Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Majke Srebrenice održale mirni protest


Želimo da Mladiæ doèeka presudu

Kiša nije sprijeèila mnoge Srebrenièanke da danas održe mirni protest, kao i svakog jedanestog u mjesecu. Pod motom “Istina nama, kazna zloèincima” majke Srebrenice su još jednom podsjetile javnost na genocid koji se dogodio u julu 1995.godine, u kome je pobijeno hiljade srebrenièkih muškaraca.



- Željeli bi da Mladiæ dugo poživi i da doèeka presudu, da dobije kaznu kakvu je i zaslužio, kazala je Hajra Æatiæ predsjednica Udruženja “Žene Srebrenice”.



Æatiæ se osvrnula i na uništene dokumente, koji su pripadali žrtvama genocida. ½Na naše insistiranje stalno tražimo spisak koji je potpisan da se ti dokumenti unište, ali opet smo dobili odgovor da ga ne možemo dobiti. Nadam se da æe na sudu i taj spisak biti objelodanjen, jer znamo da je Carla del Ponte naredila uništenje dokumenata, a ko je još potpisao to ne znamo½, kazala je Æatiæ. Utvrdi li se istragom da je uništena dokumentacija koja ima dokaznu vrijednost, onda takvo postupanje s dokumentacijom može imati karakter èak i meðunarodnog kriviènog djela.



Podršku majkama Srebrenice pružili su uèenici Osnovne škole „Simin Han“, koji su na trgu izveli performans na temu Srebrenice.

(Tuzlarije.net)

11-10-2011 at 14:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Majke Srebrenice i Žepe

"Ohrabruje Jovanoviæeva ljudskost i zalagenje za pravdu"

Udruženje "Majke enklava Srebrenice i Žepe" i "Žene Podrinja" nisu nimalo iznenaðene izjavama negiranja genocida u Srebrenici koje, unatoè svim relevantnim presudama meðunarodnih sudskih instanci, i dalje plasira predsjednik RS-a Milorad Dodik.

"Mi nemamo namjeru u tv-emisijama i show programima dokazivati ono što se dokazalo i dokazuje na najvišim meðunarodnim sudskim instancama kroz propisan i faktima i svjedocima potrkrijepljen proces“, navode iz ovih udruženja.

"Iako svakodnevno na svojoj koži osjeæamo posljedice ovakve retorike, te uz duboku žalost što u srpskom politièkom i društvenom korpusu u Srbiji i u Bosni i Hercegovini još dominiraju oni koji nisu spremni suoèiti se sa posljedicama genocida poèinjenog u Srebrenici, ipak nas ohrabruje primjer i ljudskost srpskog politièara Èedomira Jovanoviæa“, dodaje se u saopæenju.

Jovanoviæevo zalaganje za pravdu i suoèenje sa zloèinima iz prošlosti, istièu iz ovih udruženja, daje nadu da se i u srpskom narodu naziru liènosti poput Willya Brandta koje æe biti spremne povesti srpski narod putem suoèavanja sa prošlošæu i gradnji svjetlije buduænosti za sve narode regiona.

(FENA)

01-02-2012 at 17:58 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Svjedok Genocida: Sadik Ahmetovic - Srebrenica

10-03-2012 at 13:43 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Mirni protest žena Srebrenice

Jedanaesti je u mjesecu, dan kada žene Srebrenice mirnim protestom podsjeæaju javnost na poèinjeni genocid u Srebrenici.



Sa fotografijama ubijenih, izvezenim imenima na jastuènicama i porukama "Istina nama - kazna zloèincima", žene Srebrenice su po ko zna koji put poruèile ne zaboravlju šta se desilo 11. jula 1995. godine, te su odluène da se bore za pravdu dok su žive.

Predsjednica Udruženja "Žene Srebrenice" Hajra Æatiæ kazala je kako Srebrenièanke veæ 17 godina svakog 11-og u mjesecu vrše pritisak na domaæe i meðunarodne institucije da se otvori što više masovnih grobnica, identificira žrtvama i uhiti ratnih zloèinaca.

"Sad æe lokalni izbori i zaista se bojimo šta æe biti ako Bošnjak ne bude naèelnik Srebrenice. Bojimo se šta æe biti s Memorijalnim centrom Potoèari. Gubimo Srebrenicu, gubimo žrtve koje smo pokopali", kazala je Æatiæ, te je dodala kako Srebrenièani nemaju ništa protiv Srbina naèelnika koji ne negira genocid.



Kako bi pokazali suosjeæanje sa ženama Srebrenice, mirnim protestima pridružili su se èlanovi Ženskog udruženja „Zemzem” iz Ljubljanje (Žensko Združenje Zemzem), predstavnici komercijalne Pop TV, Manca Juvan,novinarka ženskog èasopisa Jana te èlanice Asocijacije žena Medžlisa Islamske zajednice Tuzla.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 11-03-2012 at 16:07 GMT]

11-03-2012 at 15:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Godišnjica stradanja Bošnjaka na igralištu u Srebrenici

Pripadnici vojske Republike Srpske 12. aprila 1993. godine ispalili su nekoliko granata s okolnih brda na igralište kod osnovne i srednje škole u Srebrenici.

Tada je ubijeno je 70 bošnjaèkih civila, a stotinu ranjeno. Tog dana, igrala se fudbalska utakmica i granate su pale na igralište i meðu publiku.

Danas æe èlanovi porodica žrtava, delegacije majki Srebrenice i rukovodstvo Opæine posjetiti mjesto stradanja Bošnjaka, odati poštu ubijenim civilima i položiti 100 ruža.

Prije toga, bit æe položeno cvijeæe na spomen-obilježje Memorijalnog centra Potoèari i odata pošta žrtvama genocida.

FENA

12-04-2012 at 11:20 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Obilježena 19. godišnjica masakra u Srebrenici

Od nekoliko granata, ispaljenih s okolnih brda 12. aprila 1993. godine, na igralištu kod osnovne i srednje škole u Srebrenici, na licu mjesta ubijeno je 70 bošnjaèkih civila, a stotinu ranjeno.

Od posljedica ranjavanja, u bolnici je preminulo još tridesetak osoba. Uz prisustvo èlanova porodica žrtava i majki Srebrenice, danas su na ovom mjestu evocirane uspomene na ovaj dogaðaj.

Mnogo Srebrenièana prisustvovalo je fudbalskoj utakmici koja se odigravala tog aprilskog dana, prije 19 godina. Oko podne, na tribine je palo nekoliko granata.

"Ovdje je poginula i moja kæerka, ukopo sam je na Bojni, a padom Srebrenice 1995. poginula dva sina i ljetos sam ih ukopao u Memorijalnom centru Potoèari", rekao je Fikret Ibrahimoviæ iz sela Urisiæi.

"Bio sam blizu fudbalskog igrališta kada su granate poèele padati. Kad sam došao ovdje, našao sam svog brata koji je poginuo baš na ovim tribinama. Pored njega je ležao njegov drug. Bili su mrtvi. Ovdje je bilo mrtvih i ranjenih, nisi mogao pregledati koliko je bilo", kaže Hidajet Malagiæ.

Majke Srebrenice osuðuju ovaj, kao i druge zloèine poèinjene nad Bošnjacima Srebrenice i odluène su da se i na ovom mjestu postavi spomen-obilježje.

"Mi æemo graditi spomen-obilježje kod samog igrališta. To æe opominjati sve i prolaznike i posjetioce šta se desilo, kakav je zloèin na ovome mjestu poèinjen gdje djeca idu u školu i gdje se djeca igraju", rekla je Hatidža Mehmedoviæ, predsjednica Udruženja "Srebrenièke majke".

Cvijeæe na mjestu masakra položile su i èlanice udruženja majki iz Srebrenice, Tuzle i Sarajeva koja okupljaju majke Srebrenice, predstavnici boraèke organizacije, kao i izaslanici Željka Komšiæa, èlana Predsjedništva BiH, i Mirsada Kebe, potpredsjednika FBiH, te delegacija Opæine Srebrenica. Na ogradu školskog dvorišta postavljeno je stotinu tulipana u znak sjeæanja na isto toliko žrtava ovog masakra, za koji još niko nije procesuiran.

FENA

12-04-2012 at 16:36 | Ukljuèi u odgovor
dragnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1906965181507

Registriran(a): 19-04-2012
Lokacija: Jagodina-Svetozarevo
Odgovori: 41
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica - Ja sam odavno istraumiran...
Bez chatanja molim

Još od trenutka kada sam video na TV Beograd da je Slobodan Miloševiæ doveo Tomislava Karaðorðeviæa na javni miting u sred našeg Glavnog grada, i kada rekoh roditeljima da je to izdaja, a oni pitaju zašto tako mislim. Pa, mi smo republika, rekoh. Oni ne reaguju. Pa ja krenem vozom u Svetozarevo, zato što sam tu veæ poèeo da studiram elektrotehniku, i gledam kroz prozor, da li su na ulicama veæ naoružani nacisti, pa da proðem Svetozarevo, do Niša, pa nazad u Brèko. Nije ih bilo, a nisam mogao da dokažem rodteljima da je opasno, i siðoh... Od tada, samo loše politièke vesti, pa ratovi, u koje me niko nije zvanièno pozivao, imao sam neku sreæu, pa zato u njih nisam ni išao. Za zloèine u Brèkom èuo sam tek krajem 1992. godine, u vozu Beograd - Niš, na glavnoj stanici Beograd, od profesora Manèiæ Miodraga iz Brèkog, tada, a kad je bila Srebrenica, RTS je non stop ponavljao da to nije istina, a nisam ni znao taèno šta to nije istina. A još godine 1984. krajem, ili na samom poèetku 1985., lokalni partijski funkcioner Tomislav Miloševiæ, sa OO pri ETF Svetozarevo, odbio da prihvati moju partijsku poveznicu, SKJ, iz VP 9807, Zvezdara, Beograd, na takav naèin da se nisam ni žalio, pa, nakon toga, nisam ni bio partijski aktivan u SKJ, ako su oni nešto obaveštavali. Od godine 1990. stalno sam bio politièki opozicija, i sada sam, a teško da æu ikada više i biti na strani vlasti, koje god da su. Toliko.
Zašto ekavski? Dugo sam u Srbiji, a u Brèkom sam kod kuæe govorio ekavski sa roditeljima, koji su rodom odavde, a napolju sam govorio ijekavski, dok sam bio tamo, i nisam pravio greške, meðutim, dugo je od tada, pa da ne bi bile imjenice i slièno, ja bolje ovako...
Ako možete, dajte mi bilo kakav suvisli i konkretni odgovor...

19-04-2012 at 20:21 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

?

Jedino ti mogu odgovorit' da sam radio sa Miodragom Manchicem - Micom u Brckom, dobar chovjek. Ne znam jel' i sada u Brchkom ili je otishao u Rumu, gdje je ja mislim kucu kupio.

LP

20-04-2012 at 00:45 | Ukljuèi u odgovor
dragnik
Nivo: Forumas sa iskustvom
1906965181507

Registriran(a): 19-04-2012
Lokacija: Jagodina-Svetozarevo
Odgovori: 41
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

Reèe mi Manèiæ,tada: "Morali SMO ih poubijati". Ja pitah: "A zašto?". Itd...

20-04-2012 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Don`t forget Srebrenica
Bez chatanja molim

citat:
dragnik wrote:
Reèe mi Manèiæ,tada: "Morali SMO ih poubijati". Ja pitah: "A zašto?". Itd...



Ozbiljno??

Majku jeb'o, znachi hinja je to stara. Serem mu se u onu bradu perutavu.
20-04-2012 at 19:59 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Don`t forget Srebrenica New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice