Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psihologija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:

Nekad sam i ja slièno razmišljao o psihièkim smetnjama, èesto tako miješajuæi uzroke i posljedice svih pojava. Ipak, naišao sam vremenom na malo drugaèija, savremenija, objašnjenja.


Znaèi, nekad si bio u zabludi a sad samo ja u zabludi Malo šale nije na odmet, a malo zakuhavanja možda i pomogne da se ineresovanja sa švaleracije pomjere i na nešto tako dosadno kao što je Psihologija
Ja ne mislim da su savremna mišljenja automatski ispravnija od onih od prije 50 i više godina.
citat:
flor wrote:

Kad sam spominjao narcizam, nisam imao na umu uzroke, nego posljedice takve obuzetosti sobom. Možda se neko prepozna ili prepozna nekog drugog u tome?! Možda se neko na ovom forumu zapita kako uspijeva biti faca na forumu, da ga svi znaju, a da njemu/njoj istovremeno nije važan ni zanimljiv niko?! (...floskula o forumu kao zabavi ne pije vode, jer svako pošten æe priznati koliko vremena i koncntracije uloži u svoj "nastup", ako se radi o aktivnijem èlanu koji osim predstave ništa drugo ne želi)


Imena kolega, imena

citat:
flor wrote:
Kod veæine ljudi na planeti, svijest radi na tripartitnom sistemu. Jedna "polovina mozga gleda" samo sebe (ego, ambicije), druga polovina gleda samo druge izvan sebe (superego, ideali, moral...), a povezanost te dvije suprotnosti èini treæu cjelinu i to se naziva liènost, u najboljem sluèaju.


Ja liènost ne posmatram na ovaj naèin a mišljenje mi je slièno Fromovom koji je revidirao Frojdov ID-Ego-Superego model funksionisanja ljudske psihe. Pošto sam sad poprilièno umoran nastaviæu drugom prilikom.

Možda sam malo pretjerao u neslaganju sa tvojim mišljenjem, ali ako se odmah složimo tema neæe privuæi pažnju ostalih forumaša koji možda imaju i neke naprednije teorije
11-01-2011 at 18:32 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Šta je uroðeno a šta stièemo tokom života ? (nije prepisano )
Niko nas ne uèi da dišemo, da širimo i skupljamo zenice u zavisnosti od intenziteta svjetlosti koja djeluje na naše oèi, srce takoðe nije potrebno uèiti da se ritmièki grèi i opušta i na taj naèin potiskuje krv kroz naš organizam a i svi ostali organi znaju svoj "posao" bez da ih je iko tom "poslu" poduèavao.
Niko nas ne uèi da osjetimo glad i žeð, ne uèe nas da osjetimo mirise, da vidimo i da èujemo, da osjetimo bol, strah, ljutnju, radost, žalost, ne uèe nas ni kako da se seksulano uzbudimo. Za sve gore pobrojano postoje uroðeni mehanizmi bez kojih bi bilo nemoguæe da npr. vidimo, èujemo, osjetimo, glad žeð, mirise, okuse, da se prestrašimo, razljutimo, obradujemo, rastužimo ili seksualno uzbudimo. Ali ti mehanizmi se ne mogu aktivirati samostalno, potrebni su im bilo vanjski ili unutrašnji podražaji da ih aktiviraju.
Strah doživljen u jednoj situaciji æe se ponovo javiti kad se takva, ili slièna, situacija ponovo desi, znaèi došlo je do stvaranja veza izmeðu nekog podražaja i emocije, tj. do uèenja.Kad smo gladni neko æe nam ponuditi hranu koja ima specifièan miris i okus i ta hrana æe nam utoliti glad,ali ne samo to,mi æemo pomisliti na tu hranu kada ponovo osjetimo glad. Opet je došlo do stvaranja veza izmeðu nagona i objekta kojim se taj nagon može zadovoljiti, tj. došlo je do uèenja. Eto toliko, pa æu nastaviti drugi put

22-01-2011 at 14:44 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Zaigranost je ljudska osobina koja se najsnažnije potiskuje.Svako
društvo,svaka civilizacija,svaka kultura,protivi se zaigranosti,jer
zaigran èovjek nije ozbiljan..A onim tko nije ozbiljan ne može se
dominirati,ne može ga se napraviti èastohlepnim,ne može ga se
natjerati da stremi ka moæi,novcu i ugledu.
Dijete u nama nikad ne umire.Dijete ne umire samim time što ti
rasteš;dijete ostaje.Sve što si ikada bio još uvijek nosiš u sebi i
nosit æeš sve do zadnjeg daha.
Ali društvo ima stalan strah od neozbiljnih.Neozbiljni ljudi neæe
razviti nikakve ambicije za novcem ili politièkom moæi - oni se radije
vesele životu.Meðutim,životna radost ne donosi ugled,ne može te
uèiniti moænim,ne može ispuniti ego.A cijeli se ljudski svijet okreæe
oko predodžbi ega.Zaigranost je suprotna tvom egu.Igraj se s djecom i
vidjet æeš kako tvoj ego nestaje,vidjet æeš da opet postaješ dijete.I
to ne vrijedi samo za tebe,veæ za sve ljude.
Zbog toga što je dijete u tebi potlaèeno,ti æeš tlaèiti svoju
djecu.Nitko ne dozvoljava svojoj djeci plesati,pjevati,vikati i
ludirati se unaokolo.Iz sasvim beznaèajnih razloga - može nešto
razbiti,smoèiti odjeæu ako vani trèkara - zbog takvih sitnica jedan
suštinski duhovni kvalitet,zaigranost,biva potpuno uništen.
Poslušno dijete bit æe hvaljeno od svojih roditelja i uèitelja,od
svakoga.Zaigrano dijete,naprotiv,bit æe prekoravano,jer u njemu može
biti klica pobune.Dijete koje odrastajuæi ima svu slobodu da bude
zaigrano,postat æe buntovno.Neæe se lako moæi njime dominirati.Neæe se
tako lako dati u nijednu vojsku kako bi uništavao ljude ili sam bio
uništen.
Buntovno dijete postat æe buntovna mlada osoba koja se neæe moæi
prisiliti na brak ili neko odreðeno zanimanje;neæe ga se moæi
prisiliti da zadovolji neispunjene želje i èežnje svojih roditelja.On
æe iæi svojim vlastitim putem.Živjet æe svoj život u skladu s
vlastitim unutrašnjim željama,a ne prema idealima drugih.
Zbog svih ovih razloga zaigranost se veæ u poèetku guši i
omalovažava.Tvoja priroda ne smije doæi do rijeèi.Malo po malo
poèinješ u sebi nositi mrtvo dijete.To mrtvo dijete ubija u tebi svaki
smisao za humor.Ne možeš se smijati iz sveg srca,ne možeš se igrati,ne
možeš uživati u malim svakodnevnim stvarima.Postao si tako ozbiljan da
se tvoja životna energija poèinje sažimati,umjesto da se širi.
Život bi trebao u svakom trenutku biti nešto vrijedno i kreativno.Što
ti stvaraš ,nije uopæe važno - možda su to tek kule u pijesku - što
god radio trebalo bi proizaæi iz tvoje zaigranosti i radosti.
Ne smiješ dopustiti da tvoje nutarnje dijete umre!Nahrani ga i ne
brini hoæe li postati neobuzdano.Pa što se može dogoditi?I ako nekad
padne preko konopca - pa što?I što æeš uèiniti ako se otmeš
kontroli?Možda æeš plesati i smijati se i kao luðak skakutati
uokolo.Ljudi mogu misliti da si izvan sebe,ali to je njihov
problem.Ako u tome uživaš i to obogaæuje tvoj život,što te briga ako i
cijeli svijet misli da si poludio.



Osho

24-01-2011 at 21:58 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija


@laly, ako imaš postavi još ovakvih stvari

26-01-2011 at 14:45 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:

@laly, ako imaš postavi još ovakvih stvari



bit ce
26-01-2011 at 15:23 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Integritet i dvostruki kriteriji

Autor: Kosjenka Muk



Naša psihološka struktura ima potrebu za mehanizmima obrane od neugodnih osjeæaja. Najèešæe, to su bolni neugodni osjeæaji o samima sebi, no može se raditi i o strahovima vezanim za naše preživljavanje, sigurnost i dobrobit. Kad smo u situaciji koja prijeti poticanjem takvih osjeæaja, naš racionalni um postaje dio tog obrambenog sustava i poèinje s traženjem opravdanja za naše ponašanje i osjeæaje.

Ponekad æete možda osjetiti samo neugodan osjeæaj vezan za neku osobu u okolini: ljutnju, strah, zavist, prezir... Ako se radi o strahu ili zavisti, vjerojatno æe se kao obrana od toga pojaviti i dodatni osjeæaji kao što su ljutnja ili omalovažavanje, potreba za traženjem mana drugoj osobi. To su osjeæaji vezani za neugodna, nezdrava uvjerenja koja nosimo u sebi i koja su veæi dio vremena potisnuta. Veæ i tada, ponekad èak i ako se prema vani ništa ne dogaða, možemo krenuti s izmišljanjem opravdanja za svoje osjeæaje za koje smo na nekoj razini svjesni da su iracionalni ili pretjerani.

Primjerice, možda æemo na ulici primijetiti osobu koja nam na neki naèin potièe strah, zavist ili osjeæaj manje vrijednosti, ovisno o kriterijima prema kojima iz nekih dijelova svoje podsvijesti procjenjujemo sebe. Možda æete vidjeti osobu koja djeluje arogantno, snažno ili izrazito samopouzdano, i to æe pobuditi neke dijelove vas koji su nesigurni, u strahu da æete biti povrijeðeni ili ostaviti loš dojam pred drugima. Mnogi ljudi se još uvijek osjeæaju manje vrijedni na temelju usporedbe fizièkog izgleda ili materijalnog stanja. Nekad je èak dovoljno da vidimo osobu koja je sretnija ili ljepša od nas da bi poèeli osjeæati potrebu da joj nalazimo zamjerke.

Svrha toga je postiæi olakšanje – uvjeriti sebe da smo podjednako dobri, sretni ili vrijedni. Kao i kod drugih oblika nezdravog ponašanja, to je u osnovi zdrav cilj, no naèin na koji se nastoji postiæi je neadekvatan i ne rješava unutarnji problem. Dok god se to dogaða samo u našoj glavi, neæe biti ozbiljnijih posljedica osim odugovlaèenja rješavanja problema –odlaganja postizanja sreæe i istinskog zadovoljstva sobom - no u pravilu ti obrambeni mehanizmi su sastavni dio veæine naše komunikacije i gotovo svakog sukoba.

Kljuèna negativna posljedica takvog istovremenog opravdavanja sebe i traženja mana drugima je u pravilu ponašanje prema izrazito dvostrukim kriterijima, što u svojoj potrebi da opravdamo sebe najvjerojatnije neæemo niti primijetiti. Ako i posumnjamo da to èinimo, vjerojatno æemo se ubrzo prepustiti još snažnijoj poplavi samoopravdavanja.

Poneki ljudi su vidljivo kritièni i agresivni prema drugima, oèito smatrajuæi takvo ponašanje opravdanim, istovremeno oèekujuæi da drugi s njima postupaju s izrazitom pažnjom i poštovanjem. Kod veæeg dijela ljudi ovi procesi, iz straha od sukoba, ostaju najèešæe samo unutarnji, osim u trenucima emocija koje su dovoljno snažne da potisnu taj strah.

No posljedice mogu biti i suptilnije od agresivnog ponašanja. Manipulacije, svakovrsne laži i razlièiti oblici iskorištavanja drugih ljudi ne bi se mogli dogaðati kad ljudi koji ih provode ne bi u svojoj glavi našli neko opravdanje za same sebe. Èak i ako je, u krajnosti, jedino opravdanje 'Ionako su i svi drugi nepošteni, pa moram igrati njihovu igru!' Mnogi kriminalci i manipulatori imaju upravo ovakav stav. Još jedan od èestih izgovora kriminalaca i ljudi na rubu kriminala (èesto marketinški struènjaci) je: "Budale treba iskoristiti, tko im je kriv što su glupi!" Glupost i naivnost nisu zloèin. Svjesna manipulacija i prevara jesu.

U ljubavnim i obiteljskim odnosima, vrlo èesto se dogaða da oèekujemo od drugih savršenstvo, posebno od partnera, dok za vlastite mane i probleme oèekujemo razumijevanje i podršku, ako smo ih uopæe spremni priznati. Oèekujemo da je partner prema nama nježan i pun poštovanja, da se ponaša onako kako mi to želimo, dok o vlastitoj komunikaciji i poboljšanju vlastitih navika i osobina ne vodimo raèuna. No kad se naðemo na drugoj strani, u poziciji da se netko drugi prema nama ponaša s takvim stavom, osjeæat æemo se, naravno, povrijeðeni i omalovaženi. Upravo to je jedan od kljuènih problema u stvaranju i održavanju ljubavnih odnosa u našem društvu, i uzrok tolikom broju razvoda u vezama koje imaju mnogo potencijala.

S djecom u poèetku obièno imamo više razumijevanja, no najèešæe prije ili kasnije, pod pritiskom obaveza, problema, ali i razlièitih strahova i potrebe za kontrolom, poèinjemo s oèekivanjima da ona poslušno slijede naše želje. Istovremeno, zanemarujemo njihove osjeæaje i potrebe, kao i jednostavnu èinjenicu da su ona kratko vrijeme na svijetu i treba im vremena da nauèe ono što mi znamo.

U podruèju novca, najèešæe su prisutni vrlo jaki strahovi, pa su i obrambeni mehanizmi posebno jaki kako bi ih mogli potisnuti. Najèešæe, nastojimo dobiti što više, a da zauzvrat što manje damo, nalazeæi razlièita opravdanja za takvu neravnotežu. U poziciji prodavaèa, sami sebi naglašavamo uloženi rad, novac i vrijeme, oèekujuæi od kupca da to shvaæa i cijeni; u poziciji kupca naglašavamo sebi svoje potrebe i financijsku situaciju, oèekujuæi od prodavaèa da to uvaži. Ljudi nalaze opravdanja za služenje najrazlièitijim manipulacijama i dezinforma­cijama, od reklama koje koriste direktne laži i zastrašivanja, pa do manipulacije rezultatima znanstvenih istraživanja. Neka od takvih opravdanja mogu biti: 'Nije to baš tako strašno', 'Ljudi to ionako sami traže, mi im samo dajemo što žele', 'Ionako ja sam ne mogu ništa promijeniti, ako ja to ne èinim, netko drugi æe' ili 'Da se ne truju ovime/ ne troše novac na ovo, veæ bi našli nešto drugo...'

Obrambene mehanizme možemo koristiti ne samo u svrhu iskorištavanja drugih, nego i kod ponašanja koje znaèi kratkotrajno zadovoljenje, no na duži rok nas oslabljuje. Primjerice, dopuštanje da netko drugi preuzme odgovornost za nas, ili nas manipulira pretjeranim i neuravnoteženim davanjem, nakon kojeg obièno slijede pretjerana i neuravnotežena oèekivanja. Takoðer, popuštanje nezdravim navikama za koje znamo da nam dugoroèno štete.

Naizgled, može se èiniti da ti mehanizmi jednostavno služe zadovoljavanju sebiènih želja i lijenosti, dozvoljavanju sebi da idemo linijom manjeg otpora. No, niti lijenosti niti sebiènosti ne bi bilo kad ne bi bilo dubljih strahova koji ih potièu.

Obrambeni mehanizmi nas uistinu nastoje obraniti, od osjeæaja koji su duboko potisnuti i èine nam se zastrašujuæima ili nepodnošljivo bolnima: duboki strahovi, krivnja, stid, prožimajuæi osjeæaj manje vrijednosti. Èak i kad se trudimo, može biti izrazit izazov i napor priznati ih sebi i prihvatiti. Bijeg od tih osjeæaja uzrok je svakovrsnog destruktivnog ponašanja, a dopustiti sebi da ih osjetimo može zahtijevati strahovitu snagu, a ponekad i visok stupanj ljubavi prema sebi.

Najteže je priznati si takve osjeæaje u situacijama u kojima smo veæ uložili velik dio vremena da ih opravdamo, napravili mnogo grešaka i pokvarili mnoge odnose. Tada se snažnoj neugodi izvornih osjeæaja najèešæe pridružuju krivnja i stid. Što je teže, nezrelije i dugotrajnije ponašanje na koje su nas naveli obrambeni mehanizmi, to je teže priznati sve to sebi i potpuno preokrenuti svoje misli i ponašanje. Veæina ljudi radije doèeka i smrt nego da se s takvim osjeæajima suoèi. Tako propuštamo priliku koju imamo svaki dan, svaki trenutak svog života: da kroz priznavanje tih osjeæaja i rad na njima doðemo do prije gotovo nezamislivog stupnja sreæe i samopoštovanja.

Kad osjetite kompulzivnu potrebu za smišljanjem opravdanja za vlastite osjeæaje ili ponašanje, ili smišljanjem kritika i mana drugim ljudima, zastanite i pokušajte se odmaknuti od svog racionalnog uma. Usmjerite se iskljuèivo na primjeæivanje što osjeæate! Racionalni um æe se nastojati ubaciti i odvuæi vas od osjeæaja svojom litanijom opravdanja. Ako ga uspijete zadržati po strani, ne popustiti obeæanju olakšanja koje vam ta opravdanja nude, moæi æete osvijestiti osjeæaje od kojih pokušavate pobjeæi. To zahtijeva iznimnu snagu i iskrenost prema sebi, no jedino tada imate priliku da te osjeæaje trajno riješite i zamijenite istinskim, trajnim zadovoljstvom i sreæom, umjesto privremeno potisnete.

15-02-2011 at 23:03 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Beckov Indikator Depresije

Iz knjige dr. Samuela Pfeifera ''Bodriti slabe''


Ovaj se upitnik sastoji od tvrdnji rasporedjenih u skupine. Procitajte pozorno svaku skupinu. Zatim u svakoj od njih odaberite tvrdnju koja najbolje opisuje kako ste se osjecali ovoga tjedna, ukljucujci i danasnji dan! Zaokruzite broj tvrdnje koju ste izabrali. Ako vam se prikladnom cini vise od jedne tvrdnje, mozete zaokruziti vise brojeva.

U svakom slucaju procitajte sve recenice u skupini prije nego sto odaberete.

A.

0 Ne osjecam se tuzno.

1 Osjecam se tuzno.

2 Osjecam se tuzno cijelo vrijeme i ne mogu se trgnuti iz toga.

3 Tako sam zalostan ili nesretan da to vise ne mogu podnijeti.

B.

0 Nisam posebno obeshrabren glede buducnosti.

1 Obeshrabren sam glede buducnosti.

2 Osjecam da se nemam cemu veseliti.

3 Osjecam da je buducnost beznadna i da se stvari ne mogu popraviti.

C.

0 Osjecam da sam neuspjesna osoba.

1 Osjecam se neuspjesnimjim od prosjecnog covjeka.

2 Kad sagledam unatrag vlastiti zivot, vidim samo mnogo neuspjeha.

3 Kao osoba osjecam se kao potpuni promasaj.

D.

0 Neke mi stvari i dalje cine zadovoljstvo kao i ranije.

1 Ne uzivam vise u nekim stvarima kao ranije.

2 Vise mi gotovo nista ne donosi pravo zadovoljstvo.

3 Nista mi ne moze priciniti zadovoljstvo i sve mi je dosadno.

E.

0 Ne osjecam se posebno krivim.

1 Dobar dio vremena osjecam krivicu.

2 Vecinom se osjecam krivim.

3 Cijelo se vrijeme osjecam krivim.

F.

0 Ne mislim da sam kaznjen.

1 Osjecam da sam mozda kaznjen.

2 Ocekujem da cu biti kaznjen.

3 Osjecam da mi je ovo kazna.

G.

0 Nisam razocaran sobom.

1 Razocaran sam sobom.

2 Gadim se sam sebi.

3 Mrzim se.

H.

0 Ne osjecam se gore nego bilo tko drugi.

1 Kritican sam prema sebi zbog svojih slabosti ili pogresaka.

2 Cijelo vrijeme se okrivljavam zbog svojih pogresaka.

3 Krivim sebe za sve lose sto se dogodi.

I.

0 Uopce ne pomisljam na samoubojstvo.

1 Pomisljam na samoubojstvo, ali ne bih ga pocinio.

2 Volio bih se ubiti.

3 Ubio bih se, da imam priliku.

J.

0 Ne placem vise nego obicno.

1 Sada placem vise nego ranije.

2 Sada stalno placem.

3 Ranije sam mogao plakati, ali sada vise ne mogu plakati cak i kada to zelim.

K.

0 Vise se srdim nego ikada.

1 Lakse se razljutim nego ranije.

2 Sada se cijelo vrijeme ljutim.

3 Vise me uopce ne ljute stvari koje su me ranije ljutile.

L.

0 Nisam izgubio zanimanje za druge ljude.

1 Drugi me ljudi zanimaju manje nego ranije.

2 Uglavnom sam izgubio zanimanje za druge ljude.

3 Izgubio sam svako zanimanje za druge ljude.

M.

0 Odluke donosim dobro kao i uvijek prije.

1 Odlazem donosenje odluka vise nego ranije.

2 Teze mi je donositi odluke nego ranije.

3 Uopce vise ne mogu odlucivati.

N.

0 Ne mislim da izgledam ista gore nego uvijek.

1 Bojim se da izgledam staro ili nepozeljno.

2 Osjecam da su se u mojem izgledu dogodile promjene koje me cine neprivlacnim.

3 Mislim da ruzno izgledam.

O.

0 Mogu raditi jednako dobro kao i prije.

1 Moram uloziti poseban napor da bih poceo nesto raditi.

2 Moram se vrlo tesko tjerati da bilo sto radim.

3 Uopce ne mogu raditi.

P.

0 Spavam dobro kao i obicno.

1 Ne spavam dobro kao prije.

2 Budim se sat-dva ranije nego obicno i tesko mi je ponovno zaspati.

3 Budim se nekoliko sati ranije nego prije i vise ne mogu zaspati.

Q.

0 Ne umaram se vise nego obicno.

1 Umaram se lakse nego prije.

2 Ako bilo sto radim, umorim se.

3 Preumoran sam da bih bilo sto radio.

R.

0 Nemam slabiji apetit nego obicno.

1 Nemam vise tako dobar apetit kao prije.

2 Apetit mi je sada mnogo slabiji.

3 Uopce vise nemam apetita.

S.

0 Nisam mnogo smrsavio - ako sam uopce smrsavio.

1 Izgubio sam vise od 2 kg.

2 Izgubio sam vise od 5 kg.

3 Smrsavio sam vise od 7 kg.

T.

0 Zdravlje me ne zabrinjava vise nego obicno.

1 Brinem zbog fizioloskih smetnji kao sto su bolovi, ili nervoza zeluca, ili zatvor.

2 Vrlo sam zabrinut zbog zdrastvenih problema i tesko mi je razmisljati o drugim stvarima.

3 Tako sam zabrinut zbog zdrastvenih problema da vise ni o cem drugom ne mogu

razmisljati.

U.

0 U posljednje vrijeme nisam primjetio da se moje zanimanje za seks promijenilo.

1 Seks me zanima manje nego ranije.

2 Jako sam izgubio zanimanje za seks.

3 Potpuno sam izgubio zanimanje za seks.


Zbrojite sve brojke ispred zaokruzenih recenica. Najveci moguci rezultat je 63 boda.


Prosjecni rezultati, tezina depresije

a) Nema depresije 11 bodova

b) Blaga depresija 12-19 bodova

c) Umjerena depresija 20-26 bodova


d) Teska depresija 26 bodova



Sljedeci ce vam dijagram pomoci da klasificirate i vrednujete svoje simptome:

Rezultat
A Poremecaj raspolozenja
B Gubitak nade
C Osjecaji odbacenosti
D Nesposobnost za uzivanje
E Osjecaj krivice
F Potreba za kaznom
G Mrznja prema sebi
H Samoosudjivanje
I Sklonost samoubojstvu
J Placljivost
K Razdrazljivost
L Poremecaj u odnosu s drugim ljudima
M Neodlucnost
N Negativna slika o sebi
O Nesposobnost za rad
P Poremecaj sna
Q Umor
R Nedostatak apetita
S Mrsavljenje
T Hipohondrija
U Gubitak libida

16-02-2011 at 14:28 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Ko ima više od 26 bodova neka uzme uputnicu u iz Doma zdravlja, pa sutra rano na sabahu pravac Mevli u Crvene Njive

16-02-2011 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
WipeOut
Nivo: Forumski doajen
wonna be

Registriran(a): 27-10-2010
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 2163
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

A jel,jesu li ti tacni ovi bodovi

Idem i ja da napravim novi nick,pa cu da stavim ovdje rezultate

16-02-2011 at 16:33 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
WipeOut wrote:
A jel,jesu li ti tacni ovi bodovi

Idem i ja da napravim novi nick,pa cu da stavim ovdje rezultate


Sumnjam da postoji neko ko nema neke simptome depresije

U stvari, nije tebi ništa kad se možeš 'vol'ko smijat'
17-02-2011 at 12:35 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: alessandro77, alli, anelya, Dijak, LucijaKasnik, mersudin77, miche, politicar, Tonchi
FORUM : Nauka : Psihologija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice