Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
visental wrote:citat:
janko wrote:
Svakom covjeku se moze desiti, da mu se istina ne svidja, zato sam i Vam rekao, da mi je zao, da moram Vam ovu istinu reci - takozvani bosanski jezik stvarno ne postoji. Vi svi mozete reci: ja sam Srbin, ja sam Hrvat, ja sam Crnogorac, ja sam Bosnjak ili Musliman. Time se nista ne menja. Vi svi pricate taj isti jezik - sve jedno dali se to Vam svidja ili ne. I da neko koristi arapske reci kahva ili merhaba, tim ne moze da promeni svoje poreklo.

Neko od Vas je htjeo da zna u kojim zemlama se govori njemacki: to su (njemackim pravopisom9 Deutschland, Österreich, Liechtenstein, Schweiz (jedan iz 4 jezika - ostali su francuski, talijanski i retoromanski) i Luxemburg

Bok, zdravo i dovidjenja

---------------------------------------------
Navescu samo jedan primjer iz bosanskog jezika:Janko sipu racku.



Imamo najbogatiji jezik na svijetu i još se bogatimo
Pošto veæ par godina evo imamo moguænost koristiti tastaturu na bosanskom,
windows opcije jezika :bosanski
može li mi neko reæi kako da tipkam "@" na bosanskom?
09-12-2008 at 09:15 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

citat:
djecko wrote:
može li mi neko reæi kako da tipkam "@" na bosanskom?


Može li mu neko reæi i mene zanima? :lol :lol :lol
09-12-2008 at 09:39 | Ukljuèi u odgovor
Vejsil
Nivo: Forumski doajen
izbjeglicaizbezsmisla

Registriran(a): 19-03-2004
Odgovori: 15014
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Za Bosnu i Bosnjake,kaze se da su to imena ilirskog porijekla! Dakle,stari ilirski nazivi su recimo Dalmacija i Bosna.

Bosna je rijeka oko koje je nastala prva drzava o cijoj drzavnosti svjedoci najstariji balkanski pisani medjudrzavni dokument-> Povelja Kulina Bana->dokument u kojem se Kulin Ban naziva vladarom drzave Bosne i kojim Dubrovcanima garantuje slobodan prolaz bez ikakve naplate.POVELJA;BOSANSKE DRZAVE,PISANE BOSANSKIM JEZIKOM SA BOSANSKIM PISMOM -BOSANCICOM!
Nijedna druga danasnja balkanska drzava nema jedan takav pisani dokument te starosti i te vaznosti,kao materijalni dokaz samostalnosti,drzavnosti i neovisnosti!Postoje sacuvana tri orginalna primjerka,od kojih je jedan u doba Titove Jugoslavije nestao iz Dubrovnika i zavrsio u Rusiji.

Bosna->Bosnjani->Bosnjaci->Bosanci.

Bosna je staro ime jos iz doba Ilira.Bosna je ime rijeke,ime geografskog podrucja,ime
srednjovjekovne bosanske drzave.Dakle porijeklo ovog imena je poprilicno jasno.Brojna arheoloska nalazista u Bosni svjedoce upravo o Ilirima.Zadnje sto je pronadjeno bilo je upravo prosle godine u Hutovom Blatu,kada su pronadjeni kompletni Ilirski brodovi.Kada se govorilo o Bosni,se sve do dolaska Osmanlija,obavezno se govorilo o Iliricumu.Dakle Bosna/Bosnjani/Bosnjaci/Bosanci je bez sumnje auktohtoni naziv od davnina.


09-12-2008 at 09:43 | Ukljuèi u odgovor
Vejsil
Nivo: Forumski doajen
izbjeglicaizbezsmisla

Registriran(a): 19-03-2004
Odgovori: 15014
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
Vejsil wrote:
Za Bosnu i Bosnjake,kaze se da su to imena ilirskog porijekla! Dakle,stari ilirski nazivi su recimo Dalmacija i Bosna.

Bosna je rijeka oko koje je nastala prva drzava o cijoj drzavnosti svjedoci najstariji balkanski pisani medjudrzavni dokument-> Povelja Kulina Bana->dokument u kojem se Kulin Ban naziva vladarom drzave Bosne i kojim Dubrovcanima garantuje slobodan prolaz bez ikakve naplate.POVELJA;BOSANSKE DRZAVE,PISANE BOSANSKIM JEZIKOM SA BOSANSKIM PISMOM -BOSANCICOM!
Nijedna druga danasnja balkanska drzava nema jedan takav pisani dokument te starosti i te vaznosti,kao materijalni dokaz samostalnosti,drzavnosti i neovisnosti!Postoje sacuvana tri orginalna primjerka,od kojih je jedan u doba Titove Jugoslavije nestao iz Dubrovnika i zavrsio u Rusiji.

Bosna->Bosnjani->Bosnjaci->Bosanci.

Bosna je staro ime jos iz doba Ilira.Bosna je ime rijeke,ime geografskog podrucja,ime
srednjovjekovne bosanske drzave.Dakle porijeklo ovog imena je poprilicno jasno.Brojna arheoloska nalazista u Bosni svjedoce upravo o Ilirima.Zadnje sto je pronadjeno bilo je upravo prosle godine u Hutovom Blatu,kada su pronadjeni kompletni Ilirski brodovi.Kada se govorilo o Bosni,se sve do dolaska Osmanlija,obavezno se govorilo o Iliricumu.Dakle Bosna/Bosnjani/Bosnjaci/Bosanci je bez sumnje auktohtoni naziv od davnina.





Pitanjce?

Da li poznajete recimo neku rijeku,planinu ili bilo sta drugo po kojem je nazvala recimo Srbija i srpska nacija?
Bosna->Bosnjani->Bosnjaci->Bosanci je dakle stari auktohtoni naziv?
Srbin/Srbija/Srbijanci ? Ciji je to naziv i sta znaci?Jesu li mozda tako Iliri ili neko drugi nazivali pridoslice na Balkan?
Kako se zvala prva srpska drzava? nije sigurno Srbija !!
09-12-2008 at 10:04 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
besmir wrote:


Može li mu neko reæi i mene zanima?

Besmire nemoj me zezat,ja mislim ozbiljno,
KOJE tipke moram kucati na tastaturi da mi se pojavi ono blentavo a na monitoru
09-12-2008 at 10:05 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

citat:
djecko wrote:

Besmire nemoj me zezat,ja mislim ozbiljno,
KOJE tipke moram kucati na tastaturi da mi se pojavi ono blentavo a na monitoru :lol


Pa ne znam ni ja, a zanima me, pa sam zbog toga apelirao na široke narodne mase da nam kažu.
09-12-2008 at 10:07 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
sretno dijete wrote:
bih na kraju rekao euro, jer kad bi rekao evro, rekli bi mi jesi papak i tako u krug...



...a ti ipak reci ojro
09-12-2008 at 10:07 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: bosanski jezik

citat:
besmir wrote:


Pa ne znam ni ja, a zanima me, pa sam zbog toga apelirao na široke narodne mase da nam kažu.


vala neæu se okanit dok ne nadjem
09-12-2008 at 10:11 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: bosanski jezik

citat:
Vejsil wrote:
Kako se zvala prva srpska drzava? nije sigurno Srbija !! :wink


Па Рашка, бре, брате.
09-12-2008 at 10:12 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: bosanski jezik

Besko,reko ja tebi neæu se okanit dok ne pronaðem evo ga @
Pritisnuti "AltGr" i v
Da probam još jednom da budem siguran @
Znaèi jest
Ama nerviralo me da uvijek radi onog @
moram prebacivati na drugu tastaturu

09-12-2008 at 10:37 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : bosanski jezik New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice