Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Maèka na šiljcima ograde džamije u Banjoj Luci

Djeca koja su proteklog vikenda krenula u mekteb u Sefer-begovu džamiju u Banjoj Luci naišla su na zastrašujuæi prizor. Naime, nepoznati vandali su na ogradi pomenute džamije ubili maèku i ostavili je da visi na šiljcima ograde.



Djeca su odmah pozvala vjerouèitelja koji je obavjestio policiju koja je obavila uviðaj.

- Ovo je do sada najstrašnija i najmorbidnija poruka banjaluèkim Bošnjacima - kazao je za “Dnevni avaz” glavni imam Sefer- begove džamije Mersudin ef. Hodžiæ.
Iako je saopšteno da uviðaj treba da obavi i krim policija, službenici ovog odjela nisu se pojavili na mjestu vandalskog èina.

Kako nam èitateljka Avaza napisala u mailu, insinuacija koju je iznio jedan od policajaca granièi sa idiotizmom.

On, kako èitateljka tvrdi, smatra da je maèku udarilo vozilo!?



infoLIVE

12-03-2012 at 17:18 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

ZAVRŠNE RIJEÈI VOJISLAVA ŠEŠELJA: Zloèin u Srebrenici podmetnut je Srbima, a vašoj presudi svijet æe se smijati!
Srijeda | 14.03.2012.

Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj poèeo je danas, uprkos pogoršanom zdravstvenom stanju, iznošenje završnih rijeèi na suðenju u Haškom tribunalu, rekavši da taj sud "nije ni legalan ni regularan" i da ne radi u interesu pravde

šešelj-nasl

Šešelj je rekao i da Haški tribunal nije uspostavljen da bi postigao pravdu, veæ da predstavlja politièki, pa èak i vojni instrument obavještajnih službi zapadnih zemalja, pod èijom se "komandom" nalazi, javio je Tanjug.

Šešelj je rekao i da Haški tribunal ne može biti legalan jer ga je "formiralo nenadležno tijelo - Vijeæe sigurnosti Ujedinjenih nacija".

On je ocijenio i da je optužnica protiv njega podignuta kako bi Srpska radikalna stranka bila rasturena, što je bio cilj stranih obavještajnih službi i "izdajnièkih, kvislinških" vlasti u Beogradu.

Navodeæi detalje iz dosadašnjeg procesa protiv njega, Šešelj je rekao da je èetiri godine vodio borbu za pravo da se brani, protiv nametanja advokata, i da je morao riskirati život štrajkom glaðu da bi se izborio za svoja elementarna prava.

Šešelj je rekao da protiv njega nema nikakvih dokaza i poruèio sudijama da æe se njihovoj presudi ljudi smijati.

Lider radikala rekao je i da su zloèini u Srebrenici pripremljeni kao povod za bombardiranje Srba i da je taj zloèin Srbima podmetnut.

Šešelj je takoðer poruèio da je završna rijeè tužilaca, koji su za njega zatražili kaznu od 28 godina zatvora, "gomila gluposti".

Šešelj je danas poèeo, uprkos pogoršanom zdravstvenom stanju, iznošenje završnih rijeèi na suðenju u Haškom tribunalu.

Do posljednjeg trenutka nije se znalo da li æe se Šešelj pojaviti u sudnici u Haagu, jer je u petak ponovo operiran pošto defibrilator koji mu je ugraðen poèetkom januara nije bio ispravan.

Iz suda je prošle sedmice saopæeno da æe umjesto u ponedjeljak i utorak, kako je prethodno bilo zakazano, Šešelj u srijedu i èetvrtak, 14. i 15. marta, iznijeti završne rijeèi.

Kako je ranije saopæio SRS, Šešelju je ugraðen isti aparat kome su zamijenjene elektrode, a ljekari tvrde da aparat sada dobro radi.

Tužilašto je za Šešelja zatražilo kaznu od 28 godina zatvora, tvrdeæi u završnoj rijeèi da je optuženi kriv po svih devet taèka optužnice.

Haški tribunal podigao je optužnicu protiv Šešelja u januaru 2003. godine za ratne zloèine na podruèju Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine, a on se dobrovoljno predao u februaru te iste godine.

Suðenje mu je poèelo u novembru 2007. godine, a iznošenje završnih rijeèi poèelo je 5. marta završnim rijeèima tužilaštva.



BL!N-DEPO/ðk

________________________________
ehh, kad bi se one zice na df opet otpojile

15-03-2012 at 08:12 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Identifikacija žrtava rata

Meðu žrtvama i petogodišnji Tarik Èaklovica

U Komemorativnom Centru u Tuzli danas je izvršena identifikacija deset osoba nestalih na podruèju Bratunca, Zvornika i Vlasenice, meðu kojima je i petogodišnji djeèak Tarik Èaklovica iz Zvornika.



Identifikacijom je rukovodio vještak sudske medicine dr. Vedo Tuco koji je izvršio sudskomedicinsku obradu tijela u smislu utvrðivanja uzroka smrti i uzimanja koštanih uzoraka za DNK analizu da bi se utvrdio identitet žrtava.

Memnuna Èaklovica iz Zvornika nakon 17 godina traganja danas je u Komemorativnom centru Tuzla identifikovala kosti petogodišnjeg sina Tarika, koji je zajedno sa ocem ubijen 1992.godine u Zvorniku. Pronaðen je u masovnoj grobnici Crn Vrh. „Tijelo nije kompletno, fale stopala, rukice, lobanja...“ kratko je prokomentarisala Memnuna koja je iz inostranstva doputovala da identifikuje sina.





Ajša Mujèinoviæ iz Vlasenice, identifikovala je kosti ubijenog brata Mevludina Hatuniæa (1949). Ubijen je 1992.godine u logoru Sušica u Vlasenici, a posmrtni ostaci su pronaðeni u mezarju Rakita, meðu šest tijela koliko je ukupno ekshumirano na tom lokalitetu u septembru prošle godine.



Spisak identifikovanih u Komemorativnom centru Tuzla:

1) Tarik (Faik) Èaklovica roðen 1987.godine u Zvorniku, nestao 01.05.1992.godine Zvornik, ekshumiran iz masovne grobnice Crni Vrh Zvornik;
2) Zemina (Mustafa) Salihoviæ roðena 1962.godine u mjestu Hrnjiæi opæina Bratunac, nestala 11.03.1993.godine u mjestu Luka opæina Bratunac, ekshumirana 06.09.2011.godine Luka Bratunac;
3) Mina (Salko) Jahiæ roðena 1944.godine u mjestu Suha opæina Bratunac, nestala 11.05.1992.godine u mjestu Suha opæina Bratunac, ekshumirana 20.09.2011.godine iz masovne gorbnice Ade Bratunac;
4) Vehbija (Hase) Dugonjiæ roðen 1952.godine u mjestu Joševa opæiina Bratunac, nestao 10.05.1993.godine u mjestu Joševa opæina Bratunac, ekshumiran 2007.godine u mjestu Joševa opæina Bratunac;
5) Haša (Ibro) Ahmetoviæ roðena 1938.godine u mjestu Slapašnica opæina Bratunac, nestala 16.05.1992.godine u mjestu Lonjin opæina Bratunac, ekshumirana 06.09.2011.godine u mjestu Lonjin Bratunac;
6) Mevludin (Alija) Hatuniæ roðen 1949.godine u Vlasenici, nestao 07.06.1992.godine u mjestu Sušica opæina Vlasenica, ekshumiran 2011.godine u Vlasenici;
7) Mevludin (Salih) Helja roðen 1954.godine u Vlasenici, nestao 08.07.1992.godine u Vlasenici ekshumiran 16.09.2011.godine u mjestu Rakita opæina Vlasenica;
Omer (Osman) Šahbazoviæ roðen 1932.godine u mjestu Šadiæi opæina Vlasenica nestao 12.07.1992.godine u Šadiæima opæina Vlasenica, ekshumiran 2000.godine u Šadiæima oæina Vlasenica;
9) Nešad (Šeèo) Ramadanoviæ roðen 1966.godine u Šibeniku nastanjen u Zvorniku, nestao 09.04.1992.godine u Zvorniku, ekshumiran 2003.godine iz masovne grobnice Kazan-bašèa opæina Zvornik;
10) Safet (Jusuf) Karamoviæ roðen 1941.godine u Koraju, nestao 22.05.1992.godine u Brèkom, ekshumniran 2006.godine iz masovne grobnice Gorice u Brèkom.

(Tuzlarije.net)

20-03-2012 at 16:01 | Ukljuèi u odgovor
usamljena
Nivo: Forumski doajen
ma boli me briga za sve

Registriran(a): 14-11-2011
Lokacija: gdje me vidis
Odgovori: 1976
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Ne razumijem kako ljudi u tudzim kucama i na tudzoj krvi mogu mirno spavati

20-03-2012 at 18:57 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Jugoslav Petrušiæ Dominik, špijun

Ne pamti se da je neki svjedok u Sudu BiH izazvao toliko interesovanja kao francusko-srpski obavještajac Jugoslav Petrušiæ zvani Dominik 16. marta na suðenju Francu Kosu i trojici pripadnika Desetog diverzantskog odreda optuženih za genocid u Srebrenici; Petrušiæ je kao svjedok odbrane tri sata govorio ko je osnovao Deseti diverzantski odred, ko je naredio strijeljanje hiljada Srebrenièana, zbog èega su ubijeni Ljubiša Saviæ Mauzer i Srðan Beli Kneževiæ, te kako je Momèilo Mandiæ organizovao likvidaciju Ratka Mladiæa

„Posedujem preko dve hiljade dokumenata, koji su pronaðeni prilikom pretresa kuæe Milorada Pelemiša, vezanih za aktivnosti Desetog diverzantskog odreda. On je verovatno držao tu dokumentaciju kako bi ucenjivao neke ljude vezano za zloèine èiji su bili kreatori. Ti dokumenti su predati Haškom tribunalu. U dnevniku pukovnika Dragana Peæanca, koji je nedavno predat Haagu, postoje sve akcije Desetog diverzantskog odreda, kao i vreme i mesto gde su izvoðene. S tim dokumentima poèela je manipulacija 1999. godine, kada su se u jednom danu mogli pohapsiti svi pripadnici Desetog diverzantskog odreda. Meðutim, njihovo hapšenje nisu dozvolili ljudi koji su sve vreme manipulisali ovim ljudima koji su ovde optuženi. Njima je odgovaralo da upravo ovi optuženi budu odgovorni za organizovanje zloèina u Srebrenici“, kazao je Jugoslav Petrušiæ, francusko-srpski obavještajac, na suðenju za genocid u Srebrenici.

Petar Salapura je nekadašnji naèelnik Obavještajne uprave pri Glavnom štabu VRS-a, dok je Milorad Pelemiš bio komandant Desetog diverzantskog odreda.
Petrušiæ je isprièao da je mali broj ljudi pripremao zloèin koji se desio u Srebrenici 1995. godine, te kako mu je poznato da je Petar Salapura izdao naredbu Miloradu Pelemišu da napravi multietnièku jedinicu koja æe ga poèiniti.


„Milorad Pelemiš je dobio zadatak od Petra Salapure, Nikole Zimonje, Branka Krge i oficira VJ da napravi multietnièku jedinicu. Ona je poèela da se formira poèetkom septembra 1994. godine. Krajem novembra spremili su je da ode u Panèevo i da se tamo poveže. Jedan deo su poslali u Izrael. Petar Salapura je tada u peèat Desetog diverzantskog odreda stavio i Davidovu zvezdu, koja je skrivena u jednom slovu. Nagrada koju je Petar Salapura dobio za formiranje tog odreda je bila ogromna. Kada je otišao u Izrael, on je obeæao da æe formirati odred koji æe napraviti probleme ljudima u Beograda i Sarajevu. Na prvom sastanku pri pokušaju formiranja Desetog diverzantskog odreda prisustvovali su Milorad Pelemiš, Petar Salapura, Zdravko Tolimir, Ljubomir Beara... Pripadnici Desetog su finansirani kao i svi vojnici, samo malo više i jaèe. Finansirani su po dogovoru 30. kadrovskog centra. To je paralelna struktura u vojsci koja je živela i koja je finansirala sve takve jedinice. Na isti naèin oni su finansirali i Ševe u Sarajevu. Ista struktura ljudi ih je finansirala. U odred su primani momci koji su imali problema sa zakonom. Mali broj je došao iz patriotskih pobuda“, kazao je Petrušiæ.

Ovaj francuski državljanin, koji je se tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine slobodno kretao po BiH koristeæi francusku i uniformu Vojske RS-a, bio smješten u Lukavici kod Marka Lugonje, a èesto na vezi bio sa Zdravkom Tolimirom i Ratkom Mladiæem, objašnjavao je na koji naèin je formiran Deseti diverzantski.

FIKRET MUSLIMOVIÆ NA VEZI SA SALAPUROM?

«Dražen Erdemoviæ je bio u Vojsci Jugoslavije, bio je u Vukovaru, posle toga je otišao u Tuzlu. Kada je uhapšen, isleðivao ga je Fikret Muslimoviæ. Isto se desilo sa Zijadom Žigiæem i sa Francom Kosom. Njih trojica su korištena i instruisana od Fikreta Muslimoviæa u dogovoru sa Petrom Salapurom da preðu na srpsku stranu i da se napravi multietnièka jedinica koja æe poèiniti ono što je poèinila. To mogu da dokažem. U grupi ljudi koja je vršila egzekucije, svako je imao svoj zadatak. Franc Kos je èitavog života bio vojnik, njemu ste mogli da kažete šta hoæete i on bi to uradio na ovaj ili onaj naèin. Izvršavao je nareðenja, i ponet èitavom situacijom napravio je taj zloèin. Kada je bio sa mnom u Zairu, postavio je 400 eksplozivnih naprava, pri tom nije poèinio ni jedno krivièno delo“, kazao je Petrušiæ.

Za genocid u Srebrenici, odnosno za uèešæe u ubistvima više od 800 muškaraca i djeèaka u julu 1995. godine na Vojnoj ekonomiji Branjevo, Tužilaštvo BiH tereti Franca Kosa, Stanka Kojiæa (ranije se prezivao Savanoviæ, op.a), Vlastimira Golijana i Zorana Goronju. Prema optužnici, Kos je bio komandir Prvog voda Desetog diverzantskog odreda VRS-a, a Kojiæ, Golijan i Goronja pripadnici istog odreda.


Svjedok Petrušiæ je kazao kako vjeruje da pripadnici Desetog diverzantskog odreda nisu mogli odbiti nareðenje da strijeljaju na Vojnoj ekonomiji Branjevo, jer bi vjerovatno bili ubijeni.

„Pravilo u Desetom diverzantskom odredu bilo je da svaki komandir imao pravo na upotrebu sile ukoliko vojnik ne postupa po propisima ili ugrožava živote drugih. Komandir je bio dužan da ga likvidira na licu mjesta, da bi otklonio opasnost. Mislim da su ovi ljudi trebali imati moralno pravo da odbiju naredbu, makar i stradali, i da nisu smeli da ubiju toliki broj ljudi. Da su odbili nareðenje, verovatno bi bili pobijeni. Njima je i spremano ubistvo. To je prièano u užem krugu Milorada Pelemiša, koji je manipulisao ljudima kojima se sudi ovde“.

Zloèin je, po njegovim rijeèima, pripreman od malog broja ljudi za njihove interese i ciljeve. «Pelemiš je izabrao grupu ljudi po formi Legije stranaca da bi prikrio aktivnosti jednog èoveka - Petra Salapure. Dragan Peæanac Peæko, Petar Salapura i Milorad Pelemiš èekali su politièki pogodan trenutak za Republiku Srpsku i nakon toga napravili zloèin u Srebrenici. To je bilo pred Dejtonski mirovni sporazum».


Srbijansko tužilaštvo dalo zeleno svjetlo

Petrušiæ je kazao da posjeduje preko 450 kilograma dokumentacije koja je vezana za njegove aktivnosti u Bosni i Hercegovini i da je od nadležnih iz Tužilaštva za ratne zloèine Srbije dobio odobrenje da dio ove dokumentacije dostaviti advokatu Dušku Tomiæu i Sudu BiH.

Ovaj dvostruki obavještajac je tvrdio da je od operativca Službe državne bezbjednosti Srbije Zorana Miškoviæa dobio brojnu dokumentaciju i fotografije koje se tièu èlanova Desetog diverzantskog voda, koji su ujedno bili i saradnici SDB-a Srbije.
„Miškoviæ je imao za saradnike Stanka Savanoviæa, Dragana Tešiæa koji je promenio ime i danas se zove Dragan Antiæ, Dragana Trivana, jednog od profesora policijske akademije u Beogradu odnosno muža Jelena Trivan (portparolke Tadiæeve Demokratske stranke, op.a.) i Dragana Ðuze èiji je šurak bio telohranitelj Slobodana Miloševiæa. Na sastancima kod njega kreirana je prièa o Srebrenici koja je na razne naèine podmetana Haagu i raznim institucijama kako u Srbiji tako i u Sarajevu.“

U fabrikovanju „istine“ o Srebrenici uèestvovali su još, kako tvrdi Petrušiæ, Miša Miliæeviæ, obavještajac koji je danas zaposlen u ambasadi Srbije u Sarajevu, Boban Stevanoviæ i Goran Živaljeviæ. Njihov šef je bio Zoran Mangotiæ, naèelnik Desete uprave RDB-a.
„Zoran Miškoviæ mi je dao pisanu izjavu o svemu ovome što vam govorim. Ja veæ deset godina dokazujem da su saradnici SDB-a koje sam naveo, konstruisali, sakrili i krivo predstavili zloèin u Srebrenici“, kazao je Petrušiæ.
Svjedok Petrušiæ je rekao da je u Srbiji 1999. godine, kao pripadnik grupe Pauk koja je navodno planirala likvidaciju Slobodana Miloševiæa, optužen da je bio “komandant Desetog diverzantskog odreda i glavni organizator pokolja u Srebrenici, odnosno nadreðeni Miloradu Pelemišu, te da je protiv njega svjedoèio optuženi Stanko Savanoviæ sada Kojiæ”.


Petrušiæ je kazao da su on i drugooptuženi Stanko Savanoviæ zvani Geza, upoznali 15. decembra 1996. godine, kada je Petrušiæ poveo grupu ratnika u Zair.
„Posle dolaska iz Zaira, bio u sam Vlasenici kod ljudi koji su sa mnom bili u Zairu. Oni su mi prièali o dogaðajima vezanim za Srebrenicu i odvodili me na lice mesta gde su poèinjeni zloèini. Ja sam 2002. godine obavestio Haški tribunal oko dogaðaja u Srebrenici. Istražitelj Haškog tribunala me je èetiri dana ispitivao oko toga.
Kada je Stanku Savanoviæu suðeno za silovanje Moldavki, on je priznao je da je bio montirani svedok u mom sudskom procesu i da je sve što je na sudu u Beogradu izjavio uradio sa namerom da prikrije ratni zloèin u Srebrenici. Javno je priznao da je sve lagao i da je to radio po nalogu javnog tužioca Nebojše Maraša. Cilj je bio prikriti ratne zloèine i drugaèije prikazati dogaðaje iz Srebrenice“.

Duško Tomiæ, branilac optuženog Kosa, kazao je kako su svjedoku Petrušiæu upuæene prijetnje zbog svjedoèenja pred Sudom BiH od Dragana Tešiæa, bivšeg pripanika Desetog diverzantskog, koji pod drugim imenom živi u Njemaèkoj.

„Dragan Tešiæ je bio pripadnik Desetog odreda. Bio je sa mnom u Zairu, komandovao jednim delom mojih jedinica i isprièao mi o aktivnostima Stanka Savanoviæa u Srebrenici. Dragan Tešiæ, koji se sada zove Dragan Antiæ, bio je u Srebrenici. Nekoliko mi je puta isprièao da je njegova uloga bila organizaciona, da proprati autobuse i dopremi ljude na lice mesta. On sada živi u Nemaèkoj. Sinoæ sam ga zvao i pozvao ga da doðe ovde i bude svedok. On mi je rekao da se ne bavim time, inaèe æe nas pobiti. Rekao mi je da advokatu Tomiæu treba zapretiti i da æe se on povuæi iz ovog predmeta. Tešiæ je takoðe saradnik Službe DB-a. To sam saznao kada sam dobio kartoteku Zorana Miškoviæa. Tešiæ je lažno svedoèio da sam ja u bliskim odnosima sa Pelemišem“, kazao je Petrušiæ.

Autor : Mirha Dediæ
http://www.slobodna-bosna.ba

26-03-2012 at 12:38 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)


Kako su ubijani srebrenièani na branjevu

Petrušiæ je objašnjavao kako su ubijani Srebrenièani na farmi Branjevo i ko je rukovodio tom akcijom.

„Stanko Savanoviæ mi je rekao kako su ubijali te ljude. Onda kada je trebalo da poène ubijanje, nekoliko puta je pucano rafalom po masi, zatim im je Savanoviæ prilazio i pucao u laktove i kolena. Savanoviæ je imao u rukama pištolj tetejac i svakog èoveka je ranjavao i muèio iz nekih njegovih razloga. Nama je isprièao da je takvih ubistava izvršio 10 ili 15. Svi ostali ljudi koji su mi prièali o tim dogaðajima su mi to potvrdili to. U mestu Kravica, u remontnom zavodu, Petar Salapura je naredio da se hangari zatvore. Bilo je oko tri hiljade zarobljenika. Zatim su Pelemiš i Dragan Peæanac postavili mitraljez na vrata i pucali u tu masu. Potom je Peæanac na ljude bacio bombe. Bacio je 18 bombi i pucao iz automatske puške. Deset okvira je ispucao. Sve ovo je gledao Savanoviæ i dodavao mu bombe. To je izjava Stanka Savanoviæa data Zoranu Miškoviæu, operativcu SDB-a Srbije. Ova dokumente mi je dao bivši ministar informisanja u Vladi Srbije Goran Matiæ i kazao mi da mogu da ih koristim“, kazao je Petrušiæ.

Petrušiæ je objasnio da su meðu zarobljenim Srebrenièanima bila i dvojica zlatara od kojih je oteto nekoliko kilograma zlata. Pelemiš i njegov šurak Dragan Todoroviæ Šanga isprièali su mu da su na Branjevu bila dva zlatara, koja su zlato sakrili u tegle. Nekoliko tegli od tri kilograma u kojima se nalazilo zlato i novac trebali su da predaju da bi bili osloboðeni. Zlataru iz Šehoviæa Savanoviæ je isjekao kantu od pet litara da u nju stavi novac i zlato, a zauzvrat da mu da da pije vodu. Nakon što su predali zlato, oba zlatara su ubijena.

„Plasirali su mi dokumenta da Mišo Pelemiš nije bio prisutan tokom ubijanja Srebrenièana, meðutim kasnije sam saznao da su ta dokumenta lažna i da je Pelemiš bio u krugu èitave akcije i da je èitavu akciju organizovao. Peæanac je stajao na jednom isturenom komandnom mestu gde je bio u vezi sa Pelemišem i razgovarao sa njim na koji naèin da se odreðene stvari rešavaju. Postoje presretnuti razgovor u kojem oni kažu da svi muslimani iz Srebrenice koji su uhapšeni budu razmenjeni za sve Srbe po zatvorima, meðutim oni su odluèili da naprave ovo zarad svojih privatnih interesa. Jedan od glavnih organizatora svega toga je Petar Salapura. Znam jer je pre togao išao u Izrael a imao je i kontakte sa nekim ruskim oficirima. I tada su napravili plan kako æe napraviti haos u BiH. O tome sam informisao sve organe bezbednosti za koje sam radio. Glavni inicijator da se napravi jedna takva akcija bio je Salapura. Radovan Karadžiæ je imao malo saznanja šta æe se desiti, ali je hteo pošto-poto da se otarasi Ratka Mladiæa“, kazao je Petrušiæ.

Po njegovim rijeèima, svu dokumentaciju o zloèinima Srba u Srebrenici godinama je èuvao Zoran Manojloviæ ****** u Bijeljini, meðutim ona je prebaèena u Banja Luku kod Petra Salapure.


„Deo dokumentacije se nalazi kod Aleksandra Vasiljeviæa. On je uèestvovao u kreiranju opšte propagande zloèina u Srebrenici i bio kreator i pisac onog što æe Savanoviæ izjaviti. Zbog toga se veæ 17 godina povlaèi da sam ja kreator zloèina u Srebrenici“, naveo je Petrušiæ zvani Dominik.
Na pitanje sutkinje Mire Smajloviæ zbog èega su izvještaji o Srebrenici, koje je Petrušiæ dostavio Sudu BiH, pisani tek 1999. godine, Petrušiæ je kazao: »Aleksandar Vasiljeviæ je 17. janura 1999. godine kod sudije Gojoviæa napisao predstavku o zloèinima u Lovasu, Ovèaru, Srebrenici i Kosovu, gde me je pomenuo 400 puta. Tada su poèeli pripremu ovakvih dokumenta koja se tièu ne samo Lovasa, veæ Srebrenice i Kosova i tu su povezali stvarnost za nekim izmenjenim stvarima, povezali mene i sve poslali Haškom tribunalu“.

“Ja sam prikazan kao šef Desetog diverzantskog odreda. Da se prikažem u tom svetlu odgovaralo je mnogim strukturama Francuske, Srbije i Bosne.

Ja sam u Bosni bio izmeðu 1992. i 1995. godine. Bio sam u Lukavici kod Marka Lugonje, direktna veza mi je bio pukovnik Jovan Ðogo. Izmeðu njih sam saraðivao i bio sam na direktnoj vezi sa drugim oficirima kao što je Tolimir, odnosno direktno do Ratka Mladiæa, u zavisnosti od potreba francuske tajne službe. Više puta sam menjao uniforme. Imao sam srpsku i francusku. Ulazio sam u sve zone koje su bile zabranjene sa francuskim SFOR-om. Svaki put kada sam dolazio u RS javljao sam se pukovniku Jovi Ðogi. Moj šef je bio Reymond Nart, naèelnik tajne francuske obavještajne službe. Ulazio sam u Sarajevo više puta. Ja sam 13. jula 1995. godine povuèen u Pariz. Do tada sam bio na direktnoj vezi sa ljudima gde se radila operacija Srebrenica i vršila njena priprema. U decembru 1994. i januaru 1995. godine javno sam iznio da se sprema operacija Srebrenica i te informacije dostavio francuskoj i srpskoj službi. Znao sam da se priprema teren za zloèine. Dobio sam podatke da se priprema teški zloèin koji æe biti odsudan za Dejtonski mirovni sporazum. Inaèe, praksa je bila da se uvek pre pregovora poèini neki zloèin, kako bi se mirovni pregovori prekinuli, tako je bilo sa Markalama 1 i 2, Vase Miskina, Žepa, Tuzlanska kapija, Srebrenica...“, rekao je svjedok zvani Dominik.

Petrušiæ je kazao da je Pelemiš imao kameru kojom je snimao zloèine u Srebrenici i da je jedanaest kaseta sa snimcima streljanja Srebrenièana tokom pretresa njegove kuæe oduzeto i predato Haškom tribunalu. Petrušiæ tvrdi i da patolog Zoran Stankoviæ, aktuelni srbijanski ministar zdravlja i dugogodišnji Mladiæev prijatelj, u svom kuænom sefu drži snimke ubijenih Srebrenièana.

Naredno suðenje u predmetu Franc Kos je zakazano za petak, 23. mart ove godine, kada æe biti nastavljeno direktno ispitivanje Jugoslava Petrušiæa.




Autor : Mirha Dediæ
http://www.slobodna-bosna.ba

26-03-2012 at 12:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

20 godina od enièkog èišæenja i genocida u Vlasenici




by @cupo

27-03-2012 at 18:51 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Sjeæanje na poèetak Aprila 1992. godine: Bijeljina slavi zloèine

Zar su se takozvani branioci Bijeljine borili protiv žena i djece

Ni 20 godina kasnije, zloèini nad civilima u Bijeljini nisu procesuirani niti su lokalne vlasti priznale da su poèinjeni. Nijemo je i Okružno tužilaštvo, a prvi dani Aprila obilježavaju se kao “dani osloboðenje Bijeljine”.

Baèeni u Drinu

Ovim povodom oglasila se bošnjaèka zajednica kulture “Preporod” Bijeljina i Janja.

- I pored propagandnih laži o navodnim borbama, nije ubijen niko u uniformi i s oružjem u ruci, niko takav nije ni ranjen, ni zarobljen, ni izveden pred sud, niko takav nije viðen na ulicama Bijeljine. Ko je poèinio zloèine, ko je kriv za stradanja civila? Zar su se takozvani branioci Bijeljine borili protiv žena i djece – navodi se u saopæenju koje potpisuje predsjednik BZK “Preporod” Jusuf Trbiæ.

Dok èetnicka vlast slavi zloèine, Medžlis IZ Bijeljina i ovog 2. Aprila uèenjem tevhida, Fatihe i dove obilježit æe dan kada je bijeljinska mrtvaènica bila ispunjena tijelima bošnjaèkih, romskih i albanskih civila. Nažalost, mnoga tijela baèena su u rijeku Drinu i još nisu pronaðena.

Zvanièni spisak 40 ubijenih, koji je objavio SDS-ov krizni štab, dovoljno govori ko je i kako ubijan.

“U prva èetiri dana aprila 1992. godine ubijeni su: Ziberi Ajruš (1968.), Maid Sinanoviæ, Salko Nargaliæ Æosa (1960.), Ešef Beganoviæ (1960.), Alija Mujkiæ (1927.), Sead Krajnoviæ, Bejtula (1956.), Hamijeta (1953.) i Abdirami (1954.) Pajaziti, Husein Dizdareviæ (1941.), Sabit Arifoviæ (1935.), Redžep Šabanoviæ, njegova žena Tifa i sin Admir, Husein Geljo (1933.), Haso Imširoviæ (1929.), Feriz Karasuljiæ (1959.), u mrtvaènici zaveden pod rednim brojem 77, Bisera Bišanoviæ (1933.), njene kæerke Nermina (1954.) i Mirsada (1962.) i unuk Damir Danoviæ (1976.), podstanarka kod Bišanoviæa Radmila Novakoviæ, maloljetna braæa Ibrahim i Almir Belkiæ, Ivica Vrhovac (1945.), Mirjana Iliæ, Dževad Osmanoviæ (1978.), Dževad Jašareviæ (1956.), Elmazi Mersim (1969.), Muhamed Mulabdiæ (1964.), Majda Iziæ (1929.), Bego Šindriæ (1942.), Huso Beniæ i jedna neidentificirana osoba.

Eto ih smrde

Mustafa Komšiæ (1933.) i sinovi Adnan (1963.) i Rijad (1973.) sahranjeni su 4. aprila. Zloèinci su prvo ubili sinove, a ocu Mustafi pucali u noge, ostavivši ga da krvareæi umire i gleda svoju mrtvu djecu. Dr. Milan Novakoviæ, tadašnji predsjednik SDS-a, kada je porodica došla po leševe, rekao je: “Nosi ih. Eto ih smrde tu. Ne trebaju oni nikome.”

Arkanovi odredi smrti

Zloèinci Željka Ražnatoviæa Arkana nisu znali ko je ko. Ubijali su one na koje su prstom pokazali domaæi “rodoljubi”. Sve pod pokroviteljstvom Kriznog štaba i tadašnje SDS-ove vlasti.

Spisak Kriznog štaba u Bijeljini ne spominje, poèetkom Aprila 1992. ubijene Bošnjake, meðu kojima su Asim Fidahiæ, potomak Ali-paše Fidahiæa, vodio se kao nestao, a pronaðen 5. novembra 2003. na groblju u Šapku, Hajrudin Salihagiæ Hajrov, vodi se kao nestao, ali ga je Jusuf Trbiæ vidio pretuèenog, Hasib Kupus, nestao, Amir Arnautoviæ Dajko, Derviš Zulèiæ, Redžo Deliæ (1940.) i sinovi Sulejman (1958.), jedini pronaðen, Berzad (1961.) i Beriz (1964.), zatim Nijazim Alagiæ, tijelo pronaðeno 2007. u Sremskoj Mitrovici, Fadil Podrug i Mirsad Osmanoviæ.

P.S. da nam i ovo ne preraste u Arkanovu rehabilitaciju, bosanki narode, trgni se vise...

02-04-2012 at 08:27 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Poznati novinar i publicista Šeki Radonèiæ prošle hefte bio je gost BHT u emisiji "Tema dana". U emisiji je izmeðu ostaloga govorio o broju bošnjaèkih žrtava u BiH, zatim o Radovanovoj “genocidnoj tvorevini” te da æe “presuda Karadžiæu biti posljednji udarac genocidnoj tvorevini RS-a, koja æe se poslije te presude konaèno ukinuti”, što je bio jedan od povoda da se u javnost oglasi, Dodikova produžena ruka, tzv. Savez logoraša RS, koji su mu zaprijetili tužbom. To je bio samo jedan od povoda za razgovor za Bošnjaci.Net.

Bošnjaci.Net: Gospodine Radonèiæu, da li Vas je strah Suda i suðenja?
Radonèiæ: Izdržao je Šeki Radonèiæ suðenja na kojima su ga tužili Miloševiæevi generali (Radomir Damjanoviæ), Karadžiæevi sauèesnici u genocidu BiH (Novak Kilibarda) pa æe izdržati i Karadžiæeve vojvode.

Što se svih naroda sa moralnim i etièkim vrijednostima tièe, Republika Srpska je bila i ostala kuæa strave i užasa

Bošnjaci.Net: Cijenimo vašu hrabrost, ali pitamo Vas iz razloga jer vjerujemo da ste preko medija propratili da æe tzv. Savez logoraša iz manjeg entiteta podnijeti tužbu protiv Vas zbog izreèene istine o broju bošnjaèkih žrtava za vrijeme genocidne agresije na BiH u emisiji "Tema dana" na BHT. Recite nam, èitatelja radi, šta ste još rekli u toj emisiji što je zaboljelo politièke manipulante iz kojekakvih saveza koje predvodi Branislav Dukiæ?
Radonèiæ: Rekao sam istinu zbog koje sam spreman otiæi na doživotnu robiju; da je Republika Srpska genocidna tvorevina nastala na politici krvi i tla, da je njen utemeljitelj Radovan Karadžiæ, i da su tokom agresije na BiH Srbi, s obje strane Drine, ubili 200.000 Bošnjaka. Dakle, što se moralnih i etièkih osnova tièe, Republika Srpska je bila i ostala kuæa strave i užasa.

03-04-2012 at 11:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Da se ne zaboravi!

Bijeljina 20 godina poslije ceka jos uvjek na pravdu

04-04-2012 at 00:32 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice