Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Titova 14 wrote:
Je li se možeš sjetiti kada je poslednji put ili da li je u Tuzli ikada bio zabilježen primjer masovnog graðanskog neposluha. Da li smo oduvijek po tom pitanju anastezirani ili bi kopajuæi po primjerima iz perioda prije drugog sv. rata otkrili jednu drugaèiju sociološki i kulturološki ondašnje egzistirajuæu Graðansku Tuzlu...
[Edited by Titova 14 on 13-04-2008 at 09:34 GMT]

Ne mogu se sjetiti, ne pamtim toliko, a da ne kopam po analima - mozda ti o tome znas, ili pri ruci imas, nesto vise.
U ovom trenutku nisam ni mislio na neposluh, nego na legalne forme borbe za gradjanska prava, za prostu primjenu odredaba vec vazecih zakona.
14-04-2008 at 12:51 | Ukljuèi u odgovor
Titova 14
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-04-2008
Odgovori: 53
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Ne mogu se sjetiti, ne pamtim toliko, a da ne kopam po analima - mozda ti o tome znas, ili pri ruci imas, nesto vise.
U ovom trenutku nisam ni mislio na neposluh, nego na legalne forme borbe za gradjanska prava, za prostu primjenu odredaba vec vazecih zakona.


Sumnjam da æe do promjena doæi kroz institucije etabliranog sistema.Graðanski neposluh je legitiman oblik demokratske borbe za graðanaska prava.
24-04-2008 at 21:36 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Titova 14 wrote:

Sumnjam da æe do promjena doæi kroz institucije etabliranog sistema.Graðanski neposluh je legitiman oblik demokratske borbe za graðanaska
____________________________________________

Pokusajte sa Gradjanskim pokretom BiH koji je osnivanju.

Pogledajte stranicu http://gradjanskipokret.com.ba

Mislim da je krajnje vreme da se GRADJANI organizuju (nije politicka stranka u pitanju). Ucestvujmo GLASNO u oblikovanju nasih zivota. Zar nije "dara prevrsila meru"?

Zasto dozvoljavamo da glupi, polupismeni, samozivi narcisi kreiraju buducnost ove zemlje i njene omladine?

Znam, cast i politika ne idu zajedno, zato mi necemo u politiku, ali hocemo pokret gradjana koji ce se boriti za prava obicnog, malog coveka - nas.

Hocemo li zaustaviti lavinu megalomanskih prohteva parlametaraca koji zasedaju samo radi svojih interesa (plate, pausali, penzije...), a gradjani su tu samo radi njih, nikako obratno?
24-04-2008 at 22:53 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Titova 14 wrote:
Sumnjam da æe do promjena doæi kroz institucije etabliranog sistema.Graðanski neposluh je legitiman oblik demokratske borbe za graðanaska prava.

Sumnjam i ja, ali mislim da smo tek poceli koristiti raspolozive legalne forme, pa se jos drzim njih.
Promjene ostvarene neposluhom nisu uvijek pozitivne, a cesto budu i na stetu neposlusnih, ma koliko njihova prava bila legitimna. Tzv. legalisti slijepo se drze zakona i definicija, a gradjanski neposluh, po definiciji nije legalan.
Problem je, nazalost, sto slabo koristimo i legalne i legitimne forme.
25-04-2008 at 09:32 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
nevenkagaragic wrote:
citat:
Titova 14 wrote:
Sumnjam da æe do promjena doæi kroz institucije etabliranog sistema.Graðanski neposluh je legitiman oblik demokratske borbe za graðanaska
___________________________________________

Pokusajte sa Gradjanskim pokretom BiH koji je osnivanju.
Pogledajte stranicu http://gradjanskipokret.com.ba
___________________________________________

Pogledao. Od svega mi se najviše dopada što su osnivaèi iz Tuzle. Naravno, slažem se s ciljevima, dopada mi se i web-stranica.
No, mislim da šanse da pokret postane masovan i uticajan u cijeloj BiH, zasad nisu velike.
(ciljevi GP: Mi zelimo stasati u organizaciju koja je respektabilna s vise aspekata, a prije svega, kao organizacija koja okuplja velik broj gradjana nase drzave koji imaju zajednicke interese i bore se za njihovo ostvarivanje. Koji su to ciljevi ?
To bi sami gradjani trebali reci, kada bi ih neko pitao. Medjutim, glas gradjana u BiH je zamro, i takvo stanje traje skoro dvije decenije.
Mi zelimo da se gradjani u BiH probude iz letargicnog stanja u kojem se nalaze i konacno zapocnu trezveno i na temelju argumenata razmisljati o buducnosti koja ceka i njih i njihove potomke.)
Mnoge pristalice i potencijalni aktivisti su veæ opredijeljeni (u forumima, frontovima, revoltima), pa mislim da ih treba iznova okupljati i ujediniti. A pored GP, letargiène svi pokušavaju privuæi. Želim uspjeh Pokretu, a ako mognem, doæi æu na osnivaèku skupštinu.

25-04-2008 at 10:01 | Ukljuèi u odgovor
Titova 14
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-04-2008
Odgovori: 53
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Tzv. legalisti slijepo se drze zakona i definicija, a gradjanski neposluh, po definiciji nije legalan.



Ovo nije u potpunosti taèno.A evo i mali link za one koje bi eventualno zanimalo zašto:
Legitimnost graðanske neposlušnosti



[Edited by Titova 14 on 25-04-2008 at 21:56 GMT]
25-04-2008 at 21:43 | Ukljuèi u odgovor
Ane
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2005
Lokacija: Tuzla draga
Odgovori: 15087
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Znamo da je odobren budjet za ceste i da bi se uskoro trebale raditi a pitanje glasi dali su se Opštinske i Kantonalne vlasti usaglasile da se po èaršiji srede i ceste ili èe i dalje prebacivati odgovornost jedni sa drugih i obratno 


25-04-2008 at 23:45 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Ane wrote:
Znamo da je odobren budjet za ceste i da bi se uskoro trebale raditi a pitanje glasi dali su se Opštinske i Kantonalne vlasti usaglasile da se po èaršiji srede i ceste ili èe i dalje prebacivati odgovornost jedni sa drugih i obratno


Da se nadovezem na pitanje sa konkretnim primjerom. Da li se i dalje kanton i opstina ´dogovaraju´ oko sanacije katastrofalne dionice od B.Malte do Novog naselja u Solini (cija je cesta i ko je treba raditi)? Cesta je sve gora, i kao da nije u nicijoj nadleznosti.

[Edited by mosnik on 26-04-2008 at 00:54 GMT]

[Edited by mosnik on 26-04-2008 at 00:55 GMT] 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
26-04-2008 at 00:54 | Ukljuèi u odgovor
Irac
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-05-2006
Lokacija: TZ
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:
Vidim da je broj posjeta ovom topicu presao 20000, sto govori o interesu posjetilaca i potrebi da slicnu rubriku nadlezne sluzbe otvore na www.tuzla.ba, pogotovo kad su u pitanju reklamacije gradjana.
Mislim da tamo imaju (novi) opcinski brojevi telefona, pa se lako moze dobiti i Arnela. S obzirom na dosadasnju praksu pretpostavljam da je ona vec poduzela korake da rijesi problem u Krecanskoj.
(U prethodna dva odgovora logirao sam se pravim imenom, greskom. Nastavicu kao vijecnik, dok se na ovom topicu ne pojavi, i predstavi, jos neko od koleg(ic)a iz OV Tuzla.)

Evo prošle dvije sedmice nakon poziva nadležnoj službi i NIŠTA  


http://iractuzla.blogger.ba/
26-04-2008 at 09:06 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Ane wrote:
Znamo da je odobren budjet za ceste i da bi se uskoro trebale raditi a pitanje glasi dali su se Opštinske i Kantonalne vlasti usaglasile da se po èaršiji srede i ceste ili èe i dalje prebacivati odgovornost jedni sa drugih i obratno


Da se nadovezem na pitanje sa konkretnim primjerom. Da li se i dalje kanton i opstina ´dogovaraju´ oko sanacije katastrofalne dionice od B.Malte do Novog naselja u Solini (cija je cesta i ko je treba raditi)? Cesta je sve gora, i kao da nije u nicijoj nadleznosti.
[Edited by mosnik on 26-04-2008 at 00:54 GMT]
___________________________________________
Na nivou zakonodavne vlasti, nakon usvajanja budzeta i programa ulaganja u gradnju i odrzavanje puteva, nama vise dogovora. Dalje je na izvrsnim organima, da rade sto efikasnije, racionalno, u skladu sa prilivom sredstava, zakonima i programima.
Kod puteva se nadleznosti znaju: magistralni putevi su federalna nadležnost, regionalni pod ingerencijom kantonalne direkcije za ceste, a lokalne i nekategorisane odrzavaju opcine. (Drzavna korporacija za ceste, predvidjena Dejtonskim sporazumom nikad nije formirana).
Tako su, koliko znam, južna i sjeverna gradska saobracajnica, ulazi u opcinu i grad, pa i cesta od B.Malte do Èeliæa, federalne i kantonalne, a sve ostale ulice, opcinska obaveza.
Svakog od njih treba prozivati za svoj dio obaveze, jer su im, samo za to, dodijeljena sredstva i utvrðeni planovi.
Niko od njih, koliko vidim, nije poceo znacajniju realizaciju planova, prije toga, po zakonu o javnim nabavkama, moraju izbrati izvodjaèe.
Problem bivse Skojevske pokazuje koliko je gore opisani sistem (ne)racionalan i, cini mi se, politiziran. Za takvu cestu bi, da je u drugim opcinama kantona, Direkcija za puteve TK vec davno dobila nalog vlade ili skupstine, i makar bi je pristojno popravila.
O konkretnim planovima i dinamici "sredjivanja" po carsiji ne odlucuje opcinsko vijece, ali mislim da sluzba ima u planu povelik obim poslova, pa ih treba pitati konkretnije. Takodjer mislim da se kod realizacije znacajnijih poslova svakog od tri nivoa medju njima obave neophodna usaglasavanja, a kako, treba pitati njih i pogledati na terenu.
Vidjecemo to i ove godine, na ponajvecem poslijeratnom ulaganju u puteve u opcini, prosirenju petlje Š.Brod i dionice do bolnice u Kreki.

26-04-2008 at 12:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice