Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Umjetnost : Tuzlanske
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Odgovori: 1626
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Znamo li ikad ko je pravi prijatelj? ini mi se da je najbolji odgovor u onoj staroj poslovici koja kae da prijatelja u nevolji poznajemo. Volio bih ipak da to nije jedina prilika za dokazivanje prijateljstva. Znam da nekad oni od kojih ne oekujemo budu najbolji, a oni u koje smo se pouzdavali ne opravdaju oekivanja... Takav je ivot.

10-03-2010 at 11:32 | Ukljui u odgovor
Sufler

Odustao

Nedavno sam bio u Beu i Budimpeti.
Nekad bih slao desetine razglednica
dragim ljudima s putovanja.
Ve u nekoliko navrata to ne radim
Odustao.Mrsko mi pisati, a ponajvie mi nedrago traiti da kupim marke kad ih nema na mjestima gdje se nau razglednice.
Odustajem li polako od svih nekadanjih principa? Jesam li previe samog sebe umorio? Kad sam napisao pismo proli put?
Bojim se odgovora...

13-03-2010 at 00:21 | Ukljui u odgovor
Sufler

Povratak na mjesto zloina 10.3.2010.

esto sanjam da sam opet u koli. Osnovnoj na Pazaru ili u Gimnaziji, tuzlanskoj. Tako mi nedostaju, makar podsvjesno, oni dani kad se strahovalo od kontrolnog iz matematike, nedostaje pohvala koju itam iz oiju uiteljice Dese Mujkanovi, armantna nonalantnost i dah boemstva rahmetli razrednice Najle Sui dok nas pouava nastavcima za glagolski pridjev radni - o, la, lo, li, le, la...Nedostaje djeaka razigranost Harisa Kurbegovia, mladog nastavnika optetehnikog obrazovanja, koji nas je ipak znao vjetinama nauiti, pa i mene, usprkos trapavosti. Naravno, nedostaju i drugarice i drugovi sad rasuti po svijetu, a nekih ve vie i nema...
Trideset godina kasnije imam evo ast da me moja osnovna kola pozove da govorim ono to sam napisao i objavio. To je poziv koji grije duu nekadanjeg djeaka i daje nadu i volju da se ide naprijed. kola na Pazaru "Demal Mandi" ostae mu uvijek velika, privlana i drukija od modernijih, stereotipnih kolskih zgrada, a mnoge nove generacije imae priliku da budu ponosne na nju, poput njega.

14-03-2010 at 19:12 | Ukljui u odgovor
Sufler

icon Re: Tuzlanske - Kroenje straha

Cijeli ivot gledam
kako da strah ukrotim,
da mi od neprijatelja
saveznik postane.

Kad me more none
iz sna probude
da mi teko ne bude
zaspati opet,
a da svjetlo ugaeno ostane.

Trudim se ja tako,
ali se i strah trudi,
ne da se lopov stari,
bezobrano mi prkosi,
a ja eto jo ne odustajem.

Kroenje straha je proces
koji neki zovu ivotom.

29-03-2010 at 16:34 | Ukljui u odgovor
Sufler

Sandri

Sandra, u tvojim mislima
biseri se kriju
i svijet je sretan kad ga obasja.
Osmijeh tvoj nagrada je
koju daruje onima to su misli shvatili
i nali inspiraciju u hrabrosti tvojoj.

Uhvati radost u trenu dok se zbiva
i uivaj u pobjedi
koju si osmislila.
Vrijedi ne odustajati!

25-04-2010 at 16:17 | Ukljui u odgovor
Sufler

Uhvatio se

Opet je proljee.
Ponovo mijena dominira
i zelenim boji tuzlanske vidike
dok promjene pritiska uspavljuju
ovo etrdesetpetogodinje
stokilako tijelo.

Jo uim kakav sam
Godine idu, ali nisam puno otkrio...
osim spoznaje da dotina tjelesina
ima rok trajanja.

Hvatam sebe kako mislim
da sam star.
Arsen je napisao "Ne daj se, Ines"
kad je imao 36.
Dobar sam!

02-05-2010 at 17:31 | Ukljui u odgovor
Sufler

Aleja Slobode

Kad sam bio neto mali, neke 1969. recimo, a stanovao sam ispod Banje u Ulici Slavka Miia broj 2 u bijeloj zgradi pored kole "Albin Herljevi", esto su me vodili na Banju. U to vrijeme je tamo ak bio uvar u zelenoj uniformi koji je pazio da se ne unitava trava i da se ne zagauje. Na poploanoj aleji, bila je i jedna ploa na kojoj je pisalo neto, a ja sam mislio da je to najvanija i da se na nju ne smije stati.

Kad sam nakon nekoliko mjeseci nauio itati, iluzija je nestala jer je pisalo samo Tehnograd i bila je godina izvoenja radova...Shvati se tako, u neka doba, da se uda rijetko dese, da Jack moda i nije bio u stanju da se popne arobnim grahom do oblaka i diva i da bude ba muka od ljuljanja u amcu u onom Vrtiu i Zoolokom vrtu to ih vie nema...

Kad gledam sliku zaputenih ploa, onda shvatim da to nije Aleja na njoj,
nego to ja jo uvijek maginu plou traim, a ona sve dalje...

[Edited by Sufler on 16-05-2010 at 23:59 GMT]

16-05-2010 at 23:58 | Ukljui u odgovor
Sufler

Nekad sanjam

Sanjam nekad
more, sunce, radost.
Nekad opet jo
ljubav sanjam.

Neko sam sanjao
da letim.
Usnio bih tako
da prepreke nisu
nesavladive.
Mogle su se prijei.

Odavno ve
ne letim u snu.
Ipak jo sanjam.
More, sunce,
radost, ljubav.

Moe se puno
i pjeice dosegnuti.

23-05-2010 at 23:44 | Ukljui u odgovor
Sufler

Kod "Expresa"

Jedan moj mladi prijatelj
organizira javno gledanje
Svjetskog fudbalskog prvenstva ove 2010.
Na stadionu "Telex" u Tuzli.
Ovo vee odem i odgledam
cijelo poluvrijeme utakmice izmeu Engleske i Sjedinjenih Drava.
Dokle je ovaj svijet dogurao kad Engleska ne moe u nogometu da pobijedi
nezainteresirane Amerikance.
Moda vie nisu nezainteresirani?
U meni se vrti film mojih ranih dolazaka na stadion kod "Expresa"
kad je Ekspres jo bio restoran, a ne "narodna kuhinja" za sve brojnije siromane
i one kojima treba pomo u obrocima.
Sjetih se da sam jedno ljeto pratio stariju sestru koja je zavravala osnovnu kolu "Albin Herljevi" i trenirala koarku u Slobodi kad je ista jo imala ensku ekipu.
A tekl kako sam navijao za KK Sloboda koja je igrala protiv reprezentacije Kube i to dobro neke od ranih sedamdesetih godina, moda ba 1970... ini mi se da je i Delibai igrao i Sloboda nije puno izgubila.
Sjedim tako skoro na istom mjestu na tribinama "kod Expresa" i nadam se da e ovo mjesto jo godinama okupljati mlade i one koji su to nekad bili, a da e "Expres" opet jednom biti restoran, za ta je namjenski napravljen. Nadam se da e Tuzlaci i svi ljudi imati ta da jedu mimo "narodnih kuhinja" . Nadam se...

13-06-2010 at 00:27 | Ukljui u odgovor
Sufler

Po crvenom tepihu gor' i dol'

Naljutim se na sebe to se iznerviram kad vidim i ujem kako se glupost i povrnost promovira i kuje u zvijezde. Okreem maloas kanale i zadrim se, ne znam zato, na televiziji OBN i emisiji RED CARPET (nai ilimi dakako ne valjaju) koja navodno govori o svijetu spektakla i popularnosti. Elem, nakon to je dvoje voditelja, koje i mogu okabuliti. odverglalo najavu izvjetaeno se osmjehujui, stie prilog s promocije knjige "poznate Biljane Vujovi"koja govori o tome kako joj je Jelena Karleua preotela mua tokom devedesetih godina" Na promociji negdje u Zemunu je bila i Seka Aleksi, koja je kupila "prvi unikatni primjerak knjige za 100.000 dinara", a inae je i" recenzent". Autorica ree i ostate iva da priprema deset tomova o svom ivotu. Ne bih da pominjemti gramatike greke autorice i novinarke po prezimenu Bokan ini mi se, zaboravih ime, a koja je u dvije reenice komentara uspjela da se izgaa padeima i glagolskim pridjevima uzdu i poprijeko. Ponekad je i pogodila u metu.

Onda se naljutim na sebe opasno i kaem lupajui samom sebi amar u mislima: ta si ti bolji Nihade Meiu?! Ko si da s visine gleda na ljude i podsmjehuje se, nervira i pametuje!!!!Ti to ne pravi jezike greke?" "To ljubomora progovara iz tebe!"

Okrenuo sam naravno na drugi TV kanal nakon ove epizode i sjetio se opet Bekima Fehmiua koga je svojevremeno Ava Gardner birala za partnera vidjevi legendarne "Skupljae perja" na B92. Nema vie Bekima i nije ga bilo dugo na naim ekranima. Zato je tu poznata autorica stihova za turbo-folk da nam odredi ta i kako dalje. Nema vie ni Zorana Matia Mazosa da nas obraduje svojim ikionom koji je njegovao satiru. Zato je tu recenzentkinja Aleksi da otkupi "prvi unikatni" primjerak knjige knjievnice Vujovi dok ekamo deset domova iz njenog ivota. Dobro e doi. Za regala, ako opet uu u modu i budu "in" kao to sada nisu. Nekako su i regali otili skupa s Tolstojem i Dostojevskim, Krleom, Andriem, Heseom, Selimoviem, Jane Austen i drugovima Titom i Kardeljem da se vie ne vrate u ovo vrijeme povrnosti i frivolnosti u koje se ne znam dovoljno uklopiti, makar se ne znam koliko trudio.

19-06-2010 at 00:46 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 6
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Adrenalin, cekpi, Djeronimo, jjasko, kanarinac, necko_lav, santanita, Walter_Wolf, ZEHRUDIN
FORUM : Umjetnost : Tuzlanske New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net