igralista, a neki su na ovom topicu takodjer vec postavljali slicna pitanja, potkrijepljena fotografijama.
Ne vjerujem da su investitori razmisljali o problemu cuvanja i odrzavanja, a i vecina nas Bosanaca ne voli kad nas opterecuju neugodni problemi, pogotovo ako nisu tu, pred nosom, ako sa sobom nose neke troskove, napore i sl.
Zato smo, doskora, bili poznati po uzrecici NEMA PROBLEMA.
Raspitaci se malo u opcini, ali to ce morati rjesavati lokalni faktori: povjerenistvo, neke sekcije, udruge, skole... Ako oni za to nemaju (i druge) izvore finansiranja (a treba ih traziti), onda se mora podnijeti zahtjev za pomoc iz budzeta.
Razmisljalo se o nekom centralizovanom modelu (koji se, u zacetku, moze naslututi u novoformiranoj JU Stadion Tusanj), ali se opet mora racunati sa lokalnim redarom, cuvarem i sl.
Model primijenjen na Sjenjaku, nazalost, nije dao dobre rezultate, pa treba traziti bolja, pouzdanija rjesenja, koja nisu zasnovana samo na volonterizmu. Pogotovo sto se gradi i planira jos nekoliko takvih igralista, pa je steta ako ih ne sacuvamo.
07-02-2008 at 09:37 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
zeus wrote:
Pitam se postoji li ikakva sansa da se vrati na snagu neki zakon, npr zakon od ranije po kojem je opstina ili vec ko bio duzan izaci i pomoci ugrozenima od pozara, vremenske nepogode i prirodne katastrofe i slicno. Da se postavi vjecnicko pitanje i pogura dalje od opstinskog vijeca do kantona i federacije da se prijedlog postavi na dnevni red i da se vrati to na snagu. Valjda je to neki nacin i put?

Ako znas, zeuse, za neki takav propis, ili za slicne primjere, gdje je to, u slicnim uslovima, dobro rijeseno zakonom, predlozi. Ja ne znam, a ne vidim volju da se takvim problemom bave nasi visoki duznosnici i parlamentarci.
Vijecnici i opcine mogu predlagati, ali to u BiH ne pije puno vode, pogotovo ako je u pitanju Tuzla vs Svi. U FBiH se mora poceti od federalnih i kantonalnih ustavnih nadleznosti, srazmjerno njima rasposredjenih budzetskih sredstava, pa u okviru toga traziti zakonska rjesenja.
07-02-2008 at 09:48 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

Ako znas, zeuse, za neki takav propis, ili za slicne primjere, gdje je to, u slicnim uslovima, dobro rijeseno zakonom, predlozi. Ja ne znam, a ne vidim volju da se takvim problemom bave nasi visoki duznosnici i parlamentarci.
Vijecnici i opcine mogu predlagati, ali to u BiH ne pije puno vode, pogotovo ako je u pitanju Tuzla vs Svi. U FBiH se mora poceti od federalnih i kantonalnih ustavnih nadleznosti, srazmjerno njima rasposredjenih budzetskih sredstava, pa u okviru toga traziti zakonska rjesenja.



Ma daj ba rafo zamota ti to meni poravo, nego da ja to sazmem ovako, ko je te zastupnike visoke bir´o i jesul´ oni tamo zbog nas ili radi sebe? Sve se znaci svodi na sistem zastite sistema, sto se ni malo ne razlikuje od starog socijalistickog sistema. Hvala svakako na odgovoru.
 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
07-02-2008 at 23:42 | Ukljuèi u odgovor
oktobarska
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 19-12-2007
Odgovori: 32
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Sta je bilo sa postavljanjem javnih WC-ova (hala) po gradu?
Cini mi se da je jos prije par godina nesto bilo dogovoreno sa Europlakatom (ili nekom drugom marketing kucom), ali jos nista nije konkretizovano po tom pitanju.

08-02-2008 at 07:31 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Pozdrav Vijecniku

Molim za odgovor na slijedece pitanje za koje nisam siguran da je direktno u nadleznosti opstinskog vijeca a mozda je vec i postavljeno.

dakle, zanima me, koja je to institucija grada Tuzla odobrila i izdala dozvolu za gradnju zgrade pored medicinskog fakulteta, tacnije pored Jale. Time je nepovratno unisten potencijal tog prostora a ta "gradjevina" odudara od svih funkcionalnih i estetskih kriterija jedne stambene zgrade tj poslovnog objekta.

Ja znam da OV ne raspravlja svaku dozvolu Zavoda za urbanizam i sl, ali me zanima da li je o pomenutoj zgradi bilo rijeci, jeste li razmisljali o sankcijama jer ja ruzniju novonastalu gradjevinu u Tuzli nisam vidio.

hvala puno i lijep pozdrav

08-02-2008 at 08:13 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
zeus wrote:
Ma daj ba rafo zamota ti to meni pravo, nego da ja to sazmem ovako, ko je te zastupnike visoke bir´o i jesul´ oni tamo zbog nas ili radi sebe? Sve se znaci svodi na sistem zastite sistema, sto se ni malo ne razlikuje od starog socijalistickog sistema. Hvala svakako na odgovoru.

Pojednostavljeno: ako imas ikakav primjer, zakon, praksu, koji su primjenjivi kod nas i za ovaj tvoj primjer - naci cemo predlagaca.
O zastupnicima visih nivoa: mi smo ih birali (valjda i ti?), ali tesko je naci onog, koji ce realizirati neke nase inicijative. Ali, mozemo se potruditi.
Upravo s njima, ili s nekim iz ministarstava federacije ili kantona, koje smatramo nadleznim, treba razgovarati, jer oni podnose prijedloge zakona.
Predugacak i prilicno bezizgledan put je podnositi ovakve inicijative opcinskim vijecima.




08-02-2008 at 08:37 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
oktobarska wrote:
Sta je bilo sa postavljanjem javnih WC-ova (hala) po gradu?
Cini mi se da je jos prije par godina nesto bilo dogovoreno sa Europlakatom (ili nekom drugom marketing kucom), ali jos nista nije konkretizovano po tom pitanju.

Raniji pokusaji ocito nisu dali rezultat - svi opravdavamo potrebu, ali smo ogorceno protiv da to bude u nasem kvartu.
Ne znam za Europlakatove i slicne ideje, ali i njima bi trebala dozvola, ukljucujuci i lokalnu saglasnost, iz MZ.
Pocele su aktivnosti na novom prostornom planu opcine - mozda ce se time obnoviti rasprava i ubrzati odluka o gradnji barem prvog javnog WC-a.
Za 2008. mislim da nije u planu.
08-02-2008 at 08:47 | Ukljuèi u odgovor
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
zlaja wrote:
Pozdrav Vijecniku
Molim za odgovor na slijedece pitanje za koje nisam siguran da je direktno u nadleznosti opstinskog vijeca a mozda je vec i postavljeno.
dakle, zanima me, koja je to institucija grada Tuzla odobrila i izdala dozvolu za gradnju zgrade pored medicinskog fakulteta, tacnije pored Jale. Time je nepovratno unisten potencijal tog prostora a ta "gradjevina" odudara od svih funkcionalnih i estetskih kriterija jedne stambene zgrade tj poslovnog objekta.
Ja znam da OV ne raspravlja svaku dozvolu Zavoda za urbanizam i sl, ali me zanima da li je o pomenutoj zgradi bilo rijeci, jeste li razmisljali o sankcijama jer ja ruzniju novonastalu gradjevinu u Tuzli nisam vidio.
hvala puno i lijep pozdrav

Nisi, Zlaja, jedini, iako de gustibus non est disputandum.
Odluku, o kojoj govoris, tacnije rjesenje, donijelo je, nazalost, Opcinsko vijece. To je, istina, bilo u poodmakloj fazi gradnje, a ona je zapoceta bez dozvola.
Ubijedili su nas da, bez obzira na ilegalni tretman gradnje, po zakonima o gradjevinskom zemljistu i gradjenju (jedan je donio OHR), za zgradu, koja je vec skoro izgradjena, zemljiste treba dodijeliti graditelju (ocito, ako vec nije pravovremeno zaustavljen). Veliki broj nas je nerado digao ruku, ali zakone moramo postovati.
A problem estetskog i funkcionalnog treba razmatrati i sa strucne, arhitektonske strane. U tom pogledu skoro nijedna bh-bransa ne dize glas protiv obaranja kriterija, pa vidimo da u oblasti gradnje, osim estetskih i funkcionalnih, padaju i sigurnosni, sto moze biti tragicno. (Njih navodim radi primjera drugim strukama - gradjevincima, masincima, elektricarima - jedna od njih je i moja).
08-02-2008 at 09:19 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
rafo wrote:

Odluku, o kojoj govoris, tacnije rjesenje, donijelo je, nazalost, Opcinsko vijece. To je, istina, bilo u poodmakloj fazi gradnje, a ona je zapoceta bez dozvola.
Ubijedili su nas da, bez obzira na ilegalni tretman gradnje, po zakonima o gradjevinskom zemljistu i gradjenju (jedan je donio OHR), za zgradu, koja je vec skoro izgradjena, zemljiste treba dodijeliti graditelju (ocito, ako vec nije pravovremeno zaustavljen). Veliki broj nas je nerado digao ruku, ali zakone moramo postovati.



Vidim da ste i Vi ovdje vijecnik. Ponajprije hvala na odgovoru na moje pitanje.Dozvolit cete mi da ponajprije izrazim svoju zaprepastenost i evo jedno indiskretno i licno pitanje. Osjecate li se danas imalo odgovornim za ono ruglo?
I sada dvije stvari koje su vise objektivne prirode i ne ticu se ukusa nego pozitivnih zakonskih propisa. Kako se moze dozvoliti da neko u centru grada gradi toliku zgradu bez dozvole? Grad ima priliku putem opstinskih inspekcija zabraniti gradnju, zatvoriti gradiliste a u slucaju ne postivanja rjesenja prisila se moze provesti policijom, zar ne?
I kako se to moze glasati na OV za nesto sto je, kako ste naveli, per se dozvoljeno zakonskim putem. Cemu potreba za odobrenje od strane OV-a?
Sav moj respekt koji sam imao prema gradskoj vlasti i njegovim organima uprave je vasim postom pao u vodu.
Ja sam jednostavno frapiran. I kako god da pokusam racionalno sagledati stvar i naci opravdanje, ne uspijeva mi.
Samo se pitam tko vam je to dozvolio? Odgovorite mi ko vam je dozvolio da dozvolom OV Tuzli u amanet ostavite ono ruglo u sred grada?
08-02-2008 at 20:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice