Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

RTRS se izvinila Srbima zbog sinoænjeg filma o okupiranom Sarajevu


Film o ratu u Sarajevu koji je kasno sinoæ prikazan na Radio-televiziji Republike Srpske izazvao je burne reakcije èetnika i politièara u RS, a RTRS se danas kao neka kuja jajara izvinila zbog emitovanja - pošto je ureðivaèki kolegijum te televizije u bojazni za vlastite živote, konstatovao da "film ima uvredljiv sadržaj za srpski narod".


Rijeè je o filmu „Pucanj u srce” (Shot Through The Heart) iz 1998. godine, u kojem se dvojica Sarajlija naðu na suprotnim stranama u ratu.

Boraèko udruženje èetnika Sarajevsko-romanijske regije i naèelnik opæine Istoèna Ilidža Predrag Kovaè su u otvorenom pismu kritikovali RTRS što je emitovala film u kojem se, kako navode, "satanizuje srpska vojska i ponižavaju srpske žrtve". Kritikama se pridružila i Srpska demokratska stranka.


RTRS je saopštio da "urednici filmskog programa nisu imali namjeru da na ovaj naèin vreðaju srpski narod veæ su u kasnim veèernjim èasovima odluèili da prikažu film koji na gotovo 'stereotipan' naèin sa zapada posmatra rat u BiH".


"Shvatamo rekaciju èetnika i boraèkih organizacija Sarajevsko-romanijske regije i svih onih koji su se borili u Sarajevu 'braneæi' Republiku Srpsku tokom proteklog rata. U tom smislu, Ureðivaèki kolegijum RTRS prihvata taj nivo odgovornosti i upuæuje izvinjenje svim onima koji su povrijeðeni ovim ureðivaèkim postupkom", navodi se u saopštenju Ureðivaèkog kolegija.

13-04-2012 at 15:44 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Odluka holandskog suda

Rodbina ubijenih Srebrenièana neæe moæi tužiti UN

Holandski vrhovni sud odbacio je u petak pokušaj rodbine Bošnjaka ubijenih od srpskih snaga 1995. godine u Srebrenici da tuže Ujedinjene nacije jer ih nisu uspjele zaštititi tokom najveæeg masakra u Evropi od Drugog svjetskog rata.

Najviši sud u Holandiji je presudio da Ujedinjene nacije imaju imunitet od sudskog gonjenja, èime su okonèani napori Majki Srebrenice da se svjetskoj organizaciji sudi na holandskom sudu, javio je AP.

Srpske snage su opustošile bosansku enklavu Srebrenica, koja je bila pod UN-ovom zaštitom, i ubile oko 8.000 muškaraca u julu 1995. godine.

Veæina muškaraca je muèki ubijena u kolektivnim pogubljenima, a njihova tijela su baèena u masovne grobnice. Meðunarodni krivièni sud je proglasio ovaj masakr genocidom.

Holandske snage, stacionirane u Srebrenici u okviru mirovne misije UN-a, nisu imale dovoljan broj vojnika i naoružanja da bi intervenirale.

Advokati 6.000 porodica su kazali da æe ovaj sluèaj iznijeti pred Evropski sud za ljudska prava. Oni kažu da presuda znaèi kako UN "uživa apsolutnu vlast".

"Ovo je neprihvatljivo iz politièke, ljudske i pravne perspektive", kazali su advokati u izjavi.

Vrhovni sud je potvrdio presude nižih sudova iz 2008. i 2010. godine koji su potvrdili imunitet UN-a od kriviènog gonjenja po meðunarodnim konvencijama na osnovu kojih je osnovana svjetska organizacija i rekli da je ta zakonska zaštita osnova mirovnih operacija diljem svijeta.

"Vrhovni sud je potvrdio presudu žalbenog suda da UN ima imunitet od kriviènog gonjenja i stoga mu se ne može suditi na bilo kojem nacionalnom sudu", navodi se u saopæenju presude.

Prošle godine, u odvojenom sluèaju, sud u Den Haagu je presudio da je holandska država odgovorna za smrti tri Bošnjaka ubijena u Srebrenici i naredio vladi da kompenzira porodice žrtava.

(Fena)

13-04-2012 at 17:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Vlasenica - Identifikacija zrtava etnickog ciscenja u Vlasenici , Tuzla Komemorativni centar april 2012

13-04-2012 at 18:12 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Ispovijest dezertera Vojske RS: Neljudi kao što je Dodik kreatori su užasa

"Dodik je nasljednik velikofašistièkog projekta zvanog Velika Srbija, piše Zlatko Jelisavac"

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je fašizam 1992. godine doveo do iseljavanja 150.000 Srba iz Sarajeva.

"U Sarajevu nema 150.000 Srba koji nisu mogli da istrpe fašistièku politiku Aliju Izetbegoviæa i vlasti toga vremena i zato su napustili taj grad“, rekao je Dodik za BN televiziju. (Srna – 06.04.2012 21:00).

"Akutna mržnja – tako se može u dvije rijeèi opisati trenutno psihièko stanje predsjednika RS Milorada Dodika. Èovjek koji ne želi nikakvo pomirenje niti integraciju sa drugim dijelom BiH; èovjek koji bi sutra otcijepio RS od BiH i velikodušno je predao Srbiji; nasljednik velikofašistièkog projekta zvanog Velika Srbija; izvoðaè radova u mirnodopskim uslovima – politika je rat samo drugim sredstvima", piše za vojvoðanski portal "Autonomija"

Zlatko Jelisavac, mladiæ koji je dezertirao iz Vojske RS i pobjegao u Vojvodinu. Njegov tekst prenosimo u cjelosti.

Koliko je cinizma i bešæutnosti u citiranim rijeèima Milorada Dodika… Po njemu ispada da su fašistièke falange Alije Izetbegoviæa „okupirale“ Sarajevo i protjerale 150.000 Srba iz grada.

Ni spomena o tome da je Sarajevo èetiri godine muèeno na najbestidniji moguæi naèin; ni spomena o vojsci RS koja se godinama iživljavala nad ovim gradom, muèeæi ga granatama, snajperima, iskljuèujuæi mu struju, vodu, ostavljajuæi ga da polako umire.

Položaj Sarajeva, za vrijeme opsade vojske RS, bio je slièan snajperskom „mamcu“… Snajperista namjerno samo rani neprijateljskog vojnika (u sluèaju Sarajeva bilo kojeg prolaznika: žena, dijete – sasvim je svejedno) negdje na brisanom prostoru i onda „skida“ svakog ko mu pritekne u pomoæ.

No, bilo je tu i „smiješnih“ dogaðaja… Prièa mi je jedan Sarajlija, moj prijatelj Senad, kako je nekoj ženi, koja je taman došla na red za vodu i nasula punu kantu, snajperista iz zezanja metkom probušio kantu.

Sarajevska djeca su se igrala sa snajperistima, pa su namjerno pretrèavali ulicu koja je bila na nišanu.

Pa prièe iz „tunela života“ – tunel koji vodio do aerodroma UN-a; pa prièe sa Markala, pa djetinjstva u podrumu pod svijeæom… Sve je to bilo Sarajevo u vrijeme svoje „fašistièke ekspanzije“ dok su hrabri „oslobodioci“ sa okolnih brda tukli topovima po gradu ne žaleæi nikog.

„Raspameti ih silom“ – kako je volio da kaže Ratko Mladiæ.

Ja se sjeæam Prijedora… April 1992. Ni slutio nisam kakvom æu užasu da prisustvujem. Prijedor je bio jedan od gradova koji je bio odreðen za „èišæenje“, jer svojom nacionalnom strukturom nije odgovarao velikosrpskim interesima.

Moralo se proterati na hiljade ljudi da bi se „uspostavila ravnoteža“ i Prijedor proglasio srpskim gradom. I onda je poèelo… U Prijedoru su formirana tri logora: Omarska, Keraterm i Trnopolje, u kojima je pobijeno na stotine Prijedorèana-Muslimana.

Èišæenje Prijedora od Muslimana je imalo svoju ubistvenu logiku: prvo se riješiti viðenijih i bitnijih ljudi u gradu, pa su u prvom naletu pobijeni, ili odvedeni u logore pa onda ubijeni, bogatiji Muslimani – uglavnom mali privrednici, politièari, intelektualci – profesori i drugi nepoželjni elementi…

Sa fašistièkom preciznošæu, i oèigledno pripremljenim planom, ubijani su i protjerivani prijedorski Muslimani. Nije to bio spontani bijes ili „osveta za istorijske nepravde“, ne, to je bilo isplanirano i sprovedeno u djelo. Isto kao i Srebrenica…

Te 1992. otišao sam iz Prijedora (lažem – dezertirao i pobjegao u Srbiju) i upisao fakultet u Novom Sadu. Godinama sam æutao o onome što sam vidio i doživio, jer nisam imao kome da isprièam. Ako bih i pokušao nešto da kažem, prijatelji bi me gledali èudno, kao da sam neki ludak, a bogami neki su i prestali da mi budu prijatelji…

Evo jednog mog zapisa o Prijedoru, negdje iz 2006:

Nebo nad Zrenjaninom

Sjeo sam da napišem neki tekst o gradu Zrenjaninu i bezuspješno pokušavao da formulišem neki jasan stav kojim bih izrazio šta mislim ili osjeæam prema ovoj èaršiji. Zato sam odluèio da pišem o jednom drugom gradu koji uopšte ne lièi na Zrenjanin i samo je „pozornica“ dogaðaja koji su me zauvijek odvojili od tog mjesta i doveli u ovu vojvoðansku varoš.

Taj grad se nalazi u Bosni i doživio je kataklizmu o kojoj se mnogo pisalo i prièalo, ali još niko nije ni izbliza uspio da doèara nivo užasa i patnje koje su doživjeli njegovi mještani. Lijep je to grad, tojest bio je lijep, a sada je ruina èija se ljepota krije još samo u sjeæanjima. E, u tom gradu sam živio skora dvadeset sretnih godina i nisam ni razmišljao o tome da æu ga jednog dana zauvijek napustiti, uplašen, osramoæen, pun užasa i gorèine.

Ali ne želim prièati o tim danima kada je rat došao u naš mali grad; hoæu da vam prièam o mom prijatelju Bobanu, koji je cijeli rat proveo na frontu, a sada živi u Kanadi.

Boban i ja smo bili najbolji drugari i delili smo – što se ono kaže – i dobro i zlo, ali rat je ukinuo svako pomirenje izmeðu ove dvije suprotnosti i ostavio samo zlo. Nosili smo to zlo u sebi i zadesili se na dve strane istog užasa. Pred sam kraj rata sreli smo se Boban i ja u Novom Sadu. Ne, to nije bila sluèajnost, nazvao me je telefonom i rekao mi da želi da se vidimo.

Razumio sam da je pobjegao kao i ja i da mu treba pomoæ. To je bilo opasno vrijeme, jer je policija tražila dezertere i sprovodila ih direktno na front. Seæam se da je bio lijep i topao julski dan kada sam ponovo video Bobana, na autobuskoj stanici u Novom Sadu.

Sjeli smo u obližnji kafiæ i prièali o sebi. Nismo prièali o ratu, prisjeæali smo se naših lijepih dana i druženja kada još nismo znali za mržnju i krv. Pitao sam ga za prijatelje sa kojima sam izgubio kontakt, a on mi je prièao samo o onima koji su uspjeli da se izvuku, za „one druge“ nije ništa rekao, samo bi se, kada bi spomenuo neko od njihovih imena, tupo zagledao u svoje ruke i æutao nekoliko trenutaka.

Par dana poslije mi je javio da ide za Kanadu. I tako, Boban je otišao i više se nismo ni èuli ni vidjeli, i kao da smo tog dana zakopali naše prijateljstvo i ostavili ga sa mrtvima.

Ne znam zašto sam ovo isprièao. Možda zato što je i danas tako lijep dan kao onda kada smo se sreli moj drugar i ja u Novom Sadu; možda zato što sam proèitao u njegovim oèima koliko je tuge i krivice u nama jer smo se izvukli, a naši prijatelji nisu; možda zato što ih isto sanjamo. Sjeæam se da sam odlazeæi iz mog grada gledao u nebo da ne oslijepim od užasa, i bilo je èisto i plavo, kao i danas nebo nad Zrenjaninom.

Da, puno je užasa ostalo iza nas, a i u nama… A neljudi kao što je Milorad Dodik jesu kreatori užasa. Užas je njihova furka…


preneseno

14-04-2012 at 07:19 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Milorad Dodik: BiH nikada neæe naæi svoj naèin egzistiranja

"BiH veliki teret za RS, jer mnogo košta, a RS ništa ne dobija zauzvrat, osim problema", kaže Dodik


Predsjednik Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik ocijenio je da "BiH nikada neæe naæi svoj naèin egzistiranja, jer o njoj nikada nisu odluèivali ljudi koji tu žive, nego stranci, prema kojima je podaništvo ogromno".

Dodik je za današnji "Blic" istakao da je "BiH veliki teret za Republiku Srpsku, jer mnogo košta, a RS ništa ne dobija zauzvrat, osim problema".

Dodik je ponovio da "Republika Srpska neæe priznati nezavisnost Kosova, koje je izvor dugoroène nestabilnosti na Balkanu te naveo da postoje pritisci posebno od politièkog Sarajeva da BiH prizna Kosovo, ali da se to neæe destiti, jer je RS nezaobilazan faktor u BiH i njeni predstavnici u zajednièkim organima neæe dozvoliti da to pitanje uopšte bude razmatrano".

"Kosovo je nelegalna i nelegitimna država, koju se vještaèki priznale velike moæne sile kako bi kaznile i još jednom ponizile srpski narod. Kao takvo ono ne može da dobije legitimitet Republike Srpske", rekao je on.

Dodik je rekao da Republika Srpska podržava demokratski kapacitet koji ima Srbija i da je spremna da saraðuje sa svim politièkim subjektima u Srbiji.

On je naveo da je kao predsjednik Republike Srpske veoma zainteresovan za "demokratske procese koji se dešavaju u Srbiji, kao i za izbore u toj zemlji te da je RS zainteresovana za jaèu Srbiju, a osnov te snage vidi u demokratskoj opciji".

Dodik je podsjetio da stranka koju vodi SNSD ima potpisan sporazum sa Demokratskom strankom Borisa Tadiæa i u tom pogledu ga podržava.

"Smatramo da treba da podržimo DS kao sestrinsku partiju i ne mislimo da je to upereno protiv nekoga. To je politièka snaga koja je realna i racionalna", rekao je Dodik.

On je ponovio da je lider DSS Vojislav Koštunica "dokazani prijatelj Republike Srpske", kao i da sa liderom LDP Èedomirom Jovanoviæem "nema nikakvih dodirnih taèaka i da ne bi volio da Jovanoviæ preðe cenzus".


14-04-2012 at 12:44 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Šokantne laži srpskog teroriste iz Holandije: Evropska unija i Vatikan su pravi zloèinci

Autor prijeteæeg teroristièkog snimka iz Holandije Miroljub Petroviæ je u juèerašnjoj izjavi prvo ustvrdio da se radi o šali, ali je potom potvrdio da iza svega stoje ozbiljni motivi i nebulozne ideje o borbi protiv "novog svjetskog poretka i Velikog Vavilona".

Petroviæ je u nekoliko minuta telefonskog razgovora iznio toliku kolièinu laži, skandaloznog podmetanja i proèetnièke agresije da je nemoguæe sve prenijeti na papir.

Samozvani guru i doktor nauka, sljedbenik Dragana Dabiæa alias Radovana Karadžiæa, svoje prijetnje Holandiji obrazlaže tvrdnjom da su Srbi žrtve te da je u Srebrenici ubijeno "svega" tristotinjak Bošnjaka, a da i to nisu bili civili, nego vojnici koji su pravili zloèine nad Srbima.

Kula u Briselu

Ako neko napada mog brata, ja ga moram braniti. Ja se borim protiv novosvjetskog poretka i "Velikog Vavilona". Ako pogledate kako je izgraðena Skupština Evropske unije, vidjet æete da je izgraðena u obliku Vavilonske kule - kazao nam je Petroviæ.

Na naše pitanje zna li da se svaka prijetnja iz Srbije, s obzirom na genocid i zloèin koje je poèinila, mora biti ozbiljno shvaæena, Petroviæ je poèeo negirati historijske èinjenice.

Pa navodi:Istraživanja su pokazala da je pronaðeno 360 leševa zavezanih ljudi koji su bili zarobljenici i koji su bili strijeljani, nisu bili muèeni. Stvar je da su tu iskopane sve grobnice okolo, jer je tu bilo dosta ratnih dejstava u drugim ratovima i sad ispada da su svi oni, navodno, pobijeni u navodnim ratnim zloèinima koje su, navodno, poèinili Srbi

Za njega su krvoloci Mladiæ, Karadžiæ, Šešelj, kao i svi drugi srpski zloèinci koji su odgovorni za svirepo ubijanje desetina hiljada Bošnjaka, nevino optuženi!

- Oni su samo branili svoj narod od istih onih od kojih su ih branili u Prvom i Drugom svjetskom ratu, tako da tu nema nikakvog ratnog zloèina. Ratni zloèin poèinili su ljudi iz Vatikana i Evropske unije koji su organizirali taj rat - navodi Petroviæ.

Farsa se nastavlja i u sljedeæem dijelu njegove degutantne izjave, gdje tvrdi da su Bošnjaci, koji su strijeljani u Srebrenici, „zaslužili smrt, jer su izvršili agresiju nad Srbima".

Smrtna kazna

- Po svakom pravu postoji smrtna kazna za one koji su širili smrt. Ako neko ubija i vrši agresiju, onaj koji se brani ima pravo da ubije. Ako je neko poèinio zloèine i pobio Srbe u selima oko Srebrenice, šta je problem da oni koji su poèinili ubistva budu sankcionisani smrtnom kaznom, šta je tu problem - pita se Petroviæ.

Najstrašniji dio svoje izjave Petroviæ je ostavio za kraj. Kako je rekao, važan je samo jedan, prema njegovom mišljenju, biblijski princip: "Oko za oko, zub za zub."

- Ako se iz nekih kuæa pucalo na srpske položaje i srpske kuæe, ja ne bih gledao da li u tim kuæama ima staraca, djece, žena. Ako je neko pucao po Srbima, on, kao i ljudi koji su s njim u kuæi, snose odgovornost za njegovo ponašanje. Ne možemo da gledamo ko se nalazi u kuæi iz koje se puca. Rekao bih, sravnite tu kuæu sa zemljom - zakljuèuje Petroviæ.


srpksi primjer, sprskog proizvoda, srpskog nacionalnog obrazovanja, srpske omladine...

15-04-2012 at 08:57 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Kozarac u šoku nakon pretresa sobe maloljetnika: bratiæ ratnog zloèinca u kuæi pravio bombe!

Mještani Kozarca kod Prijedora juèer su bili u šoku zbog policijskog otkriæa po kojem je 16-godišnji M. T., sin Mladena Tadiæa i bratiæ ratnog zloèinca i prvog haškog osuðenika Duška Tadiæa, u svojoj sobi pravio eksploziv, bombe, maèete, noževe i drugo opasno oružje!

Minsko-eksplozivna sredstva u sobi mirnog i povuèenog mladiæa, koji se, živeæi u nekom svom svijetu, ni s kim nije družio, izuzela je policija tokom pretresa Tadiæeve kuæe koji je uslijedio po saznanju da je M. T. u Poljoprivrednu školu donio bombu M-75 i ruèno pravljeni eksploziv.

Prema našim saznanjima, sluèajem se pozabavilo i Odjeljenje za borbu protiv terorizma MUP-a RS, a spominje se da su u djeèakovoj sobi pronaðene i neke „zanimljive" skice dvaju nepoznatih tržnih centara, kao i skica za postavljanje bombe ispod automobila te planovi za pravljenje eksploziva od umjetnog gnojiva.

Zoran Mandiæ, naèelnik Uprave krim-policije MUP-a RS, kaže za naš list da u ovom momentu ne raspolažu podacima koji ukazuju na to da M. T. ima bilo kakve veze s teroristièkim grupama, pojedincima ili pak odreðenim kriminalnim grupama.

- Postoji zainteresovanost pomenutog lica da kroz pretraživanja internet-stranica prikupi što više saznanja o pravljenju eksplozivnih naprava koje smo pronašli zajedno sa supstancama za eksplozivne smjese koje se mogu naæi u slobodnoj prodaji i bez jasne namjere da to upotrijebi - kazao je juèer Mandiæ.

A spisak onog što je policija odnijela, prema rijeèima djeèakove majke Suzane Tadiæ, prilièno je dugaèak. Kaže da se na njemu nalazi oko 60 stavki, "od CD-ova, nekih žica, eksera, plastiènih èaša, dva noža, dvije gas-maske, metalne opruge..."

- Pokazali su mi šta su našli, crnu bombu koja je bila izolirana selotejpom. Moj sin je, koliko znam, pokušao da napravi bombu od kartona, ali to je skinuo s interneta. U garaži su našli i teglu gnojiva. I sve to su odnijeli. Sad sama ne znam šta da radim - prièa Suzana, èiji se suprug Mladen trenutno nalazi u Njemaèkoj.

Nedžad Bešiæ, predstavnik MZ "Kozarac", juèer nam je kazao da su mještani Kozarca uznemireni.

- Ovo sve lièi na neki film. Ne treba zaboraviti da je njegov otac Mladen pravio probleme ljudima u Kozarcu, ali i svojoj porodici. Svi o tome šute. Ovdje nije krivo dijete, nego njegov otac koji stalno proziva nas, povratnike. Sva njegova prièa za osnovu ima nacionalno i vjersko. Oca treba pozvati na odgovornost, a ne dijete kojem, oèito, treba pomoæ - kaže Bešiæ.

16-04-2012 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Otvoreno pismo Srðana Puhala RTRS-u

Proèitao sam sva vaša pisma i potpuno podržavam vašu borbu za istinu o srpskim borcima i Republici Srpskoj.

Kao što rekoste "Pucanj u srce" negativno prikazuje srpske borce i sa stanovišta srpskog naroda ima uvredljiv sadržaj, ali pitam se šta æemo sa svim ostalim narodima koji se stereotipno i u negativnom svjetlu prikazuju na našem i samo našem javnom servisu, i što pogubno utièe na mlade generacije koje trebaju da grade i brane Republiku Srpsku, ali i jedan pravedniji i bolji svijet.

Prije svega želim da se na RTRS više ne prikazuju film „Valter brani Srajevo“. U tom filmu režiser Hajrudin Krvavac namjerno izostavlja èinjenicu da je Vladimir Periæ Valter bio prvo Srbin, a potom komunista, a naš proslavljeni režiser Emir Kusturica gine u cvijetu svoje mladosti kao statista. I jedno i drugo je nedopustivo.

Što se tièe „Bitke na Neretvi“ i to treba da se zabrani. U tom filmu èetnici su prikazani kao suborci Njemaca i Talijana, dok nam istovremeno ulice u Republici Srpskoj nose imena znamenitih èetnika.

Takoðe prikazivanje èetnika kao pomahnitale djece cvijeæa koje predvodi još luði Èarls Menson je stereotipno i pogubno za kreiranje našeg srpskog identiteta. O prekrajanju istorijskih èinjenica ne želim da govorim, jer to æe sigurno biti jedna od tema „Presinga“ ako veæ nije bila.

Draga moja gospodo, da li ste se ikada zapitali kakvu poruku šalje serija „Otpisani“?

Oni afirmišu ljude i ideologiju koja je razorila srpskon nacionalno biæe i Srbe držala 45 godina u komunistièkom kazamatu.

Naravno vi pamtite ta „olovna“ vremena, ali vaša djeca se toga ne sjeæaju. Jednog trenutka ta djeca æe poželjeti da budu komunisti i ateisti, a ne Srbi i pravoslavci, a to je poèetak kraja Republike Srpske.

Da ne prièamo o filmovima „Sutjeska“, „Kozara“, „Igmanski marš“ i mnogim drugim partizanskim filmovima.

17-04-2012 at 05:46 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Dodik 'orkestrira' mržnju prema BiH

Stranka dijaspore BiH reagirala je danas na istupe predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji, kako navode, svojim izjavama pokušava da za teško stanje u zemlji optuži državu Bosnu i Hercegovinu i na taj naèin degradira njenu ulogu kod bh javnosti.

U saopæenju Stranke dijaspore BiH navodi se da je Dodik izjavio da je „BiH veliki teret za Republiku Srpsku, jer mnogo košta, a RS ništa ne dobija zauzvrat, osim problema“.

'Ovakvim nastupima Dodik pokušava u svom poznatom stilu da obmane domaæu javnost stvarajuæi apatiju i utisak da je za svo zlo u državi krivo sve ono što nosi bosanski predznak, u ovom sluèaju država BiH', navodi se u saopæenju.

Dodaje se da je ovo samo nastavak poznate politike njegovih prethodnika.

'Dodik svojom „istorijom“ zasnovanoj na njegovoj „istini“ uvlaèi ponovo narod u igre, orkestrira mu mržnju prema državi u kojoj živi, dozira mu „municiju“ te ga politièki i ekonomski zastrašuje,' navodi se u saopæenju.

17-04-2012 at 08:43 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi)

Bosanske opæine više ne stanuju u RS-u

Prijeratna imena pojedinih opæina u Republici Srpskoj izgubila su odrednicu 'bosanski'

Grupa nehljebara Ustavnog suda se nije bavila promjenama imena opæina, veæ usklaðivanjem zakona na entitetskom i državnom nivou
Odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine promijenjena su imena pojedinih opæina u Republici Srpskoj.

Bosanski Brod, Bosanski Novi, Bosanska Dubica i Bosanski Šamac samo su neka od mjesta koja æe odlukom Ustavnog suda dobiti nova imena.

Iz njihovih æe se imena izbrisati odrednica "bosanski", koja je, proglašena neustavnom, te æe ostati samo drugi dio imena.

Kako je pojasnio Zvonko Mijan, registrar Ustavnog suda, Sud je donio takvu odluku zbog Zakona o jedinstvenom matiènom broju Bosne i Hercegovine i Izbornog zakona, koji moraju sadržavati samo jedno, važeæe ime naselja.

"Sud se nije bavio promjenama imena opæina, veæ usklaðivanjem zakona entitetskog i državnog nivoa", objasnio je Mijan.

Sud je na zahtjev 76 poslanika Narodne skupštine RS-a naložio Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine da u zakon ugradi samo one nazive opæina koji su važeæi u tom entitetu.

Zloupotreba ovlaštenja

Omer Ibrahimagiæ, profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu, smatra da je RS zloupotrijebila svoja legitimna ovlaštenja da bi stvorila prostor za eventualnu podjelu Bosne i Hercegovine izmeðu Srbije i Hrvatske.

"To je izraz jedne, velikosrpske politike, da se iz naziva imena briše taj atribut 'bosanski', imajuæi u vidu njihovu politiku da se Bosna i Hercegovina kao toponim eliminira tako što bi se taj prostor podijelio izmeðu Srbije i Hrvatske" rekao je Ibrahimagiæ.

"Za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu Donji Vakuf su promijenili u Srbobran. To spada u velikosrpski projekat, gdje je RS više u tom smislu zloupotrijebila svoje ovlaštenje da mijenja nazive", dodao je on.

Ova promjena se, izmeðu ostalih, odnosi na mjesta: Odžak / Vukosavlje, Graèanica / Petrovo, Bosanska Krupa / Krupa na Uni, Kljuè / Ribnik, Jajce / Jezero, Stolac / Berkoviæi, Kalesija / Osmaci.

"Da je usaglašavanje imena opæina u nadležnosti države Bosne i Hercegovine, vjerovatno ne bi došlo do saglasnosti da se briše prefiks 'bosanski', imajuæi u vidu da su ta imena nastala u jednom historijskom kontekstu. Ovako, u nadležnosti je entiteta da imenuje nazive opæina, tako da je RS iskoristila, mogu reæi, zloupotrijebila svoje pravo", zakljuèio je Ibrahimagiæ.

17-04-2012 at 13:07 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 27
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Politika : RS genocidna tvorevina (sabrani primitivizmi) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice