Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Tuzlanske
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Znamo li ikad ko je pravi prijatelj? Èini mi se da je najbolji odgovor u onoj staroj poslovici koja kaže da prijatelja u nevolji poznajemo. Volio bih ipak da to nije jedina prilika za dokazivanje prijateljstva. Znam da nekad oni od kojih ne oèekujemo budu najbolji, a oni u koje smo se pouzdavali ne opravdaju oèekivanja... Takav je život.

10-03-2010 at 11:32 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Odustao

Nedavno sam bio u Beèu i Budimpešti.
Nekad bih slao desetine razglednica
dragim ljudima s putovanja.
Veæ u nekoliko navrata to ne radim
Odustao.Mrsko mi pisati, a ponajviše mi nedrago tražiti da kupim marke kad ih nema na mjestima gdje se naðu razglednice.
Odustajem li polako od svih nekadašnjih principa? Jesam li previše samog sebe umorio? Kad sam napisao pismo prošli put?
Bojim se odgovora...

13-03-2010 at 00:21 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Povratak na mjesto zloèina 10.3.2010.

Èesto sanjam da sam opet u školi. Osnovnoj na Pazaru ili u Gimnaziji, tuzlanskoj. Tako mi nedostaju, makar podsvjesno, oni dani kad se strahovalo od kontrolnog iz matematike, nedostaje pohvala koju èitam iz oèiju uèiteljice Dese Mujkanoviæ, šarmantna nonšalantnost i dah boemstva rahmetli razrednice Najle Sušiæ dok nas pouèava nastavcima za glagolski pridjev radni - o, la, lo, li, le, la...Nedostaje djeèaèka razigranost Harisa Kurbegoviæa, mladog nastavnika opštetehnièkog obrazovanja, koji nas je ipak znao vještinama nauèiti, pa i mene, usprkos trapavosti. Naravno, nedostaju i drugarice i drugovi sad rasuti po svijetu, a nekih veæ više i nema...
Trideset godina kasnije imam evo èast da me moja osnovna škola pozove da govorim ono što sam napisao i objavio. To je poziv koji grije dušu nekadašnjeg djeèaka i daje nadu i volju da se ide naprijed. Škola na Pazaru "Džemal Mandžiæ" ostaæe mu uvijek velika, privlaèna i drukèija od modernijih, stereotipnih školskih zgrada, a mnoge nove generacije imaæe priliku da budu ponosne na nju, poput njega.

14-03-2010 at 19:12 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske - Kroæenje straha

Cijeli život gledam
kako da strah ukrotim,
da mi od neprijatelja
saveznik postane.

Kad me more noæne
iz sna probude
da mi teško ne bude
zaspati opet,
a da svjetlo ugašeno ostane.

Trudim se ja tako,
ali se i strah trudi,
ne da se lopov stari,
bezobrano mi prkosi,
a ja eto još ne odustajem.

Kroæenje straha je proces
koji neki zovu životom.

29-03-2010 at 16:34 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske



Sandri

Sandra, u tvojim mislima
biseri se kriju
i svijet je sretan kad ga obasjaš.
Osmijeh tvoj nagrada je
koju daruješ onima što su misli shvatili
i našli inspiraciju u hrabrosti tvojoj.

Uhvati radost u trenu dok se zbiva
i uživaj u pobjedi
koju si osmislila.
Vrijedi ne odustajati!



25-04-2010 at 16:17 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Uhvatio se

Opet je proljeæe.
Ponovo mijena dominira
i zelenim boji tuzlanske vidike
dok promjene pritiska uspavljuju
ovo èetrdesetpetogodišnje
stokilaško tijelo.

Još uèim kakav sam
Godine idu, ali nisam puno otkrio...
osim spoznaje da dotièna tjelesina
ima rok trajanja.

Hvatam sebe kako mislim
da sam star.
Arsen je napisao "Ne daj se, Ines"
kad je imao 36.
Dobar sam!

02-05-2010 at 17:31 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Aleja Slobode

Kad sam bio nešto mali, neke 1969. recimo, a stanovao sam ispod Banje u Ulici Slavka Mièiæa broj 2 u bijeloj zgradi pored škole "Albin Herljeviæ", èesto su me vodili na Banju. U to vrijeme je tamo èak bio èuvar u zelenoj uniformi koji je pazio da se ne uništava trava i da se ne zagaðuje. Na poploèanoj aleji, bila je i jedna ploèa na kojoj je pisalo nešto, a ja sam mislio da je to najvažnija i da se na nju ne smije stati.

Kad sam nakon nekoliko mjeseci nauèio èitati, iluzija je nestala jer je pisalo samo Tehnograd i bila je godina izvoðenja radova...Shvati se tako, u neka doba, da se èuda rijetko dese, da Jack možda i nije bio u stanju da se popne èarobnim grahom do oblaka i diva i da bude baš muka od ljuljanja u èamcu u onom Vrtiæu i Zoološkom vrtu što ih više nema...

Kad gledam sliku zapuštenih ploèa, onda shvatim da to nije Aleja na njoj,
nego to ja još uvijek magiènu ploèu tražim, a ona sve dalje...

[Edited by Sufler on 16-05-2010 at 23:59 GMT]

16-05-2010 at 23:58 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Nekad sanjam

Sanjam nekad
more, sunce, radost.
Nekad opet još
ljubav sanjam.

Nekoæ sam sanjao
da letim.
Usnio bih tako
da prepreke nisu
nesavladive.
Mogle su se prijeæi.

Odavno veæ
ne letim u snu.
Ipak još sanjam.
More, sunce,
radost, ljubav.

Može se puno
i pješice dosegnuti.

23-05-2010 at 23:44 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Kod "Expresa"


Jedan moj mladi prijatelj
organizira javno gledanje
Svjetskog fudbalskog prvenstva ove 2010.
Na stadionu "Telex" u Tuzli.
Ovo veèe odem i odgledam
cijelo poluvrijeme utakmice izmeðu Engleske i Sjedinjenih Država.
Dokle je ovaj svijet dogurao kad Engleska ne može u nogometu da pobijedi
nezainteresirane Amerikance.
Možda više nisu nezainteresirani?
U meni se vrti film mojih ranih dolazaka na stadion kod "Expresa"
kad je Ekspres još bio restoran, a ne "narodna kuhinja" za sve brojnije siromašne
i one kojima treba pomoæ u obrocima.
Sjetih se da sam jedno ljeto pratio stariju sestru koja je završavala osnovnu školu "Albin Herljeviæ" i trenirala košarku u Slobodi kad je ista još imala žensku ekipu.
A tekl kako sam navijao za KK Sloboda koja je igrala protiv reprezentacije Kube i to dobro neke od ranih sedamdesetih godina, možda baš 1970... Èini mi se da je i Delibašiæ igrao i Sloboda nije puno izgubila.
Sjedim tako skoro na istom mjestu na tribinama "kod Expresa" i nadam se da æe ovo mjesto još godinama okupljati mlade i one koji su to nekad bili, a da æe "Expres" opet jednom biti restoran, za šta je namjenski napravljen. Nadam se da æe Tuzlaci i svi ljudi imati šta da jedu mimo "narodnih kuhinja" . Nadam se...

13-06-2010 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
Sufler
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 11-11-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzlanske

Po crvenom tepihu gor' i dol'

Naljutim se na sebe što se iznerviram kad vidim i èujem kako se glupost i površnost promovira i kuje u zvijezde. Okreæem maloèas kanale i zadržim se, ne znam zašto, na televiziji OBN i emisiji RED CARPET (naši æilimi dakako ne valjaju) koja navodno govori o svijetu spektakla i popularnosti. Elem, nakon što je dvoje voditelja, koje i mogu okabuliti. odverglalo najavu izvještaèeno se osmjehujuæi, stiže prilog s promocije knjige "poznate Biljane Vujoviæ"koja govori o tome kako joj je Jelena Karleuša preotela muža tokom devedesetih godina" Na promociji negdje u Zemunu je bila i Seka Aleksiæ, koja je kupila "prvi unikatni primjerak knjige za 100.000 dinara", a inaèe je i" recenzent". Autorica reèe i ostate živa da priprema deset tomova o svom životu. Ne bih da pominjemti gramatièke greške autorice i novinarke po prezimenu Bokan èini mi se, zaboravih ime, a koja je u dvije reèenice komentara uspjela da se izgaða padežima i glagolskim pridjevima uzduž i poprijeko. Ponekad je i pogodila u metu.

Onda se naljutim na sebe opasno i kažem lupajuæi samom sebi šamar u mislima: Šta si ti bolji Nihade Mešiæu?! Ko si da s visine gledaš na ljude i podsmjehuješ se, nerviraš i pametuješ!!!!Ti to ne praviš jezièke greške?" "To ljubomora progovara iz tebe!"

Okrenuo sam naravno na drugi TV kanal nakon ove epizode i sjetio se opet Bekima Fehmiua koga je svojevremeno Ava Gardner birala za partnera vidjevši legendarne "Skupljaèe perja" na B92. Nema više Bekima i nije ga bilo dugo na našim ekranima. Zato je tu poznata autorica stihova za turbo-folk da nam odredi šta i kako dalje. Nema više ni Zorana Matiæa Mazosa da nas obraduje svojim Žikišonom koji je njegovao satiru. Zato je tu recenzentkinja Aleksiæ da otkupi "prvi unikatni" primjerak knjige književnice Vujoviæ dok èekamo deset domova iz njenog života. Dobro æe doæi. Za regala, ako opet uðu u modu i budu "in" kao što sada nisu. Nekako su i regali otišli skupa s Tolstojem i Dostojevskim, Krležom, Andriæem, Heseom, Selimoviæem, Jane Austen i drugovima Titom i Kardeljem da se više ne vrate u ovo vrijeme površnosti i frivolnosti u koje se ne znam dovoljno uklopiti, makar se ne znam koliko trudio.

19-06-2010 at 00:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 31
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Umjetnost : Tuzlanske New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice