Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
Neidhardt wrote:
Nisi ti djaba bio po zatvorima tijekom rata


dZaba
27-09-2007 at 13:33 | Ukljuèi u odgovor
weasel
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

citat:
Neidhardt wrote:


Ne mogu da shvatim da od prezimena pravis posebnu temu. Pa ako se neki covjek preziva Hamzic sto je npr. djevojacko prezime moje majke, to znaci da se neki predak zvao Hamza a sin mu postao Hamzic itd...... znaci neki predak koji je primio islam i izabrao neko arapsko ime. Prezime je nakon njegovog sina utemeljeno i tocka. To nije tesko shvatiti.


Jes´ predio?
evo par prijedloga...

Nemoj samo Kulenovice,oni su balije a vode porijeklo od Kulina

recimo
Radovan-Radovanovic
Mihajlo-Mihaljovic ?? Hmmm)Ti ono ne volis sloFo "H".Onda moze od Miajla-Miajlovic a uzmi neko ime koje nema veze sa istokom-recimo Vukasin.Jovan,Petar i tako to je vec diskutabilno,more se lako upast medju Arape

Inace ni Turci ne vole slovo "H".Sve vicu :Mer´aba ,´otel umjesto hotel,´alo umjesto Halo...

[Edited by weasel on 27-09-2007 at 13:37 GMT]
27-09-2007 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
Neidhardt wrote:


Nisi ti djaba bio po zatvorima tijekom rata


a sta je to sad pa zatvor, neka abnormalna ustanova koja nije za ljude
zracis inteligencijom nema sta... u zatvoru se bistri mladicu moj nadju na istom mjestu i ubice i lopovi i neko kome je dijete istrcalo pred auto kao i neko ko je dosao iz razloga zbog kojeg sam ja bio... i tamo su svi isti ljepotane, tamo snaga i laprdanje poput tvojega ne donosi nikakvo dobro ljudima, a u zatvoru se, ZAPAMTI, svi mogu naci iz ovih ili onih razloga pa i ti. Ja da se stidim svojih postupaka i da sam cinio nesto necasno i neljudsko nikad taj dio zivota nebih ni pomenuo pogotovo ne ovako javno, i stidio bih ga se vjerovatno. Naprotiv, i danas bi postupio isto i opet po cijenu slobode.

A tebi, bez obzira sto neces poslusati, toplo, mozda cak i roditeljski preporucujem da malo vise citas a manje pises, pa ako ne tudje onda bar svoje postove procitaj dva ili tri puta prije nego sto kliknes na Send Reply.

Svako dobro ti zeli bivsi, a mozda i buduci jer nikad se ne zna, zivot pise romane, robijas.
27-09-2007 at 13:58 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

citat:
Neidhardt wrote:


Fakt je da bosanski nije zaseban jezik, jer se po segmentalnim fonemima, morfologiji, gramatici i vokabularu ne razlikuje od drugih juznoslavenskih jezika "bosansko-srpsko-hrvatske" obitelji. To vazi i za hrvatski i za srpski i kratko receno, sva tri jezika su samo politicki makro-jezici . Da bi se zajednicki utemeljio znanstveni standard mi nas jezik moramo nazvati ili hrvatskim za Hrvate, Bosnjake, Srbe i Crnogorce, ili srpskim za Srbe, Hrvate, Bosnjake i Crnogorce, ili bosanskim za Bosnjake, Hrvate, Srbe i Crnogorce, ili srpskohrvatskim/bosanskohrvatskim/bosanskosrpskim itd. za sve nas a najbolje bi bilo kada bi se nasla neka druga rijec. Takav prijedlog je vec postojao u doba Vraza i Gaja kada je predlozen naziv "ilirski", ali je pak odbijen, jer ilirski nema pojma sa slavenskim i cak nije bio poseban jezik nego jedna cijela skupina jezika jedne indogermanske grupe u Evropi.

Razlog zasto vi kazete da govorite bosanski je da ne zelite u nazivu maternjeg imati ime susjeda. Iz istih razloga i susjedi odbijaju sve sto inkludira nazive susjeda.
------------------------------------

Prema tome, samo zato sto su neki hajduci govorili da govore bosanskim ili kojekakvi putopisci, to ne znaci da su oni jezik razumjeli kao znanstveni i knjizevni standard koji je specifican po svojoj gramatici, vokabularu itd., nego su ga nazvali po ognjistu.
-------------------------------------------

Kazes da to vrijedi za sva tri ova jezika (da nije zaseban), pa sto onda SAMO bosanskom jeziku ne dozvoljavas da se zove zasebno?



A to da mi kazemo bosanski samo zato jer ne zelimo imati ime susjeda u nazivu jezika je cista budalestina...Budalestina u tom smislu da su se susjedi onako "pravo bez pitanja" uvalili pa nas sve strpali pod srpsko-hrvatski, dokle je moglo, e sad vise ne moze...

I jos da se razumijemo, oni koji su "svjetski prvaci" u neprihvatanju bilo cega sto mu na komsiju lici upravo su ti nase bajne komsije, a ne Bosanci...

Ako se nadje jednog dana ime jezika koje ce svima odgovarati masallah...ali da to ime sadrzava ime srpski/hrvatski a da bosanskom nema ni traga nece NIKADA ici, a sta cemo jos sa crnogorskim, ha...

Da ti ovaj problem dovodis u paralelu sa recimo ne postojanjem kanadskog u Kanadi je isto cista budalestina, pa nismo mi dosli od nekuda ,pa nastanili Bosnu, a zapravo pricali prije toga recimo rumunski, pa sad ne moze jezik biti bosanski, nego samo rumunski, to ti je taj tvoj primjer Kanade, Svicarske itd. mislim "paralele" su ti se u ovom postu skroz "isherile"...

Ukratko, ako polazimo od toga da je to zapravo jedan jezik, ne mozemo SAMO bosanskom oduzimati pravo da se zove zasebno, dok je ovoj "dvojici" to skroz "dozvoljeno". Po kojoj logici?
Eh tu lezi glavno pitanje? Sto se to bosanski zeli istisnuti? Tad dolazimo do politike. Tek TADA.

[Edited by NORA on 27-09-2007 at 14:37 GMT]

[Edited by NORA on 27-09-2007 at 14:38 GMT]
27-09-2007 at 14:35 | Ukljuèi u odgovor
Neidhardt
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 16-06-2007
Lokacija: Wien
Odgovori: 1596
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
NORA wrote:
citat:
Neidhardt wrote:


Fakt je da bosanski nije zaseban jezik, jer se po segmentalnim fonemima, morfologiji, gramatici i vokabularu ne razlikuje od drugih juznoslavenskih jezika "bosansko-srpsko-hrvatske" obitelji. To vazi i za hrvatski i za srpski i kratko receno, sva tri jezika su samo politicki makro-jezici . Da bi se zajednicki utemeljio znanstveni standard mi nas jezik moramo nazvati ili hrvatskim za Hrvate, Bosnjake, Srbe i Crnogorce, ili srpskim za Srbe, Hrvate, Bosnjake i Crnogorce, ili bosanskim za Bosnjake, Hrvate, Srbe i Crnogorce, ili srpskohrvatskim/bosanskohrvatskim/bosanskosrpskim itd. za sve nas a najbolje bi bilo kada bi se nasla neka druga rijec. Takav prijedlog je vec postojao u doba Vraza i Gaja kada je predlozen naziv "ilirski", ali je pak odbijen, jer ilirski nema pojma sa slavenskim i cak nije bio poseban jezik nego jedna cijela skupina jezika jedne indogermanske grupe u Evropi.

Razlog zasto vi kazete da govorite bosanski je da ne zelite u nazivu maternjeg imati ime susjeda. Iz istih razloga i susjedi odbijaju sve sto inkludira nazive susjeda.
------------------------------------

Prema tome, samo zato sto su neki hajduci govorili da govore bosanskim ili kojekakvi putopisci, to ne znaci da su oni jezik razumjeli kao znanstveni i knjizevni standard koji je specifican po svojoj gramatici, vokabularu itd., nego su ga nazvali po ognjistu.
-------------------------------------------

Kazes da to vrijedi za sva tri ova jezika (da nije zaseban), pa sto onda SAMO bosanskom jeziku ne dozvoljavas da se zove zasebno?



A to da mi kazemo bosanski samo zato jer ne zelimo imati ime susjeda u nazivu jezika je cista budalestina...Budalestina u tom smislu da su se susjedi onako "pravo bez pitanja" uvalili pa nas sve strpali pod srpsko-hrvatski, dokle je moglo, e sad vise ne moze...

I jos da se razumijemo, oni koji su "svjetski prvaci" u neprihvatanju bilo cega sto mu na komsiju lici upravo su ti nase bajne komsije, a ne Bosanci...

Ako se nadje jednog dana ime jezika koje ce svima odgovarati masallah...ali da to ime sadrzava ime srpski/hrvatski a da bosanskom nema ni traga nece NIKADA ici, a sta cemo jos sa crnogorskim, ha...

Da ti ovaj problem dovodis u paralelu sa recimo ne postojanjem kanadskog u Kanadi je isto cista budalestina, pa nismo mi dosli od nekuda ,pa nastanili Bosnu, a zapravo pricali prije toga recimo rumunski, pa sad ne moze jezik biti bosanski, nego samo rumunski, to ti je taj tvoj primjer Kanade, Svicarske itd. mislim "paralele" su ti se u ovom postu skroz "isherile"...

Ukratko, ako polazimo od toga da je to zapravo jedan jezik, ne mozemo SAMO bosanskom oduzimati pravo da se zove zasebno, dok je ovoj "dvojici" to skroz "dozvoljeno". Po kojoj logici?
Eh tu lezi glavno pitanje? Sto se to bosanski zeli istisnuti? Tad dolazimo do politike. Tek TADA.

[Edited by NORA on 27-09-2007 at 14:37 GMT]

[Edited by NORA on 27-09-2007 at 14:38 GMT]


Noro, ako si procitala cijeli moj tekst onda ne bi trebala izostaviti poentu da ni hrvatski ni srpski ne postoje kao zasebni jezici. Jeste da je bilo pogresno zajednicki jezik jednostavno imenovati srpsko-hrvatski bez bosanskog imena, no to se dogodilo, zato sto su Srbi i Hrvati u odnosu na tada jos otvoreno pitanje Bosnjaka bili mnogobrojniji. To naravno ne opravdava nikakvo pravo na imenovanje jezika bez bosanskog imena. Bez obzira na to kako se jezici zovu, fakt jeste da su ti jezici danas jedan jezik koji je izmasakriran u politicke makro-jezike. Ako se jos pojavi crnogorski, cirkus ce biti jos smjesniji.

Predlazem ti da krenes otpocetka u povijesti juznoslavenskih jezika i prati tijek istih sve do danas. Najstariji i najvazniji glagoljaski dokument je danas Bascanska ploca koju pokusavaju iskljucivo svrstati u hrvatski jezik, jer je nadjena na tlu Hrvatske. Tocno je da je glagoljaska knjizevnost najvise bila prisutna u Hrvatskoj, ali tada nije postojao hrvatski jezik nego ili staroslavenski ili neka hrvatska regionalna redakcija istoga. Glagoljica je prvo slavensko pismo a ne samo hrvatsko, nego je ono bilo i bosansko pismo i srpsko. Bosancica je samo ogranak glagoljice kao i izgleda kao hibrid cirilice i glagoljice.

Ja sam budala sto se upustam u diskusiju s ljudima koji ne poznaju osnovne stvari pismenosti u juznih Slavena generalno a kako ce kad nisu upoznati ni sa statusom jezika u bivsoj Jugoslaviji a svi ste pohadjali osnovnu i(li) srednju skolu u SFRJ.

Da bi poceli razvijati sluh za takve teme, morate prvo demontirati onaj zid u glavi koji se zove kasabski nacionalizam obojen seljackim folklorom i razmisljanjem.

Cope, bolje je sto si camio u zatvoru, jer sta bi bilo da je netko kao ti uzjahao na vlast u Tuzli tijekom rata. I ne obracaj mi se vise, jer si stvarno naporan kao neki dedo.
27-09-2007 at 15:24 | Ukljuèi u odgovor
weasel
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

citat:
Neidhardt wrote:




Ja sam budala sto se upustam u diskusiju s ljudima koji ne poznaju osnovne stvari pismenosti u juznih Slavena generalno a kako ce kad nisu upoznati ni sa statusom jezika u bivsoj Jugoslaviji a svi ste pohadjali osnovnu i(li) srednju skolu u SFRJ.




Pusit´,cuclat´,dudlat´,glabat´,fafat´ je staroslavenska rabota koju si sigurno razumio i naucio

eve ga gramatika oficijelnog jezika u SFRJ koji se istina malo cudno zvao?Ali recimo da su austrougari krivi za to...







[Edited by weasel on 27-09-2007 at 15:43 GMT]
27-09-2007 at 15:42 | Ukljuèi u odgovor
Cope
Nivo: Forumski doajen
Always first on the scene

Registriran(a): 14-04-2006
Lokacija: U krilu ljubavi
Odgovori: 2718
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Ovo si ti vejsile falsifikovo nista ovo nije tacno NOTORNA LAZ, Austrijanci nisu ovde nikad ni bili, ni Turci ni niko nije bio

haaajmoooo Acisala friskih Acisalaaaaa

[Edited by Cope on 27-09-2007 at 17:19 GMT]

27-09-2007 at 17:06 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
Neidhardt wrote:


Noro, ako si procitala cijeli moj tekst onda ne bi trebala izostaviti poentu da ni hrvatski ni srpski ne postoje kao zasebni jezici. Jeste da je bilo pogresno zajednicki jezik jednostavno imenovati srpsko-hrvatski bez bosanskog imena, no to se dogodilo, zato sto su Srbi i Hrvati u odnosu na tada jos otvoreno pitanje Bosnjaka bili mnogobrojniji. To naravno ne opravdava nikakvo pravo na imenovanje jezika bez bosanskog imena. Bez obzira na to kako se jezici zovu, fakt jeste da su ti jezici danas jedan jezik koji je izmasakriran u politicke makro-jezike. Ako se jos pojavi crnogorski, cirkus ce biti jos smjesniji.

Predlazem ti da krenes otpocetka u povijesti juznoslavenskih jezika i prati tijek istih sve do danas. Najstariji i najvazniji glagoljaski dokument je danas Bascanska ploca koju pokusavaju iskljucivo svrstati u hrvatski jezik, jer je nadjena na tlu Hrvatske. Tocno je da je glagoljaska knjizevnost najvise bila prisutna u Hrvatskoj, ali tada nije postojao hrvatski jezik nego ili staroslavenski ili neka hrvatska regionalna redakcija istoga. Glagoljica je prvo slavensko pismo a ne samo hrvatsko, nego je ono bilo i bosansko pismo i srpsko. Bosancica je samo ogranak glagoljice kao i izgleda kao hibrid cirilice i glagoljice.

Ja sam budala sto se upustam u diskusiju s ljudima koji ne poznaju osnovne stvari pismenosti u juznih Slavena generalno a kako ce kad nisu upoznati ni sa statusom jezika u bivsoj Jugoslaviji a svi ste pohadjali osnovnu i(li) srednju skolu u SFRJ.

Da bi poceli razvijati sluh za takve teme, morate prvo demontirati onaj zid u glavi koji se zove kasabski nacionalizam obojen seljackim folklorom i razmisljanjem.

Cope, bolje je sto si camio u zatvoru, jer sta bi bilo da je netko kao ti uzjahao na vlast u Tuzli tijekom rata. I ne obracaj mi se vise, jer si stvarno naporan kao neki dedo.

---------------------------------------------
I ti bi dobro trebao da procitas sve sto sam ja napisala, a i ono sto si sam napisao. Nisam ispustila tvoju poentu, ali iz ovog sto je nanize citirano iz tvog posta, izgleda da su eto Bosanci "krivi" zasto taj jezik nema zajednicko ime.

"Razlog zasto vi kazete da govorite bosanski je da ne zelite u nazivu maternjeg imati ime susjeda. Iz istih razloga i susjedi odbijaju sve sto inkludira nazive susjeda."

Zato sam ti brate onako jasno i lijepo odgovorila.

Da nisi bas u cijeloj stvari podjednako naklonjen na sve strane, odaje te i ona fantasticna recenica o hajducima i putopiscima...hajde ba...naklepetas svasta, pa onda ti neko drugi ima kasabski mentalitet i seljacko razmisljanje. Ne treba meni doktorat iz slavistike za citanje izmedju redova, moj gospon Neidhardt!

I jos nesto, drzi se ubuduce strogo samo onog sto sam ja napisala i nemoj bogati da mi tu dajes kakvih generalnih poruka!

No kad si se vec u to upustio, da ti i ja odgovorim. Ja nisam NICIM ni dotakla ono sto bi moglo upucivati na moje znanje ili neznanje pismenosti kod juznoslovenskih naroda, pa onda nemoj, molicu lijepo,da dijelis ocjene o poznavanju ili nepoznavanju istog.

Dalje sto se tice onog kasabski (koja nemoguca rijec) nacionalizam i seljacki folklor, znas sta, sklepo si ovo svaka ti cast Sve i da se hocu "uvrijediti" ne mogu od smijeha...

27-09-2007 at 19:43 | Ukljuèi u odgovor
bajadera
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-01-2007
Lokacija: US
Odgovori: 2665
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

raja,zaista vas ne razumijem

zasto ne mozete razumjeti sustinu Neidhardtovog pisanja o jeziku

RPM,dobra ideja o prezimenima,odlican su primjer teme o jeziku

 


Mi Bosanci smo sampioni Svijeta u pricanju protiv drzave.Pricamo protiv one drzave u kojoj smo a pricamo i protiv one u kojoj nismo.Mi smo uvijek protiv.

28-09-2007 at 06:45 | Ukljuèi u odgovor
weasel
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
bajadera wrote:
raja,zaista vas ne razumijem

zasto ne mozete razumjeti sustinu Neidhardtovog pisanja o jeziku

RPM,dobra ideja o prezimenima,odlican su primjer teme o jeziku




problem je,draga djevojchice ,sto mi vrlo dobro razumijemo sta seoski filozof zeli reci

Dakle,pushenje,duvanje iliti glabanje - moje srce je veliko pa ako ima jos kandidata,spreman sam da pripomognem
28-09-2007 at 10:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 27
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice