Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Mrak, sestro, mrak


Juèer su na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske u Banjaluci jedan narodni poslanik i jedan ministar raspravljali o protestima u Sarajevu vezanim za neusvajanje Zakona o jedinstvenom matiènom broju graðana i ko ih je u Republici Srpskoj na društvenim mrežama podržavao.

Piše: Aleksandra Petriæ za Manjine.ba

Prvi je, tvrdi, bio ironièan i sarkastièan kada je upitao za listu i naèine procjene ko je, kada i kako ugrozio ustavni poredak, dok je drugi, takoðe tvrdi ovaj prvi, bio sasvim ozbiljan u namjeri da kompletira listu „osumnjièenih“ korisnika i korisnica društvenih mreža iz Republike Srpske koji su proteste podržali i da je dostavi ovom prvom na uvid. Jer narodni poslanik ima pravo da pita ministra i ovaj je dužan da mu odgovori. To se zove demokratija i simbioza akcije zakonodavne i izvršne vlasti. Digla se velika gungula oko njihovog dijaloga, groznièavo su se naoštrila pera, pisala su se i pišu se pisma, ljudi se dobrovoljno na listu stavljaju. Opšte veselje.

U meðuvremenu, širom Bosne i Hercegovine, na svim frontovima, nosioci i nositeljice javnih funkcija igraju takve tragedije, komedije, i kombinovani stil, da bi se pred njima i Šekspir postidio. Oni, naravno, ili ako više volite prirodno, mogu svašta reæi. I nikom ništa. Tako sam više puta upratila na vijestima euforiène ministre, poslanike i poslanice kako kritikuju neefikasnost rada pojedinih ministarstava i skupštinskih tijela na državnom nivou kao da u istima ne sjede i ne odluèuju direktno, da direktnije ne može biti.
To mu doðe kao autogol, šta li, ali šta ja znam o politici? Možda to tako treba.

Kad graðani i graðanke uzmu slobodu da govore tj. pišu i komentarišu na Facebooku i Twitteru, to onda postaje podrivanje ustavnog poretka i moraju se preduzeti odreðene operativne radnje i mjere. Njih se lijepo treba evidentirati u posebne teftere, pa sastaviti informaciju za sjednicu vlade i skupštine, pustiti prièu u medije, da se uæute ona i onaj koji se misle uæutiti. Sa ostalima æe lako, jer æe ih biti malo. Tako bi, otprilike, mogle da funkcionišu ove taktièke procjene. Da se sve zaboravi, kao i drugi problemi koji živjeti ne dozvoljavaju.

Bila sam na graðanskim protestima 11. juna pred Narodnom skupštinom Republike Srpske u Banjaluci. Bilo nas je malo. Dvije trudnice, jedna slatko usnula beba u kolicima, nekolicina studenata i studentkinja, novinara i novinarki, žena i muškaraca. Neke poznajem, neke i ne. Za imena pitala nisam. Možda je i greška, ne znam, izvinjavam im se ovim putem. Lijepo smo se isprièali, neki su pili kafu, policija nas obišla i otišla. Gazili smo zelenu površinu, sram da nas bude. I niko me od njih nije pitao što sam, kog klinca, ja tu došla. Nismo ni vikali. U isto vrijeme, u Sarajevu je bio hiljade žena i muškaraca na trgu pred Parlamentarnom skupštinom, bilo je i mojih sugraðanki i sugraðana. Djeèaka i djevojèica, sa jedinstvenim matiènim brojem i bez njega.

Bila sam i u februaru na gradskom trgu, plesala i sa nepoznatom djevojkom držala natpis „Dosta nasilju nad ženama“, više puta na šetnjama i protestima povodom uništavanja Picinog parka u Banjaluci prošle godine. Izašla sam i 8. marta, na Meðunarodni dan žena da kažem NE patrijarhatu, koji, za razliku od veæine žena i muškaraca u Bosni i Hercegovini, živi slobodno i nesputano u svakom propustu policije koja niti ima namjeru niti umije da zaštiti žene i djecu koje žive nasilje u porodici, i one meðu njima koje su „popile“ metak i više ih nema. Ista ta policija je, oèito, temeljita kada treba prebrojati korisnike i korisnice društvenih mreža koji podrivaju ustavni poredak time što napišu šta misle i što oèekuju od onih za koje su glasali na izborima da rade svoj posao. Efikasnost je nužna samo kada je traži simbiozna druga polovina.

Teško æe sve prebrojati i za to bi, ako æemo pošteno, trebalo poèeti ispoèetka, a ne od repa.

Evo, ja sam se, takoðe, prijavila.

Banja Luka, juni 2013. godine

29-06-2013 at 13:57 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine



Teološki ogled o Ramazanu i alkoholu




18.07.2013. | PIŠE: Boris DEŽULOVIÆ


Mene ta stvar zanima na višoj, upravo teološkoj razini: kakav je to, ponavljam, vjernik – ovo dakle nije retorièko pitanje, nego vrlo teološko – kojemu vlast treba zatvoriti kafane da se o Ramazanu ne bi nalijevao hladnom šljivom? Kao ateistièkom laiku, meni je to prilièno nejasna stvar, da ne upotrijebim teži pridjev. Otprilike kao kad bi opæinske vlasti u Splitu u neposrednoj blizini Hajdukovog stadiona zabranile prodaju Dinamovih dresova, zastava i šalova
Zvao me nekidan u dva iza ponoæi Kožo da isprièa Obavijest. Ima on taj obièaj, zovne u gluho doba noæi iz kafane da isprièa vic ili kakvu sliènu budalaštinu, neki blesavi naslov iz Osloboðenja ili Avaza, osmrtnicu, oglas ili, štajaznam, obavijest.
Elem, Služba za privredu Opæine Stari Grad svim vlasnicima kafana, kafiæa, ašèinica, æevabdžinica i granapa na podruèju opæine poslala Obavijest kojom ih "povodom predstojeæeg mjeseca Ramazana" podsjeæa kako je "Odlukom o rasporedu poslovnih djelatnosti na podruèju opæine (Službene novine Kantona Sarajevo br. 02/07) u èlanu 10. regulisano da nije dozvoljeno toèenje i prodaja alkohola u neposrednoj blizini obrazovnih institucija, vjerskih objekata, harema i dvorišta istih".

I moj drug sad ima problem s tumaèenjem šerijata: nigdje u fetvi opæinske Službe za privredu nije, naime, precizno oznaèeno na "neposrednu blizinu" kojih "vjerskih objekata" se odnosi zabrana toèenja alkohola. U Sarajevu, kako znamo, tih "vjerskih objekata" ima na svakom koraku, hoæeš džamiju, hoæeš sinagogu, hoæeš katolièku crkvu, hoæeš pravoslavnu, hoæeš Jehovine svjedoke, hoæeš prezbiterijance – u strogo religioznom smislu, na koncu, i Koševo i Grbavica su vjerski objekti – pa je teško u Sarajevu pronaæi æošak za otvoriti kafanu, a da nije "u neposrednoj blizini" nekog vjerskog objekta. Kožina je mala kafana, na primjer, "u neposrednoj blizini" same – sarajevske Katedrale.

Katedrala je, kako znamo, jedan od najvažnijih vjerskih objekata, sam The Vjerski Objekt, nema vjerskijeg objekta od Katedrale. Jest katolièki, ali to uèenjaci što su pisali Obavijest nalaze svejednim. Ne kažu oni "u neposrednoj blizini islamskih vjerskih objekata", nego tek - "vjerskih objekata". Što znaèi samo jedno, odnosno dvoje: ili kršæanska crkva nije vjerski objekt, ili je i katolicima došao Ramazan.

Pa sad Kožo, da skratim, ne zna smije li ili ne smije toèiti alkohol. Ne bi svakako volio da mu iz obližnje Katedrale bane ljuti sarajevski nadbiskup okružen onim svojim bilmezima iz Biskupske konferencije, pa da mu pastirskim štapovima i drvenim raspelima porazbijaju radnju, pobacaju stolove i namlate goste što u najsvetiji katolièki mjesec cijevèe pivo.

Naravno, uèenjaci iz Opæine Stari Grad uvijek mogu reæi da se ne pravimo glupi i da jako dobro znamo na koje se vjerske objekte Obavijest o zabrani alkohola odnosi. Mi to, naravno, jako dobro znamo. Stvar i jest u tome jako dobrom znanju. Nikad, recimo, vlasnici kafana i kafiæa nisu niti æe dobiti zabranu toèenja alkohola "u neposrednoj blizini vjerskih objekata" za vrijeme, recimo, uskršnjeg posta. Što znaèi samo jedno, odnosno dvoje: ili je Sarajevo definitivno ustanovljeno kao islamski grad sa šerijatskim gradskim zakonom, ili su – jebiga, ni ovo ne zvuèi dobro, ali nisam ja pisao Obavijest – kršæani jednostavno posveæeniji, iskreniji, odgovorniji i odaniji, ukratko veæi vjernici od muslimana.

Kako nigdje u Službenim novinama Kantona Sarajevo – provjerio sam detaljno sve brojeve – nema Odluke o uvoðenju šerijata u Kanton, preostaje samo drugo objašnjenje. A to je prilièno hrabro: èak ni ja, osvjedoèeni islamofob, nikad se ne bih usudio reæi da su muslimani manji i neiskreniji vjernici od katolika i pravoslavaca. A opet, sedam puta sam èitao famoznu Obavijest i svih sedam puta ispalo mi isto: kršæanima za vrijeme posta nema potrebe zabranjivati alkohol, dok muslimanima treba. Kakav je to onda vjernik kojemu opæinska vlast treba zatvoriti kafane da se o Ramazanu ne bi nalijevao alkoholom?

Sluèaj ramazanske prohibicije mene, naime, ne zanima kao uvoðenje šerijata i politièki skandal – to je prilièno plošna stvar i osim dvije-tri gnjevne psovke, ne bi se tu imalo bogznašto više napisati. Ne zanima me ni licemjerje šerijatskih vlasti, kojima je u ramazanskom postu problem samo alkohol – kao da i coca-cola i obièna voda veæ nisu grijeh – a kojima alkohol "u neposrednoj blizini vjerskih objekata", ispada, nije problem ostatak godine. Mene ta stvar zanima na višoj, upravo teološkoj razini: kakav je to, ponavljam, vjernik – ovo dakle nije retorièko pitanje, nego vrlo teološko – kojemu vlast treba zatvoriti kafane da se o Ramazanu ne bi nalijevao hladnom šljivom?

Kao ateistièkom laiku, meni je to prilièno nejasna stvar, da ne upotrijebim teži pridjev. Otprilike kao kad bi opæinske vlasti u Splitu u neposrednoj blizini Hajdukovog stadiona zabranile prodaju Dinamovih dresova, zastava i šalova. Ne znam za vas, ali ja bih ozbiljno posumnjao u navijaèe koje bi od kupovine Dinamova šala odvratila tek èinjenica da je njegova prodaja zabranjena.

Da nema tako Obavijesti i zabrane, navalili bi valjda Bošnjaci iz džamije ravno u kafiæe i granape, na pivo i rakiju. Ovako, eto, neæe. Okupit æe se društvo nakon podne-namaza, milion je stupnjeva u zraku, žedni oni ko hidrocentrala, a na vratima kafane fotokopirana Odluka Službe za privredu Opæine Stari Grad o zabrani toèenja alkohola za vrijeme Ramazana.

- Jebiga – rezignirano æe najkrupniji. – A ja se baš napalio na gajbu mrzle pive.

- Zna li ko neku kafanu da nije u neposrednoj blizini vjerskog objekta? – dosjetit æe se jedan sitni.

- Ima jedna u Bijeljini – kiselo æe se treæi nasmijati vlastitoj šali.

- I šta æemo sad?

- Ništa, hajmo kod mene èitat hadise i ajete.

- Mogul' ja prvi? – oraspoložit æe se onda onaj sitni. – Fali mi ih dvjesto do hatme.

Tako, eto, šerijatski pravnici – nisam, rekoh, ja pisao Obavijest - zamišljaju bosanske muslimane. Dobro, nije ni ta metoda za odbaciti, cilj opravdava sredstvo i tako dalje, ali sve i da jest tako, ostaje ono neretorièko pitanje: što æe i njima i Allahu, džellešanuhu, vjernik kojemu su molitva i vjera tek drugi izbor, poslije bokala ledene šljivovice? Taj svakako neæe u džennet. Barem ne ako u neposrednoj blizini nema kakve kafane.

Da sam ja imam, muftija, ili kako se veæ u Sarajevu zove naèelnik opæine, ja bih stoga – upravo obrnuto – uveo obavezu toèenja i prodaje alkohola u neposrednoj blizini džamija i harema. Tamo gdje nema kafana, dao bih ih sagraditi o opæinskom trošku. To bi, shvaæate, bio pravi ispit odanosti Bogu. Pa da vidimo tko je vjera, a tko nevjera. Ovako, samo je napravljen posao vlasnicima kafana koje su hm, neposredno daleko od vjerskih objekata.

Vesele se na Palama Ramazanu više nego reis.

18-07-2013 at 22:55 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
MelMel wrote:
Ono sto je meni licno najsmjesnije, a zapravo i najzalosnije u obavijesti koju je opstina Stari Grad uputila ugostiteljima jeste zapravo sljedeca recenica - parafriziram.........

- ako niste u zoni zabrane, onda u skladu sa tradicijom Bosnjaka, izbjegnite prodaju i tocenje alkohola u potpunosti tokom mjesece Ramazana.

Podvlacim ono "u skladu sa tradicijom Bosnjaka".



Sta su htjeli time reci? Da je Bosnjacka tradicija konzumiranje alkahola svim ostalim danima i mjesecima osim Ramazana?

Jah, najsladji su mi oni sto jedva izdrze do Bajrama bez alkohola, a onda otkace na Bajram pa se olese u znak proslave.



ne što je smješno,nego je žalosno ,protivustavno,nonsens,glupost...da u državi èiji se Ustav bazira na sekularnim postulatima,neko iz èiste samovolje uvodi propise i zabrane koje postoje u državama sa šerijatskim zakonodavstvom.
a što se bošnjaèke tradicije tièe(ono olešivanje alkoholom grande muslimana),veæ smo je apsolvirali na onoj temi što je otišla u smeæarnik
19-07-2013 at 13:39 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

hm.....poslanici iz reda bošnjaèkog i hrvatskog naroda su na potezu



[Edited by soraya on 19-07-2013 at 19:18 GMT]

19-07-2013 at 19:15 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

Suljagiæ: Nisam dio taloga, nisam džepni Bošnjak, neæu otiæi Istaknuto



Prošlo je pet godina otkad sam proèitao èlanak Bojana Bajiæa [nekadašnji lider Naše stranke] u Danima o tome kako izgleda srpska politika u Bosni i Hercegovini i u kojem je on napisao da nemojte se igrati, nemojte to raditi, jer zakon omoguæava da se 200.000 ljudi prijavi tamo gdje su živjeli prije rata i da pobjede na izborima - kaže mi Emir Suljagiæ, lider inicijative Prvi mart na poèetku našeg razgovora. Govori o poèecima ideje registracije biraèa na mestima predratnog prebivališta zabrinut, jer se baš u ovom trenutku (razgovor je voðen u èetvrtak, prim. e-Novine) u Predstavnièkom domu Parlamenta BiH izglasava zakon koji može oznaèiti njen kraj.


Dan ranije naime Vijeæe ministara uputio je u proceduru novi Zakon o prebivalištu, koji dozvoljava u narednih pet godina predstavnicima entitetskog MUP-a po sopstvenom nahoðenju verifikaciju da li izabrana osoba stvarno živi na adresi na kojoj je prijavljena. „Dati MUP-u RS pravo da u toku narednih pet godina izvrši provjeru prebivališta, a za razliku od njih ja znam kakvu politiku vodi MUP RS-a. MUP RS-a ne sprovodi zakon, MUP RS-a je politièka institucija koja sprovodi ono što joj kaže Milorad Dodik. Oni se ne bave provedbom zakona, oni se bave provedbom politièkih naloga“, tvrdi Suljagiæ.


Meðutim, Zakon o prebivalištu nije jedina briga ovih dana prvog èoveka Prvog marta. Da krenemo redom.


*Juèe je premijerka Željka Cvijanoviæ najavila kriviènu prijavu protiv tebe zbog navodnog korištenja govora mržnje. Neke retorièke figure koje upotrebljavaš zaista bude dosta kontroverzi. Da li misliš da je to primeren naèin komunikacije?


Kako da ja drugaèije razgovaram sa predstavnicima entiteta koji umjesto da osigura sigurno okruženje porodicama onih koji su htjeli samo da doðu i prouèe fatihu na mjestu gdje su poginuli njihovi najmiliji, pošalju policajce koji fizièki nasrnu na ove žene. Kako ja da nazovem vlast koja iz godine u godinu usvaja sistemske zakone kao što je zakon o katastru èiji je jedini cilj da se nesrbima otme imovina koja se nalazi u entitetu Republika Srpska. Kako ja da nazovem vlast koja provodi politiku obrazovanja u kojoj je zakonito da javne ustanove poput škole imaju krsne slave, da mali Bošnjaci i Hrvati moraju obavezno da farbaju jaja, da doðe pop da ih prska vodicom. Kako ja da nazovem vlast koja naredi djetetu mog prijatelja koji je sa 17 godina preživio Omarsku da mora napisati rad na temu „20 godina moje Republike“ ili æe dobiti zakljuènu jedinicu i neæe završiti razred. Koja rijeè je upotrebljiva, koja rijeè opisuje tu politiku? Ja mislim da tu politiku najbolje opisuje rijeè „okupatorska“.


*Znaèi li da je to jedini moguæi naèin komunikacije?


Koji drugi?! Da podignemo dva prsta? Imamo posla sa ljudima koji oèekuju da ja kao nesrbin podignem dva prsta, da pitam smijem li ja dobiti rijeè pa da onda kažem to što se njima dopada. Nisam ja Mirsad Ðapo iz Brèkog da se odmah dogovorimo oko toga. Dakle, nisam ja dio taloga. Ja radim ono u šta vjerujem. Ja nisam nièiji džepni Bošnjak, nisam ja Lejla Rešiæ, koja prvo kad sam bio u SDP-u dolazi kod mene da traži posao, da bih je dva dana kasnije vidio kako je ispred stranke Marka Paviæa Ministarka lokalne uprave i samouprave. Dakle, kako ja drugaèije da razgovaram sa tim ljudima?


*Dakle, nije taj jezik rezultat nekih ratnih trauma kako je to o tebi pre neki dan izjavio Bakir Izetbegoviæ?


Jedino sramnije od toga što Željka Cvijanoviæ, dakle moj premijer, kaže meni "pazi šta prièaš", jedino sramnije od toga je da se Bakir Izetbegoviæ u intervjuu Pressu RS izvinjava za moje izjave. U Pressu RS, a to uopšte nije novina, to je paravojna formacija i to da on njima daje intervju je samo po sebi skandalozno. A drugo, da on moje izjave objasni mojom dubokom liènom tragedijom. Jesi ti normalan? Pa trista hiljada nas u ovoj zemlji je izgubilo nekoga, preživio liènu i porodiènu tragediju, kakvu Bakir Izetbegoviæ nije preživio. I mi smo u toj mjeri bolji od njega i drugih koji misle da treba zaèepiti usta svakome ko je preživio neki lièni, porodièni ili bilo koji drugi gubitak. I on ide i izvinjava se u novinama u kojima je jutros izašla kolumna pod naslovom „Bajke Srebrenice“ . On se tamo izvinjava u moje ime. Evo, neæeš ti da se izvinjavaš u moje ime. Ako ja naðem za shodno da se izvinjavam nekome ja æu se izviniti. A sasvim sigurno neæu se izviniti ljudima koji progone oni što nisu uspjeli da pobiju od 1992. do 1995.


*U nekim medijima zbog ove retorike si izrastao u novog Harisa Silajdžiæa, znaèi èoveka koji æe pomoæi Miloradu Dodiku da pobedi na izborima.


Prije svega nije tako zato što kad pogledate istraživanja Milorad Dodik je u padu i nema šanse da se oporavi do buduæih izbora. Ne može da se oporavi jer je u RS-u pokradeno sve, uništeno, tim entitetom vlada jedna oligarhija, jedna kleptomanska organizacija. I bilo koja moja retorika ne može vratiti Milorada Dodika niti bilo koga.


Drugo, razlika izmeðu mene i Harisa Silajdžiæa je u tome što ja radim ono što govorim. Mi smo prikupili 100.000 imena biraèa koje æemo mobilizirati na sljedeæim izborima. Razlika je u tome što zagovaramo zakone na federalnom nivou koji æe ljudima omoguæiti da zadrže svoja prava i da se prijave tamo gdje sad žive. Vi u ovom trenutku imate najmanje 10.000 ljudi nesrba koji žive od Doboja do Višegrada, žive u RS-u ali ne mogu da se prijave jer su kantonalne i federalne vlasti uèinile apsolutno sve da bude tako. I stvari se popravljaju.


Ima i ljudi tamo gdje bi trebali da budu. Naprmjer Adil Osmanoviæ, i mene boli briga šta ko misli o njemu. Ja sam juèe dobio nacrt Zakona o pravima povratnika, koji æe biti stavljen pred Federalni parlament. Dakle, mi radimo ono što govorimo i vjerujemo u ovo što radimo.


*Nije samo srpska vlast ona koja ima problem sa tvojim reèima. Da ja sad pitam za graðane srpske nacionalnosti koji žive u manjem entitetu kako to oni percipiraju, velika veæina od njih bi rekla da su svi Srbi žrtva ataka na nacionalnoj osnovi.


Pitanje za te ljude glasi da li se oni slažu ili ne slažu s tim što Vlada Republike Srpske daje milion i po maraka Stefanu Karganoviæu i takozvanom Istorijskom projektu Srebrenica da uzaludno ubjeðuje svijet da mi lažemo kad kažemo da su nam pobili porodice. Dakle to je jedino pitanje. Ko se slaže s time da Vlada na takav naèin troši novac poreskih obaveznika, ja s njim nemam o èemu da prièam. Ko se ne slaže nema potrebu da se osjeæa napadnutim, jer mi napadamo ovu politiku. Ja živim u Bratuncu gdje je 80% Srba, ja nemam ništa protiv Srba. Ja sam protiv politike koja je kidnapovala 49% zemlje, koja veæinsko stanoviništvo drži pod opsadom, jer tamo nijedan glas koji Dodik ne želi ne može da se èuje. To je moj problem, ova politika, a ne ljudi koji su podjednako njene žrtve. A Milorad Dodik misli da je najbolje da se te pare ovako potroši.


Dakle, sa njegovim dolaskom na vlast u RS-u se dogodila tektonska politièka promjena. Znaèi mi smo bili ugroženi dosad, to nije sporno, ali je to bilo povremeno. Sad je postalo sistematski i stvar politike koja se provodi. To je jedina razlika, to je dio politike koju provodi Milorad Dodik u RS-u. I dok on to radi upropaštava sve. Evo, koliko ima ljudi zaposlenih u Bratuncu? Ja znam nekih stotinjak ljudi koji rade u zavodu koji je prenesen iz Hadžiæa u Bratunac. Ostali su birokrati.



Ja neæu sad da imenujem politièke opcije, jer ako ja to napravim one su politièki mrtve, ali ima ljudi u RS-u s kojima se može razgovarati, koji nisu Dušanka Majkiæ ni Aleksandra Pandureviæ. Na kraju krajeva nije nijedan Srbin u RS-u ugrožen zato što sam ja nešto rekao. Nije nikome razbijen prozor.


*Još u aprilu koalicija Prvi mart se obratila strankama da se opredele prema ideji zajednièke liste. Šta je s tim?


Sve stranke kojima smo uputili taj zahtjev su odgovorile potvrdno. Jedina stranka koja nije odgovorila je SDP. Ali moram odmah sad reæi da èinjenica da je juèe glasanjem SDP-a i SBB-a jednoglasno usvojen zakon o prebivalištu koji puca u koljena Prvom martu, apsolutno mijenja sve (glasanje u Vijeæu ministara održano je u srijedu, prim. e-Novine). Mi æemo u narednih nekoliko dana odluèiti šta zapravo da radimo, jer ovo što se dogodilo je nož u leða nama i nož u leða svakom pojedinaènom povratniku Bošnjaku i Hrvatu u Republiku Srpsku. I mi moramo da donesemo odluku šta sad da radimo i izaæi æemo pred narod s tom odlukom.


Èinjenica da neko iz Sarajeva ko za sebe tvrdi da je državotvoran i da predstavlja i interese tih ljudi koji su se tamo vratili i žive u tom entitetu, sad je odluèio da uèestvuje u zabadanju noža u leða tim ljudima mijenja apsolutno sve. Mijenja naš odnos prema svim strankama.


Nakon juèerašnje odluke Vijeæa ministara, s obzirom da razgovaramo dok traje sjednica parlamenta i s obzirom na to da u tom parmalentu nema nikog ko misli svojom glavom nego ima ko misli glavom svojih stranaèkih šefova, ja sam siguran da æe ovaj zakon proæi u Predstavnièkom domu pa onda ostaje Dom naroda i nakon toga æe Milorad Dodik moæi da radi legalno ono što je dosad radio nelegalno, odnosno sprovoditi etnièko èišæenje nesrba u RS-u.


Oèigledno je da su se oni ovdje u Sarajevu založili zato da bi neko održao svoju fotelju, a ja nisam èovjek koji æe voditi bilo koga u bitku koja je izgubljena.


*Da li postoji alternativa zajednièkoj listi svih stranka?


Svaka alternativa zajednièkoj listi bi bila i biæe ponavljanje ove agonije u kojoj živimo.


*Da li to znaèi da ne uzimaš u obzir moguænosti da Prvi mart napravi svoju listu?


Ne. Mi nismo nikad imali politièkih ambicija, nemamo politièkih ambicija i neæemo praviti svoju listu i svoju stranku. To nam ne pada na pamet. Ja sam niko i ništa. Iza mene ne stoji niko osim infrastrukture Prvog marta, mi nismo ništa. Meðutim, to neæe proæi bez posljedica, to je sasvim sigurno. Jedino što mogu uraditi to je da u dogovoru sa Dodikom, jer oèigledno se tu o tome radi, ja budem uhapšen ili priveden ili saslušan. Oèigledno je dakle da Prvi mart predstavlja puno veæi problem politièkom Sarajevu nego Banjaluci. Banjaluka sama ne bi mogla uraditi ništa Prvom martu dok se SDP i SBB nisu stavili na raspolaganje.


*Možeš li onda sa sigurnošæu reæi da nemaš nikakvih politièkih ambicija i da Prvi mart nije pokušaj da se na mala vrata vratiš u politiku?


Ja se na vraæam u politiku ni na mala ni na velika vrata. Ako odluèim da æu se vratiti u politiku ja æu se vratiti u politiku. Svi oni koji me znaju znaju da nikad nije bilo lako biti moj politièki protivnik. A ko nije vjerovao u to mogao je otiæi u Srebrenicu.


Ali, mogu da kažem da ukoliko oni zaista odluèe da ubiju Prvi mart, odluka je veæ donesena, ali ukoliko istraju i provedu tu odluku, nek budu sigurni u jednu stvar: ja neæu otiæi. Neæu otiæi, ostaæu u ovoj zemlji i nastaviæu da se borim za ono u šta vjerujem.


*Èini mi se da je najava ovih odnosa sarajevskih stranaka prema Prvom martu mogla da se vidi veæ nakon izbora u Srebrenici. Zahvaljujuæi Inicijativi Glasaæu za Srebrenicu koju si pokrenuo, Æamil Durakoviæ je postao naèelnik opštine, ali srpske i bošnjaèke stranke su se odmah dogovorile oko koalicije i raspodele vlasti.


Mi smo insistirali na naèelniku zato što naèelnik ima jednu simbolièku ulogu, mada suštinski sva ta njihova saradnja tamo, sve je to jadno i bijedno, jer opštine u Republici Srpskoj nemaju apsolutno nikakvih ovlasti, o svemu se odluèuje u Banjaluci. Sad ne može ni da se pokrene Banja Guber od koje je prije rata živio cijeli grad, zbog toga što vlast u Banjaluci to ne dopušta.


Dakle, sve je to jadno i bijedno objektivno i sve to ima rok trajanja od èetiri godine i sve æe to da završi na odbornièkim paušalima i foteljama direktora obdaništa.


*Da li imaš oseæaj da je dogovor nekih stranaka, mislim pre svega na SDA i SNSD, pregazio ideju Inicijative Glasaæu za Srebrenicu?


Tu se s tobom apsolutno slažem. Mada oni to nikad nisu potpisali u znak podrške Æamilu Durakoviæu, oni su se obavezali na to da rade na veæini koja ne porièe genocid nakon konstituisanja Skupštine opštine. A da nije bilo Æamila Durakoviæa, da nije bilo nas, ne bi ni izbori bili priznati. I šta sad, oni su krenuli da se dogovaraju oko toga ko æe biti direktor obdaništa.


Milorad Dodik æe ovim zakonom moæi da radi legalno ono što je dosad radio nelegalno, odnosno sprovoditi etnièko èišæenje nesrba u RS-u


*Da li onda graðani mogu stvarno nešto promeniti, a da to ne unište stranaèki dogovori?


Mogu. Ja vjerujem da mogu. Ja to govorim danas, a odavno nisam bio tako duboko razoèaran, ali mislim da mogu. Ti znaš naprimjer kakva je veæina u Srebrenici trebala da bude i kakva je sad. Nije bilo problem napraviti veæinu sa Momèilom Cvijetinoviæem i Radomirom Pavloviæem [lideri srebrenièkog SDS-a i SNSD-a], ali to se nije dogodilo. Tako da vidiš da mogu.


Ali, opet, ovaj zakon o prebivalištu mijenja apsolutno sve i dugoroèno onemoguæava promjenu politièke dinamike u Bosni i Hercegovini.


I kad na iduæim lokalnim izborima za 2016. Milorad Dodik dobije naèelnika Srebrenice i poène da ispunjava svoje prijetnje da æe on poèeti da uklanja imena sa spomenika, narod treba da zna da æe za to biti odgovorni ljudi koji su juèe na Vijeæu ministara, odnosno danas na sjednici Predstavnièkog doma Parlamentarne skupštine BiH glasali za ovaj Zakon o prebivalištu.


E-novine/Paulina Janusz

20-07-2013 at 08:39 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
soraya wrote:


ne što je smješno,nego je žalosno ,protivustavno,nonsens,glupost...da u državi èiji se Ustav bazira na sekularnim postulatima,neko iz èiste samovolje uvodi propise i zabrane koje postoje u državama sa šerijatskim zakonodavstvom.
a što se bošnjaèke tradicije tièe(ono olešivanje alkoholom grande muslimana),veæ smo je apsolvirali na onoj temi što je otišla u smeæarnik


Pretpostavljam da je i Švedska sa svojim daleko rigoroznijim zakonima po pitanju alkohola šerijatska država?

Zaboravljaš, papanko, da je ovo slobodna zemlja u kojoj i muslimani koji ne naginju sekularizmu imaju ista prava kao i ti. Vrijeme kad ste odluke donosili po vlastitom æejfu je prošlo, preostalo ti je jedino piskaranje po forumima, èupanje kose i grickanje noktiju.

Na kraju krajeva, koliko mi je poznato, konzumacija alkohola je zabranjena na javnim površinama u BiH, dakle i u Tuzli, pa ne vidim da bilo ko državu naziva šerijatskom zbog toga. Kad ste veæ toliki papani koji nemaju nimalo respekta prema ljudima koji èine veæinu na prostoru na kom živite (muslimanima), valja zakone uvodit da vas se obuzda. Da ste ljudi u pravom smislu rijeèi, ne bi trebao zakon, sami bi poštovali neke stvari.
20-07-2013 at 10:18 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
VV Cephei A wrote:


u kojoj i muslimani koji ne naginju sekularizmu imaju ista prava kao i ti.




nisu svi graðani BIH muslimani niti su to obavezni da budu...papane ,proèitaj Ustav
20-07-2013 at 10:40 | Ukljuèi u odgovor
VV Cephei A
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Aktuelne politicke dogodovstine

A ti proèitaj moj komentar.

20-07-2013 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
VV Cephei A wrote:




Na kraju krajeva, koliko mi je poznato, konzumacija alkohola je zabranjena na javnim površinama u BiH, dakle i u Tuzli, pa ne vidim da bilo ko državu naziva šerijatskom zbog toga. Kad ste veæ toliki papani koji nemaju nimalo respekta prema ljudima koji èine veæinu na prostoru na kom živite (muslimanima), valja zakone uvodit da vas se obuzda. Da ste ljudi u pravom smislu rijeèi, ne bi trebao zakon, sami bi poštovali neke stvari.


koliko ja znam veæina kafana na koje se odnosi zabrana nije javna površina ,veæ privatno vlasništvo i privredni subjekt koji je dužan državi plaæati porez.
ako æemo veæ porediti Švedsku sa BIH,kamo nam se denula zabrana dilanja droge u okolini javnih objekata kao što su škole,obdaništa,univerziteti?ako æemo o pristojnosti "veæine" èemu zabrana bilo èega u vrijeme mjeseca posta,ako ste toliko pristojni i iskreni u svojoj vjeri da se oduprete svakoj pošasti zvanoj alkoholisanje,švaleranje,drogiranje,psovanje,kraða,svaðanje i nazivanje drugih pogrdnim imenima

ja na Panonici prekjuèe popih pivo,niko mi nije zabranio da ga naruèim,a još manje popijem.niti me je iko opomenuo da ne smijem zapaliti cigaretu jer je u toku ramazanski post.
zato volim Tuzlu.za nju ne prijanjaju gluposti o kojima Dežuloviæ piše.
samo ne znam do kada æe izdurati.
20-07-2013 at 11:05 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Aktuelne politicke dogodovstine

citat:
VV Cephei A wrote:


Da ste ljudi u pravom smislu rijeèi, ne bi trebao zakon, sami bi poštovali neke stvari.

Viðaj ovo
Zvekane...koliko znam po šerijatu je zabranjeno i ovo ,pa niko ne uvodi zabranu kockanja i klaðenja

Igre na sreæu cvjetaju u jednoj od najsiromašnijih zemalja Evrope
Igre na sreæu poput lutrije, binga i kladionica, veoma su popularne u BiH. Prema podacima Ministarstva finansija FBiH, na prostoru Federacije postoji 12 firmi koja se bavi ovom djelatnošæu i imaju oko 1.500 uplatnih mjesta.
Iz Ministarstva finansija navode da BiH ne prednjaèi u odnosu na ostale zemlje regiona kada su u pitanju igre na sreæu, a u državi ne postoji ni zakonsko ogranièenje u vezi s brojem kladionica koje mogu biti otvorene.

Igraèi se u kladionicama najèešæe klade na bingo, a u sportskim kladionicama najviše na fudbalske utakmice i tenis. Mnogi od njih kladionicu i druge vrste igara na sreæu vide kao jednu vrstu razonode, jer, kako se nerijetko èuje od igraèa u kladionicama, oni najviše igraju "iz dosade". Ipak, meðu njima postoje i ljudi kojima su poker aparati ili rulet stvorili ovisnost. Takoðer, veliki je broj nezaposlenih mladih ljudi koji se svakodnevno klade, oèekujuæi da æe ih jednog dana potrefiti "veliki dobitak". Kladionice poput "Sportplus", "BetLive" i "Premier", dnevno u prosjeku posjeti 70-tak osoba, a ako su u toku neka poznata sportska takmièenja, taj broj se zna i znatno poveæati.

U BiH je zakonom zabranjeno uèestvovanje u igrama na sreæu osobama mlaðim od 18 godina. Nažalost, u veæini kladionica mogu se sresti mladi koji još idu u srednju školu.

Velika iluzija


Sociolog prof. Dr. Jusuf Žiga je, u izjavi za agenciju Anadolija, kazao da ljudi u kriznim situacijama iz lažne iluzije posežu za igrama na sreæu, zato što se nadaju da æe na taj naèin riješiti svoja egzistencijalna pitanja.

"To je nešto što je u psihologiji, u mentalitetu èovjeka koji nema dovoljno sredstava za život. Naravno, ne posežu za ovim igrama samo ljudi koji su u tim situacijama. Imate vrlo bogate ljude koji se profesionalno bave time. Ali, u pravilu, više ljudi je sklono igrama na sreæu u teškim ekonomskim situacijama", rekao je on.

Žiga je istakao da ljudi u BiH teško žive i da mnogi ne rade, te da se nadaju da æe imati sreæe ako "uplate koju marku" na bingo ili neku drugu igru.

"Govoreæi generalno o kocki, to je jedna velika iluzija i jedini dobitnici su vlasnici kockarnica i kladionica, jer oni imaju unaprijed zagarantovanu dobit od svakog igraèa", zakljuèio je on.

Iz Ministarstva finansija FBiH navode da inspektori Porezne uprave FBiH vrše kontrolu nad kladionicama dnevno i periodièno. Svaka osoba, svaki graðanin BiH može poslati prijavu za kontrolu bilo koje kladionice, ukoliko smatra da ima potrebe.

Za osnivanje Uprave za igre na sreæu, potrebno je godišnje oko 200.000 KM. Kada su u pitanju prihodi od kladionica, promet koji FBiH prikuplja po osnovi naplata naknade za licence, iznosi oko 3,5 miliona KM na godišnjem nivou, bez poreza.

To plaæaju kladionice kako bi imali licencu. Ipak, prema procjenama Centara civilnih inicijativa (CCI), FBiH prikuplja jednokratnu nadnadu za izdavanje koncesija oko 14.800.000 KM od lutrijskih, elektronskih, kladionièarskih igara, igara u kasinima, igara na automatima i internet igara na sreæu. Po osnovu poreza i naknada, inkasira se približno 30 miliona KM na godišnjem nivou.

Novi zakon o igrama na sreæu


Centri civilnih inicijativa (CCI) zapoèeli su kampanju pod nazivom "Pola sreæe drugima". CCI radi na poboljšanju pravnog okvira koji ureðuje prireðivanje igara na sreæu u BiH.

Tokom 2013. godine, u FBiH se oèekuje donošenje novog zakona o igrama na sreæu. Novi zakon bi trebao osigurati više novca za potrebe najugroženijih kategorija stanovništva, tako što æe biti manje prostora za malverzacije, utaje poreza, neplaæanje naknada i poveæavanje kaznenih mjera. Novi zakon o igrama na sreæu omoguæit æe da polovina sredstava ostvarenog prometa Lutrije BiH, kao i sredstava od svih drugih naknada budu uplaæene na raèun namijenjen za lijeèenje teško oboljele djece i mladih koje je jedino moguæe provoditi van BiH, zaštitu zlostavljane djece, osobe sa invaliditetom, borbu protiv droga i ovisnosti, zaštitu žrtava torture i nasilja, promociju profesionalnog i amaterskog sporta, promociju tehnièke kulture i udruženja koja se bave inovacijama i za rad javnih kuhinja.

Na ovaj naèin, svi koji uèestvuju u igrama na sreæu, direktno æe pomagati ovim ugroženim kategorijama, društveno-korisnim programima i projektima.

Izvor: Anadolja
20-07-2013 at 11:28 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 66
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: dela, gorky1, Lady_Di, mehmedmesic, Pazljivo Sisaj, rima73, rukometas, Sicki, skoyi, skoyica, Tatina_Princeza, Titin pionir, yogi_bhf
FORUM : Politika : Aktuelne politicke dogodovstine New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice