Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Nauka : Psihologija
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:

Raco, drago mi je da si oživio 'sihologiju i to sa baš aktuelnom psihosocijalnom temom. Nadam se da neæe biti zaèatavanja

I stvarno, ako konformizam možemo definirati kao promjenu ponašanja zbog stvarnog ili zamišljenog uticaja drugih ljudi, u kojem od ova dva citata bi se mogli pronaæi:

"Èini kao i veæina, i o tebi æe (ljudi) lijepo govoriti." (T.Fuller)

ili

"Ne bi bilo dobro da svi mislimo isto, razlika u mišljenju je ono što konjske utrke èini uzbudljivima." (M.Twain)

Ja bi od ova dva citata uzeo ono najbolje, ako je ikako moguæe.

MelMel, evo možeš svoje ideje spojiti i sa ovim, pa da se raspravlja...



Ooo kolega, psihologija je ipak tvoja struka, pa bi zbog toga ti ovdje trebao biti najaktivniji Odoh ja pravit salatu
23-05-2011 at 17:45 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija


Hmm, pa ovaj... dobro
Mislio sam da ste htjeli razgovarati o postavljenim temama, a ono bi jednosmjerno

23-05-2011 at 17:55 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:

Raco, drago mi je da si oživio 'sihologiju i to sa baš aktuelnom psihosocijalnom temom. Nadam se da neæe biti zaèatavanja

I stvarno, ako konformizam možemo definirati kao promjenu ponašanja zbog stvarnog ili zamišljenog uticaja drugih ljudi, u kojem od ova dva citata bi se mogli pronaæi:

"Èini kao i veæina, i o tebi æe (ljudi) lijepo govoriti." (T.Fuller)

ili

"Ne bi bilo dobro da svi mislimo isto, razlika u mišljenju je ono što konjske utrke èini uzbudljivima." (M.Twain)

Ja bi od ova dva citata uzeo ono najbolje, ako je ikako moguæe.


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@Flor
dobra zamisao ,
covjek koji trazi zapravo i trazi smisao dobrog ljudskog spasa ,,pa se onda htjeli ne htjeli nesvjesno sudarimo sa krutom stvarnoscu i zeljama pojedinca (individualca)
nesto kao kolektivna nesvjesnost..
nismo svi iskusni i zreli u isto doba sa svim sferama zivota ..
25-05-2011 at 11:50 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Da kažemo još nešto o konformizmu

Svijetla taèka u mraku

Znalo se i prije 1935.godine za takozvani "autokinetièki fenomen", tj. da nepokretna svijetla taèka u potpunom mraku izgleda kao da se pomijera u preèniku od nekoliko centimetara. Ali nije se znalo da ljudi razlièito ocjenjuju te oscilacije kada su sami i kada su u skupini, što je te godine svojim eksperimentom utvrdio turski psiholog Muzafer Šerif ( koji je kasnije prešao u SAD i postao jedan od najuglednijih nauènika u oblasti socijalne psihologije).

Kad su oscjenjivali sami, neki uèesnici u eksperimentu zapažali su manje a neki veæe oscilacije. Svakome je data prilika da da ocjenjuje 100 puta sam i još 300 puta u skupini sa još jednim ili dvojicom. Pokazalo se da razlike koje su postojale prilikom pojedinaènog, izolovanog, ocjenjivanja išèezavaju kada se ocjene donose u skupini;ocjene svih koji zajedno ocjenjuju se uniformišu, približavaju jedna drugoj. Onima koji su ranije imali utisak da su oscilacije male, oscilacije svijetle taèke èinile su se nešto veæe kada su èuli da ih drugi vide mnogo veæim. Isto se dogodilo i sa onima koji su u poèetku vidjeli velike oscilacije - oni su spontano smanjili svoje ocjene tokom eksperimenta. Tako se postepeno formirala socijalna norma . Njeno dejstvo nije bilo samo trenutno veæ se osjeæalo èak i poslije nekoliko mjeseci kada je eksperiment ponovljen pojedinaèno - ljudi su opet vidjeli oscilacije iste velièine kao kad su gledali zajedno sa drugima, u skupini.

Iz reèenog slijedi da pojam socijalne norme oznaèava prvenstveno objektivnu sliènost, skoro istovjetnost, u ponašanju koju ispoljavaju ljudi kad se naðu zajedno u skupini. Tek kasnije ova spontano postignuta saglasnost dobija i karakter propisa, pravila ponašanja, naravno - nepisanog.

Vidjeli smo da je grupna norma negdje na sredini izmeðu onih oblika ponašanja koje su pojedinci ispoljavali prije nego što su došli u skupinu. Proces meðusobnog približavanja èlanova skupine, kojim se dolazi do relativne istovjetnosti u ponašanju, oznaèava se u socijalnoj psihologiji pojmom konformizam . U sadržaj ovog pojma ulaze i oni procesi koji obezbjeðuju socijalnoj normi trajnost, pa je po tome pojam konformizam poznatiji u svakodnevnom govoru. Najèešæe se ide u krajnost i konformistièkim smatra iskljuèivo ono ponašanje koje je izgubilo svaku individualnu osobnost da bi se potpuno poklopilo sa zahtjevima sredine. Shodno tome, konformistima se nazivaju oni ljudi koji nemaju svoje mišljenj, veæ su skloni da uvijek zauzimaju samo one stavove koje zauzima i njihova okolina, koji se najviše trude da ne "štrèe" ni u kom pogledu. Meðutim, u nauci ovaj izraz nema prizvuk moralne osude kao u svakodnevnom govoru. Njime se oznaèava jedan aspekt procesa uklapanja u socijalnu sredinu, od kojeg niko nije imun.

25-05-2011 at 13:18 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

ah,kako si se opet azurno potrudio Ratio
ja moram sve prepisivati ,,
nema nista na copy,,
samo sam htjela ponoviti ove dvije zadnje recenice iz tvog texta da se zna da nema ni za koga moralne osude bez obzira kojeg se misljenja drzi ,( kao u svakodnevnom govoru )

...
primjera radi jedan vrlo poznati primjer konformizma u drustvu je MC donalds,,
a nekoformizma u danasnje doba ,
je pusenje u drustvu (restoran,,avion,,auto)
upravo se sjeti preporuke Abulafiji u kafani..

[Edited by senzualna on 25-05-2011 at 14:20 GMT]

25-05-2011 at 14:19 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

citat:
senzualna wrote:
ah,kako si se opet azurno potrudio Ratio
ja moram sve prepisivati ,,
nema nista na copy,,
samo sam htjela ponoviti ove dvije zadnje recenice iz tvog texta da se zna da nema ni za koga moralne osude bez obzira kojeg se misljenja drzi ,( kao u svakodnevnom govoru )

...
primjera radi jedan vrlo poznati primjer konformizma u drustvu je MC donalds,,
a nekoformizma u danasnje doba ,
je pusenje u drustvu (restoran,,avion,,auto)
upravo se sjeti preporuke Abulafiji u kafani..

[Edited by senzualna on 25-05-2011 at 14:20 GMT]

Ovaj tekst nisam kopirao , veæ sam ga prepisao iz knjige 'Socijalna Psihologija' izdate u bivšoj Jugoslaviji 1972. godine, Izdavaèko preduzeæe "Rad"iz Beograda. Napisala ju je grupa autora, a struèni urednik je Dr Nikola Rot.
Inaèe, mislim da su najvrijednije stvari ostale iz bivše jugoslavije upravo školski udžbenici.
Neki æe reæi da su zastarjeli i da mnoge stvari u njima napisane više ne vrijede, ali ja se trudim da se oduprem konformizmu što je više moguæe i zbog toga ih èesto citiram. Trudim se da se oduprem konformizmu po kojem je u današnjim udžbenicima homoseksualnost prestala da bude psihijatrijski poremeæaj

Nikog ne treba osuðivati, ali mu treba ukazati na pogreške nastale štetnim uticajem konformizma

[Edited by racionalna manjina on 25-05-2011 at 14:56 GMT]
25-05-2011 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
flor
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 24-06-2010
Odgovori: 1156
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Psihologija

Znaèi, iz ovih tekstova se može zakljuèiti da društveni uticaj ako je izravan to bi bilo popuštanje i pokoravanje autoritetu (vjerski i politièki uticaji), a ako je neizravan (stil života, identifikacija s grupom) onda je to konformizam? Meni tako zvuèi logièno...

Možda treba primjetiti kako taj društveni uticaj u prvom redu daje ljudima uloge. Na primjer uloga roditelja, nastavnika, nekog službenika i sl. To bi bilo odlièno da to ne podrazumijeva neke norme i "oèekivano" ponašanje.

Važan psihološki uèinak preuzimanja uloge je taj da se individualni identitet zamjenjuje grupnim identitetom ili ulogom grupe. To pruža èovjeku anonimnost ali i gubljenje "sebe".

Dovodi li ta dezindividualizacija do slabljenja socijalnih i moralnih ogranièenja ponašanja? (ukoliko pretpostavimo da æe èovjek nesvjesno uraditi sve samo da ne "strši" od grupe kako u Racinom tekstu stoji)

25-05-2011 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:

Dovodi li ta dezindividualizacija do slabljenja socijalnih i moralnih ogranièenja ponašanja? (ukoliko pretpostavimo da æe èovjek nesvjesno uraditi sve samo da ne "strši" od grupe kako u Racinom tekstu stoji)




Svaka revolucionarna misao je na poèetku pretstavljala "bogohuljenje", i od stepena takvog "bogohuljenja" zavisi napredak èitave grupe, konformizam samo održavu status quo.

25-05-2011 at 15:05 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
flor wrote:

Važan psihološki uèinak preuzimanja uloge je taj da se individualni identitet zamjenjuje grupnim identitetom ili ulogom grupe. To pruža èovjeku anonimnost ali i gubljenje "sebe".



Pogubno kada se radi o intelektualnoj eliti jednog društva.
Živimo konformizam.
25-05-2011 at 15:50 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Psihologija

citat:
MelMel wrote:


Ali tvoje "revolucionarne misli" su izvadjene iz proslosti, vec davno prezvakane i kugla se makla s te tacke ka buducnosti. Ako vec zelis da budes kontras, zasto ne pronadjes neku novu, do sada ne taknutu revolucionarnu misao i na taj nacin pokrenes napredak za cijelu grupu.
;hanka

Ideje koje su zastupali mnogi veliki ljudi iz prošlosti nisu nikada realizirane u praksi, tako da nam ne trebaju nove, veæ samo trebamo realizirati stare.
Davno je From dokazao da pohlepa nije uroðena ljudska osobina, ali današnji "nuènici" navodnu uroðenost pohlepe koriste da bi opravdali ideologiju zvanu kapitalizam.

Da ponovim, najvrednije iz bivše Jugoslavije su udžbenici, koji se, nažalost, nisu dovoljno ozbiljno shvatali u to vrijeme.

25-05-2011 at 16:24 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Nauka : Psihologija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice