Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
zlaja wrote:


Vidim da ste i Vi ovdje vijecnik. Ponajprije hvala na odgovoru na moje pitanje.Dozvolit cete mi da ponajprije izrazim svoju zaprepastenost i evo jedno indiskretno i licno pitanje. Osjecate li se danas imalo odgovornim za ono ruglo?
I sada dvije stvari koje su vise objektivne prirode i ne ticu se ukusa nego pozitivnih zakonskih propisa. Kako se moze dozvoliti da neko u centru grada gradi toliku zgradu bez dozvole? Grad ima priliku putem opstinskih inspekcija zabraniti gradnju, zatvoriti gradiliste a u slucaju ne postivanja rjesenja prisila se moze provesti policijom, zar ne?
I kako se to moze glasati na OV za nesto sto je, kako ste naveli, per se dozvoljeno zakonskim putem. Cemu potreba za odobrenje od strane OV-a?
Sav moj respekt koji sam imao prema gradskoj vlasti i njegovim organima uprave je vasim postom pao u vodu.
Ja sam jednostavno frapiran. I kako god da pokusam racionalno sagledati stvar i naci opravdanje, ne uspijeva mi.
Samo se pitam tko vam je to dozvolio? Odgovorite mi ko vam je dozvolio da dozvolom OV Tuzli u amanet ostavite ono ruglo u sred grada?


Na stranu je li zgrada legalno ili polulegalno napravljena, o ruglu bi se moglo raspravljati.Nekom je ruzna nekom nije, vec je bas cool, ne preferiraju svi sivo-komunisticku gradnju. Kad pogledas Irac, pa one nove grade oko SKPC Mejdana, pa i samu zgradu medicinskog fakulteta, ta nova zuta zgrada je ljepotica za sve te gradjevine. O zgradama rudarskog fakulteta i okoline da i ne govorimo. Kud ces veceg rugla na tom prostoru od dominantne zgrade bivse Tuzlanke koju srecom ofarbase i uredise, pa sad na nesto lici (a prije je bila dabogsacuva), a eto slicne je boje (nijanse u pitanju) kao i ta nova zgrada. Al, kod nas narod izgleda naucio na sivo, neka tradicija, sta li...


[Edited by mosnik on 08-02-2008 at 22:58 GMT]

[Edited by mosnik on 08-02-2008 at 22:59 GMT] 


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
08-02-2008 at 22:57 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
zlaja wrote:
... Kako se moze dozvoliti da neko u centru grada gradi toliku zgradu bez dozvole? Grad ima priliku putem opstinskih inspekcija zabraniti gradnju, zatvoriti gradiliste a u slucaju ne postivanja rjesenja prisila se moze provesti policijom, zar ne?
I kako se to moze glasati na OV za nesto sto je, kako ste naveli, per se dozvoljeno zakonskim putem. Cemu potreba za odobrenje od strane OV-a?

Kratkim pitanjima i odgovorima nije moguce potpuno obrazloziti nasu slozenu situaciju u oblasti imovinsko-pravnih odnosa i gradjenja.
Vijece je, na prijedlog nadlezne sluzbe i na osnovu misljenja nadleznog federalnog ministarstva, svojim rjesenjem samo omogucilo da, po zakonu, graditelj postane vlasnik zemljista.
Taj zakon je nov, donio ga je OHR. Po njemu je sve, od ranije zapocete postupke pribavljanja saglasnosti za gradnju (i na tudjem zemljistu, sto je bilo moguce, po prethodnom zakonu), trebalo prilagoditi novim zakonskim odredbama, dakle, dozvoliti gradnju samo na zemljistu, koje je u vlasnistvu graditelja.
Dozvolu za gradnju su, na osnovu potrebnih saglasnosti, projekata i dokaza o vlasnistvu, izdali drugi opcinski organi (Sluzba za prostorno uredjenje i zastitu okolisa). Strucnjaci, kako si i ti pretpostavio, a ne vijece. Mogli bismo te strucnjake pozvati, ne samo radi ovog objekta, da raspravljamo - ne o ukusima, nego o kriterijima, odredbama propisa, procedurama gradnje. Nije ovo jedini objekat zapocet bez (potpune) dokumentacije i dozvola, kao sto ih ima na hiljade, koji su tako i zavrseni. Preko 6000 zahtjeva u opcini Tuzla podneseno je za legalizaciju. A ni svim legalnim jos nisu izdate dozvole za upotrebu.
Problem nije samo tuzlanski, suvise je slozen i dugo cemo ga rjesavati. Nece nam pomoci konfrontiranje prema ukusima, ali zalaganje za zakonitost hoce. U 2007. su inspekcije uspjele srusiti svega 10 bespravnih objekata, mada se, za takva rusenja, zbog nekih bosanskih specificnosti, osposobljene firme ne zele prijaviti.

09-02-2008 at 00:02 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

citat:
click_me wrote:
Èinjenica je da je u Tuzli potrebno barem 3 javna WC-a i ne vidim razlog zašto se oni ne bi napravili.

Evo prilike za civilne inicijative i forum gradjana, click_me. Do marta je rok za kandidovanje novih projekata, mogao bi Forum gradjana voditi kampanju, pripremiti gradjane i dovesti do kandidature bar na 1-2 lokacije.
09-02-2008 at 00:07 | Ukljuèi u odgovor
oktobarska
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 19-12-2007
Odgovori: 32
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike - asd
Bez chatanja molim

Najvise mrzim kada mi izmisljamo toplu vodu, s toga evo link da svi vidimo (posebno opcinari) kako se to radi u susjednoj nam Srbiji http://www.euromodul.co.yu/prefabrikovani_objekti/javni_wc.htm.
A kada su u pitanju sredstva, mislim da je zalosno reci da za ovaj projekat sredstva nisu planirana, a istovremeno trositi ranije naplacena sredstva za vijecnicke sate provedene u raspravi o istome. Vjerujem, ako bi se izracunala vrijednost vremena potrosenog na rasprave i sredstava isplacenih vijecnicima za te rasprave, da bi ta vrijednost bila jednaka vrijednosti 3-4 javna wc-a.

citat:
vijecnik wrote:

Evo prilike za civilne inicijative i forum gradjana, click_me. Do marta je rok za kandidovanje novih projekata, mogao bi Forum gradjana voditi kampanju, pripremiti gradjane i dovesti do kandidature bar na 1-2 lokacije.


09-02-2008 at 07:31 | Ukljuèi u odgovor
mosnik
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 07-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2074
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
Visa wrote:
zgrada je po obliku znaru do bola, a ako nije nekakav ninja radio statiku ono ce sa prvim manjim zemljotresom da "prilegne".

Nece valjda prileci...Kako to da tvoj genije ne prepoznaju gradski organi..Sram ih bilo...  


Kume i ti ces to da radis, samo sutra.
09-02-2008 at 18:50 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
mosnik wrote:

Nece valjda prileci...Kako to da tvoj genije ne prepoznaju gradski organi..Sram ih bilo...

imam dojam na osnovu vijecnikovog odgovora da su oni zgradu prepoznali tek po njenom zavrsetku.

Mosnik, ja se slazem da nase gradjevine, pa samim tim i stambene zgrade, ne treba vise da budu u komunistickom stilu poput nekih spavaonica i sl. O tome sam pisao i prije. Ipak, samim tim ako je neko zgradu obojio u vedrije boje ne znaci da ta zgrada arhitektonski ima stila. Ja bih volio vidjeti vise zgrada, pa sto da ne i stambenih, u austro-ugarskom arhitektonskom stilu.....ili ako je vec moderna neka bude moderna "od glave do pete". JA nisam arhitekta tako da ti ne bih bas znao objasniti sta pod tim podrazumijevam, al vjeruj da se takva zgrada moze odmah primijetiti......ili sta je falilo nesto nalik baroku tamo napraviti i sl.

O tome da je zgrada rudarskog fakulteta i sl oko nje grozna, to uopste ne sporim. Al moja reakcija je bila usmjerena prema novoizgradjenim objektima koji nicu bez ikakvog smisla a i stila, barem po meni.
09-02-2008 at 19:26 | Ukljuèi u odgovor
FukaraVodoinstalater
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-11-2007
Lokacija: tuz
Odgovori: 57
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

vijecnice, cujem da ste danas imali sjednicu.
jel´ usvojen novi statut opcine i
kakva nam je bezbjednosna situacija?

19-02-2008 at 21:15 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
FukaraVodoinstalater wrote:
vijecnice, cujem da ste danas imali sjednicu.
jel´ usvojen novi statut opcine i
kakva nam je bezbjednosna situacija?

Sacekao sam da Tuzlarije objave svoju vijest; vidio sam njihovu dopisnicu jucer na sjednici. (Sta vidio, popili kafu u pauzi).
Vijest je dovoljno detaljna, a slijede i pojedini zakljucci. (Vjerovatno si vidio, usvojili smo izmjene i dopune statuta).
Pogledaj, pa ako ima kakvih pitanja, mozemo detaljnije, ovakvim razgovorom ili neposrednim kontaktom.

20-02-2008 at 10:58 | Ukljuèi u odgovor
lena
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-08-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 167
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

pozdrav vijecniku, evo i mene s par pitanja novi sam kolac pa ne znam sta je sve spominjano, nadam se da necu ponavljat..

- kao prvo malo prije prolazim kroz grad kad ono jos uvijek upaljeni oni praznicni ukrasi.. mislim 20. je februar, stvarno smjesno.. imal tu kakvih pravila dokad to stoji koje ja ne poznajem il?
- kao drugo: pohvale za prosirenje pjesacke zone al sta je sa zgrade kina centar? znam da su problem (standardno) imovinsko-pravni odnosi.. al imal kakvog pomaka? nako lijepa zgrada propada.. sramota..
- trece: grad nam je prljav to je strahota! imal kakve nade za neke akcije ciscenja grada bilo sta? eto recimo neki dan citam u mostaru proljetno ciscenje grada.. korito jale je uzas a i pored.. ma znate vec..

eto tu cu se zadrzat za sad da bas ne pretjeram na pocetku..

21-02-2008 at 00:22 | Ukljuèi u odgovor
lola
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-12-2003
Lokacija: Slo&CH
Odgovori: 9851
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim



Zašto se oni i ne skidaju poslije praznika, prošle godine u ljeto, je u TZ bio moj poznanik Švicarac i pita me poslije do kada se kod nas obilježava Adventszeit "doèašæe"

21-02-2008 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 32
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice