Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Mislim, oboje.
Rasprava o Statutu je pokazala mnoge zelje i namjere, ukljucivo i one neprihvatljive, pa je iskoristena da suprotstavljene opcije iznesu i adresiraju mnogo vise od onoga sto je statutarna nedleznost i problematika.


Volio bih vijeænik da to možeš malo detaljnije pojasniti jer se oko deklaracije koju je izdalo OV a koja tretira ovu tematiku digla poprilièna prašina.Deklaracija je objavljena i na vijestima Tuzlarija i znam da je bio poprilièan broj naših sugraðana koji su komentarisali tu vijest.
Naime deklaracija govori o navodnom zalaganju nekih politièkih opcija za podjelu Tuzle što meni pomalo zvuèi nevjerovatno.Ja znam za imbecilni pokušaj SNSD i HDZ-a koji su nedavno pokušali "zatalasat" javnost oko te teme ali naprosto ne mogu da vjerujem da u OV Tuzla sjedi neko ko je spreman Tuzlu dijeliti na nacionalnoj osnovi.
Dakle ako možeš malo konkretnije o tome kad budeš imap vremena. 


<br /><br /><br /><br />

03-03-2008 at 12:34 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
lola wrote:
ako je 1/4 od ovih informacija o bespravnoj gradnji istinita interesira me dali postoji gradjevinska inspekcija i koja je njena zadaæa, spreèavanje ili poticanje bespravne gradnje? po ovim informacijama izgleda da je ipak njena zadaæa da potièe bespravnu gradnju. mnogi se pitaju kako to sve funkcionira u inozemstvu, kako i da li takvih primjera ima, naravno da i ovdje postoji takvi primjeri samo su oni minimizirani i u startu se veæ sprijeèe i sankcioniraju. kazne za bespravnu gradnju su srazmjerne skoro svim taksama koje proizilaze u redovnom putu tako da se bespravno graditi i ne isplati jer na kraju i kazna i rušenje i ponovno apliciranje je preskupo, jednostavno za bespravnu gradnju nema abolicija jer je tu država gubitnik.
dali su u ovim sluèajevima inspektori isto sankcionirani ili su nagradjeni?
hvala

Problem je mnogo kompleksniji nego sto se cini na prvi pogled, a pojednostavljivanje ne vodi ka rjesenjima.
Naslijedje socijalizma je donijelo ogroman broj bespravnih objekata, a uz njih danas idu nase tradicionalno nepostovanje (dosad uglavnom tudje) drzavne vlasti, neuvazavanje imovinsko-pravno-urbanisticke logike i zakona, siromastvo, losa organizacija i stalne promjene u neefikasnoj administraciji, neustrojena drzava, manjak gradjevinskog zemljista, nedosljedna kaznena politika,... i na kraju, mozda najvaznija, korupcija. A ona, danas, pocinje od vrhova, razara sve, onemogucava bilo kakav ozbiljan napredak.
Inspekcija, pogotovo opstinska, na repu je dogadajaja. Medju njima, cini mi se, najteze je gradjevinskoj, kojoj mozda, prema pozitivnim primjerima i nije mjesto u opcini. (Ako se sjecate, ono malo rusenja po Hrvatskoj lani je povela, pa stala, drzavna inspekcija).
Vidim i ja primjere korupcije, ali isto tako znam dovoljno postenih i strucnih inspektora. Vidim takodjer da su usamljeni, da ih je, pogotovo u gradjevinskoj inspekciji nedovoljno (mozda to nije slucajno), da nemaju podrske.
Podijeljeni su na 3-4 nivoa, na entitete, kantone i opcine, sto takodjer nije slucajno.
Kako bi, ustvari, oni najmocniji, ukljucujuci i vlastodrsce, gradili svoje, blago receno sumnjive, imperije i dvorce. Iza kojih stoje i druge nedozvoljene radnje, prljav novac i sl... Pa onda, s kojim bi pravom rusili druge bespravne gradjevine, cesto skuckane za kakav-takav zivot. I optuzivali inspektore za nerad i korupciju. Problem je mnogo siri, a njegovo rjesavanje uvijek zavisi od vrha.
Ako, dakle, zakoni ne vaze za mocne, cesto i za zakonodavce, kako ih napraviti i primjenjivati selektivno, za sirotinju i opcinske inspektore ?
Na kraju, mislim da inspektori, nazalost, nisu ni stimulisani niti sankcionisani za uradjeni posao, ali se to uklapa u cjelovitu sliku.
O nekim konkretnim pitanjima (tuzlanske) legalizacije bespravne gradnje vec smo i ovdje, a i na sjednicama OV, cak i na posljednjoj, govorili, a prica i sanacija stanja trajace godinama.
Volio bih, zato, na ovu temu cuti i drugacija misljenja, a pogotovo preporuke za uspjesniju borbu protiv divlje gradnje i korupcije.

03-03-2008 at 12:46 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

zar se ne može jednom povuæi crta i krenuti nebi li sistem profunkcionisao, naæi zadnjih deset bespravno izgraðenih objekata s papirima i vidjeti ko je to sve dozvolio, povzvati ljude na odgovornost. 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
03-03-2008 at 18:56 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
RPM wrote:
zar se ne može jednom povuæi crta i krenuti nebi li sistem profunkcionisao, naæi zadnjih deset bespravno izgraðenih objekata s papirima i vidjeti ko je to sve dozvolio, pozvati ljude na odgovornost.

Naravno da se mogu naci takvi objekti, papiri takodjer. No, u odnosu na desetine hiljada bespravnih, samo deset nije dovoljno. (Pa lani je samo u Tuzli sruseno 10 bespravno izgradjenih objekata, a za mnogo vise je izdata zabrana gradnje).
Ja takodjer mislim da su kriminal i korupcija kod bespravne izgradnje najocigledniji; objekti su na terenu, papiri potpisani (ili ne postoje uopce), samo treba zasukati rukave. I, naravno, prije toga donijeti odluke, odakle poceti, cije objekte prve rusiti (a ne zaustaviti se na prvim preprekama), koga i iz kojih struktura vlasti optuziti za primanje mita. Rezultati bi se osjetili, cak i sa desetak srusenih objekata, ali da su oni npr. vlasnistvo beskrupuloznih tajkuna, da ne postoji ni teoretska sansa za legalizaciju, da cjelokupni proces, sve do rusenja, prate mediji, da policija stvarno, s lisicama na rukama, pritvori krivce, da tuzilastva i sudovi vode i okoncaju sve zapocete procese na osnovu nepobitnih dokaze.
Ali, opet su ovo pojednostavljivanja i spekulacije forumasa, bez obzira sto je jedan od njih vijecnik.
Nego, cujem veceras da su u RS odlucili usvojiti zakon o oduzimanju bespravno stecene imovine, sto je za pohvalu, ali da na drzavnom nivou ne postoji volja za takvo sto. Federaciju ne pomenuse. Steta.
03-03-2008 at 20:16 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
yugi wrote:
Volio bih vijeænik da to možeš malo detaljnije pojasniti jer se oko deklaracije koju je izdalo OV a koja tretira ovu tematiku digla poprilièna prašina.Deklaracija je objavljena i na vijestima Tuzlarija i znam da je bio poprilièan broj naših sugraðana koji su komentarisali tu vijest.
Naime deklaracija govori o navodnom zalaganju nekih politièkih opcija za podjelu Tuzle što meni pomalo zvuèi nevjerovatno.Ja znam za imbecilni pokušaj SNSD i HDZ-a koji su nedavno pokušali "zatalasat" javnost oko te teme ali naprosto ne mogu da vjerujem da u OV Tuzla sjedi neko ko je spreman Tuzlu dijeliti na nacionalnoj osnovi.
Dakle ako možeš malo konkretnije o tome kad budeš imap vremena.

U vrijeme pripreme deklaracije, kao ni par dana kasnije, nisam bio u Tuzli, pa nisam vidio komentare na objavljeni tekst, kao ni previse razloga za onakvu konfrontaciju prije njenog usvajanja.
Stoga nemam sta narocito dodati.
Ipak: deklaracija je samo aktuelna izjava vecine u parlamentu po nekom pitanju, u ovom slucaju o javnim i/ili prikrivenim namjerama za uspostavljanje opcina u okviru postojece opcine ili novouspostavljenog grada Tuzle.
Mozda se njenim donosenjem puhalo i na hladno, (cemu si ti, izgleda, jos blize, nego sto sam ja), ali ruzna bosanska iskustva govore da opreza nikad nije dovoljno. Jer, obicno je ispadalo gore nego sto se na prvi pogled cinilo.
Aktivnosti vrhova SNSD i HDZ, ma koliko bile imbecilne, kao (i tebi poznata) ranija gornjotuzlanska iskustva, pa onda aktuelne, demantirane i/ili nedemantirane, (ne)izrecene namjere dvije nacionalne stranke u OV, njihovo napustanje sjednice prije glasanja o deklaraciji, i jos ponesto, ipak govore u prilog stavu vecine.
Kod donosenja vecine ovakvih akata ranije smo bili saglasni skoro svi u vijecu, pa se nadam da ove, ma koliko bile stvarne ili fingirane, centrifugalne akcije, nece uroditi prejakim centripetalnim i za duze vrijeme odloziti normativno ozivljavanje mjesne samouprave. A posto se priblizavaju izbori, sve je moguce.
04-03-2008 at 08:52 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Nisam ni pokusavao odgovoriti na sva postavljena pitanja (Leni, Loli, Cupi, Yugiju...). Cini se, a i ja topic pomalo dozivljavam tako, da se ovdje izricu sva nezadovoljstva opcinskim i drugim strukturama vlasti, komunalnim preduzecima i sl, pa sam probrao nekoliko i komentirao koliko sam mogao, vodeci racuna da smo o nekim pitanjima vec govorili.
Posto mojih koleg(ic)a iz vijecnickih klupa jos uvijek ovdje nema, niti se iko iz komunalnih sluzbi i izvrsnih struktura pojavljuje, nastavljamo o svemu, dok na www.tuzla.ba ne otvore odgovarajuce servisne rubrike, knjigu zalbi i pitanja pojedinim sluzbama i funkcionerima.
I, jedno moje pitanje njima, sta je konacno s tim zelenim valom, opet sam zakasnio na posao Mozda je bolje da krenem biciklom, il´ pjeske, al´ bih onda pitao sta je sa stazama za bicikliste i pjesake.

04-03-2008 at 09:25 | Ukljuèi u odgovor
lena
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-08-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 167
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:
I, jedno moje pitanje njima, sta je konacno s tim zelenim valom, opet sam zakasnio na posao Mozda je bolje da krenem biciklom, il´ pjeske, al´ bih onda pitao sta je sa stazama za bicikliste i pjesake.


upravo tako! nazalost...

iako se kao sto vidim trenutno raspravlja o "tezim" i bitnijim temama (sa svim se u potpunosti slazem), jedan malo "opusteniji" prijedlog/pitanje s moje strane: smatram da bi u tz stvarno lijepo bilo imat jednu gradsku kafanu.. onako u starinskom stilu znate vec kako to obicno izgleda u nekoj lijepoj zgradi tipa (obnovljenog) kina centar, baroka itd.. lijep ugodjaj i dobra kafa, novine, lagana ugodna muzika itd.. ima jako puno starijeg svijeta koji bi rado sjeli u grad na kafu al se valjda u onim kaficima po gradu (koji su ko sto neko rece svi ko jaje jajetu) ne pronalaze.. uglavnom mislim da bi to bilo jako lijepo i vjerujem da se vecina slaze i da ne treba sad posebno isticat razloge..
jedino ne znam kakve su mogucnosti opcine tu, zato i postavljam pitanje.. recimo, primjera radi, mislim da je gradska kavana u dubrovniku u vlasti grada a onda to oni daju u zakup.. mozda ostali se bolje razumiju po tom pitanju?? ja priznam da tu i nisam bas na domacem terenu
pozdrav svima
06-03-2008 at 08:49 | Ukljuèi u odgovor
.*CAR*.
Nivo: Forumski doajen
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3927
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Za VIjeænika

DA li u razmišljanjima TZ planera postoje bilo kakvi planovi oko: plinofikacije Tuzle, zatim distribucije tople sanitarne vode iz naše termoelektrane,
Napomijem da plin u gradovima ima i istok i zapad a u BH misim samo Sarajevo. Mislim da u Hrvatskoj svi gradovi imaju plin.
Kada imamo veliki energetski izvor - Trmoelektranu, zašto ga ne iskoristiti i za proizvodnju tople sanitarne vode što je enrgetski gledano puno ekonomiènije nego trošiti el. energiju za njeno zagrijavanje.

06-03-2008 at 22:24 | Ukljuèi u odgovor
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Lokacija: youtube imenevazno2
Odgovori: 1967
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
.*CAR*. wrote:
Za VIjeænika

DA li u razmišljanjima TZ planera postoje bilo kakvi planovi oko: plinofikacije Tuzle, zatim distribucije tople sanitarne vode iz naše termoelektrane,
Napomijem da plin u gradovima ima i istok i zapad a u BH misim samo Sarajevo. Mislim da u Hrvatskoj svi gradovi imaju plin.
Kada imamo veliki energetski izvor - Trmoelektranu, zašto ga ne iskoristiti i za proizvodnju tople sanitarne vode što je enrgetski gledano puno ekonomiènije nego trošiti el. energiju za njeno zagrijavanje.

Sto se tice plinofikaciji BH, otidji na http://www.energy-community.org/ , onda GAS, Gas Transmission map -- vidjeces jedini gasovod koji u BH dovodi gas iz Srbije je onaj preko Zvornika (vidjeces da ni svi veci gradovi u HR i SER nemaju dovod). Gasifikacija (posebno ukoliko se radi o plinovodu na vece daljine) je ekonomski isplativa samo ako postoje velike koncentracije stanovnika (za TZ od Zvornika bi se i moglo nesto uraditi -- EBRD bi bio, zavisno o studiji izvodljivosti, i zainteresovan da finansira nesto takvo). Trenutno se radi na prosirenju plinovoda od Sarajeva za Zenicu i Travnik (u drugoj fazi do G. Vakufa/Uskoplja i Jajca) - to ce finansirati EBRD. Banja Luka ima posebne planove

[Edited by smor on 06-03-2008 at 22:36 GMT]
06-03-2008 at 22:35 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
.*CAR*. wrote:
Za VIjeænika
DA li u razmišljanjima TZ planera postoje bilo kakvi planovi oko: plinofikacije Tuzle, zatim distribucije tople sanitarne vode iz naše termoelektrane,
Napominjem da plin u gradovima ima i istok i zapad a u BH misim samo Sarajevo. Mislim da u Hrvatskoj svi gradovi imaju plin.
Kada imamo veliki energetski izvor - Trmoelektranu, zašto ga ne iskoristiti i za proizvodnju tople sanitarne vode što je enrgetski gledano puno ekonomiènije nego trošiti el. energiju za njeno zagrijavanje.

Uz ovo sto je prethodno napisao smor, a tice se planova za plinifikaciju Tuzle, bitna su jos 2 dokumenta:
-prostorni plan Tuzle, ciju osnovu za izradu smo usvojili na prosloj sjednici OV, a koji ce svakako obuhvatiti snabdijevanje plinom (treba pogledati sta je na tu temu predvidio Prostorni plan TK http://www.vladatk.kim.ba/Vlada/Dokumenti/pptk.htm), i
-studiju energetskog sektora BiH, ciji nacrt je ovih dana prosao javnu prezentaciju i raspravu, nakon kojih se priprema finalni dokument (modul koji tretira prirodni plin mozes pogledati na http://www.mvteo.gov.ba/home/docs/reports/M10_Finalni_nacrt.pdf ).
U njemu je, kao jedan od prioriteta, otprilike treci, predvidjen i plinovod Zvornik-Tuzla.
Dakle, planeri planiraju i plin (istina, to je dosad bio nivo planiranja visi od opcinskog).
Sto se tice tople sanitarne vode, ne vjerujem u opravdanost i mogucnost skore realizacije tvoje ideje (distribucije iz TE). No, takva rjesenja su poznata i siguran sam da ih projektanti i planeri imaju u vidu.
Zasad su aktuelna, jos uvijek skupa, a sporo se i realiziraju, rjesenja za sirenje magistralne primarne parovodne mreze. Svake godine se iz budzeta opcine potrosi nekoliko miliona KM za te namjene. Pored cijene, tu postoji jos puno ogranicenja (dotrajalost postojece mreze i izvora, skuplji transport energije u visinske i udaljene zone, neracionalna potrosnja, ogranicenost i potreba izgradnje novih kapaciteta u TE), ali su, bez obzira na to, neki tuzlaci, uglavnom iligalno, svoje bojlere prikljuèili na sekundarnu mrezu.
Energija je sve skuplja, a Tuzla, kao energetski centar BiH, trebala bi primjerom pokazati kako se ti problemi rjesavaju, vodeci racuna prvenstveno o svojim gradjanima. Tvoja pitanja su logicna, a slicno razmisljaju i tuzlanski vijecnici. No, prilagodjavamo se mogucnostima i visoj sili. Trenutno je kljuc strateskih odluka jos uvijek u Sarajevu.

07-03-2008 at 09:26 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice