Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
lena wrote:
...jedan malo "opusteniji" prijedlog/pitanje s moje strane: smatram da bi u tz stvarno lijepo bilo imat jednu gradsku kafanu.. onako u starinskom stilu znate vec kako to obicno izgleda u nekoj lijepoj zgradi tipa (obnovljenog) kina centar, baroka itd.. lijep ugodjaj i dobra kafa, novine, lagana ugodna muzika itd.. ima jako puno starijeg svijeta koji bi rado sjeli u grad na kafu al se valjda u onim kaficima po gradu (koji su ko sto neko rece svi ko jaje jajetu) ne pronalaze.. uglavnom mislim da bi to bilo jako lijepo i vjerujem da se vecina slaze i da ne treba sad posebno isticat razloge..
jedino ne znam kakve su mogucnosti opcine tu, zato i postavljam pitanje.. recimo, primjera radi, mislim da je gradska kavana u dubrovniku u vlasti grada a onda to oni daju u zakup.. mozda ostali se bolje razumiju po tom pitanju?? ja priznam da tu i nisam bas na domacem terenu pozdrav svima

Tonjenje je prakticno unistilo vecinu starih prostora za ove namjene. Medju njima je (nekad) sigurno bilo i odgovarajuceg opcinskog vlasnistva. Ali, drugi val, koji je onemogucio da opcina uopce i razmislja o ovakvim prijedlozima, bila je tzv. mala privatizacija, kad se drzavna imovina ovog tipa morala rasprodati.
Barok, Kino Centar i slicni, novi i obnovljeni prostori, vise nece biti u drzavnom (opcinskom) vlasnistvu. Moguce je da postoje nacini da se utice na nove investitore, ali u opcini postoji i puno drugih vaznih funkcija, kojima se tesko upravlja u novim drustvenim odnosima.
Prijedlog je "lagan", tema ugodna (i ja se uklapam), ali uz njega treba razmisljati o krovovima, grijanju i fiskulturnim salama osnovnih i srednjih skola, novim teatrima i kinima, jos ponekoj citaonici, biblioteci i sl, za sto treba mnogo vise opcinskih poticaja nego za takve ugodjaje.
A do Baroka, Centra ili neceg slicnog, vidimo se, u sadasnjoj, potijesnoj, gradskoj kafani, kod Iljazovica ili u mercatoru
07-03-2008 at 10:06 | Ukljuèi u odgovor
.*CAR*.
Nivo: Forumski doajen
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3927
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

Ne prièam napamet;
Da malo pojasnim - gruba raèunica svedena na jednostavne komparative:
Energija grijanja tople vode na struju;
100 kg uglja = 35 kg uglja u struji = 34 kg uglja u toploj vodi
Energija grijanja tople vode u TE;
100 kg uglja = 88 kg uglja u toploj vodi u TE = 85 kg uglja u toploj vodi kod potrošaèa
Pogledajte ove komparative u takvim razlikama ima prostora za isplative investicije koje æe kao racionalnu potrošnju energije naæi podršku kod banaka u svijetu

07-03-2008 at 17:10 | Ukljuèi u odgovor
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Lokacija: youtube imenevazno2
Odgovori: 1967
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Uz ovo sto je prethodno napisao smor, a tice se planova za plinifikaciju Tuzle, bitna su jos 2 dokumenta:
-prostorni plan Tuzle, ciju osnovu za izradu smo usvojili na prosloj sjednici OV, a koji ce svakako obuhvatiti snabdijevanje plinom (treba pogledati sta je na tu temu predvidio Prostorni plan TK http://www.vladatk.kim.ba/Vlada/Dokumenti/pptk.htm), i
-studiju energetskog sektora BiH, ciji nacrt je ovih dana prosao javnu prezentaciju i raspravu, nakon kojih se priprema finalni dokument (modul koji tretira prirodni plin mozes pogledati na http://www.mvteo.gov.ba/home/docs/reports/M10_Finalni_nacrt.pdf ).



Hvala vijecnik...Studija je trebala sluziti kao osnova za strategiju energ. sektora u BH, a samim tim i u entitetima. Nazalost, entiteti su vec pripremili svoje strategije -- mada ne bih o tome. Znaci, da bi plinovod mogao biti realiziran, treba da bude u strategiji FBiH za sektor gasa (doduse i RS), a drugo, da bi se izgradio, drzava u ime FBiH bi vjerovatno morali zaduziti se kod EBRD/EIB/WB oko implementacije...cak sumnjam da bi gasifikacija TZ bila izvodiva i ovako, jer dio gasovoda ide kroz RS, a taj trosak ne bi snosila FBiH -- da li bi RS, ostavljam vama da zakljucite (regulativa u ovom sektoru jos nije zavrsena...)...Naravno, posto se radi o projektu koji ne samo prelazi granice opstine, kantona, vec i entiteta -- sto znaci da opstina tu nema gotovo nikakvu ulogu -- ne bih se nadao nicemu u skorije vrijeme (a skorije je min. 5 godina). Pozdrav...

[Edited by smor on 07-03-2008 at 18:05 GMT]
07-03-2008 at 17:51 | Ukljuèi u odgovor
lena
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-08-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 167
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Tonjenje je prakticno unistilo vecinu starih prostora za ove namjene. Medju njima je (nekad) sigurno bilo i odgovarajuceg opcinskog vlasnistva. Ali, drugi val, koji je onemogucio da opcina uopce i razmislja o ovakvim prijedlozima, bila je tzv. mala privatizacija, kad se drzavna imovina ovog tipa morala rasprodati.
Barok, Kino Centar i slicni, novi i obnovljeni prostori, vise nece biti u drzavnom (opcinskom) vlasnistvu. Moguce je da postoje nacini da se utice na nove investitore, ali u opcini postoji i puno drugih vaznih funkcija, kojima se tesko upravlja u novim drustvenim odnosima.
Prijedlog je "lagan", tema ugodna (i ja se uklapam), ali uz njega treba razmisljati o krovovima, grijanju i fiskulturnim salama osnovnih i srednjih skola, novim teatrima i kinima, jos ponekoj citaonici, biblioteci i sl, za sto treba mnogo vise opcinskih poticaja nego za takve ugodjaje.
A do Baroka, Centra ili neceg slicnog, vidimo se, u sadasnjoj, potijesnoj, gradskoj kafani, kod Iljazovica ili u mercatoru




pozdrav vijecniku i tnx za odgovor. kao prvo da kazem da sam dovoljno razumna osoba da nikad necu rec da je nesto tipa gradske kafane veci prioritet od grijanja, krovova itd.. al ako cemo tako nisu bas ni sve aktivnosti opcine bile u smjeru tih osnovnijih prioriteta (zao mi je al moram navest primjer sojenica iako nisam zagovornik inih diskusija na tu temu). i odma da kazem da isto tako podupirem aktivnosti opcine u oba smjera (onaj elementarni a i onaj malo manje elmentarni) i zato i predlazem nesto tako. eto pogledajte npr. temu "sta vam fali u gradu?" pa cete vidit kolko puta se spominje recimo kineski restoran! mislim da je to bio zlajin prijedlog i ja se u potpunosti slazem s njim iako sigurno ni on ni ja nikad necemo rec da je kineski restoran neophodniji od fiskulturne sale, biblioteke itd.. naravno, primjer je banalan i naravno da nece opcina otvarat kineske restorane al nadam se da shvatete poentu koja je da dosta tih nazovimo "sitnica" utice znatno na svakodnevni zivot gradjana pa zato treba i na njima radit..
pozdrav
08-03-2008 at 19:56 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

e da, prošao sam juèe ulicom od vojne lamele do brèanske malte, cesta je stvarno užas, i u ratu je bila bolja ... mislim da za onakvo stanje niko nema opravdanja bez obzira u èijoj je nadležnosti ... ... èupo slikaj života ti.

[Edited by RPM on 10-03-2008 at 20:48 GMT] 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
10-03-2008 at 20:48 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
.*CAR*. wrote:
Ne prièam napamet;
Da malo pojasnim - gruba raèunica svedena na jednostavne komparative:
Energija grijanja tople vode na struju;
100 kg uglja = 35 kg uglja u struji = 34 kg uglja u toploj vodi
Energija grijanja tople vode u TE;
100 kg uglja = 88 kg uglja u toploj vodi u TE = 85 kg uglja u toploj vodi kod potrošaèa
Pogledajte ove komparative u takvim razlikama ima prostora za isplative investicije koje æe kao racionalnu potrošnju energije naæi podršku kod banaka u svijetu

Care, nije napamet, ali je prilicno pojednostavljeno.
Pitanje zasluzuje detaljniju elaboraciju, ali moj naglasak je bio na onom da SKORO ne mozemo ocekivati distribuciju tople vode iz TE Tuzla. Ima puno razloga, a navescu samo jedan: dosad nije bilo takvih prijedloga, niti idejnih projekata (ako neko iz TE ovo cita, volio bih da me demantuje), pa ih nema u planovima.
U zadnje 2 godine kandidovanje kapitalnih investicija u Tuzli je demokratizovano, prijedloge mogu podnijeti svi gradjani (i sve vise ih i dostavlja); sve ideje se razmatraju, boduju i rangiraju.
U narednih 5 godina planirano je, cini mi se, po 2,5 miliona godisnje za toplifikaciju, sto je, uz ulaganja za pitku vodu i kanalizaciju, najveca stavka u budzetima. Posto drugih ozbiljnih izvora i poticaja jos nema, Centralno grijanje posluje na ivici rentabiliteta, a TE ne pomaze ni u sirenju vrelovoda, za koje postoje analize i za koje postoji akutan interes (npr za Zivinice, dijelove Tuzle - S. Brod, Kreka, obodne MZ i dr), ne vidim ni potencijalnog investitora.
Ali, tvoja ideja, takodjer, zasluzuje analizu, makar na mikro-planu: u svakoj od vecih zgrada, koje su prikljucene na vrelovod (s dovoljnim kapacitetom), vec sad se, sa slicnom, grubom, racunicom, isplati ugraditi podstanica za toplu vodu. No, jos nema nijedne; nas maksimalni domet je (ilegalno) prikljucenje individualnih bojlera.
Tvoja ideja ima sanse (opet, samo dugorocne) tek kad se za nju zainteresira (novi) vlasnik TE Tuzla, kojem sjediste nece biti u Sarajevu.
Dobro je, medjutim, makar edukativno, plasirati ova pitanja tuzlanskim etaznim vlasnicima i upraviteljima zgrada, radi planiranja rekonstrukcija, sto skorijeg uvodjenja individualnih mjerenja i sl. Dotle, bilo bi dobro vidjeti da investitori u svim novim zgradama ugradjuju razvode za centralni razvod plina i tople vode, sa pojedinaènim mjerilima potrosnje, sto je vec posebna tema.
Mogli bismo neka od ovih pitanja (koja su u opcinskoj nadleznosti) pripremiti za konkurs, uskoro ce se razmatrati novi projekti za dopunu programa kapitalnih investicija?


[Edited by vijecnik on 13-03-2008 at 09:33 GMT]
13-03-2008 at 09:18 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
lena wrote:
...nikad necemo rec da je kineski restoran neophodniji od fiskulturne sale, biblioteke itd.. naravno, primjer je banalan i naravno da nece opcina otvarat kineske restorane al nadam se da shvatete poentu koja je da dosta tih nazovimo "sitnica" utice znatno na svakodnevni zivot gradjana pa zato treba i na njima radit.. pozdrav

Ma, naravno da se razumijemo, ali upravo to i jest problem: kako brojne "sitnice" s topica "sta vam fali u gradu?" prenijeti u nadleznost, i, pogotovo, u propise i budzet opcine. (To je zadatak nas vijecnika i opcinske izvrsne vlasti, a mi moramo po zakonu...).
Zasad se ne moze mnogo uticati na interese ulagaca, sem stvaranjem pozitivnog ambijenta i brzom izradom prostorne dokumentacije, na cemu se, u posljednje vrijeme prilicno intenzivno radi.
Posebno mislim na djelatnosti koje se mogu (i moraju) samofinansirati, u koje spada ugostiteljstvo (sa gradskom kafanom), i svaki drugi entertainment, i vecina komunalnih usluga i sl.
Navescu, stoga, sad i druge primjere, u kojima je bilo nekoliko (neuspjesnih) pokusaja trazenja investitora: multiplex kino, bazeni na ircu i sjenjaku, parkinzi i garaze.., koji su takodjer (bili i ostali) veoma bitni za grad. Pa, tako, mozemo nabrajati zelje, ali kod planiranja i realizacije, izbor je suzen samo na nekoliko prioriteta, za koje imamo (skromne) finansijske mogucnosti i zakonsku nadleznost. U tome se ne mogu naci svi interesi, pogoditi svi kriteriji i zelje, ali se zato odluke donose vecinom glasova u OV.
13-03-2008 at 10:18 | Ukljuèi u odgovor
vijecnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: tuzla
Odgovori: 345
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
RPM wrote:
e da, prošao sam juèe ulicom od vojne lamele do brèanske malte, cesta je stvarno užas, i u ratu je bila bolja ... mislim da za onakvo stanje niko nema opravdanja bez obzira u èijoj je nadležnosti ... ... èupo slikaj života ti.

vidim, nije pitanje, ali, posto i ja prodjem svaki dan - slazem se s konstatacijom.
nekad se za onakve, opasne, ceste moglo i odgovarati, a mislim da te odredbe nisu brisane iz zakona o bezbjednosti saobracaja.
dakle, kako neko rece, samo kazne onima, koji su odgovorni, mogu pomoci.
ovih dana, rekose, u tuzli je bila federalna saobracajna inspekcija, postoji kantonalni inspektor, zakon je jasan, ali ne vjerujem da su i za jednu opasnu rupu na putu, ikome iz nadleznih institucija, napisali prijavu ili odrezali kaznu.
13-03-2008 at 10:29 | Ukljuèi u odgovor
.*CAR*.
Nivo: Forumski doajen
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3927
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Dotle, bilo bi dobro vidjeti da investitori u svim novim zgradama ugradjuju razvode za centralni razvod plina i tople vode, sa pojedinaènim mjerilima potrosnje, sto je vec posebna tema.

[Edited by vijecnik on 13-03-2008 at 09:33 GMT]



Ovo je taèno ono što ovoga trenutka treba raditi i na taj naèin stvarati minimalne osnove za neka nova bolja vremena.
Svjestan sam èinjenice o cijenama takvih zahvata, ali smatram da i u ova vremena treba bar razmišljati o realizaciji ovih rješenja bar u nekoj daljnjoj buduænosti. O tome trebamo danas bar razmišljati, a nebi nam smetalo da u tom pravcu napravimo i neke minimalne korake koji æe nam kasnije dobro doæi.

U svim novim zgradama zahtjevati od projektanata rješenja za:
- trase (ako ne i cijevi) za polaganje instalacija plinskog razvoda .....
- instalacija sanitarne vode - WC
- instalacija pitke vode kuhinja i kupatilo
- instalacija tople sanitarne vode
sa moguænošæu prikljuèenja parcijalnih mjerenja svih navedenih stavki po stanovima ukljuèujuæi i grijanje.

Moramo znati da nam je buduænost;
koliko potrošimo - to treba da izmjerimo i da platimo
13-03-2008 at 22:27 | Ukljuèi u odgovor
lena
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-08-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 167
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Pitanja za vijecnike
Bez chatanja molim

citat:
vijecnik wrote:

Ma, naravno da se razumijemo, ali upravo to i jest problem: kako brojne "sitnice" s topica "sta vam fali u gradu?" prenijeti u nadleznost, i, pogotovo, u propise i budzet opcine. (To je zadatak nas vijecnika i opcinske izvrsne vlasti, a mi moramo po zakonu...).
Zasad se ne moze mnogo uticati na interese ulagaca, sem stvaranjem pozitivnog ambijenta i brzom izradom prostorne dokumentacije, na cemu se, u posljednje vrijeme prilicno intenzivno radi.
Posebno mislim na djelatnosti koje se mogu (i moraju) samofinansirati, u koje spada ugostiteljstvo (sa gradskom kafanom), i svaki drugi entertainment, i vecina komunalnih usluga i sl.
Navescu, stoga, sad i druge primjere, u kojima je bilo nekoliko (neuspjesnih) pokusaja trazenja investitora: multiplex kino, bazeni na ircu i sjenjaku, parkinzi i garaze.., koji su takodjer (bili i ostali) veoma bitni za grad. Pa, tako, mozemo nabrajati zelje, ali kod planiranja i realizacije, izbor je suzen samo na nekoliko prioriteta, za koje imamo (skromne) finansijske mogucnosti i zakonsku nadleznost. U tome se ne mogu naci svi interesi, pogoditi svi kriteriji i zelje, ali se zato odluke donose vecinom glasova u OV.



nazalost kod nas je vecina investitora i silnih biznismena dosta nepismena il da se kulturnije izrazim nedovoljno educirana.. pa tako se stice dojam da ne poznaju neka osnovna pravila biznisa, kao npr: da se kopiranjem ne postize puno nego se (kao svugdje u svijetu) traze "rupe" na trzistu i iskoristavaju.. a kod nas susta suprotnost: neko napravi pumpu odma nikne 20, neko napravi trzni odma milion trznih (iako praznih), pa stambene zgrade ista prica itd.. tako da nam izgleda jedino ostaje nam da se nadamo da ce neko prvi izgradit bazen i kino pa ce ih odjednom bit po 10..

p.s. ovo vec nije nikakvo pitanje za vijecnike al sam morala "istrest" nezadovoljstvo... nekako je tuzno posmatrat da ocigledno postoje sredstva (ipak se dosta pravi i gradi) koja bi se uz malo vise razmisljanja mogla bolje ulagat i tuzlu (konacno) upotpunit ko grad..
17-03-2008 at 19:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 8
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: almirdzini, boki, E_salkic, GIFT, Keno, meli1980, mirex, seky, selmic_de, Sselmica, Tuzlanka, vw joker
FORUM : Tuzlarije : Pitanja za vijecnike New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice